Nationaal record met haai Ovodan danst ook zonder mannen Project zorgverbreding internationaal bekeken Alfabet II Kleuter niet ondergeschikt aan leerstof Vrederust benadrukt relatie met omgeving Meerdere deelnemers Vossemeerse Ringjaarmarkt toch best tevreden Leden volksdansvereniging krijgen speld bij tweede lustrum Inspectrice mevrouw Kolste in Tholen over basisonderwijs: Natuurvereniging wil inbreng bij landinrichting Donderdag 11 mei 1989 DE EENDRACHTBODE 11 Bij de viering van het tachtigjarig bestaan legt het psy chiatrisch ziekenhuis Vrederust in Halsteren de nadruk op de relatie met de omgeving. Er wordt een aantal themabijeenkomsten gehouden en in openbare biblio theken in de regio worden kunstwerken van patiënten tentoongesteld. Reünie Onder de leden zijn geen mannen meer. Maar de zestien dames van volksdansvereniging Ovodan in Oud-Vossemeer doen er geen dansje minder om. We kelijks zijn ze te vinden in de Vossenkuil. Al tien jaar lang. "Het valt niet mee om er nieuwe leden bij te krij gen," zegt oprichter mevrouw M. Hommel-Nuts. De Slaapmuts Zeeuwse Kruis Presentatie op conferentie Rotterdam Eind oktober vindt er in Rotterdam (dat dit jaar het feit viert dat het .700 jaar bestaat) een internationale conferentie plaats over de integratie van leerlingen met leerproblemen in het basisonderwijs. Tijdens die bij eenkomst zal het project Zorgverbreding Tholen/Sint- Philipsland aan het binnen- en buitenlandse publiek gepresenteerd worden. Het project dat zo'n 8 jaar bestaat zal als voorbeeld dienen van wat er op dit ter rein landelijk gebeurt. Aanslag Leesproblemen Schoolwerkplan Psychiatrisch ziekenhuis bestaat 80 jaar Spelenderwijs Spiegel Super-leerling De circusvoorstellingen aan de Raadhuisstraat waren zaterdag ongetwijfeld de grootste publiekstrekker tij dens de Ringjaarmarkt in Oud-Vossemeer. Dat een flink aantal standhouders van buitenaf niet kwam op dagen of voortijdig vertrok kwam weliswaar de sfeer niet ten goede, maar meerdere plaatselijke mid denstanders en verenigingen waren toch best tevreden met het resultaat. Koude wind Tijdens de themabijeenkomsten krijgt een aantal inhoudelijke ont wikkelingen ""dé aandacht. Dezè hebben mede geleid tot de groei van de ambulante en poliklinische hulpverlening, de deeltijdbehan deling en de resocialisatie, alsme de de oprichting van beschermde woonvormen buiten het psychia trisch ziekenhuis. Behalve medewerkers van Vrede rust spreken op de bijeenkomsten vertegenwoordigers van andere gezondheidszorginstellingen, de inspectie voor de geestelijke volksgezondheid, de advocatuur, het arbeidsbureau, de anonieme alcoholisten e.d. Aansluitend bestaat steeds gelegenheid tot het stellen van vragen. De thema's die aan de orde komen zijn: Een opname is doelgericht bezig zijn (22 mei); Een glaasje te veel (22 mei); Dementie, hoe nu verder? (23 mei); Crisisinterventie (23 mei); Psychiatrie en arbeid (24 mei); Beschermd wonen in of bui ten het APZ (24 mei); Resocialisa tie en nazorg (25 mei); Psychiatrie en dwang (25 mei). Alle bijeen komsten vinden plaats in De Ark. De feestelijkheden rond het tach tigjarig bestaan van Vrederust be ginnen op 20 mei met een reünie voor (oud)medewerkers. Op 21 mei is er in het kerkgebouw Do Ark een oecumenische dienst en ctp 24 mei wordt eên terreinfeest gehouden. In De Ark worden van 20 t/m 25 mei kunstwerken van patiënten geëxposeerd. Ter gelegenheid van het jubileum is een boekje verschenen getiteld 'Open huis'. Daarin staat te lezen, dat Vrederust eigenlijk in Zeeland had moeten staan. Maar omdat daar destijds geen plaats kon wor den gevonden met voldoende bos, water en ruimte, werden in de buurt van Bergen op Zoom de landgoederen 'Buitenlust' en 'Klein Loo' gekocht (samen 109 hectare). Dat was in 1906. In ok tober 1908 werd de eerste steen ge legd en in 1909 vond de opening plaats. De Vereniging tot Christe lijke Verzorging van Geestes- en Zenuwzieken in Zeeland, die dit tot stand bracht, was