Wandeling door Abdij Contouren in waterhuishouding Studie krekenbeheer 'Houdt koopkracht in St.-Philipsland' Rommelmarkt Philadelphia IX BHHOHl' Burgemeester Vogel bij oplevering gerenoveerde panden Voorstraat Bedrijvig Woensdag 3 mei 1989 De provincie heeft onlangs de qontourennota waterhuishou dingsplan gepresenteerd. In het waterhuishoudingsplan moe ten lijnen worden uitgezet voor goed beheer en gebruik van de hoeveelheid grondwater eh oppervlaktewater. Ook de kwa liteit van zowel grond- als oppervlaktewater komt erin aan bod. De contourennota is bedoeld om eerst alle aspecten, die met water samenhangen op een rij te zetten en zonodig te onder zoeken. (OM MISSIKS Onderzoek Gebruik Relaties PAK EVEN UW ZAKBOEKJE "Er gaat nog veel te veel koopkracht Sint-Philipsland uit. Sla de handen in elkaar om die binnen te houden en te krijgen." Burgemeester T.A. Vogel greep de her opening van de winkel in bloemen en dierenbenodigd heden van C. Reijngoudt aan, om over de hoofden heen een oproep te richten aan de plaatselijke mid denstand. Het in oude luister herstellen van de Voor straat zou naar de mening van de burgemeester wat koopkracht van buiten kunnen brengen. Uit de brand Zes artsen Toerisme Affichewedstrijd van Anjerfonds ABDIJ Sinds 1 mei zijn er weer rondleidingen door de Abdij van Middel burg. De gebouwen kunnen niet alleen van buiten worden bekeken, maar ook het interieur van een aantal onderdelen komt aan bod. De Kloostergahg, de Kapittelzaal (vergaderruimte van het toenmalige klooster), de Abdijkerken (Koorkerk en Nieuwe Kerk) en de crypte (het keldergewelf onder de Abdij) zijn opgenomen in de rondgang. In de Wandelkerk, tussen de Koorkerk en de Nieuwe Kerk in, is het praalgraf van de Zeeuwse admiraals Johan en Cornelis Evertsen. In het Zeeuws Mu seum - ook onderdeel van het Abdijcomplex - wordt de tapij tenzaal aangedaan. In de zaal worden de wandtapijten ge toond, die de Zeeuwse Staten rond 1600 hebben laten vervaar digen ter herinnering aan de Zeeuwse overwinningen op de Spanjaarden. Bovendien geeft de deelnemerskaart voor de rondleidingen toegang tot de-an* dere expositieruimten van het Zeeuws Mu^ëhm.ln die ruimïeh zijn onder meer te zien de Ro meinse altaarstenen, gewijd aan de godin Nehalennia, een verza meling Zeeuwse klederdrach ten, aardewerk, schilderijen, oude munten en een planetari um. De Statenzaal - de refter of eet zaal ten tijde van de Norbertijner monniken - wordt op het ogen blik verbouwd, zodat dat deel van de Abdij niet in de rondlei ding zit. In de loop van het zo merseizoen kan de vernieuwde vergaderruimte van de Zeeuwse volksvertegenwoordiging ook worden bezocht. De Abdijwandelingen duren een uur en een kwartier. Zij worden tot 1 november gehouden van maandag tot en met zaterdag. De aanvangstijden zijn half twee en drie uur. In de maanden juli en augustus is er een extra rondleiding om elf uur 's mor gens. De tarieven zijn vijf gulden per volwassene, 3,50 gulden IEUWS voor kinderen van 6 tot en met 17 jaar en voor houders van CJP, Pas 65 en museumjaar kaart. Groepen vanaf 20 perso nen betalen eveneens 3,50 gul den per persoon. De kaartver koop is bij de ingang van het in formatiecentrum van de provin cie, Abdij 9, Middelburg. Een folder over de Abdijwande lingen is verkrijgbaar bij het in formatiecentrum, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, 01180-31400. Dinsdag 9 mei, 10.00 uur, be handelt de tweede kamer uit ge deputeerde staten het beroepschrift van een Vlissinger tegen een beslissing van zijn ge meentebestuur op een aanvraag algemene bijstand. De Arobcommissie uit gedepu teerde staten hoort dinsdag 9 mei, 10.20 uur, de heer P.F.G. Regoort uit Biggekerke. De heer Regoort moet een reclamebord aan de Rondweg Biggekerke verwijderen op aanzegging van de provincie, maar hij is het daarmee niet eens. De zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Donderdag 11 mei, 10.00 uur, vergadert de provinciale raad voor het milieu. De raad bespreekt de contouren nota waterhuishoudingsplan en de instelling van een aantal werkgroepen, onder meer voor het milieubeleidsplan, de ge biedsgerichte benadering Ka naalzone en de milieu-effectrap- portage Westerschelde oever verbinding. De vergadering wordt in open baarheid gehouden in het pro vinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. De vergaderstukken liggen ter inzage in het informa tiecentrum van de provincie, Ab dij 9, Middelburg. De provincie werkt al met een grondwaterbeleidsplan en een waterkwaliteitsplan. Het water huishoudingsplan gaat beide goeddeels in zich verenigen, maar ook nieuwe elementen zul len erin worden verwerkt, zoals de gesteldheid van de onderwa terbodems, verzilting, verdro ging, het tekort aan zoet water en de algengroei in het water als gevolg van een verhoogd zuurstofgehalte (eutrofiëring). Door alle aspecten in één plan op te nemen, kan een afgewo gen beleid worden gevoerd. Voordat het waterhuishoudings plan kan worden opgesteld, moeten verschillende onderzoe ken worden uitgevoerd. In het zeekleigebied moet wor den nagegaan hoeveel zoet grondwater er voorradig is (vooral in de kreekruggen). Een meeromvattend onderzoek wordt dat naar het algemeen voorradige zoete water, waarbij moet worden bekeken of het re genwater beter kan worden be nut voor de landbouw en de drink- en industriewatervoor ziening. Een daarmee samen hangend onderzoek wordt dat naar de oorzaken en gevolgen van verdroging van de grond. Door grondwateronttrekking en- ontwatering ontstaat verdro ging, wat schade oplevert voor de landbouw en de natuur. Verzilting wordt ook onderwerp van studie. Grond- en opper vlaktewater worden verzilt door mmmm mm iKSBiSi het binnendringen van zeewater, wat weer een gevolg is van ont watering, afwatering en inklin king van de bodem. Bovendien spelen mee de daling van de bo dem en de stijging van de zeespiegel. De kwaliteit van het oppervlak tewater is van invloed op de wa terbodem. Onderzocht moet worden welke beschermende maatregelen getroffen kunnen worden. Hierbij zal gebruik wor den gemaakt van de onder zoeksresultaten van de werk groep Verontreinigde onderwa terbodems en berging bag gerspecie en een commissie, die onderzoek heeft gedaan voor het waterkwaliteitsplan. Het pol- Kreken zijn een karakteristiek element in het Zeeuwse landschap. Zij verwijzen naar de ontstaansgechiedenis van de Delta en vormen een herinnering aan dijkdoorbraken en inpolderingen. Zij bieden een wijkplaats voor broedvogels als de rietzanger en de blauwborst. De kreken worden bedreigd door grondstort, het afbranden van rietvelden en de kwaliteit van het water. De positieve en negatieve ontwikkelingen rond de Zeeuwse kreken zijn onderwerp van een studiebijeenkomst op vrijdag 2 juni in het Churchill-hotel in Terneuzen. De organisatoren - de Zeeuwse waterschapsbond, de provincie Zeeland en de Zeeuwse milieufe deratie - willen de waterbe heerder en de natuurbeheerder en -beschermer met elkaar in ge sprek brengen met als doel vei ligstelling van de natuurwaar den door onder meer goed wa terbeheer. Inleiders zijn directeur dr. K. Kuij- ken van het Vlaams instituut voor natuurbehoud over het na tuurbeheer, medewerker drs. J.E. Haarlem van het water schap Noord- en Zuid-Beveland over de relatie waterschap/ kreken en medewerker dr. ir. T.S. Blauw van provinciale water staat over samenhangend kre kenbeheer. De studie-ochtend, die om 9.30 uur begint, wordt afgesloten met een discussie. Aanmeldingen worden tot 25 mei ingewacht bij het bureau voorlichting van de provincie, postbus 6001, 4330 LA Middel burg, telefoon 01180-31396. Nadere informatie is verkrijg baar bij Thijs Kramer van de Zeeuwse milieufederatie in Goes, telefoon 