Vier vrijheden Staten vergadering Tholen herdenkt gevallenen Asfaltwerken Walcheren Epilepsie? Ezelrace in Bergen o.Z. Vakantie met een gesloten beurs Zet jezelf niet buitenspel Donderdag 11 mei 1989 Vrijdag 17 mei vergaderen provinciale staten van Zeeland. Plaats van samenkomst is de Burgerzaal van het stadhuis in Middelburg. De vergadering begint om 10.00 uur. (OM M I SS I i;s I X BK HOE I' Wegen Cultuur Emancipatie Financiën PAK EVEN UW ZAKBOEKJE St. Annalander legt een krans in Den Dungen Nederland telt ruim 90.000 mensen met epilepsie. Is dat ook bij u deel van het leven? Praat mee. Word lid. INFORMATIE: (030) 52.35.78. Postbus 9587, 3506 GN Utrecht. r\\y r\ Een kille ochtend ABDIJ lil NIEUWS Vlnr.: De heer Schmidt, mevrouw Johnson Sirleaf, de heren Koliek, Mahler en Hammer. Vorig jaar juni werden in het Roosevelt studie centrum in Middel burg de Four Freedom Awards uitgereikt - de medailles die refere ren aan de vier vrijheden, die president Franklin D. Roosevelt op 6 januari 1941 voorhield aan het Congres van de Verenigde Staten van Noord-Amerika. Elke twee jaar worden de medailles in Middelburg uitgereikt. De (Engelse) toespraken, die vorig jaar werden gehouden, zijn gebun deld en voor f 14,75 te koop bij het Roosevelt Studiecentrum. Er wordt gewerkt aan een nieuwe asfaltdeklaag op de Nieuwe Vlis- singseweg tussen de Keersluisbrug en de President Rooseveltlaan in Vlissingen en het deel van dezelfde weg ter hoogte van de op en afritten van de Sloeweg. Tegelijkertijd wordt de verkeerslicht installatie vernieuwd en worden detectielussen in het wegdek aan gebracht. Door de vernieuwing van de ver keersregelautomaat wordt een betere coördinatie bereikt tussen de twee installaties op de Nieu we Vlissingseweg, waardoor het verkeer soepeler kan worden af gewikkeld. In het fietspad wor den op ruime afstand van de verkeerslichten aanvraaglussen gemaakt, waardoor fietsers vaak niet meer zullen hoeven af te stappen, omdat de lichten tijdig reageren. De wachttijden voor alle wegge bruikers zullen in de nieuwe si tuatie dus aanzienlijk worden bekort. Door de verkeerslichten via een telefoonlijn aan te sluiten op een computer in het hoofd kantoor van provinciale wa terstaat wordt bereikt, dat eventueel optredende storingen sneller kunnen worden verhol pen dan in de oude situatie. Ook de rondweg Biggekerke en de weg van Oostkapelle naar Domburg worden van een nieu we asfaltiaag voorzien en een stuk van de weg Middelburg- Zuidsloe krijgt een oppervlakte behandeling. Zolang de werken duren - ver wacht wordt tot eind juni - moet het verkeer rekening houden met enig oponthoud. Bij het werk aan de Nieuwe Vlissingse weg zullen de op- en afritten van de Sloeweg enkele malen kort worden afgesloten. Het verkeer wordt dan via borden en pijlen omgeleid. Bij de andere werken kan het verkeer door gang vinden, zij het met beperk te snelheid. Uitbreiding Ovet in Vlissingen-Oost. Ook de toespraak van president Roosevelt uit 1941 is in de bun del opgenomen. Volgens de president moet een veilige wereld worden gebouwd op vier wezenlijke vrijheden voor de mensheid: "De eerste is vrijheid van me ningsuiting, overal in de wereld. De tweede is vrijheid van gods dienst voor iedereen en op ie ders persoonlijke wijze. De derde is vrijwaring van ar moede, wat - vertaald in wereld lijke termen - neerkomt op eco nomisch begrip, waardoor alle landen voor hun