Programma Koninginnedag Jagers in Zeeland neergehaald SMAAKMAKER 'Nog nooit zo druk in de bieb' Zaterdag 29 april is het feest in alle acht woonkernen Geallieerde verliezen hoog in nacht van 25 mei 1944 Muziek en poëzie tijdens bibliotheekdag in Tholen en St. Annaland Nog meer solisten in de prijzen Donderdag 27 april 1989 DE EENDRACHTBODE 11 THOLEN OUD- V0SSEMEER SINT-ANNALAND STAVENISSE SINT MAARTENSDIJK SCHERPENISSE SINT- PHILIPSLAND |S jj POORTVLIET ANNA JAC0BAP0LDER door A.G.A. Verswijveren Springstoffen Brussel Poëziewerkplaats Eigen produktie Zeeuws Beatrix goud/zilverstuk Optocht verbouwde auto's op 29 april Gemeente zonder overleg in hoger beroep 9.00 u. Aubade op de Markt, af genomen door burgemeester H.A. van der Munnik, m.m.v. Kon. mu ziekvereniging Concordia. Leden van scouting Heenetrecht hijsen de vlaggen. Aansluitend is er voor de jongste kinderen een voorstelling van poppentheater Robhetty in Meul- vliet. De iets oudere kinderen doen spelen op het schoolplein. Voor de oudste kinderen is er - in samenwerking met Huis en Heem - een fietstocht rond het thema 'boerderijen'. 10.00 u. Rommelmarkt jeugdwerk Geref. Kerk, Herv. Gem. Imma- nuël en scouting Heenetrecht, op de Markt. 10.00-11.00 u. Carillonbespeling door beiaardier Gerard de Waardt. 11.00-13.00 u. Gelegenheid om oude modellen auto's te bekijken op de Oesterputten. 13.15 u. Fietstocht voor volwasse nen rond het thema 'boerderijen'. 13.30-15.30 u. Hengelwedstrijd voor kinderen t/m 14 jaar in de vest. Vooraf aanmelden bij h.s.v. De Pieterman. Prijsuitreiking om streeks 19.00 u. 14.00 u. Vertrek 100 tot 150 auto's van de Custommeeting voor rond rit over het eiland. 14.00 u. Demonstratie spring- groep Olympia, vóór Ten Anker. 14.15-15.45 u. Films en mogelijk heid om met brandweerauto mee te rijden, vanaf de brandweer kazerne. 15.00 u. Rondgang Concordia in nieuwe uniforme kleding. 16.00 u. Sponsorloop junioren en pupillen Tholense Boys op De Bent. 17.00 u. Touwtrekken op het sportveld. 8.50 u. Muziekvereniging O.V.M. haalt de kinderen bij de scholen op en brengt ze naar de Vos- senkuil. 9.15 u. Aubade door O.V.M. en de kinderen. 9.30 u. Opening kinderspelen aan de Ring, door voorzitter A.A. van Westen van het Oranjecomité. Prijsuitreiking is om 11.45 u. 11.30 u. Oplaten van ballonnen. 11.30 u. Voetbalwedstrijd tussen A-junioren en jeugdleiders v.v. Vosmeer. 13-17 u. Oriëntatierit per fiets/bromfiets of auto. Inschrij ven vanaf 12.45 u. in de Vos- senkuil. 8.15-8.30 u. Koraalmuziek uit de toren. 9-9.30 u. Aubade aan de Ring (bij slecht weer in de Wellevaete), m.m.v. Accelerando, VZOS, leer lingen basisscholen en gemeente bestuur. 10.30-13 u. Rommelmarkt Accele rando, Sakofahal Bierensstraat. 10.30-12 u. Verkoop tweedehands kinderkleding, peuterspeelzaal Ollekebolleke Bierensstraat. 10.30-18 u. Verkoop oliebollen WIK aan de Ring. 14-17 u. Spelletjes aan de Ring m.m.v. Plattelandsvrouwen. Spuitwedstrijd aan de Ring m.m.v. de brandweer. 15 u. Demonstratie WIK en de monstratie Dodi Dodi, aan de Ring. 16 u. Oriëntatierit WHS, start kantine. 20.30 u. Concert Accelerando aan de Ring en afhalen lampions. 