THOLENDERWIJS HONDEN NIET TOEGESTAAN Een gestolen preek? Doré's in de bocht informatierubriek van de gemeente tholen MEE BLIJVEN DOEN, OOK MET EEN MINIMUM INKOMEN MAAK GEBRUIK VAN HET DEKLARATIE EN/OF HET BUFFERFONDS GEMEENTEHUIS GESLOTEN. OPHOKPERIODE VOOR DUIVEN HINDERWET: KENNISGEVING BEKENDMAKING BESCHIKKINGEN WAT LIGT TER INZAGE? HINDERWET: OPENBARE KENNISGEVING VERZOEKEN OM VERGUNNING LEDEBOERIANEN (8): Donderdag 13 april 1989 DE EENDRACHTBODE 5 EENDRACHTPOP SPREEKUUR B. EN W. door J.M. Vermeulen Willem Brombacher Huibert Budding Droomwens Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint-Maartensdijk Tel. 01666-2955 In de aanbiedingsbrief bij de begroting 1989 hebben burgemeester en wethouders reeds aangekondigd na te gaan of uitbreiding van het huidige pakket maatregelen op het gebied van het "minimabe leid" mogelijk en noodzakelijk is. Na de Tweede Wereldoorlog is in Nederland de verzorgingsstaat tot volle wasdom gekomen, met als gevolg dat personen die wegens werkloosheid, arbeidsongeschiktheid, ouderdom of andere redenen niet in hun eigen levensonderhoud kunnen voorzien, recht hebben op geldelijke bijstand van de overheid. Een mijlpaal in dit geheel was de totstandkoming van de Algemene Bijstandswet in 1965. De ABW was bedoeld als onderste vangnet van de Nederlandse verzor gingsstaat en met de ABW werd officieel een bodem gelegd in het totale sociale zekerheidsstelsel. Uit verschillende onderzoeken is inmiddels naar voren gekomen dat het leven op het sociaal minimum in de jaren tachtig niet zonder meer een waardig bestaan garandeert. Sterker nog, er ontstaat een groep permanent armen binnen onze verzorgingsstaat. Daar waar men in de eerste decennia na de Tweede Wereldoorlog dacht, dat onder druk van de vrijwel ongekende economische groei, de laatste restanten van armoe te kunnen opruimen, bleek dit een misvatting te zijn. De oliecrisissen maakten een eind aan de groei verwachtingen en leidden tot een massale uitstoot van arbeid én mensen. Ondanks het aarzelend ingezette economische herstel moet thans gerekend worden met een groep van langdurig werklo zen die permanent van een uitkering moet leven. Aan deze groep moeten dan andere, min of meer traditioneel kwetsbare groepen worden gevoegd zoals bejaarden, arbeidsongeschikten, bijstands vrouwen en anderen die een inkomen op bijstandsniveau ont vangen. Zij zullen voor langere termijn op uitkeringen zijn aangewezen en ge confronteerd worden met de gevolgen daarvan. Armoede op zich is een relatief begrip (ontwikkelingslanden), maar in de Nederlandse si tuatie is er sprake van armoede indien groepen mensen geen deel hebben aan welvaart die voor een samenleving als geheel normaal wordt gevonden. De Thoolse gemeenteraad besloot dan ook in januari yan dit jaar tot een aantal maatregelen. Maatregelen die echter op basis van de be schikbare middelen f 50.000, slechts een handreiking kunnen zijn en niet de pretentie hebben een oplossing te zijn. Besloten is tot de instelling van een 2-tal fondsen, te weten een Deklaratiefonds en een Bufferfonds. Het recht op een uitkering uit een of uit beide fondsen bestaat voorshands totdat het door de gemeenteraad be schikbaar gestelde krediet van f 50.000,— is uitgeput. On derstaand gaan wij nader in op beide fondsen. Wat en voor wie is het Deklaratiefonds? Het Deklaratiefonds is om mensen met een zelfstandige huishou ding en een besteedbaar inkomen op miniminumnivo (of nét iets meer) tegemoet te komen bij het betalen van abonnementen, contri buties, ouderbijdragen, cursusgelden en dergelijke. Bij de beoorde ling van de aanvraag wordt rekening gehouden met spaargeld en dergelijke. Wat en voor wie is het Bufferfonds? De bedoeling van dit fonds is om mensen met een zelfstandige huis houding en een besteedbaar inkomen op minimumnivo, bij