'Dat scheelt de bewoners een jas' Groen licht voor zes windmolens KLUS SGP tegen grondverkoop 't Ziet er voorbeeldig uit AIL De Bres alleen voor universiteit Glazen wand in de Rozeboom hele vooruitgang Verkeersproef levert gesleutel en gesprekken op Raadsels rond de groeikern VRIENS Pinksterketen Speelautomaten niet welkom in Sint-Philipsland Mevr. Deurloo denkt anders over jumelage Donderdag 27 april 1989 DE EENDRACHTBODE Sociale contacten Huurverschil Bouw begint mogelijk al deze zomer De gemeenteraad van Sint-Philipsland heeft unaniem besloten planologische medewerking te verlenen aan de bouw van een windenergiepark in de Willemspol der. J. de Jager (CDA) noemde het 'een leuke vorm van energie-opwekking' en H. Geluk (SGP) sprak van 'de schoonste vorm'. Eerste waterkering Rioolrecht Duizend gulden boete voor alcoholmisbruik Praatplan voor verbouwing van bestuurszetel St.-Philipsland Afscheid Boone GROTE OF KLEINE Vanaf 1985 wordt door de plaatselijke afdeling van Veilig Verkeer Nederland (VVN) in Sint-Maartensdijk jaarlijks een verkeersproef gehouden voor de kinde ren van de hoogste klassen van de basisscholen. Bellen Prioriteit Vrijheid autobedrijf krebbekx Burgemeester: op andere wijze scholen Sympathie 13 De verbouwing van het bejaar- denwoningencomplex/diensten- centrum De Rozeboom in Sint- Philipsland is vrijdagmiddag door burgemeester T.A.Vogel of ficieel opgeleverd. Hij deed dat door een drietal plastic blokjes in de nieuwe pui van het complex aan te brengen. Even voor deze handeling leek een ongelukje roet in het eten te gooien toen een van de bewoners bij het naar buiten gaan tegen de nieuwe glaswand naast de deur aanliep. Het bleef bij een on schuldige botsing maar beheerster mevrouw G.E. Geense plaatste na afloop van de bijeenkomst voor de zekerheid een plant voor het bewuste gedeelte. Tijdens de officiële handeling konden de bewoners en genodig den profiteren van droog weer. Een half uurtje later bewees de vlieswand bestand te zijn tegen wind en regenrde galerij bleef keurig droog terwijl de regen langs de ramen droop. Algemeen directeur G.C. de Bruin van de stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland zei in "de Wimpel" dat door deze wand het binnenkli maat van de Rozeboom verbeterd wordt en dat mensen niet meer op de tocht hoeven te staan als ze een praatje willen maken. "Het zorgt voor meer sociale contacten en bewoners die minder mobiel zijn worden eerder bezocht". Ook burgemeester Vogel liet zich in vergelijkbare bewoordingen uit: "Het scheelt letterlijk een jas. Het is veel gemakkelijker om naar de recreatiezaal te gaan". Vogel was blij dat het karwei geklaard was. Hij schetste in het kort de voorgeschiedenis waarbij hij stil stond bij de korte tijd die de ge meente toebedeeld had gekregen om een subsidie-aanvraag in te dienen bij de provincie. In één dag werd door M.J. Laban 'hals over kop' een tekening plus bere kening gemaakt die voor 100% door de provincie is gesubsi dieerd. De kosten van de nieuwe pui bedragen ongeveer 2 ton. "Het resultaat is veel mooier dan we gedacht hadden. Ik heb het niet eerder zo mooi gezien", zei een trotse burgemeester, die een soortgelijke oplossing enkel in het buitenland had gezien. Hij be dankte het voltallige college van zijn gemeente dat bij de opening aanwezig was: "Waarmee maar weer eens onderstreept wordt dat wij het ouderenbeleid in St. Phi- lipsland een belangrijke zaak vinden". Eén van de bewoners N. den Bra- ber vond het geheel van voorzie ningen in en om De Rozeboom 'een mooie instelling', maar kon niet begrijpen