Majestueuze zwaan in Smurdiek Knikkerbaan in Vossemeer Ringrijden in Poortvliet Schitterende Koninginnedag in Tholen Ballonnen in Sint-Philipsland Ballengooien voor couveuse Koninginnedag 1989 in woord en beeld Vijfkamp Stoelendans Rommelmarkt IK ZAG DE ZON SCHITTEREN IN EEN FONTEIN... Fietstocht Spuitdiploma Rookwolken Rommelmarkt f7200- Woensdag 3 mei 1989 DE EENDRACHTBODE 17 Tijdens de viering van koningin nedag heeft de ambulancedienst Tholen op de Markt te St. Maar tensdijk ruim 150 gulden bijeen vergaard voor de financiering van de couveuse. Bezoekers konden in de stand ballen gooien, waarvoor de middenstand en andere bedrij ven verschillende prijsjes hadden geschonken. De totale stand van de geldinza melingsactie bedraagt momenteel ongeveer 4000 gulden. Voor de aanschaf van de couveuse en pulse-oximeter is 12 mille nodig. De koninginnedag in Oud- Vossemeer begon traditiegetrouw met de aubade voor de Vossen- kuil. Loco-burgemeester P. van Schetsen nam die namens het ge meentebestuur in ontvangst, waarna voorzitter A.A. van Wes ten van het Oranjecomité nog een dankwoord sprak. Op het gazon Na het gebruikelijke ochtenpro- gramma van de basisscholen kon om half twaalf, onder de vader landslievende klanken die beiaar dier Gerard de Waardt uit het ca rillon goochelde, begonnen wor den met de voorbereidingen voor het middagprogramma voor de Koninginnedagviering in Sint- Maartensdijk. Voor het eerste on derdeel, de versierde-fietsen- optocht, waren de werkzaamhe den door het evenementen-comité voor de hervormde kerk en op de Raadhuisstraat en Ring stortte de schooljeugd zich vervolgens in de al even traditionele spelen: loop fiets, ringrijden, zeephelling, evenwichtsbalk, koekhappen (koek mét boter), knikkerbaan en pop aankleden. Aansluitend wer den ballonnen opgelaten. omgekeerd evenredig met het werk wat ouders en kinderen thuis al hadden moeten doen. De beoordeling door de jury was ech ter geen gemakkelijke zaak. Tij dens de rondgang door het dorp, onder aanvoering van Euterpe, heeft de negentallige jury alle tijd nodig gehad om uit de 98 deelne mers de 15 winnende fietsen te kiezen. De 5 prijzen in elk van de 3 leeftijdscategoriën werden als volgt verdeeld: 0-5 jaar: 1. Sander van de Ree (4 jr.), 2. Gerdi Dorst (4 jr.), 3. Kiki Jansen (4jr.), 4. Ruben Steketee (5 jr.), 5. Willem-Jan de Feijter (5jr.). 6-8 jaar: 1. Carmen van Hoek (8 jr.), 2. Simone Scherpenisse (8 jr.), 3. Evelien Rinses (6 jr.), 4. Kim Horsten (8 jr.), 5. Jan de Viet (6 jr.). Na de middag was er ook weer be langstelling voor de oriëntatierit in de omgeving van het dorp, zo dat het comité op een geslaagde dag terugkijkt. Op het sportpark voetbalden de jeugdleiders van v.v. Vosmeer hun jaarlijkse partij tegen de A-junioren. De leiders wonnen met 3-2. 9-12 jaar: Juliette Stoutjesdijk (11 jr.), 2. Dominique Polderdijk (11 jr.), 3. Bida de Feijter (9 jr.), 4. Jolanda Hage (12 jr.), 5. Debora Riedijk (11 jr.). Onder applaus en de klanken van "Holland Jubelt" mochten de winnende fietsers een ereronde maken over het markt plein. Ten slotte kregen alle deel nemers bij inlevering van hun deelnamenummer een ijslollie als troostprijs. Nadat het plein was vrijgemaakt van alle rollend materieel kwam het grotere geschut in stelling. Voor de geplande vijfkamp had den zich tien ploegen aangemeld. De vijf ronden die moesten wor den gespeeld stonden in het teken van het milieu. Een serieus onder werp, maar voor de gelegenheid in een ludiek