plotselin ge noodzakelijke uitgaven, eenmalig financieel te ondersteunen. Daarbij zijn de individuele omstandigheden van belang en wordt na gegaan of voorliggende voorzieningen geen hulp meer kunnen bie den. Bij de beoordeling van de aanvraag wordt rekening gehouden met spaargeld en dergelijke. Voor welke uitgaven geldt het Deklaratiefonds? abonrieméTtfë'n op bibliotheek, schouwburg, rnuseumjaarkaart. Burgemeester en wethouders van Tholen maken; gelet op artikel 31 zwembaden en dergelijke; van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne bekend, dat door cursusgelden voor algemeen erkende instellingen voor onderwijs hen onder oplegging van voorwaarden om gevaar, schade of hinder en vorming; te ondervangen op 7 april 1989 vergunningen zijn verleend ingevol- kosten van schoolreisjes en aktiviteiten van ouderenorganisaties; ge de Hinderwet, naar aanleiding van de aanvragen van: contributies van sportverenigingen, jeugd- en muziekverenigin- goed tot een maximum van: f 25,— p.p. per jaar voor personen tot 6 jaar; f 50,— p.p. per jaar voor personen van 6-12 jaar; f 75,— p.p. per jaar voor personen vanaf 12 jaar. Voor iedereen die voor een bijdrage uit het Deklaratiefonds in aan merking komt, kan meer keren per jaar een aanvraag worden inge diend tot het hierboven vermelde maximum is bereikt. Voor welke uitgaven geldt het Bufferfonds? De aard van de financiële nood moet betrekking hebben op "nood zakelijke kosten van het bestaan", zoals dit begrip 09k in de Alge mene Bijstandswet wordt gehanteerd. Bij de beoordeling van het verzoek zal gelet worden op onder andere: aanleiding en aard van de financiële problematiek; individuele omstandigheden. In de praktijk betekent dat, dat men een beroep kan doen op duurza me gebruiksgoederen (huishoudelijke apparaten), ziektekosten en indirecte studiekosten voor schoolgaande kinderen. Hoe groot is de bijdrage uit het Bufferfonds? Per huishouden kan maximaal een bijdrage van f 400,— verstrekt worden. In principe kan men slechts één keer per jaar een dergelijke verstrekking uit het Bufferfonds ontvangen. Hoe kunnen aanvragen voor het Deklaratiefonds en het Buffer fonds worden ingediend? Bij het buro sociale zaken van de gemeente Tholen kan een aan vraagformulier worden afgehaald. U kunt ook telefonisch om toe zending van dit formulier verzoeken, telefoon 01666 - 2955, toestel 217. Belangrijkl U kunt pas een beroep doen op het Deklaratiefonds, nadat u de des betreffende uitgave heeft gedaan. Bij het aanvraagformulier dient u een kopie van het op naam gestelde betalingsbewijs te voegen. Zonder dit op naam gestelde betalingsbewijs wordt de aanvraag niet in behandeling genomen. Wenst u gebruik te maken van het Bufferfonds, dan bent u verplicht uw aanvraag in te dienen vóórdat de noodzakelijke aanschaf wordt gepleegd! Hoe vinden de uitbetalingen plaats? Zo spoedig mogelijk na goedkeuring van de aanvraag wordt het uit te betalen bedrag aan u overgemaakt. Bovendien ontvangt u een schriftelijke bevestiging van de goedkeuring en het toegekende bedrag. Nadere informatie In het korte bestek van dit artikel zijn wij niet volledig geweest. Het is goed mogelijk, dat u nog vragen heeft over deze nieuwe, gemeen telijke voorziening. U kunt dan ook te allen tijde telefonisch kontakt opnemen met de medewerkers van het buro sociale zaken of voor een 'vrijblijvend gesprek' eens langs komen op het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. De desbetreffende ambtenaren van het buro so ciale zaken zijn bereikbaar via telefoonnummer 01666 - 2955, tst. 218 en 217. Dit artikel verschijnt op korte termijn in foldervorm en zal alsdan gra tis verkrijgbaar zijn via de folderrekken in het gemeentehuis, post kantoren, bibliotheek e.d. In het verleden hebben burgemeester en wethouders diverse malen gesproken over de