Financiële gevolgen van twee kapiteins bij Rabobank Tholen Nek-aan-nek race nieuwe bestuurder Krot Molenstraat Vossemeer verkocht JK Vervoer leerlingen kan niet goedkoper Tankwagens met zoet water van Vossemeer naar St. Maartensdijk Recreatie en alcohol Wijziging veerdienst Zes ton meer personeelskosten en minimale stroppenpot Gemeente verwerft huis Duitsers alsnog via een omweg Lions Club draagt bij aan couveuse Jos van Riet: 'Jammer dat basisvoorziening er nog niet is' Bedrijvig Donderdag 25 mei 1989 DE EENDRACHTBODE 11 Het plotselinge vertrek van directeur A.W. Beurkens Eenmalig uit St. Philipsland had zowel zijn weerslag op de fi nanciële resultaten over 1988 als op de 81ste algemene vergadering van de Rabobank Tholen. Dinsdagavond werd er in Ons Dorpshuis te Anna Jacobapolder uitge breid over gesproken. Zwalkende koers Barrière Zoon M.D. volgt vader J.D. Moelker op Dhr. M.D. Moelker uit De Heen volgt zijn vader J.D. Moelker op in de Raad van Toezicht van de Rabobank Tholen. De verkiezing op de 81ste algemene vergade ring werd dinsdagavond een nek-aan-nek race. IJzersterk St. Philipsland Stroppenpot Spaargeld moeizaam Het gemeentebestuur is weer een stapje dichterbij de aanpak van de voor veel inwoners van Oud-Vossemeer aanstootgevende situatie in de Molenstraat gekomen. Na een onteigeningsprocedure is de krotwoning Mo lenstraat 88 woensdagavond in het openbaar verkocht. Afbraak Kopersvriendelijker autobedrijf krebbekx Scholen voor basis- en speciaal onderwijs De kosten van het leerlingenvervoer naar scholen voor basis- en (voortgezet) speciaal onderwijs kunnen voor Tholen nauwelijks omlaag. Uit een door b. en w. aan de commissie financiën verstrekt overzicht blijkt, dat alleen verhoging van de grens (van de reistijd) van één naar anderhalf uur kan voorkomen dat te snel aange past vervoer moet worden vergoed. Een directe bespa ring levert dat niet op. Combineren Een krachtige voorjaarszon en een straffe oostenwind zorgen voor een extreem droge periode. Kosten noch moeite worden er gespaard om percelen landbouw grond te beregenen. Vier tanks Per ha f 850,- Dichtslaan "Dankzij de inbreng van de leden blijven we een levendige bank", concludeerde voorzitter J.L. van Gorsel. "Die voeling is nodig om goed te kunnen functioneren." Toch had hij in zijn openings woord een terugblik op de zaak Beurkens 'een ook voor ons wat trieste mededeling' genoemd. De personeelskosten waren met 626.500 gulden gestegen van 1.1 naar 1.7 miljoen gulden. Het sala ris voor twee directeuren(Beur- kens en W.H. Louwerse) en meer nog een 'non-activiteitenregeling' drukten hun stempel op het jaar verslag 1988. Beurkens(57) blijft tot de VUT-leeftijd van 61 jaar formeel in dienst van de bank, maar is niet meer actief. Volgens een regeling van de landelijke Ra bobank krijgt hij die vier jaar doorbetaald, zo maakte de voor zitter op vragen van leden dui delijk. Hij herinnerde eraan, hoe Beur kens in 1987 vrijwillig de eindver antwoordelijkheid overdroeg aan Louwerse. "In de praktijk bleek dat echter velen malen moeilijker dan in theorie. Beurkens zou zich in gaan zetten als relatiebeheerder, een functie waarin naar ieders me ning zijn capaciteiten lagen. Het is echter helaas anders gelopen. Louwerse had een duidelijke op dracht meegekregen ten aanzien van de ontwikkeling van onze bank en geeft daar op uitstekende wijze gestalte aan. Hoewel ieder optimistisch aan zijn taak begon, bleek al snel dat Beurkens zich niet neer kon leg gen bij de nieuwe situatie. 