Vergroeide hobby van Leo Marcusse: zeilboten te huur in Thoolse haven 'Waar de kroonluchters eindigen en de gokautomaten beginnen.../ ASTMA 55055 Heijndermans, Hommel, raadsleden ten onrechte in bestuur Sloth Onderhoud tuin blijft voor TSG imm i Via filters voor de landbouw en polyester kano's Brandweer van St.-Philipsland haalt 2e plaats Martin Verburgh en Marco Duine lopen concert in Las Vegas mis Giro Astma Fonds Donderdag 11 mei 1989 DE EENDRACHTBODE 13 De watersporters zijn er tijdens de zonnige dagen rond Hemelvaartsdag massaal op uitgetrokken om voor het eerst dit seizoen ontspanning te zoeken op het water. Wie zelf geen boot heeft, kan sinds kort toch gebruik maken van de vele watersportmogelijkheden rondom Tholen, want in de haven van Tholen worden zeilbo ten verhuurd. Hiswa Filters Dhr. L. Marcusse bij de handelshaven van Tholen, waar sinds kort vier zeilboten voor de verhuur liggen. Spanje en Amerika CASINO IOUNGC Martin Verburgh (I) en Marco Duine in Las Vegas Echt woedend Or request immediate checkout' Aanpassen riool vergt 28 mille modehuis Wij hebben voor u 'n heel aantrekkelij ke collectie: bosstraat 34 - bergen op zoom Volgens de statuten van de stichting lokale omroep Tholen zitten secretaris-penningmeester P. Heijnder mans, A.A.J. Hommel en de raadsleden J. de Bres en J. v.d. Heuvel ten onrechte in het bestuur. Alleen inwoners van de gemeente Tholen, geen raadslid zijnde Controle Programmaraad Geen huur Geen contributie De nieuwe secretaris-penningmeester van de Sloth, P. Heijndermans uit Bergen op Zoom, in de studio met rechts voorzitter C.A. Burgers. Achter het glas technicus Peter Wielaard. "Ze lagen vrijdag nog niet vast of ze vroegen er al naar", zegt dhr. L. Marcusse van Standaard Tho len, die het initiatief nam voor de ze nieuwe vorm van dienstverlening. Goed thuis zijnde in de wereld van polyester, liep hij op een gegeven moment BM'ers tegen het lijf, kleine zeilboten waarin wereldwijd gevaren wordt. "Ik ben zo brutaal geweest om de Op de regionale brandweer wedstrijd in Zevenbergen heeft het korps van Sint-Philipsland za terdag de tweede plaats behaald en het korps van Tholen een ze vende plaats. Beiden kwamen uit in de eerste klasse lage druk. In de tweede klasse lage druk eindigde het korps van Sint-Maartensdijk op de zesde plaats. Voor Tholen en Sint-Philipsland kwam via de 06-11 alarmcentrale een melding binnen van een brand in een schoolgebouw. Bij het pand aangekomen kwam een man naar buiten, die totaal overstuur mee deelde dat er brand was. Door het op de juiste manier uitvragen van deze 'paniekzaaier' kwam men te boten te kopen en in het water te leggen en de rest moet groeien", zegt Marcusse. Als watersporter en vroegere commissaris van wa tersportvereniging de Kogge is hij echter goed bekend met de moge lijkheden, evenals met de onmo gelijkheid om een boot te huren. "Ik heb 10 BM'ers beschikbaar, waarvan er 4 in het water liggen. Als het aanslaat, gaan er meer de weten, dat op de bovenverdieping door laswerkzaamheden brand was ontstaan en dat er zich nog twee monteurs bevonden. De na enig zoek- en tastwerk gevonden slachtoffers werden, evenals de overstuur zijnde man, per opge roepen ambulance afgevoerd. Omdat verschilende ruimten ge vuld waren met zware rook, moest gebruik worden gemaakt van perslucht. Het Thoolse korps zet te, onder leiding van bevelvoerder Wil van 't Slot, binnen twee Stra len lage druk in en buiten één om de doorslag door het dak te bestrijden. De inzet verliep vol gens de manschappen naar