THOLENDERWIJS Even wennen: 8200 informatierubriek van de gemeente tholen Recreatiezaal ABG verbouwd I0AZ VOORINTEKENING BEGROTING 1990 WIJZIGING TELEFOONNUMMER GEMEENTEHUIS 01666 - 8200 SLUITING GEMEENTELIJKE SPORTVELDEN STUDEREN MET HET ZEEUWS STUDIEFONDS GEEN TWEEDE BRIEVENBUS IN SCHERPENISSE SPREEKUUR B EN W: WAT LIGT TER INZAGE? AANVRAGEN TEGEMOETKOMING LEERLINGENVERVOER Z.S.M. INDIENEN INFORMATIEAVOND VOOR SPORTVERENIGINGEN AANVRAGEN GEBRUIK SPORT- EN GEMEENSCHAPSCENTRA DE WELLEVAETE" EN "MEULVLIET" SEIZOEN 1989/1990 Donderdag 18 mei 1989 DE EENDRACHTBODE 5 WET INKOMENSVOORZIENING OUDERE EN GEDEELTELIJKE ARBEIDSONGESCHIKTE GEWEZEN ZELFSTANDIGEN DINSDAG 23 MEI HET MILIEU EN IK Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint-Maartensdijk Tel. 01666-8200 Telefax: 01666-3553 Wet Inkomensvoorziening Oudere en gedeeltelijk Arbeidsonge schikte gewezen Zelfstandigen (IOAZ) Oudere of gedeeltelijk arbeidsongeschikte zelfstandigen die nood gedwongen hun bedrijf of zelfstandig beroep moeten beëindigen omdat de inkomsten daaruit onvoldoende zijn, kunnen onder bepaal de voorwaarden een uitkering krijgen op grond van de IOAZ. Voor de genoemde twee groepen zelfstandigen gelden verschillende voorwaarden. - Voor een lOAZ-uitkering komen in aanmerking: 1Oudere zelfstandigen (tussen 55 en 65 jaar), die een zelfstan dig bedrijf of beroep hebben, waarvan de inkomsten naar ver wachting beneden het sociaal minimum 1) voor zelfstandigen blijven. Inkomsten uit eigen bedrijf en inkomsten uit (of in ver band met) loondienst worden bij elkaar opgeteld. Ook in de afge lopen drie boekjaren moeten zij uit een zelfstandig in Nederland uitgeoefend bedrijf of beroep een inkomen hebben gehad dat be neden dat sociaal minimum lag. Bovendien moeten zij in de ze ven jaar daarvoor hebben gewerkt, hetzij als zelfstandige, hetzij in loondienst. 2. Gedeeltelijk arbeidsongeschikte zelfstandigen (tot 65 jaar), die het bedrijf of beroep moeten beëindigen wegens arbeidson geschiktheid. Voor hen geldt geen minimum leeftijdsgrens. Zij moeten wel een AAW-uitkering hebben wegens gedeeltelijke ar beidsongeschiktheid van meer dan 25%, maar minder dan 80%. Ook voor hen geldt dat zij een zelfstandig bedrijf of beroep heb ben, waarvan naar verwachting de inkomsten beneden het so ciaal minimum 1) voor zelfstandigen blijven. Daarbij wordt te vens gekeken naar eventuele inkomsten uit (of in verband met) loondienst. In de afgelopen drie jaar moeten zij als zelfstandige in Nederland werkzaam zijn geweest. - Voor de IOAZ geldt als zelfstandige degene die minimaal 1225 uur per jaar in eigen bedrijf (of zelfstandig beroep) werkzaam is. Als een evejituele partner ook in het bedrijf werk geldt voor de zelfstandige als minimum 875 uur en voor de partner 525 uur. Wat dit betreft, werd aangesloten bij het urencriterium voor de zelfstandigenaftrek in de inkomstenbelasting. - De hoogte van de lOAZ-uitkering is gebaseerd op zogeheten 'grondslagen' die te maken hebben met iemands leefsituatie. Voor een gewezen zelfstandige en echtgenoot geldt bijvoorbeeld een andere grondslag dan voor een alleenstaande gewezen zelfstandige. De bruto grondslagen van de IOAZ bedragen per 1 januari 1989: -Voor een gewezen zelfstandige en echtgenoot f 2111,54 -Voor een alleenstaande gewezen zelfstandige met één of meer kinderen f 1912,07 Voor een alleenstaande gewezen zelfstandige zonder kinderen: a. van 27 jaar of ouder f 1471,78 b. jonger dan 27 jaar f 1535,50 2) De bruto grondslagen zijn inclusief vakantiegeld, dat in mei wordt uitbetaald. Genoemde (bruto)bedragen worden verminderd met eventuele inkomsten uit of in verband met arbeid van betrokkene (of die van de partner). Wat daarna resteert, is het bruto uitkeringsbe drag. Zijn er geen andere inkomsten, dan is het bruto uitkerings bedrag gelijk aan de bruto grondslag. Om tot het netto bedrag te komen, moeten vervolgens de de diverse sociale verzeke ringspremies en de loonbelasting worden afgetrokken. Zijn er geen andere inkomsten waarmee rekening moet worden gehouden, dan is de netto lOAZ-uitkering voor twee samenwo nende partners gelijk aan het netto minimumloon voor een ge huwde werknemer van 23 jaar of ouder, voor een één oudergezin 90% daarvan en voor alleenstaanden 70% daarvan. Een lOAZ-uitkering kan doorlopen tot de eerste dag van de maand waarin men 65 jaar wordt. Daarna volgt de AOW- uitkering. De uitkering gaat in op het moment dat het bedrijf of beroep is beëindigd. - Eigen inkomsten (of die van de partner) spelen zoals gezegd een rol bij het vaststellen van de uitkering. Gaat het om inkomsten uit arbeid (bijvoorbeeld uit loondienst), dan worden deze niet direct geheel in mindering gebracht op de uitkering. De eerste twee jaar mag 30% van wat met werk wordt verdiend naast de uitkering worden behouden. Hieraan is echter wel een maximum verbonden: voor twee partners samen en één oudergezinnen is dat 1 5% van de gronslag voor'twee partners In de maand oktober vindt in de gemeenteraad de behandeling plaats van de gemeentebegroting voor 1990. Bij voorintekening kan elke inwoner van Tholen tegen een verlaagd tarief in het bezit worden gesteld van een exemplaar van de begro tingen van inkomsten en uitgaven met memorie van toelichting f 30, en een exemplaar van de aanbiedingsbrief f 6, Indien u één of meerdere stukken wenst te ontvangen, dient u vóór 1 juli a.s. het verschuldigde bedrag over te maken op giro 9296 ten name van de gemeente Tholen te Sint-Maartensdijk, onder vermelding van voorintekening begroting 1990 en de exemplaren waar u belang stelling voor hebt. Eventuele nadere informatie kunt u verkrijgen op het buro interne za ken van de gemeente Tholen, tel: 01666 - 8347. (waarbij het er niet toe doet, wie van de partners dit bedrag ver dient). Voor alleenstaanden zonder kinderen is de maximale vrij lating 15% van de voor hen geldende grondslag. Anders ligt het met inkomsten in verband met arbeid, zoals bijvoorbeeld een AAW-uitkering. Dergelijke inkomsten worden geheel op de lOAZ-uitkering in mindering gebracht. Dan zijn er nog inkomsten die niet uit of in verband met arbeid zijn verkregen, zoals rente van spaargeld of inkomsten uit onderhuur. Deze inkomsten wor den - indien zij beperkt van omvang zijn - niet gekort op de uit kering. Een eigen vermogen waarbij ook gedacht moet worden aan de waarde van een eigen huis, blijft bij het bepalen van de hoogte van lOAZ-uitkering bui ten beschouwing. De IOAZ gaat er echter wel van uit dat het ge deelte van het vermogen boven 174.000 gulden een inkomen van 5% oplevert. Dit 'fictieve' inkomen wordt wel gekort op de uitkering. Of het reële inkomen in dat geval hoger of lager is, doet niet ter zake. Wat betreft het partnerbegrip maakt de IOAZ geen verschil tussen gehuwd of ongehuwd sa menwonende partners met een gezamenlijke huishouding. Het maakt ook niet uit of het daarbij gaat om een man en een vrouw of twee mannen en twee vrouwen. Waar het om draait, is dat de partners duurzaam een gezamenlijke huishouding voeren. Daarvan is alleen sprake als twee ongehuwden samen voorzien in de huisvesting en beiden een bijdrage leveren in de