Het prima maatgevoel van Sophia van Oeveren Jit Graag Gedaan en dagverzorging Bouwplannen? De Zeeuwe Reie jubileert met gezamenlijk optreden Youp van 't Hek, Liesbeth List Marianne Kweksilber naar Tholen 'Hier is groot stuk pionierswerk verricht' Thoolse groep naar Brabants dansfestival St. Annalandse gepromoveerd naar 4e klas amateurs Tholen in de Auto-kampioen Cultureel programma Uit op Tholen seizoen 1989-1990 Eendrachtpop in Meulvliet Voor half geld naar Meestoof Donderdag 13 april 1989 DE EENDRACHTBODE 13 De 16-jarige Sophia van Oeveren uit St. Annaland heeft bij het Nederlands kam pioenschap voor nieuwelingen in Leiden de eerste prijs gewonnen bij het ballroom- dansen. Haar derde poging was daarmee bijzonder succesvol, want ze is nu gepromoveerd naar de vierde klas amateurs. Conditie Cyclame jurk autobedrijf krebbekx Vrijwilligers nodig voor vervoer Vervoer Voetenwerk De volksdansgroep voor ouderen 'De Zeeuwse Reie' uit Sint-Maartensdijk vierde haar 10-jarig bestaan vorige week samen met de dansgroepen 'Ovodan' uit Oud- Vossemeer en 'Lenigheid maakt jong' uit Tholen in het 'Holland Huis' te Scher penisse Eilandelijk Klassiek Ambtenaren ministerie bezoeken REC Tholen Creativiteit Zoals vele tieners nam ze in 1984 in de Wellevaete te St. Annaland dansles voor beginners. Het Steenbergse echtpaar Rien en Jo ke Gladdines gaf de opleiding en er waren maar liefst 70 cursisten. "Het was gemakkelijk in het ei- Advertentie I.M. Wanneer medio mei de ANWB Auto-kampioen voor juni uit komt, staat daarin de provincie Zeeland centraal. Eén van de 12 suggesties voor een dagje uit is 'Een rondje Tholen', waarvoor een actiebon is gereserveerd. Met die bon kan men in de maand juni het informatieboekje eiland Tholen, de toeristenkaart Tholen en de stadswandeling Tholen te gen sterk gereduceerde prijs ko pen bij het VVV-kantoor in Sint-Maartensdijk en de info-post in Tholen. Ook krijgt men een couponboekje met daarin de vol gende voordeeltjes: koffie met verse bolus f. 2,- bij café De Hoop in Oud-Vossemeer; f. 4,- korting op 500 gram paling bij palingro kerij Scherpenisse in St.-Anna- land; bij streekmuseum De Meestoof mag iedere volwassene gratis één kind meenemen; 50% korting op huur tennisbaan cam ping De Muye; 25% korting bij midgetgolf recreatieterrein De Pluimpot. Als herinnering krijgt men bovendien een zakje bloem zaad. De Thoolse VVV heeft inmiddels weer de jaarlijkse evenementen folder verspreid. Deze is ook ver krijgbaar op de campings en bij openbare instellingen. En natuur lijk bij de folder-service-post in de Kerkstraat in Tholen, die op 20 april officieel geopend wordt door wethouder J. Versluijs. gen dorp, dan hoef je niet te rei zen", vertelt Sophia. "Ik vond het dansen zo leuk, dat ik ook de ver volgopleiding wilde volgen. Toen moest ik wel kiezen tussen tafel tennis en dansen, want qua kosten en tijd viel dat niet te combine ren." Haar danspartner was Christian Schot uit Tholen, die ook in de Wellevaete les had genomen. Zo'n 2 1/2 jaar trok ze daarmee op en tijdens de clublessen en eigen trai ningen klommen ze steeds hoger. Na de beginnerscursus veroverde Sophia brons, zilver, zilverster en goud en binnenkort wil ze haar goudster diploma nog halen. Bij de danstest wordt gelet op dans- houding, ritme en maatgevoel, be weging en technische uitvoering. Intussen heeft de St. Annalandse een nieuwe danspartner: de 15-jarige Ivo Nagelkerke uit Steenbergen. Daarmee volgt ze privélessen bij het echtpaar Glad dines en vrijdagmiddag trainen ze apart. Op de l.t.s. in Steenbergen hebben ze 8 januari tijdens een nieuwjaarsconcert een de monstratie gegeven en ze doen ook mee aan soirees om de condi tie op peil te houden. "Maatge voel is het belangrijkste, maar je moet ook een goede conditie heb ben", zegt Sophia. Ze heeft de smaak te pakken ge kregen en in Leiden deed ze drie keer mee aan nationale wedstrij den bij de nieuwelingen(vanaf 13 jaar) om bij de eerste drie te ko men. 