Vlaamse kermis in Stavenisse Kussengevecht in Scherpenisse De eerste keer een lintje voor een lid van Concordia Zonnige aubade St. Annaland Touwtrekken m de Polder Koninginnedag 1989 in woord en beeld Koninklijk zilver voor Thools muziekbestuurder W.L. Bijl Woensdag 3 mei 1989 DE EENDRACHTBODE 15 Hoofd in zak Touwtrekken Koninginnedag Musical Rommelmarkt Brandweer Volksdansen Tot zijn eigen verrassing is W.L. Bijl uit Tholen onder scheiden met de zilveren eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Hij is veertig jaar lid van de Kon. Muziekvereniging Concordia, waarvan 25 jaar bestuurslid. "Het is belangrijk dat een vereniging op mensen als u kan rekenen," zei burgemeester H.A. van der Munnik. Hij speldde de onderscheiding op in de woning van Bijl aan de Dalemsestraat. Deze meende dat hij de eerste is bij Concordia die een lintje krijgt. De Regenboog Eerste keer Oriëntatierit Zeskamp Op het Pluimpotterrein in Scherpenisse ging menig deelnemer aan het kussengevechtkopje onder. Voor het publiek een zeer attractief schouwspel. Zowel dames als heren waagden zich boven de kunstmatige vijver van het Oranjecomité, dat zich mocht verheugen in stralend voorjaarsweer. Na de proclamatie van koningin nedag door het Oranjecomité, met paard en wagen door het met kleurige vlaggen versierde dorp, gaf voorzitter A. Slager in Scher penisse het startsein voor de kin derspelen. In hun eigen hoekje waren de peuters druk in de weer met fietsen en andere spelletjes, wat afgesloten werd met een stoe lendans en zingen voor de jarigen. Voor de kleuters was er spekhap- pen, klompenrace, dropveter eten, vlaggetjesrace e.d. De grotere kin deren deden een computerspel, zaklopen met een bal voor de buik en dan een stapel blikken omgooien. Erg moeilijk was het als een puzzel in elkaar zetten van een kaart van Tholen. Verder was er sjoelen, klossen lopen, skippy balrace en kranten gooien. Win naars werden groep 3 en 4, terwijl groep 7 op de derde plaats eindigde. De spelen voor de groteren, 's middags op de Pluimpot, werden goed bezocht. Onder veel gejuich en gelach startte men de drie-in één race: op de fiets over twee planken (die behoorlijk doorbo gen) boven een grote kuil met wa ter, vervolgens met een skippybal de zelfde route tesug en dan in een jutezak nog een keer terug. Bij de heren won P. Goedegebuure de beker en werd R. Elenbaas twee de. Bij de dames was Coby Suur- land de snelste, gevolgd door Truida Opree. Mevrouw Van der Munnik, die samen met de burge meester het spel gadesloeg, zei: "Dat doe ik ze niet na." Op het laatst legden G. Larooy en J. Suurd het traject op de fiets af met een zak over hun hoofd. Suurd ging over de plank en La rooy dook het water in. Aansluitend vond het kussenge vecht plaats, wat eveneens leuke taferelen te zien gaf. Als men niet op de balk zat, hing men er wel onder of plonste in het water. Winnaar bij de heren was A. Houke en tweede Nick Westdorp. Bij de dames won Mineke Jan- sens, gevolgd door Coby Suurland. Ook het touwtrekken vond 's avonds boven water plaats. Wie geluk had bleef droog, of anders werd je in het water getrokken, want de knoop moest daar mid den boven hangen. Winaars wer den de Weihoek Boys vóór Bartelboeien. Bij de dames bleef het B-team de baas over de Wei- hoek Girls. Bij de jeugd versloeg Franke Boys de Hikkertjes. Om negen uur sloten zich veel kinderen aan bij de lampionop tocht, waaraan Euterpe medewer king verleende. Deze eindigde bij het Holland Huis. Daar was het Oranjebal met medewerking van disco drive-in Scarpenesse. Om (Elfjes) Vlag Zinrijk symbool Dat samen brengt In taal en leven Vaderland Oranje Uniek gezin Toonbeeld van Harmonie Waar wij naar opzien. Koningshuis Rood Warm bloed Dat in vaderlandsliefde Door hun aderen bruist. half twaalf werd de verloting ge trokken en de bekers uitgereikt, waarmee een einde kwam aan een geslaagde koninginnedag. Het Oranjecomité, bestaande uit A. Slager, J. Bijnagte, J. Westdorp, J. Moerland en mevr. J.A.J. Drent, organiseerde