Ridder Kosten: 'Het doet me wat!' 'Een mooie kroon op je werk' Ir. van Loon gaf CSM een breder draagvlak Echtpaar Rijstenbil ereburger bij afscheid Nieuw-Vossemeer Meertens: 'Ridder een hoge score' Bewoner Nonnetjeshuis officier orde O.N. Woensdag 3 mei 1989DE EENDRACHTBODE 13 Oud-ZLM-kringvoorzitter M.C.J. Kosten uit Tholen ridder O.N. Burgemeester Rijstenbil van Nieuw-Vossemeer geridderd Hij dacht voor een afscheidsbezoek naar 's- Hertogenbosch gekomen te zijn, maar burgemeester A.A. Rijstenbil (65) van Nieuw-Vossemeer keerde als 'ridder' in zijn woonplaats Sint-Philipsland terug. "Toen ik de wethouders en de gemeentesecretaris met hun echtgenotes bij het provinciehuis zag, wist ik na tuurlijk hoe laat het was," vertelt Rijstenbil. Hij ont ving donderdag uit handen van commissaris van de koningin mr. F.J. Houben de onderscheiding Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. "Dat is een mooie kroon op je werk," aldus mevrouw Rijstenbil. bij afscheid Drs. Meulmeester ridder orde van Nederlandse Leeuw Talrijke functies Open vizier Thuis gesteund Chef financiën en bestuurder Groene en Rode Kruis uit Poortvliet Burgemeester Van der Munnik, ZLM-kringvoorzitter J.L. van Gorsel en zijn voorganger M.C.J. Kosten had den in vijf minuten net de zoet waterproblematiek op gelost, toen er een hele rij auto's over de Puitsedijk naderde. Ze reden het erf op en toen ging er bij land bouwer Kosten wel een licht op. De afscheidsreceptie voor de vertrekkende ZLM-kringvoorzitter van begin maart in Meulvliet werd in kleine kring overgedaan. Voordracht "Een hoge score." Zo noemde dhr. C. Meertens uit Poortvliet vrijdagmorgen zijn benoeming tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De chef financiën en bestuurder van Groene en Rode Kruis, alsmede de chr. mavo, kreeg de versierselen uit handen van burgemees ter Van der Munnik. Loco-secretaris Rimpelloos Na achtenhalf jaar legt Rijstenbil het burgemeestersambt van Nieuw-Vossemeer neer en gaat met pensioen. "Toen ik dan ook een telefoontje kreeg uit Den Bosch om als afscheid voor een kopje koffie naar de commissaris te komen, had ik niets in de ga ten." In de auto richting provin ciehoofdstad passeerde het echtpaar Rijstenbil de Philips- dam, waar juist hun zoon met diens gezin aan kwam rijden (ook op weg naar Den Bosch). "Die mochten we natuurlijk niet zien, dus hij zette snel een zonnebril op en de kinderen doken omlaag," vertelt Rijstenbil. Op de parkeerplaats van het pro vinciehuis meende hij al enkele Nieuwvossemeerse wethouders te zien en ook binnen in het gebouw. Toen hij vervolgens door Houben werd meegenomen naar een ver trek waar zijn kinderen en klein kinderen én het gemeentebestuur zaten, was het Rijstenbil wel dui delijk wat er ging gebeuren. A.A. Rijstenbil werd met ingang van 1 oktober 1980 benoemd tot burgemeester van Nieuw- Vossemeer en kreeg met ingang van 1 mei 1989 ontslag. Van 1962 tot 1980 was hij lid van de ge meenteraad in Sint-Philipsland, waarvan de laatste tien jaar wet houder en loco-burgemeester. Daarnaast bekleedde hij een groot aantal bestuursfuncties: in het college van advies en bijstand streekgewest west Noord-Brabant, de algemene hulpverleningsorga nisatie westelijk Noord-Brabant, Bouwtoezicht West-Brabant, streekarchivariaat Nassau- Brabant, regionale brandweer Roosendaal, centrale post ambu lancevervoer regio E West- Brabant, centrum voor admi nistratieve automatisering West- Brabant, gemeenschappelijke re geling gasvoorziening Roosen daal, waterleidingbedrijf Breda. Verder diverse bestuurlijke func ties binnen plaatselijke organisa ties en