Streek-VVV kondigt beleidsplan aan Werkloosheid daalt met 111 Thoolse fotograaf ontving een prijs ASTMA 55055 'We kijken anders tegen alles aan' Bij opening folder-servicepost in Thoolse sigarenwinkel Vijfde studieclub voor beleggers MOMENTEN Thoolse bedrijven bij manifestatie in streekschool Scheiding van beroeps- en pleziervaart Oosterschelde Giro 1 Astma Fonds 1000-1200 mensen op de spuitdag Donderdag 27 april 1989 DE EENDRACHTBODE 15 De Streek-VVV Eiland Tholen hoopt volgende maand haar beleidsplan gereed te hebben, waarin de activitei ten voor de komende jaren worden beschreven. Voor zitter A. Uijl kondigde dat aan bij de opening van de folder-servicepost in sigarenmagazijn De Ghulden Roos in de Kerkstraat in Tholen. Gastheer Straatmakers, timmerlieden, schilders gevraagd. Zoutwater-zwembad Niet mis Je moet het gezien hebben, bij... Met portret van Oud-Vossemeerder 't Gouwe Boompje, het Getij, de Vangstok, de Krukel Vrouwen Cursisten 'kunst en cultuur van alledag': Onder leiding van docente Gudrun Beekman maakten 13 (allemaal vrouwelijke) cursisten de afgelopen weken kennis met een aantal facetten van de levenscultuur. Dat gebeurde in het kader van de REC-cursus 'Kunst en cultuur van alledag'. Theater Tipje van sluier De post betekent een uitbreiding van de dienstverlening van de VVV. Naast het kantoor in Sint- Maartensdijk deden de plaatselij ke Rabobanken dienst als infor matiepunt. In verband met de openingstijden waren de moge lijkheden daar redelijk beperkt. De winkel van de familie Van der Heijden is echter 57 uur per week (ooic op zaterdag) open voor het publiek. In de winkel zijn enkele schappen gereserveerd voor fol dermateriaal en erboven hangt een VVV-plaat. Aan de voorgevel hangt een VVV-vlag uit, die als officiële openingshandeling don derdagmiddag door wethouder J. Versluijs in de houder werd ge plaatst. "We zijn nu in een stadium dat je zegt, we krijgen een stuk profes sionaliteit," zei voorzitter Uijl. Hij wees erop dat de grenzen van het werk - door vrijwilligers - wor den aangegeven door de financië le middelen. Met het beleidsplan wil men de continuïteit veilig stel len. Uijl noemde al de groeiende inkosmtenbronnen: de contributie brengt nu bijna 12.000 gulden binnen (in 1981 was dat nog 5.000 gulden), de - bescheiden - eigen Het bemiddelingsbestand van mannen daalde met 89 van 398 tot 309 mannen. Dit is o.a. een gevolg van uitbreiding van de werkgelegenheid in de sectoren bouw, grondwerken, metaal en landbouw. Bij de vrouwen was de daling geringer: van 184 naar 162. Deze vermin dering was waar te nemen bij de sectoren handel, kantoor en los ar beidsters. In vergelijking met maart van het vorig jaar is er bij de mannen een duidelijke afname van het aanbod te zien. Bij de vrouwen nam het aanbod t.o.v. vorig jaar iets toe. De vraag naar arbeidskrachten steeg van 36 op 37. Hoofdzakelijk richt de vraag zich op vaklieden. Eind maart 1988 betrof de vraag 48 personen. Onderstaand overzicht geeft een juist inzicht in de ontwikkeling van de werkloosheid in vergelijking met de vorige maand en de overeen komstige maanden van het vorig jaar. Beroepsgroepen '88 '88 '89 '89 febr. mrt. febr. mrt. Bouwnijverheid 80 53 60 36 Grondwerker 94 60 80 47 Metaalnijverheid 40 33 32 28 Landbouw 47 53 49 42 Handel 17 15 13 11 Scheepvaart pers. 10 9 i9 7 Niet varend verk.pers.' 19 19 16 10 Kantoor en onderw.pers. 22 19 33 25 Los arbeiders etc. 77 72 74 74 Overige beroepsgroepen 46 38 32 29 Totaal werkloze mannen 452 371 398 309 Verkoopster 32 30 26 22 Serveersters enz. 10 10 9 10 