21 u. Start lampionoptocht. Rou te: Ring, Voorstraat, Molendijk, Tienhoven, F.M. Boogaardweg, Bierensstraat, Zuidstraat, Kloosterstraat, A. van Bourgon- diëstraat, Raiffeisenstraat, Schoolstraat, Hoenderweg, Nieuwstraat, Cureestraat, Hoen derweg, Domineeshof, Spuistraat, Havenplein, Voorstraat, Ring. Zaterdag viert Nederland de verjaardag van koningin Beatrix 9.30 u. Zingen Wilhelmus bij De Schalm. Aansluitend Vlaamse kermis op het schoolplein (bij slecht weer binnen), met Oudhollandse spe len, verkoop van kaarten e.d., pof fertjes, koffie, limonade enz. Sluiting 12.30 u. 15.00 u. Begin spelen op de Voor straat, door jeugdvereniging La Redoute (o.a. ringsteken, kruiwa genrace). 21 u. Oranjebal in De Stove. 9.30 u. Korte rondgang Euterpe en begeleiding kinderen De Rie- burch naar de Markt. 10.00 u. Aanvang kinderspelen op de Markt. 14.00 u. Optocht met versierde fietsen door het dorp m.m.v. Eu terpe. Inschrijven 13.15-13.45 u. en prijsuitreiking 15.00 u. op de Markt. Route: Markt, Kaaistraat, Haven, Westvest, Achter 't Bos, Hogeweg, W. Boothstraat, Bloe- menlaan, Onder de Linden, Oost singel, R. Barnenstraat, Wilhelminastraat, Zuidsingel, Molenstraat, Kaaistraat, Markt. 15.30 u. Vijfkamp op de Markt. Prijsuitreiking 17.00 u. 19.30-21.00 u. Oranjeconcert Eu terpe met om 20.30 uur stoelen dans, waaraan iedereen kan meedoen (bij slecht weer wordt uitgeweken naar Haestinge). Heel de dag kan in een kraampje op de Markt o.a. koffie en limo nade gekocht worden. 9.00 u. Opening Oranjefeest. 9.15 u. Begin kinderspelen op de Hoge Markt. 14.00 u. Spelen voor ouderen op het Pluimpotterrein, o.a. kussen gevecht boven waterbad, 3-in-l verrassingsspel en fietsvoetbal voor jeugd van 14 t/m 20 jaar. 18.15 u. Touwtrekken. 20.00 u. Lampionoptocht. 21.00 u. Oranjebal in het Holland Huis m.m.v. Scarpenesse. fUnlMliMaiaiHinnn'iiinaiUlii 8.00-8.15 u. Feestelijk klokgelui. 9.00 u. Aubade voor 't Ouwe Raed'uus. Namens het gemeente bestuur neemt wethouder L.J. Koopman die in ontvangst. 9.45 u. Kinderspelen rond de be jaardenwoningen, o.a. zaklopen, doelschieten, pan zoeken, ringste ken, ski-lopen, bellen blazen, hoe pelen, kruiwagenrace, stokpaardenrace, kegelen. Na af loop prijsuitreiking in 't Ouwe Raed'uus. Peuterspeelzaal Klein Duimpje voert op het Jan v.d Slikkeplein een eigen aangepast programma uit. 14.30 u. Gecostumeerde voetbal wedstrijd tussen buurtvereniging Stoofstraat en biljartvereniging Tolrust, terrein SPS. 21.00 u. Lampionoptocht vanaf de Markt, m.m.v. de Oud- Vossemeerse Muziekvereniging. ten ballonnen op op schoolplein Kon. Julianaschool. 13.00 u. Kleiduivenwedstrijd bij J. van Strien, Lageweg 10. Georgani seerd door de jachtvereniging Sint-Philipsland. Bij de afsluiting verleent het Eerste Zeeuwse Jacht hoornkorps medewerking. 13.15 u. Ballonnenwedstrijd op schoolplein Kon. Julianaschool. 14.00 u. Demonstratie politiehon denvereniging De Schaerepe Bliek op de Tramput. 15.30 u. Start M.A.C. oriëntatie rit. Inschrijven om 15.00 uur en prijsuitreiking 21.30 uur in De Druiventros. 20.00 u. Demonstratie jeugd brandweer op het havenplateau. 21.00 u. Lampionoptocht vanaf De Wimpel, m.m.v. Concordia. Lampionnen vanaf 20.30 uur te koop in De Wimpel. 9.45 u. Hijsen vlag en zingen Wil helmus en Zeeuws Volkslied o.l.v. Concordia met kinderen School m.d. Bijbel. Aansluitend toespraak burgemeester T.A. Vogel. 10.00-12.30 u. Zeskamp, deelname mogelijk vanaf 13 jaar. Prijsuit reiking op het grasveld bij de ba sisschool. 13.30-17.00 u. Voorstelling circus Don Bosco uit 's-Hertogenbosch, in Ons Dorpshuis. Vrijdag 21.00 u. Oranjebal in De Wimpel, m.m.v. Ricardo en de Calypso's. Zaterdag 9.00 u. Rondgang mu ziekvereniging Concordia. 