mogelijkheden tot afsluiting van een gedeelte van het wandelpad in het natuurgebied de Pluimpot nabij Sint- Maartensdijk. Daarbij zijn een reeks van maatregelen genomen om zekere waarborgen te verschaffen dat de daar aanwezige vogel- broedkolonie niet onevenredig wordt gestoord. Deze maatregelen zijn: het aanbrengen van sluizen, zodat het gebied uitsluitend toegan kelijk is voor voetgangers; het aanbrengen van beplanting tussen delen van het wandelpad en de aanwezige vogeleilanden; een aanvankelijk aanlijngebod voor honden, recentelijk gevolgd door een algemeen verbod - ook aangelijnd - voor honden voor het gedeelte vanaf de dijk nabij het strandje Gorishoek tot aan de in het gebied aanwezige brug, (het pad langs het vogeleiland). Met name dit laatste algemene verbod willen wij graag onder uw aandacht brengen. Het verbod is kenbaar gemaakt door de plaatsing van borden. De rijkspolitie is verzocht om het toezicht en de kontrole ter plekke te intensiveren. Zaterdag 15 april Gemeenschapscentrum Aanvang 18.30 uur "Meulvliet" te Tholen De werkgroep "Uit op Tholen" organiseert een evenement van eigen bodem: met medewerking van vier Thoolse popgroepen te weten: Custum Coverrock Kimberly Claricks bluesband Trigger Hardrock Fagin Symfonische rock Deze vier groepen verzorgen een avondvullend programma. De toegang is gratis. In verband met de arbeidsduurverkorting voor het gemeenteperso- neel is het gemeentehuis vrijdagmiddag 14 april 1989 gesloten en tevens telefonisch niet bereikbaar. Houdt u daar rekening mee! De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van bur gemeester en wethouders vinden plaats op maandag 17 april 1989 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. De wethouders P. van Schetsen, L.J. Koopman en J. Versluijs hou den hun spreekuur van 11.00 - 12.00 uur. Het spreekuur van burgemeester H.A. van der Munnik komt te ver vallen. Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01666 - 2955, toestel 330. gen en andere clubs. Hoe groot is de bijdrage uit het Deklaratiefonds? Van de gedeklareerde en goedgekeurde uitgaven wordt 50% ver- In verband met het komende zaaiseizoen hebben burgemeester en wethouders een ophokgebied voor duiven vastgesteld voor de pe riode van 10 april tot en met 26 mei 1989. Het ophokgebod geldt in deze periode dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur, met dien verstande dat de postduiven wel mogen deelnemen aan wedstrijd vluchten. Het ophokgebied geldt niet op zondagen en - met het oog op de wedstrijdvluchten - evenmin op de zaterdagen in de maand mei. Ook geldt het gebod niet voor jonge duiven. Ingevolge artikel 44, tweede lid, van de Wet Algemene Bepalingen Milieuhygiëne staat gedurende één maand na de datum van de ter visielegging beroep open bij de Afdeling voor de Geschillen van Bestuur van de Raad van State voor: ade aanvrager b. de betrokken adviseurs c. degenen, die overeenkomstig artikel 20, 21 of 22 tweede lid, of 28 eerste lid, onder c, van de wet Algemene Bepalingen Milieu hygiëne bezwaren hebben ingebracht. d. enige andere belanghebbende die aantoont dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest overeenkomstig artikel 20, 21 of 22 tweede lid of 28 eerste lid onder c van de Wet Algemene Bepalin gen Milieuhygiëne bezwaren in te brengen. De beschikking wordt na afloop van de beroepstermijn van kracht, tenzij voor deze datum beroep is ingesteld en met toepassing van ar tikel 60A van de Wet op de Raad van State een verzoek wordt ge daan tot schorsing van de beschikking dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening. Het beroepschrift moet worden gezonden aan de Raad van State, Afdeling voor de Geschillen van Bestuur, Binnenhof 1, 2513 AA 's- Gravenhage. Het verzoek tot schorsing of een voorlopige voorzie ning moet worden gericht aan