THOLENDERWIJS informatierubriek van de gemeente tholen VIERENVEERTIG JAAR NA DE BEVRIJDING HET AANVRAGEN VAN EEN KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING INFORMATIEAVOND VOOR SPORTVERENIGINGEN ALS U SPAARGELD OF 'N EIGEN HUIS HEEFT GEWIJZIGDE OPENSTELLING ZWEMBADEN SPREEKUUR B. EN W. GEMEENTEHUIS GESLOTEN. WAT LIGT TER INZAGE? AANGIFTE HONDENBELASTING 1989 Europa Concreet Oud-secretaris Van Elsacker 'Verwevenheid bij de Sloth veel te groot' Woensdag 3 mei 1989 DE EENDRACHTBODE 5 NADERE MEDEDELINGEN OVER DE 4 MEI-HERDENKING DINSDAG 23 MEI: OPGEVAREN IN DE HOOGTE I t Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint-Maartensdijk Tel. 01666-2955 De 4e mei De Tweede Wereldoorlog ligt 44 jaar achter ons. Ruim 60% van de huidige Nederlanders is na 1945 geboren. De kinderen uit de oor logsjaren meegerekend heeft nog geen 40% van onze bevolking een persoonlijke herinnering aan de jaren van onderdrukking, onvrijheid en oorlog. Zij die dat wel hebben, willen en kunnen niet verlangen dat hun op persoonlijke beleving gestoelde gevoelens straks op 4 mei worden gedeeld door degenen die gelukkig niet anders kennen dan vrijheid om te gaan waarheen je wilt, met wie je wilt, vrijheid, om je mond open te doen, om te hoop te lopen als je ergens voor of tegen bent, de vrijheid om een groep te vormen als je iets wilt be reiken. Doodnormale rechten van de mens, jawel, van ons mensen hier en nu, maar die rechten zijn in de voorgaande jaren ten koste van millioenen slachtoffers bevochten op dictatoriale regimes, die alleen maar konden bestaan zolang de menselijke vrijheden en de menselijke waardigheid werden vertrapt. Het Comité Nationale Herdenking roept iedereen op de herdenking van de 4e mei ook te maken tot een dag van bezinning op de men senrechten: bezinning op de rijkdom aan vrijheden die wij bezitten en op de inspanning die nodig is om dat zo te houden, maar ook be zinning op alles wat gedaan moet worden om nog veel meer mensen in die rijkdom te laten delen. Verzet tegen de krachten en de verfoei lijke ideeën die in de jaren '40-'45 een eind maakten aan onze geestelijke en fysieke vrijheid is uiteindelijk beloond met herstel daarvan. Na veel offers, leed en rond 50 millioen slachtoffers. De eerbied waarmee wij hen herdenken die de offers hebben gebracht en het leed hebben doorstaan, kan niet groot genoeg zijn, maar wij moeten ook verder. Stil staan, terugkijken en zwijgen is niet in de geest van hen die wij herdenken. Zij die het verzet pleegden, keken vooruit en zagen hun doel. Het is de boodschap van dat verzet, die 44 jaar na de oorlog nog even actueel is. De geest van waaruit dat verzet in de omstandigheden van toen in staat bleek groot onrecht te weerstaan, die geest kan ons nu inspireren te strijden tegen nieuw of nog steeds bestaand onrecht, natuurlijk met eerbiediging van onze democratische rechtsorde. Wij zullen waakzaam moeten zijn om in onze eigen omgeving elke onderdrukking, elk ondemocra tisch handelen te bestrijden en bij voorbaat kansloos te maken, ook in een krachtige democratie als de onze bestaan die gevaren. De grimmigheid van totalitaire regimes dient zich op sommige plaatsen in de wereld weer aan. Er zijn ook nu naamlozen in de hele wereld die lijden onder regimes die weliswaar sterk verschillen, maar die in elk geval één ding gemeen hebben: menselijke vrijheid is hun groot ste vijand. Het vervolgen van mensen om hun ras, geloof of werel dovertuiging heeft Nederland door