SCS degradeert, maar juicht na sensationele winst op Smerdiek Toby Hage in NK finale Bekervijftal naar halve damfinale Thoolse dammer loot gunstig na barrage Tweede verlies tegen Stavenisse komt hard aan in smalstad Donderdag 5 april 1989 DE EENDRACHTBODE 13 Ondanks de verrassende 2-1 overwinning op streekri- vaal Smerdiek is Stavenisse na één jaar gedegradeerd uit de eerste klas. DSE, de andere degradatiekandi daat, won ook en daarmee werd het pleit voor Stave nisse beslecht. Smerdiek, dat de nederlaag in deze slechte derby volledig aan zichzelf te wijten had, moet nu zaterdag tegen concurrent Seolto uit Zevenbergen beslist winnen om alsnog de laatste periodetitel te kunnen behalen. Men had ongetwijfeld gedacht de moeilijke krachtmeting met de Brabanders in een rian tere uitgangspositie te kunnen beginnen. Stavenisse haalde echter een lelijke streep door de rekening. Tumult Sigaar Veel inzet Penalty Irritatie Blessuretijd Afscheid Winst gehandicapt SPS Thol. Boys 3 gedegradeerd Noad 2 deelt punten Smerdiek 2 Vosmeer 2 haalt uit Ketting doet SPS 3 das om Vosmeer 3 scoort na rust Strafschop beslist derby Smerdiek 4 verliest twee keer Winst Vosmeer 4 Vosmeer 5 Dames niet opgewassen tegen kampioen Schoonvegen Overmacht Ghestem doorstoot Gedeeld derde te door het uitblijven van een doelpunt duidelijk geïrriteerd. Men ging ook meer tegen elkaar en de scheidsrechter praten. Frans Gabriëls en Anton Klippel werden opgeschreven voor ruw spel. Bij Stavenisse kwam Peter Wielaard in het veld voor Martin Neele. Na een half uur ontstond er tu mult en werd arbiter Potappel be laagd door spelers en supporters van Smerdiek. Addy Stoutjesdijk gaf een fraaie voorzet. Grensrech- Het zal zelden voorkomen dat een ploeg op de dag dat ze degradeert dolblij van het veld komt. Zater dag hebben een kleine 200 toe schouwers kunnen zien dat de spelers van Stavenisse juichten toen arbiter M. Potappel uit Tho- len affloot en men door een tref fer in blessuretijd een zwaarbevochten 2-1 zege op Smer diek behaalde. In de kantine werd volop feest gevierd en men leek de degradatie te zijn vergeten. Of had men zich vorige week al neergelegd bij de degradatie en geloofde men niet meer in winst op Smerdiek en in misstappen van de concurrentie? "Het is natuur lijk jammer dat we zijn gedegra deerd, maar twee keer winnen van Smerdiek is toch een lekker ge voel," deelde speler Arjaan Moer land mee. Jos van Loenhout, de trainer van Stavenisse, verkeerde ook niet in een echte 'degradatie-stemming'. Hij tracteerde z'n spelers zelfs op een dure Belgische sigaar. "Het zou wel erg vreemd zijn als een trainer het niet erg vindt dat z'n team een niveau lager moet. Ik heb dan ook een katerig gevoel, maar desalniettemin is het toch leuk om een derby te winnen." Volgens Van Loenhout is Stavenis se eigenlijk vorig jaar te vroeg ge promoveerd (door het winnen van de laatste periode - red.). "De jeugd is nu rijp om in het eerste team te spelen en als wij dit jaar niet zoveel schorsingen en blessu res hadden gehad, dan waren wij beslist niet gedegradeerd." Het bestuur van Stavenisse had bij monde van Cees Smits een geheel andere mening. "Als Stavenisse de gehele competitie zo hard ge knokt had als vandaag, dan had den we niet gedegradeerd." Volgens aanvaller Arjaan Moer land heeft de degradatie weer een andere oorzaak. "Toen het elftal door vele blessures en schorsingen gehavend was, had het bestuur de A-jeugd terug moeten trekken. Er zijn drie gesprekken gevoerd, maar daar wilde men niet aan." De waarheid zal ongetwijfeld in het midden liggen, maar feit is dat Stavenisse deze competitie slechts 3 keer won, 4 keer gelijkspeelde en maar 14 keer scoorde. Tegen Smerdiek begon Stavenisse zeer gemotiveerd. Men had zich blijkbaar neergelegd bij degrada tie, maar tegen de blauw-zwarten wilde men de huid duur verkopen. Voor Smerdiek had de partij als