kosten van de huishouding of op een andere manier voor elkaar zorgen. Van een gezamenlijke huishouding is geen sprake als het gaat om sa menwonende familieleden in de eerste of tweede graad, bijvoor beeld broer en zus, ouder en kind of grootouder en kleinkind. De uitkering wordt aangevraagd bij de Gemeentelijke Sociale Dienst of de afdeling Sociale Zaken van de gemeente waar men woont. Dit moet gebeuren voordat daad werkelijk met het zelfstandig bedrijf of beroep wordt gestopt! Het stoppen moet binnen anderhalf jaar na het indienen van de aanvraag plaats hebben. De gemeente beslist binnen zes maan den over de aanvraag. Het kan voorkomen dat de gemeente be paalt dat iemand weliswaar in principe voor een lOAZ-uitkering in aanmerking komt, maar dat de overige inkomsten (bijvoor beeld het loon van de partner) zo hoog zijn, dat de uitkering nihil is. Als deze inkomsten later dalen of vervallen, kan alsnog een uitkering ontvangen worden. Belangrijk is dus dat de aanvraag wordt ingediend voordat het bedrijf is beëindigd - ook als er op dat moment nog voldoende an dere inkomsten zijn! Als die andere inkomsten later vervallen, kan geen uitkering meer worden aangevraagd, aangezien het be drijf immers al is gesloten. Er is een overgangsmaatregel tot en met 1989 voor zelfstandigen die bij bedrijfsbeëindiging 55 jaar of ouder of arbeidsongeschikt waren en maandelijks een uitkering kregen uit het saneringsfonds voor het midden- en kleinbedrijf. Zij kunnen wel voor een lOAZ-uitkering in aanmerking komen. Wie het niet eens is met de beslissing van de gemeente kan een bezwaarschrift indienen. Dat is een ge wone brief waarin de bezwaren worden genoemd. Dit bezwaar schrift moet binnen een maand na de beslissing schriftelijk bij het gemeentebestuur zijn ingediend. De gemeente moet schriftelijk reageren. Blijft de gemeente bij haar standpunt, dan kan de be trokkene in beroep gaan bij Gedeputeerde Staten (het dagelijks bestuur van de provincie). Tenslotte is nog beroep mogelijk bij de Raad van State. Adres: Aan de Raad van State, Afdeling voor de Geschillen van Bestuur, Kneuterdijk 22, 2514 EN 's-Gravenhage. Juiste en volledige informatie kan veel problemen voorkomen. Het systeem van uitke ringen in ons land is gebaseerd op wederzijds vertrouwen. Terecht, zo blijkt. Verreweg de meeste mensen zijn bij het verstrekken van gegevens eerlijk en volledig. Slechts een klein percentage maakt misbruik van het uitkeringsstel sel, pleegt fraude. Bijvoorbeeld door feiten of gegevens te verzwijgen, te verdraaien of te verzinnen met de opzet er beter van te worden. Deze hele kleine minderheid strijkt bij elkaar per jaar ten onrechte honderden miljoenen gul dens op. Daarom moet er worden opgetreden tegen frau de. Bij verdenking kan uiteindelijk de hulp van een bijzon der controleur worden ingeroepen. Goedwillenden mogen zich niet bedreigd voelen door scherpere controle. Het is belangrijk dat alle gegevens die u verstrekt, juist en volle dig zijn. Ook in uw eigen belang. 1Het sociaal minimum voor een zelfstandige bedraagt in de eerste helft van 1989 f 32.300,— bruto per jaar. 2) Doordat deze categorie meer loonbelasting betaalt, is de netto uitkering gelijk aan die van a. Het telefoonnummer van het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk is onlangs gewijzigd van 01666 - 2955 in: Burgemeester en wethouders hebben de periode waarin de ge meentelijke sportvelden onbespeeld dienen te blijven tot herstel van de grasmat voor 1989 als volgt bepaald: Tholen: 19-6 tot 29-7 1e hoofdveld trainingsveld 26-6 tot 5-8 