'Een hele dag met 65 paren in 5 ronden op de vloer, dat is wel spannend. Er hangt dan echt een sfeertje van winnen, winnen. Dat lukte, want we waren goed in vorm", zegt Sophia. "Ze straal den 't gewoon ook uit dat ze de eerste prijs zouden winnen", vult haar moeder aan. Zes paren kwamen in de finale en §pphia met Ivo l^wamen als de besten uit de bus met de tango, Engelse wals en quick step. Er zijn totaal 5 dansen, waarvan je er aan 3 moet meedoen. Bij de Zuid-Amerikaanse dansen behaalden ze een gedeelde 10de/llde plaats. "De beoorde ling is soms heel wisselend, afhan kelijk van jury", vertelt Sophia. Haar vroegere danspartner Christian Schot, die nu met de Steenbergse Charlotte v.d. Weegen optrekt, promoveerde ook naar de amateurs. Hij werd vierde bij het PRINS REINIERSTRAAT 3 - STEENBERGEN TELEFOON 01670-64561 TOYOTA Advertentie I.M. Maandagmiddag kwamen in Ten Anker 16 vrijwilligsters van Graag Gedaan bij elkaar om tij dens een kennismakingsmiddag inlichtingen te krijgen over het thema "Dagverzorging". De me dewerksters van deze vrijwillige hulpgroep werden verwelkomd door mevr. A. Verschoor, coördi nator van Graag Gedaan, en Els van Tilburg van Welzijn voor Ouderen. Zij verleent ondersteu ning aan Graag Gedaan. Eerst hield men een kennisma kingsrondje, zodat de dames die uit verschillende plaatsen op het eiland komen, elkaar konden ver tellen waarom en wanneer men bij Graag Gedaan had aangeslo ten. Er volgde koffie met een tractatie en daarna werd er een vi deofilm vertoond over dagverzor ging in den lande. Dagverzorging is voor Tholen nog in een experimenteel stadium. Men wil daartoe overgaan voor ouderen vanaf 65 jaar die naast de bestaande thuishulp extra steun nodig hebben om thuis te kunnen blijven wonen. Dat bestaat hieruit dat men deze ouderen - die b.v. thuis niet meer goed uit de voeten kunnen vanwe ge lichamelijke gebreken, ontsla gen zijn uit een ziekenhuis of ver pleeghuis en nog extra zorg en aandacht nodig hebben, zich een zaam voelen en er eens uit willen maar dat niet meer zelfstandig kunnen of durven - gedurende 2 dagen per week naar St. Maar- tenshof brengt waar zij van 10.00 tot 16.00 uur worden begeleid door een activiteitenbegeleidster. Hierdoor krijgt ook de partner of verzorger enkele keren per week 'rust' om eens tijd aan zichzelf te besteden. Naast de gezamenlijke activiteiten kunnen de bezoekers ook gebruik maken van de voor zieningen van Sint Maartenshof. Zoals b.v. gezamenlijk koffie en thee gebruiken en zelfs de maaltij den, oefenen of gymen onder be geleiding, naar de kapper of pedi cure gaan. Deze laatste zaken moeten apart worden betaald, terwijl een bijdrage per dag ge vraagd wordt van 6 gulden. Graag Gedaan heeft het vervoer naar St. Maartenshof geregeld, maar men heeft nog wel enkele vrijwilligers nodig die personen auto's hebben om enkele keren per week te rijden. Daarvoor kan men zich opgeven bij mevr. Ver schoor, tel. 01660-3592. Na afloop van de videofilm kon den vragen worden gesteld en besprak men dit nieuwe project. Bij het afscheid kregen de vrijwil ligers allemaal een mooie roos als dank voor hun inzet aangeboden. De groep bestaat thans uit 23 vrij willigers, en sinds kort heeft men in