de voorzitter van de Afdeling voor de Geschillen van Bestuur van de Raad van State. De beschikking wordt niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist. Sint-Maartensdijk, 13 april 1989 Burgemeester en wethouders van Tholen a. de heer J.W. van Popering, Kloosterstraat 17 te Sint-Annaland voor het oprichten en in werking hebben van een tankstation voor motorbrandstof, een autorijschool en een taxibedrijf en een autowasserette, gelegen aan de Veilingweg te Sint-Annaland; b. de heer N. op den Brouw, Markt 10 te Sint-Maartensdijk voor het oprichten en in werking hebben van een slagerij, gelegen aan de Markt 10 te Sint-Maartensdijk; c. garage- en taxibedrijf J. Hommel Zn. v.o.fVeilingweg 13-1 5 te Sint-Annaland voor het oprichten en in werking hebben van een garagebedrijf met wasplaats voor voertuigen en tankstation voor motorbrandstof, gelegen aan de Veilingweg 15 te Sint- Annaland; d. schietvereniging SV Eendracht, Wattstraat 4 te Tholen voor het uitbreiden/wijzigen van de schietbaan, gelegen aan de Wattstraat 4 te Tholen. De beschikkingen en alle ter zake zijnde stukken liggen met ingang van 14 april 1989 gedurende een maand ter sekretarie van de ge meente Tholen te Sint-Maartensdijk ter inzage, elke werkdag van 09.00 uur tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur, alsmede elke maandag van 17.00 tot 20.00 uur in de openbare bibliotheek, Markt 58, te Sint-Maartensdijk. Bouwen in afwijking van bestemmingsplan Er is een aanvraag om een vergunning ingediend door ABO- NAR B.V., Burg. Baasstraat 22 te Sint-Annaland voor het bouwen van 2 woningen en 6 garages op het perceel ka dastraal bekend Sint-Annaland, sektie G, nummer 1212, plaatselijk gemerkt Weststraat 2 en 4. Dit plan is niet in over eenstemming met het ter plaatse geldende bestem mingsplan. Burgemeester en wethouders van Tholen zijn voornemens met toepassing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, na verkregen toestemming van het kol lege van gedeputeerde staten van Zeeland, vergunning te verlenen voor het onderhavige plan. Alvorens hiertoe over te gaan wordt een ieder in de gelegen heid gesteld om van 14 april 1989 tot en met 27 april 1989 schriftelijk bezwaar in te dienen bij burgemeester en wethou ders van Tholen. De bouwtekeningen liggen gedurende deze termijn ter gemeentesekretarie te Sint-Maartensdijk, afdeling gemeentelijke ontwikkeling, ter inzage. Sint-Maartensdijk, 13 april 1989 De burgemeester van Tholen, H.A. van der Munnik. Goedkeuring rioleringsplan "Slabbecoornpolder II" (Tholen); Burgemeester en wethouders van Tholen maken ter uitvoe ring van artikel 27, lid 1 en 2, van de Verordening Kwaliteits beheer Oppervlaktewateren Zeeland (VKOZ) bekend, dat het college van gedeputeerde staten van Zeeland in de vergade ring van 28 februari 1989 heeft besloten goedkeuring te ver lenen aan het rioleringsplan "Slabbecoornpolder II" te Tho len. Daarvan is mededeling ontvangen per brief van 14 maart 1989, kenmerk 1549/9/81. Genoemd besluit ligt met ingang van 14 april 1989 geduren de één maand ter secretarie van de gemeente Tholen, Markt 1 -5, 4695 CE Sint-Maartensdijk ter inzage, elke werkdag van 9.00 tot 12.00 uur bij de afdeling gemeentelijke ontwik keling. Sint-Maartensdijk, 13 april 1989 Burgemeester en wethouders van Tholen Burgemeester en wethouders van Tholen maken, gelet op artikel 12 van de Wet Algemene Bepalingen Milieuhygiëne bekend dat op respektievelijk 7 en 14 maart 1989 bij hen een aanvrage voor een vergunning ingevolge de Hinderwet is ingekomen van: a. D.K. Slager, Molenstraat 10 te Sint-Maartensdijk voor het oprichten en in werking hebben van een slagerij op het perceel Molenstraat 11 te Sint-Maartensdijk, kadastraal bekend Sint- Maartensdijk, sektie N., no. 1029; b. Kieskurk Anno 1845 B.V. Slabbecoornweg 27 te Tholen