Internationale solidariteit op 1 mei in Smurdiek; hoop op nieuw kabinet Vliegtuigcrash op Molenplaat eiste in 1942 zes slachtoffers Grote Kerk in Tholen betaalt grote tol voor stenen gewelf Open dag golfclub Belangstelling Chili karavaan beneden verwachting Twee Canadezen en vier Engelsen begraven in Bergen op Zoom Scheuren in koorpartij door druk- en gewichtstoename Woensdag 3 mei 1989 DE EENDRACHTBODE 11 Het verschil in belangstelling tussen de nationale feestdag op Koninginnedag en een 1 mei-viering blijft in Nederland groot. Dat ondervonden de organisato ren van de Thoolse afdelingen van PvdA, VARA en FNV maandag op de bijeenkomst in en buiten café Smerdiek in Sint-Maartensdijk waar de 1 mei-viering rond hèt thema 'Internationale Solidariteit' gestalte werd gegeven. Politiek gevangene Brutaliteit PvdA-CDA kabinet Per boot door A.G.A. Verswijveren Ware zoon van Wales Europa na 1992 Geschrokken Brabantse gothiek Brand Wijsheid Orgel v Instorten houden. De democratie dient zichzelf steeds opnieuw waar te maken en waardig te tonen". Van der Munnik ziet tekenen van hoop die het tij in het Zuid- Amerikaanse land kunnen keren. "Het massale nee tegen Pinochet zal nieuwe impulsen geven aan de democratisering in Chili. Ik hoop dat deze avond er een wezenlijke bijdrage aan mag leveren", zo besloot Van der Munnik zijn wel komstwoord. De kleurrijk beschilderde bus van het Chili-Komitee Nederland die vanaf begin april door het land trekt om aandacht te vragen voor de situatie in Chili na de volkstemming van oktober vorig jaar, waarbij massaal tegen de De publieke belangstelling aan het begin van de bijeenkomst om streeks 6 uur toen de 'Chili- karavaan' werd opgewacht, was minimaal. Het orkest 'Het Peper- buske' uit Bergen op Zoom die al menig deuntje door de smalstad had laten klinken ten spijt. Burge meester H.A. van der Munnik heette de aanwezigen en de bus met gasten -die nog moest arriveren- welkom. Tijdens zijn toespraakje kon hij zich overigens wel richten tot de Chileense Miri am Gallardo die later op de avond als speciale gast het woord voerde. De burgemeester noemde Chili 'een schrijnend voorbeeld van een land waar mensonterende toestanden heersen'. "Brutaliteit wordt boven argumenten gesteld, de bevolking die voor democcrati- sche rechten vecht, wordt onder de duim gehouden". Van der Munnik wees op de krachten van de vele vuisten -die zich tegen de machteloosheid ballen- om de overwinning op de dictatuur te behalen. Hij wees op het verband tussen de actuele politieke situatie in Chili en de periode die Neder land onderging tijdens de bezet ting door de Duitsers in de Twee de Wereldoorlog. "De bevrijding die erop volgde, moet ons wakker De golfclub Reymerswael houdt zaterdag een open dag. Tussen tien en twaalf uur en van twee tot vier uur zijn belangstellenden wel kom op de 9 holesbaan onder Rilland-Bath. De vereniging telt ongeveer 340 leden en kent als één van de weinige golfclubs nog geen ledenstop. De jonge club hanteert redelijke entreegelden en contri buties en men kan een proeflid- maatschap van een half jaar nemen. Met de Ned. Golf Federa tie wordt overlegd over het ver krijgen van de B-status, waardoor men binnenkorst op eigen baan het NGF-examen zal kunnen af leggen, ook wat slagvastheid be treft. Reymerswael betrekt zijn leden uit West-Brabant, Zeeland en de provincie Antwerpen. Zater dag liggen clubs, ballen en infor matie klaar voor iedere geïnteresseerde. huidige machthebber Pinochet werd