de eeuwen heen in verzet ge bracht. De geest van opstandigheid tegen aantasting van menselijke vrijheidsrechten doortrekt ons steeds opnieuw als wij ons jaarlijks op 4 mei bezinnen op wat we te boven zijn gekomen. Moge die geest, ook nu de oorlog al 44 jaar gefeden ten einde kwam, vaardig blijven in ons volk, een volk dat opkomt voor de fundamentele vrij heid voor ieder mens om zichzelf te zijn en dat zich verzet tegen elke poging die vrijheid aan te tasten. Laat ieder in deze strijd tegen ver drukking in het oog houden waar het allemaal om begonnen is: respect voor een ander en voor een eigen mening, waar een ieder recht op heeft. Hier ligt mogelijk een gezamenlijke taak voor ons al len in die geest te werken aan het voor tallozen dichterbij brengen van menselijke vrijheden. Daarvoor gaven degenen die wij op 4 mei herdenken hun leven! den bloemen bij het monument gelegd door de genodigden en ver der door een ieder die daartoe behoefte voelt. Om 20.10 uur zingt het Gemengd Zangkoor "Canticum" een 3-tal liederen, waarna om 20.30 uur de bijeenkomst is beëindigd. Van 19.45 af tot 30 seconden voor 20.00 uur zullen de klok ken van alle kerken luiden. Van 20.00 uur tot 2 minuten daarna zal op de herden kingsplaats in het wandelpark nabij de Vossemeersepoort volkomen stilte in acht worden genomen. Aan de burgerij wordt verzocht deze plechtige stilte overal en algemeen in acht te nemen. Op de avond van de 4e mei dient de exploita tie van Horecabedrijven zodanig te geschieden, dat hieraan elk vermakelijkheidsaspekt ontbreekt. Van 18.00 tot 21.00 uur dient de buitenverlichting zoals neon en lichtbakken, ge doofd te zijn en mag geen andere muziek ten gehore worden gebracht dan die van de officiële Nederlandse radiopro gramma's. Elk jaar opnieuw valt een aantal Nederlanders een Koninklijke Onder scheiding ten deel. De meeste daarvan worden rond 30 april uitge reikt, waarvan in 1989 4 in de gemeente Tholen. Aanvragen voor een Koninklijke Onderscheiding voor 30 april 1990 dienen vóór 1 augustus a.s. bij de burgemeester van Tholen, de heer H.A. van der Munnik, te zijn ingediend. Voorgedragen kunnen worden, personen die zich langdurig op bijzondere wijze voor de samenleving ver dienstelijk hebben gemaakt. Desgewenst zijn nadere inlichtingen te verkrijgen bij mevr. Van Sprundel, tel. 01666 - 2955, tst. 330. *De penningmeester krijgt steeds meer hordes te nemen. Vorig jaar heeft het gemeentebestuur van Tholen in het wandelpark nabij de Vossemeersepoort te Tholen een 4-mei herdenkingsteken opgericht (zie foto). Ook in 1989 zal op initiatief van een groep parti culieren op die plaats een 4-mei herdenking plaats vinden. U wordt allen opgeroepen deze plechtigheid bij te wonen. Daartoe is het na volgende programma opgesteld: Vanaf circa 19.00 uur betrekken leden van het korps NatRes (Nationale Reserve) de dodenwacht bij het monument. Vanaf 19.45 uur tot 30 sec. voor 20.00 uur worden een aantal ko ralen gespeeld door de Kon. Muziekvereniging "Concordia". Even voor 20.00 uur klinkt The Last Post, waarna van 20.00 uur tot 20.02 uur 2 minuten stilte in acht wordt genomen. Aansluitend wordt 1 koupiet van het Wilhelmus gespeeld. Vanaf 20.05 uur wor- Op initiatief van de Zeeuwse Sportraad zal er ten behoeve van de sportverenigingen in onze gemeente een informatie-avond BE LASTING EN SOCIALE PREMIES worden georganiseerd. Zoals u wellicht bekend zal zijn is de Bedrijfsvereniging voor de Ge zondheid, Geestelijke en Maatschappelijke