Tholen ook een man in de gele deren. Hij is de klusjesman en wil bij ouderen kleine hand- en span diensten verrichten, b.v. op elec- trisch gebied eens een stopcontact maken, lampen indraaien etc. Om deze hulp te krijgen moet men contact opnemen met mevr. Ver schoor. ballroomdansen en tweede bij de Latijns/Amerikaanse dansen. Het dansen bij de nieuwelingen gebeurt zonder wedstrijdkleding, maar Sophia komt sinds novem ber bij regionale wedstrijden al in de hoofdklasse uit. Voor haar eer ste optreden in Hoeven schafte ze een cyclame tule jurk aan. Sophia oefent ook af en toe in de Sakofahal van de koninklijke fan fare Accelerando om goed bij te blijven. "Passen erin krijgen en flink doordansen, daar gaat het om. Hoe verder je komt, hoe meer figuren je leert en daarbij is tech niek en voetenwerk heel belang rijk. 't Is inspannend, maar we houden er ook plezier in, al moet je er veel voor over hebben en het kost ook veel geld." Daarom werkt ze 's zaterdags bij bakkerij Slager en ook haar schoolopleiding krijgt alle aan dacht. Sophia bereidt zich voor op het eindexamen van 5 havo van het Mollerlyceum in Bergen op Zoom. Daarna wil ze naar de meao afdeling secretarieel. "Voorlopig ga ik nog een paar jaar verder met dansen, want het is hardstikke leuk om te doen." Sophia wil nog meedoen aan een wedstrijd en de Nederlandse kam pioenschappen voor amateurs in Den Haag. Tussendoor voetbalt haar danspartner Ivo Nagelkerke nog. "In de zomer trainen we door om in conditie te blijven", is het vaste voornemen van danstalent Sophia van Oeveren. Sophia van Oeveren en Ivo Nagelkerke behaalden in Leiden de fel begeerde promotie naar de 4e klas dans- ateurs. (Ver)Bouwplannen krijgen al snel vaste vorm bij de Schelde. U vindt er niet alleen bouwmate rialen; u wordt er ook nog 'ns uiterst vakkundig geadviseerd en ze weten alles van de nieuwste systemen en produkten. Loop dus eerst 'ns vrijblij vend de bouwinfo van de Schelde binnen. Dat kost niksen levert heel wat op. Voorzitter mevrouw J. Noordijke-Hage verwelkomde de ruim 60 dames van de dansgroe pen, alsmede oud-leden, chauf feurs en andere belangstellenden. Ook de echtgenote van burge meester H.A. van der Munnik woonde het jubileum bij. Op het danswijsje 'Op de purperen hei de' bezongen de aanwezigen het 10-jarig bestaan van de Smur- diekse volksdansgroep. Het oudste lid S. Wolse-Bil (80) kreeg bloemen van het bestuur als dank voor de inzet die ze heeft getoond bij de oprichting van de volks dansgroep. Ook oud-leidster mevr. J. de Baat werd in de bloe metjes gezet. De huidige leidster van de drie genoemde dansgroe pen, mevr. N. van Gorsel-Wolse las een gedicht voor dat betrek king had op de jubilerende dans groep waarbij nu nog 12 leden dansen die tien jaar geleden bij 'De Zeeuwse Reie' begonnen. Financieel is het ook best meege vallen. Alleen is de zaal met zo'n hele groep dansers en publiek er omheen, een beetje klein, maar het geheel was leuk. We zijn niet prestatiegericht. We dansen tenslotte voor ons plezier". De vertegenwoordiger van het Zeeuwse Kruis uit Goes, die de dienst Meer Bewegen voor Oude ren coördineert, was verhinderd. De Smurdiekse volksdansgroep telt 26 leden, de dansgroep uit Tholen 23 en de groep uit Oud- Vossemeer 16. Deze laatste dans groep voor ouderen viert op dins dag 2 mei haar 10-jarig bestaan in De Vossenkuil te Oud- Vossemeer. Tijdens de bijeenkomst werd door de drie groepen gezamenlijk opgetreden. Het eerste half uur van het dansprogramma bestond uit vrij eenvoudige dansjes waar mee de volksdansgroep 10 jaar geleden begon. Daarna volgde een