2e hoofdveld Poortvliet: 19-6 tot 29-7 gehele complex Sint-Annaland: 19-6 tot 29-7 1e en 2e hoofdveld 1-4 tot 29-7 trainingsveld Sint-Maartensdijk: 19-6 tot 29-7 1e en 2e hoofdveld, trainingsveld en korfbalveld Stavenisse: 19-6 tot 29-7 gehele complex Oud-Vossemeer: 19-6 tot 29-7 gehele complex Houdt u rekening met het bovenstaande! Sinds 1956 kent de provincie Zeeland een studiefonds. Feitelijk is de studiefinanciering geen taak voor de lagere overheden, doch ge bleken is dat de rijksoverheid tot op heden niet in staat is pasklare oplossingen te bieden voor alle studenten. De Stichting Zeeuws Studiefonds is opgericht door de gezamenlijke Zeeuwse Gemeen ten, de provincie Zeeland en enkele partikuliere instanties. Het se- kretariaat is opgedragen aan het Provinciaal Opbouworgaan Stich ting Zeeland. Doelstelling van het fonds. Het fonds stelt zich ten doel steun te verlenen aan studenten van wie de ouders niet in staat zijn de studie te financieren. Daarnaast komen ook zelfstandige studenten waar voor dezelfde onmacht geldt in aanmerking. Het fonds verstrekt in principe renteloze voorschotten aan studenten die geen, of slechts geringe steun kunnen krijgen van de Rijksoverheid. Men denkt hier bij aan vormen van partikulier onderwijs; uitwonende studenten, jonger dan 18 jaar; studenten die een opleiding volgen in België (on der bepaalde voorwaarden). Nadere informatie Nadere informatie betreffende de mogelijkheden die het Zeeuws Studiefonds kan bieden, is op het sekretariaat verkrijgbaar. Hier zijn tevens de aanvraagformulieren voor het studiejaar 1989-1990 verkrijgbaar. Het sekretariaat is gevestigd te Middel burg, Dam 31, postbus 407, 4330 AK. De aanvragen dienen zo spoedig mogelijk, doch uiterlijk vóór 1 sep tember 1,989 in bezit te zijn van het sekretariaat. Aanvragen die na 1 september 1989 worden ingediend worden niet meer in behande ling genomen. Openingstijden van het sekretariaat: maandag t/m vrijdag van 08.00 tot 12.00 uur. Telefoon: (toestel 63) 01180 - 82500. Verder kunnen inlichtingen worden gegeven met betrekking tot toe lagen welke worden verstrekt door de Centrale Directie Studiefinan ciering van het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen te Gro ningen. De hiervoor benodigde aanvraagformulieren zijn op de scho len en het sekretariaat verkrijgbaar. Enige tijd geleden is door inwoners van de woonkern Scherpenisse gevraagd om plaatsing van een extra brievenbus op de hoek Schut- tershof/Beatrixlaan. Dit verzoek is aan PTT-Post voorgelegd. Inmid dels heeft men het gemeentebestuur meegedeeld niet tot plaatsing te zullen overgaan. Als redenen daarvoor zijn aangevoerd: -PTT-Post hanteert de regel dat de onderlinge afstand tussen twee brievenbussen groter dan 600 meter moet zijn. De afstand van de huidige bus aan de Weststraat tot aan de hoek Schuttershof/Bea- trixlaan bedraagt 300 meter. -het aantal stuks post dat momenteel in de brievenbus Weststraat wordt gedeponeerd is reeds minimaal. De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van bur gemeester en wethouders vinden plaats op maandag 22 mei 1989 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Burgemeester H.A. van der Munnik en de wethouders P. van Schetsen, L.J. Koopman en J. Versluijs houden hun spreekuur van 11.00 tot 12.00 uur. Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01666 - 8200, toestel 330. Bouwen in afwijking van bestemmingsplan Er is een verzoek om toestemming ingediend door het college van burgemeester en wethouders van Tholen, Markt 1-5 te Sint-Maartensdijk tot: -de aanleg van een speel-trapveld aan de Hogeweg te Sint- Maartensdijk. Deze bestemming is niet in overstemming met het ter plaatse geldende bestemmingsplan. Burgemeester en wethouders zijn voornemens met toepas sing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, na verkregen toestemming van het college van Gedeputeer de Staten van Zeeland, vergunning te verlenen voor het on derhavige bouwplan. Alvorens hiertoe over te gaan wordt een ieder in de gelegen heid gesteld om van 19 mei tot en met 1 juni 1989 schrifte lijk bezwaar in te dienen bij burgemeester en wethouders van Tholen. De schetstekening ligt gedurende deze termijn ter gemeente secretarie te Sint-Maartensdijk, afdeling gemeentelijke ont wikkeling, ter inzage. Sint-Maartensdijk, 18 mei 1989 De burgemeester van Tholen, H.A. van der Munnik. De ouders van leerlingen die vallen onder de Wet op het Basisonder wijs en de Interimwet op het Speciaal Onderwijs en het Voortgezet Speciaal Onderwijs maken wij attent op de Verordening leerlingen vervoer gemeente Tholen. In deze verordening is bepaald dat een aanvraag om een tegemoetkoming in de vervoerskosten vóór 1 juni voorafgaand aan het nieuwe schooljaar moet zijn ingediend bij het kollege van burgemeester en wethouders van Tholen. Aanvraagfor mulieren daartoe zijn verkrijgbaar op het gemeentehuis te Sint- Maartensdijk, buro onderwijs, of kunnen telefonisch worden opge vraagd via de nummers 01666 - 8319/8320. Desgewenst kan via dezelfde telefoonnummers ook nadere informatie worden ver kregen. Op initiatief van de Zeeuwse Sportraad zal er ten behoeve van de sportverenigingen in onze gemeente een informatie-avond BE LASTING EN SOCIALE PREMIES worden georganiseerd. Zoals u wellicht bekend zal zijn is de Bedrijfsvereniging voor de Gezondheid, Geestelijke en Maatschappelijk Belangen (BVG) op 20 maart jongst leden gestart met een landelijke aktie gericht op alle sportverenigin gen in Nederland. In het kort komt het er op neer, dat wanneer er sprake is van een arbeidsovereenkomst tussen werkgever, in dit ge val de sportvereniging, en werknemer, bijvoorbeeld de trainer men verplicht is zich aan te melden bij de BVG. Melding voor 1 juli 1989 betekent dat men géén naheffing hoeft te vrezen. Voor de sport is een generaal pardon bedongen tot genoemde datum. De informatie avond is dan ook bedoeld om het bestuurlijk en technisch kader van de sportverenigingen zo goed mogelijk voor te lichten en mogelijk te ondersteunen op het gebied van BELASTING EN SOCIALE PRE MIES, in het bijzonder over de BVG-aktie. Met het oog op de rechten en plichten in het kader van de sociale wetgeving is door de Zeeuw se Sportraad een aantal deskundigen uitgenodigd dat de voorlich ting zal verzorgen. De informatie-avond, die voor bestuurders van sportverenigingen van groot belang kan zijn, zal worden gehouden op dinsdag 23 mei aanstaande in het sport- en gemeenschapscentrum "Meulvliet" te Tholen. De aanvang is om 19.30 uur. De bijeenkomst duurt onge veer 2'/2 uur. Aan deze avond zijn voor u geen kosten verbonden. Voor nadere inlichtingen over alsmede het aanmelden voor deze voorlichtingsbijeenkomst kunt u kontakt opnemen met de sport ambtenaar van de gemeente Tholen, de heer P. van der Vlies, tel: 01666 - 2955, tst. 315. n Binnenkort buigt het gemeentebestuur zich over de verhuring van de verschillende lokaliteiten in de sport- en gemeenschapscentra "De Wellevate" te Sint-Annaland en "Meulvliet" te Tholen. De vaste ge bruikers van deze complexen hebben enige tijd geleden een brief ontvangen, naar aanleiding waarvan