1\vee kapiteins op één schip leidt tot on rust en een zwalkende koers. Gesteund door Raad van Toezicht en op advies van de regiodirectie heeft het bestuur toen maatrege len moeten nemen, wat uiteinde lijk tot het vervroegd uittreden van Beurkens heeft geleid via de non-activiteitenregeling van Ra bobank Nederland. Met klem wil ik stellen, dat zowel door Louwerse, personeel, bestu ren en regiodirectie alles in het werk is gesteld om Beurkens aan zijn nieuwe functie te laten wen nen. Echter, 30 jaar zelfstandig werken bleek ook voor Beurkens een te grote barrière om zich er bij neer te leggen. Gezien alle zaken die zich hebben afgespeeld is de non-acitviteitenregeling die wij met Beurkens hebben afgesloten, de beste oplossing voor alle partij en", zei voorzitter Van Gorsel. Dhr. J. Stoop uit De Heen, al ja ren een kritisch lid, zat het niet lekker. Hij nam het op voor Beur kens, met wie hij 31 jaar had sa mengewerkt. Stoop gaf hoog op over de praktische bankervaring van Beurkens en vond het niet juist, dat de plotseling vertrokken directeur geen vorm van waarde ring kreeg. In het jaarverslag was over afscheid geschreven, maar daar had Stoop niets van ge merkt. Hij vond het evenmin juist, dat volgens de toelichting op de winst- en verliesrekening de stijging van de personeelskosten van ruim zes ton volledig aan de non-activiteitenregeling van Beur kens werd toegeschreven. "U moet niet rond de pot gaan draai en, anders word ik moeilijk", zei Stoop. C.M. de Greef uit St. Philipsland kreeg 10 stemmen, Moelker jr. 11. Daarnaast was er 1 stem blanco en volgens artikel 26 lid 6 van de statuten telde die niet mee, waar door Moelker de volstrekte meer derheid had. Het wel herkiesbare bestuurslid Joh. van Strien uit Anna Jacoba polder werd bij enkele kandi daatstelling herkozen. Voorzitter M.J. Boonman van de Raad van Toezicht bedankte Moelker sr. voor zijn inzet gedu rende 9 jaar. Voor de fusie was hij al lid van de RvT van de Raiffei- senbank St. Philipsland. Statutair kon Moelker nog 3 jaar mee, maar hij had al eerder aangekon digd te willen stoppen. "Je hebt een bewogen periode met een groot aantal problemen meege maakt, maar je ging recht door zee en had een eigen, vastberaden mening. Het was fijn om met jou in de R\T te zitten, want je bege leidde de nieuwelingen altijd goed", aldus Boonman. Als blijk van waardering bood hij een bil jartkeu aan, terwijl er voor mevr. Moelker bloemen thuisbezorgd waren. "Palief gaat biljarten en zoonlief gaat bij de bank aan het werk", merkte voorzitter Van Gorsel op, die de nieuwe bestuurder felici teerde. Moelker sr. pleitte er in zijn dank woord voor om goede contacten met de leden te onderhouden. "Laat je ook niet te gauw op een dwaalspoor brengen. Dat de bank mag groeien en bloeien", aldus Moelker. Voorzitter Van Gorsel behandelde in zijn openingswoord verschillen de bedrijfstakken en stipte de ge volgen van vergrijzing en individualisering aan. De consu ment is minder banktrouw, de concurrentie verscherpt ook inter nationaal. "Wij zien dat echter meer als een uitdaging dan als een bedreiging omdat de Rabobank een unieke en ijzersterke identiteit heeft." Voorzitter Van Gorsel antwoord de, 'naar de wens van Beurkens afscheid genomen te hebben'. Hij gaf toe, dat in de ruim zes ton ook de kosten van twee directeuren in 1988 en hogere salarissen voor an dere personeelsleden verwerkt wa ren. I.C. Hage beschouwde deze extra kosten als een éénmalige zaak. "Het is niet leuk, maar belangrij ker is, hoe verhouden zich de rest van de kosten tot andere ban ken?" "Dan kunnen we heel goed mee", zei de voorzitter. De andere lasten waren met 25 mille gedaald tot 837.110 gulden. Volgens