Kantoor- en onderw.pers. 30 27 45 33 Sociaal en Geneesk. pers. 15 15 17 15 Hulp in het huishouden 24 19 18 19 Los arbeidsters, etc. 50 44 52 51 Overige beroepsgroepen 17 14 17 12 Totaal werkloze vrouwen 178 159 184 162 Totaal aanvragen M/V 28 48 36 37 Plaats van inwoning Mannen Vrouwen Tholen 259 150 SintPhilipsland 50 12 309 162 Jeugdigen Mannen Vrouwen schoolverlaters Overigen/schoolverl Overigen Jonger dan 17 jr 1 (2) 1 (1) 3 (1) 1 (1) 17 jaar 5 (7) 3 (1) 4 (6) 2 (4) 18 jaar 4 (2) 7 (7) 4 (3) 4 (5) 19 jaar 4 (3) 2 (8) 8 (6) 6 (8) 20 jaar 1 (1) 8 (9) - (1) 5 (8) 21 jaar 1 (1) 6 (9) 1 (1) 7 (8) 22 jaar - (1) 15 (16) - (1) 10(10) 23-24 jaar 1 (1) 13 (20) 3 (2) 14(15) 25-29 jaar 1 (1) 29 (36) 2 (2) 23(26) 18 (19) 84 (107) 25 (23) 72(85) De tussen haakjes geplaatste cijfers zijn cijfers van de vorige maand. Mannen Vrouwen Totaal 6,9% 11,6% 8,1% 7,2% 16,5% 9,5% 9,6% 16,6% 11,3% 7,7% 15,8% 9,7% 7,9% 15,5% 9,9% Het werkloosheidspercentage: Rayon Tholen Rayon Goes Rayon Zierikzee Gewest Goes Provincie Zeeland Bouwnijverheid Door uitbreiding van de werkgelegenheid kon een groot aantal bouw vakkers in eigen rayon of elders weer aan de slag. Nu is er nog vraag naar timmerlieden en huisschilders. In vergelijking met maart 1988 ligt het aanbod nu lager. Grondwerken Bij deze beroepsgroep was de daling van het aanbod groot. Verscheide ne werklozen konden hun werkzaamheden weer bij hun laatste werkge ver hervatten. Er is een tekort aan straatmakers. Ten opzichte van vo rig jaar is er nu sprake van minder werklozen in deze sector. Metaalnijverheid De daling bij deze sector was gering te noemen. Het aanbod past niet altijd op de vraag. Er is vraag naar vaklieden. Vergeleken met eind maart 1988 beweegt het huidige aanbod zich op een lager niveau. Landbouw en aanverwante bedrijven Het seizoen nam weer een aanvang. Dit betekende dat diverse personen hun werkzaamheden in de landbouw en plantsoenendiensten konden hervatten. Het ligt in de verwachting dat het aanbod verder zal dalen. Kleding- en zeilverwerkende bedrijven Bij deze sector is behoefte aan vrouwelijke arbeidskrachten. Handels- kantoor- en onderwijzend personeel Bij de mannen daalde het aanbod in totaal met 10, bij de vrouwen met 16 personen. Sociale- en geneeskundige zorg Het aanbod bij de mannen bleef onveranderd. Bij de vrouwen was een lichte daling te constateren. Ten opzichte van vorig jaar bleef het aan bod zowel bij de mannen als bij de vrouwen op hetzelfde niveau. Huishoudelijk personeel Dit aanbod omvat alleen vrouwen en vertoont nog een lichte stijging. Los arbeidsters, enz. Bij de mannen bleef het aanbod t.a.v. de vorige maand gelijk. Bij de vrouwen nam het aanbod af. verkopen zijn in zeven jaar ver drievoudigd en de gemeente ver leent 12.000 gulden subsidie. Uijl wees op de dagrecreatie in de stad Tholen. Hij noemde in dat ver band de stadswandelroute en de plannen van de Belgische rederij Flandria voor boottochten. Daar om was Uijl blij met het aanbod van de familie Van der Heijden - ondersteund door de onderne mersvereniging - om het steun punt in hun winkel te vestigen. "Voor de VVV is er een commer cieel aspect mee gemoeid, maar de ondernemers in Tholen zijn er evenzeer bij gebaat. Het feit blijft dat zij gastheer zijn." Volgens Uijl zijn in Tholen nog veel VVV-leden te winnen. 