9.15 u. Kinderspeurtocht voor de basisscholen. 10.30 u. Optocht met versierde fietsen e.d. door peuterspeelzaal Tum-Tum. 11.15 u. Peuters van Tum-Tum la Advertentie I,M. Zo rond de tijd waarop koningin nedag gevierd wordt en daarop volgend de bevrijding min of meer gevierd wordt, volgt ook de dodenherdenking. Onwillekeurig kan men denken aan familie, vrienden en kennissen die op de een of andere wijze het leven heb ben verloren. Ook aan de gevallen Canadezen en Engelsen, waarvan wij niet altijd weten waar die ge sneuveld of vermist zijn. Vooral over het lot van bemannin gen van tijdens de Duitse bezet ting neergestorte vliegtuigen is ons weinig bekend. Op zich niet zo verwonderlijk. Immers, de meeste vliegtuigen werden 's nachts neergeschoten en dan mocht de burgerbevolking niet op straat verschijnen. Overdag belet te de Duitse Wehrmacht de bevol king bij de plaats des onheils te komen. Laatst zijn er nog vlieg tuigrestanten opgegraven in Zuid- Beveland, waarvan men zelfs niet wist of er 1 of 2 personen in had den gezeten en of er nog stoffelij ke overschotten bij het wrak in de grond zaten. In 1946 blijkt de piloot (een Ame rikaan) geborgen te zijn door de Amerikanen en in de Ardennen begraven. Toegegeven zij het feit, dat toen de Nederlanders zelf druk bezig waren met de wederop bouw en zich er niet mee bemoei den. Verder was ingeprent, dat bij vliegtuigrestanten springstoffen konden liggen; de gevolgen van een 'ongelukje' wist men al terde ge. Dan raakt alles in de vergetel heid, totdat bij graafwerkzaamheden zoals in Evenals vorige week togen op nieuw Thoolse muzikanten naar Middelburg voor deelname aan het solistenconcours van de KNF. In de eredivisie kwam deze tweede concoursdag niemand uit. Wel promoveerden twee Sint- Annalandse muzikanten naar dat niveau. Johan van Vossen werd in de introductiedivisie op eredivisie niveau gejureerd. Hij promoveer de met een eerste prijs (48 p.). Ook Bram Goedegebuure komt volgend jaar in de eredivisie uit, want hij behaalde in de eerste di visie eveneens een eerste prijs (51 P-). In die eerste divisie waren er te vens eerste prijzen voor Steven Dietvorst (49.5 p.) en T. Mellema (50 p.) uit Tholen. In de tweede divisie behaalde J.P. Kloet uit St.- Maartensdijk met 49 p. een eerste prijs en zijn plaatsgenoot G. Be- nou met 44.5 p. een tweede prijs. Ook Thoolse deelnemers in de derde divisie. Vier eerste prijswin naars met 48 p.: Jacqueline Klip- pel en Suzanne Donken uit Sint-Maartensdijk en J.P.M. Loos en M.M. v.d. Wa uit Tholen. J.M. Kloet uit de smalstad behaalde met 46 p. een tweede prijs. In de introductiedivisie flink wat eerste prijzen: R. Lupker, St- Zuid-Beveland een viegtuigwrak wordt gevonden met de nodige verhalen en vraagtekens. Zeker is - het vliegtuig stortte 25 mei 1944 neer - dat deze nacht en dag de geallieerde verliezen zeer hoog geweest zijn. Is dit het ge volg geweest van het stoorvlieg- tuig dat nabij Tholen is neergeschoten? (zie E.B. 30 dec. '87 en 11 mei '88). Het is niet on waarschijnlijk. De verliezen wa ren bij de Engelse en Amerikaanse luchtmacht onder meer, dat 14 viermotorige bom menwerpers in Noord-Brabant en Zeeland 's nachts neerstortten. Dit gebied lag in de aanvliegroute naar Duitsland, waar verschillen de doelen 'bezocht' werden. Na die nacht was het doel om Duitse kustgeschutsposities