Gemeente: juiste golflengte onbekend 'Die dames van 'Aan de afwas' eruit of de programmaleiders' maas Heijndermans nieuwe penningmeester Sloth BEL01660 2150 ALS HET ON AIRCONDITIONING GAAT Programmaraad toch op komst Donderdag 27 april 1989 DE EENDRACHTBODE 9 Subsidie opgeschort; De Bres pleit voor democratische omroep "Ons hebben nogal wat berichten bereikt, dat er bij Sloth op verschillende golflengten wordt uitgezonden. We weten niet, welke golflengte de juiste is en daarom is het niet dienstig dit subsidievoorstel vanavond te be handelen." - stichting lokale omroep tholen -■ Ex-medewerkers over wantrouwen en chantage op de Thoolse matras Commissie Kerk en sport Roddel en achterklap Ultimatum Oplossing Venekamp, De Bres en Van de Heuvel in bestuur Sloth Absurde eis Huilend Uit de ether Wild west Financiën Dictator EEG, V&D, KRO, maar geen Sloth I Voorzitter Burgers trok aftreden in BLBTH Een grootse gebeurtenis in het Sloth-bestaan: secretaris J. van Elsacker ontving 1 maart uit handen van minister Smit-Kroes de zendmachtiging voor lokale etherradio, waardoor het tot dan toe beperkte bereik via de kabel, werd uitgebreid. Dat zei burgemeester H.A. van der Munnik maandagavond tij dens de Thoolse raadsvergade ring. B en W trokken het voorstel om de subsidie 1989 van de Sloth te verhogen van 12.500 naar 15.000 gulden, in. De lokale om roep had een tekort geraamd van 25.620 gulden, wat volgens het verslag van de welzij nscommissie in februari was teruggebracht tot 19.654 gulden. Zes van de zeven leden van de commissie sociaal- cultureel werk adviseerden b en w 15 mille te geven, wat in de wel- zijnscommissie alleen de steun kreug van P. van Bel- zen(RPF/GPV). De VVD'er J. v.d. Heuvel wilde 17.500 gulden subsi die geven en de SGP'er M. Dijke daarentegen helemaal niets. De dames Snoep(PvdA) en Deur- loo(CDA) behielden toen hun standpunt voor in verband met overleg in de fractie. De burgemeester zei maandag avond, dat de in de gemeentebe groting 1989 geraamde 12.500 gul den beschikbaar blijft voor de Sloth. "Er wordt echter niet meer subsidie gegeven dan gerechtvaar digd is." J. de Bres zei zich niet te willen be geven in details van de problemen bij de Sloth. "We staan positief tegenover dit werk, maar het moet wel een democratisch werkende omroep zijn. Daarom lijkt het me zinvol om een commissie van goe de diensten te benoemen. Wij zijn bereid daarbij mee te denken", al dus de PvdA-fractievoorzitter. J. v.d. Heuvel(VVD) wilde graag iemand van de gemeente in die ge schillencommissie. W.C. van Kem- pen(CDA) dacht ook aan Donderdagavond kwam in Meul- vliet de Stichtingsraad van de lo kale omroep Tholen bijeen voor de jaarvergadering, die eerst ge pland was op 30 maart. Voorzit ter C. Burgers verwelkomde de weinige aanwezigen, onder wie enkele radio-medewerkers. In tegenstelling tot de agenda werd medegedeeld dat voorzitter C. Burgers nog aan zou blijven. Penningmeester A. Smout ging volgens plan na 4 jaar wel ver trekken. De notulen werden door genomen waarin duidelijkheid ge vraagd werd over enkele punten, zoals de functie van de program maraad. Medegedeeld werd dat deze programmaraad de wekelijk se programma's voor haar reke ning neemt, maar de stichting is verantwoordelijk voor de pro gramma's. De raad staat in dienst van de stichting. Van de 5000 gul den van het Anjerfonds werd ap paratuur aangeschaft. Er was een verklaring van de kascommissie ondertekend door dhr. Nagels en dhr. Quist, waarna het bestuur décharge kon worden verleend. Medegedeeld werd een mutatie in de stichtingsraad. De Ger. Kerk werd vertegenwoordigd door