inwoners vrij heid kunnen scheppen. De vierde is vrijwaring van vrees, wat - vertaald in wereldlijke ter men - neerkomt op een wereld wijde vermindering van bewape ning tot het niveau, waarop geen enkel land in de gelegenheid is een ander land aan te vallen, waar ook ter wereld." De medaille voor de vrijheid van meningsuiting werd vorig jaar toegekend aan Ellen Johnson Sirleaf uit Liberia. Mevrouw Johnson Sirleaf voert oppositie tegen het regiem van Liberia en is in haar land inmiddels het symbool geworden voor een de mocratisch bestel. Voor haar veiligheid heeft zij het land moe ten verlaten, nadat zij onder in ternationale druk uit de gevangenis werd ontslagen. Burgemeester Teddy Koliek van Jeruzalem ontving de medaille voor vrijheid van godsdienst. Jo den, Christenen en Moslims le ven gezamenlijk in zijn stad en hebben de ruimte voor hun eigen godsdienstbeleving. De medaille voor vrijwaring van armoede was voor Halfdan T. Mahler, directeur-generaal van de Wereld Gezondheids Organi satie van de Verenigde Naties. De heer Mahler heeft een be langrijke bijdrage geleverd in de bestrijding van ziekten in de Der de Wereld, onder meer door vac cinatieprogramma's. Armand Hammer kreeg de me daille voor de vrijwaring van vrees voor zijn bemiddelende rol tussen de Verenigde Staten en de Sovjet Unie. Bovendien werd de vier-vrijhe- den-medaille uitgereikt en wel aan Helmut Schmidt. Schmidt's democratische instelling, het bondskanselierschap van West- Duitsland, de bemoeienis van West-Duitsland met de menselij ke vrijheden en de visie van Schmidt op een nieuw Europa waren de aanleiding. De toesprakenbundel kan schriftelijk worden besteld bij het Roosevelt studie centrum, postbus 6001, 4330 LA Middel burg. De kosten bedragen f 14,75, over te maken op reke ningnummer 45.28.09.029 van de Amrobank in Middelburg. Het gironummer van de bank is 1068635. Vrijdag 12 mei zijn er twee zittin gen van de hoorcommissie be stemmingsplannen. De heer en mevrouw Pet-Maes en de familie Kik-Boudeling uit Bruinisse hebben bezwaar aan getekend bij gs tegen het be stemmingsplan West, vierde herziening, van de gemeente Bruinisse. Zij zijn het niet eens met de plannen van de gemeen te bij het dorpshuis een sport zaal te bouwen, omdat zij vrezen, dat er parkeerproblemen ontstaan. Partijen worden om 10.00 uur gehoord. De heer J.F. de Schepper wordt om 10.30 uur gehoord over zijn bezwaren tegen het bestem mingsplan Oostmolenpark van de gemeente Goes. De heer De Schepper is bang voor schade aan zijn woning en woonomge ving door de manier, waarop het gebied aan de noordkant wordt ontsloten. De openbare zittingen zijn in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Aan de staten wordt verslag uit gebracht over de uitbreiding van Ovet in Vlissingen-Oost en over de ontwikkeling van de Axelse Vlakte. Ovet wil in het Sloegebied een volwaardig massagoedbedrijf opzetten en heeft daarvoor ex tra terrein en ligplaatsen aan de kade nodig. Het bedrijf is zijn activiteiten aan de noordkant van de Westerschelde begon nen met de overslag van kolen voor de nieuwe centrale van de nv PZEM. De statencommissie van economische zaken kwam tot de conclusie, dat het haven schap Vlissingen zaken kan doen met Ovet, maar dat er voor beide partijen enig risico bestaat door de kolenoverslag en andere activiteiten. De commissie besprak de ont wikkeling van de Axelse Vlakte, waarvoor het