Viering zilveren jubileum Euterpe werd grootse reünie EHBO smalstad 4e in Zeeland 'Een Uitzonderlijk Talentvol en Rasecht Perfectionistisch Elitekorps' Voorlichting alcoholmisbruik Thoolse jongeren Zilveren bruiloft loopt uit de hand Donderdag 20 april 1989 DE EENDRACHTBODE 13 Gemeenschapstaak Burgemeester verwelkomt Chili-karavaan Choreografisch erg sterke dans Laura Ouwens Lesuren Concert Met 192 punten voor de groep en 37 voor de leidster is het EHBO-team van Sint-Maartensdijk vierde ge worden tijdens de Zeeuwse districtswedstrijd in Wil- helminadorp. Winnaar werd Oostkapelle. Acrobaten Muziektent Ledenverlies Fusie 5<» Dirigent B. van Os van Euterpe. Oud-Euterpe muzikant Pieterse was zaterdag zelf van het eiland Texel naar de jubileumviering van Euterpe in Sint-Maartensdijk ge komen. Samen met ruim 300 an dere genodigden vierde hij het 25-jarig bestaan van de muziek vereniging in Haestinge. Voorzitter M. van Darame toon de zich na afloop tevreden: "Het was een erg geslaagde avond. Voor de meeste mensen was het een soort reünie, ze kwamen niet alleen van Texel, maar ook uit Biddinghuizen en België. Hoewel een kwart eeuw voor een muziekgezelschap niet erg lang is, bleek het jubileum van F.uterpe een moment om de geschiedenis in te duiken. Verschillende spre kers deden dat en uit hun verha len bleek dat de muziek al ruim een eeuw een rol speelt in St. Maartensdijk. Voorzitter Van Damme verwelkomde alle gasten waaronder een 50-tal 'die vroeger met Euterpe te maken hebben ge had'. "We zijn nog maar 25 jaar jong en het is niet dat we jaloers zijn op Concordia uit Tholen en Accelerando uit Sint-Armaland dat we dit jubileum vieren maar omdat in Sint-Maartensdijk en omgeving al heel lang muziek ge maakt wordt", zo leidde de voor zitter de avond in. Ceremoniemeester F.A.P.M. Bakx somde drie periodes op die van belang zijn geweest voor de VERVOLG VAN PAG. 11 hele belangrijke functie vervult: l op de 4 huizen wordt door de Ra bobank gefinancierd, 40% van de spaarrekeningen zit bij de Rabo bank. "In een nieuw jasje gesto ken - met de geldautomaten lopen we voorop - financieren we meer en meer. Op verantwoorde wijze begeleiden we mensen die geld no dig hebben of brengen. Ook nee zeggen is soms verstandig." Ir. Luteijn voorspeldde een 'totale reorganisatie' van banken en ver zekeringsinstellingen. "Binnen een half jaar tot een jaar verwacht ik op dat terrein nieuwe ontwikke lingen. Banken en verzeke ringsmaatschappijen groeien naar elkaar toe." De gastspreker concludeerde, dat er 'een perspectief is dat er wezen mag'. "Samen door de bocht naar de jaren negentig. De 75-jarige Rabobank St. Maartensdijk heeft daar als krachtige bank aan mee- gebouwd", aldus ir. Luteijn. Hij bood voorzitter Noom een produkt uit Friesland aan om in het bankkoor aan de wand te han gen. Op zijn beurt kreeg hij een kistje wijn. Burgemeester H.A. van der Mun- nik zal op maandag 1 mei in Sint- Maartensdijk de Chili-karavaan verwelkomen op de Markt. De karavaan komt op uitnodiging van de plaatselijke afdeling van PvdA, FNV en VARA naar de smalstad om aandacht te vragen voor de situatie in Chili. De kara vaan, die Smurdiek aandoet als enige plaats in de provincie Zee land, bestaat onder meer uit de Colombiaanse theatergroep La Tarima die sinds 1984 over de ge hele wereld optredens verzorgt. Internationaal secretaris Jan Ma- rinus Wiersma van de PvdA zal een inleiding houden over de ver houding van Europa na 1992 en de Derde Wereld. De campagne 'Op weg voor een vrij