directeur Louwerse waren de bedrijfskosten van 2.23% in 1984 gestegen tot 3.01% in 1988, maar exclusief de regeling Beurkens was dat 2.45%. Dhr. K. Jansen meende, dat wan neer Beurkens in de VUT zou gaan en dan ook formeel uit dienst ging, er best een bedankje af zou kunnen. "Dat kan ik me best voorstellen", zei de voorzit ter. "Wij hebben ook geen rancu ne, maar zulke zaken liggen wel moeilijk." Stoop was verontrust, dat het kantoor St. Philipsland door bouw van het nieuwe hoofdkan toor in Tholen uitgehold zal wor den. "In De Heen zitten we op de grens, daar hebben we keuze ge noeg, maar het gaat om de men sen in St. Philipsland, die laat het bestuur in de steek." De voorzitter bestreed dat. Uit ei gen ervaring wist hij, dat het in zijn woonplaats Oud-Vossemeer met een kantoor met twee perso- neelseden prima gaat. "Ook de service in St. Philipsland gaat be slist niet achteruit. U onderschat de twee personeelsleden die daar straks overblijven. Zij krijgen ook regelmatig ondersteuning van el ders. 't Zal wel even wennen zijn in St. Philipsland, maar in Tholen zitten nu eenmaal meer klanten." Directeur Louwerse vulde aan, dat het aantal banktransacties in St. Philipsland hetzelfde is als in Oud-Vossemeer. Voor bezoek van specialisten zijn er altijd afspra ken mogelijk. "De dienstverle ning wordt echt optimaal gewaarborgd." Dhr. H. Timmers merkte op, dat St. Philipsland door omstandig heden een periode veel mensen op de bank heeft gehad. "Dat was -mooi meegenomen. Volgend jaar blijven er twee over en dat vergt aanpassing." Voorzitter Van Gorsel stelde, dat er in elke tijd problemen te over winnen zijn. "Aanpassingen zijn nodig, gericht op de toekomst om leden en klanten op een goede wijze ten dienste te kunnen blij ven staan in het belang van de be drijven en gezinnen in onze streek." Hij noemde 1988 ondanks alles een bevredigend jaar. De netto winst steeg van 104.261 naar 126.015 gulden. Er waren 135.000 gulden meer rentebaten, de provi sie steeg met 45 mille en andere baten met 6000 gulden, zodat de totale baten op 3 miljoen uitkwa men. De kosten stegen echter met 6 ton tot 2.7 miljoen gulden. Het bruto- resultaat daalde van 706 tot 292 mille. De stroppenpot, die in 1987 nog werd aangevuld met 6 ton, kon nu slechts een bijdrage van 150 mille krijgen, 450.000 gulden minder. Ook werd er weer geen 5% rente bij het eigen vermogen bijgeschreven, wat 150.000 gulden zou zijn geweest, antwoordde di recteur Louwerse op een vraag van dhr. Verkamman. Hij noemde de stroppenpot een sluitpost die aan het einde van het jaar beke ken wordt. "Onze portefeuille liet zo'n verlaging toe, maar we zitten nu wel beneden de norm van de Nederlandse Bank. Misschien dat we in 1989 nog geen rente bij het eigen vermogen bijschrijven om de stroppenpot op peil te krijgen." De Rabobank Tholen kan de vraag naar leningen nauwelijks bijbenen omdat het spaargeld stagneert. "We stellen alles in het werk om meer spaargelden te krij gen, maar het fiscaal regiem werkt niet mee. Het gaat moeizaam", zei de directeur. De uitgezette midde len stegen met 7 miljoen tot 67 miljoen gulden, terwijl de spaar gelden met nog geen 2 ton toena men tot 57.547 gulden, maar daarin zit wel de rente. Het geld werd voor een kortere looptijd vastgezet, want de deposito's lie pen sterk op van 9 ton tot 6.2 mil joen gulden. Hierbij waren voor 2 miljoen gulden 'oneigenlijke' de posito's, waarvoor de bank geld op de geldmarkt aantrok en die weer tegen een hogere rente beleg de. De spanning tussen spaargeld en leningen kwam ook tot uiting in andere cijfers: het aantal leningen