havenschap Ter- neuzen grond moet kopen. Met de transactie is zeven miljoen gulden gemoeid, waarvan de provincie (als deelnemer in het schap) twee miljoen gulden voor haar rekening zou moeten ne men. Provinciale staten beslissen over de onttrekking aan het openbaar verkeer van een stuk onverharde weg rond de spuikom in de Her togin Hedwigepolder - de Ligne- straat in Hulst. Voor de voorbereiding van de re constructie van het kruispunt weg Goes-Zeelandbrug/Wilhel- minadorp-Wolphaartsdijk wordt de staten een krediet van ruim drie ton gevraagd. Het uiteinde lijke werk gaat 2,1 miljoen gul den kosten. Een krediet van 2,35 miljoen gul den wordt gevraagd voor de re constructie van het kruispunt bij Vrouwenpolder met de weg over de Veerse-Gatdam. De totale kosten zijn ruim 3,7 miljoen gul den, maar het wegschap Wal cheren en de gemeente Veere dragen daarin bij. De provincie wordt subsidie ge vraagd voor het Moluks histo risch museum in Utrecht. Hoe wel gs geen direct Zeeuws be lang zien, adviseren zij de sta ten vijfduizend gulden te geven, onder meer omdat het museum een functie heeft voor de Mo lukse inwoners van Zeeland. Voor de uitgifte van een culture le agenda dit jaar wordt voor gesteld een subsidie van ten hoogste 22 duizend gulden te besteden. In het Uitblad, zoals de agenda heet, wordt informa tie verstrekt aan inwoners en toeristen over culturele activitei ten in de provincie. Het eerste deel van de beleids nota Vrouwenemancipatie-fa- cetbeleid wordt ter vaststelling aan de staten aangeboden. De doelstellingen van het provin ciale emancipatiebeleid worden in dit deel verwoord, alsook de beleidsvoornemens op de on derdelen algemeen bestuur en kinderopvang. Verder is een hoofdstuk gewijd aan de subsi-, diëring van emancipatie-activi teiten. De stichting Overleg Kindercen tra Zeeland heeft extra geld no dig voor personele kosten. Aan de staten wordt daarom ge vraagd ruim zestien duizend gul den uit te trekken. Uit het jaarverslag van de nv Wa termaatschappij Zuid-West-Ne derland blijkt, dat in 1988 een winst werd geboekt van ruim 2,6 miljoen gulden, wat ruim 1,2 miljoen gulden minder is dan in 1987. De staten wordt voor gesteld het jaarverslag voor ken nisgeving aan te nemen. Als de staten ermee instem men, wordt de rekening-cou rant-overeenkomst met de nv Westerschelde Oeververbinding met vijf ton verhoogd tot 6,5 miljoen gulden. De openbare statenvergadering wordt gehouden in de Burger zaal van het Middelburgse stad huis, Lange Noordstraat. De vergaderstukken liggen ter inzage in het informatiecentrum van de provincie. Abdij 9, Mid delburg. De vergadering van de provin ciale milieuraad is verschoven van 11 naar 18 mei, 9,15 uur, in het provinciehuis. Sint Pieter straat 42, Middelburg. Op de raadsagenda staan de contourennota waterhuishou dingsplan en de instelling van werkgroepen voor onder meer het provinciale milieubeleids plan, de gebiedsgerichte bena dering in de Kanaalzone en de milieu-effectrapportage Wester schelde oeververbinding. De vergadering van de milieu raad is openbaar. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 THOLEN 13 mei Demonstratie reddingsbri gade Zierikzee, de Spetter 16-17 u. 15 mei Delta-viswedstr., Oester- dam 11-14 u. 16 mei Vistocht Anib 17 mei NCVB 'Van kruiden tot al ternatieve geneeswijze', Visnet 19.30 u. 19 mei Bingo bejaardensoos (en opgeven reis), Ten Anker 14 u. 20 mei Oriëntatierit MAC, Zoek weg 19 u. 20 en 21 mei Openingstocht De Kogge 25 mei Busreis Anib 27 mei Middagconcert Concor dia, Kaaij 27 mei Korte baanwedstr. De Kogge 27 mei Recreantentoern. Batho OUD-VOSSEMEER 13 en 27 mei Eendrachtcup, sport park De Vossenberg 16 mei Reis Anbo, vertrek 8 u. 17 t/m 19 mei Fietsdriedaagse Koetshuys, Hof van Holland 18.30 u. 19 mei Artiestenmiddag SPV, hal Barenbrug Molenweg 14 u. 20 mei Kindermiddag SPV, hal Barenbrug Molenweg 14 u. SINT-ANNALAND 13 mei t/m 30 sept Boerderij en platteland, De Meestoof 15-17 u. 20 mei Viswedstr. 't Scharretje, 13-16 u. 22 t/m 25 mei Wandelvierdaagse, sportveld Dorpsweg 18.15 u. 30 mei Reis Plattelandsvr. naar Honselersdijk en Den Haag, ver trek 7.40 u. STAVENISSE 14 mei Dansavond m.m.v. Crab- town Three, bar 't Keeten 21 u. 24 t/m 26 mei Fietsdriedaagse, Voorstr. 18.30 u. SINT-MAARTENSDIJK 12 mei Play-backavond, Sint Maartenshof 19.30 u. 13 mei Demonstratie reddingsbri gade Zierikzee, zwembad Haestinge 14-15 u. 18 mei Lezing 'Het Zeeuwse Landschap' voor Plattelandsvr., Haestinge 19.45 u. 27 mei Sponsorloop Jeugd Rode Kruis, Rode Kruisgeb. 9 u. 12 mei Pinksterketen, Ontmoe- tingskerk 19 u. SCHERPENISSE 13 mei Bezoek herpetologische studiekring Zeeland, 10 u. chin.- ind. restaurant Spuidam 27 mei Kringconcours Eendracht- ruiters, Pluimpotterrein POORTVLIET 17 mei Spelenmiddag, Rekelstad 14-16.30 u. BERGEN OP ZOOM 15 mei t/m 11 juni Expos, gobe lins en bronsplastieken, zaal Et cetera 20 mei t/m 3 sept. Expos, schilde rijen op plexiglas, Markiezenhof 12 mei Astral Bodies, Botte Hom mel 22 u. 15 mei Int. dagruilbeurs, Stoele- mat 10-17 u. 17 mei Conferentie NOGC over de positie v.d. Nederlandstalige cultuur in het verenigd Europa, Markiezenhof 11-15 u. 20 mei Press Darlings, Botte Hommel 22 u. 21 mei Koffieconcert, Hofzaal Markiezenhof 12 u. 24 mei Kindervoorst. 'Avonturen in het trollenbos', Stoelemat 15 u. 25 mei The Messiah, door COV, O.L.V. van Lourdeskerk 27 mei Viva la Muerte, Botte Hommel 22 u. film film film ROXY 1: My stepmother is an alien - a.l., do en di 20.15 u., vr 19 en 21.30 u., za 14, 19 en 21.30 u., zo en ma 14, 16.30, 19 en 21.30 u., wo 14 en 20.15 u. ROXY 2: Twins - a.l., vr 19 en 21.30 u., za 14, 19 en 21.30 u., zo en ma 14, 16.30, 19 en 21.30 u„ wo 14 u. Bagdad Café -16 j., do, di en wo 20 u. CINEMACTUEEL 1: Rain man - a.l., do, di en wo 20 u., vr en za 19 en 21.30 u., zo en ma 16.30, 19 en 21.30 u. Frank Frey - a.l., za t/m wo 14 u. CINEMACTUEEL 2: The naked gun - a.l., do en di 20 u., vr 19 en 21.30 u., za 14, 19 en 21.30 u., zo en ma 14, 16.30, 19 en 21.30 u., wo 14 en 20 u. Het Interkerkelijk Vakantie Wo- ningruil Bureau (IWB), dat in 1987 van start is gegaan, heeft één doelstelling: mensen die, vaak om financiële redenen niet op vakan tie kunnen gaan, toch een moge lijkheid daartoe te bieden. Een oplossing op basis van onder ling vertrouwen en respect, zodat met minimale kosten een maxi male oplossing wordt gecreeërd. Het IWB werkt met twee activitei ten die elkaar aanvullen: ten eer ste vakantie met gesloten beurs, (waarbij vakantie woningruil tot stand wordt gebracht met geslo ten beurs), en ten tweede maak van uw huis een fijn vakantiehuis (waarbij mensen tijdens hun va kantie elders, hun woning ter be schikking stellen). Aan de activiteiten van het IWB is meteen een verzekering verbon den die voorziet in aansprakelijk heid en vervangend