voor het oprichten en in werking hebben van een inrichting voor de opslag en verwerking van kurkprodukten op het perceel Slabbe coornweg 27 te Tholen, kadastraal bekend Oud-Vossemeer, sektie L., nr. 176 ged. De aanvragen en andere ter zake zijnde stukken liggen met ingang van 14 april 1989 op de secretarie van de gemeente Tholen te Sint- Maartensdijk ter inzage elke werkdag van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur, alsmede elke maandag van 17.00 tot 20.00 uur in de openbare bibliotheek, Markt 58 te Sint-Maartensdijk. Ge motiveerde bezwaren tegen het verlenen van de vergunning kunnen door een ieder gedurende een maand na de datum van de ter inzage legging schriftelijk bij ons kollege worden ingebracht. De ingekomen bezwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. Degene die een bezwaarschrift indient, kan verzoeken zijn persoonlijke gegevens niet kenbaar te maken. Eveneens kunnen mondelinge bezwaren worden ingebracht tijdens een openbare zitting op maandag 1 mei 1989 om 9.30 uur voor de aanvrage bedoeld onder b. en om 10.00 uur voor de aanvrage bedoeld onder a. De zitting vindt plaats in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk, waarbij tevens de gelegenheid wordt gegeven tot een gedachtenwisseling tussen het bevoegd ge zag, de aanvrager en de overige aanwezigen. Burgemeester en wet houders vestigen er tenslotte de aandacht op, dat degenen die be zwaar hebben ingebracht, op de wijze als bovenomschreven en een ieder die aantoont dat hij daartoe redelijkerwijs niet in staat is ge weest, in de gelegenheid zullen worden gesteld bezwaren tegen de ontwerp-beschikking in te dienen. Sint-Maartensdijk, 13 april 1989 Burgemeester en Wethouders van Tholen Wanneer we onze aandacht gaan richten op de tweede van 'de Le- deboerianen', dan komt ds. Hui- bert Jacobus Budding uit het Zeeuwse Biggekerke om de hoek kijken. Nu wil ik vooraf wel stel len, dat Budding nooit Ledeboeri- aan geweest is. Maar wegens zijn invloed op de gemeenten en op de handelswijze van Ledeboer, wil len we toch een paar stukjes over hem schrijven. We doen dat dan feitelijk nog het meest vanwege de Psalmen van Datheen, die we aan Budding te danken hebben. Ze worden nog steeds gezongen in Sint-Philipsland en in verschillen de kerken op Tholen. Reden te meer om er even bij stil te staan. Nadat in Biggekerke de liberale ds. Clinge, Jantje Patrijs voor zijn medestropers, in 1832 uitge preekt is, komt voor hem in de plaats ds. Johannes van Ree. Nog steeds is tussen de weinige graf zerken rond de kerk van Bêkerke, pal naast de toren, de verweerde grafsteen van ds. Clinge terug te vinden. Maar deze Van Ree is zondermeer een geweldig predi kant. Uit liefde tot de waarheid, komen de mensen uit heel Wal cheren naar het conservatieve Biggekerke om de goede man te horen die in alle getrouwheid nie mand kent naar het vlees en die zijn boodschap zodanig weet neer te leggen 'dat er van een mens niets overbleef'. Hij is een man naar het hart des volks. In het vuur van zijn rede 'fladdert zijn bef hem als een nat lapje om de hese gorgel, en gutst het zweet hem van het aangezicht...' Men komt in de ban van zijn persoon lijkheid. Zo met mevrouw Van Ree. Ze voelt er niets voor haar man de hand boven het hoofd te houden en zijn optreden in de pri- vésfeer met de mantel der liefde te bedekken. Verkort weergegeven noemt Sijtje haar echtgenoot 'een engel op stoel, maar een duivel in huis'. Dat is alles, maar 't is ge noeg. De geschiedenis legt wat dit betreft een sluier over de werke lijkheid, die ook dit keer mogelijk in het midden ligt. Maar het slot van 't lied is, dat Van Ree een be roep aanneemt naar Veen. En Biggekerke raakt vacant. De kerkeraad is bereid om stad en land af te zoeken naar iemand die net zo gereformeerd is als Van Ree op de stoel. En als het kan, ook zo begaafd. Maar dat is niet gemakkelijk. Men neemt echter geen enkel risiko en Biggekerke zoekt een predikant 'langs een bijzonder aanbiddelijke weg'. Nu heeft Hervormd Biggekerke een ouderling. Hij heet Pieter Wij nand en hij is regelmatig in het zg. 