jasje gestopt. In een notedop kwam het erop neer dat een "gezin", vanaf het in allerijl verlaten van de woonwijk per kruiwagen, via een door de ge meente aangeboden skivakantie op één paar ski's, waarna de "ge wonde" per brancard zo snel mo gelijk naar een eerstehulp-post moest worden gebracht, terecht kwam in de gewondenverzorging en daarom voor die patiënt water bijeen moest brengen. In de slot- race moesten dan nog in zo kort mogelijke tijd aangespoelde olie drums worden opgeruimd. Na een eerlijke strijd waarin de jury beslissingen door de diverse teams met zoete wraak danwel met wrange smaak werden geaccep teerd, kon de volgende einduit slag op het scorebord worden ge noteerd: 1. Toerclub "DE BIDON", 2. Korfbalvereniging "Emergo", 3. Café Smalstad "Heren I", 4. Trimvereniging N.A.K.S., 5. Ca fé Smalstad "Heren II", 6. Na- tres, 7. Café Smerdiek, 8. Rijks scholengemeenschap, 9. Café Smalstad "Dames", 10. Thoolse Scholengemeenschap. Na een opruimactie van een uur door comitéleden met nog wat ex tra helpende handen van de jury kon om kwart voor zeven het sein "markt vrij" gegeven worden voor de muziekvereniging Euter pe die als afsluiting van deze Ko ninginnedag 1989 een oranjecon cert ten beste gaf. Slotstuk hiervan was een ouder wetse stoelendans waaraan, onder grote belangstelling, ruim 50 jon gelui begonnen. De winnaar werd Jefrey Stoutjesdijk. Hij kreeg een tegoedbon voor een toegangsbe wijs van het zwemparadijs "De Roompot". Kortom een geweldig mooie en leuke dag met prachtig weer, spontane medewerking van de ruim 200 deelnemers en ten slotte, maar niet in het minst, sympathieke belangstelling van de bevolking. "Dit geeft het evene mentencomité, waarbij veel men sen achter de schermen veel werk hebben moeten verzetten, het ge voel dat het het allemaal dubbel en dwars waard is geweest", al dus voorzitter J. de Feijter. De personeelsvereniging van St. Maartenshof heeft op koningin nedag haar inmiddels traditionele rommelmarkt gehouden. Het aanbod van spullen was dit jaar bijzonder groot. De bewoners van het bejaardenhuis die voor de ra men hadden plaatsgenomen geno ten zichtbaar van de gezellige drukte. Voor de echte snuffelaars waren er weer een aantal aantrek kelijke zaken te bemachtigen, maar natuurlijk zijn de mooiste dingen het eerste weg. Toch bleef het de hele ochtend druk, en toen aan het begin van de middag de balans opgemaakt werd, bleek het merendeel van de spullen ver kocht te zijn en de kas van de per soneelsvereniging weer aardig aangevuld. Ook nu stonden de mensen weer in de rij voor de kokkinnen van mevr. Bolier uit Scherpenisse. Binnen het uur wa ren alle 70 potten van de hand. Dit jaar was er voor het eerst een standje van de activiteiten begeleiding ingericht, waar arti kelen verkocht werden, die door de bewoners vervaardigd waren. Ook hier werd een leuke omzet gemaakt. De opbrengst hiervan komt uiteraard geheel ten goede aan de bewoners. Al met al weer een bijzonder geslaagd evene ment, waar iedereen van genoten heeft. Koninginnedag begon in het be jaardentehuis met een zanghulde door de kinderen van de Juliana van Stolbergschool. Met orgelbe geleiding van dhr. v.d. Rhee zon gen zij vaderlandse liederen. Voorzitter Heijboer van de bewo nerscommissie bedankte na af loop het onderwijzend personeel en de kinderen. Allen kregen nog een sinaasappel, 's Avonds was er veel belangstelling in de recreatie zaal, waar Rudy Nijssen de film vertoonde van de kroning van ko ningin