Juwelier Mireille vernieuwd Landbouwgrond uit productie ter bestrijding overschotten Werk en niet opzij soc. voorzieningen voor loonacties Zuivere koffie in café Smerdiek Rabobank St. Maartensdijk 75 jaar Harmonische aanpassing van hoek Botermarkt/Bakstraat in Tholen Weinig hoop voor traditionele akkerbouw in Europa Waarnemend-voorzitter M.A .J. van der Linde bij FNV Tholen: Kans op gratis BZN-kaart bij occasionshow Donderdag 13 april 1989 DE EENDRACHTBODE 11 Naast eigenaresse Mireille Geluk-Haentjens Dekker kunnen alle inwoners van Tholen, die hun woonplaats een warm hart toedragen, trots zijn op de nieuwe ju welierswinkel op de hoek Botermarkt/Bakstraat. Donderdagmiddag verrichtte burgemeester H.A. van der Munnik onder grote belangstelling de officiële opening van Atelier Mireille. Lantaarn "Alle akkerbouwers in Europa hebben wel 'n prijs om een stuk land niet te bebou wen." Het via een inschrijvingssysteem uit de productie nemen van akkerbouw grond is een mogelijke oplossing voor het tegengaan van overschotten in de landbouw. Tenminste, dat stelde toekomstig Europarlementariër J. Sonneveld maandag in Poortvliet. Bieten Milieu Keukentafel Goudvis 1 Meiviering VARA, FNV, PvdA Internationale solidariteit is het motto waar op maan dag 1 mei door de afdeling Tholen van de VARA, FNV en PvdA aandacht aan zal worden besteed. Op die dag doet namelijk de Chili-karavaan Sint- Maartensdijk aan. Europa Op 20 april 1914 hoorde men in hotel Hof van Holland op de Markt in St. Maartensdijk tot 26 keer toe 'vóóórrr!' klin ken. Daarmee was de Coöperatieve Boerenleen bank St. Maartensdijk opgericht. Vanavond wordt in Haestinge het 75-jarig jubileum gevierd. Weer fusie? Vanavond jubileumviering in Haestinge met Smalstads mannenkoor Ir. Luteijn Onderwijs Fonds minima Voorzitter Slechte tijden Vakbondsbus Architect J. Boelhouwers was blij de voor het samen bouwen aan de dat de renovatie van het voormali ge Mikro-pand gerealiseerd kon worden binnen drie maanden na dat de C1000 haar deuren opende. "Dat is vooral te danken aan de belegger (vader A.A.A. Haentjens Dekker - red.) die met grote voortvarendheid en op het juiste moment de samenwerking tussen architect en gemeente, maar ook tussen de hoofdaannemer en on deraannemers, wist te bewerkstel ligen. Dankzij zijn visie hebben wij dit stukje stadsvernieuwing weer tot stand kunnen brengen." Boelhouwers roemde verder het improviserend vermogen van aan nemer De Boeck. De architect overhandigde twee cadeaus, die hij symbolisch noem- stad Tholen en haar toekomst. Namens zichzelf en de vereniging Huis en Heem was dat een antieke gietijzeren draagarm van een gaslantaarn, "als blijk van waar dering voor het zo harmonisch willen laten inpassen in deze bin nenstad van de juwelierswinkel." Namens aannemersbedrijf De Boeck overhandigde hij een bij passende koperen lantaarn. "In plaats van louter economische overwegingen te hanteren kan men bij de uitvoering van een werk een toegevoegde waarde er varen, waardoor het vervaardigde product een extra dimensie krijgt," besloot Boelhouwers. Vervolgens verrichtte burgemees ter Van der Munnik de opening door het ontsteken van de ver lichting. Het parkeergedrag van automobi listen en van het verzorgend ver keer zorgt in de Thoolse binnenstad voor problemen. Die binnenstad is niet autovrij ten ge rieve van de middenstand. Burge meester H.A. van der Munnik gaf toe dat het gemeentebestuur daar om, ondanks het verkeerscircula tieplan, voortdurend de vinger aan de pols moet houden. "De bereikbaarheid van de winkels is een goede zaak. Dat