inzet een nog betere uitgangsposi tie te creëren voor de derde perio detitel. De laatste man van Smerdiek, Wim Scherpenisse, ver telde bij aanvang van de partij dat het moeilijk zou worden Stavenis se te verslaan. Hij bleek gelijk te krijgen. Vanaf het beginsignaal gaf Stavenisse, met de A-junioren Jaap de Vos, Adrie Smits en Mar tin Neele in de gelederen, Smer diek goed partij. Natuurlijk was het veldspel, mede door de indivi duele klasse van enkele Smerdie- kenaren, beter dan dat van de thuisploeg. Stavenisse compen seerde dit echter ruimschoots met een tomeloze inzet. Het spel golf de op en neer, maar voor het pu bliek viel er bitter weinig te genieten. Wim Scherpenisse was met een vrije trap dicht bij de openingstreffer. Deze kwam ech ter na ruim een kwartier op naam van Frans Gabriëls, die een vrije trap van Wim Vroegop bekwaam in de touwen kopte: 0-1. Vooral op het middenveld werden stevige duels uitgevochten. Maar de hardheid bleef binnen de per ken. Bij Smerdiek werd de gebles seerde Wim de Viet vervangen door Gert-Jan van Ham. Stavenisse-doelman Jaap de Vos moest enkele malen handelend optreden, maar Smerdiek drong niet echt aan. Dit bleek wel uit het feit dat ausputzer Wim Scherpe nisse vrijwel de gehele wedstrijd risicoloos 15 meter achter z'n ver dediging speelde. Stavenisse pro beerde met uitvallen op gelijke hoogte te komen. Dit lukte bijna toen Arjaan Moerland een voor zet van Nico Nooy rakelings naast schoot. Aan de andere kant had Corné Stoutjesdijk even later moeten scoren, maar ook hij faal de in de afwerking. Toch kwam Stavenisse nog voor de thee gelijk. Een solerende Paul Oosdijk werd binnen de beruchte lijnen aan het shirt getrokken door voorstopper Robert van Splunter. Arbiter Pot appel legde de bal op de stip. Smerdiek protesteerde, maar Pot- ïz) afd. voetbal appel had het goed gezien. Nico Nooy voltrok het vonnis: 1-1. De tweede helft was, vooral door de spanning, aantrekkelijker dan het eerste bedrijf. Het spel van Smerdiek was aanvallender en Stavenisse beperkte zich tot verde digen en hopen op een uitval. Die kwam er. Adrie Smits, de getalen teerde jeugdspeler, speelde zich met een fraaie actie vrij. Maar al leen voor de doelman Kees Lind- hout ging hij in de fout. Smerdiek drong meer en meer aan en er kwamen vele hachelijke momen ten voor het Stavenisse-doel. Wim Scherpenisse kopte net naast uit een hoekschop. De Stavenisse- defensie kon met moeite Addy Stoutjesdijk, Corné Stoutjesdijk en Frans Gabriëls afstoppen. De wedstrijd werd grimmiger. Stave nisse moest herhaaldelijk aan de noodrem trekken. Smerdiek raak- ter Kees van Oeveren constateerde dat Stoutjesdijk de bal voortrok, terwijl deze al achter de doellijn was. Potappel floot af, dit hoor den de Smurdiekse spelers niet en Wim Vroegop kopte schitterend het leer in de touwen. Smerdiek dacht dat ze op voorsprong waren gekomen. "Vele supporters hebben gezien dat de bal zeker nog een halve me ter voor de achterlijn was," zegt Wim Scherpenisse, die het optre den van grensrechter Kees van Oe veren 'verschrikkelijk onsportief' vond. Scheidsrechter Rinus Pot appel deelde desgevraagd mee dat hij niet kon zien of de bal wel of niet over de achterlijn was en dan moet je op je grensrechter afgaan. Smerdiek, hier druk uitoefenend op het doel van Stavenisse, leed in de Thoolse derby in de eerste klas van het afdelingsvoetbal de tweede nederlaag tegen de buurman. Volgend seizoen zullen de ploegen elkaar missen, want Stavenisse degradeert ondanks de overwinning in twee derby's naar de tweede klas. Scheidsrechter Rinus Potappel uit Tholen kreeg voor de tweede keer de eer om de Thoolse derby in het afdelingsvoetbal tussen Stavenisse en Smerdiek te leiden. De sfeer in het veld werd er niet beter op. Vooral Izak Hage en Ar jaan Moerland vochten hevige du els uit. De overtredingen namen toe en Smerdiek had moeite met de