mevr. P. Jansen, zij wordt ver vangen door dhr. P. Jeroense. Dhr. de Waal vroeg zich af of het zinnig was als afgevaardigde van de sport aan te blijven, nu de sportclub waarbij hij hoorde ter ziele was. Geadviseerd werd ie mand van de sportraad aan te stellen. De voorzitter stelde de vergadering voor een optie bij de gemeente neer te leggen om, in dien er ooit kabelkrant komt, de ze door de Sloth te laten ver zorgen. Dhr. Nagels, secretaris van de Vrienden van de Sloth, deelde mee dat er zo'n 1000 leden zijn waarvan zo'n 780 betalende. Er zijn ongeveer 60 medewerkers. Dhr. Nagels vertelde op verzoek aan de gemeente een financieel overzicht van de Vrienden van de Sloth te hebben ingediend, gezien het verzoek van de stichting Sloth om subsidie. Voor de vertrekken de penningmeester A. Smout werd P. Heijndermans uit Bergen op Zoom gekozen. Hij is voorzit ter van de Diabetes Vereniging Tholen/St. Philipsland. Smout kreeg als dank voor zijn meer dan uitstekende beheer een flesje wijn aangeboden. Bij de rondvraag informeerde dhr. D.J. Binkhorst naar het in schakelen van de Sloth bij een rampenplan. Er is al eerder door de Sloth aan de gemeente voor gesteld om een rechtstreekse lijn tussen de studio en St. Maartens dijk aan te leggen, aldus Burgers. Dit is niet gehonoreerd. Verder werden vragen gesteld over de ge ruchten over interne moeilijkhe den. Burgers wilde daarover niet meer kwijt, dan dat met de mede werkers is afgesproken dat hier over niets naar buiten zou komen. bemiddeling, maar P. van Bel- zen(RPF/GPV) en M. Dijke(SGP) vonden dat Sloth eerst intern zijn problemen maar moest oplossen. De burgemeester zei, dat er wel een gesprek zou komen. Ook vier leden van Sloth Accent, de nieuwsrubriek van de lokale omroep, vroegen het stichtings bestuur om een geschillencom missie. J.J. Flikweert, G. Boelhouwers-Stigter, J.M. van den Donker-Opgelder en E. Frigge-Hogesteeger schortten za terdag hun werkzaamheden op totdat de 'infrastructuur binnen de Sloth goed op poten is gezet'. De vier betreurden ten zeerste het ontslag van mevr. G. Mayer gezien de uitstekende verstandhouding en haar prima functioneren bij Sloth Accent. "Nadrukkelijk dis- tanciëren wij ons van alle roddel en achterklap", zo schreven de vier in een brief aan het stich tingsbestuur, waarvan o.a. b en w en de gemeenteraad een afschrift kregen. Voorzitter Burgers en secretaris penningmeester Heijndermans gaven de vier per brief van 23 april toestemming voor de sa menstelling van een geschillen commissie. "Uw voordracht en doel/taakstelling zien wij gaarne zo spoedig mogelijk tegemoet." De brieven volgden elkaar snel op, want 24 april stuurden Burgers en Heijndermans weer een brief aan de vier. Op advies van de pro- grammaleiding(P. Jeroense en L. Hage) en gehoord de gemeente raad werd dringend geadviseerd, Alles is in feite intern opgelost". De vraag waarom er nog steeds geen enquete naar de luisterdicht heid van de SLOTH is uitge voerd, werd beantwoord met de opmerking dat deze uitkomst schadelijk zou kunnen zijn voor een aantal medewerkers. Mocht blijken dat hun programma slecht beluisterd wordt, welke conclusie moet men dan trekken? "We zijn bang dat alleen mensen met nega tieve opmerkingen reageren op een dergelijke enquete, terwijl we door de groei van de Sloth toch zeker weten dat er belangstelling is voor dit medium. "Voorzitter Burgers stelde de vergadering voor, een enquete zoals eerder voorgesteld, te laten vervallen. Wel wil men bijvoorbeeld tijdens een braderie, opinies peilen. Ook kan dat tijdens programma's ge beuren. Reacties op spelletjes en oproepen bewijzen