01180-28259. bruik stelt specifieke eisen. Zo moet drinkwater aan meer voor waarden voldoen dan water in een veedrinkput. In het water huishoudingsplan moet voor al le water een functie of gebruiks mogelijkheid worden aangege ven. Aan de hand daarvan kun nen dan eisen worden gesteld en kan medegebruik worden ge regeld. Het is in veel gevallen immers mogelijk dezelfde wa terplas te gebruiken voor scheepvaart, recreatie, visserij en lozingspunt. Bovendien moet worden vastgelegd welk toe komstig gebruik er mogelijk zou kunnen zijn. derwater moet worden onder zocht op het toenemende zuurstofgehalte, waardoor een sterke algengroei optreedt. Bekeken moet worden hoe in na tuurlijke gebieden het waterbe heer zo kan worden uitgevoerd, dat de natuur wordt versterkt. In bebouwde gebieden moet wor den nagegaan hoe overlast door een hoge grondwaterstand (on der meer in Westerschouwen en Vlissingen) kan worden voorko men en welke instantie(s) daar voor maatregelen moet(en) nemen. Water heeft verschillende ge bruiksmogelijkheden. Eik ge- In het waterhuishoudingsplan moet rekening worden gehou den met andere terreinen van (provinciaal) beleid, zoals het mi lieu, de ruimtelijke ordening en natuurbeheer. Ook moet aan dacht worden besteed aan de taak van de waterschappen op het gebied van het waterbeheer. De waterschappen moeten op basis van het waterhuishou dingsplan beheersplannen op stellen en die beheersplannen hebben de goedkeuring van de provincie nodig om rechtskracht te krijgen. Goede samenwerking tussen de provincie en de water schappen is daarom onontbeer lijk bij de opzet van het waterhuishoudingsplan. Het is de bedoeling het water huishoudingsplan in 1992 rond te hebben. Tot die tijd moeten al le onderzoeken worden uitge voerd en moeten verordeningen worden gemaakt dan wel aange past. Om dat te kunnen verwe zenlijken zullen werkgroepen worden geformeerd, die bepaal de aspecten uit het plan voor hun rekening nemen. De werk groepen rapporteren aan een projectteam, dat bestaat uit ambtenaren van provinciale wa terstaat en provinciale griffie. De voortgang zal worden mee gedeeld in Waterbrieven, waar van binnenkort de eerste ver schijnt en die verkrijgbaar zijn bij het informatiecentrum van de provincie. Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, 01180-31400. In het informa tiecentrum is ook de contouren nota waterhuishoudingsplan te bestellen. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 THOLEN 4 mei Dodenherdenking, monu ment nabij Vossemeersepoort 19.45 u. 7 mei Viswedstr. De Pieterman 8 mei Pinksterketen, r.k. kerk 19 u. 9 mei Voorjaarsreis Anbo 15 mei Delta-viswedstr., Oester- dam 11-14 u. 16 mei Vistgcht Anib 17 mei NCVB 'Van kruiden tot al: ternatieve geneeswijze', Visnet 19.30 u. 19 mei Bingo bejaardensoos, Ten Anker 14 u. 20 mei Oriëntatierit MAC, Zoek weg 19 u. 20 en 21 mei Openingstocht De Kogge 25 mei Busreis Anib 27 mei Middagconcert Concor dia, Kaaij 27 mei Korte baanwedstr. De Kogge 27 mei Recreantentoern. Batho OUD-VOSSEMEER 6 mei Braderie 10-21 u. 9 mei Pinksterketen, r.k. kerk 19 u. 13 en 27 mei Eendrachtcup, sport park De Vossenberg 16 mei Reis Anbo, vertrek 8 u. 17 t/m 19 mei Fietsdriedaagse Koetshuys, Hof van Holland 18.30 u. 19 mei Artiestenmiddag SPV, hal Barenbrug Molenweg 14 u. 20 mei Kindermiddag SPV, hal Barenbrug Molenweg 14 u. SINT-ANNALAND 6 mei Open middag tekenen/schil deren, Ooststraat 6 13.30-16.30 u. 20 mei Viswedstr. 't Scharretje, 13-16 u. 22 t/m 25 mei Wandelvierdaagse, sportveld Dorpsweg 18.15 u. STAVENISSE 14 mei Dansavond m.m.v. Crab- town Three, bar 't Keeten 21 u. 24 t/m 26 mei Fietsdriedaagse, Voorstr. 18.30 u. SINT-MAARTENSDIJK 3 mei Informatiebijeenkomst over beleggingsstudieclub, oplei dingslokaal Rabobank 20 u. 8 mei Rayonverg. Bouw- en Hout bond FNV, café Smerdiek 10 mei Pinksterketen, Sint Maar- tenshof 19 u. 12 mei Play-backavond, Sint Maartenshof 19.30 u. 27 mei Sponsorloop Jeugd Rode Kruis, Rode Kruisgeb. 