tomeloze inzet en de fysieke kracht van de Stavenisse-defensie. Bij Smerdiek werd Gert-Jan van Ham gewisseld voor Wim Priem. De thuisploeg kroop nog door het oog van de naald. Corné Stoutjes dijk verscheen alleen voor doel man De Vos, die de inzet van Stoutjesdijk met een uiterste re flex keerde. Het leer kwam voor de voeten van Gabriëls, die simpel met het hoofd had kunnen scoren. Hij wilde het te mooi doen en prikte de bal over de goal. Vriend en vijand waren het er over eens: als je zulke kansen om zeep helpt, dan verdien je niet om te winnen. De tijd verstreek. Smerdiek zette alles op alles, maar men kon de Stavenisse-defensie, met Gerrie Dorst en Anton Klippel als uit blinkers, niet verschalken. De of ficiële speeltijd was verstreken. Iedereen wachtte nog op een Smurdiekse goal, maar het was Stavenisse dat met een uitval scoorde. Uit een wilde trap belan de het leer bij Adrie Smits, die passeerde z'n tegenstander en bracht Paul Oosdijk in stelling: 2-1. Een fraai doelpunt. Enkele se conden later floot arbiter Potap pel, die een prima wedstrijd floot, af. De thuisclub juichte en de blauw-zwarten hadden duidelijk moeite met de tweede nederlaag dit seizoen tegen Stavenisse. De Smerdiekse routinier Wim Scherpenisse erkende eerlijk dat de nederlaag tegen Stavenisse hard aan kwam. "Dit verlies komt heel hard aan. Qua voetbal waren we beter, maar onze aanvallers faalden in de afwerking. Wij speelden vandaag één van onze slechtste wedstrijden van het sei zoen en zijn door het onsportieve vlaggen van een clubgrensrechter de das omgedaan. Dit is erg jam mer, want nu gaat het voor de pe riodetitel erg moeilijk worden. Ik hoop dat we volgende week win nen, want het zou voor trainer Dick Soomers, Wim Vroegop en mezelf leuk zijn om onze sportie ve loopbaan te beëindigen met een periodetitel. Stavenisse-trainer Van Loenhout was na afloop van mening dat bei de ploegen er een leuke wedstrijd van hadden gemaakt. "De eerste helft ging gelijk op, maar in de tweede helft zijn we door het oog van de naald gekropen. We zijn gedegradeerd, maar we proberen volgend jaar direct terug te ko men," aldus Van Loenhout, die Door verschillende blessures be gon SPS 2 tegen Rust Roest 2 met verschillende invallers, maar ging toch fel van start. Binnen tien mi nuten was het al raak. Hans Elen- baas onderschepte een terugspeelbal en speelde Kees van Steenis aan. Deze kapte een tegen stander uit en scoorde 1-0. Na twintig minuten kwam een voor zet van Jan v.d. Reest bij Hans Elenbaas, die hard inkopte. Een op dat moment verdiende 2-0 voorsprong voor de praatgrage SPS-reserves, waarvan sommigen weieens erg spontaan reageren bij een fout van een medespeler. Het team mist een leider binnen de lij nen, zeker na het wegvallen van de met een meniscus-blessure tob bende Rien Schipper. Door het ontbreken van Johan van Tiggele (de vorige dag getrouwd) moest er geïmproviseerd worden, waardoor Kees de Graaf doorgeschoven werd naar het middenveld en Sa- rien Noordijke weer op zijn ver trouwde stek speelde. Halverwege de eerste helft speelde De Graaf op doelman Rien Hage, maar had de kruising nodig om niet in eigen doel te schieten. Nadat Rust Roest twee wissels in het veld bracht, was hun voorhoe de in de tweede helft veel sneller en gevaarlijker. Na twee minuten moest de paal al redding brengen, waarna Barry de Graaf de bal kon wegwerken. Na tien minuten so leerde een Eindhovenaar door de achterhoede en scoorde onhoud baar 2-1. Vijf minuten later werd hun toch een illusie ontnomen. Van Steenis ging op rechts door en trok de bal voor vanaf de achter lijn. Kees de Graaf schoot hard in, de doelman redde in een reflex en in de rebound schoot Jan Elen baas in de uiterste hoek: 3-1. Toen Rust Roest na een half uur op de counter ging spelen, leverde dat een tweede treffer op, 3-2. Zaterdag speelt SPS de laatste competitiewedstrijd tegen