immers ook dèt een bepaald onderdeel van het totale pakket aan een behoefte voldoet, was de mening van een der radio-medewerkers. Secretaris J. van Elsacker was tij dens de vergadering donderdag avond in Meulvliet ook aanwezig. Later werd bekend, dat hij voor de vergadering zijn ontslagbrief bij voorzitter Burgers had inge diend, maar de leden van de stich tingsraad kregen daarover niets te horen. De procedure is begonnen om een programmaraad voor de Sloth in het leven te roepen. De medewer kers zijn gevraagd hiervoor kandi daten beschikbaar te stellen. Tijdens een vergadering op 13 de cember 1988 was al besloten 'bin nen korte tijd een programmaraad bijeen te roepen en daarna te be noemen', meldde secretaris Van Elsacker nog in zijn jaarverslag 1988. Het was er na vier jaar nog niet van gekomen en dat was onder meer één van de kritiekpunten van verschillende medewerkers. Voorzitter Burgers en secretaris penningmeester Heijndermans kondigden dinsdagavond aan, dat de 37 radioprogramma's in 7 soort verdeeld zijn. Elke groep medewerkers mag kandidaten naar voren schuiven voor de be noeming van 1 lid per program masoort. Een telefonische enquete onder 38 van de 52 Sloth-medewerkers wees volgens Heijndermans uit, dat 36 hun onvoorwaardelijke steun ver leenden aan het bestuur en de programmaleiding. "Ze vinden het ook niet erg dat de dames en heren die ontslagen zijn of ont slag hebben genomen, zijn ver dwenen", aldus Heijndermans. Eén medewerker betreurt dat laat ste wel. Daarnaast zijn er nog 7 medewerkers die de uitzending van de kerken verzorgen, 6 men sen waren niet te bereiken en 1 liet er weten te stoppen. uiterlijk dinsdagavond 25 april om half acht de werkzaamheden te hervatten. Op dinsdagavond was er altijd een bespreking voor Sloth Accent van zaterdag. "Mocht u dit advies niet opvol gen, dan nemen wij aan dat u uw medewerkerschap van de Sloth niet langer wenst voort te zetten." Voorzitter Burgers meldde dins dagavond een telefoontje van dhr. Flikweert gekregen te hebben dat hij medewerking bleef geven, ter wijl mevr. v.d. Donker opbelde te zullen stoppen. Van de dames Boelhouwers en Frigge hoorde hij taal noch teken, waardoor het ul timatum in werking trad. "De luisteraars mogen niet de dupe worden, de programma's moeten doorgaan, wat er ook voor pro blemen zijn", zei Burgers. De kans op instelling van een ge schillencommissie lijkt klein, want het bestuur neemt daarvoor geen initiatief. "Dan wordt ons 1 Statenlid en 2 raadsleden De met duizenden guldens ge- meenschapsgelden(behalve de startsubsidie en jaarlijkse bijdra ge van de gemeente Tholen gaf ook het ministerie van WVC een subsidie; daarnaast kwam er nog 5000 gulden van het Anjerfonds) opererende lokale omroep Tholen wordt bestuurd door een stich tingsraad van 31 mensen. Hun opkomst op de vergaderin gen is echter zeer slecht. Zo waren er donderdagavond maar 10 leden aanwezig: voorzitter C.A. Bur gers, secretaris J. van Elsacker met zijn ontslagbrief op tafel, de ver trekkende penningmeester A.J.J. Smout, dhr. J. v.d. Donker(TSG), dhr. M.J. de Waal(van de opgehe ven tafeltennisvereniging Tholen), dhr. D. Binkhorst en dhr. A. Na- gelsfbeiden amateuristische kunstbeoefening), dhr. P. Jeroen- se(Geref. Kerk), allen uit Tholen, dhr. A. Vriesma(namens de alge- weer partijdigheid verweten", zegt Burgers. Hij is er overigens niet tegen wanneer bijvoorbeeld raadslid De Bres, wethouder Ver- sluijs, ambtenaar De Kok of een vertegenwoordiger van de Olonflandelijke organisatie van lokale omroepen) zouden willen bemiddelen. "Maar niet meer voor de medewerkers die weg