Attractie: Walcheren Opleiding voor recreatie/toerisme Revalidatie Dubbele jubileumviering peuterspeelzaal 't Hummeltje Met minimale middelen het maximale bereiken Expositie werkstukken in het ABG Prijsfilms in Bergse bios Donderdag 5 april 1989 IN BKHOHl' (OM M I SS I i;s In Zeeland moet zo vlug mogelijk een opleiding komen voor middelbaar toeristisch en recreatief onderwijs. De opleiding moet verbonden worden aan het Delta College in Mid delburg. Prognose Plan Stichting en leidster Maruschka Baltus 12!4 jaar PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Als een programma de titel "Een jurk met rozen", draagt verwacht je toch minstens dat degene die op het toneel komt, er een aan heeft. Maar het publiek wordt geconfronteerd met een lange dame, gekleed in een zwarte velours jurk, die ook tijdens de rest van haar programma geen enkele gebloemde versie draagt. Daar tegenover staat wel dat haar taal zeer bloemrijk is en haar mimiek wisselend als de sei zoenen. Zangeres ABDIJ Vorige week is het rapport Sterkte-zwakte-analyse Walcheren - toeristisch-recreatief actieplan in Domburg gepresenteerd. Zeelandboulevard, tuin aan de zee en cultuur-historie/educatie zijn de sleutelwoorden in het rapport. De drie.thema's moeten worden uitgewerkt om Walcheren voor meer mensen aantrekkelijk te maken, het toeristenseizoen te verlengen, de kwaliteit van de voorzieningen te verbeteren en de verschillende elementen goed op elkaar af te stemmen. Zon, zee, zand en water zijn de onderdelen voor de Zeelandbou levard. De kust is al een trekker voor toeristen en recreanten. De Dammenroute kan een be langrijk element worden in die attractie met onderweg allerlei "afstapmogelijkheden" voor bezoek aan badplaatsen, histo rische stads- en dorpskernen, Neeltje Jans, natuurgebieden en dergelijke. Seizoensverlen ging kan worden verkregen door wandel- en fietsroutes uit te zetten en daarvoor reclame te maken. Walcheren, tuin aan de zee - dat credo kan worden verwezenlijkt als de badplaatsen en andere dorpen en steden worden voor zien van (streekeigen) beplan ting, karakteristieke ornamenten en fris schilderwerk. Een fris en vrolijk landschap kan ook in folders goed worden uit gedragen. In de natuur-, bos- en duingebieden moeten de paden worden verbeterd en de toegan kelijkheid tot de gebieden, inclu sief parkeermogelijkheid, moet goed zijn. Verblijfsrecreatie moet alleen in bepaalde gebieden worden toe gewezen, opdat open ruimten ontstaan. Cultuur-historie en educatie zijn onderdelen, die vooral in de ste den Middelburg, Vlissingen en Veere aan bod komen. Restaura tie van historische gebouwen krijgt al veel aandacht, maar De voorzitter van het college van gedeputeerde staten, de com missaris van de koningin, behan delt op donderdag 6 april een bezwaarschrift. Een Walcherenaar is het niet eens met het besluit van de voorzitter om hem geen spoeds halve bijstand te verlenen. Deze zitting, waarin ook de ge meente Middelburg gehoord wordt, begint om 10.00 uur in het provinciehuis in Middelburg, Sint Pieterstraat 42. De afdeling voortgezet onder wijs van de provinciale onder wijsraad vergadert op woensdag 12 april om 14.00 uur. Bespreekpunten zijn de voort gang van de sectorvorming en vernieuwing van het middelbaar beroepsonderwijs, de zorgver breding in het voortgezet onder wijs, het concept van de handreiking leerplicht en de wel- zijnsadviesstructuur. Vrijdag 14 april, 