'Er was geen redden aan' Onderbrandmeesters oefenen Transportbedrijf in de Slabbecoornpolder Uitbreiding brandkranen vergt verzwaring van net Steun de collecte. Giro 58 55, Den Haag. Commissaris heropent streekschool Stuurgroep Oosterschelde niet voor veedrinkput Model voor Rampenplan 25 Brandweerlieden bestrijden brand in Sint-Maartensdijk Branddrama Donderdag 13 april 1989 DE EENDRACHTBODE "Het blijft onbevredigend, ondanks dat we ervan overtuigd zijn dat we er alles aan gedaan hebben, maar er was geen redden aan." Dat zegt dhr. L.T. Steen- poorte, centraal commandant van de brandweer in de gemeente Tholen, over de brand in een huis aan de Markt in Sint-Maartensdijk, die maandagochtend aan twee mannen van 60 en 50 jaar het leven kostte. Beantwoording vragen brand Krokkeweg In het buitengebied van het eiland Tholen zijn er te weinig brandkranen, maar uitbreiding moet in combi natie met een verzwaring van het leidingnet gaan en dat vergt een grote investering. Oostvest Perslucht Nablussen Schade groot bij bakkerij HELPT GEHANDICAPTEN SPORTEN Peukje IMefs uit Lepelstraat met 30 mensen Het circa 30 personeelsleden tellende transportbedrijf Nefs uit Lepelstraat vestigt zich in de Slabbecoornpol der bij Tholen. Men wil 10.000 m2 grond kopen, waar van ruim 6000 m2 bebouwd wordt: een grote hal, kantoren en bijbehorende ruimten. B en W schrijven dat naar aanlei ding van schriftelijke vragen van de Thoolse SGP-raadsleden M. Dijke en K.A. Heijboer over de brandbestrijding in de woon- schuur van de fam. J. van der Werf-Slager aan de Krokkeweg te Scherpenisse. Hierbij was er ter plaatse weinig water. Aanvankelijk kwam dat uit de sloten, maar de brandweer stel de al direct vast, dat die sloten niet voldoende water zouden blij ven leveren. De tankwagen uit St. Annaland liet men toen aanruk ken en door een gecombineerd ge bruik van water uit de sloten en uit de tank, is er volgens b en w geen sprake geweest van gebrek aan bluswater. "Er is bij deze brand weloverwogen gebruik ge maakt van een beperkte hoeveel heid bluswater. Er zijn in het buitengebied wel brandkranen aanwezig, maar niet bij elke wo ning. In wezen zijn er dus niet vol doende brandkranen voor een totale bluswatervoorziening." Het college verwijst nog naar de 23 februari 1987 door de gemeen teraad vastgestelde Organisatie verordening brandweer. De tank wagen, tankautospuiten en de mo gelijkheid om deze in opvoerver- band water over grotere afstanden te laten pompen, zorgen ervoor dat de brandweer in principe ten allen tijde bluswater kan aanvoe ren. B en W concluderen, dat de brandweer in eerste instantie vol doende bluswater kan inzetten, terwijl dit in een later stadium met de inzet van meer voertuigen al tijd te halen is. De voorzijde van het pand Markt 54. Brandweerlie den plaatsen ladders om het vuur beter te kunnen bestrijden. In de deuropening een brandweerman met perslucht. De brand werd rond vier uur ont dekt door Markt-bewoonster mevr. Westerweel, die rook in haar slaapkamer rook en toen de vlammen uit de achterkant van het pand Markt 54 zag komen. Ze belde het alarmnummer 06 11, waarna het brandweerkorps van St. Maartensdijk via het stil alarm werd gewaarschuwd. Slager N. op den Brouw, die in zijn zaak aan de overkant van de Markt aan de slag wilde gaan, ontdekte het vuur ook en waarschuwde bakker Van den Hoek, die naast het in brand geraakte pand woont. De achterkant van de woning van M.C. den Engelsman stond in lichter laaie. "Ik had al een bang