optreden waarin door de da mes veel gevraagde dansjes aan bod kwamen. Hierbij moest vaak gewisseld worden waardoor het optreden een meer eilandelijk ka rakter kreeg. Het laatste half uur werden de nieuwste dansen uitge voerd. Het jubileum werd beslo ten met een maaltijd. Voorzitter mevrouw Noordijke toonde zich na afloop zeer tevreden over de feestdag van 'De Zeeuwse Reie'; "Het is een goede dag geweest. Na Eendrachl-pop van zaterdag a.s. heeft de werkgroep Uit op Tholen het laatste programma van het winterseizoen 1988-1989 achter de rug. Het bestuur spreekt van een heel gunstig seizoen met leuke artiesten en een goed bezoe kersaantal. De nieuwe afspraken zijn rond en de werkgroep wil de leden en adspirant-leden graag 'warm' om niet te zeggen 'lekker' maken voor de volgende optredens: Op 4 oktober in Meulvliet: de Bel gische muzikale theatergroep De Nieuwe Snaar. Zij waren eerder in Meulvliet en hun optreden liet toen nog dagenlang pijnlijke kaakspieren van het lachen na. Het nieuwe programma draagt de naam Hackadja. Donderdag 26 oktober zal de be kende cabaretier Youp van 't Hek die Meulvliet plat kreeg met zijn Hond op het ijs, een try-out ver zorgen van zijn a.s. Oudejaars conference. Montezuma's revenge heeft na de eerste prijs in het nationale Close Harmony Concours in 1986, veel bekendheid gekregen. Uit op Tholen is dan ook blij dat men deze vijf jonge mannen, die a ca- pella zingen en een breed scala van nummers hebben, naar de Wellevaete heeft kunnen krijgen. De datum is 10 november. In St. Maartensdijk zullen de kinderen-maar ook de volwasse nen op 22 november in Haestinge een prachtige middag hebben. Dan komt namelijk de show van Ome Willem. Edwin Rutten met zijn maatjes staan garant voor heel veel plezier. Joepie-de poe- pie! Iets nieuws in Uit op Tholen is een musical. Men heeft daar voor op 24 november Up on the Roof uitgenodigd. Een musical die in 1987 in Engeland als 'best musical of the year' genomineerd stond. Het is een verhaal over 5 studen ten die het in 1975 helemaal gaan maken met hun a-capella pop groep en na 10 jaar zien ze elkaar terug. Een musical vol bekende muzikale hoogtepunten uit de ja ren '70. Voor het onderdeel klassiek koos men voor het Amsterdam Loekie Stardust Quartet, bestaande uit Daniel Brüggen, Bertho Driever, Paul Leenhouts en Karei van Steenhoven. Zij wonnen, na hun oprichting in 1978, in de zomer van 1981 het Musica Antique Concours in Brugge en sindsdien gaf het kwartet talloze concerten in en buiten Europa. Op 14 de cember, komen zij in de stad huishal. Waardenburg en de Jong lieten onlangs hun visitekaartje achter in De Vossenkuil en naast de paar honderd bezoekers van toen, zul len er zeker nog veel meer komen als ze op 4 januari 1990 in Meul vliet hun nieuwe programma Jool Hul brengen. Maar deze cabare tiers heeft men niet zeker, wellicht wordt dat een héél andere naam. Op 12 januari is er weer iets nieuws, dan zal in de Vossenkuil onder artistieke leiding van Mar- grith Vrenegoor een toneel voorstelling gegeven worden door Coen van Vrijberghe en Jaap Vre negoor. Zij spelen 'Het ware Westen' van Sam Shepard, Sweat Produkties, zoals de groep in Ne derland bekend is, maakte eerder landelijk naam met het tweeluik Wasserette/Biljart van Marsha Norman. Een zangeres die al vele jaren tot eender bekendste in Ne derland hoort is Liesbeth List. Met haar programma "List Nu" waarbij zij op piano wordt bege leid door Rob van Dijk, is zij ze ker een van de grote trekpleisters van het komend Uit op Tholen seizoen. Haar tour de chant, dat een groot aanbod aan Neder landstalig repertoire omvat, ge schreven door o.a. Erbst van Al- tena, H. Dorrestijn, A. Schmidt en H. Bannink, Ide Wijs en nog veel bekende namen- is een garan tie voor een volle Vossenkuil. 