Beatrix 2. Omdat de competitie al gelo pen is, wordt de beker het belan grijkst. Op 15 april speelt men daarvoor op het terrein van DVO tegen The Gunners 2. Het al gedegradeerde Tholense Boys 3 heeft ook de voorlaatste wedstrijd tegen DSE 2 niet kun nen winnen. Daardoor staat de ploeg uit Etten-Leur nu gelijk met Stavenisse 2, zodat de beslissing over de tweede degradatieplaats nog niet is gevallen. Dat voor Tholen niets meer op het spel stond was duidelijk zicht baar aan het lauwe spel. Deson danks had men het betere van het spel, speelde wat verzorgder maar werd niet echt gevaarlijk. Bij DSE speelde duidelijk de spanning een rol. Kort voor de rust raakte Cor Prince geblesseerd, maar Tholen se Boys had maar elf spelers. Daarom stond Prince in de tweede helft onder de lat en doelman Jaap v.d. Hoven ging mee voetbal len. Een hoekschop werd afgesla gen, maar in tweede instantie schoot DSE toch 1-0 binnen. Na een half uur spelen werd het 2-0 toen een speler vanaf de achterlijn op het doel schoot en de bal over de lijn hobbelde. Daarmee was de wedstrijd gespeeld. Noad 2 speelde tegen Kogelvan gers 3 geen goede eerste helft. Wim v.d. Ree kreeg de beste kans met een achterwaartse kopbal, maar de doelman redde fraai. Na de thee liep het iets beter en via Wim v.d. Ree kwam de thuisploeg op voorsprong. Daarna kwam Ko gelvangers, dat de punten nodig had voor behoud van het tweede klasserschap, opzetten. A-junior Kees Ligtendag keepte een goede wedstrijd maar kon niet voorko men, dat de gasten gelijk kwa men. Bijna kwam Noad weer voor toen Iman Fase schitterend in de bovenhoek schoot, maar de Wil lemstadse doelman stond zijn mannetje en het bleef 1-1. Het gaat goed met de reserves van Smerdiek. Zaterdag won men in een slechte wedstrijd met 3-1 van Dinteloord 3. De blauw-zwarten zijn nu al 20 wedstrijden ongela- gen. Een kampioenschap is niet meer mogelijk (PTT heeft de titel al enkele weken), maar wel een verdienstelijke tweede plaats in de rangschikking. De blauw-zwarten kwamen via een doelpunt van Peter Janse al snel op een 1-0 voorsprong. Bij deze stand viel er voor het publiek maar weinig meer te genieten. In de tweede helft zorgde Perry Opree met een sublieme actie voor 2-0 en kort daarna strafte Addy Stoutjesdijk een fout van de kee per van Dinteloord af: 3-0. De Brabanders kwamen nog terug tot 3-1, maar daarmee was de koek op. De reserves van Vosmeer versloe gen Moe 3 met maar liefst 2-6. Al na vijf minuten stond het 0-2. Eerst scoorde Frank Timmer mans uit een hoekschop van Jan Burgers en even later onderschep te Anton de Koning een foutieve terugspeelbal van de Bergenaren. Daarna werd het bij de bezoekers wat rommelig, zodat Moe 1-2 kon aantekenen. Vijf minuten voor de rust scoorde Richard Kooien 1-3 uit een vrije trap van Jack Mosch en twee minuten later kopte An ton de Koning een voorzet van Kooien achter de doelman, 1-4. Ook na de rust bleef Vosmeer sterker, maar uit een duidelijke buitenspelpositie scoorde Moe 2-4. Een schot vanaf de zestien meterlijn van Anton de Koning betekende na een half uur 2-5 en vijf minuten later maakte De Ko ning er op aangeven van Jack Mosch 2-6 van. Vosmeer 2, dat in de bovenste helft van de ranglijst verkeert, speelt vanavond thuis een inhaalduel tegen Grenswach ters 2. De kampioenskansen van SPS 3 zijn aanzienlijk verminderd na de 5-3 nederlaag tegen WHS 4. De ploeg uit Poortvliet/Scherpenisse heeft 29 punten, evenals Vrederust 2. Op de derde plaats staat WHS 4 met 27 punten. De laatste wed strijd speelt SPS zaterdag uit te gen WC 4 (dat vierde staat) en men zal persé moeten winnen. Want Vrederust krijgt het laagge klasseerde ZPR 2 op bezoek en zal daartegen geen misstap ma ken. Als beiden winnen, volgt er een beslissingswedstrijd om de titel. WHS begon sterk tegen het jeug dige SPS en al na vijf minuten was het raak. Frank Ketting ging door op rechts en