Chili', waar de karavaan deel van uitmaakt, is een initiatief van het Chili Komité Nederland, FNV, Humanistisch Overleg Mensenrechten, Solidari- dad en de Landelijke Vereniging Wereldwinkels. De bijeenkomst op de Markt begint om 18.00 uur. bloei van burgermuziekgezel schappen, die teruggaan op mili taire muziekkorpsen. Hij noemde de vermindering van het aantal militaire korpsen, de opheffing van de schutterij en de industriali satie belangrijk voor het ontstaan van de muziekvereniging. Een fanfare of harmonie zorgde voor enige verstrooiing, een uitvoering betekende voor de plaatselijke be volking vaak een uitje, zo zei Bakx, die vaststelde dat er vaak een groot gebrek bestond aan di rigenten. Wat Euterpe betreft, zei Bakx dat deze voor een groot deel de Smalstadsfeesten in 1985 heeft gedragen. Die gemeenschapstaak werd ook onderschreven door Th. C. Benou, gemeentesecretaris en rond 1956 secretaris/penning meester van de toenmalige vereni ging Met Vereende Krachten. Voor zijn historische schets moest Benou voornamelijk putten uit krantenberichten, enkele kasboe ken, notulenboeken en losse ar chiefstukken. Het eerste bericht over de Smurdiekse muziekvere niging Hoger Zij Ons Doel (H.Z.O.D.) stond in de Iersek- sche en Thoolsche Courant uit 1887. De fanfare verzorgde een optreden ter gelegenheid van de 70ste verjaardag van Zijne Ma jesteit Willem III. De fanfare maakte een rondgang met 550 schoolkinderen, 'voorzien van een Oranje kokarde'. Het bericht doet ook melding van het feit dat 'de armen werden verblijd door een extra bedeeling van brood, kaas en geld'. De werkgroep Jongerenbeleid Tholen wil in het voortgezet on derwijs een alcohol voorlichtingsproject organiseren. Dat vloeit voort uit de nota 'Naar een geïntegreerd jongerenbeleid'. Het is tevens de bedoeling een ten toonstelling te plaatsen. Aan het project werken de Thoolse politie en het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs mee. Maandag beslist de gemeenteraad of ze voor dit project geld be schikbaar wil stellen. De raad wordt tevens om een kre diet gevraagd voor aanpassingen aan de beide zwembaden, zodat die aan de wettelijk gestelde eisen voldoen. En ook is geld nodig voor de aanschaf van computer materiaal door de stichting Wel zijn voor Ouderen. De jazz-dansgroep van Laura "Ou wens heeft goed gepresteerd tij dens het Brabants Amateur Dansfestival. Het nummer 'Mag het licht uit' kwam er erg goed uit en werd door de landelijke vak jury voofal choreografisch 'erg sterk' genoemd. Bij de 20 num mers zaten verschillende erg ster ke. Twee daarvan mogen naar de landelijke finale in Amsterdam, maar daar rekent de groep van Laura Ouwens niet op. Zijn zijn pure amateurs en oefenen één keer per week anderhalf uur. Onder de deelnemers in Breda waren er die wel vier tot vijf keer per week re peteren en bovendien gebruik ma ken van beroepschoreografen. Begin volgende week wordt pas bekend, welke twee nummers lan delijk mogen meedoen. Aktief in Techniek. Als sluitstuk van de campagne 'promoting technische beroepen' wordt op 3 mei in Heinkenszand het sympo sium 'Aktief in Techniek' gehou den. Tevens zijn dan in De Stenge werkstukken van scholieren- te zien, gemaakt ter afsluiting van bedrijfsbezoeken in het kader van de actie. Sprekers zijn o.a. minis ter De Koning van sociale zaken en CNV-voorzitter Hofstede. elleboog, flauwte en een gebroken sleutelbeen, scheurwond aan de kuit, paniek, wond aan de vinger, snijwond in het gelaat en een ge broken pols waren de gevolgen. Er