zijn", zo benadrukken Burgers en Heijndermans, "doch voor pro blemen in de toekomst." Wat Heijndermans betreft, zijn de moeilijkheden nu opgelost. "Dat is met het ontslag van een aantal medewerkers gebeurd. Ons is dui delijk geworden, dat de ontslagen mensen het probleem waren!" Volgens Burgers was de instelling van een geschillencommissie over igens een half jaar geleden al aan hanging gemaakt. Het speet hem ook dat de gemeente vrijdag, maandag noch dinsdag contact met het bestuur had opgenomen. "Dan had ik wethouder Versluijs uitleg over de situatie kunnen ge ven." meen maatschappelijke organisa ties; tevens voorzitter vereniging Vrienden van de Sloth) uit Oud- Vossemeer, alsmede mevr. M. Boogaard-Bolierfnamens het so ciaal en maatschappelijk werk) uit St. Annaland. Verder was dhr. P. Heijndermans uit Bergen op Zoom, de kandidaat-penningmeester, aan wezig. In de stichtingsraad zitten verder: De heren C.P. Quist, N.J.G. Jan sen en P.J. van Houdt namens het sociaal en maatschappelijk werk. De heren L. Tichem, J.P. Smul ders, P. Noquiera, S. Bestman en mevr. H. Peute namens de spor torganisaties. De dames M. Bakx en G.A. van Elsacker, alsmede de heren P. Moerland en H. Meertens namens onderwijs, vorming en opbouw werk. Mevr. L. Goorden-Hermus, mevr. J. Jansen, dhr. J. de Bres en dhr. H. Venekamp namens de alge meen maatschappelijke organi saties. De heren J. v.d. Heuvel, H.J.J. Elenbaas, A. Hommel en S. Schot namens de amateuristische kunst beoefening. Het door Sloth-medewerkster Riet v.d. Berge voor eigen paro chie aangevraagde verzoeknum mer 'Echte vrienden blijven vrienden' van Danny Christian, galmt nog steeds na in het hoofd van Jan Voormeulen uit Oud- Vossemeer. De presentator van het populaire verzoekplatenprogramma de Ver- zoekhoek nam drie weken geleden ontslag bij de Sloth omdat hem geen grammofoonplaten uit het privébezit van voorzitter Burgers meer beschikbaar werden gesteld. Voor die tijd gebeurde dat wel. Als internationaal chauffeur is Voormeulen een hele week van huis en zaterdagmiddag beoefen de hij met veel plezier zijn hobby. Eerst vier jaar als piraat en sinds november 1985 bij de Sloth. "Het doet zeer als je zo'n programma als de Verzoekhoek moet opdoe ken, want met het telefoonspelle tje liep het als een trein. In twee uur kregen we 130 telefoontjes. Nu hoor ik 's zaterdagmiddags met tranen in de ogen hoe mijn programma verkracht wordt. Ik ga dan maar gauw de tuin in, want echt, ik kan er niet naar luisteren." Zei Voormeulen geen programma meer te kunnen maken omdat er platen weg waren, volgens Burgers ging het maar om 13 singeltjes. "Twee jaar lang heeft hij zijn ei gen platen meegebracht, maar nu heeft hij zich door zijn telefo nistes laten opzwepen. Daar was Voormeulen blind voor", zegt de voorzitter. Secretaris-penningmeester Heijn dermans noemt het 'een absurde eis' van Voormeulen om van een privé-persoon te vragen grammo foonplaten aan te schaffen voor zijn programma. "Het bestuur kan en mag deze eis onmogelijk inwilligen. Wel zullen wij bekijken of het mogelijk is een platencol lectie voor de Sloth op te bouwen. Vooruitlopend daarop zijn de pla ten overgebracht naar een andere ruimte, waar het beheer beter ge regeld wordt." Henk Boer uit Tholen, eerder me dewerker aan Sloth Accent en de laatste maanden bij Er is een brug en Rondom zestig, had ook pro blemen met de platen. "Vooraf had ik goedkeuring om voor 200 gulden lp's bij BMG te kopen, maar toen ik de declaratie wilde indienen, zei programmaleidster Joke Bos dat iedereen zijn platen zelf moest bekostigen." Volgens Burgers waren er met de platen