instellingen. Criminoloog uit St. Philipsland De eerste van de 2400 gedecoreer den die in de 16 pagina's tellende buitengewone editie van de Staatscourant staat vermeld, is drs. K.M. Meulmeester uit St. Philipsland. Ter gelegenheid van de verjaardag van Hare Majesteit de koningin ontving hij uit han den van minister-president drs. R.F.M. Lubbers een hele hoge ko ninklijke onderscheiding. Hij werd ridder in de orde van de Ne derlandse Leeuw. Premier Lubbers speldde de ver sierselen vrijdagmorgen op in de Statenzaal aan het Binnenhof, na dat hij de bijzondere verdiensten van zijn adviseur had geschetst. Familieleden, een kleine kring van medewerkers en de secretaris generaal van het departement van Algemene Zaken waren bij de uit reiking aanwezig. Drs. Meulmeester is raadsadvi seur in algemene dienst bij het ka binet van de minister-president en hoofd van de Inlichtingendienst Buitenland, één van de drie inlich tingendiensten die Nederland heeft. De Binnenlandse Veilig heids Dienst(BVD) is wel de be kendste, naast de Militaire Inlichtingen Dienst(MID). Gezien zijn functie werden er tij dens de uitreiking geen foto's ge maakt en mocht onze redactie drs. Meulmeester ook in St. Philips land niet in beeld brengen. Zij naam is pas dit jaar in de Staatsalmanak verschenen. Drs. Meulmeester, criminoloog, is 28 jaar in rijksdienst bij diverse de partementen. Oorspronkelijk was hij officier bij de Koninklijke Ma rine. Het werd een hele lijst: 1955-1958 lid en voorzitter L.J.G., 1958-1969 secretaris-penningmeester ZLM- kring, 1969-1989 voorzitter ZLM- Minister Braks van landbouw speldt bij CSM-directeur ir. Van Loon de versierselen op die horen bij het officierschap in de orde van Oranje Nassau. Een viersterren generaal. Zo noemde landbouwminister Braks vrijdagmorgen CSM-directeur ir. G.M. van Loon, die benoemd werd tot officier in de orde van Oranje Nassau. De bewoner van het monumentale Nonnetjeshuis aan de Voorstraat te St. Annaland werd geprezen wegens zijn belang rijke bijdrage aan de vernieuwing van de N.V. Centrale Suiker Maat schappij te Amsterdam, waarvan hij nu voorzitter van de hoofddi rectie is. In kleine kring - familieleden, le den van de CSM-directie en voor zitter Fentener van Vlissingen van de raad van commissarissen - werd ir. Van Loon op feestelijke wijze in het zonnetje gezet. Niet wegens een jubileum, maar we gens zijn persoonlijke verdiensten voor de suikerindustrie, waarbij hij een open oog voor de toe komst had. Hij onderscheidde zich door de CSM een ander ge zicht te geven met een grotere ac tieradius in binnen- en buitenland, waardoor de voorma lige suikerfabriek een breder draagvlak kreeg. "U hebt bijtijds de bakens verzet door zich op het terrein van de levensmidelen en de biochemie te begeven. Binnen de Nederlandse agrarische industrie kunnen we trots zijn op CSM", aldus minister Braks. Oorspronkelijk was CSM alleen een suikerfabriek, maar in de loop der jaren kwamen er drie afdelin gen bij: Honig, levensmiddelen en biochemie. Ir. van Loon, die deel uitmaakt van nationale en inter nationale organisaties in de bran che, heeft het vizier naar buiten openstaan, zo merkte de minister op. "U hebt de liefde voor het be roep ook al prenataal meegekre gen, want u komt uit een geslacht in de suikerindustrie." Ir. van Loon(54) kwam in 1961 in dienst van de CSM bij de suiker fabriek in Halfweg. In 1967 werd hij afdelingsdirecteur voor techni sche en produktiezaken. Hij pro moveerde in 1972 tot statutair directeur van de CSM en in 1980 tot directeur van de suikerdivisie. Hij maakte toen als bestuurder ook deel uit van