legt op de weggebruiker de verantwoorde lijkheid om van de toegankelijk heid en van de ruimte een goed en gepast gebruik te maken," aldus de eerste burger donderdag. Van der Munnik noemde de vormgeving van het pand op de hoek Botermarkt/Bakstraat 'fraai en uitnodigend'. "Ik ben er als ge meentebestuurder erg content mee dat we de laatste tijd een flinke opknapbeurt van het centrum van Tholen te zien krijgen. Het aantal winkels en dus de bedrijvigheid in het stadje neemt toe. Er is geluk kig ook weer een goed gehuisveste juwelierszaak. Tegelijk zien we dat het aanzien daarbij niet wordt vergeten." De burgemeester zwaai- De politicus sprak daar voor de leden van het CDA Tholen. Zijn idee had hij opgedaan in de Vere nigde Staten, waar Sonneveld de afgelopen drie jaar landbouwatta- ché was. In dat land is die maatre gel zeer effectief: in drie jaar tijd werd 12 miljoen hectare uit pro ductie genomen. Volgens Sonne veld is gebleken, dat prijsverlagingen niet werken: on danks dat de graanprijs naar be neden gaat, blijven de akkerbouwers meer produceren. En juist die. productie moet om laag om tot een sanering van de wereldmarkt te komen. Het inschrijvingssysteem noemde Sonneveld 'een substituut voor het vierde gewas'. Bovendien komt het geld dat de overheid aan deze maatregel zou besteden precies bij de akkerbouwers terecht. Die overheid zou geld besparen door dat minder subsidies betaald hoe ven worden ^omdat er geen overschotten zijn). Sonneveld bleek een warm pleit bezorger van een gemeenschappe lijke landbouwmarkt. Hij sprak over een 'verworvenheid', die Ne derland en met name Frankrijk er al in 1962 hebben doorgedrukt. "Dat vrije verkeer kost weliswaar geld, maar die verworvenheid ge ven we niet uit handen," zei Son neveld. Hij was in het verleden werkzaam bij het Kon. Ned. Landbouwcomité en secretaris van de Nederlandse onderhande lingsdelegatie in Brussel. Rigoreuze wijzigingen in het be leid na 1992 voorzag de CDA-er niet. Wel zal het in zijn visie voor de traditionele sectoren van de ak kerbouw nog eerder moeilijker dan beter worden. Op vragen van burgemeester H.A. van der Mun nik en ir. M.A. Geuze naar de bestaansmogelijkheden in de landbouw liet Sonneveld door schemeren, dat naar uitwijkmoge lijkheden gezocht moet worden. "Twintig jaar geleden dacht ook niemand dat de bloementeelt een grote vlucht kon nemen. Nu is het aandeel van bloemen- en groen- tenteelt in de totale omzet 30% en van de traditionele akkerbouw 8%." Sectoren waarin Nederland relatief sterk is - zoals zaadteelt en pootaardappelen - zouden uitge bouwd moeten worden. Sonne veld noemde het een voordeel dat in ons land de afstand tussen het ontwikkelen en toepassen van nieuwe technologieën erg kort is. Statenlid E.Ph. Nieuwkerk wilde weten of de suikerbiet - die hij in het betoog gemist had - een ge vaarlijk product was. Sonneveld was van mening dat ook de suiker een bijdrage zal moeten leveren aan een meer marktgericht beleid, zodat eventuele veranderingen niet in het voordeel van de bieten telers zullen zijn. "De subsidiestroom richting landbouw zal automatisch afne men," verzekerde Sonneveld het statenlid. "We laten het niet meer tot grote voorraden komen en bo vendien is er vastgelegd met welk percentage de landbouw mag groeien. Het grootste gevaar dat deze sector bedreigt is de reputatie 'grote verkwisters' te zijn." Sonneveld roerde ook het milieu nog aan. Hij vond dat we in Ne derland nogal wat producties goed in de hand hebben en dat moeten benutten. Hoewel er een concurrentieverstorend element zit in de