vermoeden toen ik de alarmering 'brand Markt St. Maartensdijk' kreeg", aldus Steenpoorte. De aanwijzing van mevr. Wester weel aan de alarmcentrale 06 11, dat de brandweer via de Oostvest naar de achterkant van het pand moest komen, was kennelijk niet overgekomen. Het korps St. Maartensdijk rukte snel uit naar de Markt, waar direct twee hoge drukstralen werden ingezet. Via de winkel en de bakkerij van Van den Hoek kon men de achterkant van de woning van Den Engels man bereiken. Met drie op een brandkraan aangesloten lage drukstralen werd het vuur verder bestreden, maar intussen was ook het korps Stavenisse gewaar schuwd. Die sloot op de Oostvest aan op een brandkraan, waardoor eveneens drie lage drukstralen naast twee hoge drukspuiten kon den worden ingezet voor het blus sen van de achterkant. Het vuur was door de zolder aan de achter kant geslagen. Door de sterke rookontwikkeling moesten de twee korpsen 20 fles sen perslucht gebruiken voor de brandbestrijding. Vanuit Bergen op Zoom werden een keer 10 en later nog 7 flessen aangevoerd. "Het pand stond stijf van de rook", aldus Steenpoorte. De naast gelegen panden van bak kerij Van den Hoek en de winkel in huishoudelijke artikelen van de fa. Potter liepen volgens de com mandant niet echt gevaar. "We hadden de zaak redelijk snel on der controle. Om de waterschade voor de belendende percelen te beperken, hebben we ook beheerst geblust door veel met de hoge drukstralen te werken." In de achterkamer van het pand, die in een soort uitbouw was ge vestigd, stond tegen bakkerij Van den Hoek aan, een kachel waarin hout, kranten en andere materia len werden gestookt voor verwar ming. De bewoner had wegens betalingsproblemen al lang geen gas en elektriciteit meer. In de wo ning trof de brandweer veel rom mel aan. Het korps van Stavenisse rukte te gen half zeven in. De brandweer lieden uit St. Maartensdijk bleven nog een paar uren, waarna vier man tot elf uur voor de nablus sing en hulp bij het onderzoek van de technische recherche van de rijkspolitie aanwezig bleven. Het in een tussenkamer aan de voorkant aanwezige slachtof- fer(J.J. Lindhout) kon de brand weer omstreeks zes uur bergen, de stoffelijke resten van de in de ach terkamer gevonden bewoner(M.C. den Engelsman) tegen half elf. De brandweer spijkerde het pand aan de voor- en achterkant dicht. Bekeken zal worden of er nog stukken van de woning omgetrok ken moeten worden om de stank- hinder voor omwonenden te beperken. De schade aan de uitgebrande wo ning schat de politie op 150.000 gulden. De naast gelegen panden van bakkerij Van den Hoek en de winkel in huishoudelijke artikelen van de fa. Potter liepen flinke rookschade op. Bij bakker Van den Hoek werden de gehele voorraad grondstoffen en andere artikelen waarvan de verpakking open was of die niet dubbel verpakt waren, maandag morgen door de Keuringsdienst van Waren afgekeurd en vernie tigd. Maandag, dinsdag en woens dag moesten zowel de winkel als de bakkerij gesloten blijven. "Wij hadden niets meer", zei bakker Van den Hoek. Hij schat de scha de door vernietiging van de voor raad, omzetderving en schoonmaakkosten op totaal 30 tot 40.000 gulden. Vorig jaar was zijn pand nog geschilderd. Met veel mensen werd de afgelopen dagen aan de schoonmaak ge werkt. Winkel en bakkerij werden opnieuw gesausd. Gisteren werd beperkt begonnen met voorbak ken en vandaag gaat de winkel weer open. De fa. Potter hoefde niet te slui ten, maar had ook veel rook- en in mindere mate