'Tk hoop dat men het belang van een actieve VVV in ziet. Wij denken met deze post in de roos geschoten te hebben, in de 'ghulden roos'." De voorzitter overhandigde mevrouw Van der Heijden een VVV-shawl en bloe men en haar man een VVV- stropdas. Dat laatste was er ook voor wethouder Versluijs. De wethouder zei, dat het ge meentebestuur veel verwachting heeft van de servicepost. Tien tot vijftien jaar geleden maakte hij vanuit de landbouw zelf deel uit van het VVV-bestuur en toen werd al elke vergadering over de huis vesting gesproken."Het toerisme zit op Tholen in de lift," merkte Versluijs op. Hij noemde in de stad Tholen de jachthaven, han delshaven, werf van Van Duiven- dijk en de stadswandeling. Ook van de nieuwste ontwikkeling, het 15 hectare grote dagrecreatiepro ject de Speelmansplaten, moet Tholen een graantje mee kunnen De streekschool aan de Ringers- weg in Bergen op Zoom trok vrij dag en zaterdag duizenden belangstellenden tijdens de open dagen. Die werden gehouden in verband met de officiële opening van de vernieuwde en uitgebreide school. Aan de manifestatie 'school en bedrijf' deden meer dan 50 bedrijven en instellingen uit de regio mee. Zij lieten zien welke beroepsmogelijkheden er zijn en welke opleiding daarvoor nodig is. Onder de bedrijven die zich presenteerden waren ook Thoolse. Eén ervan was bouwbe drijf Uytdewilligen met een kraan bediend door machinist A. de Raat uit Sint-Philipsland. En in de auto-afdeling presenteerde au tomobielbedrijf Bal uit Tholen een tweetal nieuwe Renaults, als mede de allernieuwste buiten boordmotor. De directie van de school ervaarde deze opzet van 'open dagen' als bijzonder positief. pikken. De wethouder wees verder op de 'face-lift' in de stadskern, waar gaten worden opgevuld en het winkelbestand vernieuwd. Hij vond dat de gemeente een aantal aantrekkelijke toevoegin gen had gekregen en noemde als eerste het zoutwater-zwembad bij Gorishoek. Dat ontstaat door zandopspuiting en damaanleg. Verder het strandje bij Sint- Annaland, de toeristische fiets route, de twee hoofdroutes via Oester- en Philipsdam en het fietsveer Gorishoek-Yerseke met een betere steiger. Die getijde- onafhankelijke steiger dreigt ech ter slechts een gedeelte van het ko mende seizoen te kunnen functioneren. "Bij het actief inspelen op de mo gelijkheden hebben we een sterke VVV nodig. Wat door hen nu ge daan wordt, is niet mis en ik heb de behoefte daarvoor mijn dank te betuigen," zei Versluijs. Hij vond het jammer dat de belang hebbenden het VVV-werk onvol doende steunen. "Ik doe een dringend beroep op de mid denstand om lid te. worden. Het economisch belang is gediend met de aanwezigheid van de VVV," besloot de wethouder. Na het uithangen van de VVV-vlag feliciteert wethouder J. Versluijs mevrouw Van der Heijden met de nieuwe folder-servicepost in Tholen. Links kijken dhr. Van der Heijden en voorzitter A. Uijl van de Streek-VVV Eiland Tholen toe. ...tegels worden alsmaar groteren mooier. De Schelde heeft tegels en natuursteen voor vloer, wanden plafond te kust en te keur. Kom'ns kijken en ontdek de veelzijdigheid van de Schelde. Advertentie LM. Ludwig van Hooren uit Tholen met zijn eervolle ver melding en het winnende portret van dhr. Peters uit Oud-Vossemeer. Ludwig van Hooren uit Tholen heeft uit handen van t.v. presenta tor Bob Bouma een eervolle ver melding gekregen wegens een portret van de in Oud-Vossemeer wonende oud-dierenarts uit Rot terdam J.G Peters. Die foto werd uit 1100 inzendin gen van ruim 200 fotografen uit verkoren. De prijs werd bij Kodak in Odijk uitgereikt in het kader van de Camera d'Or 88/89, een nationale portretwedstrijd voor vakfotografen. Ludwig van Hoo ren, bedrijfsleider van Studio Shop in Bergen op Zoom, kreeg de eervolle vermelding in de moei lijkste van de zes categoriëen, het