Belangen (BVG) op 20 maart jongstleden gestart met een landelijke aktie gericht op alle sportverenigingen in Nederland. In het kort komt het er op neer, dat wanneer er sprake is van een arbeidsovereenkomst tussen werkgever, in dit geval de sportvereni ging, en werknemer, bijvoorbeeld de trainer men verplicht is zich aan te melden bij de BVG. Melding voor 1 juli 1989 betekent dat men géén naheffing hoeft te vrezen. Voor de sport is een generaal pardon bedongen tot genoemde datum. De informatie-avond is dan ook bedoeld om het bestuurlijk en technisch kader van de sportver enigingen zo goed mogelijk voor te lichten en mogelijk te ondersteu nen op het gebied van BELASTING EN SOCIALE PREMIES, in het bij zonder over de BVG-aktie. Met het oog op de rechten en plichten in het kader van de sociale wetgeving is door de Zeeuwse Sportraad een aantal deskundigen uitgenodigd dat de voorlichting zal ver zorgen. De informatie-avond, die voor bestuurders van sportverenigingen van groot belang kan zijn, zal worden gehouden op dinsdag 23 mei aanstaande in het sport- en gemeenschapscentrum "Meulvliet" te Tholen. De aanvang is om 19.30 uur. De bijeenkomst duurt onge veer 21/s uur. Aan deze avond zijn voor u geen kosten verbonden. Voor nadere inlichtingen over alsmede het aanmelden voor deze voorlichtingsbijeenkomst kunt u kontakt opnemen met de spor tambtenaar van de gemeente Tholen, de heer P. van der Vlies, tel. 01666 - 2955, tst. 315. Bijstand wordt gegeven aan mensen die dat nodig hebben. Volgens de wet is dat iedereen die niet over de middelen beschikt om in de noodzakelijke kosten van het bestaan te voorzien. Wie inkomsten heeft, beschikt over middelen. Zijn de inkomsten ontoereikend, dan kan er met bijstand worden aangevuld. Wie wat achter de hand heeft, bijvoorbeeld spaargeld of een ander appeltje voor de dorst, beschikt ook over middelen. Toch hoeft niet aljiet spaargeld te wor den opgemaakt, voordat er bijstand wordt gegeven. Een bepaald be drag (een bescheiden vermogen) wordt vrijgelaten. Voor echtparen (met of zonder kinderen) en voor éénoudergezinnen bedraagt dit be scheiden vermogen thans 15.800, Voor alleenstaanden f 7980, Ook de rente van dit bescheiden vermogen is vrij. Je zou het ook zó kunnen zeggen: wie een bijstandsuitkering heeft, mag zonder bezwaar het voor hen geldende bescheiden vermogen op zijn spaarbankboekje laten staan. Deze vrijstelling geldt niet alleen voor geld op een bankrekening of in een oude kous, maar ook voor het geld dat in een eigen woning zit. Extra vrijlating Sinds enkele jaren geldt bij bijstand voor eigen huisbewoners een extra vrijlating. Die komt dus bovenop het genoemde bescheiden vermogen. De extra vrijlating bedraagt f 15.000,— van het eigen geld in het plus de helft van het meerdere. Er is wel een grens van wat wordt vrijgelaten. De vrijlating van het bescheiden vermogen plus de extra vrijlating van het vermogen in een eigen huis kunnen tezamen niet meer dan f 75.600,— voor gezinnen en f 67.700,— voor alleenstaanden zijn. U moet zelf of uw gezin in dat eigen huis wonen. De regeling gaat niet op als u een huis verhuurt en zelf elders woont. De extra vrijla ting geldt alleen als u jonger bent dan 65 jaar en bijstand nodig hebt voor de gewone (algemene) noodzakelijke kosten van het bestaan of voor woonkosten. De regeling is niet van toepassing als u alleen bijstand krijgt voor bijzondere kosten van het bestaan noodzake lijke extra uitgaven). Soort bijstand Stel dat u geen