gaven zich voldoende enthousi aste vrijwilligers op om de gewon den te behandelen. Heijboer zorgde steeds voor de nabespre king, zodat direct van de fouten geleerd kon worden. Op vele scholen is er een EHBO- cursus gegeven aan de hoogste groepen, zodat zij van de eerste beginselen op de hoogte zijn. Wanneer ze enthousiast blijven, kunnen ze doorstromen naar één van de vijf EHBO-verenigingen: Tholen, St. Maartensdijk, Stave- nisse, St. Annaland en St. Philips- land. Morgenavond, vrijdag, is er op Nederland 2 een film over reani matie op de televisie, aanvang 19.35 uur. Maandag 24 april a.s. begint er in de Wellevaete te St. Annaland een reanimatiecursus, aanvang 20.00 uur. De opleiding duurt vier avon den: 1 en 8 mei en 22 inei(exa- men). De oefenavond voor de jeugd EHBO heeft in de Wellevaete te St. Annaland 150 belangstellen den van heel Tholen en St. Phi- lipsland getrokken. Voorzitter Tj. Heijboer toonde zich daarmee bijzonder ingenomen. Hij had de Lotusgroep Noord- en Midden- Zeeland, die de slachtoffers uit beeldt, op het hart gebonden, goed op het schminkwerk en het spel te letten. "Jongeren kijken met nog meer interesse naar de wonden en letten ook zeer goed op het spel. Bovendien zeggen ze waarop het staat. Daar is het jeugd voor", aldus Heijboer. Hij had voor vier ongevallen ge zorgd tijdens werkzaamheden van de dorpshuis-beheerder, geduren de de lunchpauze in een kantine, tijdens het optreden van twee acrobaten op een personeelsavond en gedurende de uitvoering van het Lola kwartet, bestaande uit twee muzikanten en twee zange ressen. Schaafwonden, een scheurwond aan de pols, bewuste loosheid, een hoofdwond, een snijwond in de handpalm, een ge broken onderbeen, wond aan de Jeugdige EHBO'ers in actie met een slachtoffer van de Lotusgroep, onder toeziend oog van vele belangstellenden in de Wellevaete. Staande rechts voorzitter Tj. Heijboer. De drumband van Euterpe luistert de jubileumviering in Haestinge te St. Maar tensdijk op. Muziekvereniging Euterpe in actie tijdens de viering van het zilveren jubileum in Haestinge. J.C. Geluk. Het eerst buitenop treden van Euterpe begon 's mor gens om 8 uur en duurde tot 11 uur 's avonds. Dat gebeurde op een Koninginnedag waarbij op tredens in drie dorpen werden verzorgd. Als hoogtepunten in het afgelopen 25 jaar werd de oprichting van de drumband om- der leiding van C. Vermeulen ge noemd en de muzikale deelname aan' de Smalstadsfeesten. "Wat is Smurdiek zonder muziek?", vroeg Bakx zich af. Burgemeester H.A. van der Mun- nik zei dat elke vereniging van tijd tot tijd de gelegenheid moet be nutten iets te vieren. 'Ze hebben het nodig om naar buiten te tre den'. Voor de burgemeester vond de kennismaking met Euterpe plaats tijdens zijn installatie op 1 juli 1986. Hoewel de gemeente een steentje bijdraagt aan de fan fare in de vorm van subsidie, blijft de eigen inzet van het korps nodig. Van der Munnik sprak de hoop uit dat de ledenwerving on der de jeugd meer aandacht krijgt. "Ik zou wensen dat de korpsen wat groter werden". Hij wenste de jubilerende vereniging een goede toekomst toe. Ook namens de afdeling Zeeland van de Koninklijke Nederlandse Federatie voor Muziekgezel schappen kwamen er gelukwen sen. W.L. Bijl uit Tholen over handigde voorzitter Van Damme een medaille en wenste de muzi kanten succes op het concours op 27 mei. Ook richtte hij zich tot de burgemeester met de vraag of er 'nog wat geld over is voor de uit breiding van de lesuren op de mu ziekschool'. W. Quak uit St. Philipsland