9 u. SCHERPENISSE Rommelmarkt Philadelphia, 'Ons Huis', Langeweg 13.30-17.30 u. POORTVLIET Pinksterketen, Ontmoetingskerk 19 u. BERGEN OP ZOOM 8 mei Thema-bijeenk. 'Sterven beleven', Roncalli s.g. 4 mei Dodenherd. Bond van Wa penbroeders 5 mei Oriëntatierit en feestavond (20 u.) Bond van Wapenbroeders 5 t/m 7 mei Kunst- en antiek beurs, Stoelemat 6 mei Poptocht, vanaf De Ponde- rosa 21 u. 6 mei Verzamelbeurs, café De Blauwe Hand 13-16 u. 12 mei Astral Bodies, Botte Hom mel 22 u. 15 mei Int. dagruilbeurs, Stoele mat 10-17 u. 17 mei Conferentie NOGC over de positie v.d. Nederlandstalige cultuur in het verenigd Europa, Markiezenhof 11-15 u. 20 mei Press Darlings, Botte Hommel 22 u. 27 mei Viva la Muerte, Botte Hommel 22 u. film film film ROXY 1: My stepmother is an alien - a.l., do en zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u., vr en za 14, 19 en 21.30 u., ma en di 20.15 u., wo 14 en 20.15 u. ROXY 2: Twins - a.l., do en zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u., vr en za 14, 19 en 21.30 u., ma en di 20 u., wo 14 en 20 u. CINEMACTUEEL 1: Dangerous liasions - a.l., do en zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u., vr en za 14, 19 en 21.30 u., ma t/m wo 20 u. CINEMACTUEEL 2: The naked gun - a.l., do en zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u., vr en za 14, 19 en 21.30 *"u., ma 20 u., wo 14 en 20 u. CINEMACTUEEL 3: Rain man - a.l., do en zo 16.30, 19 en 21.45 u., vr en za 19 en 21.45 u., di en wo 20 u. Frank Frey - a.l., do t/m zo en wo 14 u. Out of Africa - a.l. ma en di 20 u. De stichting Ontspanning Gehan dicapten Philadelphia organiseert zaterdag een rommelmarkt en ver koop van handenarbeidspullen. Dat gebeurt in het clubgebouw 'Ons Huis' aan de Langeweg in Scherpenisse. De opbrengst is be doeld voor noodzakelijk onder houd aan het clubgebouw en de aankoop van handarbeidmateria- len. De stichting organiseert weke lijks ontspanningsavonden voor geestelijk gehandicapten op Tho- len en Sint-Philipsland. De rom melmarkt duurt van 13.30 tot 17.30 uur. Vogel wees op het door de ge meenteraad vastgestelde be leidsplan, waarin het behoud van de natuurwaarden én de dorpsver nieuwing voorop staan. Juist die dorpsvernieuwing kreeg vrijdag middag een accent door de ople vering van twee gerenoveerde panden in de Voorstraat. De ge meente maakte daarvoor - evenals voor het opknappen van de win kel van Reijngoudt - gebruik van een speciale subsidie. Een uitgebreid gezelschap verza melde zich allereerst in de voor malige dokterswoning, Voorstraat 15. Die had, na de brand in maart vorig jaar, een complete gedaante verwisseling ondergaan. "Alleen Van kers tot caravan Het caravancentrum 'De Smok- kelhoek', aan de oude Rijksweg in Kapelle-Biezelinge, werd in 1969 gestart. Dat gebeurde noodge dwongen door de aanleg van de nieuwe rijksweg, want de tot dan plaatsvindende kersenverkoop werd als gevolg daarvan onrenda bel. Nu wordt jaarlijks 4,5 mil joen gulden omgezet in het 2150 m2 grote bedrijf. De klant kan kiezen uit een uitgebreide voor raad toer- en stacaravans. Verder is er een moderne werkplaats met remmentestbank, accessoireshop en een permanente voortenten show. Om te gedenken dat 20 jaar geleden de eerste caravan werd verkocht, is onlangs een bronzen beeld geplaatst. Dat stelt een smokkelaar voor met in zijn rug zak een caravan. de gevel is nog herkenbaar," zei de burgemeester. "In de brand bete kende voor de bewoners uit de brand, want het versnelde de ver betering van de woning. Er moest toen wat gebeuren." Het pand Voorstraat 16 werd gekocht van A.P. van der Est. "Het viel van narigheid haast in elkaar," zei Vo gel. Ook het winkelpand Voor-s straat 39 baarde het gemeentebestuur zorgen. Alle drie de panden zijn nu echter flink