op 20 mei 1904 in Middelburg opgericht. Waren er begin jaren vijftig nog 900 patiënten, nu zijn er zo'n 490 opgenomen. Er werken ongeveer 550 mensen. Sinds enkele jaren is het ziekenhuis aangewezen op een nieuw verzorgings- en verant woordelij kheidsgebied: westelijk Noord-Brabant, Tholen en Sint- Philipsland. In 1986 werd de Stichting Christelijk Psychiatrisch Ziekenhuis Vrederust in het leven geroepen. Dhr. C. v.d. Repe uit St. Annaland met de 68 cm lange hondshaai die hij in de Oosterschelde ving, een nationaal record. De leden van de drie Thoolse volksdansverenigingen vermaken zich prima tijdens de viering van het tienjarig bestaan van Ovodan in Oud-Vossemeer. Zij begon in 1979 met zo'n zes da mes. Daarvan zijn er twee nu nog steeds lid en die werden bij de vie ring van het tweede lustrum, vori ge week dinsdag, dan ook in de bloemen gezet: de dames A. Havermans-van Loenhout en L. v.d. Poel-Haerens. Een boeket was er ook voor mevrouw Hommel zelf, tot haar vertrek naar De Vos- semeren in januari voorzitter van Ovodan. De jubileumviering begon met een gezellig samenzijn van leden en oud-leden, gevolgd door een kof fietafel. Het bestuur verraste alle leden met een attentie, een speld. Voor het middagprogramma wa ren de zusterverenigingen Lenig heid Maakt Jong (Tholen) en De Zeeuwse Reie (St.-Maartensdijk) uitgenodigd. Voorzitter mevrouw C. Mees-Reijchler kon tevens me vrouw Van der Munnik en - na mens Welzijn voor Ouderen - Els van Tilburg verwelkomen. De dames van Ovodan openden de middag met een Nederlandse dans, de Vleuter. Vervolgens k,wam iedereen op de vloer voor dansen uit Roemenië, Israël en Amerika. Omdat het aan heren ontbreekt, moesten regelmatig da mes die rol op zich nemen. In de kleding is het verschil tussen heer en dame daarom tot uitdrukking gebracht. De 'heren' van Ovodan dragen een stropdas, de 'dames' een strik. Na de pauze, met koffie en gebak, werd het programma vervolgd met de Boanopsteker en de Slaapmuts en enkele Ameri kaanse dansen. Na de pauze met verloting volgden enkele walsen en werd nog op verzoek gedanst. Ovodan staat de laatste vijf jaar onder leiding van mevrouw N. van Gorsel-Wolse, die mevrouw J. de Baat opvolgde. Het bestuur van de volksdansvereniging bestaat uit de dames C. Mees- Reijchler (voorzitter), M.G. Bout- Vos (secretaresse) en E. Heijting- Fliesenberg (penningmeesteresse). Het volksdansen werd destijds ge propageerd vanuit Meer Bewegen Voor Ouderen. Mevrouw Hom mel ondervond in de oprich tingsperiode veel steun van Jan Eversdijk van het Zeeuwse Kruis. "Langzaam groeide het ledental van zes naar ongeveer vijftien. Dat was ook het benodigde aantal om voor subsidie in aanmerking te komen. Er zijn wel enkele man nen lid geweest, maar altijd te wei nig," vertelt mevr. Hommel. De contributie was in het begin vijf gulden. Daarvan moest de zaal- huur worden betaald. Koffie zette men toen nog zelf, maar nu koopt men ze. Ovodan trad ook buiten Oud-Vossemeer op, onder andere in Nieuw-Vossemeer, Kruisland en Steenbergen. En zelfs een keer in Waalwijk, waar een dochter van mevrouw Hommel woont. Op haar 84e verjaardag werd de oprichter door Ovodan verrast: de dames kwamen in het bejaarden tehuis voor haar dansen. Om deze presentatie onder andere voor te bereiden vond er maandag en dinsdag in Meulvliet in Tholen een werkbijeenkomst plaats met vertegenwoordigers van de 6 regi onale samenwerkingsverbanden zorgverbreding die ons land kent: 3 basisonderwijsprojecten uit Leeuwarden, Winterswijk en Tho len en 3 voortgezet speciaal on derwijsprojecten uit IJmuiden, Almere en Haaksbergen. Doel van deze bijeenkomst was om de verschillende activiteiten die gericht zijn op het handhaven van kinderen met leerproblemen in het basisonderwijs beter op el kaar af te stemmen. Directeur W. Peeks van de christe lijke school voor speciaal onder wijs 'De Veste' in Tholen: "We willen onze ervaringen zodanig op schrift stellen dat andere regio's er gebruik