in Frankrijk, spoorwegknooppunten en vlieg velden in België en Frankrijk te bombarderen. Deze bombarde- mentsgroep werd begeleid door o.a. 19 jagersgroepen van de Ame rikaanse luchtmacht.. Deze jagers kwamen van verschil lende Engelse vliegvelden en had den zich boven Amiens bij de 'bomb-group' gevoegd ter be scherming van de bommenwer pers. Toen deze hun opdracht vervuld hadden, gingen de jagers hun eigen weg via Brussel; laag vliegend het spoorwegknooppunt met hun boordwapens aanval lend, vervolgens verkeersdoden bij Antwerpen, Gent en Eperney in België. Daarbij werden ook ra diostations, locomotieven en schepen aangevallen. Daarna vlo gen zij over Zeeland en gingen verder met het bestoken van doe len, o.a. de stations van Rilland en Kruiningen. Een P-38 J Light- Annaland (51.5 p.), E. Manneke, St.-Maartensdijk (51 p.), C. Visser en M.A. van Pul, Tholen (50 p.), T. Visser/C. Visser/E.. Vroon/M. v.d. Wal, Tholen (49.5 p.), N. Rip, St.-Maartensdijk (49 p.), H. te Kulve, St.-Maartensdijk (48.5 p.), C. Visser/T. Visser, Tholen en M. Taalman, St.-Maartensdijk (48 p.). Een tweede prijs, met 46 p., was voor A. Lindhout uit St.- Maartensdijk. Radiotherapie. G.s. hebben de staatssecretaris positief geadvi seerd over de aanvraag van het Zeeuws Radiotherapeutisch Insti tuut in Vlissingen voor uitbrei ding van apparatuur. Het gaat om één lineaire versneller met electro- nenfaciliteit, één localisator/simu- lator, één computer-planningssysteem en één mould-roomfaciliteit. Ook is uitbreiding van het personeel ge vraagd. Winkels gesloten en geen post. In verband met de viering van Ko ninginnedag zijn zaterdag 29 april alle winkels gesloten. Ook vindt er geen postbestelling plaats. ning, met als piloot le luitenant Marion F. Bensch jr., werd nabij de Vlakebrug om 8.30 uur geraakt door een Duitse 20 mm afweer- granaat en explodeerde bij het neerstorten. Nog twee Lightnings (tweemoto- rig) werden die ochtend boven Zeeland neergeschoten, waarbij een inzittende - Peter Boele - in zee neerstortte en nog steeds als vermist te boek staat. De piloot van de andere Lightning, Harry Watson, maakte bij Nieuwland een noodlanding en werd gevan gen genomen. "Nog nooit waren er zoveel be zoekers in de bibliotheek, 't Was ongekend. Een hele geslaagde dag", zegt bibliothecaresse Anne- marie Schutte van de bibliotheek in St. Annaland enthousiast. De bibliotheekdag sloeg zaterdag dankzij de medewerking van de Zeeuwse muziekschool, de ko ninklijke fanfare Accelerando en gymnastiekvereniging WIK uitste kend aan. 's Morgens rond half twaalf beten twee blazers van Ac celerando de spits af. 's Middags om half twee volgde een optreden van de AMV-klas(algemene muzi kale vorming) van de Zeeuwse muziekschool o.l.v. Jannie Diele- man. De kinderen van 6 en 7 jaar zongen een liedje met begeleiding van een xylofoontje. Een meisje beeldde een lentefee uit en dat was heel toepasselijk bij het nummer 'De vier jaargetijden' van Vivaldi. Verder traden een blokfluitensem ble op o.l.v. Loes van Herwijnen, gitarist Marcel Oerlemans als so list, de dwarsfluitgroep o.l.v. Bart Groeneveld en het saxofoonkwar tet o.l.v. Marcel Houtendorp. "De akoestiek was zo goed, dat de bi bliotheek heel geschikt is voor koffieconcerten", vertelde direc teur Paul van Belzen van de Zeeuwse muziekschool. Veel aandacht kreeg ook de jazz- balletgroep van WIK, die drie dansen