opgeknapt. Voor de wonin gen 15 en 16 deed zich nog een probleem voor door het faillisse ment van aannemer Ligtendag, maar door goede medewerking van de curator kon het plan wor den afgemaakt. "U hebt een stuk je voortreffelijk werk geleverd," zei Vogel aan het adres van de he ren Quist en Ligtendag van Klein- bouwtechniek. "De naam van uw bedrijf mag wat mij betreft veran deren in 'grootbouw'. De plezieri ge manier waarop met u gesproken kon worden, sprak ons aan." In zijn dankwoord betrok de burgemeester ook dhr. O. v.d. Hoek van de Centrale Dienst Ge meentewerken en dhr. Koenen, coördinator dorpsvernieuwing. Voormalig huisarts H. Menger gaf de aanwezigen enkele indruk ken over de oude woning, die hij vanaf 1947 bewoonde. "We von den het toen een sfeervolle wo ning." Het pand in de Voorstraat werd vóór Menger door nog vijf artsen bewoond, want het was een ambtswoning die verband hield met de functie gemeentearts. Een unicum noemde Menger de 25 meter lange gang in het huis. Directeur Quist van Kleinbouw- techniek bedankte de gemeente voor het vertrouwen en was er trots op dat het beschikbare bud get nauwelijks werd overschreden. Burgemeester Vogel heropent de geheel gerenoveerde bloemenwinkel van het echtpaar Reijngoudt-v.d. Broek. Het was 1 van de 3 panden die in de Voorstraat in St. Philipsland opgeknapt zijn. "Renovatie is een goed en dank baar werk. We houden ons dan ook aanbevolen," zei Quist. Na mens zijn bedrijf overhandigde hij de bewoners en alle buren (die de overlast in de bouwtijd moesten verdragen) een attentie. Mevrouw G. van Peperstraten van de directie volkshuisvesting in Zeeland noemde de Voorstraat be palend voor de indruk die je van het dorp krijgt. "Zien opknappen doet opknappen," meende ze. Ze prees dhr. van den Hoek, die de subsidieregeling zodanig uitspitte dat per pand 60.000 in plaats van 40.000 gulden subsidie werd ver kregen. Vervolgens overhandigde de bur gemeester de sleutel van Voor straat 15 aan de huurders, de familie Hoek. Daarna bekeek men de woning én pok het pand Voorstraat 16, dat verhuurd gaat worden aan het toekomstige echt paar Van Duuren. Tot slot ging het gezelschap naar de vernieuwde winkel van de fa milie Reijngoudt. "Ook die lijkt in de verste verte niet op vroeger," zei Vogel. In de verkoopruimte zijn bloemen, dierenbenodigdhe den en schoeisel overzichtelijk uit gestald. "De middenstand moet zichzelf presenteren," vond de Kunst- en antiekbeurs. In de Stoe lemat in Bergen op Zoom wordt van 5 t/m 7 mei een kunst- en an tiekbeurs gehouden, met meubels en kleingoed (keramiek, glas). Op zaterdagmiddag kan men eigen spullen laten taxeren. burgemeester. Hij bepleitte een zekere vorm van toerisme - maar geen grootschalige recreatie - om koopkracht naar het dorp te trek ken. Met het gemeentebestuur wil de burgemeester zich inspannen voor een verdere 'face-lift' van de Voorstraat. Het Prins Bernhard Fonds en de Anjerfondsen vieren in 1990 hun vijftigjarig bestaan. Jaarlijks sub sidiëren deze fondsen voor onge veer 18 miljoen gulden culturele activiteiten in ons land op het ge bied van de podiumkunsten, beel dende kunst, culturele vorming en jeugdwerk, wetenschap, natuur behoud en monumentenzorg. Om de naamsbekendheid en de inhoudelijke betekenis van het fonds te vergroten wordt een jubi leumprogramma voorbereid. Eén van de onderdelen is een landelij ke affichewedstrijd voor jongeren die mavo/havo of vwo-onderwijs volgen én tekenen als eindexamen vak in hun pakket hebben. Het Anjerfonds Zeeland schrijft daar voor 23 scholen aan. Opdracht is om het werkterrein van het Anjer fonds in Zeeland weer te geven. Het fonds zou het ontwerpen van het affiche graag als onderdeel van het schoolonderzoek integre ren. Landelijk worden 50 win naars gehuldigd en hun affiches tentoongesteld.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 7