de activiteiten samen met de Oosterschelde- school/Blokkendoos en de Scar- pejaantjes. Fel Wit Smetteloos helder Zuiver als sneeuw Zinnebeeld van de onschuld. Middenbaan Blauw Stralende ogen Het onmetelijk uitspansel Visioen van de Hemel Schepping Koningin Edele vrouwe Een lichtend voorbeeld Zij die geluk brengt. Beatrix P.M. van Eekelen. In de loop van de morgen ont stond een gezellige drukte. Voor de bezoekers was er een kraampje met koffie en cake, frisdranken, slaatjes enz. Verder kon men zich aanmelden voor een cursus 'wer ken met filigraan'. De producten van die hobby (kaarten, kaarsen, oorbellen, broches enz.) werden te koop aangeboden. Burgemeester en mevrouw Van der Munnik be zochten de Vlaamse kermis even eens. Beiden waagden een kans aan de tontafel en scoorden hoog, maar de appeltaart ging aan hun neus voorbij. De inkomsten van deze koninginnedag zijn bestemd voor de aanschaf van speelattri- buten voor het schoolplein. i Winnaars van de spelletjes: Jere my Gierman (tafelkegelspel); San- der Smits (toptafelspel); Ilonka van Vossen, Patricia Mol, Robert Op het schoolplein van de openbare basisschool De Schalm in Stavenisse vermaakten de kinderen (en volwassenen) zich 's morgens met een Vlaamse kermis. Steendijk (waterbak); Anke de Jong (tontafelspel); Nienke de Jong (dopspel); Mario Smits (schuiftafel); Jan-Kees Wesdorp, Gijs Vermaas, Petra Klippel (dob belsteengooien); Danielle Hoek, Jan-Pieter Elenbaas, Jiirgen Moerland (hoefijzer werpen); Er ik de Rooij, Jeroen Andriesse, W. Nieuwenhuize (sjoelen); Joey Lindhout (trou-madam); Cyrille Steendijk (gaaibollen); Hans Lindhout (kegelen). Na de middag viel de deelname aan de spelen van jeugdvereniging La Redoute wat tegen. Mogelijk wordt voor volgend jaar naar een andere vorm gezocht. Het Oranje bal in de Stove was daarentegen een succes met een paar honderd bezoekers. Leerlingen van de twee basisscho len in St. Annaland brachten za terdagmorgen op het kerkplein aan de Ring een aubade aan wet houder J. Versluijs als vertegen woordiger van het gemeentebestuur. Koraalmuziek van Petra Goedege buure en Robert Lupker vanuit de toren kondigden het begin van de festiviteiten aan. Aan de aubade werd meegewerkt door het chr.ge- mengd koor VZOS en de konink lijke fanfare Accelerando, beide o.l.v. dirigent Van Broekhoven. Johan bij de zang en Pierre bij de muziek. Om het geduld van de kinderen niet te lang op de proef te stellen, kwamen ze pas na enke le nummers voor VZOS en Acce lerando staan. De voorzitter van de Dorpsgemeenschap, dhr. J.W. van Popering, gaf een toelichting bij het programma, dat door vele belangstellenden werd gevolgd. Na de aubade hield de School met de Bijbel een spelletjesochtend op de twee schoolpleinen. Winnaars bij groep 3 en 4 waren Lenny Ha- ge, Arjan van Dijke, Renee Quist en Connie van Veldhuizen. Ande re onderdelen vonden in het dorp plaats. Groep 5 en 6 hadden een wandeltocht, waarbijConnie Heijboer, Arenda van Dijke, Jes sica Stoutjesdijk en Natasja Ket ting als winnaars uit de bus kwamen. De fietstocht van groep 7 en 8 werd gewonnen door André Weijler en Wilbert Dunci Jacobs. De Casembrootschool bleek het niet mogelijk zaterdag alle leerlin gen bij elkaar te krijgen, zodat vrijdagmorgen in de gemeen schapsruimte al het poppenthea ter Pardoes uit Bergen op Zoom optrad. Er was spanning wegens de heks Heisa, die Carlijn gevan gen genomen had en hilariteit we gens de 'drakedrolletjes' die nodig waren om Carlijn weer te bevrij den. Alle kinderen kregen limona de, chips en een surprisezak. 's Middags kregen de groepen 1 t/m 4 in school een videoband over Doornroosje te zien. Daarna maakten de kinderen kleurplaten over koninginnedag. Groep 5 t/m 8 was toen in Roosendaal, samen met alle zuster openbare scholen van het eiland, totaal 9 bussen. In theater de Kring werd de musical 'Broodje Boek' van Mies Bou- huys op muziek van Joop Stok- kermans uitgevoerd. Terug naar zaterdag, waar Accele rando in de Sakofahal weer veel mensen trok voor de rommel markt en het rad van avontuur. De meubelverkopers stonden buiten in 't zonnetje en binnen kon men enveloppen trekken, een keur van artikelen kopen of het geluk be proeven. Velen gingen met een taart naar huis van het rad van avontuur. De verkoop bij opbod leverde geen uitschieters op. Een radio voor 90 gulden was de top per. 