roetschade. De deu ren werden open gezet om frisse lucht door te laten stromen. Om dat alle stoffen van tuinmeubels e.d. moesten worden vernieuwd, wordt er toch een schade geraamd Brandweerlieden aan de achterkant van de woning. Nadat het vuur onder controle was werd naar het tweede slachtoffer gezocht. tussen de 5 en 10.000 gulden. "Al met al valt het nog mee", zegt dhr. Potter. "We hadden verwacht dat er bij de buurman een keer brand zou komen, maar niet dat er slachtoffers zouden zijn." Het dicht gespijkerde, uitgebrande pand Markt 54 te St. Maartensdijk met links bakkerij Van den Hoek en rechts de winkel in huishoudelijke artikelen van de fa. Potter. Brandweerlieden aan de achterkant van het pand. Rechts de woning van M.C. den Engelsman, links het perceel van de fa. Potter. Aan de achterzijde was er een gang, zoals de foto laat zien, maar aan de voorkant waren beide panden direct naast el kaar gebouwd. 1 A0oaa It Ellen de Lange, rolstoeltennisster va" ■i7 tim 23 ap^989 Postbus 30802, 2500 GV 's-Gravenhage, Tel. 070 - 924761 VERVOLG VAN PAG. 1 ontdekt. Hij lag in een tussenka- mertje, waar geen brand woedde, op bed. De deur was aan de bin nenkant op slot gedaan. Toen de brandweer de man ontdekte, gaf hij nog een teken van leven. Daar op paste een brandweerman mond-op-mond beademing toe, maar de reanimatie mocht niet meer baten, zo wees de appara tuur van de nog gewaarschuwde ambulance uit. Dokter Janssen kon alleen nog de dood constate ren. De man was door rook- verstikking om het leven gekomen. Het andere slachtoffer lag hele maal aan de achterkant van het pand, waar de brandhaard was. Het lichaam was verkoold, waar door identificatie moeilijk was. Mede aan de hand van een horlo ge en een trouwring zegt de politie met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid dat het om de bewoner ging. De officier van justitie gaf de stoffelijke resten dinsdagmiddag vrij. De technische recherche van de rijkspolitie is nog bezig met het onderzoek naar de oorzaak van de brand. Dat is nog wel een kwestie van dagen. Gezien het re cent vegen van de schoorsteen denkt de brandweer niet aan een verstopte schoorsteen of aan de kachel. "Waarschijnlijk is het on voorzichtigheid met een sigaret tenpeukje. Aan het verloop van de brand is dat te zien", zegt com mandant Weggemans. Halt. Het Buro Halt West- Brabant gaat binnenkort van start. Het is een project van 18 West-Brabantse gemeenten en poogt een bijdrage te leveren aan het terugdringen van het jeugd- vandalisme. Op 21 en 22 april vindt bij de streekschool West-Brabant aan de Ringersweg in Bergen op Zoom de manifestatie 'School en bedrijf partners in werken aan werk' plaats. Twee dagen eerder, op 19 april, heropent commissaris van de koningin mr. F.J. Houben de hoofdvestiging van de school. Aan de streekschool volgen in middels ruim 2100 cursisten uit West-Brabant en Zeeland in deel- tijdverband één van de 93 be roepsopleidingen. Met de mani festatie wil men de uitgebreide mogelijkheden onder de aandacht brengen. Vijftig bedrijven uit de regio geven, in 120 stands, een in druk van de relatie werken en le ren. Op het buitenterrein is onder andere een vliegtuig met de monstrerende onderhoudsploeg van Fokker present. De sectoren techniek, administratie en verzor ging zijn vertegenwoordigd. Be halve demonstraties zijn er prijzenfestivals, modeshows en personeelswerving. De manifestatie is op 21 april van 14.00 tot 22.00 uur en op 22 april van 10.00 tot 14.00 uur geopend. De