de onderne mingsraad. Van 1983 tot 1985 was ir. Van Loon agrarisch directeur van CSM suiker bv. In 1985 volg de zijn benoeming tot statutair di recteur van de suiker en Honig divisie. De hoogste functie bereik te ir. Van Loon in 1986, toen hij voorzitter van de hoofddirectie van de n.v. CSM werd. Hij is verder bestuurslid van het Instituut voor Rationele Suiker- produktie te Bergen op Zoom, bestuurslid van de vereniging van zelfstandige handelaren en in dustrie, bestuurslid van de alge mene werkgeversvereniging en bestuurslid van het Europees ver bond van suikerfabrikanten te Pa rijs. Ir. van Loon vervult daarnaast nog twee commissaria ten: bij de Samasgroep(kantoor- benodigheden) en de Plattelands Post. Met name zijn algemene ver diensten voor de suikerindustrie waren echter aanleiding voor de hoge koninklijke onderscheiding. lid bestuur lhno-school, later TSG, 1958-1989 voorzitter streek- verbeteringscommissie Tholen, 1968-heden lid ZLM-commissie inzake de bundeling voor de afzet van aardappelen in coöperatief verband in Zeeland/Noord- Brabant, 1960-heden voorzitter van de stichting Thoolse Dagen, 1963-heden lid adviescommissie arbeidsbureau Tholen, 1962-heden lid commissie rationa lisatie en mechanisatie van de stichting provinciaal onderzoek centrum voor de landbouw Zee land, 1975-1987 lid van de Zeeuwse raad voor de arbeids markt, 1979-1984 lid accountants unie ZLM, 1975-1987 lid commis sie landbouw van de Zeeuwse raad voo de arbeidsmarkt, 1975-1987 lid commissie wijziging arbeidsplaatsen, plaatsvervan gend lid raad van beroep te Rot terdam en lid van de raad van afgevaardigden bedrijfsvereniging agrariche bedrijven/bedrijfspen sioenfonds voor de landbouw. Alles bij elkaar voldoende rede nen om Kosten te benoemen tot ridder in de orde van Oranje Nas sau. De burgemeester speldde hem de versierselen op. "Het doet me wat", zei een ontroerde Kosten. Hij was Hare Majesteit en iedereen die hem had voorgedra gen zeer erkentelijk. "Ik heb dit allemaal kunnen doen omdat ik thuis werd gesteund en we in de besturen als team goed konden functioneren. De onderscheiding zie ik als een blijk van waardering en dat stel ik zeer op prijs", aldus Kosten. "Eind goed, al goed", concludeerde de nieuwe ZLM- kringvoorzitter J.L. van Gorsel in zijn felicitatie. Dijkgraaf I.C. Hage, die als buur man en vriend met Kosten was op gegroeid, had in de opsomming van de burgemeester nog een functie gemist, namelijk die van penningmeester van HOK: Hage, Ooms en Kosten. "Van deze hele kleine club heeft Kosten akelig nauwkeurig de financiën bijge houden. Ik heb me er altijd over verwonderd, dat je zoveel werk zaamheden kon combineren. For midabel gewoon. Je hebt nu van verschillende functies afscheid ge nomen, maar ik hoop dat je nog lang penningmeester van HOK mag blijven", zei dijkgraaf Hage. "De afscheidsreceptie in Meul- vliet wordt weer overgedaan", vond Kosten. "Een mens mag toch niet buiten zijn schoenen gaan lopen." Hij dankte iedereen voor de felicitaties en hoopte in verschillende functies nog twee jaaf, tot zijn 65ste, te kunnen doorgaan. Dirigent onderscheiden. Evert Heyblok (54), directeur en diri gent van de Zeeuwse Koorschool te Goes, is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. ZLM-kringvoorzitter J.L. van Gorsel, mevr. Van der Munnik, Kosten junior en mevr. Kosten brengen een dronk uit op ridder M.C.J. Kosten. Wethouder Hommel speldt mevr. Rijstenbil de onderscheiding op die hoort bij het ereburgerschap van Nieuw- Vossemeer. Achter haar burgemeester Rijstenbil met zijn koninklijke onderscheiding. Burgemeester en mevr. Rijstenbil