volwassenenportret. Vorig jaar viel de Thoolse fotograaf in de ca tegorie huwelijksfotografie in de prijzen. De wedstrijd, die voor de vierde keer werd gehouden, is uitge groeid tot een belangrijke maat staf voor de kwaliteit van de Nederlandse vakfotografie. "Des kundigen zien de Camera d'Or als een toonaangevende momentop name voor de creativiteit in de fo tografie", zegt een trotse Ludwig van Hooren. Volgens de jury be wees deze tweede eervolle vermel ding een hernieuwde erkenning van zijn allround vakmanschap. De bekroonde foto is in de etalage van Studio Shop in de Kre- merstraat te Bergen op Zoom te zien. Er komt op Tholen en St. Philips- land steeds meer belangstelling voor beleggen in aandelen, obli gaties, opties e.d. Woensdagavond a.s. wordt in het opleidingslokaal van de Rabobank aan de Markt te St. Maartensdijk om acht uur de vijfde beleggingsclub opgericht. Mevr. L.G Korndörfer, bestuurslid van de Nederlandse Centrale Vereniging van Beleg- gingsludieclubs(NCVB), geeft een toelichting op de plannen. Iedere belangstellende is daar welkom. Er zijn al 21 adspirant- deelnemers, het merendeel uit Tholen, zodat de maandelijkse bijeenkomsten hoogstwaarschijn lijk daar zullen plaatsvinden. In Tholen is er in Meulvliet al 't Gouwe Boompje, in het kantoor van de Rabobank St. Maartens dijk het Getij en de Vangstok en in het kantoor van de Rabobank St. Annaland de Krukel. De bij de NCVB aangesloten clubs zijn overigens niet aan een bank ge bonden en staan voor klanten van alle banken open. Initiatiefnemer is dhr. W.M. Sla ger uit Tholen, beleggingsadvi seur bij de Rabobank St. Maartensdijk. "Je zou verwach ten, dat de belangstelling voor ef fecten na de beurskrach van oktober 1987 zou afnemen, maar het tegendeel is waar." Volgens Slager bezit ongeveer 20% van de Nederlandse gezinnen effecten. Met de dividendvrijstelling is het fiscaal aantrekkelijk, maar er zit ten ook risico's aan. Via een be leggingstudieclub kan men daar meer kennis over op doen. "Het is een prettige manier om ervaring op te doen", zegt Slager. De werkwijze is zodanig, dat maandelijks een bedrag gestort wordt, waarvan aandelen of op ties aangekocht worden. Welke, dat wordt door de leden bespro ken aan de hand van jaarversla gen van ondernemingen, publicaties in de pers, e.d. "Om dat het verkrijgen van kennis voorop staat, hoeft de periodieke inleg niet groot te zijn. De leden De Kon. Schippersvereniging Schuttevaer heeft er bij de minis ter van landbouw op aangedron gen, de beroepsvaart en de pleziervaart op de Oosterschelde te scheiden. "In de vaargeul wordt de beroepsvaart aldus zo min mogelijk geconfronteerd met de overige vaart, hetgeen een veili ge situatie, oplevert," schrijft het hoofdbestuur aan de bewinds man. De vereniging bepleit daar voor een vrije zone van 50 tot 100 meter buiten de tonnenlijn, tot een diepte van 1.50 meter. Schuttevaer dringt er op aan, om alle vaarwaters te handhaven in dien de Oosterschelde als natuur monument wordt aangewezen. Deze dienen in alle situaties be vaarbaar te blijven. Indien de grens van de niet en beperkt toe gankelijke wordt bepaald door de tonnenlijn, vindt Schuttevaer dat 'te stringent'. Ook pleit men voor het bevaarbaar blijven van het 'oliegeultje' tussen de Hammen en de geul van de Roggenplaat. Overleg tussen Schuttevaer en rijkswaterstaat heeft ertoe geleid, dat van de weggehaalde lichten op het Schelde-Rijnkanaal er inmid dels enkele zijn teruggeplaatst. Ook komen er in de bochten tus sen Tholen en Oud-Vossemeer ra darreflectoren. bepalen gezamenlijk de hoogte", aldus