sprak namens de Thoolse Bond voor Muziekgezelschappen, waarvan Van Damme voorzitter is. Quak vond dat Euterpe op de góede weg zat; "Het jubileum is dan ook geen eindpunt, het is belang rijker hoe u bestaat". Vergeleken bij Concordia is Euterpe echter nog een brave tiener, zei Quak, die een envelop met inhoud over handigde. Als laatste spreker trad voorzitter J. de Feijter van het evenemen tencomité Smalstad achter de mi crofoon. Hij noemde Euterpe en het evenementencomité een twee- eenheid die bij verschillende gele genheden samen optreden: Ko ninginnedag, wandeltocht, Sint Maarten lampionnentocht en de Sinterklaasviering. Met een knip oog naar de naamsveranderingen die de muziekverenigingen in Smurdiek hebben ondergaan en naar de toekomst (van automati sering) noemde De Feijter Euter pe 'Een Uitzonderlijk Talentvol en Rasecht Perfectionistisch Eli tekorps'. Hij overhandigde 've derlichte valuta', een snip. Het jubileumconcert onder lei ding van B. van Os en A. Baaten begon met een nummer van Harm Evers: High Spirits. Daarna volg de een primeur, de vertolking van Verdi van W. Tuschla. Spaans temperament klonk door in Paso Dorado van de Nederlandse com ponist W. Laseroms. Na het vijf de nummer, volgde voor de muzi kanten en dé zaal een verrassing. Het programma liet bij dit num mer enkel vraagtekens zien. Diri gent Van Os was daarom maar van het podium afgestapt. Boven zijn hoofd echter hing een trom bone die confetti over hem uit had moeten strooien. Toen dit in strument met het bord 'PROFI CIAT' werd neergelaten miste het zijn doel. In de trombone zat de muziek voor Euterpe verborgen: een voor de dirigent en muzikan ten onbekend stuk dat ter plekke ingestudeerd diende te worden. "We zien wel waar het schip strandt", zei Van Os opti mistisch. Tijdens het oefenen trad de drumband op waarna de muzi kanten op het podium het onbe kende muziekstuk uit mochten voeren. De muzikanten brachten het tot een goed eind, al moesten er onderweg enige klippen om zeild worden. Niet verwonderlijk want het muziekstuk bleek Sailing Home van Piet Veerman te zijn, zo vertelde ladyspeaker G. Steke- tee. Na het tiende en laatste num mer liet Euterpe het musiceren over aan de Société Poubelle d'Or, die verder nog voor gezel ligheid zorgde. Door familieomstandigheden trad Sint-Maartensdijk vrijdag met re serve A. Oostdijk-Giljam aan, waarmee de ploeg nog niet had kunnen oefenen. Verder maakte A. Weggemans-Dorst deel uit van het team en leidster was A. Scherpenisse-Eerland. De ongevalssituatie betrof het dorpshuis, waar de voorbereidin gen aan de gang waren voor de viering van een zilveren bruiloft. Twee familieleden (Jan en Hetty) repeteren een acrobatennummer en komen daarbij ten val. Jan loopt een schedelbasisbreuk op, hij blijft bewusteloos liggen en er komt bloed uit zijn oor. Verder heeft hij een wond aan de pols, veroorzaakt door zijn horloge band. Hettiê verstuikt haar enkel, breekt een sleutelbeen en loopt een wond op aan haar knie. Men-" sen van de Lotus-kring beeldden de ongevallen uit. De beheerster van het dorpshuis, die met twee helpsters in de keu ken bezig is om voorbereidingen voor het feest te treffen, wordt op geschrikt door het lawaai in de grote zaal en verleent er eerste hulp. Uitslag: 1. Oostkapelle 206 p. (lei der 38 p.), 2. Lewedorp 205 p. (lei der 39 p.), 3. Midden-Schouwen 204 p. (leider 35 p.) en 4. Sint- Maartensdijk 192 p. (leidster 37 p.). Er konden 275 punten be haald worden en 50 door de lei der. De harmonie kreeg enkele