tevre denheid. De verrichtingen werden haven in. Het is een vergroeide hobby van me. Jammer is 't al leen, dat de zeilboten in de han delshaven liggen. Dit hoort meer bij de jachthaven thuis en eigen lijk had ik ook een apart stuk van de gemeente willen huren, maar ik wil het eens een jaar proberen." Havenmeester Frans Zoeteweij re gelt de verhuur per dag(80 gul den) of per halve dag(50 gulden). Men moet wel een borg geven van 100 gulden. Drie jaar geleden liep Marcusse tegen een bedrijf aan, dat stopte met de produktie en verkoop van kano's, volg- en speedboten. Hij had twee keer een stand op de gro- gadegeslagen door de Thoolse commandant Van Duivendijk, centraal commandant Steenpoor- te en burgemeester Van der Mun- nik. Het korps Sint-Philipsland be haalde 1060 punten (winnaar Middelharnis 1067). Bovendien was C. Kosten de beste bevelvoer der (238 p.) en J. Wolse de beste pompbediende (100 p.). Het korps Tholen had 1011 punten. De tweede plaats van Sint- Philipsland geeft recht op deelna me aan de gewestelijke wedstrijd, die op 3 juni in het Oostbrabantse Oeffeit wordt gehouden. te waterspörtbeurs de Hiswa in Amsterdam en deed daar veel contacten op. De kano's - 1 en 2 zitters in drie uitvoeringen - wor den overal verkocht. In Tholen denkt hij aan de mogelijkheid van seizoenverhuur. Volgboten zijn er in drie uitvoeringen, van de speed boten is er één model. Marcusse overweegt nu om een zeilbootje l de Oranjeplaat - in ei gen produjctie te nemen. Aan de Molenweg te Oud-Vossemeer, waar hij een grote loods heeft voor opslag, wil hij grond bijko pen om de opslagruimte te vergro ten en ook een deel van de produktie ter hand te nemen. De produktie van polyester zit nu nog volledig in het Westland. Stan daard werkt met mallen en fabri ceert grotere aantallen. Ook voor derden als bijvoorbeeld Rom- bouts Kunststoftechniek uit Tho len, die meer op de stuksproduktie is gericht. Standaard fabriceert en verkoopt ook polyester (vloeistof)bakken in allerlei uitvoeringen van 55 tot 3300 liter. Onlangs werden er nog 94, 170 en 500 afgeleverd voor een drinkwatersysteem in Libanon. De basis van het bedrijf vormen echter de filters voor de akker bouw, tuinbouw en de veehoude rij, waarmee Marcusse tien jaar geleden begon. Het bedrijf waar hij werkte ging failliet en hij besloot de verkoop zelf ter hand te gaan nemen. De produkten werden zelf ontwikkeld en bij der den gespoten. Een groot deel wordt uitgevoerd, zelfs tot in Ja pan en de Verenigde Staten toe, naast de Europese landen. "Tien jaar geleden begon ik met 1 filter, maar nu zijn er allerlei soorten. Zo heb ik een hevelaartje voor een eb/vloedsysteem ontwik keld, waarvan de matrijs 30.000 gulden kost. De ontwikkelings kosten weerhouden derden om er ook zomaar mee te beginnen. Ik ben nu bezig met een doseer- pompje voor sproeimachines. Ge zien de nieuwe eisen aan sproeimachines en de strengere milieuwetgeving gebeurt er veel op dat gebied. Wanneer 't zou lukken met het doseerpompje, zou dat een klapper kunnen wor den, maar ik denk dat het te moei lijk is." Met zijn filters staat Marcusse op de Landbouwrai en op beurzen in Engeland, Frankrijk, het Spaanse Barcelona en Atlanta in de Vere nigde Staten. Ondanks zijn ge brek aan talenkennis verkoopt hij uitstekend, dankzij de hulp van een hostess- en vertaalbureau. "Die Zeeuw met die baard die in filtertechniek doet, is overal be kend", zegt Marcusse. Hij levert niet direct aan de consu ment, maar alleen via de groot handel en installateurs. Het filtergebeuren komt oor