verblijf. Al is het dan geen commerciële instel ling, er zijn uiteraard wel kosten aan verbonden. Ook in Tholen kan men inlichtingen krijgen over deze vorm van vakantie houden over alle provincies in Nederland. Inlmevr. E. van Huizen, Vosse- meersepoort 10, 4691 HM Tho len, tel. 01660 - 2456. Een beeld van de dodenherdenking in\ Tholen zoals vorig jaar bij de onthulling van het monument. Wellicht draagt het permanente herdenkingsteken in het Bosje in Tholen er toe bij dat het publiek op de avond van 4 mei deze ont moetingsplaats goed weet te vin den. Evenals vorig jaar, toen het monument werd onthuld, waren veel inwoners en bezoekers van el ders naar deze plaats gekomen om samen de gevallenen uit de Tweede Wereldoorlog te herden ken. Zeven leden van het korps Nationale Reserve hielden vanaf 19.00 uur de dodenwacht bij het herdenkingsteken. Vanaf half acht arriveerden er deelnemers aan de sobere plechtigheid, waar bij de kon. muziekvereniging Dhr. A.D. Goedegebuure uit St. Annaland heeft tijdens de Doden herdenking samen met de burge meester van Den Dungen een krans gelegd ter nagedachtenis aan de gevallenen in de Tweede Wereldoorlog. De burgemeester van die Brabant se gemeente, vlakbij Den Bosch, had Goedegebuure uitgenodigd omdat hij in 1940 bij in de Peel- Raamstelling betrokken was bij een gevechtshandeling, waarbij 3 Nederlandse en 8 Duitse militai ren om het leven kwamen. De Duitsers waren al achter de Ne derlandse linies geïnfiltreerd, waardoor Goedegebuure en zijn collega's zich achter de Zuid- Willemsvaart moesten terugtrek ken. Daarbij moesten ze een brug verdedigen, in de buurt waarvan op Eerste Pinksterdag 1940 het ge noemde gevecht zich voordeed. In 1944 kwam Goedegebuure te rug in Den Dungen omdat hij we gens het onder water zetten van het eiland Tholen moest evacue ren. Hij verbleef toen veertien maanden in die gemeente, waar door er contacten groeiden. De enige overlevende van een En gels vliegtuig met zes beman ningsleden dat in 1944 bij Den Dungen een noodlanding maakte, legde donderdag ook een krans in die gemeente. Concordia tot enkele ogenblikken voor 20.00 uur de volgende com posities ten gehore bracht: Blijf bij mij Heer, Herzlich thut mich verlangen, Herzliebster Jezus, Al le Menschen, en Bede voor het Vaderland. Na de altijd weer indringende 'Last Post' volgden twee minuten stilte, waarop het in grote getale aanwezige publiek gezamenlijk één couplet van het Wilhelmus zong. Burgemeester H.A. van der Munnik legde samen met zijn echtgenote mevr. M. van der Munnik-van Willigenburg na mens de Thoolse bevolking bloe men bij het monument. Daarna waren er bloemen van het comité Dodenherdenking, neergelegd door de heren J. Renes en P. Wit hagen; de dames J. Aalbrechtse en G. van Loon vertegenwoordig den 'Tholen Stad Actief' en daar na volgden er bloemen van diver se particulieren. Het Geref. Gem. Zangkoor Canticum, onder lei ding van dirigent C. Riedijk, sloot deze 44e Dodenherdenking af met Mijn Herder is de Here God, Nader mijn God bij U, Blijf met mij Heer en Stilte over alle landen. EPILEPSIE VERENIGING NEDERLAND A A A^ EPILEPSIE EN MAATSCHAPPIJ Wekelijks Ether 106 donderdag vrijdag: zaterdag: zondag: maandag: dinsdag: woensdag: vast programma .5 Mhz/FM, kabel 18.00-19.30 uur 19.30-20.30 uur 14.00-15.30 uur 15.30-17.00 uur 17.00-18.00 uur 18.00-19.30 uur 19.30-20.30 uur 11.00-12.00 uur 12.00-12.30 uur 12.30-14.00 