waarom er zulke grote huurverschillen kunnen op treden voor dezelfde woningen. "Het is de enige wanklank die ik wil laten horen. Het is een onbil lijke regeling dat de één 130 gul den meer aan huur betaalt dan de ander", zo zei Den Braber. De Bruijn legde uit, dat het verschil Overigens vond De Jager de reve nuen voor Sint-Philipsland maar povertjes. "Het levert alleen de bouwleges op." Burgemeester Vo gel noemde de verdienste een bij komstigheid. "Het aandeel in de energievoorziening is van meer belang." Op vragen van De Jager over het scheppen van werkgele genheid (in de onderhoudssfeer) moest Vogel het antwoord schul dig blijven. "Maar meestel leve ren investeringen iets op voor de omgeving." De burgemeester be nadrukte dat er goed was onder zocht of de gemeente geen flater zou slaan met het plan. Aanvan kelijk viel het gebied in de Wil lemspolder niet onder de milieupremiegebieden, maar met hulp van g.s. is het ter elfder ure gelukt de polder in te passen. H. Geluk wilde weten of er al overleg was met provinciale wa terstaat en waterschap. "Rijkswa terstaat heeft er op gewezen dat de dijk van de Willemspolder een eerste waterkering is en er daarom geen bouwactiviteiten zijn toege staan. Maar volgens de tekening staan de molens aan de teen van de dijk." Vogel noemde het een zaak van de aanvrager (inge nieursbureau Energie-connection - red.) om contact met het water schap op te nemen. "Mij is be kend dat het bestuur* van het waterschap geen bezwaar heeft," zei hij. Dijkgraaf I.C. Hage ver klaarde daarentegen vorige week 'voorzichtig positief' te zijn. Deze week zouden waterschap en rijks waterstaat de zaak afronden. De burgemeester verwachtte dat deze zomer met de bouw zal worden begonnen. Het voorstel om de verordening rioolrecht op enkele punten aan te passen aan de modelverordening van de Vereniging van Nederland se Gemeenten, werd aangehou den. A.P. Kornaat en J. de Jager hadden bezwaren tegen artikel 10, waarin staat dat de burger die geen aanslag krijgt, zich binnen zes maanden na afloop van het kalenderjaar zelf moet melden. "Dat is omkeren van de bewijslast en niet acceptabel ten opzichte van de burger," zei Kornaat. De Jager noemde het 'vragen om je eigen vonnis'. Bovendien vond hij nergens iets over sancties. Burge meester Vogel kon geen antwoord A.J. v.d. L. uit Oud-Vossemeer is tot 1000 gulden boete veroordeeld en 6 maanden voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid wegens het rijden onder invloed. De officier van justitie had 3 maanden onvoorwaardelijk en 3 maanden voorwaardelijk geëist, maar de Middelburgse politie rechter hield rekening met het feit dat v.d. L. in de polder woont en voor zijn bedrijf een rijbewijs no dig heeft. Hij was door de politie bij St. Philipsland aangehouden, maar de blaasproef mislukte omdat v.d. L. telkens met blazen stopte. Het alcoholpromillage kon daardoor niet vastgesteld worden. De Oud- Vossemeerder schreef dat toe aan problemen met zijn neuspoliepen. De rechter had daarover zijn twij fels, maar sprak v.d. L. op dit on derdeel toch vrij. geven en zou daarom de zaak na der onderzoeken. De fracties van de RPF/GPV en de VVD in de Thoolse gemeente raad hebben maandagavond schriftelijke vragen gesteld aan b en w over de aanwijzing van Tho- len als regionale groeikern. Hier over bestaat al geruime tijd verschil van mening, met name tussen burgemeester H.A. van der Munnik en de PvdA'ers J. de Bres(raadslid) en H. Vene- kamp(statenlid). Volgens de bur gemeester is de gehele gemeente Tholen regionale groeikern, ter wijl de socialisten met de