Beatrix. De Oud-Vossemeerse schooljeugd aan de Raadhuisstraat bezig met het knik kerspel De optocht met versierde fietsen trok in Sint-Maartensdijk veel bekijks. Honderd kinderen schreven zich voor dit onderdeel van Koninginnedag in. Deze fiets van Carmen van de Hoek, opgetuigd als majestueuze zwaan, won de eerste prijs in de categorie van 6 tot en met 8 jaar. Dat gaf het effect van wit licht, dat via een prisma veelkleurig wordt. Mijn vrouw stond naast mij en zag dat ook. "Zulke gevarieerde kleuren, kontrastrijk en toch ook weer harmonieus zag ik gisteren ook bij OPTICIEN VAN MIL", zei zij. "Daar is altijd het nieuwste in montuurkleuren en mode modellen. Dat weet ik", zei ik. Een complimentje dat iedereen bij OPTICIEN VAN MIL op waarheid mag komen onder zoeken. fte&dde* ARN. van MIL Bergen op Zoom WOUWSESTRAAT 8 Advertentie I.M. goederen ten toon te stellen. Er waren ook nu weer diverse artike len de moeite waard om ze bij op bod te laten verkopen, door vendu-meester G. van den Ho ven. Een zg. Dagobertstoel lever de een bedrag op van 110 gulden. Dit en de vele kwartjes en guldens waren goed voor een totaal van ƒ7200,—!! Ook het Welfarewerk nam deel aan de rommelmarkt. Zij waren tevreden over de verkoop die nog al wat nabestellingen bracht, ter wijl de verloting werd gewonnen door mevr. C. Praat-Franke en Agnes Deurloo. De kiosk op de Markt was feestelijk versierd door de bewoners terwijl de Ou- delandsestraat en Oudelandse- poort de traditie van het straat versieren weer in ere herstelden. Een goed voorbeeld voor andere straten? Zoiets moet altijd vrij willig gebeuren, zoals al die din gen tijdens zo'n dag, want zonder vrijwilligers zou men nooit Ko ninginnedag kunnen vieren! met de nieuwe pakken, maar ook met de vele prijzen die onlangs behaald werden. Burgemeester H.A. van der Munnik, die voor het eerst in Tholen de aubade af nam, haakte daarop in tijdens zijn toespraak. Hij sprak een feli citatie uit tot H.M. de Koningin en zei te mogen verwachten dat, wanneer een moeder van een ge zin feest viert, heel de familie blij is. Datzelfde geldt bij de verjaar dag van koningin Beatrix. De kinderen hadden vooraf aan zijn toespraak enkele inmiddels welbekende liederen gezongen: Zeeuws volkslied, de canon Kom mee naar buiten, 't Kleine Huis en Hertog Jan. Na de vriendelijke toespraak van de burgemeester, die vergezeld werd door zijn echt genote, volgde het Wilhelmus. De kinderen van de groepen 6, 7 en 8 gingen daarna op weg voor een fietstocht met opdrachten langs boerderijen. Dit thema sluit aan bij de expositie in de Meestoof en is georganiseerd door Huis en Heem. De jeugd bleef lang weg, het was dan ook Het mooie weer zorgde ook in Sint-Philipsland voor een geslaag de koninginnedag. Overigens be gon het feest voor 160 inwoners al op vrijdag met het Oranjebal in de Wimpel. Bij de muzikale rond gang van Concordia viel het de muzikanten zaterdagmorgen op, dat er erg weinig mensen langs de route stonden. Daarna begon een speurtocht voor de kinderen, waarbij ze allerlei opdrachten moesten uitvoeren. Als beloning kregen ze een ijsje en een appel en als aandenken een standaardje. Het volgende onderdeel was de optocht van versierde fietsjes, skelters en tractoren van de kinde ren van peuterspeelzaal Tum-Tum. Zij lieten aansluitend hun ballon op na een teken van de burge meester. Veenstra en zijn vrouw Hetty hadden, eveneens een thema over de boerderij: "De dieren van de boerderij". De boer werd ziek, hij komt dat vertellen en dan ne men de dieren zelf alles in de hand, maar het loopt weieens uit de hand. Er ontstaan problemen: het varken is lui, de geit drinkt haar eigen melk op en de kat wil de haan opeten. Alles wordt ech ter met hulp van de kinderen op gelost. Er worden tijdens dit zelf geschreven en zelfvervaardigde poppenspel ook nog kuikentjes geboren. Na afloop was er voor de jeugd een tractatie. 