THOLENDERWIJS Nationa AIL Thoolse raad vult premiepot opnieuw met 350.000 gulden Zilveren jubileum J.E.van Boeijen informatierubriek van de gemeente tholen ZATERDAG 13 MEi NATIONALE MOLENDAG NIEUW OP DE "TUTTELHOEK INZAMELING LANDBOUWPLASTICS WIJZIGING OPHAALSCHEMA HUISVUILOPHAALDIENST I.V.M. PINKSTEREN II SPREEKUUR B. EN W. HOUDT U VAN UW HOND, NEEM DAN ZELF DE STRONT!! OUD PAPIER BEWAREN GRONDSTOFFEN SPAREN WIJZIGING TELEFOONNUMMER GEMEENTEHUIS SPREEKUREN HUURCOMMISSIE I.V.M. HUURVERHOGING PER 1 JULI GEMEENTEHUIS GESLOTEN. Oud-burgemeester van Tholen Voor nieuwe bedrijven en indirecte werkgelegenheid 01666 - 8200 Donderdag 11 mei 1989 DE EENDRACHTBODE Schilders en tuinders opgelet! DANK U Pinksterfeest autobedrijf krebbekx De vroegere burgemeester van Tholen en de huidige burgemeester van Harderwijk, dhr. J.E. van Boeijen, gedenkt donderdag 1 juni a.s. zijn 25-jarig burge meesterjubileum. Voor het aantrekken van nieuwe bedrijven heeft de Thoolse gemeenteraad weer 350.000 gulden in de premiepot gestopt. De in 1987 in werking getreden regeling was al twee keer eerder 350 mille toebedeeld, zodat de gemeente totaal nu meer dan 1 miljoen gulden subsidie aan bedrijven geeft. Landbouw Uitstraling Van Overveld Anèko Nefs Thoolse poppen op poppenbeurs Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint-Maartensdijk Tel. 01666-2955 Op 13 mei a.s. nodigen alle molenaars u weer uit om in hun prachtige mo lens te komen kijken. Na tuurlijk kunt u bij de meeste van hen ook op andere zaterdagen te recht, maar op Nationale Molendag zijn de kansen op een draaiende molen wel erg groot. In tegenstelling tot het vorige jaar wordt de Nationale Molendag in 1989 opnieuw gecombineerd met de Landelijke Fietsdag. Op 222 startplaatsen kunnen deelnemers kiezen uit 148 routes, die een lengte hebben variërend tussen de 30 en 40 km, uitgezet langs de mooiste plekjes in ons land. Eén van die routes, met 3 startplaatsen gaat over Tholen. Maar daarover straks meer. Alleen de wind kost nietsl Er staan nog ongeveer 1000 molens in Nederland. In elke provincie ziet u ze aan de horizon, in dorpen en steden, langs polderdijken en wegen. In de gemeente Tholen staan 9 molens, waarvan 8 draai baar. Prachtige monumenten vol vernuftige constructies, herken ningspunten in het landschap zijn het. Molens hebben eeuwenlang meegeholpen Nederland bewoonbaar te maken. De polders waar nu koeien grazen en woonwijken verrijzen zijn door de molens droogge malen. De Lage Landen bij de zee zijn eigenlijk dankzij de robuuste wiekendragers boven water gekomen. Molens zijn voornamelijk mo numenten van het verleden én van het heden. Honderden (vrijwilli ge) molenaars laten regelmatig hun molen draaien. Nederland is en blijft een Molenland. Honderd jaar geleden waren er nog zo'n 10.000 molens, nu zijn het er nog om en nabij 1000. De neergang van het Nederlandse molenbestand is dankzij de inspanning van ve len inmiddels tot staan gebracht. Ook op Tholen is er de laatste jaren nogal wat gedaan aan het behoud van de molens. Zo werd in 1985 molen "De Nijverheid" in Sint-Maartensdijk gerestaureerd. In 1986 volgde molen "De Hoop" in Tholen en in 1987 de molen in Sta- venisse. De Thoolse molens zijn een bezoek meer dan waard. Zaterdag hebt u een prachtige gelegenheid om deze wonderen van cultuur van bui ten, maar ook van binnen te bekijken. Daarmee mag worden aange tekend dat de molen in Tholen-stad i.v.m. andere maatschappelijke aktiviteiten van de vrijwillig molenaar gesloten is. 16e Landelijke Fietsdag Zoals gemeld loopt een van de routes van de 16e Landelijke Fiets dag over Tholen. Er zijn 3 startplaatsen en wel in Tholen bij molen "De Hoop", in Poortvliet bij café "Tolrust" en in Sint-Maartensdijk bij het V.V.V.