gestemd, bracht drie Chi leense ballingen naar Smurdiek. De aangekondigde theatergroep 'La Tarima' was volgens een me dewerker van het comité afge haakt. De belangstelling voor de karavaan is in heel Nederland be neden de verwachting van de initi atiefnemers, zo zei R. Klaarha mer: "Waarschijnlijk omdat de meeste mensen verwachten dat het met de democratie in Chili na de volkstemming wel goed zal ko men". De Chilenen die op de 1 mei viering optraden, wonen al zo'n 10 jaar in Nederland. Ze be horen tot de Mapuche-indianen van Zuid-Chili die lang stand heb ben gehouden tegen de Spaanse kolonisten. Van oudsher en no madenvolk werden ze gedwongen over te gaan op akkerbouw. Mo menteel is het aantal Mapuche- indianen nog een half miljoen, maar hun cultuur raakt -door de verschillende overheersers van de laatste eeuwen- steeds verder in verval. In en buiten het café bespeelde één van hen verschillen de instrumenten, waaronder een mondharp en een trommel. Miri am Gallardo kwam met haar ouders 12 jaar geleden naar Ne derland. Haar vader was een poli tiek gevangene. De enige manier om vrij te komen was in balling schap te gaan. Haar ouders zijn 2 jaar geleden echter -na een amnestie- naar Chili terugge keerd. Miriam bleef in Nederland om haar studie economie in Am sterdam af te maken en voert re gelmatig het woord op manifesta ties die de situatie in haar geboor teland belichten. Zij wees erop dat, ondanks het feit dat een meerderheid van het Chileense volk nee heeft gezegd tegen Pino chet en er in december vrije ver kiezingen worden gehouden, de economische situatie zorgwek kend blijft, met een hoge inflatie: "Vele Chileense bedrijven zijn aan buitenlandse concerns ver kocht en via de nationale veilig heidsraad waarin militairen een meerderheid behouden, kan Pi nochet vanachter de schermen blijven manipuleren". Op de vraag van M.A.J. van de Linde wat er vanuit Nederland onderno men kan worden om iets te doen aan de verbetering van het lot van de Chilenen, antwoordde ze, dat via de Nederlandse politieke par tijen druk uitgeoefend kan wor den op het regime om bijvoor beeld de import van Chileens fruit te boycotten. De Chileense balling in Nederland, Mapuche-indiaan Railaff tijdens de 1 mei-viering op de Markt te Sint- Maartensdijk. Hij bespeelt een van de traditionele instrumenten uit zijn geboortestreek in 'zuid Chili. Jan Marinus Wiersma, interna tionaal secretaris van de PvdA, voorspelde maandagavond bin nen 2 dagen de val van het kabi net Lubbers ('ik kan niet om de actualiteit heen'). Wiersma zei heel blij te zijn met de val van het CDA-VVD kabinet, maar be treurde dat het ten koste van het milieu moet gaan. "De VVD kiest voor autobezitters en autorij ders". Hij voorspelde dat zijn partij een motie van wantrouwen tegen dit kabinet zal ondersteu nen. Valt het kabinet, dan volgen in september verkiezingen waar bij de kansen voor de PvdA toe- Van een belangstellende Thole- naar kreeg ik enkele foto's en summiere inlichtingen omtrent een neergestort vliegtuig op de Molenplaat. Het tweemotorig toestel met zes inzittenden aan boord, kwam neer op een bij eb droogvallende zandplaat. De in zittenden werden ter plaatse ge kist en via Tholen naar Bergen op Zoom vervoerd. De werkelijke toedracht van dit voorval is als volgt: Op 30 mei 1942 maakten de geallieerden de eerste aanval op Duitsland met meer dan duizend bommenwer pers (first 1000 bomber-raid). Het doel was Keulen. Nabij Tholen werd om half een in de nacht een Wellington