maan den later een medaille als aanden ken voor de viering van Zijne Ma- jesteits' verjaardag. Toen werd ook besloten om een muziektent op de Markt te plaatsen. In de cember 1888 gaf H.Z.O.D. haar eerste winterconcert. De vereni ging is in 1883 opgericht, maar na 1888 is het in de pers stil wat de Smurdiekse muziekvereniging be treft. Een jaar later wordt wel ge meld dat Accelerando een avond concert in de Smalstad houdt op een 'prachtig versierde mu ziektent'. In 1920 werd Met Vereende Krachten opgericht, waarbij 85 obligaties van 10 gulden werden uitgegeven om instrumenten aan te kunnen schaffen. De vereni ging kende gewone leden en wer kende leden. Deze betaalden 2,50 entree plus 10 cent per week contributie, gewone leden 2,50 per jaar. Benou wees erop, dat zo'n bedrag -in een periode waarin het weekloon 12 gulden bedroeg- een 'handicap' moet zijn geweest voor MVK. Het bedrag werd verlaagd tot 1,50. In het kasboek is verder geen enkele ont vangst van dat bedrag van een werkend lid vermeld. Het bestuur bestond uit C.H. Hage, J.A. van Sas, vice-voorzitter A.L. Hage, I. de Wilde en A. op den Brouw, Joh. Geluk en A.M. Fermie. Op tweede Pinksterdag 1922 vindt een muziekfestival in St. Maar tensdijk plaats met zustervereni gingen uit Scherpenisse. St. An naland, Yerseke en Wemeldinge. Die ochtend waren 'vele vreemde lingen aangevoerd door gepavoi- seerde plezierbooten'. Bij de rondgang door het dorp werden de korpsen gevolgd door 'een huppelende massa volks'. De ge zamenlijke verenigingen speelden zelfs een 'ensemble mars' die 'Souvenir de St. Maartensdijk' heette* In 1934 beschikte MVK over een batig saldo van ruim 600 gulden. Voorzitter was C.G. Ha ge en penningmeester A. Knuist. Dat jaar vond weer een festival plaats, maar nu onder leiding van A.L. Riedijk. MVK trad regelmatig op naar buiten, hield uitvoeringen en be zocht in 1936 een concours in Dinteloord. De gemeente gaf 30 gulden subsidie per jaar. In de oorlogsjaren lag de vereniging stil. In 1945 begon men weer te concerteren. In 1946 werden voor een uitvoering 215 kaarten ver kocht (donateurs mochten gratis binnen). Het aantal donateurs steeg in 1947 van 40 naar 90. De gemeentelijke subsidie werd ver hoogd tot 75 gulden. In 1950 wordt besloten om de dirigent een jaarsalaris te geven van 50 gul den. Ook zijn er problemen; de vereniging ontbeert een repetitie lokaal. De muzikanten oefenden in een pakhuis van De Haan en la ter in een zaal van café Steketee (nu bibliotheek). In 1953 kreeg MVK te kampen met ledenverlies. De lange afstandpendel naar Rot terdam was hier debet aan. Op 28 oktober 1957 werd MVK stilge legd. De 9 instrumenten ingele verd. Drie jaar later-ter gelegen heid van het 25-jarig bevrijdingsfeest- trad MVK ech ter weer op en op 1 juli werd een officiële heroprichtingsvergade ring gehouden. In 1961 telde MVK 26 werkende leden, maar een jaar later bleef het ledenpro bleem opspelen. Weer werd de vereniging stil ge legd maar niet lang daarna' kon Euterpe het licht zien omdat ook elders muziekkorpsen met het zelfde euvel te kampen hadden: een fusie van de korpsen uit St. Maartensdijk, Scherpenisse en Poortvliet was op 3 januari 1964 een feit. Die oprichting vond plaats in café Meulstee. Burge meester D.C. Bouwense werd voorzitter. Verder bestond het bestuur uit L.A.M. Elenbaas, M. van Damme, A. van de Hoek en J. Joppe. Er waren 9 gewone -en 2 werkende leden. Euterpe kon 27 leden inschrijven. Dirigent werd 'm*jÊ

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 13