-kantoor. Er kan vrij gestart worden tussen 9.00 en 13.00 uur. De routebeschrijvingen f 3,— zijn te koop op de start plaatsen. Wanneer men na het uitrijden van de route op het vertrek punt terugkeert, ontvangt men de zogenaamde jaarhanger 1989. Het is wel zo dat u uiterlijk 16.00 uur binnen moet zijn. 'T** vVioi Vi\ v\fv V 3! Goede doel (ft Naast het ontspannen recreëren voor de fietser en het genieten van de omgeving, heeft de Fietsdag nog een tweede doel. Een deel van de opbrengst van de fietsdag wordt traditiegetrouw besteed aan een goed doel. In het verleden lag dat vaak in de gezondheidssfeer. Voor 1989 is gekozen voor een bijdrage aan de natuurbescherming. Nadere informatie Voor nadere informatie over de Landelijke Fietsdag kunt u zich wen den tot het plaatselijke V.V.V.-kantoor, Haven 10 te Sint- Maartensdijk, tel. 01666 - 3771. n Sinds kort staat vlakbij de ingang van de gemeentelijke stortplaats "Tuttelhoek" een grote container, waarin afvalglas kosteloos kan worden gestort. Afvalverwerker Coppens uit Bergen op Zoom heeft deze container als proefobjekt ter beschikking gesteld. Gedurende een reeks van jaren kunnen particulieren op verschillen de plaatsen in de Thoolse woonkernen lege flessen en potten stor ten in de glasbakke.n. Die glasbakken bieden echter geen mogelijk heden voor het storten van het platte of zo u wilt vlakke glas. In het bijzonder schilders en glastuinbouwers beschikken nog al eens over plat afvalglas. Dit afvalglas kan dus vanaf heden gratis in de door Coppens geplaatste container worden gestort. Natuurlijk kunnen ook particulieren van deze mogelijkheid gebruik maken. Helpt u alle maal mee dit projekt tot een sukses te maken, zodat het afvalglas op een milieuvriendelijke wijze kan worden hergebruikt. Alhoewel de industrialisatie van Tholen langzaam op gang komt, is Tholen bij uitstek nog steeds een agrarische gemeente. De laatste decennia is het gebruik van landbouwplastics steeds meer toegeno men. Alhoewel de kwaliteit van deze plastics van dien aard is dat er sprake is van meermalig gebruik, komt er een moment dat de landbouwer er vanaf wil. Vaak komt dit materiaal in de bodem te recht of - erger nog - wordt het verbrand. Vanwege de samenstel ling is dit zeer schadelijk voor het milieu. In samenwerking met een bedrijf, dat van dit plastic opnieuw te ge bruiken materialen maakt, organiseert het gemeentebestuur, in eer ste instantie bij wijze van proef, een inzamelingsaktie van land bouwplastics. Het gaat hierbij overigens uitsluitend om de volgende landbouwplastics: zwarte kuilfolie (het welbekende landbouwplastic); lege veevoederzakken en lege kunstmestzakken. Deze landbouwplastics kunnen tijdens de openingstijden van stort plaats "Tuttelhoek" via een apart geplaatste container kosteloos worden ingeleverd. Van belang is nog dat het plastic zelf geen ste nen, landbouwvoorwerpen, gereedschappen, hout, textiel e.d. mag bevatten. Een normale verontreiniging van zand en stro is geen probleem. EEN SCHOON MILIEU OP THOLEN IS UW EN ANDERMANDS BELANG! Het huisvuil en de bedrijfskontainers worden volgende week in ver band met Pinksteren volgens een gewijzigd schema opgehaald: Dinsdag 16 mei: Tholen-stad en de buitenroute Oost en West. Woensdag 17 mei: Tholen (Dalempolder), Oud-Vossemeer en Poort vliet (totaal). Donderdag 18 mei en vrijdag 19 mei wordt er volgens een ongewij zigd schema opgehaald. Op maandag 15 mei is de gemeentelijke stortplaats "Tuttelhoek' de gehele dag gesloten Houdt u rekening met het'böVértstaande!! til In verband met 2e Pinksterdag vervallen de spreekuren van de leden van het college van burgemeester en wethouders van Tholen. Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01666 - 2955, toestel 330. Veertig jaar geleden produceerde elke Nederlander gemiddeld 120 kg huisvuil per jaar. Nu is dat 350 kg per persoon. Nog elk jaar wordt de aangeboden hoeveelheid afval groter. In 1987 nog 10% meer dan in 1986. De capaciteit van de verbrandingsinstallaties en de be schikbare stortplaatsen is niet meer toereikend om deze enorme hoeveelheden afval te verwerken. Bovendien zal de prijs van de af valverwerking nog aanzienlijk stijgen. Huisvuilscheiding aan de bron is de oplossing! Ons huisvuil bestaat nog altijd voor 23% uit oud papier en -karton. Te veel bruikbaar oud papier komt nog bij het huisvuil terecht. Het huisvuil bevat ook niet bruikbaar papier zoals: gebruikte luiers, maandverband, zakdoeken, levensmiddelenverpakking met een co ating van plastic of alluminium, melk- en vruchtensappenkartons e.d. Dat deze sterk vervuilde papierfractie in het huisvuil blijf is niet echt een ramp. Met name in de gebieden waar het huisvuil de ver brandingsoven ingaat, bevordert het het verbrandingsproces. De oud-papierophalers in de gemeente Tholen treffen echter ook vaak dit niet bruikbare papier aan bij hun maandelijkse ophaalroute. Dat dient in ieder geval te worden voorkomen. In Nederland wordt ruim 50% van al het gebruikte papier weer inge zameld voor hergebruik. Met dit hoge percentage is ons land wereld kampioen! Dit terugkeerpercentage kan nog veel hoger. De 100% halen we nooit, omdat zoals we al eerder opmerkten er ook sprake is van niet bruikbaar oud papier. Maar 70% moet haalbaar zijn. Wat wordt er van oud papier en -karton gemaakt? Over het gebruik van de grondstof oud papier en -karton voor allerlei nieuwe papiersoorten bestaan misverstanden. Velen denken dat er alleen 'kringlooppapier' van gemaakt wordt. Niets is minder waar! Zeer veel verschillende papier- en kartonsoorten worden gedeeltelijk of grotendeels uit oud papier vervaardigd. Zo bestaat golfkarton voor 99% uit oud papier, massief- en vouwkarton voor 85%, pak papier voor 75%, sanitair papier voor 65% en krantenpapier voor 50% uit oud papier. Waarom dient het hergebruik van oud papier bevorderd te worden? Oud papier en -karton gebruiken als grondstof betekent: grondstoffen besparen energie besparen minder proceswater het milieu sparen door hergebruik deviezen sparen (minder import van cellulose) werkgelegenheid scheppen voor grondstoffen minder afhankelijk van het buitenland de afvalberg verminderen (minder aanbod van huisvuil). De Thoolse situatie Het ophalen van oud papier en -karton is in Tholen veelal een zaak van verenigingen en instellingen. In elke woonkern wordt oud papier opgehaald op vaste tijdstippen per maand. Voor de verenigingen en instellingen betekent dit een leuk spaarpotje. Helpt u die verenigin gen door zóveel mogelijk het papier aan de bron te scheiden en apart aan te bieden. Zoals u hebt kunnen lezen is niet alle oud papier bruikbaar. Houdt u daar ook rekening mee. Biedt het papier in compacte bundels aan en voorkom bij wind het verwaaien door de straat en in de plant soenen. Oud papier bewaren grondstoffen sparen! De rubriek "Tholenderwijs" kent u ongetwijfeld als een