spaargeld hebt, maar alleen vermogen in een eigen huis. Dan wordt in ieder geval het bescheiden vermogen vrijgelaten plus het vaste bedrag van f 15.000, Voor een echtpaar en een éénoudergezin komt dat neer op f 15.800,— plus f 15.000,— f 30.800,— en voor een alleenstaande f 7.980,— plus f 15.000,— f 22.980, Is uw vermogen in het eigen huis niet meer dan f 30.800,— (of f 22.980, dan kunt u zonodig bijstand om niet krijgen. Dus bijstand die niet behoeft te worden terugbe taald. Is uw vermogen hoger, dan wordt zoals gezegd van dat meer dere nog eens de helft vrijgelaten. De resterende helft plus het even tuele vermogen- boven de genoemde grensbedragen van f 75.600,— en f 67.700,— moet u inzetten (dus gebruiken) om uw bestaanskosten te betalen. Dat geld hoeft u echter niet uit het huis los te maken, maar kunt u lenen. Het komt er op neer, dat de bijstand die u maandelijks krijgt als lening wordt gegeven met uw huis als onderpand. Dat heet bijstand onder bedrag van krediethypo theek. Voorwaarde in dat geval is wel dat niet in redelijkheid van u kan worden verlangd het huis te verkopen of bij een gewone bank of financieringsinstelling aan te kloppen voor (nog) een hypotheekle ning. Dat kan bijvoorbeeld worden verlangd als uw vermogen in het huis ver uitkomt boven de voor u geldende grens van het maximaal vrij te laten vermogen. Voor alle duidelijkheid: het vermogen bestaat uit de getaxeerde waarde bij vrije oplevering minus een eventuele hypotheeklening. Nadere informatie Het buro sociale zaken van de gemeente Tholen is gaarne bereid u nader te informeren en de rekensommetjes te maken die in uw spe cifieke geval zouden gelden. U kunt daartoe kontakt opnemen met tel. 01666 - 2955, tst. 217. Op donderdag 4 en vrijdag 5 mei, respektievelijk Hemelvaartsdag en Bevrijdingsdag worden er in de beide gemeentelijke zwembaden 'de Spetter' te Tholen en 'Haestinge' te Sint-Maartensdijk zondags diensten gedraaid. Dit houdt in dat de baden voor het vrij-zwemmen geopend zullen zijn van 13.30-17.30 uur. Houdt u daar rekening mee! De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van bur gemeester en wethouders vinden plaats op maandag 8 mei 1989 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Burgemeester H.A. van der Munnik en de wethouders P. van Schetsen en J. Versluijs houden hun spreekuur van 11.00 tot 12.00 uur. Het spreekuur van wethouder L.J. Koopman komt te vervallen. Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01666 - 2955, toestel 330. Vrijdag 5 mei 1989 is het gemeentehuis de gehele dag gesloten. Bouwen in afwijking van bestemmingsplan; Er is een aanvraag om vergunning ingediend door de heer G.J. Geuze, Bloemenlaan 148 te Sint-Maartensdijk voor het bouwen van een woning op het perceel kadastraal bekend Sint-Maartensdijk, sektie N, nummers 155 (ged.), 1130 (ged.) en 1163 (ged.) en sektie M, nummer 111 (ged.), plaatselijk gemerkt Kastelijnsweg. Dit plan is niet in over eenstemming met het ter plaatse geldende bestem mingsplan. Burgemeester en wethouders van Tholen zijn voornemens met toepassing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, na verkregen toestemming van het kol lege van gedeputeerde staten van Zeeland, vergunning te verlenen voor onderhavig plan. Alvorens hiertoe over te gaan wordt een ieder in de gelegen heid gesteld om van 5 mei 1989 tot en met 18 mei 1989 schriftelijk bezwaar in te dienen bij burgemeester en wethou ders van Tholen. De bouwtekeningen liggen gedurende