milieuwetgeving moet ons land volgens hem politiek ge zien voorop lopen. "Ik denk dat wat nu een dreiging lijkt, weieens een voorsprong kan worden. We moeten vechten voor gelijkheid in de regelgeving in alle lidstaten, maar niet afwachten." De spreker zag in het bewustwordingsproces een rol weggelegd voor het Euro pees parlement. Sonneveld ging nog in op vragen, omtrent de macht van de toeleve rende en afnemende bedrijven, de behoefte aan één Europees betaal middel, de coöperatievorm en het sociale beleid. De voormalige at taché staat vierde op de lijst van de Europese Volkspartij (EVP) voor de verkiezingen van 15 juni. Vóór zijn betoog werkte de CDA- afdeling het huishoudelijke ge deelte van de agenda af. Daarbij werden bestuurslid A. Boxhoorn en voorzitter mr. J.A. de Boe herkozen. de daarvoor architect Boelhou wers lof toe. Hij wees erop, dat dit de tweede van vier fasen is in de verbetering rondom het kruispunt Eendrachtsweg/Boter- markt/Bakstraat. "Nu het monu ment aan de Brugstraat nog en de verdere verfraaiing van het pand, waar de Rabobank tijdelijk intrek heeft genomen. En ik heb begre pen dat meerdere eigenaren van panden geïnspireerd worden door de activiteiten." Van der Munnik herinnerde er in zijn openingstoespraak aan, hoe Mireille Geluk-Haentjens Dekker na aanzetten als aankomend ma kelaar en secretaresse uiteindelijk het beroep goudsmid/juwelier koos. Ze volgde de vakschool m.t.s. in Schoonhoven en liep in het buitenland stage op alle on derdelen van het vak. Ze begon haar vak thuis aan de keukentafel uit te oefenen en 2 1/2 jaar gele den begon ze in de Stoofstraat in Tholen een juwelierswinkel, nadat de firma Wolff ermee ophield. "Vanaf dat begin ging het gelijk goed. De mensen wisten haar zaak snel te vinden. Zoals ze mij zei: hard werken en je best doen," aldus de burgemeester. Hij haalde vervolgens een stukje historie op. In de 17e eeuw was het Backersstraatje een vies en vuil straatje waar een bakkers oven, schuren en soldatenhuisjes stonden. In 1622 besloot de ma gistraat om de straat te verbreden en er voortaan de groente- en zui- velmarkt te houden. Een jaar later werden er acht woningen ge bouwd en daarna heette die plaats Zuivelmarkt en later Botermarkt. In het hoekpand Boter markt/Bakstraat woonde vanaf. 1866 de koperslager Aaldert Jan Hage, wiens weduwe de zaak in 1900 verkocht aan hoefsmid Wil lem Leendert Gebraad. Deze vestigde er een grof-, scheeps- en kachelsmederij en rijwielhandel. Het huidige pand is in 1911 ge bouwd en tot omstreeks 1968 sme derij gebleven. Daarna ging het deel uitmaken van kruideniersbe- drijf Beukelaar. "De smederij is nu terug, maar dan van grofsme derij veranderd in edelsmederij en juwelier," besloot Van der Mun nik. In haar dankwoord betrok Mireil le Geluk de gemeente, architect Boelhouwers, aannemer De Boeck, onderaannemers C. Bak ker, Van Lammeren en Van Geel en interieurbouw Pepping. In de totstandkoming van het interieur' had de eigenaresse een grote eigen inbreng. Van de eerste keuze kunststof werd overgegaan naar beukenhout, van gemelleerde vloerbedekking naar effen en in de vitrines en toonbank werden ronde vormen verwerkt. De smaakvolle aankleding, waar in men nu ook klokken, vitrines met trouwringen en zilver miniaturen kan vinden, werd in de eerste dagen na de opening bedol ven onder de bloemstukken. Ach ter de winkel is een werkplaatsje, waar Mireille sieraden maakt, eventueel naar eigen ontwerp. Van pastoor Van den Brüle was er voor edelsmid Mireille als toepasselijk cadeau een goudvis. if y^j Een stralende Mireille