vriendelijke informatiemogelijkheid van de gemeente. Elke week opnieuw wijzen wij u op zaken die voor het gemeentebestuur, maar in het bijzonder voor u van belang zijn of kunnen zijn. We doen dat altijd in keurige bewoordingen, ondanks het feit dat we wel eens de neiging hebben zaken wat harder onder uw aandacht te brengen dan dat het ge beurt. Gaat het over hondenuitwerpselen, dat vragen wij uw aan dacht meestal onder het kopje "Hond in de goot". Deze vriendelijke benadering laten we nu eens voor een keer varen. Bewust is gekazen voor de tekst: Houdt u van uw hond, neem dan zelf de stront! Deze veelzeggende leus hebben we in dit artikel ver werkt ter bescherming van de gemeentelijke plantsoenarbeiders. Het zal u duidelijk zijn dat we thans zitten in de groeiperiode van het gras. Diverse plantsoenarbeiders hebben dan ook een weektaak in het maaien van de vele tienduizenden m2 gazons, sportvelden en lig- weides. Helaas moeten we vaststellen dat de openbare grasvelden, maar ook de speelplaatstjes en -terreintjes voor kinderen vol liggen met uitwerpselen van honden. Het 'bruine ongemak' vliegt de bedie ners van de grasmaaiers dan ook letterlijk om en tegen de oren. Op de keeper beschouwd is het in feite een grof schandaal dat eigena ren van honden hun huisdieren zo gemakkelijk op de eerste de beste (openbare) plaats hun behoefte laten doen. Zij maken zichzelf en he laas hun huisdier weinig geliefd bij anderen. Het is puur een mentali teitskwestie van de eigenaar. Iedere hond kan geleerd worden de behoefte te doen in de goot. Wij verzoeken hen die het aangaat eens wat meer rekening te houden met een ander. Desnoods gebruikt u uw eigen gazon voor het beoogde doel. Of vindt u dat vies? In verband met het thans volledig operationeel zijn van de bedrijfste- lefooninstallatie van het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk wijzigt met ingang van 16 mei a.s. het abonneenummer van de gemeente Tholen van 01666 - 2955 in: Bij veel huurders zal in de maand mei het bericht in de bus vallen met de mededeling, dat per 1 juli 1989 de huur van de woning zal wor den verhoogd. In principe zijn huurverhogingen mogelijk van respek- tievelijk 3, 5 of 7%. Indien huurders vragen hebben over deze verho gingen, kunnen zij daarmee terecht op spreekuren, die speciaal daarvoor door het secretariaat van de huurcommissies op diverse plaatsen in de provincie worden gehouden. Natuurlijk kunt u op deze spreekuren ook terecht met vragen op het gebied van waarborgsommen, verhuurkosten, servicekosten en der gelijke. Het dichtst bijzijnde spreekuur wordt voor wat betreft de gemeente Tholen gehouden in Goes, elke werkdag spreekuur van 9.00 tot 12.00 uur aan het adres Singelstraat 1 5, tel. 01100 - 11891of in Zierikzee, elke eerste donderdag van de maand van 13.30 tot 16.00 uur in de grote commissiekamer van het gemeentehuis aan de Meelstraat 8. In verband met de arbeidsduurverkortihg voor het gemeenteperso- neel is het gemeentehuis vrijdagmiddag 12 mei 1989 gesloten en tevens telefonisch niet bereikbaar. Houdt u daar rekening mee! 4^ overdenking "En zij werden allen vervuld met..." Handelingen 2:4a De wereld viert feest En zij werden allen vervuld met., een geest van: laat ons eten, drin- *ken en vrolijk zijn. De één weet nog lekkerder en duurdere hapjes klaar te maken dan de ander, maar... o wee als er tegenspoed komt, een hartinfarct of zo: wat heeft het leven dan nog voor zin!? En zij werden allen vervuld met... een geest van: een pinksterbal vol keiharde muziek en je danst al