schoot hard in, waarna de bal door een SPS-er in eigen doel werd gewerkt, 1-0. Al snel scoorde de SPS-spits de ge lijkmaker, nadat de scheidsrechter het vlagsignaal van de WHS- grensrechter (wegens buitenspel) negeerde. Na kansen aan beide zijden nam toch weer WHS de lei ding. Henk Dijkema speelde Rini Scherpenisse aan, deze ging alleen op het doel af en schoot in de bo venhoek. SPS protesteerde terecht omdat Scherpenisse buitenspel stond, maar de arbiter keurde het doelpunt goed. SPS was aangesla gen en laatste man Johan de Groen werkte na een half uur een verre uittrap van Kees Heijboer niet goed weg. Frank Ketting kon daardoor alleen op de keeper af gaan en 3-1 aantekenen. Maar nog voor de rust kwam SPS tot 3-2 te rug. Na de thee verving bij WHS Sander Westdorp zijn broer Mark. SPS begon sterk en toen doelman Van Ast zich verkeek op een voorzet van rechts betekende dat de gelijkmaker, 3-3. Verdere uitgespeelde kansen kreeg SPS niet. Na een half uur reageerde Frank Ketting attent op een voor zet: 4-3. SPS probeerde van alles, zo plukte doelman Van Ast nog een bal van de lijn. Vijf minuten voor het einde schoot Rini Scher penisse de stand naar 5-3 en toen was het beslist. Een zwaar aan geslagen SPS verliet met gebogen hoofden het veld. In een gelijkopgaande wedstrijd bleef Vosmeer 3 met 2-0 de baas over Dioz 2. Vosmeer kreeg al voor de rust enkele kansen, maar was niet echt gevaarlijk. Na de thee speelden de oranje-zwarten een goede partij. Al vrij snel kwam men op voorsprong nadat Ger Schot keihard in de boven hoek schoot. Vosmeer drukte door, maar kon niet voorkomen dat na een verre uittrap van de Dioz-doelman de bal maar net over ging. Overigens keepte Daan Vaders bij Vosmeer een prima wedstrijd. De thuisclub kreeg nog enkele kansen, zo werd een voor zet van Ab de Jonge door Ger Schot naast geschoten. Bij een uitval speelde Schot Frans Haver- mans aan en die werd in het straf schopgebied onderuit gehaald. De penalty werd door Havermans zelf benut, 2-0. In het treffen tussen Tholense Boys 4 en Noad 4 kwamen de Tholenaren door een afstands schot aan de leiding. Niet veel la ter trok Noad de stand gelijk, doordat Gerard Verkerke uit een voorzet van Ton Buys de bal in eens keihard inschoot. Noad bleef aandringen, maar wist de kansen niet te benutten. Uit een counter kwam daarentegen Tholense Boys weer op voorsprong. Noad bleef drukken en de gelijkmaker kwam tot stand doordat een Thoolse verdediger in paniek de bal over zijn doelman lobte. Na de rust werd aan beide kanten rommelig gespeeld en een puntendeling leek er aan te komen. Maar tien minu ten voor het einde sloeg een Thoolse verdediger de bal weg op het moment dat Han Quist die wilde inkoppen. De toegekende strafschop werd door Wim Harte- veld koelbloedig verzilverd (2-3), zodat beide punten mee naar Sint- Philipsland gingen. Smerdiek 4 trad aan tegen koplo per DVO 5, nadat drie dagen eer der de derby tegen Smerdiek 3 met 1-2 verloren werd. Langzaam maar zeker kwam Smerdiek in het juiste ritme en met goed voetbal aan beide kanten was DVO het ge vaarlijkst. Laatste man Huib Knuist had de grootste moeite om het snelle spel te volgen, maar ge- teveel van het goede zou zijn ge weest. Beide ploegen leken zich neer te leggen bij een puntende ling, maar twee minuten voor tijd gaf scheidsrechter Vucinec een an dere wending aan het geheel. Hij constateerde een handsbal bij de vallende Kees Koopman, tot ver bazing van iedereen in het veld. Ondanks hevige protesten ging de bal op de stip en DVO profiteerde van dit geschenk: 0-1. In de inhaalwedstrijd tegen Smer diek 3 gaf vorige week woensdag de jeugdige inzet van de derde keus de doorslag. De beginfase was voor Smerdiek 4 dat niet tot uitgespeelde kansen kwam. Ver bolgens nam Smerdiek 3 het mid denveld in handen, ook al omdat de vierde keus de middenvelders Kees v.d. Hoek en Jos Guiljam