deze termijn ter gemeentesekretarie te Sint-Maartensdijk, afdeling gemeentelijke ontwikkeling, ter inzage. Sint-Maartensdijk, 3 mei 1989 De burgemeester van Tholen, H.A. van der Munnik. Bouwen in afwijking van bestemmingsplan; Er is een aanvraag om vergunning ingediend door de heer A. Lindenberg, Jan van Bloisstraat 19 te Tholen voor het bou wen van een schuurtje op het perceel kadastraal bekend Tholen, sektie N, nummer 160, plaatselijk gemerkt Jan van Bloisstraat 19. Dit plan is niet in overeenstemming met het ter plaatse geldende bestemmingsplan. Burgemeester en wethouders van Tholen zijn voornemens om op grond van artikel 18a van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, vrijstel ling te verlenen van het desbetreffende bestemmingsplan. Alvorens daartoe over te gaan wordt een ieder in de gelegen heid gesteld om van 5 mei 1989 tot en met 18 mei 1989 schriftelijk bezwaar in te dienen bij burgemeester en wethou ders van Tholen. De bouwtekeningen liggen gedurende deze termijn ter gemeentesekretarie te Sint-Maartensdijk, afdeling gemeentelijke ontwikkeling, ter inzage. Sint-Maartensdijk, 3 mei 1989 De burgemeester van Tholen, H.A. van der Munnik. Voorbereiding bestemmingsplannen; De burgemeester van de gemeente Tholen maakt ter voldoe ning aan het bepaalde in artikel 22, tweede lid, van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat met ingang van 5 mei 1989 voor een ieder ter sekretarie van de gemeente. Markt 1-5 te Sint-Maartensdijk, ter inzage ligt het besluit van de raad van de gemeente Tholen van 24 april 1989, waarbij wordt verklaard, dat een bestemmingsplan wordt voorbereid voor de volgende gebieden: a. een gebied aan de Luchtenburgseweg 2 te Tholen; b. een gebied aan de Wilhelminastraat te Stavenisse; c. een gebied aan de Kadijk 1a te Poortvliet; d. een gebied aan de Weststraat 2 en 4 te Sint-Annaland. De begrenzing van de genoemde gebieden staat aangegeven op de bij bovengenoemd besluit behorende en als zodanig gewaarmerkte tekeningen. Tegen dit besluit kan binnen 30 dagen na publikatie schrifte lijk bezwaar worden gemaakt bij de gemeenteraad. Sint-Maartensdijk, 3 mei 1989 De burgemeester van Tholen, H.A. van der Munnik. Eind februari 1989 verzonden burgemeester en wethouders de aangiftebiljetten voor de hondenbelasting 1989. Zij die een dergelijk biljet hebben ontvangen, zijn verplicht de gestelde vragen duidelijk, stellig en zonder voorbehoud naar waarheid te beantwoorden, het biljet met zijn of haar handte kening te bekrachtigen en het vervolgens binnen 14 dagen terug te zenden. Ook indien men geen houder is van een hond moet het for mulier worden teruggezonden! Nog niet iedereen heeft op dit moment het uitgereikte aangif tebiljet teruggestuurd. Burgemeester en wethouders stellen die personen nogmaals in de gelegenheid aan hun verplich tingen te voldoen. In verband hiermee is aan hen deze week nogmaals een aangiftebiljet toegezonden. Dit biljet dient bin nen 14 dagen na ontvangst volledig ingevuld en ondertekend te worden ingediend. Indien aan dit dringende verzoek bin nen de gestelde termijn niet wordt voldaan, gaan burge meester en wethouders er van uit dat men in het bezit is van een hond en zal ambtshalve een aanslag hondenbelasting worden opgelegd. Nadere informatie omtrent de aangifte kan worden verkre gen op het gemeentehuis, bureau financiën c.a., tel. 01666 - 2955, tst. 345. Wekelijks vast programma SLOTH tel. 01660-4004 Ether 106.5 Mhz/FM, kabel 89.9 Mhz. donderdag: 