steeds problemen. "Het is mijn platenbezit en de beheers commissie constateerde steeds moeilijkheden, maar niemand trok er zich iets van aan." De spanning was vrijdagavond 14 april in Meulvliet om te snijden, toen de Sloth-medewerkers een vergadering hielden om de al maanden slepende problemen te bespreken. Al direct sloeg de vlam in de pan. "Die dames eruit of wij", zeiden de programma leidsters Elly Burgers en Joke Bos. Ze gooiden hun sleutels van de studio op tafel en vertrokken, ter wijl Tanja Geuze en Nel Aal- brechtse, de maaksters van het dinsdagavondprogramma Aan de afwas, bleven zitten. Piet Jeroense en Laban Hage wierpen zich als interim programmaleiders op. Er waren al geruime tijd moeilijk heden tussen de dames. Volgens Tanja Geuze 'boorde Joke Bos al les de grond in'. "Ik had wekelijks sponsors voor ons programma en ik probeerde van alles, o.a. door iemand die zich bijzonder hulp vaardig toonde, in de bloemetjes te zetten: het schouderklopje van de maand. Op 23 februari was al over de frequentie gesproken. maar na anderhalf uur had ik nog geen uitsluitsel. Toen ben ik hui lend weggelopen. Er valt gewoon niet normaal te praten, de pro grammaleiding heeft geen argu menten." Volgens voorzitter Burgers hebben Joke Bos en Elly Burgers hun pro grammaleiding op 'een voortreffe lijke manier' gedaan. "Nadat Kees van Oorschot ermee gestopt was, zijn zij erin gesukkeld en ze hebben de touwtjes strak in han den gehouden." Tanja Geuze was dinsdagavond 18 april in de studio toen ze van se cretaris Van Elsacker de opdracht kreeg om een bericht om te roe pen, dat de etheruitzendingen zouden stoppen, zodat de Sloth alleen via de kabel te beluisteren was. Voorzitter Burgers wilde toen in een boze bui de zendmast naar beneden halen, maar onder druk van de programmaleiding liet hij dat plan varen. "Van Elsacker had dat bericht buiten mijn mede weten opgegeven. Zelf had ik overigens al een plannetje als de mast werkelijk omver gegaan zou zijn. Van Elsacker heeft nu ont slag genomen en hij is niet voor niets weggegaan. Iemand die opstapt, heeft schuld", aldus Burgers. Tanja Geuze was na die turbulente dinsdagavond op woensdagmid dag weer getuige van problemen. "Ik verzorgde de techniek voor het programma van juffrouw Jo, toen er om half vier een wild west situatie ontstond. De programma leiders Joke Bos en Elly Burgers haalden allerlei eigendommen weg als de computer, een bu reaustoel, het tafelkleed en dozen. De platencollectie was sinds maandag al afgeplakt." Henk Boer maakte het ook mee. "Ze trokken foto's van medewer kers van de muur en Elly zei op een gegeven moment: hier is niets meer te lachen Henk Boer. Het weghalen van de spullen was ge^ woon chantage na maandenlange dreigementen. Ze stappen gewoon over de medewerkers heen. Ik raakte verwezen in problemen waarmee ik niets te maken had en daarom schreef ik mijn ontslag brief. Zo wilde ik niet meer sa menwerken", aldus Henk Boer. Volgens voorzitter Burgers viel het allemaal best mee, maar aange zien zowel hij als Joke Bos op de nominatie stonden om ontslagen te worden, stelden ze alvast eigen dommen in veiligheid. Niet zij, maar Tanja Geuze, Nel Aalbrechtse en Greet Mayer wer den echter door het bestuur ont slagen op advies van de programmaleiders Jeroense en Hage. Volgens Tanja Geuze wisten de laatsten echter van niets. Tijdens de medewerkers vergadering in Meulvliet op 14 april toonde Greet Mayer zich kri tisch ten aanzien van de finan ciën. "Er is toch geld voor de Sloth", merkte ik op, tijdens de discussie over de braderies en le denwerving. "Burgers kwam toen op een hele