streek- plankaart van het provinciaal bestuur ter illustratie, dat predi kaat alleen aan Tholen-stad geven. RPF/GPV en VVD wezen b en w op een discussie in de statencom missie ruimtelijke ordening op 14 april. De statenleden H. Vene- kamp(PvdA) en J. Ra- mondt(CDA) brachten daar naar voren, dat de aanwijzing van Tho len als regionale groeikern alleen de stad betreft en niet het gehele eiland. Volgens de PZC van za- terdg 15 april was gedeputeerde mevr. E. Maris-Koster het daar mee eens. "Als men op Tholen kiest voor bijvoorbeeld St. Maar tensdijk als groeikern, dan kan daar over gepraat worden. Het heeft wel consequenties. Die kern krijgt dan wel een accent, met na me bij toewijzing van voorzienin gen." Ze kondigde aan op korte termijn het Thoolse gemeente bestuur voor overleg te ont bieden! Van Belzen en Van Gorsel merk ten op, dat het antwoord van de gedeputeerde niet van gelijke "Het college heeft nog geen besluit genomen dat die bank niet interessant voor ons is. Maar 't lijkt erop dat we 't zónder ook wel kunnen. We staan niet te trappe len." Dat zei burgemeester T.A. Vogel van Sint-Philipsland in de gemeenteraad op vragen van de SGP-fractie. Die wilde weten of het de bedoeling was om de Rabo bank te betrekken in de plannen voor de verbouwing van het ge meentehuis. "Naar wij meenden is dat plan in een eerder stadium al losgelaten," schreef de fractie. De SGP wilde ook weten, wie de plannen aan het ontwikkelen is. Dat naar aanleiding van een me dedeling van wethouder A. Kosten in deze krant, dat het de Centrale Dienst Gemeentewerken zou zijn. "Toen me de vraag gesteld werd, kon ik onmogelijk op de naam komen," zei de wet houder. De opsteller van het schetsplan is echter het particulier architectenbureau Rothuizen/'t Hooft. "Na het binnenkomen van deze vragen hebben we inmiddels ook het praatschetsje ontvangen," deelde de burgemeester nog mee. Ypsilon. De vereniging Ypsilon - voor ouders en familieleden van chronische, psychotische of schi zofrene mensen - houdt op 2 mei een informatie-avond in 's Heer Hendrikskinderen. Vanaf 19.45 uur vertelt psychiater mevr. Schrijvers over haar werk in het PZZ. strekking is dan destijds van b en w aan de raad. "Is het college be reid na overleg met de gedeputeer de de raad de uitslag van dit overleg voor te leggen?" Het college zal schriftelijk ant woorden. wordt veroorzaakt door een ver andering in de rijkssubsidie: "Dit probleem hebben wij niet uitge vonden, maar het heeft te maken met de overgang van het ene naar het andere subsidiesysteem. Als je de regel hanteert van gelijke mon nikken gelijke kappen, dan zou dat betekenen dat bewoners die al lang hier wonen een stapje terug moeten. En dat kan niet want je hebt te maken met verworven rechten". De vragensteller vond het billijker wanneer dit verdeeld zou worden over de 24 woningen en niet over 6 woningen zoals nu gebeurt. Den Braber kondigde aan een en ander 'tot de hoogste instantie' te laten uitzoeken. Bur gemeester Vogel zegde toe te pro beren deze regeling op papier te zetten: 'Het is een moeilijke mate rie, de monnikken zijn wel gelijk, maar de kappen niet". Bewoners en genodigden bleven na de toespraak gezellig na in De Wimpel. Bewoners en medewerkers van De Rozeboom namen vorige week woensdag afscheid van dhr. Boo ne, bouwkundig medewerker van de Stichting Verpleeg- en Rusthui zen Zeeland. Hij maakt gebruik van de vut-regeling. Beheerder mevr. G.E. Geense- Gouw stond stil bij de deskundig heid van dhr. Boone, maar ook bij diens meelevendheid en bewogen heid. Hij bezocht De Rozeboom vele jaren