spronkelijk uit Israël, waar het bij de irrigatie gebruikt wordt. Mar cusse heeft dat verder uitgebouwd en kwalitatief beter ontwikkeld. Hij is met name de man van de verkoop. Met één meisje op kan toor en een goede communicatie via fax, telex en (auto)telefoon runt Leo Marcusse Standaard Tholen succesvol. Daarnaast heeft hij nog tijd voor 'een uitge groeide hobby', zoals hij de ver huur van zeilboten noemt. THÉ CHfCKMATES ,5-- >15 KOT m mm t) I Genezen karpoet. Helpen wel KOLLEKTE 8-14 MEI Gaan Martin Verburgh (19) uit Sint-Maartensdijk en Marco Dui ne (20) uit Oud-Vossemeer bin nenkort weer naar De Verenigde Staten of blijven ze aan deze kant van de Atlantische Oceaan om een concert bij te wonen van een be kende popgroep? Morgen (vrij dag) zal dit het onderwerp van gesprek zijn tussen de omroepor ganisatie Veronica en de platen maatschappij Phonogram. Tijdeps het bezoek van het twee tal aan Las Vegas was namelijk een concert beloofd van de Ame rikaanse rockband Bon Jovi maar door een gebrekkige organisatie vooraf wisten Martin en Marco niet waar ze de toegangsbewijzen die voor hen klaar lagen, af moesten halen. Martin Verburgh won deze reis toen hij op vrijdag 14 april Veronica belde om mee te doen aan een spelletje op radio 3. Het noemen van de 'snipperhit' en een getal dat ook door de zan ger van Bon Jovi was genoemd (als zijnde zijn geluksgetal) was voldoende om ruim drie dagen met een vriend naar Las Vegas te reizen met het vooruitzicht het optreden van de rockgroep bij te wonen. Dat liep mis. Voor het tweetal een kleine teleurstelling. Veronica liet echter meteen na terugkomst van het Thoolse tweetal weten dat de gemiste kans op een vergelijkbare wijze zou worden vergoed. Hoofd Public Relations van deze omroep Hans van der Veen laat desge vraagd weten dat de fout niet bij Veronica ligt. "We waren echt woedend en verdrietig dat dit is mis gelopen, maar we gaan met de platenmaatschappij praten waar bij wij ernaar zullen streven iets gelijkwaardigs aan te bieden". Verburgh en Duine, die via Los Angeles naar Las Vegas vlogen, genoten echter niet minder van dit buitenkansje. Ondergebracht in het Hiltonhotel op de elfde verdie ping (van de 30; in totaal 3000 ka mers) kon het tweetal kennis maken met het luxe leventje van de gokstad in de zuidelijke staat Nieuw-Mexico. Martin wijst op de door hem en Marco gemaakte foto's aan waar in het hotel de kroonluchters ein digen en de gokautomaten begin nen. "En aan deze kant had je restaurants en winkels". Ook hun kamer 1125 mocht er wezen; riant, met bad en tv-toestel met af standsbediening: 'Thank you. You have selected Guest Video Servi ces. In a moment you may choose to view your hotel bill. Over de hoogte van dat bedrag hoefden Martin en Marco zich geen zorgen te maken. De Neder landse publieksomroep, die zich voornamelijk op jongeren richt, zorgde ervoor dat de gasten niets te kort kwamen. Een lunch of di ner op de kamer behoorde tot de mogelijkheden. De prijs voor één kamer zonder ontbijt bedraagt volgens Martin 150 dollar per nacht. Voor de stagiaires van de Middelbare Technische School in Bergen op Zoom mooi mee genomen. Het onderhoud van de tuin bij de Burgemeester Bouwenseschool te St. Maartensdijk, onderdeel van de Thoolse scholengemeenschap, leverde in de gemeenteraad veel verdeeldheid op. In maart waren de stemmen gestaakt over een CDA-voorstel, het grasmaaien voor rekening van de gemeente te nemen, tot dat de TSG, die nu in Tholen, Scherpenisse en St. Maartensdijk gebouwen heeft, op één plaats is