18.00-19.30 uur Rondom 60 19.30-20.30 uur Sloth'jes vrijdag: 14.00-15.00 uur Door de wereld gaat een woord 15.00-16.00 uur Op de thee 16.00-17.00 uur De verjaardagskalender 17.00-18.00 uur Vliegende Schijven 18.00-19.30 uur Weekend voor de deur 19.30-20.30 uur Gospelprogramma er is hoop zaterdag: 11.00-12.00 uur Music Machine 12.00-12.30 uur Ditjes en Datjes 12.30-14.00 uur Sloth Accent 14.00-16.00 uur De Verzoekhoek 16.00-17.30 uur Hak op de Tak show 17.30-18.30 uur Op de Tribune sportprogr. zondag: 11.30-14.30 uur De Zevensprong 14.30-15.30 uur Bloemendaalse Radiogem. 15.30-16.30 uur 1 Uur Jan gevarieerd progr. 16.30-18.00 uur Goed Zeeuws, goed rond 18.00-19.00 uur Viva La Musica 19.00-20.00 uur Literatuur en cabaret 20.00-21.00 uur Dienst Thoolse Kerken maandag: 18.00-19.00 uur Breng eens een zonnetje 19.00-20.00 uur Maandagavondmatinee sportflitsen 20.00-21.00 uur Country muziek 18.00-19.00 uur Muziek uit vervlogen tijden dinsdag: 19.00-20.00 uur Aan de afwas 20.00-21.30 uur Dubbel zout woensdag: 13.00-14.00 uur Pardoes 14.00-14.30 uur Kinderprogramma 14.30-15.30 uur Er is een brug chr. koren 15.30-16.00 uur Boeklezing voor blinden 16.00-18.00 uur Goud en oud 18.00-19.00 uur Aan het diner met Gré 19.00-20.00 uur Muzikale mengelmoes 20.00-21.30 uur City Dance Club 21.30-23.00 uur Tandem "Gij zijt opgevaren in de hoogte; Gij hebt de gevangenis gevanke lijk gevoerd;" Ps.68:19a "Gij zijt opgevaren". Dat heeft de dichter en profeet David, eeu wen te voren in het geloof gezien. Dat zag hij afgebeeld in de ark des verbonds, die de tempelberg werd opgedragen. Dat schaduwde af de hemelvaart van Christus. Hij heeft dit van verre gezien en omhelsd. "Gij zijt opgevaren". Dat hebben de discipelen met ei gen ogen gezien, toen Hij werd opgenomen daar zij het zagen. God is opgevaren in ons vlees en bloed. Dat is een feit, een histo risch feit. Daar kan niemand om heen uiteindelijk. Dat Hij opge varen is en dat Hij terugkomt. Hoe staat u daar nu tegenover? Wat betekent Hij voor u en jou op dit moment? U mag niet voortleven, alsof Hij niet is opge varen. Want dit is een Woord dat zoveel troost bevat. Uw leven is door en door troosteloos en uit zichtloos als u nog innerlijk ver vreemd van Hem voortleeft. Hij is zo'n gezegende en heerlijke Persoon. U moet er alles voor over hebben om Hem tot uw deel te krijgen. Zodat u een levende in druk, een oprecht geloof in uw hart ontvangt, door de Heilige Geest: Hij is opgevaren, ook voor mij. Hij is daar aan Gods Rech terhand. Daar waar alles blinkt van heiligheid en heerlijkheid. Hij heeft daar de heerlijkheid die Hij had eer de wereld was. Hij is daar bezig om plaats te bereiden voor al degenen die Hem toebehoren. "Waar Ik ben, daar zal ook mijn diennaar zijn". Hij bidt daar voor al Zijn kinderen. In alle aan vechting, moeite en strijd, van binnen en van buiten, mag u het weten. Hij is aan de rechterhand Gods. Die ook voor ons bidt. Ook als u niet bidden kunt, ook als u niet bidden wilt. Als u niets meer bekijken kunt. Als u vreest nog eeuwig om te komen. Hij is daar u ten goede. "Hij is opgeva ren in de hoogte". Hij heeft de overwinning behaald. Een heer lijk feit. Maar daaraan is vooraf gegaan een vreselijke strijd. "Gij hebt de gevangenis gevankelijk gevoerd". Wij zitten allemaal in de gevangenis van nature. En weet u wat het ergste is? We voe len ons er zo thuis. We denken dat we vrij zijn, als we onze eigen zin kunnen doen. En ondertussen zijn we de gevangenen