voor zowel onderhoud als dé nodige verbouwingen, ook de nu gereedgekomen vlieswand. Aan mevr. Boone, die tot verras sing van haar man aanwezig was, overhandigde mevr. Verwijs- Polderman een biedermeier boe ket. Namens bewoners en mede werkers kreeg Boone uit handen van dhr. Smit een boekenbon. Ter afsluiting zongen mevr. v.d. Reest en dhr. Verwijs een lied voor de vertrekkende functionaris. Dhr. Walraven, hoofd van de DSW, sprak lovende woorden aan het adres van dhr. Boone en ver telde dat hij wordt opgevolgd door dhr. Van Liere. Deze laatste maakte van het hele gebeuren een videoband. Na een dankwoord van dhr. Boone was men nog ge zellig bijeen en kon persoonlijk afscheid worden genomen. f. uw i Bk mrmm - - - Bewoners van de Rozeboom en gasten bij de officiële afronding van de glazen wand bij het bejaardencomplex aan de Eendrachtstraat in St. Philipsland. BOUWMATERIALEN BV Zeelandhaven 7 (achter de Bristol) Bergen op Zoom, 01640 - 34750 Open: maandag t/m vrijdag van 7.30 - 17.30 uur zaterdag van 8.00 - 12.00 uur Advertentie I.M. Met als thema 'Voor vrede: ge rechtigheid en behoud van de schepping' wordt van 8 t/m 12 mei weer de Pinksterketen gehou den. Die dagen is er, telkens in een andere kerk, om zeven uur een ge bedsdienst, waarheen de deelne mers per fiets komen. Zingend en biddend bereidt men zich voor op het Pinkstergebeuren. De Pinksterketen begint op 8 mei in de r.k. kerk aan de Markt te Tholen. Op 9 mei komt men sa men in de r.k. kerk aan de Dorps weg in Oud-Vossemeer, op 10 mei in bejaardentehuis Sint- Maartenshof aan de Bloemenlaan in Sint-Maartensdijk, op 11 mei in de n.h. kerk aan de Dorpsstraat in Halsteren en op 12 mei in de Ont- moetingskerk aan de Stoofstraat in Poortvliet. De verkoop van industriegrond in Sint-Philipsland aan P.CA. Son- dermeijer heeft niet de instem ming gekregen van de SGP-fractie. Wethouder L. Wal pot zei dat het beginsel van de partij in deze zaak de doorslag moest geven. Sondermeijer heeft 1.600 m2 grond nodig voor een bedrijfs ruimte (met woning), waarin hij speelautomaten repareert. Voor aanvullende bestrating in de In dustrieweg is nog f. 8.400,- nodig. "Het is enorm moeilijk. Hier zit aan vast de exploitatie van gokau tomaten, die tot verslaving bij de gebruikers kunnen leiden. Met als gevolg de mogelijke ontwrichting van gezinnen en zelfs van de maatschappij," zei Walpot. "Deze zaken kunnen wij niet honoreren, getoetst aan Gods Woord." De wethouder zei de verkoop van in dustriegrond en de werkgelegen heid uitermate belangrijk te vinden. "Allerlei pluspunten zijn met de fractie indringend bespro ken; de oplossing is niet gevon- Vrijdagochtend werd het prakti sche gedeelte afgerond: 33 leerlin gen legden op de fiets een par cours af dat was uitgezet door VVN. Daarvan kwamen er 23 van de openbare basisschool De Rie- burch (groep 7 en 8) en 10 van de christelijke basisschool Juliana van Stolberg (groep 8). Voor het vertrek werden de jeugdige deel nemers moed ingesproken door twee agenten van de Rijkspolitie Tholen die ook de fietsen aan een laatste controle onderwierpen. De fietscontrole was een dag eerder al op school uitgevoerd zodat de Rijkspolitie niet veel werk had. De leerlingen hadden ongeveer een week gekregen om hun fiets in orde te maken. Dat heeft bij me nig gezin geleid tot veel gesleutel omdat niet alle tweewielers volde den aan de normen die de ver keersregels hieraan stellen. Vooral bellen bleken nodig aan vervanging toe en ook het achter spatbord had vaak een opknap- beurtje nodig. Bij de kinderen van de Juliana van Stolberg ble ken bijna