je wereldzorgen weg, maar... niet je wereldse zorgen, want de wereld stelt als maar teleur en gaat een maal voorbij! En zij werden ver vuld met... een geest van bezig- zijn met allerlei vacantiepleziert- jes, fijn zwemmen, vissen of berg beklimmen: geld speelt geen rol meer, maar... de reis naar God en Zijn Koninkrijk bekommert ons niet, en als 't te laat is, blijkt onze reis er één te zijn geweest naar het eeuwigdurende helle-wee! De Kerk viert feest De Kerke Gods is vervuld met den Heiligen Geest en spreekt derhal ve een andere taal dan die der we reld, die den Geest der waarheid niet kan ontvangen. Die Kerk spreekt van de grote scheppende en herscheppende werken Gods. Ze kan er niet van zwijgen. Door Gods kracht volhardt zij daarin, ondanks spot en vijandschap. De Kerk predikt nog steeds het Evan gelie: Bekeer u, want het Konink rijk van God is in Jezus Christus! Bekeer u, want anders wordt het een eeuwig omkomen. Bekeer u tot God, opdat Hij u Jezus Christus vinden laat als uw Borg en Middelaar voor uw zonde schuld. Want er is slechts één naam onder den hemel gegeven tot zaligheid: Jezus Christus. In de weg van het geloof in Hem wordt u zalig. Het geloof is uit het gehoor, en het gehoor is uit het gepredikte Woord Gods. Kom dus naar de kerk. Van elke verzuimde kerk dienst zal u in der eeuwigheid re kenschap gevraagd worden. Zonder heiligmaking zal niemand den Heere zien! Daarom de be langrijke vraag: Waarmee bent u vervuld? Geeft een eerlijk ant woord voor Gods aanzicht. God laat niet met Zich spotten. Haast u om uws levens wil naar Jezus Christus, Die u de Heilige Pinkstergeest bemiddelt, Die alles anders, allies nieuw maakt in uw leven, ééuwig leven. De Geest werkt nóg. Bekerend. Bid erom. En u zult ontvangen! A.J. de Kieviet Oud-Vossemeer PRINS REiNIERSTRAAT 3 STEENBERGEN TELEFOON 01670-64561 TOYOTA Advertentie I.M. Hij is die dag via de Avro radio te beluisteren in het programma 'De burgemeester is jarig' van Gerrit den Braber. De eigenlijke verjaar dag is 27 mei - Van Boeijen hoopt dan 58 jaar te worden - maar 1 ju ni wordt het zilveren burge meestersjubileum gevierd. In een gesprek met Gerrit den Braber haalt burgemeester Van Boeijen herinneringen op aan zijn loopbaan, van 1964 tot 1978 in Tholen en inmiddels 11 jaar in Harderwijk. De in Voorburg geboren Jacob El- bert van Boeijen volgde het ly ceum in Den Haag en hbs B in Zeist. Hij werd in 1950 gemeente ambtenaar in Soest, eerst als vo lontair. In 1954 vertrok hij naar de gemeentesecretarie van Rijs- wijk(ZH), waar hij eerst op het bureau onderwijs en daarna bij het kabinet van de burgemeester werkte. In 1964 werd hij zelf burgemees ter, in Tholen, tot aan de gemeen telijke herindeling op 1 juli 1971. In plaats van alleen de stad kreeg Van Boeijen toen het gehele ei land onder zijn hoede. In zijn' Thoolse tijd was hij bovendien voorzitter van het Rode Kruis, voorzitter van het psychiatrisch ziekenhuis Vrederust, lid van het curatorium van het West-Brabants Avondcollege, hoofdbestuurslid van de vereniging Ons Middelbaar Onderwijs te Tilburg, lid van de provinciale commissie Bond Heemschut, lid van de Zeeuwse raad voor de maatschappelijke dienstverlening, bestuurslid van het Anjerfonds Zeeland en lid van de stichting Jeugd en Gezin te Middelburg. Op 16 mei 1978 vertrok de familie Van Boeijen naar Harderwijk. De burgemeester heeft daar ook een aantal nevenactiviteiten: voorzit ter van de stichting Veluws mu seum, bestuurslid psychiatrisch ziekenhuis en overkoepelende ver eniging van psychiatrische