van zonde en satan. We vinden de gods dienst vaak maar een knellend juk. Leven naar Gods Woord en Wet een moeilijke zaak. Als we dat moeten en proberen, voelen we ons eigenlijk in een gevange nis. Heel wat jongelui zeggen: "Als ik het huis uit ben, ben ik vrij. Dan doe ik mijn eigen zin. Mis, mis! Gevangen zit u, zitten jullie, als je zo denkt en leeft. Ge vangen in de banden van de zon de. En de zonde brengt onherroe pelijk de dood mee. En de dood brengt onherroepelijk de hel mee, als je sterft in je zonden. De zon de is een vreselijke gevangenis. Ze verwoest ons leven voor eeuwig. Ze snijdt ons af van de overvloe dige Fontein van alle goed, dat is God. Bedenk dat wel! De vrijheid om naar eigen zin en bedorven wil te leven, zal straks blijken een do delijke kwelling te zijn. Lezer, hebt u er last van dat u in de ge vangenis van zonde en satan zit? Kunt u er niet uit komen? Mis schien geprobeerd. Maar op eigen kracht lukt dat nooit. Die vijan den zijn voor ons te machtig. Die banden zijn voor ons te sterk. Drukt de schuld zwaar op uw ge weten? Wordt u misschien voort gejaagd door de angst voor de dood? Hebt u nergens rust, om dat u vreest weg te zinken in die eeuwige gevangenis? O, hoor toch dit heerlijk Evangeliewoord: Hij heeft de gevangenis gevangen ge nomen. Hij heeft de overwinning op zonde, dood en hel behaald. Hij heeft de macht van de zonde gebroken. De satan op z'n eigen grond ontwapend. Hij heeft hem de kop vermorzeld. De macht van de dood gebroken. De macht van de hel gebroken. De schuld ge boet, de straf gedragen, zodat er geen verdoemenis is voor degenen die in Christus Jezus zijn. Hij is het Die gevang'nen vrijheid schenkt en aan hun ellende denkt. Ja, Hij hoort naar hen die in ge- vang'nis kwijnen. Laat uw geroep voor Zijn gezicht verschijnen! Want bij Hem is uitkomst red ding, vrijheid. Hij kan u verlos sen. Hij wil u verlossen. Hij zal u verlossen. U die gekneld ligt in banden van de dood en angsten van de hel. Want Hij heeft de ge vangenis waarin u zit ontsloten. Hijzelf is de Deur, waardoor u kunt uitgaan. Hij alleen. Door het geloof in Hem, uitgaan uit de gevangenis, ingaan in de vrijheid. De ware vrijheid. Indien dan de Zoon u vrij gemaakt heeft, zo zult gij waarlijk vrij zijn. Is dat geen heerlijk woord voor gevangenen, ellendigen, schuldigen. Hij wil ge vang'nen' in hun zuchten, horen als ze tot Hem vluchten. Om hen uit de wrede kaken van de dood eens los te maken. Om ze te stel len in de vrijheid der heerlijkheid der kinderen Gods. God heeft een volkomen genoegen in Zijn werk. Is volmaakt bevredigd in Zijn of fer. Het bewijs? Hij is opgevaren in de hoogte. De hemel is openge gaan om de Koning der ere te ont vangen. En dat is nu de betekenis van Hemelvaart voor eigen hart en leven te mogen verstaan. Hij heeft mijn banden losgemaakt. Hij heeft mijn schuld betaald, mijn hel geblust, mijn straf gedra gen. Nu mag ik voor tijd en eeu wigheid voor Zijn rekening lig gen. Hij heeft mij meegenomen naar de hemel. Hij draagt mij op Zijn hart. Hij bidt voor mij. Hij bereidt plaats voor mij. En als Hij plaats bereid zal hebben, zal Hij komen en ook mij halen, opdat ook ik mag zijn waar Hij is. Is dat niet heerlijk en begeerlijk? Zal ons hart dan niet bij Hem zijn;? Want waar uw schat is daar is ook uw hart. Nu, hoe is het? Bent u zo gevangen? Misschien wel eens een straaltje licht gezien, maar spoe dig weer zo donker? Zie op Hem! Zie op Hem! Hij heeft de gevan genis gevangen. De volle vrijheid