alle kinderen over gloednieuwe fietsen te beschik ken. Volgens directeur Egas hangt dat samen met het feit dat deze leerlingen na dit schooljaar naar de middelbare school gaan en hun ouders alvast - met het oog op de verkeersproef - overgegaan zijn tot de aanschaf van de fiets. Leerkracht R. van der Klugt (te vens secretaris van de afdeling St. Maartensdijk van VVN) zei, dat het verkeer de afgelopen 2 a 3 we ken in veel huisgezinnen het on derwerp van gesprek is geweest. Voor de controleposten waren 15 ouders actief met een lijst waarop de gedragingen van de leerling in het verkeer werden genoteerd: rechts rijden, handen aan stuur, richting aangeven, voorrang ver lenen, eerst achterom kijken. Het parcours in en om Sint- Maartensdijk werd door de meeste leerlingen binnen 20 minu ten afgelegd. De moeilijkste pun ten vormden het kruispunt bij het postkantoor dat twee keer in de route was opgenomen en de Ha ven, richting Molenstraat. Het schriftelijk gedeelte bestond uit 4 katernen: het verkeer in het dorp, de buitenwegen, fietsen in de grote stad en verkeersborden. VVN-voorzitter H. de Wit reikte 's middags de diploma's uit. Mevr. E.W. Steendijk en mevr. C.C.A. Blurgers waren 's mor gens op de Markt present om een en ander in goede banen te leiden. Rayoncommandant E. Waasdorp zei na afloop weinig schrijfwerk te hebben gehad. "Het wagen park ziet er voorbeeldig uit. Als de fietsen altijd zo waren, dan was er niets aan de hand." De deelnemers aan de verkeersproef voor het gemeentehuis op de Markt in St. Maartensdijk hadden er duide lijk plezier in, evenals de politiemannen Waasdorp(rechts) en Steijn(links). Linksachter mevr. Steendijk, afde lingsbestuurslid van Veilig Verkeer. den. Wij kunnen niet anders dan het beginsel laten prevaleren." De SGP schaarde zich bij monde van H. Geluk achter haar wethouder. "Het heeft weinig zin hierover te discussiëren," meende J. de Jager. "Ook auto's kunnen misbruikt worden, dus daar kun je ook te gen zijn." Hij vond dat een lang gekoesterde wens met deze grond- verkoop in vervulling gaat. "De invulling van het industrieterrein heeft enorme prioriteit, dat zegt ook de SGP. Bovendien is af gesproken dat in Sint-Philipsland geen automaten geplaatst wor den." A.P. Kornaat wees erop dat Son dermeijer al dertien jaar in de ge meente woont en zijn bedrijf al vijf jaar uitoefent zonder overlast voor iemand. Hij vond ook dat de SGP zich beter tot de kern van de zaak kon beperken en gewoon zeggen dat ze op principiële gron den tegen zijn. De PVAB-er was het er verder niet mee eens, dat het minderheidsstandpunt van Walpot niet in het raadsvoorstel was verwoord. Burgemeester Vo gel noemde het toch iets anders dat de wethouder zijn standpunt voorbehield. "Kornaat en De Jager hebben ge lijk, wanneer het om een minder heidsstandpunt gaat," zei Walpot. "Maar dit heeft te maken met de erg late binnenkomst van infor matie, waardoor niet eerder over leg mogelijk was." Geluk kwam zijn wethouder te hulp: "Je kunt nooit iemand het recht ontzeggen ter vergadering zijn standpunt toe te lichten." "Vrijheid is een groot goed," vond burgemeester Vogel. Hij wil de dat dan wel doortrekken. "Ook ik juich gokken niet toe. Maar het bedrijf zit hier al jaren en verhuist nu. Bovendien is selec teren gevaarlijk. Om voor aan koop voor grond in aanmerking te komen, moet men aan de gestelde voorschriften voldoen." "Ieder zal zich normen aanleg gen. Als je Gods Woord als norm neemt, dan heeft dat zijn conse quenties; zelfs voor industrievesti ging," zei Walpot, die opmerkte er van wakker te hebben