van het 156e squadron neergeschoten en stortte met zijn brandbommen op de Molenplaat neer (1 1/2 uur later eveneens een Wellington in Dinteloord). Korte tijd nadien zijn de beman ningsleden uit het wrak gehaald. De staartschutter zat nog op z'n plaats, een plaats die in geval van De Canadese piloot van het verongelukte vliegtuig, de 21-jarige sergeant-majoor William Thomas Cor- mackflinks) met vermoedelijk twee zusters en een broer. nood moeilijk is te verlaten. Weer een ander lijk was zo goed als ver koold. De stoffelijke resten wer den ter plaatse gekist en per boot naar Tholen vervoerd. Van daar naar Bergen op Zoom op de geal lieerde begraafplaats aan de Wouwseweg begraven en nadien herbegraven op de huidige be graafplaatsen, eveneens aan de Wouwseweg te Bergen op Zoom. De registers en de gedenkstenen bevatten de volgende gegevens: Cormack, Fit. Sgt. (sergeant majoor; pilot), William Thomas. R/81453, RCAF, 31 May 1942. Age 21 years. Son of Robert and Isabella Cormack of New West minster, British Columbia. Op zijn steen staat tevens vermeld: "There is a link death cannot se ver, love and remembrance live for ever". Bain, Pilot Offr. (Pilot), John Douglas Norman. J/6027, DFC voorname onderscheiding vlie- gerkruis), RCAF, 30 May 1942. Deze twee liggen op de Canadese begraafplaats, vak 12F resp. nr. 3 en 1. Op de Engelse begraafplaats zijn de gedenkstenen te vinden in vak 3D 6 t/m 9. Evans, Pilot Offr. (Air/Gnr.), Em- rys. 119172 RAF, 31 May 1942, age 25 years. Son of Gwilym and An ne Evans of Johnstown, Carma- then, B. Sc. (Welsh University; Diploma of Welsh Board of Edu cation). Op zijn grafsteen staat te vens vermeld: "True son of Wales the noble deeds live on. Mab ah- ryddawn, gwrol a phur". (Had kennelijk in zijn burgerleven met universitair onderwijs te maken in Wales. Het laatste grafsteenbij schrift is Keltisch). Newton, Pilot Offr. (tweede luite nant; Observer), Leslie. 124001 RAF, 30 May 1942, age 31 years. Son of Charles Henry and Lilian Newton of Stockton-on-Tees, Co. Durham. Op zijn grafsteen staat bovendien vermeld: "Not all the darkness in the world can dim the light of one small candle". Brunton, Sgt. (W. op./Air Gnr. telegrafist-schutter), Andrew Turnbull. 1056497, RAF, 31 May 1942, age 27 years. Son of David and Catharina Brunton, of Leith, Edinburgh, Scotland. Normington, Sgt. (W. op./Air Gnr.), Derek Harry. 920538, RAF, 30 May 1942. Son of Charles and Florence May Normington, of Richmond, Surrey. De gehele bemanning was inge deeld bij het 156e RAF squadron en had als thuisbasis Alconbury, Hunts., iets ten zuiden van Peter borough ofwel 90 km ten noorden van Londen. Opmerkelijk is dat bij de een als sterfdatum 30 mei en bij de ander 31 mei is vermeld. Van verschillende Tholenaren heb ik reacties en vragen ontvangen omtrent deze vliegtuigcrash. De ontvangen foto's gaven aanleiding in m'n archief te duiken en aan te vullen, zodanig dat ook dit oor- logsgeval verder compleet is ge maakt. Is er iemand in het bezit van foto's van het op 29 augustus 1941 in de Ravensoordpolder neergestorte vliegtuig (stonden in E.B. 3 mei 1973)? U kunt bellen naar de Een- drachtbode, tel. 01665-2752. hïr^" De stoffelijke resten van de bemanning van het neer gestorte vliegtuig werden per boot naar Tholen ge bracht. nemen, aldus Wiersma: "Wel licht is het dan gemakkelijker een coalitie te vormen met het CDA". Op mondiaal terrein wil de PvdA de afhankelijkheid van de arme landen ten opzichte van de rijke