is door Hem te bekomen. Hij kan volkomen zaligmaken degenen die door Hem tot God gaan. Dat heeft Hem zware strijd gekost. De last van de toorn Gods tegen onze zonde deed Hem het bloedige zweet uit de poriën persen. Hij heeft uit gadeloze liefde tot ver heerlijking van 's-Vaders deugden en tot behoud van verloren zon daren de hel doorstreden. Nu deelt Hij nog graag uit. Uit Zijn volheid, uit Zijn verdienste, aan wederhorigen, aan vijanden. Wat een liefde. Laat die liefde uw hart verbreken. Moge uw oog door het geloof gevestigd zijn op Hem. Die is opgevaren in de hoogte. Moge de Heilige Geest het afschrijven in uw hart: "Met Hem gezet in de l hemel". Dan hebt u een gezegen de Hemelvaartsdag. D.J. Budding voormalig Hervormd predikant te Scherpenisse. Open huis Popkensburg. De woongemeenschap van ouderen, 't Hof Popkensburg te Sint- Laurens, houdt vrijdag 5 mei van af 10 uur open huis. Inlichtingen 01180-12612. De Kamers van Koophandel en de werkgeversorganisaties organise ren dinsdag in Bergen op Zoom een voorlichtingsbijeenkomst over 'samenwerken binnen Europa'. Het is de eerste uit een reeks bij eenkomsten in het kader van de campagne 'Europa Concreet'. Die campagne geeft ondernemers uit het midden- en kleinbedrijf in formatie over de Europese inte gratie. Er worden verschillende thema's aan de orde gesteld, die voorlichting geven over concrete maatregelen uit Brussel, waarvan de besluitvorming is afgerond en die binnenkort van invloed zijn op Nederlandse bedrijven. Op 9 mei staat het opzetten van een samenwerkingsverband met een (buitenlandse) partner cen traal. Dit kan variëren van de ster ke vormen (joint-venture, fusie) tot zwakke vormen (toeleveren en uitbesteden). Een nieuwe Europe se rechtsvorm voor samenwerking - EESV, Europees Economisch Samenwerkingsverband - wordt uitgebreid toegelicht. Belangstellenden kunnen zich voor de bijeenkomst opgeven via de Kamer van Koophandel Breda, tel. 076-659322 (L. van Nispen). "Na een halfjaar proberen houd mijn geduld op", zegt de vertrok ken secretaris van de Sloth, J.W. van Elsacker. Tussen twee uitstap jes door wilde hij nog even reage ren op de bestuurscrisis en het vertrek van 11 medewerkers bij de Thoolse lokale omroep. "Rancuneus ben ik helemaal niet", zegt hij. "Anders ben je geen vier jaar voor Sloth aan het werk." Op grond van artikel 5 lid 2 van de statuten heeft hij vrijwil lig ontslag genomen op grond van twee overwegingen: 1. ten eerste neemt hij afstand van de gedragingen van het dagelijks bestuur, waarmee Van Elsacker doelt op het plan van voorzitter C.A. Burgers om de zendmast omver te halen 2. ten tweede neemt hij geen ver antwoording voor het personeels beleid, doelend op de ontslagen van een aantal medewerkers "Als het nu voor mijn brood zou zijn, zou ik doc^r vechten, maar het is een hobby en ik ben nu zo vrij als een vogel." Van Elsacker concludeert, dat er 'een breder platform' nodig is voor de lokale omroep. "Voor twee mensen in het dagelijks bestuur wordt dit te zwaar. De verwevenheid is ook veel te groot bij de Sloth. De voorzitter is te vens hoofd techniek, de ene pro- grammaleidster de vrouw van de voorzitter en de andere een vrien din van de familie. Dat moet niet kunnen, evenmin als het weghalen van de zendmast. Ik heb van dit alles kwaaie nachten gehad, want waar ik zo voor gevochten heb, dat is zo de grond in gestoken", aldus oud-secretaris Van Elsacker van de Sloth.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 5