9.30 uur, komt de Statencommissie voor ruim telijke ordening bijeen. Op de agenda staan als belang rijkste zaken het streekplan Zee land (relaties met andere plannen) en de contourennota waterkwaliteit. In deze nota wordt de wijze van voorberei ding van het waterhuishou dingsplan beschreven. Op 14 april neemt ook de sta tencommissies voor milieuhy giëne plaats aan de vergadertafel. In deze vergadering, die om 14.00 uur begint, komt ook de contourennota waterkwaliteit aan de orde. Verder praat de commissie over de geluidszonering Sluiskil-Oost en het kanaaleiland en over het bacteriologisch onderzoek van de Zeeuwse recreatiewateren. De vergaderingen zijn openbaar en worden gehouden in het pro vinciehuis in Middelburg, Sint Pieterstraat 42. De vergaderstukken liggen ter inzage in het informatiecentrum van de provincie. Abdij 9, Mid delburg. IEUWS moet verder worden uitgebreid. Ook zouden er wandelroutes ge maakt moeten worden met op de te passeren gebouwen van enige importantie kleine infor matiepanelen. Programmering en openstelling van de musea moeten goed op elkaar worden afgestemd. De dorpen met hun lokale musea moeten zien te komen tot rond trekkende exposities en verfraai ing van de eigen collectie. De aankleding van de dorpen via het "tuinmodel" draagt ook bij aan de aantrekkelijkheid. Het rapport met de uitwerking van de ideeën is voor tien gul den te koop bij het informatie centrum van de provincie, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Mid delburg, 01180-31400. Eind januari heeft het dagelijks bestuur van de provincie aan de staatssecretaris van onderwijs geschreven, dat de opleiding van groot belang is voor de toeristi sche en recreatieve markt in Zeeland. Uit onderzoeksgege vens is naar voren gekomen, dat negen procent van de Zeeuwse beroepsbevolking werkzaam is in de recreatie en het toerisme, wat neerkomt op ongeveer tien duizend mensen. Het landelijke percentage is zes. Verblijfsrecreanten en dag jesmensen besteden per jaar bij na een miljard gulden in Zeeland. Het verblijfstoerisme is de be langrijkste tak in de sector re creatie en toerisme. In Zeeland zijn 7 duizend bedden in 230 hotels en pensions, 130 dui zend slaapplaatsen op 170 campings, 65 duizend slaap plaatsen in 13.500 woningen, 35 duizend slaapplaatsen aan boord van 11 duizend plezier vaartuigen en 10 duizend slaap plaatsen op kampeerterreinen bij boerderijen en in de particu liere kamerverhuur. In 1987 werden 15 miljoen toeristische overnachtingen geboekt. Zee land neemt na Gelderland en Noord-Holland de derde plaats in met dit getal. Vastgesteld is, dat het oplei dingsniveau van de werkenden in de recreatie en het toerisme laag is. Bij een onderzoek onder ruim 400 bedrijven, waar ruim 2.100 mensen werkzaam zijn, wordt verwacht, dat de gemid delde personeelsgroei per jaar op 100 ligt. De helft van die nieuwe werknemers wordt veron dersteld een middelbare be roepsopleiding te hebben.i,;» Verwacht wordt, dat het werke lijke aantal mensen, dat zo'n opleiding nodig heeft of wil vol gen hoger ligt. Een afdeling mid delbaar toeristisch en recreatief VVV-kantoor Burghsluis onderwijs zou daarom zeker aan die behoefte voldoen. Het provinciaal opbouworgaan Stichting Zeeland heeft onder zocht hoeveel leerlingen de af deling in Middelburg zouden gaan bezoeken. De opleiding zal niet alleen Zeeuwse, maar ook Zuidhollandse en Noordbra bantse leerlingen