gelegen om hierover een beslissing te moeten nemen. "Waarom voelen b en w niet voor jumelage met een gemeente uit Vlaanderen", vroeg mevr. J.M. Deurloo-van Broekhoven zich maandagavond in de Thoolse ge meenteraad af. Het college stelde voor het verzoek van het Alge meen Nederlands Verbond voor kennisgeving aan te nemen. De burgemeester hoorde het CDA-raadslid 'met grote verba zing' aan. Vorig jaar zei de raadsmeerderheid onder wie mevr. Deurloo namelijk nee tegen jumelage. "Je kunt van gedachten verande ren", merkte ze op. De liberale fractievoorzitter Van Gorsél glun derde. "Dat biedt nieuwe perspec tieven." Hij was een warm voorstander van jumelage gezien het wegvallen van de grenzen bin nen Europa in 1992. "Landbouw, werkgelegenheid, je moet 't alle maal Europees zien", zei Van Gorsel. Mevr. Deurloo merkte op, dat Tholen meer te bieden had dan landbouw. Ze voelde wel voor ju melage. "Zo dichtbij in België hoeven de kosten niet zo hoog te zijn." Voor wethouder Koopman speelden de kosten echter 'wel de gelijk mee'. De burgemeester zag 'allerlei vro lijke gezichten', maar raadslid Van Belzen vond, dat er in de vakantie van CDA-fractievoorzitter Van Kempen 'rare dingen' gebeuren. PRINS REINIERSTRAAT 3 STEENBERGEN TELEFOON 01670-64561 TOYOTA Advertentie I.M. Met verve bepleitte raadslid J. de Bres maandagavond het belang van de zomeruniversiteit Zeeland. Hij was er vorig jaar met nog een andere Tholenaar, zelf student. De overgrote meerderderheid van de Thoolse gemeenteraad was het echter met b en w eens, dat het subsidieverzoek 1989 moest wor den afgewezen. "Tegen windmolens vechten heeft geen zin", concludeerde De Bres, die alleen de steun van P. van Bel zen kreeg. Ze stemden toen ook niet tegen het voorstel van het college. De Bres merkte op, dat b en w zo graag in de vaart der volkeren meegaan. "Het werkt op Tholen, gelegen tussen Rotterdam en Ant werpen wordt gezegd. Allerwegen wordt er tegen het vertrek van in stituten voor hoger onderwijs gea geerd en de zomeruniversiteit is er mede daardoor gekomen. Nu vin den b en w die scholing niet van belang, maar het is van wezenlijke waarde voor geleerde heren en ge wone mensen om eraan mee te doen. Zij kunnen zich in allerlei problemen verdiepen, ook ge meentebestuurders en ambtena ren. Heel veel mensen uit Zeeland die door studie zover gekomen zijn, geven les aan de zomeruni versiteit. Het is een wisselwerking. De Erasmusuniversiteit werkt er aan mee en prof. Van der Zwan, die onlangs op Tholen was. Vin den de Zeeuwse gemeenten het niet belangrijk om de gezichts kring te verwijden? Het niet verle nen van subsidie dient het prestige van de gemeente bij de provincie niet", aldus De Bres. De burgemeester antwoordde, dat er op Noord- en Zuid-Beveland geen eensgezindheid over de sub sidie is. Hij erkende dat er bij de zomeruniversiteit aantrekkelijke onderwerpen zijn om de kennis te verbreden. "Maar kun je niet op andere wijze geschoold worden, in het West-Brabantse. Moet je dat per se in Zeeland zoeken? We kunnen een bijdrage uit sympa thie geven, maar daar kun je niet van leven. Twee deelnemers van Tholen halen ons niet over, want uw zienswijze kun je op meer in stellingen toepassen", aldus de burgemeester. P. van Belzen had geen doorslag gevende argumenten voor afwij zing van de subsidie gehoord.' Hij wees er bovendien op, dat Tholen voor andere zaken wel bij de pro vincie betrokken is. Tot een stemming kwam het ech ter niet. De zomeruniversiteit Zee land moet het zonder Thoolse subsidie doen. t

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 13