gehuisvest. Acht raadsleden waren er in maart voor en acht tegen. Wethouder P. van Schetsen was toen wegens ziekte verhinderd. In de april-raadsvergadering Terug in Nederland wachten ze af wat de omroep en de platenmaat schappij alsnog voor hun in petto hebben. De school heeft voorals nog weer de aandacht: het concert 'Rock over Europe' dat op 3 mei in theater Carré in Amsterdam werd gehouden - en waarvoor Martin en Marco wel de kaartjes hadden gekregen - moesten zij voorbij laten gaan. moest er nogmaals gestemd wor den. I.C. Moerland(PvdA), die het volledige onderhoud voor ge meenterekening wilde nemen en niet alleen het grasmaaien, noem de het onbegrijpelijk dat de raadsmeerderheid dat niet wilde. Het TSG-bestuur, waarin b.ehalve Moerland ook raadsleden van de SGP, CDA en VVD zitting heb ben, had dat immers per brief aan de gemeente gevraagd. M. Dijke(SGP) merkte op, dat hij niet bij die bewuste vergadering was geweest en J.L. van Gor- sel(VVD) liet weten, dat hij de stemverklaring van Moerland met verbazing had beluisterd. Het CDA-voorstel werd met 9 te gen 8 stemmen verworpen. Tegen stemden de fracties van de PvdA en de SGP op Dijke na, voor wa ren Dijke, CDA, RPF/GPV en VVD. Daarna kwam het voorstel van b en w in stemming om de TSG-tuin niet tot openbaar groen te bestem men. Ook dat voorstel werd ver worpen, maar met een grotere meerderheid: 10-7. Tegen stemden de PvdA-fractie behalve wethou der Van Schetsen, het CDA en de VVD. Voor waren de SGP, wet houder Van Schetsen en raadslid Van Belzen. "Dat betekent dat er dan toch niets gebeurt!", conclu deerde een geprikkelde burge meester Van der Munnik. Het complete tuinonderhoud van de Burg. Bouwenseschool kost 20.000 gulden, wat uit het leer middelenbudget betaald moet blijven worden. In vijf kernen op Tholen worden overstorten voor de riolering aan gepast. Het gemeentebestuur heeft dat werk voor f. 27.669,75 gegund aan aannemingsbedrijf Joh. van Vossen en Zn. in Sint- Annaland. De overstorten liggen in Sint-Maartensdijk (twee keer Hogeweg), Tholen (Mossellaan), Stavenisse (Kerkstraat), Poortvliet (Deestraat) en Oud-Vossemeer (Coentjesweg en Patrijzenweg). Meimaand - mantelmaand Regenmantels Jacks Coats Blazers voor zeer aantrekkelijke prijzen. Advertentie I.M. Volgens artikel 4 lid 1 van de sta tuten dienen bestuurders woon achtig te zijn in de gemeente Tholen. Dat is niet het geval met Heijndermans, die in Bergen op Zoom woont. Hij is vorige maand als nieuwe penningmeester geko zen als opvolger van A. Smout. Ook Hommel is al meer dan een jaar geleden vertrokken uit Oud- Vossemeer naar Steenbergen. Hij was bestuurslid voor de muziek vereniging O.V.M., waarvan hij overigens nog steeds voorzitter is. Artikel 5 lid d zegt, dat het lid maatschap van de stichtingsraad eindigt door het niet meer woon achtig zijn van een bestuurslid in de gemeente Tholen. Heijnder mans woonde vroeger in Stavenis se, maar hij is al weer geruime tijd in Bergen op Zoom gevestigd en werd pas vorige maand bestuurs lid. Artikel 4 lid 1 schrijft ook voor, dat leden van de stfeïniBgslÉWl, geen lid van de gciheéniemcTvan Tholen mogen zijn. Hoewel De Bres namens de stichting Welzijn voor Ouderen en Van de Heuvel namens de stichting Thoolse Da gen zitting heeft in het Sloth- bestuur, zijn beiden ook raadslid voor respectievelijk de PvdA en de VVD. Volgens de statuten is de stich tingsraad belast met het gehele bestuur van de Sloth, het vaststel len van het beleid en het beheer van het vermogen. De stichtings raad moet volgens artikel 