steeg van 767 tot 800, terwijl het aantal spaarrekeningen afnam van 8069 tot 7915. Daarentegen groeide de rekeningen-courant van 3409 naar 3565. De verplichte opgave van renteba ten door de banken aan de be lastingdienst leidde tot een vlucht van spaargeld naar Luxemburg, België en Zwitserland. Directeur Louwerse noemde ook een instel ling als Roparco als reden voor de stagnatie van de spaargelden. "Daar hebben we nu een ant woord op, ook in de sfeer van be leggingen." Voorzitter Van Gorsel zei dat de Rabobank in één jaar 20 nieuwe produkten introduceer de, waaronder de rendementreke ning en twee obligatiefondsen. De Rabobank Tholen zag het le dental in 1988 teruglopen van 712 to 680. Het regionaal orgaan verkeersvei ligheid Zeeland (ROVZ) houdt woensdag een bijeenkomst die in het teken staat van alcoholont moediging. Dr. B.M.W.A. biedt in de Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg zijn onderzoekspublicatie aan, getiteld 'Recreatiecriminali- teit en alcohol'. Daarbij wordt ook aandacht geschonken aan het vorig jaar op Schouwen- Duiveland gehouden Alcohol Ver keer Project. 's Middags worden aan een aantal Zeeuwse gemeenten de resultaat premies uitgereikt in het kader van het stimuleringsplan Actie -25%. Tholen en Sint-Philipsland zijn daar niet bij, hoewel het aan tal verkeersslachtoffers er vorig jaar 7.5% lager was dan het ge middelde over 1984-1986. In 1987 lag dat cijfer nog 28% hoger. Vo rig jaar werden op Sint- Philipsland 3 en op Tholen 37 ver keersslachtoffers geregistreerd. In heel Zeeland waren er dat 1.122. Axel en Sas van Gent krijgen als enige Zeeuwse gemeenten twee achtereenvolgende jaren een pre- De tweede woning van rechts, met de witte voorgevel, is na een onteigeningsprocedure van de Duitse eigena ren in het openbaar verkocht. De gemeente verwierf het pand Molenstraat 88 Oud-Vossemeer inmiddels van Sturris Vastgoed. Sturris Vastgoed was de hoogste bieder met 4500 gulden, maar in middels heeft de gemeente over eenstemming met Sturris weten te bereiken over de aankoop. Op het in 1972 door Johannes Foster en Manfred August Brucker, beiden zonder bekende woon- of verblijf plaats, drukten nog een heleboel lasten: 4745 gulden. Met 6500 gul den advocatenkosten van de ont eigeningsprocedure moet de koper dus heel wat meer betalen dan de 4500 gulden voor het krot op zich. "Dan zou je het voor niks moeten krijgen", merkte wethouder L.J. Koopman na die uitleg van nota ris mr. J. Schot op. Hij was met ambtenaar M.L. van Poortvliet en de gebroeders H.J. en J.C. Sturris naar Hof van Holland gekomen op te proberen het pand te be machtigen. Vijf Vossemeerders waren er alleen uit belangstelling. Bode C.A. Weijler had zijn va kantie in Alkmaar onderbroken om woensdagavond even naar Oud-Vossemeer te komen, maar druk kreeg hij het niet. Wethou der Koopman zette in bij 3000 gulden, waarna Sturris er 500 gul den bij deed. Koopman deed nog een bod van 4000, waarna Sturris er opnieuw 500 gulden overheen ging- Na de pauze werd er vanaf 7500 gulden bij afslag geprobeerd met telkens 100 gulden minder, maar niemand reageerde daarop, zodat het bij de 4500 gulden van voor de pauze bleef. Volgens bestemmingsplan Kom Oud-Vossemeer moeten de pan den Molenstraat 86, 88, 90, 92 en 94 worden afgebroken. Alleen perceel 94, nog bewoond door dhr. B. de Bie, is nog geen eigen dom van de gemeente. December vorig jaar liet wethouder Koop man al weten, dat dit ook op een onteigeningsprocedure zou uitlo pen omdat er geen minnelijke overeenstemming mogelijk bleek. In een enquete van de stichting Promotie Oud-Vossemeer kwam