verminderen. Hiertoe dienen de schulden verminderd te worden en de regels van internationale fi nanciële instituten (IMF, Wereld bank) zodanig gewijzigd te wor den, dat steun gericht wordt op de noden Van de bevolking in het derde-wereldland, dat een goede prijs voor zijn produkten moet krijgen en meer invloed op het be leid van IMF- en Wereldbank. De kernbegrippen in de internationa le solidariteit zijn voor de PvdA ontwikkeling, vrede en milieu. "Er valt een wereld te winnen als we eraan werken". Henk Lentingg, bestuurder van de Bouwbond FNV blikte 'niet erg optimistisch' vooruit op het Europa na 1992: "Ik geloof er niets van dat er dan 4 miljoen ex tra banen bijkomen, zoals wordt voorspeld. Alle positieve ver wachtingen worden gefixeerd op de huidige economische ople ving". In het Europa van 1992 zijn er 320 miljoen consumenten, 124 miljoen arbeidskrachten en 14 miljoen werklozen, zo rekende Lensink het gehoor (dat inmid dels was uitgegroeid naar ruim 30 belangstellenden) voor. Het op heffen van de grenzen is volgens hem louter gevoed door economi sche motieven om te concurreren met de VS en Japan'. "De gren zen zijn straks weg, maar hoe gaat de sociale wetgeving eruit zien?", vroeg de bondsbestuurder zich af. "Taak van de vakbewe ging is om te streven naar meer rechtvaardigheid: Nu het groot kapitaal geen grenzen meer heeft, zullen we als arbeiders in de hele wereld samen de schouders eron der moeten zetten. Een hele lange weg". Een zeer uitgebreid gezelschap kreeg vrijdagmiddag in de Win gerd bij monde van dhr. J. op 't Hoog informatie over het monu ment de Nederlands Hervormde Kerk. De student aan de faculteit Letteren, richting kunstgeschiede nis en archeologie, van de Katho lieke Universiteit te Nijmegen, wil afstuderen op een onderzoek naar de architectuur-geschiedenis van de Ned. Herv. Kerk in Tholen. Dhr. op 't Hoog vertelt de kerk te hebben leren kennen via zijn scriptie-begeleider dr. ds. P. Le- blanc, die als onderwerp muur schilderingen in kerken' heeft ge kozen. De Ned. Herv. Kerk van Tholen bezit naast muurschilde ringen een uitgebreide architectuur-geschiedenis. Reden dus om deze keuze te maken. Omdat de kerkvoogdij van de Ned. Herv. Kerk op de hoogte was van verschillende hoognodige restauraties- men is daarvoor al vanaf 1985 in voorbereiding- dacht men dat het voor de betrok kenen wel interessant zou zijn om eens een verhandeling van een deskundige te horen. President kerkvoogd L. van Dijke verwel komde het gezelschap, waarbij o.a. burgemeester H.A. van der Munnik, aanwezig was, leden van de raadsfracties, de kerkvoogden en notabelen, ds. H. Verheul en enkele kerkeraadsleden. Verder enkele heren van de stichting Huis en Heem, de gemeente-archivaris en betrokken ambtenaren van de gemeente Tholen. De heer van Dijke vertelde geschrokken te zijn v^n de begroting die het architec tenbureau Rothuizen 't Hooft uit Goes aan de kerkvoogdij had gestuurd: totaal een bedrag van 2.312.962,— gesplitst over kerk, orgel, koororgel en toren. Als men dan weet, dat de gemeen te Tholen een bedrag van 240.000,— per jaar van het rijk krijgt voor onderhond en restau ratie van monumenten, weet men meteen dat de gemeente eveneens de schrik te pakken kreeg bij het lezen van dit bedrag. "Onze vraag was", aldus dhr. van Dijke, 'is er inderdaad totale restauratie nodig? Want we gaan als kerk voogdij wel tweemaal per zondag naar de kerk, maar we weten ei genlijk niet hoe het gebouw in el kaar steekt. Daarom hebben we dhr. op 