zieken huizen, bestuurslid van de Maatschappij van Welstand en het kantoor Kerkelijke Goederen te Eindhoven. Dhr. Van Boeijen(in 1961 gehuwd, 3 kinderen: dochter van 27, zoon van 26 en dochter van 24 jaar) houdt van bergsport, fotografie, Griekse en Middeleeuwse geschie denis, literatuur en muziek. Burgemeester J.E. van Boeijen viert 1 juni in Harderwijk zijn zil veren jubileum als burgemeester. In maart 1975 vierde hij in Tholen zijn 25-jarig dienstverband in overheidsdienst. Het gemeente bestuur bood hem toen een recep tie aan, waarbij wethouder GJ. Moerland een stoel overhandigde. In de april-raadsvergadering wa ren alle fracties positief. Volgens b en w was de tweede premiepot van 350 mille ook succesvol omdat daardoor 5 bedrijven naar Tholen kwamen, wat bruto 116 ar beidsplaatsen en een investering van ruim 12 miljoen gulden ople verde. W.C. van Kempen(CDA) had de derde 350 mille er graag voor over. "Er is veel belangstelling om zich op Tholen te vestigen en dat is een goede zaak." J.L. van Gorsel(VVD) bracht naar voren, dat het flink geld kost. "Maar het verdient zichzelf terug in het belang van de Thoolse ge meenschap. We moeten wel alert zijn op ontwikkelingen om de ba kens tijdig te verzetten. Er vesti gen zich veelal kunststofverwerkende onderne mingen en metaalbedrijven, maar is dat wel afgestemd op het aan bod van personeel en de scholing? Je hoort ook wel geluiden als: wat hebben we aan die nieuwe bedrij ven. Er worden mensen met een andere opleiding gevraagd dan er aanbod is en de rust wordt ver stoord. Ik ben ook wel benieuwd naar een evaluatie van de premie en de netto groei van het aantal personeelsleden bij de desbetref fende bedrijven. Voor het alge meen belang is het aantrekken van werkgelegenheid echter van groot belang." Van Gorsel wees op de sombere si tuatie in de landbouw, wat er door de prijsmaatregelen van Brussel niet beter op geworden is. Hij voorzag 'een verpaupering van de agrarische stand en het land schap'. Het VVD-raadslid pleitte daarom voor het stimuleren van de agrarische industrie en de in frastructuur om op de veranderin gen in te spelen. Wethouder J. Versluijs liet weten, dat de zeer sterk ingekrompen agrarische bedrijfstak niet meer de grootste bron van werkgelegen heid is op Tholen, maar ook in deze sector is het gemeentebestuur alert. J. de Bres(PvdA) benadrukte het belang van de indirecte werkgele genheid die uit de vestiging van nieuwe bedrijven voortvloeit. Hij had geen moeite met de 350 mille. "We zitten in een rijdende trein die in een hogere versnelling gaat", aldus het PvdA-raadslid. J. v.d. Jagt(SGP) noemde het voorstel van b en w 'goed gedocu menteerd'. "Er is nog een groot percentage van de arbeidsbevol- king dat pendelt en daarom is het goed dat er veel bedrijven komen. Ondernemingen die zich hier vestigen, hebben ook een uitstra lingseffect." Wethouder Versluijs was opti mistisch over steun van het minis terie van sociale zaken en werkge legenheid aan de premieregeling. "Zekerheid over een bijdrage heb ben we echter nog niet." Over het verband tussen de vesti ging van bedrijven en het aanbod van personeel zei de wethouder, dat inspelen op de arbeidsmarkt van Tholen niet met een schaartje te knippen valt. De raad besloot in de april- vergadering vecder 4360 m2 grond te verkopen aan machinefabriek Van Overveld b.v. te Hoogerheide voor vestiging van een bedrijfshal met kantoor en showroom van 1500 m2 op het industrieterrein in St. Maartensdijk. De metaal constructie, fabricage van machi nes en