uur 14.00-16.00 uur 16.00-17.30 uur 17.30-18.30 uur 11.30-14.30 uur 14.30-15.30 uur 15.30-16.30 uur 16.30-18.00 uur 18.00-19.00 uur 19.00-20.00 uur 20.00-21.00 uur 18.00-19.00 uur 19.00-20.00 uur 20.00- 18.00- 19.30- 13.00- 14.00- 14.30- 15.30- 16.00- 18.00- 19.00- 20.00- 21.30- SLOTH tel. 01660-4004 89.9 Mhz. Rondom 60 Sloth'jes Door de wereld gaat een woord De verjaardagskalender Vliegende Schijven Weekend voor de deur Gospelprogramma er is hoop Music Machine Ditjes en Datjes Sloth Accent De Verzoekhoek Hak op de Tak show Op de Tribune sportprogr. De Zevensprong Bloemendaalse Radiogem. 1 Uur Jan gevarieerd progr. Goed Zeeuws, goed rond Viva La Musica Literatuur en cabaret Dienst Thoolse Kerken Breng eens een zonnetje Maandagavondmatinee sportflitsen 21.00 uur Country muziek 19.30 uur Muziek uit vervlogen tijden 21.30 uur Dubbel zout 14.00 uur Pardoes 14.30 uur Kinderprogramma 15.30 uur Er is een brug chr. koren 16.00 uur Boeklezing voor blinden 18.00 uur Goud en oud 19.00 uur Aan het diner met Gré 20.00 uur Muzikale mengelmoes 21.30 uur City Dance Club 23.00 uur Tandem Tijdens een Japanse culturele ma nifestatie zaterdag in de Zeeuwse bibliotheek in Middelburg kreeg een gedicht van Jan Kramer (21) uit Sint-Philipsland de hoogste waardering. Kramer, derde jaars student aan de Pedagogische Aca demie voor Basisonderwijs was een van de deelnemers aan een haiku-dichtwedstrijd die was uit geschreven door De Zeeuwse Hai ku Kern. Bij het maken van een dergelijk uit Japan afkomstig 17 lettergrepen tellend gedicht dat (mmestal) de beleving van de na tuur als onderwerp heeft, mogen niet meer dan drie regels worden gebruikt. De haiku van Jan Kra mer - die overigens zelf niet bij het bekendmaken van de prijs winnaars aanwezig was - beant woordt aan de gestelde voorwaar den. Kramer schreef drie haiku's op het deelnameformulier dat op de PABO was verspreid. Zijn winnende bijdrage luidde: "Een kille ochtend hagelstenen op het dak tikken mijn ritme" Voor Kramer was het de eerste keer dat hij zich in haiku's uitte. "Ik wilde het gewoon eens probe ren. Je moet goed het aantal let tergrepen in de gaten houden en bedenken waarover je iets wil zeg gen", merkt Kramer nuchter op. Telefonisch werd hij over de uit slag van de wedstrijd ingelicht. Welke prijs hij met zijn dicht kunst heeft verdiend weet hij niet. Dat zou per post toegezonden worden. De deelnemers moesten drie haiku's maken om voor be oordeling door de jury in aanmer king te komen. De twee andere gedichtjes weet Jan zich niet uit het hoofd te herinneren. De dichtvorm haiku stond zater dag centraal in Middelburg. Deze mag zich de laatste tien jaar ver heugen in een steeds grotere be langstelling. Zo bestaat de Haiku Kring Nederland in 1990 tien jaar. Samen met het Haiku Cen trum Vlaanderen wordt het tijd schrift 'Vuursteen' uitgegeven waarin ook plaats is voor aan hai ku verwante dichtsoorten, zoals senyu en tanka. Het concours hippique in Bergen op Zoom, op 14 en 15 mei op Kijk in de Pot, wordt afgesloten met een ezelrace. Acht ezels, bereden door ervaren ruiters, zullen om het hardst rennen over een gedeel te van de drafbaan. Uit de op brengst van de af te sluiten weddenschappen komt 70% ten goede aan de stichting Paardrij den Gehandicapten West- Brabant/Tholen. De ezelrace be gint omstreeks vijf uur op tweede Pinksterdag.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 7