zij hun wensen voor het nieu we seizoen kenbaar kunnen maken. Natuurlijk staat het huren van ruimtes in "De Wellevaete" en "Meulvliet" ook open voor vereni gingen en organisaties die nog niet eerder van deze centra gebruik hebben gemaakt. Zij kunnen aanvraagformulieren daartoe verkrijgen op het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Op verzoek kunnen de formulieren ook worden toegezonden. Bel dan even: 01666 - 8316. De formulieren dienen echter wel uiterlijk 26 mei a.s. te zijn inge leverd. b ÜHMk. i De telefoniste van de gemeente Tholen, Janneke Boomsluiter uit Stavenisse, hier met raadslid J. v.d. Heuvel. Dankzij het nieuwe nummer 01666-8200 krijgt elke ambtenaar een doorkiesnummer, zodat mensen die vaak een bepaalde medewerker nodig hebben, rechtstreeks, zonder tussenkomst van de telefoniste kunnen bellen. 't Zal even wennen zijn, dat nieu we nummer 01666-8200van het gemeentehuis in Sint- Maartensdijk. Als je al jarenlang eenzelfde num mer gewend bent, is omschakelen even vreemd. Hopelijk is het oude nummer in de prullemand gestopt. Dan kan dat tenminste geen vergissingen veroorzaken, want onder hetzelfde nummer als het gemeentehuis jngeschreven staan, valt niet mee, ook al is het met een ander kengetal. Daarover weet een inwoonster van Tholen mee te praten. "Gemeentehuis Tholen" - Logisch eigenlijk dat iemand die niet zo met de situatie op de hoogte is, voor het gemeentehuis van Tho len ook het kengetal van Tholen neemt. Fout dus! Een vriendelijke mevrouw, die gelukkig niet nieuwsgierig is als er sociale dien sten, ministeries, politiebureaus of andere belangrijke instanties aan de lijn komen, verwijst de bellers door naar kengetal 01666. De top van de verkeerde bellers lag tijdens het stedenspel. Enkele uren achtereen, gezeten op de bank, vertelde ze dat zij de denk tank niet was, maar dat die in Sint-Maartensdijk zat. Ze wilde de mensen niet tevergeefs laten bellen, stel je voor dat het goede antwoord er tussen zat! Ook was er nog eens een 'meneer' die dacht dat hij in de maling werd genomen. Hij presteerde het vele keren achtereen te bellen om zijn gesprekspartner op te 'eisen'. Slechts een dreigement dat hij door de P.T.T. zou worden bena derd omdat hij iemand telefonisch lastig viel, hielp. De meeste tele foontjes kwamen op vrijdag en weet je wat het mooiste is, vertelt de 'geplaagde' telefoonabonnee. "Het gemeentehuis kreeg vrij dagsmiddags ATV, maar ik niet." De problemen behoren nu opge lost te zijn, tenminste...als niet te veel mensen dat oude nummer muurvast in hun hoofd hebben. Maar die slimmerikken weten vast en zeker ook het goede ken getal. Eindelijk rust voor die me vrouw van Dam. Wat lezen we tegenwoordig toch vaak en veel over het milieu. Je kunt geen krant of blad open slaan of het milieuprobleem kijkt ons aan, enterecht! Zelf onze koningin gaf in haar Kerstbood schap aandacht aan dit probleem. Hebben wij als Christenen ook een opdracht t.a.v. het milieu vanuit Het Woord?? Of moeten wij doen alsof er niets aan de hand is, juist vanwege dat Woord? Deze vraag leeft, leeft vooral bij ouderen, ook gelovi gen. Zij verwijzen dan naar Gene sis 1 en 2. In deze bijbelverzen krijgt de mens een zeer unieke plaats. Het unieke is de verant woordelijkheid die God de mens oplegt tegenover de schepping en mede-mens. De mens mag(moet) heersen over, dat is Beheren- Bewaren en dus iets anders dan er "bezit" van nemen!! Eens zei een oud baasje tegen mij: "Wat maak jij je toch druk over dat milieu. De aarde is van God en Hij zorgt wel dat het niet mis gaat!" Ontslaat