Stuurgroep Oosterschelde heeft een rapport opgesteld waar in de stand van zaken met betrek king tot het beleidsplan wordt geëvalueerd. Zo is in de Pluimpot een onderzoek uitgevoerd naar de mogelijke verstoring van broedvo- gels als gevolg van de aanleg van wandelpaden. Het dagelijks bestuur van de Stuurgroep vindt dat Staatsbosbeheer en gemeente hiervoor een oplossing moeten vinden. De aanleg van een hol- lestelle (veedrinkput) op de schor ren bij Sint-Annaland juicht men niet toe. "Gezien de gevoeligheid voor vertrapping van schorvegeta ties van lage schorren, waartoe de schorren in de Krabbenkreek be horen, bestaat de indruk dat be weiding hier leidt tot een afname van de natuurwaarden." Voor de beroepsaalvisserij zijn langs de Philips- en Oesterdam enkele nieuwe visplaatsen aangewezen, terwijl de Stuurgroep zich dit jaar zal uitspreken over de vestiging van een viskweekbedrijf in de voormalige veerhaven Zijpe. Een verzoek om te mogen val- schermzweefvliegen in het Lodijk- se Gat bij de Speelmansplaten vindt de Stuurgroep in strijd met het beleidsplan Oosterschelde. Over de bouw van een aanlegstei ger voor het fietsveer en verbete ring van het strandje bij Gorishoek volgt dit jaar een uit spraak. De aanleg van een strand je bij Sint-Annaland is accoord, mits daar het surfen wordt tegen gegaan. De mogelijkheid voor plankzeilen aan de westelijke oe ver van de Oesterdam wordt nog onderzocht. De elkweervoorzie- ning met zomerwoningen bij Scherpenisse kan in de ogen van de Stuurgroep, als er niet meer dan 225 eenheden gebouwd wor den. De rapportage wordt besproken tijdens de vergadering van de Stuurgroep op 18 mei. Aan het be gin van de vergadering kunnen burgers en belangenorganisaties gebruik maken van het spreekrecht. Leerling-onderbrandmeester aan het werk bij de schuur van fruitkweker C. van den Berge aan de Hertenkamp in Tholen. Rechts zonder helm Johan Nieuwenhuize, één van de drie Thoolse cursisten en mede-organisator van de oefendag. De schuur moet binnenkort verdwijnen voor woningbouw in Buitenzorg III. "Help! Help! Haal me eruit!" De bandrecorder die aan een oefen pop die een slachtoffer moest uit beelden, was bevestigd, werd niet moe die boodschap te herhalen voor de twaalf deelnemers aan de driejarige cursus voor onder brandmeester. Een schuur van fruitkweker C. van den Berge aan de Hertenkamp in Tholen was donderdag van twee tot negen uur de oefenplaats. In de Thoolse brandweerkazerne werd niet al leen een voorbeschouwing gehou den en nagepraat, maar werd ook aan de hand van een maquette een brand besproken. "Er werd een serieus spel gespeeld", zei centraal commandant L.T. Steenpoorte van de Thoolse brandweer. Hij stelde het bijzonder op prijs dat de gecombineerde Zeeuws/Bra bantse leiding Tholen had uitge kozen voor het proefexamen van de leerling onderbrandmeesters. Onder hen Adrie Geuze en Johan Nieuwenhuize uit Tholen, die al bij de gevorderden behoren en Rien Moerland uit Stavenisse, die onlangs met die opleiding begon nen is. "Het vergt een grote opof fering zo'n cursus", zegt Steenpoorte. Donderdag werd met name de goede berichtgeving beoordeeld, de communicatie, procedures en codes. Het korps Tholen zorgde voor een bemanning van het in Stavenisse gestationeerde voertuig van de regionale brandweer. Bij de oefening ging het om een sim pel brandje in de schuur. Er kwam veel rook aan te pas en op de zol der waren er zogenaamd vlammen en een slachtoffer. Geblust werd er niet. Diverse deelnemers maak