's Middags verplaatste de drukte zich o.a. naar de tuin van Ten Anker waar de springgroep van Olympia o.l.v. Magda van den Hoven en Ria Kleppe een de monstratie gaf. De bewoners ble ven achter het raam of op hun balkon, terwijl het publiek toch wel belangstelling toonde. 'Jam mer dat het maar zo kort duurt', was de algemene reactie. Na deze gymnastische toeren kon men de jeugd met de hengel aan de slag Na de middag was er aan de Lage- weg een open kleiduivenschiet- wedstrijd, georganiseerd door de Jachtvereniging Sint-Philipsland en besloten door het Eerste Zeeuwse Jachthoornkorps. Op het plein van de Kon. Juliana- school werden rond de 300 ballon nen opgelaten. Op de Tramput bekeek veel pu bliek de demonstratie van politie hondenvereniging De Schaerepe Bliek. Getoond werden gehoorza men bij het los lopen, over een 1.80 m. hoge schutting gaan, aan vallen van een misdadiger en het weigeren van voedsel. Voor de MAC oriëntatierit schre ven 46 deelnemers in. Zij reden sponsorloop had wel succes. 39 Voetballertjes liepen een mooi be drag bijeen, één van hem, Wim Bal (Fl) had zelfs 325,25 bij el kaar gerend). Ali Ouhamed (El) belde 's morgens om 7 uur om nog een 3e vel, om namen van sponsors te noteren. Kees Schot van de b-jeugd kreeg de beker voor de meeste ronden: hij liep er 32, en ze waren 400 m lang. Ook aan de andere jongens werd door p.r.-man Leen Ottevanger een trainingspak beloofd.. Concordia wandelde 's middags ook naar sportpark de Bent om het feest daar op te luisteren, 's morgens werd een groepsfoto van het keurig geklede gezelschap gemaakt. Een belangrijk gebeuren tijdens de jaarlijkse Koninginnedag is de rommelmarkt. Heel vroeg in de ochtend gingen de vrijwilligers van Scouting Heenetrecht en de jeugdclubs van de Geref. Kerk en de Herv. Gem. Immanuel al aan de slag om de vele ingezamelde over het hele eiland en nog een stukje West-Brabant. Winnaar werd A. Verwijs, 2. dhr. Elenbaas (St.-Annaland), 3. Digna Moer land, 4. L. Vroegop en 5. D. Ver wijs. De deelnemers vonden het een mooie en niet zo moeilijke rit. 's Avond was het optreden van de jeugdbrandweer een grote trek pleister. De vlam ging in enkele oude auto's vol brandbaar mate riaal, zodat grote zwarte rookwol ken richting eiland Tholen gingen. De jeugd kon zich goed vermaken met het doven van de vlammen en eerst op elkaar te spuiten. Tenslotte was de lam pionoptocht een groot succes, de lampionnen waren in een mum van tijd uitverkocht. Feestelijk klokgelui maakte de in woners van Poortvliet er op at tent, dat de verjaardag van koningin Beatrix feestelijk gevierd ging worden. Voor 't Ouwe Raed'uus nam wethouder L.J. Koopman de aubade namens het gemeentebestuur in ontvangst. Daarna werden in de straten ron dom de bejaardenwoningen kin derspelen afgewerkt zoals zaklopen, ringrijden, kruiwagen race, bellen blazen. De kinderen van peuterspeelzaal Klein Duim pje werkten op het Jan v.d. Slikke- plein een eigen spelprogramma af. Na de middag bleken de elftallen van buurtvereniging Stoofstraat en biljartvereniging Tolrust aan elkaar gewaagd. In een gecostu- meerde voetbalwedstrijd kwamen ze 2-2 als uitslag overeen. Straf schoppen moesten de beslissing brengen: 7-4 in het voordeel van de biljarters. 