'oefeningengezelschap' van Wil lem Brombacher in Middelburg te vinden. En in die oefen- en lees kring komt, wanneer hij op za kenreis door Zeeland trekt, de Amsterdamse uitgever en Réveil man Den Ouden even een praatje maken. Welnu, deze Den Ouden is degene die als eerste de naam Budding laat vallen, 'aan wie hij banden gevoelde in de Heere'. Den Ouden staat bekend als 'een veranderde man'die al heel wat verdedigingslectuur voor de ver volgde afgescheiden gereformeer den van zijn persen heeft laten rollen. De verwachtingen zijn hoog gespannen en Biggekerke begint naarstig naar de persoon van Huibert Budding te in formeren. Ja, Budding, wie is hij eigenlijk? Hij is geboren te Rhenen in 1810 en vader Willem, bierbrouwer van beroep, is getrouwd met Su sanna Sandbrink. Als Huibert acht jaar is, gaan de kostschool deuren voor hem open in Vianen en vervolgens komt hij terecht in Heusden. Hij doorloopt de La tijnse school in Wageningen en studeert theologie in Utrecht. Hij vecht mee in de 1 O-daagse veld tocht als vrijwilliger. Hij kent de 'soirees-religieuses' in Amster dam en hoort daar hoe de 'tale Kanaans' gesproken wordt. Geen wonder dat de Biggekerker kerke raad de allerbeste getuigenissen ontvangt en Huibert mag komen voor een proefpreek. Vrijmoedig beklimt de jonge man het preek- gestoelte en spreekt over Joh. 5:24: 'Voorwaar, voorwaar zeg ik U: Die Mijn Woord hoort, en ge looft Hem, die Mij gezonden heeft, die heeft het eeuwige leven en komt niet in de verdoemenis, maar is uit den dood overgegaan in het leven'. Ouderling Wijnand schudt hem de hand. En dan... 'Nou, dat was best hoor. Ik twij fel er niet aan of gij wordt wel be roepen'. 'Durft gij lieden dat wel aan, afgaande op een enkele preek? Mijn preek kon weieens gestolen zijn'. 'Nee, nee, dat kan niet, uw spraak maakt u openbaar'. Het beroepingswerk kan begin nen en het resultaat hiervan is dat kandidaat Budding boven twee dienstdoende predikanten geko zen wordt. Deze neemt de roeping der gemeente met volle vrijmoe digheid aan en op 14 december 1834 doet hij intree met 'lek ben de Alpha ende de Omega, het be gin ende het eynde, segt de Heere, die is ende die was ende die comen sal, de Almachtige'. En zo is dan buddings jeugd- en droomwens vervuld. Hij staat nu in de volle bediening in zijn eigen gemeente. 'Budding doorzag anderen', zo stelt men over het algemeen 'maar zichzelf doorzag hij niet. Boven genoemde samenspraak onderaan de preekstoel is te lezen in 'Een merkwaardig vijftal' en zij zal best op waarheid berusten. Maar zouden bij dat 'examen' niet dui zend en meer vraagtekens gezet kunnen worden? Met andere woorden: Spreekt Budding woor den die de zijne niet zijn? Of is het wat schoolgeleerdheid wat hij napraat. Zeventien jaren gaat het duren voordat een eenvoudige oefenaar in alle eerlijkheid zegt tegen ds. Budding: 'Uw spraak maakt u openbaar'. Dan spreekt Daniël Bakker, die op dat moment meer ziet (en zegt) dan iemand anders in zijn omgeving. Op de daarvoor geschikte grond hebben vroege boeren hun slag al geslagen. Tijdens zomerse om standigheden werden o.a. vroege aardappelen gepoot. Inmiddels daalde de temperatuur zodanig, dat de 'poters' de warmte van 'het bed' goed kunnen gebruiken. Landbouwers die doorgingen met planten, moesten de fikse kou trotseren. Bovendien was de grond soms keihard, zodat de be werking niet meeviel. Ter hoogte van de Noorddijk is aan de Bram Groenewegeweg bij Poortvliet dit lijnenspel te zien op een perceel van P. Fase.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 5