Geluk-Haentjens Dekker nadat burgemeester Van der Munnik haar nieuwe juwelierszaak in de Thoolse binnenstad officieel heeft geopend. De aandacht voor werkgelegenheid en sociale voorzieningen mag niet naar de achtergrond gedrongen worden door de acties voor meer loon. Deze zaken moeten niet worden vergeten, al is het begrijpelijk dat groepen uit de collectieve sector looneisen stellen. De leus van de ver pleging om 5% loonsverhoging zal geen vermindering van de werkdruk in die sector geven. Deze karavaan met een straatto neelgroep, een spreker en een Zuid-Amerikaanse muziekgroep toert momenteel door Nederland in het kader van de campagne 'Op weg naar een vrij Chili' die op 7 april in Amsterdam van start ging en op 6 mei in Almere zal eindigen. Aan de activiteiten in Sint- Maartensdijk wordt verder mede werking verleend door een spre ker van de PvdA, die in zal gaan op het Europa van 1992 en de Derde Wereld. Henk Lenting van de Bouw- en Houtbond zal de ge volgen van het verdwijnen van de Europese binnengrenzen voor de werkloosheid belichten. Een en ander zal muzikaal omlijst wor den met optredens van regionale muzikanten. Raadslid J. de Bres (PvdA) zal een voor deze gelegen heid gemaakt gedicht voordra gen. Verder wordt er op het eind van de bijeenkomst een verloting gehouden van de consumenten- mand van de VARA. Het optre den vindt op de Markt plaats en in café Smerdiek. Hier zal in een stand van de Wereldwinkel 'zui vere koffie' geschonken worden. Elke vijfde bezoeker krijgt boven dien een pak van dergelijke koffie gratis. De bijeenkomst begint om 18.00 uur en duurt tot ongeveer 23.00 uur. Als speciale gast spreekt de Chi leen Francisco Delgado, een volksbuurtleider uit de hoofdstad Santiago, over de actuele situatie in zijn land en over de rol die Ne derland kan spelen om de demo cratie in Chili te herstellen. Oud-bankdirecteur A. van den Hoek uit Scherpenisse las vele jaargangen van de Eendrachtbode door om voor de leden een jubi leumbrochure samen te stellen met de bankgeschiedenis van 1914 tot 1989 in vogelvlucht. Het is een fleurige uitgave gewoden met vele kleurenfoto's naast de tekst, lijsten met namen van bestuur ders, leden van de Raad van Toe zicht en directeuren. Niet alleen van St. Maartensdijk, maar ook van Scherpenisse en Stavenisse, welke verenigingen in 1975 een fu sie aangingen met de zusterbank in St. Maartensdijk. De eerste bestuursleden waren 75 jaar geleden J. van Bezooijen, M.J. Mol en P.L. de Wilde. Tot le den van de Raad van Toezicht werden gekozen: W. de Wilde, W.C. Boogert en Z. de Ruiter. Plaatsvervangende leden waren A.L. Hage en I.M. Hage. De eerste kassier was notarisklerk A.W. Fermie, die alleen op don derdag van half twaalf tot één uur en op zaterdagmiddag van vijf tot zes uur zitting had. De omzet was toen ook nog maar 26.000 gulden en het sparen stond nog in de kin derschoenen met 11.700 gulden. De groei zette pas na de Tweede Wereldoorlog goed door. Met drie vernieuwde en geauto matiseerde kantoren is de Rabo- gaan rusten, want of het 100-jarig bestaan nog zelfstandig kan wor den gevierd is de vraag. "Op naar de 100 jaar, hetzij in het huidige, hetzij in groter verband", zegt dhr. Elenbaas, het oudste lid van de bestuurscolleges. "De toe komstige ontwikkelingen(auto- matisering cn marktomstandigheden, enz.) zou den weieens aanleiding kunnen zijn om verdere schaalvergroting te overwegen", zegt directeur Uijl. Hij verwacht een toenemende concurrentie. "Wij mogen niet steunen op gewoonten en trouw van klanten. Daar waar onze om geving steeds meer door markt