machine-onderdelen, landbouwmechanisatie en han delsonderneming in aandrijftech- niek zullen 12 tot 15 arbeidsplaat sen opleveren. Van Overveld heeft al vestigingen in het Belgische Essen, Leimui- den, Rotterdam en Den Bosch. In clusief de hoofdvestiging Hoogerheide zijn er 70 mede werkers. Voor een goede structurering van de financieringsopzet bestaat vol gens b en w behoefte aan extra ri sicodragend vermogen. Derden stelden een onderzoek in, waaruit volgens het college bleek, dat Van Overveld techniek als een 'zeer ge degen bedrijf' moet worden aan gemerkt. Op grond daarvan achtte de gemeenteraad het ver antwoord een achtergestelde le ning van 50.000 gulden te verstrekken. Ook de provincie Zeeland geeft eenzelfde lening. In de besloten commissie bestuur lijke aangelegenheden hadden de fractievoorzitters er al uitvoerig over gesproken. "De vragen die ik gesteld heb, zijn gedeeltelijk be vredigend beantwoord", zei Van Gorsel. "Daarna heb ik nog nade re informatie ingewonnen. Deze vestiging biedt een goede bijdrage aan de ontwikkeling van westelijk Tholen", aldus de VVD- fractievoorzitter. Hij informeerde nog of de grond pachtvrij is en de belangen van de gebruiker ge waarborgd zijn, waarop wethou der Koopman bevestigend antwoordde. Aan Anèko uit Halsteren werd 600 m2 grond in de Slabbecoorn- polder bij Tholen verkocht voor de bouw van een fabriek van 220 m2 voor het maken van modellen en mallen voor de gieterij-, kunststof- en betonindustrie. Er zijn 7 arbeidsplaatsen. Van Gorsel informeerde naar de beschikbaarheid van grond. "Is er niet meer nodig dan de gemeente verwacht en komen grondgebrui kers niet in de knel of wordt er ge compenseerd?" Volgens wethouder Koopman hadden enkele landbouwers de grond om niet in gebruik, behalve Goorden en Moeliker, die de per celen pachten. "Zodra we de grond nodig hebben, kunnen we erover beschikken", zei de wet houder. Aan transportbedrijf Nefs te Le pelstraat werd 10.000 m2 grond in de Slabbecoornpolder verkocht. Daarvan wordt ruim 6000 m2 be bouwd. Nefs heeft 25 vrachtwa gens voor stukgoed van Econosta Rotterdam en General Electric Plastics Bergen op Zoom. Raadslid De Bres wees op het meerdere verkeer in de Slabbe coornpolder. "Hoever moet je hiermee gaan, want we hebben al soortgelijke bedrijven op Tho len." Van Kempen stipte ook aan, dat het om een andersoortig bedrijf gaat, want de meeste nieuwe on dernemingen zijn op de produktie gericht. Met De Bres vroeg hij zich af, of de wegenstructuur wel voldoende is. "Een idealere plaats is er voor een transportbedrijf in Tholen niet te vinden", antwoordde wethouder Versluijs. "De weg is verbreed en geschikt voor een transportbe drijf, dat op een uitvalsroute komt te liggen, zonder dat de woonomgeving belast wordt. Nefs heeft dermate vaste contacten en perspectieven, dat het een welko me aanvulling is." Op de poppenbeurs, die zaterdag van half elf tot vijf uur wordt ge houden in de Stoelemat in Bergen op Zoom, zijn ook Thoolse pro- dukten te zien. Tussen de ongeveer 30 poppenmaaksters uit het hele land zit het echtpaar Lammering van 'Poppen en spinsels' uit Tho len. Zij leggen zich met name toe op keramische en gipspoppen. Behalve poppen (zelfs antieke!) zijn op de beurs de materialen te zien - en te koop - waarmee ge werkt wordt om poppen te maken. Verder is er een expositie van re gionale poppenmakers op ama teuristische basis. En wie een ka potte pop heeft kan ook in de Stoelemat terecht: bij de poppen dokter.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 5