miste. Ook doelman Adrie de Viet ontbrak en daarom verdedigde spits Jan Guiljam het doel. Smer diek 4 nam de leiding door een schuiver van Jaap de Rijke in de uiterste hoek. De kracht om door te drukken ontbrak echter en na een dekkingsfout tekende Frans Lindhout de gelijkmaker aan. Na de rust was Smerdiek 3 sterker, maar de defensie van het vierde team wist van geen wijken. Men moest nogal eens aan de noodrem trekken, wat de derde keus veel vrije trappen opleverde. Ook via de counter wist Smerdiek 4 de te genstander niet te verrassen. Het leek 1-1 te blijven, maar tien mi nuten voor het einde ging doel man Guiljam in de fout. Hij pakte Frans Lindhout wat al te hard aan en scheidsrechter Ma rien Vroegop legde de bal op de stip. Lindhout voltrok zelf het vonnis, waardoor de derde keus een sportieve revanche nam voor de eerder dit seizoen geleden ne derlaag. Tegen NSV 3 speelde Vosmeer 4 twee totaal verschillende helften. Voor de rust waren de oranje- zwarten in de minderheid en on danks enkele open kansen ging men met een 1-0 achterstand rusten. Na de thee was Vosmeer lukkig was voorstopper Kees Koopman goed in vorm en scha kelde die de snelle DVO-spits be kwaam uit. Doelman Adrie de Viet behoedde Smerdiek verschil lende keren voor een achterstand. Na de rust werd DVO steeds ner veuzer, want de Roosendalers konden niet meer gevaarlijk wor den terwijl Smerdiek het spel naar zich toe trok. Als men wat meer overzicht had gehouden hadden de blauw-zwarten beslist de lei ding kunnen nemen, hoewel dat de betere ploeg. In de tweede mi nuut verdween een hoekschop van Dré Hommel ineens in het doel. Uit weer een hoekschop bracht Frans Steijns Vosmeer op voorsprong. Tien minuten later besliste Kees Timmermans de wedstrijd definitief, 1-3. Een zwak spelend Vosmeer 5 liet tegen Halsteren 8 het initiatief aan de bezoekers, die tot 0-2 uit liepen. Na de rust drong een sterk aanvallend Vosmeer de Braban ders echter op eigen helft terug. Na een kwartier speelde Roger Luijs verdediging en doelman uit en tekende 1-2 aan. Een kwartier later verdween een hoekschop van Kees Heijboer ineens in het doel en zo stond het gelijk. Vijf minu ten voor het einde trok Vosmeer de overwinning naar zich toe. Marco Polderman ging goed door, speelde Roger Luijs aan en die maakte 3-2. In een matige wedstrijd verloren de Vosmeer dames met 3-0 van Woenselse Boys. Die stand was al met de rust bereikt, terwijl Vosmeer nauwelijks kansen kreeg. De Eindhovense dames sleepten nog onverwacht de titel in de hoofdklasse in de wacht, doordat concurrent BMC verloor van Hulsel. Vosmeer, dat een plaats in de middenmoot in neemt, speelt zondag de laatste competitiewedstrijd tegen Twin kle Stars. zegt Stavenisse een gezellige ver eniging te vinden waar het leuk werken is. SC Stavenisse: Jaap de Vos, Jaap Hoek, Martin Potappel, Gerrie Dorst, Anton Klippel, Nico Nooy, Paul Oos dijk, Wim Klippel, Martin Neele (Pe ter Wielaard), Adrie Smits, Arjaan Moerland. Smerdiek: Kees Lindhout, Wim Scherpenisse, Ab Poot, Robert van Splunter, Izak Hage, Jan de Viet (Gert-Jan van Ham), Wim Vroegop, Frans Istha, Addy Stoutjesdijk, Corné Stoutjesdijk, Frans Gabriëls, Gert-Jan van Flam (Wim Priem). Na eerder Zeeuws bekerhouder Goes I met 6-4 te hebben versla gen, moest ook het derde team van 's-Gravenpolder het on derspit delven tegen het eerste damvijftal van De Eendracht. Door een 8-2 overwinning heeft het Thoolse team nu de halve fi nale bereikt in het Zeeuwse beker kampioenschap. De afvaardiging van 's- Gravenpolder was zwakker dan men had verwacht. Gevaarlijk is dan natuurlijk om de tegenstan der te gaan onderschatten. A. Kousemaker was dat niet van plan. Na slechts 18 zetten deed zijn tegenstander een verkeerde voortzetting. Kousemaker was alert en combineerde naar dam. Met deze dam veegde hij in no- time het bord schoon: 2-0. H. Bomgaars had het minder makke