Slager. Zowel mannen als vrouwen zijn welkom. "Het gaat om een ver antwoord beheer van de eigen fi nanciën en zou het dan niet verstandig zijn dat ook de vrouw daarvan op de hoogte is?", vindt Slager. Hij geeft belangstellenden graag nadere informatie: tel. over dag 01666-3150 of 's avonds 01660-3707. Er is een maximum van 20 leden per club, zodat een zesde er vol gens dhr. Slager misschien sneller is dan men nu verwacht. Genezen karpoet. Helpen wel KOLLEKTE 8-14 MEI Begonnen werd met het thema 'smaken verschillen'. Aan de hand van de eigen smaak werd een aan tal gebruiksvoorwerpen beoor deeld. Wat is mooi? Wat is lelijk? De tweede keer kwam architect J. Boelhouwers op bezoek, samen met H. Elenbaas van Huis en Heem. Zij spraken over 'het ge zicht van de stad'. Aansluitend wordt binnenkort een bezoek ge bracht aan enkele monumentale gebouwen in Tholen. Ook 'theater' kwam aan de orde. Gudrun Beekman doorliep die culltuur vanaf de oude Grieken tot het moderne toneel. Aanslui tend werd in een theater in Goes een voorstelling bijgewoond van 'De ontvoering van mevrouw E door de Internationale Nieuwe Scene. 'Geschreven en gedicht' werd in de openbare bibliotheek behan deld, waar men van enkele dames alle informatie kreeg. Muziek. Sommigen trok het niet aan, maar de overbrenging door de docente was zo speciaal dat 'muziek' als onderdeel van kunst en cultuur de moeite waard was. Thuiscultuur, die is er ook. Er zijn in de loop der jaren zoveel stijlen geweest: jugendstil, art déco enz. Al kende men het begrip wel, het werd niet altijd herkend en ook anders bekeken. "Het resultaat van deze cursus is dat we heel anders naar dingen kijken," was de mening van de cursisten. "Je raakt geïnteresseer der. Je ziet nu veel meer verhou dingen en lijnen in iets. En ook het hoe en waarom van bepaalde dingen, die je eigenlijk normaal vindt, hebben een extra dimensie aan je dagelijks bestaan toege voegd." Voor het onderwerp 'beeldende kunst' kwam P. Rosier op bezoek. Hij is coördinator kunstzinnige vorming bij het REC. Rosier il lustreerde zijn verhaal met dia's. Dinsdag brachten de cursisten een bezoek aan de artotheek in Ber gen op Zoom. De laatste ochtend werd gesproken over film en vi deo. Mevrouw Beekman vertelde haar leerlingen over de achter gronden van het filmmaken. "Ei genlijk is de cursus te kort," was de mening. "Het is maar een tipje van de sluier, maar het werkt zeer stimulerend." In feite is er voor deze cursus geen drempel en het aanbod is zo gevarieerd, dat er al tijd wel een onderwerp bij is waar over men iets weet. Dat in tegenstelling tot gerichte cursus sen. "Mensen die daarover echt alles willen weten en dikwijls al goed onderlegd zijn, verwijs ik dan ook meestal door naar de Volksuniversiteit," deelde Gudrun Beekman mee. Zij had aan de dames, die qua leeftijd, opleiding en achtergrond een gemêleerd gezelschap vorm den, dankbaar publiek dat dit liet mérken door de overhandiging van een boeket. Die geste ging wel gepaard met de vraag om een ver volgcursus. "Daarvoor zal ik ze ker mijn best doen en ook denk ik dat er in de toekomst wel animo zal zijn voor een herhaling van de ze cursus," zei mevrouw Beekman. De spuitdag in de hal van Baren- brug heeft zaterdag tussen de 1000 en 1200 mensen getrokken, zo schat voorzitter M. Geluk van de stichting Promotie Oud- Vossemeer. Met name 's middags tussen twee en vier uur was het erg druk en 's avonds kwamen er van zeven tot negen uur weer behoor lijk veel mensen. In de agrarische vakpers waren er ook publicaties over de spuitdag verschenen, waardoor