ten melding van verdachte stof fen, waarbij in de schuur staand Bengaals poeder voor verdovende middelen werd aangezien. Daar had de leiding niet op gerekend, want het poeder en een rookma chine werden gebruikt om rook te maken. Het gemeentebestuur van Tholen verleende grote medewerking en stelde ook mensen beschikbaar om deze oefening mogelijk te maken. Voor de heren Geuze en Nieuwen huize, die veel bij de voorbereidin gen betrokken waren, werd er nog een aparte oefening gehouden van een auto-ongeval. Dankzij de premieregeling kon er tot voldoening van b en w over eenstemming over deze overplaat sing worden bereikt. Volgens het college heeft Nefs een goed geou tilleerd wagenpark van circa 25 vrachtwagens, die uitsluitend stukgoed vervoeren voor o.a. Eco- nosto uit Rotterdam en General Electric Plastics uit Bergen op Zoom. De bedoeling is in de Slabbe coornpolder met een nieuwe acti viteit te beginnen, namelijk de opslag en distributie van goede ren. Daarom is het geplande be bouwingsoppervlak zo groot. De directie ziet gunstige perspectie ven voor uitbreiding. Een tweede succes met de be- drijfswerving is het aantrekken van Aneko uit Halsteren met 7 personeelsleden. Ook hier betaalt de gemeente vestigingspremie. Aneko is een jong, snel groeiend bedrijf dat de bestaande huur- ruimte in Halsteren moet ontrui men. De firma koopt in de Slabbecoornpolder grond om een bedrijfshal van 600 m2 te bouwen. Aneko maakt modellen en mallen voor de kunststof- en gietijzerin dustrie. Dit sterk ambachtelijk (precisie)werk wordt verzorgd door 5 werknemers. Naast de di recteur is er nog een administra tieve kracht. Commissaris der koningin dr. C. Boertien heeft het eerste exem plaar in ontvangst genomen van het model-gemeentelijk rampen plan. Het gaat om het algemene deel, waarin een opsomming wordt gegeven van rampen, die zich mogelijk in de gemeenten kunnen voordoen, welke hulpver leninginstanties kunnen worden ingeschakeld, welke verbindingen er dan moeten zijn en op welke manier de verslaglegging moet worden gedaan. De rampen kunnen variëren van verkeersongevallen met als gevolg het vrijkomen van gevaarlijke stoffen tot overstromingen en van nucleaire ongevallen tot epide- miën. Ook oorlogshandelingen worden in het rampenplan voorzien. Burgemeester drs. W.J. Plomp van Valkenisse overhandigde het model aan de commissaris der ko ningin. Hij is voorzitter van de coördinatiegroep rampenbestrij ding. De groep heeft het model ontworpen aan de hand van de Rampenwet. De huidige gemeen- iclijke rampenplannen zijn geba seerd op de - inmiddels vervallen - Wet rampenplannen. De commissaris der koningin zal het model toezenden aan de colle ges van burgemeester en wethou ders v „n de gemeenten in Zeeland met het verzoek het voor 1 augus tus ter vaststelling aan te bieden aan de gemeenteraden. Na de vaststelling door de gemeenteraad moeten de gemeentelijke plannen worden goedgekeurd door gede puteerde staten. De coördinatiegroep rampen bestrijding bestond behalve uit de heer Plomp, uit zeven gemeente lijke ambtenaren rampenbestrij ding en twee medewerkers van het kabinet van de commissaris der koningin. De groep werd on dersteund door regionale werk groepen rampenbestrijding, waarin alle gemeentelijke ambte naren rampenbestrijding zijn ver tegenwoordigd. De twee groepen werken momen teel aan het tweede deel van het model-rampenplan, waarin de operationele zaken geregeld moe ten worden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 9