dreigende manier op mij af. Wij zijn nooit in de bouw van de tweede studio gekend, dat is zomaar gedaan. Er werd gesug gereerd om elke medewerker 10 le den te laten werven, dan zou de stand op de braderies niet meer nodig zijn. Zorgde je niet voor 10 leden, dan zou je programma in gekort worden", aldus mevr. Mayer. Volgens Jan Voormeulen gold het- zelfde ten aanzien van braderies. "Ze wilden mij verplichten om aan de braderies mee te werken, anders werd mijn programma in gekort." Volgens de nieuwe penning meester Heijndermans worden de jaarverslagen van zowel de stich ting als de vereniging Vrienden van de Sloth door de kascommis sie gecontroleerd en vastgesteld door de ledenvergadering. Techni cus Leo Mayer zat in de kascom missie en zijn vrouw kan als lid van de commissie sociaal- cultureel werk van de gemeente ook van de financiële gegevens op de hoogte zijn. De penning meester werd nooit benaderd, dus Heijndermans. Hij merkte nog op, dat mevf. Mayer claimt namens de Sloth in die commissie te zitten, maar vol gens Heijndermans is dat niet het geval. "Wij zullen binnenkort in contact treden met de gemeente om namens de Sloth een voor dracht voor een commissielid te doen." Volgens Leo Mayer had zijn vrouw 'als Sloth-medewerkster volkomen te goeder trouw vragen gesteld omtrent de financiële posi tie' van de lokale omroep. "Mede werkers mogen daarover te allen tijde openheid vragen, maar je wordt als een Jan Klaassen be schouwd. Burgers is de baas, hij is een dictator. Wij als medewerkers kunnen niet onder zijn gezag wer ken. Achter de Sloth staan we wel, ik ben ook op alle braderies ge weest met de marmotten-stand, maar we staan niet achter Bur gers." Volgens mevr. Mayer kwam de voorzitter steeds over als 'het goeie mannetje' dat zoveel voor de lokale omroep deed, maar vol gens haar is het beleid en de struc tuur niet goed bij de Sloth. Voorzitter Burgers merkt op, dat het met een heel nieuw medium als radio 'ontzettend wennen' is. "Radiowerk is heel gevoelig. Dat zie je in Hilversum nog wel, waar de professionals er ook zo uitvlie gen wanneer ze niet voldoen. Dat is bij ons nu ook gebeurd, maar met vrijwilligers is dat nog lasti ger." Hij denkt er voorlopig niet aan om de vacatures op te vullen. "Al leen leidinggevenden hebben we nodig." Secretaris-penningmeester Heijndermans vult zelfverzekerd aan: "We hebben nu 52 mensen in actieve dienst en dat is voldoende waarborg om door te gaan met de Sloth." Het zogenaamde actualitei tenprogramma van de Thool se lokale omroep maakte zaterdagmiddag met geen woord melding van de hoog opgelopen conflicten bij de Sloth. Medewerkers van dit snelle medium lazen oude be richten voor uit de dagbladen over o.a. de verlaging van de landbouwprijzen in de EEG, de boete voor de koopavond van V&D, de bezuinigingen bij de KRO t.v. en de verho ging van de benzineprijzen. Dinsdagavond pas las de nieu we secretaris-penningmeester P. Heijndermans een verkla ring voor over de perikelen bij de Thoolse lokale omroep. k installatiebedrijf Maasair BV, Ampèrestraat 1, Postbus 24, 4690 AA Tholen De snelste weg naar een vakkundige oplossing. Advertentie I.M. Sloth in betere tijden: het begin van de uitzendingen in november 1985 en de ingebruikneming van de studio aan de Regentessestraat in Tholen. Wethouder Versluijs zet de bandrecorder aan met naast hem voorzitter C.A. Burgers, het enige dagelijks bestuurslid van het eerste uur dat nog over is. Daarnaast de plotseling opgestapte secretaris J. van Elsacker en de donderdag afgetreden penningmeester A. Smout.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 9