krachten bepaald gaat worden, zal onze bank een doelmatig en com mercieel slagvaardig beleid dienen te voeren. Alleen op deze wijze zal het ideël aspect van onze coöpera tieve gedachte nog kunnen blijven bestaan. Op naar het jaar 2014." Voorzitter J.L. Noom(links) glundert bij de heropening van het gemoderniseerde hoofdkantoor van de Rabo bank aan de Markt in St. Maartensdijk. Mr. O.W.A. Baron van Verschuer, voorzitter van de Raad van Beheer van de landelijke Rabobank, verrichtte de officiële handeling met een speciale pas in de beveiligde toegangs deur. Directeur A. Uijlfrechts op de voorgrond), sinds 1987 aan de bank verbonden, kijkt toe. Het 50-jarig bestaan werd in 1964 gevierd met een gul feest: een re ceptie in hotel de Gouden Leeuw, een diner in café Smerdiek en een grote feestavond voor de leden in het veilinggebouw. Vanavond kan het allemaal in Haestinge gebeuren met toespra ken van voorzitter Noom, voorzit ter Elenbaas, burgemeester Van der Munnik en ir. D. Luteijn, lid van de Raad van Beheer van Ra bobank Nederland. Hij gaat in op de perspectieven in de jaren ne gentig. Het Smalstads mannen koor luistert met drie optredens de jubileumviering op. Bankleden uit Stavenisse en Scherpenisse kunnen per bus naar Haestinge. bank in St. Maartensdijk, Schérpenisse en Stavenisse klaar voor de toekomst. De bestuurders J.L. Noom, L.C.J. Potappel en G.J.Hoek en de leden van de Raad van Toezicht L.A.M. Elenbaas, A.M. Gaakeer en P.A.M. Groffen zullen echter niet op hun lauweren Dat zei waarnemend voorzitter M.A.J. van der Linde van de af deling Tholen van de FNV maan dagavond tijdens de jaarvergade ring in café Smerdiek. In zijn ope ningswoord ging hij in op de ver schillende acties die er gevoerd zijn en nu nog gevoerd worden. Hij noemde de actiebereidheid van de verpleging en verzorging ('voor het bejaardentehuis Ten Anker hingen de lakens uit om de 5% eis te onderstrepen') groot, maar hij wees op de lage organi satiegraad in deze sector. "Hope lijk leiden de acties er ook toe dat de verplegenden de weg naar de vakbond zullen weten te vinden". Ook de acties op Tholen in het onderwijs tegen het inkrimpen van personeel op kleine basisscho len liet Van- der Linde de revue passeren. "Je zou toch denken dat een ieder die het onderwijs een hoge prioriteit toekent, achter de- ze actie zou staan. Dat deed ieder een ook, behalve het Thoolse col lege van B&W. Die waren verbol gen omdat ze niet officieel waren ingelicht over de acties. Dat gaf een forse rel en zo werd in Tholen de hoofdzaak bijzaak en anders om". Van der Linde herinnerde eraan dat de minister op zijn schreden was teruggekeerd en vond dat ook het Thoolse college terug moet keren op zijn stappen en de verhoudingen binnen het Thoolse onderwijs moet her stellen. Waarderende woorden had Van der Linde voor (zijn partijgenoot) wethouder P. van Schetsen van sociale zaken onder wiens hoede een gemeentefonds in het leven is geroepen voor uitkeringsgerech tigden die in een 'maatschappelijk isolement' dreigen te raken. Dit fonds -verdeeld in een declaratie- en bufferfonds- kreeg de steun van het gehele gemeentebestuur, inclusief de SGP, 'een partij die het niet gemakkelijk heeft als het gaat om het betalen van culturele activiteiten'. Van der Linde waar deerde de steun van de staatkundig-gereformeerden maar vond het stelsel van sociale voorzieningen ondeugdelijk om dat de minima hierdoor in een isolement raken. Overigens toonde Van der Linde zich bereid -bij gebrek aan een an dere kandidaat- om tot de volgen de jaarvergadering als voorzitter aan