uitvoerde o.l.v. Colette- Petra de Boer. "Rond drie uur was het bomvol in de biblio theek", vertelde Annemarie Schutte. De bezoekers konden ook in de boeken snuffelen of werkstukken bekijken van de cursisten tekenen en schilderen van Jos Boogaard. Iedereen kreeg bij binnenkomst een lot en daaruit werd mevr. J. de Witte-Goedegebuure getrokken als winnares van een gratis biblio theekabonnement. De vier deelnemers en de docente van het Ree waren zaterdagmid dag na afloop van de poëziewerk plaats tevreden met het experi ment. Want dat was het deze poë ziewerkplaats tijdens de open bi bliotheekdag. Gudrun Beckmann had voor de deelnemers een boek- I je samengesteld met als thema 'op een lentedag in Tholen', waarin een serie afbeeldingen stond van plekjes in het Thoolse stadsbeeld. Om de dichtlust te prikkelen was er aan iedere afbeelding een dicht- opdracht verbonden. Het was voor de vier deelnemers, waarvan de oudste 85 jaar was, een stimu lans hun fantasie op het onder werp Tholen los te laten. Vooraf kreeg men gezamenlijk in de bi bliotheek de Vier Heemskinderen een korte, maar zeer interessante les over de verschillende dichtvor men welke kunnen worden toege past b.v.: een Haiku- een Japanse dichtvorm bestaande uit drie vers regels: de le regel heeft 5 letter grepen, de 2e zeven, de 3e weer 5 lettergrepen en een haiku rijmt niet. Bij een plaatje van de haven moesten de poëten werken met hun zintuigelijke waarnemingen en het bordes van het stadhuis zou kunnen inspireren tot het ma ken van een ELF. Dit is een ge dicht bestaande uit 5 regels met 11 woorden. Alliteratie, dat kon men bij De Dragonder toepassen en waarom zou je over molen de Hoop geen limerick schrijven? Ie dereen was na afloop druk in de weer met het vergelijken van el- kaars conterfeitsels en besloten werd om van het geheel, - de kaart van Tholen en de resultaten van het dichtwerk - een collage te maken en deze binnenkort te 'ex poseren' in de bibliotheek. Helaas was de opkomst niet zo groot, maar het moet mogelijk zijn om een dergelijke 'dicht-dag' nog eens te herhalen b.v. tijdens een braderie. Ook de toneelgroep Quibus trad voor het voetlicht. Zij waren me' hun optreden in de verre toe komst beland. De mens blijkt dan geprogrammeerd te zijn, maar owee als er iets kapot gaat. Want hoe leeft een mens die geen her sens heeft? De robot-meester die voor de klas staat moet zijn leer lingen vertellen dat de mensen in 1989 hersens hadden, waarmee ze konden schrijven en lezen, er wa ren veel vragen over het ontstaan van dat schrijven en het drukken Vrouwe van St. Maartensdijk Behalve het Juliana 80 goud- en zilverstuk, waarover u elders in deze E.B. meer kunt lezen, komt er ook een Zeeuws Beatrix goud en zilverstuk uit. Die krijgt een speciaal Thools accent omdat de koningin ook de titel vrouwe van St. Maartensdijk draagt, naast markiezin van Vlissingen en mar kiezin van Veere. Het wapen van St. Maartensdijk is op de tweezij dige munt weergegeven. Het Zeeuws Beatrix goud- en zil verstuk is speciaal voor lezers van de Zeeland Combinatie, waarbij ook de Eendrachtbode als dé Thoolse Courant is aangesloten, verkrijgbaar. Volgende week kunt u daarover meer lezen. van boeken. Want dat was de uit eindelijke opzet van het hele optreden-, de bibliotheekdag. Het was een leuke, door de spelers van Quibus zelfgeschreven produktie, die met meer publiek beloond had