't Was gezellig en Acceleran do hield er bruto zo'n 4000 gulden aan over. Peuterspeelzaal Olleke Bolleke verkocht evenals vorig jaar twee dehands kinderkleding, maar de collecte was dermate groot, dat er nog heel wat over is. Het aantal kopers was ook wat minder. Gymnastiekvereniging WIK ver diende lekker aan de verkoop van oliebollen, die zoveel aftrek von den, dat ze allemaal op waren. Voor het middagprogramma be gon, kwamen de 60 verbouwde auto's van de custommeeting uit Tholen door het dorp. De brand weer kreeg daarna veel toeloop bij een spuitwedstrijd aan de Ring. Bij de groep 12 jaar en ouder gin gen de prijzen naar: 1. Jeroen Saarloos 2. Leon Guiljam 3. Jan de Ruiter 4. Vincent Fructuoso 5. Maurice de Goede. Bij de jongeren waren de prijswin naars: 1. Dennis Vorstenbos 2. Gert van Veldhuizen 3. Jorg Poot 4. Nadja Goedegebuure 5. Sjaak van Vossen 6.. Claudia Theunisse 7. Maykel v.d. Jagt 8. Amanda Hermans 9. Arne van Vossen 10. Janita van Eenennaam 11. Diana Kodde 12. Jeroen Fase 13. Pieter Heijboer 14. Patric Ketting 15. El len Koopman. De prijzen staan maandagavond 8 mei om zeven uur gereed in de brandweer kazerne. De Bond van Plattelandsvrouwen leverde ook weer een bijdrage aan de koninginnedag met verschillen de spelletjes. Volksdansvereniging Dodi Dodi en de afdeling jazzdans van de gymnastiekvereniging WIK gaven aan de Ring afwisselend de monstraties, gadegeslagen door o.a. burgemeester en mevr. Van der Munnik. De kleinsten van WIK begonnen o.l.v. Colette Petra de Boer met Tita Tovenaar. Dodi De voorbereidingen voor de vie ring van Koninginnedag begon nen in Stavenisse vrijdagavond al. Oranjecomité en ouderraad van De Schalm versierden tafeltjes en schoolplein en zetten de spelletjes gereed voor de Vlaamse kermis (deze waren gehuurd bij de stich ting Recreatie Zeeland in Middel burg). De oude volksspelen waren: gaaibollen, tafelkegelspel, tontafelspel enz. In totaal tien, waarvan de kinderen er acht moesten spelen om een attentie te krijgen. Maar eerst werd het Wil helmus gezongen, gevolgd door het 'Lang zal ze leven' voor de ja rige Kira van Prooijen. De heer Bijl wist nergens van en was nog aan het knutselen in zijn schuur, toen de burgemeester arri veerde. Die wees erop, dat veertig jaar lidmaatschap van een mu ziekvereniging geen aanleiding is voor een koninklijke onderschei ding. "Maar u bent ook al meer dan 20 jaren bestuurder van Con cordia; eerst gewoon bestuurslid, vervolgens secretaris en nader hand penningmeester," zei Van Concordia- en KNF-bestuurder W.L. Bijl met zijn zilveren medaille temidden van zijn drie dochters. der Munnik. "Vijfentwintig jaar," corrigeerde Bijl. De burgemeester noemde als activiteit bij Concor dia nog de zorg voor de oud pa pieractie. De Tholenaar is verder bestuur lijk actief binnen de Koninklijke Nederlandse Federatie van Mu ziekgezelschappen (KNF). Van mei 1975 tot oktober 1985 maakte hij deel uit van het landelijk hoofdbestuur, terwijl hij sinds 1972 zitting heeft in het provinci aal hoofdbestuur. "Ook op politiek gebied was u ac tief. Eerst als raadslid in de toen malige gemeente Tholen (van oktober 1968 tot augustus 1970) en vervolgens in de nieuw gevorm de gemeente (van september 1978 tot april 1986)," vervolgde Van der Munnik. Hij noemde tenslotte de verdiensten van Bijl op onderwijs gebied: 20 jaar bestuurslid - waar van 10 jaar penningmeester - van de C.N.S. De Regenboog in zijn woonplaats. Voor die verdiensten speldde de burgemeester Bijl vervolgens de zilveren eremedaille op, die bij K.B. van 25 maart was verleend. De blij verraste muzikant bedank te naast de koningin ook Concordia-voorzitter Quist voor de