er zelfs mensen ver uit Zuid-Holland waren. De stand houders hadden ook kosten noch moeite gespaard om uitgebreid voorlichting te geven over de nieu we machines en gewasbescher mingsmiddelen, alsmede de strengere milieu-eisen. Vrijdag was er uit Frankrijk een machine aangevoerd en van één apparaat was de constructeur aanwezig, zo dat geïnteresseerde landbouwers en loonwerkers uit de eerste hand informatie kregen. Er was gericht publiek, dat echt geïnteresseerd was, aldus voorzitter Geluk. Loonwerkers in de wijde omge ving waren ook persoonlijk uitge nodigd voor deze spuitdag in Oud-Vossemeer. Naast al het grote gebeuren, was er in de immense hal ook een kleine compute ropstelling met een speciaal pro gramma voor de akkerbouw. De standhouders waren tevreden en voelden wel voor herhaling, maar SPV-voorzitter Geluk vindt dat ei genlijk pas zinvol bij nieuwe ont wikkelingen op spuitgebied. Uitblad. De stichting Uitblad voor Zeeland - een culturele agen da met praktische informatie over theatervoorstellingen, ten toonstellingen enz. - krijgt van de provincie voor dit jaar 22.000 gul den subsidie. Als het blad niet kostendekkend kan werken, wordt de uitgave ervan gestaakt. Op die maandagochtend dacht ik er over wat te gaan schrijven van dat gelukzalige moment, dat ik op dat ogenblik had. Over dat mo ment van sentiment, dat moeder en ik die dag ervoor hadden, waarbij we een traantje wegpink ten bij de gedachte, dat broer Leo met vrouw en kind op vakantie naar Peru, heus wel goed waren aangekomen. Want je wist het toch maar nooit met die vliegtui gen tegenwoordig. Maar: "geen bericht is goed bericht", zeiden we tegen elkaar. Ik wou schrijven van die blijd schap over m'n boekjes die die middag klaar waren (het was nou een serie). En dat ik de gewoontes van m'n moeder steeds beter ging begrijpen. Dat komt, hoe verve lend ik dat bij tijd en wijle ook vind, doordat je zelf ook ouder wordt. Al met al vond ik die och tend, dat het leven eigenlijk toch zo verschrikkelijk mooi was. En dan, door één telefoontje, wordt dat plotseling een ver schrikkelijk egoïstisch beeld, wanneer je hoort, dat de dood ie mand uit je gezin heeft meegeno men. Zomaar. Dat kan niet! Dat mag ook niet! Dat is geméen! Het leven begint toch pas bij veertig! Grote schrijvers zouden dat met prachtige woorden uit kunnen leggen, maar ik heb momenten dat ik alles wel in mekaar zou wil len rammen! Wat kan het je alle maal nog schelen, al dat stomme gedoe: waardeloos! Momenten van ontreddering. Van niet te stuiten verdriet over je dochter, die nou alleen verder moet.... Als een film trekt het allemaal aan je voorbij. Rouwkaarten, de preek van de pastoor, al die bloe men, al die mensen, de begrafe nis. Zijn leven is voorgoed voor bij....Om dat te aanvaarden, is zo verschrikkelijk moeilijk Momenten van machteloosheid. En onmeetbaar mededogen met je kind, die er van dag tot dag pro beert doorheen te komen. Ze is zo stilletjes, zo magertjes. Je hart breekt keer op keer.... Je wilt haar helpen, maar weet soms niet hoe. Verdriet om de dood moet je, hoe goed door bui tenstaanders ook bedoeld, voor jezelf, alleen verwerken. Geluk kig dat we Mark hebben, want anders Ondanks dat gemis van z'n papa, maakt hij ons toch aan het la chen. Gelukkig begrijpt hij dit al les nog niet. In m'n herinnering komt het ad vies van een oude meneer naar boven, die eens tegen me zei: "Geniet van het leven, m'n kind, want het duurt maar zo kort". Op dit moment zou ik niet weten hoe dat moet....

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 15