moeten zijn. Maar wellicht ko men ook zij een andere keer beter uit de verf ten opzichte van de kij kers. Het gratis abonnement dat deze dag verloot werd, was voor mevr. Laban-Overbeeke. Bij de schaaksimultaan had Rein van Nijnatten niet veel tegenstan ders, maar wel goede, waaronder leden van de schaakclub uit Halsteren. Ook de damsimultaan tegen Toby Hage bewees dat de damsport leeft bij de Thoolse jeugd. Vermoedelijk 100 tot 150 auto's maken op koninginnedag, zater dag 29 april, vanaf half twee 's middags een rondrit over Tholen. Men vertrekt vanaf de Oesterput ten in Tholen, rijdt via Oud- Vossemeer naar Sint-Annaland, dan naar Sint-Maartensdijk, naar Scherpenisse en zo terug naar Tholen. Tijdens de zogenaamde 'Custom meeting' komen de eigenaren van zelfgebouwde en verbouwde au to's bijeen in Tholen, leden van de Street Cruisers Association. Mor gen, vrijdag, kunnen de deelne mers zich inschrijven, 's Avonds staat een disco op het programma in de feesttent. Ook zaterdag zijn er meerdere activiteiten voor de deelnemers, evenals zondag. De ontmoeting, waarvoor deelne mers uit meerdere landen worden verwacht, is' georganiseerd door H. Albrecht uit Sint-Annaland en P. de Graaf uit Tholen. B en W hebben dinsdag besloten in hoger beroep te gaan tegen de uitspraak van de Middelburgse rechtbank, zonder dat er vooraf overleg met het Wezen Arm bestuur is geweest. Dat was wel de bedoeling en de raad had daar in de maartvergadering ook op aan gedrongen. Met 8 tegen 7 stem men werd toen een PvdA-motie afgewezen om pas 24 april over hoger beroep te beslissen, maar de burgemeester vond dat te kort dag omdat de beroepstermijn 1 mei sluit. De burgemeester noemde het maandagavond 'een beetje pijn lijk dat er nog geen overleg is ge weest'. "Het spijt mij, maar het lag aan iets onvoorziens. Onze rechtskundig adviseur ging voor ons plotseling op vakantie en dat heeft ons bevreemd en teleur gesteld omdat de gelegenheid voor zinvol overleg ontnomen werd. Daarover hebben we hem ook onderhouden, want in maart hebben wij met verve verdedigd, dat het om een dringende zaak ging." De burgemeester liet weten, dat er na de b en w beslissing van dins dag overigens nog overleg zal plaatsvinden met het Wezen Arm bestuur. In afwachting daarvan zal de procedure nog niet verder gaan. De advocaten van beide partijen hebben wegens hun druk ke agenda nog geen datum voor overleg kunnen vaststellen, aldus de burgemeester. De begroting 1989 van het Wezen Armbestuur keurde de raad zon der discussie goed. De Bres maakte nog wel opmer kingen over de notulen van de maart-vergadering. Hij had daar in zijn commentaar op de ziens wijze van de burgemeester dat de rechter had geweigerd om een uit spraak te doen, gemist. Dat wordt nu alsnog toegevoegd. Ook raadslid Van Beek had over een ander onderwerp enkele es sentiële punten in de notulen van de februari-vergadering gemist. Hij pleitte eerst voor integrale weergave van zijn opmerkingen over het financieel beleid. Toen de burgemeester dat 'een tijdbom onder het notuleren' noemde, bond het CDA-raadslid in. Hij nam toen genoegen met de hoofd punten van zijn opmerkingen. 4 Aandacht voor gitarist Marcel Oerlemans tijdens de bibliotheekdag in St. Annaland. Tot de luisteraars behoor de ook directeur Paul van Belzen van de Zeeuwse muziekschool, rechts. t I

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 11