8 lid 2 minstens twee keer per jaar verga deren, waarvan in ieder geval één keer in de maand maart. Oud-secretaris J.W. van Elsacker schreef in zijn laatste jaarverslag 1988, dat het bestuur 't 'hoog tijd vond om de 31 leden van de stich tingsraad ervan te overtuigen, wel- mi lil lidmaatschap verbonden kunnen zijn. Tevens werd het nodig om te controleren of alle ingeschreven leden nog een jaar in deze stichtingsraad willen zitten.' Volgens artikel 3 lid 2 tracht de Sloth haar doel onder meer te be reiken door het instellen van een programmaraad die bij haar be leid rekening dient te houden met zoveel mogelijk sociale en maat schappelijke stromingen van de Thoolse samenleving. De taak in het bijzonder is het adviseren van het bestuur over inhoud, soort, kwaliteit en tijdstippen van de uit te zenden programma's. Volgens de opzet van de werk groep die in 1985 de voorbereidin gen trof voor de lokale omroep Tholen, zou de programmaraad bestaan uit het dagelijks bestuur(voorzitter, secretaris, pen ningmeester) en het hoofd van de programmaleiding. De programmaleiding zou bestaan uit de programmaleider en de zes teamleiders: het hoofd van de sociaal-maatschappelijke programma's, jeugd en sport, al gemeen maatschappelijk, amuse ment/verstrooiend, alsmede informatie/specialties. Het was er sinds 1985 nog nooit van gekomen, hoewel het stich tingsbestuur samen met de vereni ging Vrienden van de Sloth op 13 december 1988 besloot 'binnen korte tijd een programmaraad bij een te roepen en daarna te benoe men'. Voorzitter C.A. Burgers en secretaris-penningmeester P. Heijndermans hebben inmiddels een andere opzet gemaakt. Zij willen de 37 programma's in 7 groepen verdelen. De medewer kers zijn gevraagd kandidaten naar voren te schuiven om één af gevaardigde per programmagroep in de programmaraad te kunnen benoemen. 'Naar aanleiding van de snelle ontwikkeling van de Sloth hebben de heren Burgers en Smout een lijst opgesteld, waarop de eigen dommen van de stichting en dhr. Burgers precies worden vermeld', vermeldt het jaarverslag 1988 nog. Uit het financieel overzicht wordt duidelijk, dat de gemeente Tholen garant staat voor een geldlening van 11.000 gulden, die in maart 1988 is afgesloten. Per 31 decem ber stond die nog voor 9900 gul den op de balans. Aan huur aan kabelexploitant Ca- sema stond in 1988 een bedrag van 3750 gulden op de begroting, maar er is werklijk 2430 gulden uitgegeven. Voor dit jaar is de ra ming maar 1984 gulden. "Door ons is, na ontvangen informatie van derden, de betaling van de maandelijkse huurlasten(168 gul den) aan de Casema gestaakt", zo meldt het jaarverslag. 'Casema geeft geen gehoor op ons verzoek deze problematiek te bespreken. Deze houding doet ons veron derstellen, dat wij geen huurlasten meer verschuldigd zijn, wat in overeenstemming is met onze in formatie. Deze vaststelling heeft Sloth in 1988 een 1344 gulden bespaard. Een en ander levert in 1989 een besparing van 2016 gul den op', zo meldt het jaarverslag 1988. Het niet betalen komt ook aan de inkomstenkant voor, zo blijkt uit de toelichting bij de lidmaat schapsgelden van de vereniging Vrienden van de Sloth. 'Novem ber 1988 waren er ruim 800 leden. Dit betekent geenszins, dat alle 'leden' betalen of totaal 8000 gul den aan inkomsten opleveren. Ge zien de verwachte groei van het aantal leden in 1989 hoopt het bestuur dat de niet-betalers wor den gecompenseerd door de nieu we leden', aldus het jaarverslag 1988 van de Sloth.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 13