te blijven. De vacature die is ontstaan na het overlijden van Joh. Snoep, is nog niet opgevuld. Hoewel het FNV-bestuur een be roep had gedaan op de bouw-en houtbond lukte het niet iemand uit deze grootste bond binnen de afdeling in het bestuur te krijgen. Secretaris J.M. de Graaf van de afdeling St. Maartensdijk van de bouw- en houtbond vond dat ook andere bonden hiervoor benaderd dienen te worden. Van der Linde zei dat dit was gebeurd, maar dat het FNV-bestuur graag een af spiegeling wil zijn van het gebied waarin ze actief is. "Er is nog weinig animo, maar het zou ook goed zijn wanneer er iemand van de ABVA/Kabo of de ABOP het bestuur kwam versterken". J. van Riet van de voedingsbond werd in het FNV-bestuur herkpzen. Districtsbestuurder Tj. Strous be handelde actuele zaken. Met Van der Linde stelde Strous vast, dat actie voeren weer loont. "De vak beweging gelooft weer in zichzelf. 4 Er is weer loonruimte dankzij de economische groei". Strous wees er echter op dat niet iedereen van de welvaartstijging in de afgelo pen 2 jaar kan profiteren. Voor de uitkeringsgerechtigden zijn het slechte tijden. Het is tijd om de koppeling tussen loon en uitke ring recht te trekken. "Als we op 1 juni geen 200 miljoen voor de uitkeringsgerechtigden krijgen, dan komt er ook geen sociaal ac- coord in het najaar' zo verzekerde de FN V-er de 17 aanwezigen. Strous legde uit, dat de regering van plan is om het loskoppelen van loon en uitkering een wettelij ke basis te geven. Hij kondigde aan dat vanaf eind mei estafette acties zullen plaatsvinden om te gen dit wetsvoorstel te pro testeren. Om de dienstverlening aan de le den te verbeteren, is de FNV van plan in Zeeland een vakbondsbus te laten rijden. Het uitbreiden van FNV-kantoren is in Zeeland niet haalbaar, zo zei hij. Bovendien kunnen Thoolse leden gemakke lijk terecht in de vakbondswinkel in Bergen op Zoom. "Jullie zitten eerste rang". Strous zal samen met CN V-collega J. Phernam- bucq zitting nemen in het regiona le bestuur voor de Arbeidsvoor ziening, de nieuwe opzet van de gewestelijke arbeidsbureaus. In die functie wil hij als FNV-er vooral aandacht voor de groepen werklozen die moeilijk in het ar beidsproces te plaatsen zijn. Iedere bezoeker van de occasion show in Oud-Vossemeer maakt kans op een gratis toegangsbewijs voor het optreden van BZN op 23 juni. De occasionshow is het eerste eve nement van de stichting Promotie Oud-Vossemeer ..dit jaar. Acht Bovag-autobedrijven van Tholen, uit Steenbergen en Bergen op Zoom werken mee aan de show, die voor het derde opeenvolgende jaar in de bedrijfshal van Baren- brug aan de Molenweg wordt ge houden. Behalve een BZN-kaart voor elke honderdste bezoeker is er een raadwedstrijd, kleurwedstrijd en een grabbelton. De show is geo pend vrijdag van 14.00 tot 22.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 21.00 uur. Een week later, op 21 en 22 april, organiseert SPV spuitdagen ten behoeve van de landbouw en op 28 en 29 april recreatiedagen. Mesheften. Tot 20 mei is in het Zeeuws Documentatiecentrum in Middelburg de tentoonstelling 'Mesheften en ander snijwerk' te zien, een expositie rondom het Zeeuwse mes. Speel-o-theek. De aanschaf en uitleen van veilig en duurzaam speelgoed voor kinderen van 0 tot 6 jaar is het doel van speel-o- theek 'de Bromtol' in Halsteren. Die is gevestigd in de bovenzaal van bibliotheek de Beymoer en open op woensdag en vrijdag van twee tot vier uur. Informatie op de open dag van de bibliotheek, 22 april van tien tot vier uur.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 11