2 Februari dus alvast reserveren in de agenda. De Belg Miel Cools komt zijn fans weer eens bezoeken, want in de loop der jaren zijn er al diver se, zeer geslaagde optredens, van de chansonnier geweest. Hij heeft een overwegend nieuw program ma maar ook zal hij een aantal bij het trouwe publiek, zeer geliefde liedjes, niet weglaten."Waar het hart vol van is" kan men op 17 fe bruari 1990 in het Holland Huis te Scherpenisse verwachten. Donderdag 15 maart 1990 zal in de stadhuishal te Tholen weer een klassiek concert zijn de sopraan Marjanne Kweksilber zingt zowel oude als moderne muziek,van Ba rok tot Weense klassieken en he dendaagse muziek. Zij wordt op piano begeleid door Stanley Hoogland. Het (voorlopig) laat ste programma onderdeel is circus-theater. U leest het goed: Uit op Tholen biedt een theater show uitgebouwd uit mime, bal let, music hall en slapstick. De uitvoerders daarvan dragen de naam Hot and Neon. Zelfs in het wereld circus festival in Monte Carlo zag men ze aan het werk, dus doe als Prins Rainier III van Monaco, kom op 6 april 1990 naar Meulvliet. Dinsdagochtend kwam een dele gatie van het ministerie van On derwijs op bezoek bij het REC in Tholen en 's middags bezocht men Goes. De drie heren en 1 dame-die in hun departement de taak ondersteuning hebben van de landelijke regionale educatieve centra-waren geïnteresseerd in de activiteiten in Zeeland terwijl men tevens overzicht kreeg van de besteding van de gelden. "Maar dit laatste is zeker niet het belang rijkste", aldus dhr. C. Blokland, die hoofd van deze afdeling is. De subsidiegelden die tot 1992 verzekerd zijn zullen daarna zeker niet worden ingetrokken. Maar er wordt tegen die tijd naar een an dere procedure gezocht, omdat er dan een wettelijke basis zal zijn voor de basiseducatie. Er is im mers zo'n grote groeisector, ter wijl er nu nogal versnippering is van de taken. Ook vanuit de Pro vinciale afdeling ondersteuning (dus uit Middelburg) waren twee heren belangstellend naar het werk van het REC. Dhr. E. Rein- houdt, van REC gaf de bezoekers in een korte inleiding een over zicht van de geografische gege vens, het ontstaan van het cen trum omdat dat in Zeeland een andere invulling heeft dan in an dere regio's. Ook het organisatie schema werd doorgelicht. Vier Thoolse popgroepen werken zaterdag mee aan 'Eendrachtpop'. Vanaf half zeven verzorgen zij in Meulvliet in Tholen een pop avond, die voor ieder vrij toegan kelijk is. Elk van de groepen pre senteert zich op eigen terrein: Trigger (hardrock), Fagin (symfo nische rock), Custum (cover-rock) en Kimberley Claricks Blues Band (muziek van de Blues Brothers). Voor de organisatie van de avond tekent Uit op Tholen. Leden van de jazzdansgroep van Laura Ou wens voeren het nummer Mag het licht uitop, waarmee men zondag deelneemt aan het Brabants Amateur Dansfestival in Breda. De dans 'Mag het licht uit' van Laura Ouwens uit Oud-Vossemeer is geselecteerd voor de eindpre sentatie van het vijfde Brabants Amateur Dansfestival. Zondag morgen brengt haar groep van tien dansers het nummer in de Bredase stadsschouwburg Con cordia voor het voetlicht. De jazz-dansgroep van Laura Ou wens doet voor het eerst mee aan dit festival, waarvoor voorronden in Roosendaal, Breda en Oss moesten worden afgewerkt. Van de ongeveer 120 dansen zijn er 20 uitgekozen voor de eindpresenta tie. De dans van Laura Ouwens - een nummer