't Hoog uitgenodigd zo dat deze kan vertellen wat eigen lijk de monumentale waarde van het gebouw is. Dhr. op 't Hoog vertelde over de belangrijkheid van het gebouw in de ogen van de kunsthistorici. Het is namelijk een van de groot ste kerken, uitgevoerd in Bra bantse gothiek, gebouwd in de 14e, 15e en 16e eeuw. De kerk is vergelijkbaar met kerken in Den Bosch, Antwerpen en Mechelen. Tholen is een zg. laat voorbeeld. Funderingen wijzen op een voor ganger in de 14e eeuw. De kerk in Dordrecht zou men eventueel kunnen bezoeken als men een voorbeeld zou willen zien van de juiste weergave van de stijl. Daar staat het meest complete voor beeld. Een dergelijke kerk werd niet door een architect gebouwd, een groep mensen maakte een concept, dat werd uitbesteed aan plaatselijke aannemers. De archi tect kwam dan misschien eens in het jaar een kijkje nemen. Er is nog steeds geen duidelijke bron welke architect voor deze kerk aan het werk geweest is. Tijdens de restauratie van 1945-1960 zijn funderingen gevonden waaruit blijkt dat de toren in het midden van de 14e eeuw los van de kerk stond. Dit is dikwijls het geval, in verband met brandpreventie. De kerk zal voor de 14e eeuw waar schijnlijk een of meer kapellen ge had hebben. In 1404 is de kerk verheven tot collegiale of kapittel kerk, door de bisschop van Luik. Er wordt verteld dat de kerk tij dens de vernietigende brand in mei 1452 verwoest zou zijn. 'Dit kom ik echter nergens tegen, al dus de spreker. "Het lijkt me ook sterk, want in 1458 komen er restauraties ter sprake. In 1460 was de kerk zwaar vervallen. De economische toestand van de stad Tholen was toen ook miserabel. Toen is de toren vastgemaakt aan Vanaf 1570 worden er regelmatig herstellingswerkzaamheden be schreven, zelfs vrij grote. Vroeger nam men het allemaal niet zo nauw. De restauraties bleven ac tueel en vergden ook toen veel geld. Vlak na de voltooiing van de laatste restauratie traden al weer verzakkingen op. Door dat stenen gewelf! Nu is er weer restauratie actueel en hoe eerder hoe beter. De kerk zal dan wel niet instorten maar de uitgaven gaan onevenre dig met de tijdsduur omhoog. We «toeten hier eigenlijk denken aan structurele restauratie. Dat bete kent beginnen met de fundering. Dit zal echter bedragen kosten, waarbij het eerder genoemde be drag in het niet valt!" Na zijn toelichting ging het gezel schap gezamenlijk de kerk door waar in de koorkerk de scheuren bewonderd werden. Dhr. Op 't Hoog vertelde met voorbeelden van verschillende decoratie waar bv., de scheidslijn in bouwfasen ligt. Naast het bekijken van de ge breken bewonderde men uiter aard ook de rijkdom van dit ge bouw. Een rijkdom waarover burgemeester Van der Munnik tij dens de afsluitende bijeenkomst in de Wingerd opmerkte: er is wijsheid voor nodig om te kunnen beslissen wat er aan rijkdom ge handhaafd moet blijven en wat er dus restauratie behoeft. Op 't Hoog stelde tijdens de excursie enkele maken uitdrukkelijk de scheuren en andere gebreken niet erger te laten worden. Deze kerk zal vroeger ongelofelijk bont zijn geweest met alle beelden en muur schilderingen. Dit is nog te zien in de zg. koorkerk. Op de zuilen zijn nog muurschilderingen te zien, met voorstellingen uit de Openba ringen van Johannes. Aanvullend aan de woorden van de student kreeg men informatie van de he ren H.J.J. Elenbaas (Huis en Heem en de rondleider voor het VVV Eiland Tholen) en van dhr. J.P.B. Zuurdeeg, gemeente archivaris. De heer op 't Hoog vertelde