zijn zaterdag bij hun afscheid van Nieuw-Vossemeer beiden be noemd tot ereburger van die ge meente. Wethouder A.F. Hommel speldde de bijbehorende medaille op en reikte de draagmedaille en oorkonde uit. Rijstenbil zei er zeer trots op te zijn, maar ook beduusd en be schaamd te zijn voor de onder scheidingen en de geschenken. Voor de serre kreeg hij een aantal fraaie stoeien aangeboden. Na de buitengewone raadsverga dering, waarin verder secretaris P.P. Moors, de raadsleden G Slokkers en H. Buys, burgemees ter drs. P. Zevenbergen van Ber gen op Zoom en oud-raadslid mevr. T. Bosters het woord voer den, volgde er een drukke recep tie. Daar kwamen o.a. wethouder L. Walpot, raadslid L. den En gelsman en secretaris mevr. J.P.A. de Kok uit St. Philipsland, ge meentesecretaris T.G Benou van Tholen en oud-ZLM- kringvoorzitter M.GJ. Kosten en mevr. Wisse-Kleppe. Er komt een nieuwe burgemeester van Nieuw-Vossemeer. Er zijn al 44 sollicitanten en de vertrou wenscommissie uit de gemeente raad spreekt binnenkort met een selectie van de kandidaten. Op het afscheid van burgemeester Rijstenbil komen we nog nader terug. "Ik ben heel erg verrast door uw komst", "zei Kosten in de huiska mer tegen bestuurders van de ZLM en de Thoolse Dagen. De burgemeester deed zijn ambtske ten om en hielp de landbouwer uit de droom. "Tijdens die grote re ceptie in veel breder verband was er geen woordje van de burge meester", bracht Van der Munnik naar voren. "Er zijn nu eenmaal regels voor, dat is niet anders. Misschien is het ook wel goed om er vandaag, in soberder vorm, apart te worden uitgelicht. U bent een ontzettend actief mens, dus u blijft voorlopig nog wel afscheid nemen. U behoort tot de landbouwers, die naast het eigen bedrijf de behoefte, lust en energie had om op vele andere ter reinen actief en nuttig te zijn. U bent de grote coryfee van de land bouw hier, één van de wijze man nen en steunpilaren die een gemeenschap nodig heeft." De burgemeester somde vervol gens de vele functies op die Kosten vervulde, o.a. 19 1/2 jaar ZLM-kringvoorzitter Tholen/St. Philipsland, daarvoor 10 1/2 jaar secretaris-penningmeester van de ZLM-kring en nog eerder 3 1/2 jaar lid met adviserende stem na mens de Landbouw Jongeren Ge meenschapflater Plattelands Jongeren Zuid, PJZ),* waarvan Kosten voorzitter was. Vanuit de ZLM-kring vervulde hij vele andere functies, zowel binnen de ZLM, de gewestelijke raad van het Landbouwschap in Zeeland, het Koninklijk Nederlands Land bouw Comité, de Grondkamer Zeeland, het onderwijs(ZLM- school de Oesterschelp, later T.S.G.) en de adviescommissie van het arbeidsbureau in Tholen. kring, lid hoofdbestuur ZLM en lid Pensioenfonds ZLM. Van 1966-heden lid en voorzitter commissie werkgevers en sociale zaken ZLM, 1972-1989 lid ge westelijke raad voor het Land bouwschap, 1963-1989 lid en vanaf 1979 Voorzitter van de so ciale commissie van de gewestelij ke raad voor het Landbouwschap Zeeland, 1969-1989 lid contact commissie landbouwambachten van deze raad, 1979-1989 voorzit ter districtsraad Tholen Land bouwschap, 1970-1989 lid sociale commissie Landbouwschap Noord-Brabant, 1971-1989 lid so ciale commissie landbouw van het Landbouwschap Den Haag, 1983-1989 plaatsvervangend lid sociale commissie cultuurtechni sche werken van het Landbouw schap Den Haag, 1968-1989 lid commissie sociale aangelegenhe den van het KNLC, 1981-1989 lid Grondkamer Zeeland, 1969-1989 Zijn nevenfuncties zijn: 1965-heden(23 jaar) lid van het dagelijks bestuur van de stichting christelijk onderwijs voor Tholen, St. Philipsland en Dinteloord en Prinsenland, beter bekend