verbetering van de vier dicht gespijkerde krotten aan de Mo lenstraat als één van de belang rijkste wensen van de inwoners naar voren. De openbare verkopingen gebeu ren sinds kort volgens een nieuw systeem: bij opbod en afslag. Bij de verkoop van een weiland in St. Annaland gebeurde dat onlangs voor het eerst en in Oud- De nieuwe dienstregeling voor de veerboten over de Westerschelde, die 28 mei ingaat, vermeldt een aantal wijzigingen op de verbin ding Kruiningen-Perkpolder. Zo vervalt de boot uit Kruiningen van 5.35 uur, evenals die uit Perkpol- der van 18.40 uur. De vertrektij den van de twee vroegste boten (op werkdagen) vanaf Kruiningen worden 4.10 uur (was 4.05) en 5.00 uur (was 4.50). Ook de retour vaarten worden daardoor later. De voorrangsregeling voor gela den vee-auto's verschuift van dinsdag naar woensdag. De af vaarten vanaf Perkpolder van 17.55 en 18.25 uur worden met vijf minuten verlaat. Op zondag vervalt de boot van 7.00 uur uit Kruiningen en die van 7.30 uur uit Perkpolder. Vossemeer vond dat voor de twee de keer plaats. Afslag kwam op Tholen en St. Philipsland voor heen niet voor, maar op advies van de Broederschap heeft notaris mr. J. Schot die uniforme veiling- voorwaarden ook op zijn gebied van toepassing verklaard. Voor de pauze gebeurt de verkoping bij opbod, na de pauze bij afslag. "Dit systeem is iets kopersvrien delijker", zegt een woordvoerder van het Thoolse notariskantoor. "Voor particulieren is het afmij nen aantrekkelijker. Wanneer ze voor de pauze hun mond niet open doen, kunnen ze bij het af mijnen toch hun slag slaan." In andere gebieden was dit systeem al langer in gebruik. Bij de openbare verkopingen op Tho len en St. Philipsland kwamen tot PPlNS PEPERSTRAAT 3 STEENBERGEN - TELEFOON 01670-6*561 TOYOTA Advertentie I.M. nu toe vrijwel altijd de handelaren met het hoogste bod. Wanneer de hoogste bieder voor de pauze door het afmijnsysteem buiten de boot valt, krijgt die echter altijd nog de 1% premie. De Lions Club Tholen heeft vijf honderd gulden beschikbaar gesteld voor de actie couveuse van de ambulancedienst van het Rode Kruis. Het bedrag komt uit een speciaal fonds dat de Lions Club heeft voor projecten die niet voor subsidie in aanmerking komen. Het gemeentebestuur denkt vorig jaar bruto meer dan 375.000 gul den aan leerlingenvervoer te heb ben uitgegeven. In 1985 was dat nog slechts bijna 223.000 gulden. Tot 1 augustus 1987 ontving de gemeente 80% terug van het mini sterie, maar vanaf die datum kreeg men een bijdrage via het ge meentefonds. Toen is ook een ei gen bijdrage ingevoerd voor de ouders. Combineren van vervoer is vol gens het gemeentebestuur het 'sleutelwoord' om niet meer dan de noodzakelijke kosten te vergoe den. Overigens wordt nu al zoveel mogelijk gecombineerd. In het huidige schooljaar wordt een vergoeding betaald voor ver voer naar de volgende scholen: Rehobothschool te Stavenisse (82 leerlingen), de Veste te Tholen (24 leerlingen), diverse scholen te Ber gen op Zoom (35 leerlingen), Eben Haëzerschool te Kapelle (11 leerlingen), De Kring te Goes (2 leerlingen), diverse scholen te Bre da (2 leerlingen), Henk Knuvers- school te Roosendaal (1 leerling), diverse scholen te Rotterdam (5 leerlingen), Berkenschutse te Hee- ze (1 leerling), Blindeninstituut te Zeist (1 leerling), De Zonnehof- school te Bergen op Zoom (4 leer lingen), Doveninstituut te Sint Michielsgestel (1 leerling), Montessori-school te Tholen (4 leerlingen), De Vliedberg te Goes (1 leerling). De commissie financiën buigt zich woensdagavond over deze zaak. Ook bespreekt men de aanschaf van nieuwe