voordracht. "Ik denk dat het de allereerste keer is dat een lid van Concordia een koninklijke onderscheiding krijgt," aldus Bijl. Bij de uitreiking waren de kinde ren van de heer Bijl aanwezig. Een gezicht op de aubade vanuit de toren van de N.H. kerk in St. Annaland m.m.v. VZOS, Accelerando en de schooljeugd. Touwtrekken in Anna Jacobapolder, één van de onderdelen tijdens de zeskamp op koninginnedag. Dodi voerde vier (Zuid)Ameri- kaanse dansen uit, waarna WIK weer volgde. In deze groep werd Johnny Goedegebuure als enige jongen tussen alle meisjes speciaal genoemd. Dodi Dodi wisselde af met twee dansen, waarna er wat problemen met de muziek ont stonden. Het lukte weer om het goede spoor te vinden, waarna het publiek erbij werd betrokken. Er werd aardig meegedaan met Dodi Dodi, dat optrad o.l.v. Nellie van Gorsel. Mevr. M. Boogaard- Bolier gaf een toelichting bij de dansen. WIK trad nog een derde keer op, nu met de oudste groep o.l.v. Marjan Balemans. Beide ver enigingen en de toeschouwers pro fiteerden van de ideale zonnige omstandigheden voor deze uit voering. Voetbalvereniging WHS organi seerde traditioneel aan het einde van de middag een oriëntatierit, die 60 deelnemers trok. Het was een leuke rit over 24 km met veel positieve reacties. Er was een A- en een B-klasse. De eerste met na me in verband met ervaren MAC- rijders uit Tholen: 8 leden eindig den bij de eerste 10. De dames Jansen en Moeliker uit Tholen ze gevierden met 42 strafpunten. Zij ontvingen een beker en een vlees- schaal. 2. A. Deurloo, Oud- Vossemeer 43 p 3. C. Droogers, Oud-Vossemeer 49 p. Was in die A-klasse met 22 deelnemers de tijd doorslaggevend, in de B- klasse met 38 rijders waren er al leen voor de kilometers strafpun ten. J. Verwijs uit St. Philipsland werd eerste met 69 punten. Ook hij kreeg een beker en een vlees- schaal. J. van Vossen, die ook de rit had uitgezet, reikte in de kanti ne van WHS de prijzen uit. 's Avonds gaf Accelerando nog een concert aan de Ring, waarna de koninginnedag werd besloten met een lampionoptocht dankzij de medewerking van mid denstandsvereniging Activa. In Anna Jacobapolder verzamel den alle schoolkinderen zich za terdagmorgen bij Ons Dorpshuis, waar burgemeester T.A. Vogel de vlag in top bracht. Onder begelei ding van Concordia werden ver volgens twee coupletten van het Wilhelmus en het Zeeuwse volkslied gezongen. De burge meester bracht vervolgens de groeten over van mevr. Del Cam- po, de weduwe van de kleinzoon van de stichter van Anna Jacoba polder. "Ondanks haar zeer hoge leeftijd leeft zij erg met u mee." Ook werd voorzitter v.d. Velde van de Oranjevereniging in het zonnetje gezet, omdat hij er na vijftien jaar mee stopt. "We vin den het jammer, maar kunnen het respecteren. Als dank voor uw in zet mag ik namens de Oranjevere niging een cadeaubon aanbieden," aldus Vogel. De nieuwe voorzitter is Bert de Kok en Huib van Wes ten komt het bestuur versterken. Alle kinderen kregen een zak lek kers en een consumptiebon en maakten achter Concordia een rondgang door het dorp, zwaai end met vlaggetjes van de plaatse lijke winkelier. Vervolgens stond de zeskamp op het programma, waarbij veel werd gelachen door het talrijke publiek. Onderdelen waren zaklopen, touwtrekken, skippybal springen, bekertjes wa ter lopen en kussengevecht. Win naar werd FC Knudde, 2. Ping Pong II, 3. Turbo, 4. Vlug en Le nig, 5. Kwiek, Schoolteam en Bos- sebollen, 8. Ping Pong I. De voorstelling van het kindercir cus Don Bosco trok 's middags zestig kinderen. Vooral de clowns vielen bij hen in de smaak. Bij hun laatste nummer kwamen ze met een grote kist. Tevoren had de fakir kunsten laten zien als vuur blazen en onder een stang door kruipen. De clowns waarschuwden de kinderen om thuis niet met vuur te spelen. Daarna stak men een zwaard door de kist heen en trok het er weer uit. Na het openen van de kist kwam Emmie v.d. Reest er - onge deerd - uit. De kinderen keken hun ogen uit.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 13