van kunnen maken. Dat niet elke keer het wiel opnieuw hoeft te worden uitgevonden". Deze publicaties moeten niet al leen het nationale 'netwerk' van projecten dienen maar ook de in ternationale gemeenschap. Deze aanpak past weer in het actiepro gramma van de Raad van Europa waarbij speciale aandacht wordt besteed aan groepen die onder normale omstandigheden deel kunnen uitmaken van een (school)gemeenschap maar nu nog van extra voorzieningen ge bruik maken. Peeks coördineert de zaken van de regionale projecten en vertegen woordigt het landelijk netwerk in Brussel op Europees niveau. a - is de aandacht dat 't alfabet kreeg b - is mijn blijdschap die daar door weer steeg, c - is compleet, maar dat is het nog niet. d - is de draad die een ieder wel ziet. e - Eendrachtbode waar alles begon, f - is 't fervente zo elk van u kon. g - is 't genoegen dat ik nu beleef, h - is de humor waar ik wel om geef. i - is de inhoud van ieder gedicht, j - is de jury die daar soms voor zwicht, k - is het kaf dat in 't koren wel zit. I - is de lof voor de dichter met pit. m - is meneer of mevrouw die het schrijft, n - is de napret die daarna nog blijft, o - is van open, zo moet het altijd. p - is 't plezier en dat wil ik niet kwijt, q - is de letter waar 'k niets mee kan doen. r - is de roddel, is zonder fatsoen, s - is satire, wat ook we! gebeurt, t - is het trieste als men daar om treurt. u - is het uur van de waarheid dat slaat v - is de vrede, komt altijd te laat. w - is de waarheid, de wil en de wens. x - is xantippe, dat gun ik geen mens. ij - is de ijver die u toch liet zien. z - zijn de zinnen die komen, misschien? Pak dus uw pen en geef antwoord op dit. Misschien dat alsnog daar een weerwoord in zit. P.M. van Eekelen. Volgens Peeks zijn alle 18 deelne mers aan de bijeenkomst in Tho len ervan overtuigd dat de zorgverbreding vruchten heeft af geworpen: "Het collegiaal overleg tussen de leraar op de basisschool en de orthodidact van het project die de leerkracht helpt om de leer ling beter te begeleiden is een suc cesvolle manier van samenwerking gebleken". De keerzijde is dat de extra tijd die de leerkracht moet besteden aan de- zorg voor de leerling volgens Peeks een 'aanslag op de tijd van de leerkrachten' betekent. "Deze manier van werken betekent vaak een belasting voor de scholen die al door bezuinigingen worden ge troffen maar het geeft ons niet het excuus om de zorg niet uit te voe ren". Door de samenwerking tus sen de begeleiders en de leerkrachten is 'een basis van we derzijds vertrouwen' ontstaan. Een voordeel in de Thoolse situa tie is dat er geen scholen afhaken zoals in andere regio's wel ge beurt. De 12 basisscholen waar mee 'De Veste' is gestart met het zorgverbredingsproject doen nog steeds mee. "Dat betekent dat de onderwijsgevenden in die jaren iets wezenlijks tot stand hebben gebracht dat het kind ten goede is gekomen. De regionale samenwerking (scho len - 'De Veste' - Regionaal Peda gogisch Centrum -) is volgens Peeks zodanig dat de druk op het speciaal onderwijs vermindert. "De meeste kinderen kunnen in het reguliere onderwijs blijven. Speciaal onderwijs blijft bestaan maar zal zich deskundiger moeten maken. Vroeger kreeg je een kind met 'leesproblemen'. Als er nu een kind wordt gebracht dan zit er al een heel pak met informatie van de school bij waarmee wij verder kunnen werken". Waar het alle maal om gaat is dat het kind op zijn eigen school in zijn eigen dorp kan blijven. En dat kost maar één derde van wat in het spe ciaal onderwijs kost. Een en ander zal via een dia voorstelling uit de doeken gedaan worden op de conferentie in Rot terdam. Peeks: "Het is natuurlijk leuk om internationaal te presen teren." Tijdens de ledenvergadering van c.n.s. De Regenboog in Tholen sprak mevr. drs. A.A. Kolste - in spectrice voor het basisonderwijs - over de Wet op het basisonder wijs. Ze vond ondermeer dat de kleuter in het basisonderwijs niet ondergeschikt moet worden