's Avonds vertrok vanaf de Markt een lampionoptocht, waarbij O.V.M. uit Oud-Vossemeer voor de muzikale klanken zorgde. JÊÊ MtmtSWk f tvaMPUT 'V*" De peuters in St. Philipsland laten hun ballonnen op. Ze gingen door de geringe windsterkte steil de lucht in en door de grote helderheid waren ze heel ver te vol gen. De rommelmarkt in Tholen leverde de kerkelijke jeugdverenigingen en scouting 7200 gulden op. Koninginnedag 1989 kan in Tho len het archief in onder de letter S van schitterend weer, sportieve evenementen en spanning bij de spelletjes. Zulk weer als het zater dag was, daarvan durft een orga nisatie alleen maar dromen. Tho len Stad Actief, die de coördinatie van het hele gebeuren had, kijkt met veel plezier terug naar 29 april. De vlaggen wapperden al aan de stokken op de Markt, toen alle kinderen van de basisscholen ge reed stonden voor de aubade. Op de stoep voor de kiosk de kon. muziekvereniging Concordia in nieuwe, uniforme kleding: smaakvol en elegant. Die kleuren combinatie zal jarenlang de stra ten en zalen kunnen sieren zonder te vervelen. Dirigent P. Steyns ontbrak wegens verplichtingen bij een ander korps, doch zijn taak werd waargenomen door A. van Bavel. Mevr. J. Aalbrechtse, voorzitter van T.S.A., sprak een woord van welkom en compli menteerde Concordia niet alleen prachtig weer en vooral de Kou- wenberg, de hoeve van de fam. Geluk, had veel indruk gemaakt, 's Middags reden 28 personen die zelfde tocht ook en konden na in schrijving ook een speciaal boekje krijgen. De groepen 4 en 5 deden spelletjes op het schoolplein- zo werden er fietsen versierd en vi deofilms bekeken in de Regen boog, in Ter Tolne werden ook fietsen versierd en op de Montessori-school ging men met de leden van oudercommissie volksdansen, brooddeegfiguren maken en schminken. De kinde ren van de Eben Haezerschool hadden een heel spellencircuit van spijkerslaan tot zaklopen, koek happen, skippy balrace, enz. Tus sendoor ontbraken op school de tractaties niet, terwijl er als herin nering voor de deelnemers aan de fietstocht een sleutelhanger met een foto van de eigen school was. De allerkleinsten van de Regen boog, Ter Tolne en Montessori genoten in Meulvliet van het pop- pentheater Robhetty. Rob zien in de Vest. Vijftien jongeren hadden zich aangemeld en Pieter Gladdines bleek in totaal 5 vissen te hebben gevangen, maar voor alle deelnemers waren er 's avonds in café de Tol prijzen. De kinderen die een rit met de brand weer wilden maken, moesten eerst een nummertje ophalen. Daar door liep alles geregelder dan vo rig jaar. De ruim 250 kinderen vonden het een hele belevenis! En wat te denken van een foto, terwijl je gekleed bent in brand weeruniform en dan het praathuis natspuit? Ed en Willem Bever dropen na afloop van de 75 spuit- partijen die ze over zich heenkre- gen. Die jongens en meisjes kre gen tevens een spuitdiploma. De foto's kunnen 8 mei tussen 18.30 en 20.30 bij de brandweerkazerne worden opgehaald. Dat er niet genoeg sterke mannen in Tholen waren, bleek 's och tends al toen vanaf de kiosk werd medegedeeld dat het touwtrek ken, georganiseerd door v.v. Tholense Boys, niet doorging. De 1 Ringsteken in de Burg. van Oeverenstraat te Poortvliet, één van de programma punten van het Oranjecomité.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 17