lijk. Zijn tegenstander Janse ruil de de ene na de andere steen weg. Van een dampartij was nauwe lijks sprake. Bomgaars kon geen winnende variant op het bord brengen en zo liep het remise. S. Baerends opende riskant. Dat le verde tegen de verwachting in een 'schijfje' winst op. M. de Jager kon geen vat meer op de wedstrijd krijgen en Baerends won, alhoe wel De Jager nog door een combi natie remise had kunnen force ren: 5-1. De race was gelopen. Op bord 1 ging Ronnie Gunter verder. Tot het eindspel had zich nog weinig afgespeeld. Maar in dat eindspel was één positioneel voordeeltje voor hem voldoende om de winst- naar zich toe te trekken. Beide spelers braken door naar dam, maar door overmacht gaf de dammer uit 's-Gravenpolder op: 7-1. Door deze tussenstand bood broer Henk Gunter zijn tegen stander remise aan, dat alles in betere positie. Deze accepteerde het aanbod: 8-2. Uitslag: 1. R. Gunter - D. de Jager 2-0, 2. H. Bomgaars - A. Janse 1-1, 3. A. Kousemaker - P. van Rijsbergen 2-0, 4. H. Gunter - M. Anthonise 1-1, 5. S. Baerends - M. de Jager 2-0, to taal 8-2. WC '68 Seolto DVO '60 Chrislandia BVC '54 Smerdiek ZPR '84 DSE Rust Roest Vesting Boys SC Stavenisse 19 12 6 19 10 7 19 10 6 20 19 19 19 19 19 19 19 8 5 8 4 7 6 4 8 5 4 4 5 6 1 3 4 1 30 2 27 3 26 7 21 7 20 6 20 7 16 10 14 10 13 12 13 12 10 31- 9 31-12 31-21 34-29 31-19 27-24 18-31 24-39 21-31 31-44 14-34 In de twintigste Omloop van de Braakman, over 165.7 kilometer, fi nishte Nap Hage als twintigste. Hans Lindhout werd derde (op 16 se conden) bij de liefhebbers in de Om loop van de Moerdijkbruggen, een wedstrijd over 85 kilometer. In de kop groep van 37 man zat ook Hans Etien- ne, maar die viel buiten de prijzen. Tandje Bij Toerclub Tandje Bij opende zaterdag het seizoen met een precisie-tijdrit. De 24 kilometer lange route - richting Tholen en weer terug naar Sint- Maartensdijk - was uitgezet door Chris Veraart. De bloemen waren voor Bram den Braber (14 seconden te snel bij een opgegeven gemiddelde van 30 km). Tweede was zijn vader Arjaan den Braber (1.07 min. te langzaam bij gem. 30 km) en de derde plaats was voor Mas Andriesse (2.01 te snel bij gem. 29 km). Van de 14 leden stonden er 11 aan het vertrek en daarnaast kwamen twee toekomstige leden de sfeer proeven. De tijden werden bere kend door Dirk Uijl. Ook de prijzen van het seizoen 1988 werden uitgereikt. Mas Andriesse werd winnaar met 3267 gereden kilo meters, 2. Bram den Braber 3216 km, 3. Addy de Hond 3164 km, 4. Arjaan den Braber 3063 km, 5. Henk Kwaak 2836 km. Zij kregen een beker uitge reikt door secretaris Mas Andriesse.' Ook werd nog een verloting gehou-, den. De Bidon Zondagmorgen trotseerden 19 leden van De Bidon een harde en koude oostenwind voor een tocht van 54 km. over het eiland Tholen. Met zijn woonplaats Strijenham in het vizier, sprong Arie Bijl uit het peloton weg en kon door niemand worden gevolgd. Na ongeveer 11 km. vond er een kleine valpartij plaats, waarbij 3 leden be trokken waren. De verwondingen vie len nogal mee en konden met behulp van de E.H.B.O.-koffer uit de volgwa- gen worden verzorgd en iedereen kon zijn weg weer volgen. Na 4 fietsdagen hebben 15 leden 171 km. afgelegd, de overige 6 leden vol gen op een bescheiden afstand. Zater dag zal De Bidon ook vertegenwoordigd zijn tijdens de ken- nismakingstocht van collega toerclub 't Koetshuys uit Tholen. Zeelands Welvaren Zaterdag waren er 8 man aan de start voor een toertocht van 65 km. richting Wouwse Plantage, Lepelstraat, Halste ren en weer terug naar Scherpenisse. Deze toertocht werd in de nieuwe clubkleding gereden, wat bij de leden zeer in de smaak viel. A.s. zaterdag is er een kennismakingsrit bij toerclub 't Koetshuys uit Tholen. Vertrek voor deze rit om half twee vanaf het clubhuis. Tussenstand na vier ritten: J. Opree 352 km., K. Jansens 253 km., P. Hage 253 km., C.J. v.d. Werf 253 