aantrekken. Berekend is, dat het eerste leer jaar rond de 200 studenten zich zullen aanmelden, van wie het merendeel uit de eigen provin cie zal komen en zo'n zestig uit de buurprovincies. In de daarop volgende jaren zullen jaarlijks rond de 150 a 170 leerlingen De behandeling van de beleidsnota revalidatie is stil gelegd. De re den daarvoor is, dat een procedurefout is gemaakt bij de provincie. Na een mededeling van de staatssecretaris van welzijn, volksge zondheid en cultuur over de concentratie van de revalidatievoorzie- ningen in Goes heeft het provinciaal bestuur een nota van die strekking opgesteld. De kinderrevalidatievoorzieningen in Domburg (Zonneveld) zouden verhuizen naar Goes met een dependance voor dagbehandeling in Terneuzen. Zeeland zou, eveneens in Goes, reva- lidatievoorzieningen voor volwassenen krijgen, met ook dagbehan deling in de Terneuzense dependance. De dagbehandelingsruimte voor volwassenen in Goes is al klaar. Het provinciaal bestuur had met het opstellen van de nota moe ten wachten tot een formele aanwijzing van de staatssecreta ris was ontvangen. De ontwerp- nota die nu ter inzage heeft gele gen en waartegen bezwaren zijn ingediend, is ongeldig zonder de aanwijzing. Van de kant van het ministerie is aan de provincie meegedeeld, dat de aanwijzing op korte ter- zich inschrijven. De gemiddelde grootte van de afdeling wordt geschat op 250 tot 330 leer lingen. Om de afdeling van de grond te kunnen krijgen, is het nodig, dat zij op het plan van scholen voor het voortgezet onderwijs wordt opgenomen. De staatssecretaris van onderwijs stelt dat plan vast en bepaalt daarmee welke scho len en afdelingen voor financie ringen in aanmerking komen. Provinciale staten adviseren de staatssecretaris over het plan. In hun voorstel aan provinciale sta ten schrijven gedeputeerde sta ten, dat de afdeling middelbaar toeristisch en recreatief onder wijs uitstekend past in het pro vinciale beleid: groei van de werkgelegenheid, seizoensver lenging en kwaliteitsverbetering in de dienstverlening. Aan het Delta College is al sinds 1987 de opleiding voor middel baar horeca-onderwijs. Met de afdeling middelbaar toeristisch en recreatief onderwijs zal een afgeronder aanbod ontstaan. Het voorstel is daarom de staatssecretaris een positief ad vies te geven, opdat de afdeling op het plan voor 1990-1992 wordt opgenomen. Bovendien zal de bewindsvrouwe gevraagd worden de afdeling met spoed toe te kennen, gezien het eco nomische belang van de oplei ding. Provinciale staten beslis sen 21 april. mijn zal worden afgegeven. Zo dra dat formulieer er is, moet de hele procedure van ter- visielegging en bezwaarschrif tenprocedure opnieuw doorlo pen worden. Het dagelijks bestuur van de provincie heeft inmiddels aan de indieners van de bezwaar schriften laten weten, dat zij hun brieven niet nog eens hoe ven op te stellen. Op het mo ment, dat de nieuwe bezwaarschriftenprocedure gaat lopen, kunnen zij volstaan met het bericht dat zij hun be zwaarschrift handhaven. De hoorzitting, die deze week gehouden zou worden om de be zwaarden in de gelegenheid te stellen hun motieven mondeling toe te lichten, is uitgesteld tot de nieuwe procedure. De aankondi ging van de hoorzitting zal te ge legener tijd in Abdijnieuws worden gedaan. De nieuwe procedure betekent niet, dat de nota veranderd wordt. De concentratie van de revalidatievoorzieningen in Goes en een dependance in Ter- neuzen blijven gehandhaafd. Het provinciaal bestuur heeft de betrokkenen bij de revalidatie, zoals de ouders van de kinderen op Zonneveld, het bestuur van Zonneveld en de bezwaarden vo rige week via een brief op de hoogte gesteld van het oponthoud. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 Leidster Maruschka Baltus van peuterspeelzaal 't Hummeltje in Sint-Maartensdijk temidden van peuters en oud-peuters tijdens de viering van haar 12!/2-jarige dienstbetrekking bij de evenoude stichting. Een dubbel jubileum waarbij juffrouw Maruschka in het zonnetje werd gezet. Hoewel Op 12 en 13 april vindt in het ver pleeghuis ABG in Bergen op Zoom de jaarlijkse tentoonstel ling plaats van werkstukken, ge maakt door de patiënten en bewoners. De recreatie- en evene mentenzaal is vanaf half twee open. De tentoongestelde artike len zijn te koop; de opbrengst komt ten goede aan de ontspan ning voor de bewoners. Overigens heeft het verpleeghuis toestemming gekregen voor uit breiding met 120 bedden. Daar van komen er 90 in een dependance in Steenbergen, ter wijl er 30 voor de Zuidwesthoek bestemd zijn. De aanvraag voor deze bedden werd al acht jaar ge leden ingediend. zij zaterdag zoveel mogelijk taken uit handen was genomen, moest ze er hier bij het opblazen van ballonnen toch weer aan te pas komen. Na afloop van de pop penkast, die door zo'n 30 kinde ren werd bekeken, mochten de peutertjes uit de maan dag/donderdag- en dinsdag/vrij- daggroep met dit presentje naar huis. Het optreden van Ukkie Pukkie van Leo Troost uit Tholen speelde in op het feestje aan de Radda Barnenstraat: voor de juf frouw was een taart gekocht die echter door een heks betoverd was. Uiteindelijk kreeg de boos doener een koekje van eigen deeg. Speelde in het poppentheater een lekkernij een grote rol, dat bleek ook in het gedicht dat daarna tij dens de officiële bijeenkomst werd voorgedragen door voorzit ter mevr. T. Vroegop-de Kok. Zij herinnerde eraan, dat Maruschka in 1971 de Betuwe verruilde voor Smurdiek en dat ze sinds 1976 werk vond als leidster in de peu terspeelzaal. Maruschka's voor keur voor lekker eten en kokke rellen -en het met 10 kilo afvallen en aankomen- werd uitvoerig be licht, wat uitmondde in de over handiging van een cadeau van de ouders en peuters: een set Chinese rijstkommetjes en een wok, ge vuld met Indonesische ingrediën ten. Ruim 175 belangstellende ouders en kinderen kwamen Ma ruschka feliciteren. Onder hen middelbare scholieren van 14, 15 jaar. De talloze bloemen die ze kreeg, getuigden van de waarde ring die zij geniet. Ook burge meester H.A. van der Munnik bracht zijn gelukwensen over. Volgens het bestuur was er een 'overweldigende belangstelling' voor het jubileum. "Hoewel 12'/2 jaar niet lang is, is het voor het bestaan van een peuterspeelzaal in deze regio toch een mijlpaal", zei mevr. Vroegop na afloop. In april en mei worden in bios coop Cinem'actueel in Bergen op Zoom een aantal wat oudere films vertoond. De cyclus richt zich op films die in het verleden Oscars of andere filmprijzen hebben gewon nen. Ze worden vertoond op maandag- en dinsdagavond om acht uur. Het gaat om de films The name of the rose (10 en 11 april), De aanslag (17 en 18 april), Children of a lesser god (24 en 25 april), One flew over the cuckoo's nest (1 en 2 mei), A room with a view (22 en 23 mei) en The color purple (29 en 30 mei). Peuterspeelzaal 'f Hummeltje in