als de chr. mavo in Tholen, 1981-heden(7 1/2 jaar) lid van de Raad van Toezicht van de Rabo bank St. Annaland/Poortvliet, 1962-1973(11 jaar) penning meester het Groene Kruis Poort vliet, 1973-heden(15 jaar) secretaris-penningmeester van het Groene Kruis Tholen/St. Philips land, 1982-heden(6 1/2 jaar) lid algemeen bestuur provinciale ver eniging het Zeeuwse Kruis en 1981-heden(7 1/2 jaar) penning meester Rode Kruis Tholen. Daarnaast is Meertens een gewil de vraagbaak voor vele kleine ver enigingen op financieel gebied. Zijn langdurige en verdienstelijke ambtelijke loopbaan en zijn maat schappelijke betrokkenheid waren voor Hare Majesteit voldoende re denen om deze bekwame en be minnelijke ambtenaar te onderscheiden. Meertens bedankte voor het lintje en de voordracht. Hij zei als amb tenaar goed op de hoogte te zijn, hoe het een en ander in zijn werk gaat. "De voordracht is een be langrijke schakel, anders weet Ha re Majesteit niet wie ze moet benoemen." Daarom bedankte hij iedereen die bij de voordracht be trokken was geweest. Meertens wees erop, dat in de re gels die bij de keuze van de te on derscheiden persoon horen, regelmatig iets wordt gewijzigd. Van die veranderingen is hij als ambtenaar steeds op de hoogte. Hij maakte van de gelegenheid ge bruik - in de kantine was het gehe le secretariepersoneel verzameld - om zijn collega's de groeten over te brengen van dhr. C.W. Droo- gers, voormalig chef bureau bur gerzaken, die in een ziekenhuis te Nijmegen verblijft. Advertentie I.M. Net nadat C. Meertens de versierselen had opgespeld gekregen die hem ridder in de Orde van Oranje Nassau maakten, bleek zijn jongste kleinzoon Corné Dijke heel veel belangstelling te koesteren voor de medaille op de revers van zijn grootvader. Ondanks het feit, dat hij pas even voor tien uur vrijdagmorgen in de kantine van het gemeentehuis te St. Maartensdijk werd verwacht, kwam dhr. Meertens, hoofd afde ling interne organisatie van de ge meente Tholen, op tijd. "Meertens is altijd op tijd", zo memoreerde de burgemeester de stiptheid van de ambtenaar. Aan gezien zijn verdiensten onlangs bij zijn 40-jarige dienstbetrekking al uitvoerig waren besproken, kon Van der Munnik voor het opspel den van de onderscheiding kort zijn en - zoals in ambtelijke kring zo vaak gebeurt - verwijzen naar de vorige bijeenkomst. De in Terneuzen geboren Cornelis Meertens(57) begon zijn loop baan als 17-jarige als volontair ter gemeentesecretarie van Hoek. In 1951 volgde Axel, waar hij promo veerde van schrijver 2e klas naar adjunct-commies. In 1956 verliet Meertens Zeeland, toen hij in Pa- pendrecht als commies aan de slag kon. Op 1 augustus 1959 kwam hij naar Tholen als com mies A op de afdeling financiën van de gemeentesecretarie Stave- nisse. In 1962 werd Meertens hoofdcommies en bij de gemeen telijke herindeling per 1 juli 1971 chef financiën in de rang van refe rendaris en inmiddels administra teur. Onder hem ressorteren de bureaus financiën, personeelsza ken en interne zaken. Hij is verder ambtenaar burgerlijke stand en eerste loco-secretaris. De burgemeester schetste een rim pelloze ambtelijke loopbaan als een bekwame, geschikte ambte naar. Zijn arbeidsopvatting, ken nis en kunde van de gemeente-administratie bestempe len hem tot een zeer gewaardeerd en toegewijd ambtenaar. Behalve zijn ambtelijke kwalitei ten heeft Meertens aansprekende maatschappelijke verdiensten. Zijn financiële kennis en inzicht worden door de instanties waar aan hij in zijn vrije tijd zijn krachten geeft, ten zeerste gewaar deerd. i V

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 15