km., A. v.d. Werf 217 km., L. de Graaf 217 km., M. de Haan 201 km., R. Vroegop 137 km., K. de Graaf 137 km., W. de Haan 117 km., P. Jansens 100 km., K. van Langeveld 48 km.. Toby Hage uit Tholen is er zater dag in geslaagd de finale van het nationale aspirantendamkampi oenschap te bereiken. Het ging zeker niet van een leien dakje, want hij had er 2 barragepartijen voor nodig. Deze hadden beiden een remise als uitslag, waardoor er geloot werd. Toby was de ge lukkige en trok de witte schijf, wat hem de 3e plaats en dus een finale plaats opleverde. Hij zal in de komende herfstvakantie een flinke tegenstand kunnen ver wachten, want de sterkste aspi ranten hebben zich voor de finale geplaatst. Zoals vorige week al vermeld is, startte Toby vrij behoudend met 3 remises. In de 4e partij ging het grootste damtalent van damclub de Eendracht zich nestelen aan de kop van het klassement door een snelle overwinning. In een klassie ke opening strafte hij een fout van T. Jopp af via een 3 om 3 ge volgd door een achterloper, met schijfwinst. Toen Toby ook nog een sterke voorpost op 28 plaatste, was de partij vrijwel ge wonnen. Een fraaie damcombina- tie bleek beslissend te zijn. Tegen J. de Boer kreeg Toby een vreem de halve hekstelling te verwerken, maar de Tholenaar kreeg beter spel. Hij nam een sterke doorstoot naar 23, waardoor de lange vleugel van zijn tegenstan der uitgeschakeld werd. Toby werkte de stand goed af en na een spannend middenspel brak hij middels een 2 om 2 door naar dam met partij winst. Met zwart probeerde Toby zijn goede uitgangspositie te consoli deren door geen risico's te nemen. Hij speelde daarom een weinig spectaculaire opening en verkreeg in een klassiek middenspel wat tempo nadeel. Het leek er zelfs op dat Toby zou verliezen, maar de ze plaatste op het juiste moment een goede Ghestem doorstoot. De stand bleef daarna zorgelijk. Re den te meer voor Toby om via een schitterende offervariant, gevolgd door een afwikkeling, de fel be geerde remise in de wacht te sle pen. Bij analyse bleek dat dit of fer noodzakelijk was. In de aller- laatste ronde trof Toby de sterkste tegenstander van de halve finale die in Krommenie gespeeld werd. Hij bestreed Friso Fennema met een haarscherpe Dybman va riant, zijn tegenstander wist er geen raad mee en ruilde bijna al les van het bord. Hierdoor werd het spel zeer vervlakt, er zat toen geen winst meer in voor Toby. Even later kwamen de spelers re mise overeen. Toby eindigde op een gedeelde derde plaats en moest daardoor een tweetal barragepartijen spelen tegen Rutger Koetsier uit Amers foort. Ze hadden een gelijk aantal Sobbeborn-Berger punten, bij een uitslag van 2-2 zou er dus geloot moeten worden. Vrijdagavond werd er gestart met de barrage. Toby speelde in de eerste barrage partij een sterke flankopening, hij bouwde volgens het boekje een prima aanvalspartij op. Zijn te genstander bleek op resultaat voetbal te spelen, want hij ver nielde de - partij volledig. Toby kon zijn voordeel echter niet in winst omzetten en moest in remise berusten. De tweede partij op za terdag was een echte laveerpartij, waarin de spelers de stand langza merhand klassiek maakten. Toby kwam flink onder druk te staan en een wederzijdse dam kostte hem een schijf. Via een remise combinatie wist hij de remise te pakken. De spanning was zeer groot bij de aanwezigen toen er geloot werd. Er was afgesproken dat de persoon met de witte schijf door zou gaan naar de finale. Voor Toby bleek het lot hem gunstig te zijn, hij trok de witte schijf en kan zich nu gaan voor bereiden op de finales in oktober. Eindstand halve finale aspiranten te Krommenie: 1. F. Fennema 7 4 3 0 11 2 H. Lansbergen 7 4 2 1 10 3 T. Hage 7 2 5 0 9 4 R. Koetsier 7 2 5 0 9 5. H. Fidder 7 2 4 1 8 6 F. Horlings 7 15 1 7 7 T. Jopp 7 10 6 2 8 J. de Boer 7 0 16 1

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 13