St. Maartensdijk en leidster Maruschka Baltus vierden tegelijk hun koperen jubileum, waaraan de kinderen veel plezier beleefden. THOLEN 6 apr. Ouderavond jeugdafd. AVC, jeugdhonk Meulvliet 20 u. 7 en 14 apr. Bijeenkomst gewest- bestuur Zeeland Anbo, Meulvliet 10-15 u. 8 apr. Uitwisselingsconcert Con cordia met Accelerando 8 en 22 apr. Ophalen spullen rom melmarkt v.a. 9.30 u. 9 apr. Viswedstr. De Pieterman 15 apr. Open dag Montessori school 10-12 u. 18 apr. Inschrijven dagreis Anbo 19 apr. NCVB dia's Oranjehuis, Visnet 19.30 u. 22 apr. Excursie natuurver, naar Melanen, Markt 9.15 u. 22 apr. Oriëntatierit MAC, Zoek weg 19 u. OUD-VOSSEMEER 8 apr. Viswedstr. De Makreel, Van Haaftenpolder 14.30-17.30 u. 14 en 15 apr. Occasionshow SPV, hal Barenbrug Molenweg 15 apr. Jeugdjudotoern. OVJV jubileumbal 12 1/2 jr. bestaan, Vossenkuil 19 apr. Bingomiddag Anbo, Vos senkuil 14 u. 21 en 22 apr. Spuitdagen SPV, hal Barenbrug Molenweg 28 en 29 apr. Recreatiedagen SPV, hal Barenbrug Molenweg SINT-ANNALAND 10 apr. Jeugd EHBO, Wellevaete 19.30 u. 15 apr. Viswedstr. 't Scharretje 10-13 u. 19 apr. Voorlichting astmafonds voor Plattelandsvr., Wellevaete 19.30 u. STAVENISSE 8 apr. Delta-viswedstr. 15.30-18.30 u. 22 apr. Viswedstr. 't Scharretje 14-17 u. SINT-MAARTENSDIJK Jaarverg. FNV Tholen, café Smerdiek 19.45 u. 15 apr. Jubileumavond Euterpe 28 apr. Zang- en orgelavond, N.H. kerk 19 u. SCHERPENISSE 8 apr. Viswedstr. De Zeebaars, Gorishoek 15.30-18.30 u. POORTVLIET 6 apr. Jaarvergad. SGP-studiever. Calvijn, gebouw Ger. Gem. 8 apr. Ophalen spullen rommel- markt/fancy fair o.b.s. De Eevliet v.a. 9 u. SINT-PHILIPSLAND 15 apr. Rommelmarkt, N.H. jeugdgebouw 9-16 u. 19 apr. NCVB over kleder drachten 21 apr. Muziekuitvoering Concor dia, de Wimpel BERGEN OP ZOOM t/m 23 apr. Tentoonst. patriotten- beweging en Bataafs-Franse tijd, Markiezenhof t/m 30 apr. Expos, wandtapijten, beeldhouwwerk en reliëfs, Mar kiezenhof (zaal Etcetera) 7 apr. Vrije sessie popsticht. Spirit (rock), Botte Hommel 20 u. 8 apr. Brigitte Kaandorp, Stoele- mat 20.15 u. 9 apr. Orgelconcert Ria de Wolf, Gertrudiskerk 16 u. 11 apr. Ledenverg. Bond van Wa penbroeders 20 u. 15 apr. Separation (toneel met Linda van Dijk en Kees Brusse), Stoelemat 20.15 u. 15 apr. Rommelmarkt Jos de Graauw fonds, Schansbaan 9 u. 16 apr. Koffieconcert, Hofzaal Markiezenhof 12 u. 20 apr. Herman Finkers, Stoele mat 20.15 u. 22 apr. Symposium over conciliair proces, aula rijksscholengem. 9.30-15.30 u. 22 apr. Ned. Danstheater, Stoele mat 20.15 u. 28 apr. Vrije sessie posticht. Spirit (blues), Botte Hommel 20 u. 29 apr. Buitengewone vlaggenpa- rade Bond van Wapenbroeders, Cort Heyligerskazerne 9.45 u. 29 apr. The cotton club (jazz), Stoelemat 20.15 u. 29 apr. Intern, uitwisseling popsticht. Spirit, Botte Hommel film film film ROXY 1: Twins - a.l., do, ma en di 20.15 u., vr 19 en 21.30 u., za 14, 19 en 21.30 u., zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u., wo 14 en 20.15 u. ROXY 2: Young guns - 12 j., do, ma en di 20 u., vr 19 en 21.30 u., za 14, 19 en 21.30 u., zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u., wo 14 en 20 u. CINEMACTUEEL 1: De Beer - a.l., do, ma en di 20 u., vr en za 19 en 21.30 u., zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u., wo 14 en 20 u. CINEMACTUEEL 2: Rain man - a.l., do, ma t/m wo 20 u., vr 19 en 21.45 u., za 14, 19 en 21.45 u., zo 14, 16.30, 19 en 21.45 u. CINEMACTUEEL 3: Cocktail - a.l., do 20 u., vr 19 en 21.30 u., za 14 en 19 u„ zo 16.30, 19 en 21.30 u, wo 14 en 20 u. The name of the rose - 16 j., ma en di 20 u. Frank en Frey - a.l., za, zo en wo 14 u. Marijke Boon: ik ben een echt theater-beest Marije Boon, sedert de tweede Cabaretmarathon van 1988 zeer bekend, zorgde dat donderdag avond ruim 120 bezoekers in Meulvliet een prima avond had den. Het was een van de laatste programma onderdelen van Uit op Tholen. "Sommige mensen denken dat Marijke Boon een goed gekozen artiestennaam is, maar ik heet echt zo". De asblon de haarlok van haar gezicht zorg vuldig naar achterduwend, begint zij daarna aan een programma dat bol staat van droge humor, vol met de meest idiote situaties en vol van gebaren waarin -vooral voor de pauze- elke vorm van theater ontbreekt. Gewapend met een accordeon, waaraan haar eerste bundel verza meld werk bungelt, weet zij haar publiek aan zich te binden. Maar eerlijkheidshalve moet gezegd worden, en dat weet zij zelf ook, het is voor de liefhebber. Ze noemt zich liever zangeres dichteres dan cabareetière. "Ik ben een echt theater-beest, ik vind het leuk om alles zelf te doen". Tijdens haar optreden weet zij dit laatste uitstekend te relativeren wanneer zij vertelt het decor zelf te hebben verzonnen. Voor diege nen die er spijt van hebben, dat ze niet kwamen zij vermeld, dat het decor slechts uit een leeg podium bestond met een oranjebruin ge drapeerd gordijn. Marijke Boon, die ook drama-docente is, schrijft graag voor kinderen. Dat deed ze onder meer voor Sesamstraat, maar ze zou graag kindertheater schrijven. En aangezien er nog geen reële plannen voor de toe komst bestaan is het best moge lijk dat zij hiermee tevoorschijn komt. Immers, in 1977 en 1984 maakte zij ook kindertheater, dat onder de naam "De Bruine Boon" bekend was. In 1985 bracht zij haar programma "Lie ver gladiolen" en voor zij solo optrad was zij een van "de Boli's". Levensliederen, daarvan stond het programma donderdagavond bol, maar het woord smartlappen mag niet worden gebruikt. Ty pisch Boon wanneer het eerstvol gende lied de titel "Smartlap" draagt. Dat het publiek haar bleek te kennen was hoorbaar in het meezingen met liederen als 's Avonds als het haardvuur brandt". Regelmatig merkte de artieste op dat "nu de stemming er inkwam", een opmerking die zeer in tegenspraak was met de statische houding die ze zelf gedu rende de hele avond aannam. Juist daarom kan zij met het 'rap pen' - een modeverschijnsel dat volgens haar zeggen door haar verzonnen werd - zo'n komische act ten tonele voeren. Het publiek mocht ook meedoen, Marijke gaf les in poëzie; rijmschema 's wer den geanalyseerd en daarmee werd men de foyer ingestuurd en tijdens het kopje koffie kwam de beroemde dame herself gewapend met blocnote de tekst opnemen. En wat,niet verwacht werd ge beurde: onder kritische opmer kingen harerzijds ook nog voorle zen. Tegen het einde van het pro gramma werden door haar alle 'remmen losgegooid' en verzocht ze om 'smerig licht' voor een vies liedje. De gore verlangens, die niet verder reikten dan ongescho ren nekken en moedervlekken met zwarte haren, kregen ap plaus, en tot haar groots gespeel de verwondering verzocht het Thoolse publiek haar zelfs om een toegift. Het was een fantastisch optreden, mede dankzij de achter de schermen werkende collega Annekee van Blokland.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 7