ge maakt aan de leerstof. De natuurvereniging op Tholen wil een behoorlijke inbreng krij gen in de landinrichtingsprojec ten, die voor de komende jaren op het programma staan. In het jongste nummer van het vereni gingsblad wordt de oprichting aangekondigd van een planologie werkgroep. Die werkgroep dient om de in breng van de natuurvereniging bij de verschillende projecten te coör dineren. Verschillende leden heb ben belangstelling om adviserend lid te worden van de komende landinrichtingscommissies. Overi gens is dat al met twee bestuursle den het geval. Penningmeester A. Boonman adviseert de commissie Sint-Philipsland en bestuurslid P. v.d. Reest de commissie Sint- Annaland. Als alles volgens plan verloopt volgen nog drie verkave- lingsblokken: Stavenisse/St.- Maartensdijk, Poortvliet en Tho len. Om iets meer over deze materie aan de weet te komen, kan worden deelgenomen aan een cursus Landinrichting die de Zeeuwse Milieu Federatie binnenkort orga niseert. In artikel 8 van de wet staat sa mengevat dat de kinderen de kans krijgen naar eigen tempo te leren, dat het onderwijs zonder onder breking doorloopt, het leren aan sluit bij de thuissituatie en de omgeving van het kind. Het on derwijs is gericht op de ontwikke ling van creativiteit, dus niet alleen met het verstand maar ook met de handen'leren werken. Ver der moet het basisonderwijs het verwerven van de noodzakelijke kennis van sociale, lichamelijke en culturele vaardigheden voorstaan. Vroeger was dat ook wel zo, maar de tegenwoordige multi-culturele samenleving eist aanpassingen. Een ander punt: het schoolwerk plan. Vroeger was er een leerplan dat misschien uit de kast kwam als er iemand stage liep én er was een speelplan. Het huidige schoolwerkplan heeft niets idea listisch voor te stellen, maar men moet er in kunnen vinden hoe het onderwijs plaatsvindt. Dat is be langrijk voor de ouders, er moet een bepaalde lijn in zitten. De overheid dacht dat alle scholen binnen de kortste keren klaar zou den zijn met hun schoolwerkplan. Maar nu is men zo ver dat er een veranderingsparagraaf aan kan worden toegevoegd. De inspectie is blij met deze paragraaf, die naar eigen inzicht door het Wissels omzetten. Op 17 mei spreekt prof. dr. B. Goudzwaard, hoogleraar aan de Vrije Universi teit in Amsterdam, over 'Wissels omzetten in de economie'. Hij doet dat in de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg, op een bij eenkomst van de vereniging voor christelijk wetenschappelijk on derwijs. bestuur van de school kan worden ingevuld. Het ontwikkelingsele ment is namelijk zeer belangrijk. Een schoolteam moet stelselmatig terugblikken op het onderwijs en vooral een visie op het eigen werk geven. Vervolgens kwam het begrip 'for matiesysteem' ter sprake. Het is voor het bestuur elk jaar weer een puzzel om de formatie samen te stellen. Er zijn zoveel overgangs bepalingen dat er aan de wettelij ke of basisformatie weer een overgangsformatie is toegevoegd. Mevrouw Kolste gaf resoluut haar mening over de 4-jarigen regeling: "Dit is de slechtste van alle kor tingen. Er is immers voor gevoch ten om de vierjarigen bij het basisonderwijs te krijgen en nu dit." Verder ging zij in op de mensen die vanaf het begin van de wet op het basisonderwijs hebben gezegd dat het principe niet goed is; kleu ters moeten spelen, kleuters hoe ven niet te leren. Het gevaar zou aanwezig zijn dat ouders kunnen vragen of hun kind mag leren le zen! "Maar ik ben van mening," aldus mevrouw Kolste, "dat we de kleuter niet ondergeschikt moeten maken aan de leerstof. In het kleuteronderwijs stond namelijk altijd het kind centraal en in het basisonderwijs de leerstof. We moeten een goede tussenoplossing vinden en het kind niet onderha vig maken aan het plan. Daarover kunnen in het schoolteam afspra ken worden gemaakt. Een kind dat leren wil, doet dat spelender wijs maar niet systematisch." Verder werd,gesproken over diffe rentiatie. Heb je boekjes en mate