van de Nederlandse groep De Dijk - is geselecteerd op choreografie, muziekkeuze, origi naliteit en uitstraling van de groep. Hel juryrapport vermeldt 'goede bewegingskwaliteiten en er werd mooi gedanst'. Tijdens de voorstelling in Breda is een jury aanwezig die beoordeelt welke groepen geselecteerd wor den voor het landelijke festival. Dat wordt op 10 december in Am sterdam gehouden. Omdat het begrip 'ondersteuning' wat vaag is, werd aansluitend aan de informatie meteen een kijkje genomen en kort gesproken met een groep dames die een cursus 'praktisch Nederlands' hebben gevolgd en deze ochtend de laat ste les kregen van docente Edje de Jong. De cursus 'praktisch Ne derlands' is opgezet omdat men in de regel tijdens de lagere school jaren een beperkt aanbod aan taal kreeg, terwijl hetgeen er later aan werd toegevoegd, op bv. de huis houdschool, niet voldoende is om goede brieven te schrijven, de grammatica te kennen, d's en t's, goed te gebruiken. Kortom men kon in 8 lessen de Nederlandse taal ophalen. Uit een kort gesprekje met enkele deelneemsters bleek dat men door een te kort aan scholing, alleen la gere school bv., of een hiaat in de grammaticale kennis toen er met Engelse les begonnen werd, en het feit dat het bezig zijn met Neder land 'ontzettend' lang geleden was, redenen waren om hiermee te beginnen. En het bleek een bij zonder leuke cursus te zijn, want 13 van de 14 dames gaan er nog mee door. "Je creativiteit wordt hier gewel dig gestimuleerd", vertelt een van hen, "en de lessen vallen erg mee. Het is eigenlijk niet moeilijk, je hoeft niet op je tenen te lopen om bij te blijven". Ook de oudste deelneemster, die met de cursus begon omdat ze problemen had het schrijven van brieven, beaamt dat. "Verder werden we op leuke ideeën gebracht, om bv. zelf kaar ten te ontwerpen met tekst voor de Paasdagen. En in het begin schreven we echt "ambtelijke taal, maar Edje leerde ons dat je meer jezelf moet zijn in je taalge bruik". De dames die doorgaan zullen ook nog met literatuur te maken krijgen. Tijdens de afgelo pen lessen heeft men wel met poë zie gewerkt, en enkele van de cur sisten bleken echte dichtaders te bezitten. Maar ook werd er telkens een ac tueel onderwerp bij de kop geno men; daarover moest dan een co lumn geschreven worden die ont zettende leuke resultaten oplever de volgens Edje de Jong. Een cursus die uitnodigt om er mee door te gaan, dat is zeker. Dhr. Blokland van het ministerie die enkele jaren geleden eveneens het REC bezocht, was zeer tevre den over de ontwikkelingen van dit instituut, en zei dat er een groot stuk pionierswerk is ver richt. "We willen graag contacten met deze regio onderhouden". Nadat burgemeester T.A. Vogel van Sint-Philipsland zaterdag morgen de tentoonstelling 'Boer derij en platteland' in streekmu seum De Meestoof in Sint- Annaland officieel geopend heeft, kunnen bezoekers er die dag van twaalf tot vijf uur voor half geld terecht (kinderen uitsluitend on der begeleiding). De tentoonstelling geeft een over zicht van de situatie rond de eeuwwisseling en van typen boer derijen. Ook worden werktuigen getoond en zijn er dia's. Met na me van Oud-Vossemeer zijn er af beeldingen van boerderijen uit de dertiger jaren, afkomstig van oud- gemeêntesecretaris W. v.d. Ploeg. De Meestoof opent, na zaterdag, haar deuren voor het publiek pas weer op zaterdag 13 mei. In het kader van het nationale museumweekend krijgt iedere vijfentwintigste bezoeker zater dagmiddag de Museumlandgids en de Recreatiegids Zeeland aan geboden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 13