zich slechts op de archi tectuur te hebben toegelegd, daar bij de inventaris van het gebouw in het midden latend. Er zijn na melijk ook zeer veel extra's te be- I wonderen, variërend van het be roemde van Dam orgel tot de grafzerken. Het orgel behoeft eveneens restauratie en wel voor zo'n kwart miljoen. De heren kre gen de gelegenheid alles van het gebouw te bezichtigen, dus na men ze samen met dhr. Quist, or ganist en notabel, een kijkje ach ter de schermen van dit orgel. Na het bezoek aan de kerk ging het gezelschap weer terug naar de Wingerd en tijdens een kopje kof fie kreeg men de gelegenheid tot het stellen van vragen. Dhr. van Dijke bedankte allereerst de heer op 't Hoog voor zijn uitleg en sprak namens de aanwezigen toen hij zei door deze explicatie het im mense gebouw met andere ogen te bekijken. De aanwezigen infor meerden o.a. naar het zg. Rein- hardtorgel dat uit 1720 dateert en vele jaren geleden in de koorkerk zou worden opgebouwd. Het werd indertijd door de kerkvoog dij bij het gemeentemuseum te Den Haag gekocht om te gebrui ken in de jeugd en trouwkerk. De subsidie-aanvrage omtrent deze bouw is indertijd alle fasen gepas seerd, doch het orgel werd niet opgebouwd. Er zijn de laatste tijd stappen ondernomen om ook dit orgel, dat deels bij een orgelbou wer en deels op de galerij van de koorkerk ligt, in ere te herstellen. Doch* ook hieraan zijn weer kosten verbonden: 193.124, Al met al kregen de zeer geïnteres seerde bezoekers tijdens deze middag een uitgebreid inzicht in het wel, maar vooral het wee, van het trotse bezit van alle Tholena ren. De heer op 't Hoog zal zijn scriptie binnen niet al te lange tijd afronden en gevraagd werd deze in druk te laten verschijnen. Daarover kon hij pas beslissen wanneer het werkstuk totaal naar zijn zin zou zijn, was zijn ant woord. Hij kon in elk geval ter plaatse de 'technici' informeren over de architectuur, terwijl dege nen die moeten zorgen dat de fi nanciën rondkomen, meteen hun bronnen konden aanboren. Na deze middag zal het iedereen dui delijk zijn, dat het een zeer brede en langdurige spuitende bron moet zijn. de kerk. Het schip en de transep ten zullen ongeveer in een periode gebouwd zijn. Er is uit de archie ven voldoende bewijs dat de litur gische plechtigheden tijdens de bouw gewoon doorgingen. De kerk heeft een laat gewelf uit 1495 en het is ondenkbaar dat het mid denschip eerder overdekt is ge weest. Het gewelf maakt deze kerk zo bijzonder. Nu komen we bij de essentie. Dat bijzondere is eigenlijk de reden van de telkens terugkerende restauratie. Een houten gewelf is praktisch, maar een stenen gewelf zorgt voor een geweldige druk- en gewichtstoe name. Daar betalen we nu nog steeds de tol voor. De problemen liggen voornamelijk bij de koor partij. De scheuren die daar zit ten, mogen niet worden onder schat: het koor scheurt, het trans ept scheurt en al zijn dat maar en kele centimeters in enkele eeu wen: de kerk heeft daar de neerslag van. In 1577 gaat de kerk over naar de Reformatie en er wordt een cen trale kerkruimte van gemaakt. Qua architectuur en historisch ge zien is dat lelijk, maar het is wel een praktische oplossing, bv. in verband met verwarming e.d. Dhr. J. op 't Hoog, student aan de faculteit Letteren, richting kunstgeschiedenis en archeologie, van de Katho lieke Universiteit Nijmegen, geeft kerk- en gemeentebestuurders uitleg over het monument, dat hard toe is aan restauratie.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 11