riaal genoeg om alle leerlingen op hun eigen niveau te onderwijzen? Hoe registreer je dit allemaal? Er kunnen geen zittenblijvers meer zijn, maar een kind kan wel op een vak blijven hangen. Probeer dan het kind eens in een andere groep te plaatsen. Een nieuw begrip doet zich voor in het basisonderwijs: eindter men. Eindtermen maken deel uit van de kwaliteitseisen die aan het basisonderwijs en aan de, basis vorming voor de verschillende vormen van voortgezet onderwijs worden gesteld. Mevrouw Kolste meende dat deze eindtermen er re delijk uit moeten zien. Ze zijn niet bedoeld als exameneisen. Maar de school moet zichzelf een spiegel voorhouden. Het kan echter nooit zo zijn, dat een kind aan alle eind termen voldoet. Voor het basison derwijs streeft men ernaar dat zoveel mogelijk leerlingen in zo veel mogelijk leergebieden boven die drempel uitkomen. De inspec trice voegde er wel aan toe, dat sommige mensen bang zijn van het begrip. Uit de rondvraag bleek de interes se van de toehoorders in het schoolgebeuren. Een vraag van een groepsleerkracht van de basis groepen - de kleuters dus - leerde dat door het gebrek aan ruimte in de scholen de kleuters minder speelgelegenheid hebben en er eerder klassikaal onderwijs ont staat. "U moet dan zelf naar een oplossing zoeken," aldus me vrouw Kolste, "bij voorbeeld va ker naar buiten of vaker naar het speellokaal." Een oud-bestuurslid vroeg zich af of het bestuur niet moet worden uitgebreid met deskundigen. Het bestuur van De Regenboog be schikt over mensen die zelf in het onderwijs werkzaam zijn, zodat het vakgebied met alle papieren niet al te vreemd is. "Worden de kinderen door al deze ontwikke lingen tot super-leerlingen omge vormd? Weten ze zoveel meer dan wij vroeger," wilde een ouder we ten. "Ze weten niet méér, maar heel andere dingen," zei mevrouw Kolste. "Onderwijs heeft te ma ken met de maatschappij. Er is fundamentele kennis aanwezig." De inspectrice vond aan het slot van de avond dat zoveel onder werpen nog niet ter sprake waren gekomen, dat ze nog wel uren kon vertellen. De boeienkoning trok veel belangstelling tijdens de tweede Ringjaarmarkt in Oud-Vossemeer. In deze ring wer den ook de shows met verschillende dieren gehouden. Ondanks de koude wind was het zaterdag eigenlijk ideaal braderie- weer: droog en zonnig. Met mo menten was er ook behoorlijk publiek, maar die momenten wa ren te kort. Als de boeienkoning zijn kunsten vertoonde, of de fa kir, stonden de mensen rijendik achter de hekken. Diezelfde be langstelling was er voor de show met lama's, kameel, dromedaris en zebra. Dat onderdeel van de jaarmarkt was dus zeker geslaagd. Maar de organiserende middenstandsver eniging slaagde er jammer genoeg niet in om de gehele dorpsring ge vuld te krijgen. Met name in de Ring en een stukje Raadhuisstraat was de lege straat een wat akelig gezicht. De meningen van de deel nemers liepen sterk uiteen. Ver scheidene middenstanders deden leuk zaken en ook bij de vereni gingen waren er tevreden gezich ten. Anderen daarentegen hadden minder succes. Tot ongeveer acht uur was er nog redelijk publiek, maar door de koude wind was er daarna geen sprake van gezellig langs de stands slenteren. Meerde re deelnemers pakten dan ook voortijdig hun spullen in. Behalve een circus was er voor de jeugd een groot springkussen. Bij de Rabobank kon geraden worden naar de inhoud van een geldcy- cloon. Het juiste bedrag was f. 1.535,-. Prijswinnaars waren mevr. C. Vaders-Verwijs, J. Oosdijk (Tholen), J. Hendrikse en me vrouw Witkam. Voor de activitei ten van de zendings- en evangelisatiecommissie van de hervormde kerk was er een leuke belangstelling. Regelmatig be zochten groepjes mensen het kerkgebouw, zodat ook dit evene ment geslaagd genoemd mag wor den. Het Oranjecomité zag zich ge noodzaakt om de touwtrekwed strijden af te gelasten, omdat slechts vier ploegen zich hiervoor hadden aangemeld.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 11