computerapparatuur, waarmee 650.000 gulden gemoeid is. Beregening van een perceel knolselderij van A.C. Breure aan de Krommeweg te St. Maartensdijk. In de met plastic afgesloten sloot werd met tankwagens steeds water aangevoerd, dat met een tractor werd doorgepompt naar de spuitinstallatie. "Ik sta geen vijf minuten op een dag stil", zegt akkerbouwer E.A. Otte uit De Heen, die zijn 60.000 gulden kostende moderne regen installatie rendabeler kan maken. De machine is eigenlijk van zijn vader uit Hoge Zwaluwe, maar nadat hij het apparaat een keer voor zichzelf gebruikte, kreeg Ot te verschillende aanvragen van collega's. Een aantal jonge boeren op Tholen zoals Marinus Geuze uit Poortvliet, Andries Geluk uit St. Maartensdijk en Jos van Riet uit St. Maartensdijk grepen die mogelijkheden met beide handen aan voor percelen tulpen, bloem kool en knolselderij. "Het is jammer dat de basisvoor ziening voor zoet water er nog niet is", zegt Jos van Riet, die maandagavond bezig is op een perceel van zijn schoonvader A.C. Breure aan de Krommeweg. "Dan hadden we het water dichterbij kunnen halen. Nu rijden we 11 km naar Nieuw-Vassemeer, waar wa ter uit het Schelde-Rijnkanaal ge pompt wordt." Een tankwagen van 3500 liter van mestdistributiebedrijf G. Peters uit Odiliapeel, een kleinere tank wagen van 1000 liter van Klaasse uit St. Maartensdijk en twee door een Jractor getrokken tanks van 1000 liter van de veehouders Vis sers en Van Twist rijden af en aan. De vier proberen het stuk sloot aan de Krommeweg vol te hou den, zodat de trekker met zijn 70 kub pomp op de knolselderij 60 kub per uur zoet water kan geven. De 2 ha knolselderij aan de Krommeweg is donderdag ge plant. "Eigenlijk hadden we toen al moeten beregenen, maar je bent er toch een beetje bang van. 't Is echter zo extreem droog, dat het moest gebeuren. Het kost wel 850 gulden per ha, maar opnieuw planten kost veel meer. Wanneer we het water in de eigen sloot had den in plaats van aanvoer uit Vos semeer, zouden we voor ongeveer 350 gulden per ha klaar zijn", al dus Jos van Riet. Hij probeerde eerst zoet water uit een nabij gelegen watergang te ha len voor het beregenen van tul pen, maar het zoutgehalte lag op 1900 tot 2000 milligram en dat is teveel voor tulpen. Het betrekkelijk kleine stuk sloot is aan weerskanten met plastic af gesloten. Het waterschap gaf daarvoor toestemming. De 300 m slang met spuitinstallatie wordt door een tractor naar het einde van het perceel gereden, waarna de installatie automatisch terug rijdt. De dosering kan zelf be paald worden. In tien minuten valt er 12-15 mm op de jonge knolselderijplanten, maar het ap paraat is instelbaar van 5-40 mm. De tractor en de spuitinstallatie rijden over de planten, maar voor rijschade is Jos van Riet minder bang dan voor het dichtslaan van de grond. Het droogt hard door zon en wind. Jos van Riet is benieuwd naar het effect van de beregening. Een huiskavel met 1 ha knolselderij krijgt geen zoet water en hij wil de opbrengst van die twee percelen na de oogst in oktober grondig onder de loep nemen. Nieuwe directeur A.B.N. Mr. H.W.A. van Oordt, nu onder directeur, is benoemd tot directeur van de Algemene Bank Nederland N.V. te Bergen op Zoom, waaron der ook het kantoor in Sint- Maartensdijk valt. Hij volgt mr. J.H. Dijkman op, die vervroegd uittreedt. Vrijdag 2 juni is er in de Hofzaal van het Markiezenhof een afscheidsrecep tie van 17.30 tot 19.00 uur. Bergen op Zoom valt weer onder het district Noord-Brabant van de A.B.N., waarvan de directie zetelt in Breda.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 11