het feit dat de aarde van God is ons van onze verantwoor delijkheid? Juist omdat de aarde van God is en aan ons in Bruikleen is gege ven, zijn wij er met z'n allen ver antwoordelijk voor. Wij mogen op de aarde leven, haar bewer ken, bebouwen en onderhouden, maar niet vervuilen en/of ver nielen. Voor velen nog steeds een vraag hoe we toch aan dit probleem ko men. Uit alles blijkt dat wij door de eeuwen heen weinig gericht op onze Opdrachtgever de aarde be heerd hebben. In plaats daarvan zijn wij er roekeloos mee om gesprongen, hebben er bezit van genomen. Genot, welvaart, winst, macht hadden onze voorkeur. Ons eigen ik en ons eigen belang domineerden. Deden en doen wij daar niet allemaal aan mee? Op aarde leven veel meer mensen dan vroeger, die groei is enorm geweest en al die mensen bedrij ven activiteiten. Veel welvaartsac tiviteiten. Denk aan al die auto's, pleziervaartuigen, race-bootjes en niet minder onze chemische in dustrie die artikelen produceert die wij niet kunnen missen? Wat denkt u van al die uitlaatgassen? Hoe sneller hoe mooier, steeds beter. Gevolg?...steeds meer vie zigheid in de lucht, waardoor o.a. zure regen ontstaat. Daardoor sterven onze mooie bomen etc. Dat doet God niet..Dat doen wij! Wat denkt u van al die natuur- vreemde stoffen die na de oorlog zijn en worden geproduceerd? De natuur weet er geen raad mee, denk aan plastic! Dat wordt in onvoorstelbare hoeveelheden ge bruikt en geloosd, overal waar je kijkt, loopt of zit, wappert wel een stuk plastic of een leeg "drumzakje". Plastic bevat stoffen die schade lijk zijn, sommige zelfs kanker verwekkend. Van radio-actieve stoffen spreken we maar niet. Dat alles doet God niet, dat zijn men selijke vindingen. Nog teveel wer ken landbouwers met allerlei bestrijdingsmiddelen die de na tuurlijke kringloop in de natuur verstoren. Ze worden boos als je hen vraagt ons nog wat bloemen en gras dat groen is te laten. Denk aan het rijk bloeiende fluitekruid langs de dreven en dijken, boeket ten groen en wit; wij moeten dit behouden!! Daarom "oud baas je", maak ik met wel druk om on ze aarde en wat daarop en in is. Daarom schrijf ik dit stukje. La ten we stoppen met de schepping te verstoren, ook in het klein. M'n kleinkinderen willen nog ar- meh vol bloemen plukken en niet alleen op foto's fluitekruid bekij ken met de vraag: "Waar was oma, toen alles doodgespoten werd? Mevr. P.J. Gaakeer Entelerweg 2 7468 RU Enter Na ruim zes maanden verbouwing zal als laatste project de recreatie zaal van het Algemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom voorzien gaan worden van nieuwe ramen en kozijnen. Dit is een hele operatie, waarvoor tot en met woensdag 31 mei de recreatiezaal zal zijn afgesloten. Wellicht dat er op 1 en 2 juni nog schoonmaak werk nodig is. Gedurende het ramenproject zal ook de zaal opgeknapt worden. Andere verlichting, plantenbak ken en meubels zullen dan ook geïnstalleerd worden. De bedoe ling is om meer privacy te schep pen voor de ontvangst van bezoekers. Tevens zal een leeshoek en een kinderspeelhoek verwezen lijkt worden. Tijdens de verbouwing kan men in de evenementenzaal en de foyer koffie drinken. Tijdens de kerk diensten en de ontspannings avond kan men alleen in de foyer terecht. Stervensbegeleiding. Op 26, 27 en 28 mei organiseert de Volkshoge school een cursus over 'Omgaan met de dood', bedoeld voor vrij willigers en beroepskrachten die in hun werk met stervenden en rouwenden worden geconfron teerd. Voor informatie tel. 01177-1259.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 5