Regionale popgroepen in Meulvliet Clubgeest groot bij Eerste Zeeuwse Jachthoornkorps Ds. J.G. Ormel uit ABC-gedicht DANSCURSUSSEN VOOR BEGINNERS Verbouwde auto's op Oester putten DANSSCHOOL JAC. VAN DEN ELSH0UT Met hoorn meer positieve aandacht voor het jachtbedrijf Donderdag 30 maart 1989 DE EENDRACHTBODE 9 Elke veertien dagen oefenen ze ten huize van W.A. Gaakeer aan de Zeedijk in Oud-Vossemeer: de leden van het Eerste Zeeuwse Jachthoornkorps Tholen. Op 9 maart bestond het 15 jaar en zoals in de naam al is aangegeven, was het toen het enige korps in deze pro- vincie. Het korps telt nu 11 leden afkomstig van Tho- s len, Sint-Philipsland, West-Brabant en Zuid-Beveland maar sinds de oprichting in 1974 bliezen er zo'n 30 mensen een partijtje mee. Leeglopende fietsband Onderschat instrument Tableau Op Koninginnedag rondrit 100 voertuigen Vanaf 6 april in de Vossenkuil te Oud-Vossemeer Opgeven bij dhr. Istha tel. 01667-2737 of 2923, uiterlijk 4 april. Tholen-pop zo wil de werkgroep Uit op Tholen de popavond noe men die zaterdagavond 15 april in Meulvliet georganiseerd zal worden. Zo'n 5 jaar geleden ontwikkelde de beheerscommissie van Meul vliet met succes een soortgelijk initiatief. Omdat men in 1988 de amateur-musici in het klassieke genre de gelegenheid gaf een avondvullend optreden te verzor gen, wil men nu aan een aantal popgroepen die kans geven. De toegang is gratis. Getracht wordt een passende invulling te vinden voor de pauzes die tussen het op treden van de verschillende groe pen vallen. De werkgroep heeft de volgende groepen uitgenodigd, die deels nog onbekend zijn en met dit concert de gelegenheid krijgen zich op eigen terrein te presenteren: Trigger: een uit 5 mensen be staande hardrock band die in april 1988 van start ging. De be zetting bestaat uit: Micha van Overveld - bas-gitaar, Fred Lup- ker - zang (alle drie ex-Sleazy), Frank Michielsen - drums (ex- Vraat en de Jopies) en Jan Willem van Heuseveld-gitaar (ex-Swamp). Na een splitsing in de hardrock- formatie Sleazy besloten drie le den om onder een andere naam opnieuw samen te gaan spelen. Er werd gezocht naar een drummer en een gitarist die bereid waren om in de nieuwe band plaats te nemen. Een drummer werd vrij snel gevonden: het ex Vraat en j Jopies lid Frank Michielsen met zijn ruime ervaring vrijwel moeiteloos de kloof tussen Neder landstalig en hardrock op overtui De groep Faginmet v.Ln.r. Arno Geurts toetsenWaner van Doorn bas, Leo Piasmans zang, Fred van Steen drums en Frans Eekman gitaar, één van de popformaties die in Meulvliet optreedt. gende wijze wist te overbruggen. Na enige maanden werd er in de persoon van Jan-Willem van Heuseveld een goede gitarist ge vonden om het geheel te comple teren, waarbij zijn ervaring in de heavy-blues-rock formatie Swamp snel zijn vruchten afwierp. Trigger is nu een formatie die in zet, enthousiasme en spontaniteit weet om te zetten in leuke num mers met een stevig geluid. De bontgekleurde samenstelling van de band draagt bij aan een niet- alledaags hardrock geluid. Fagin Fagin speelt symfonische rock, en bestaat eveneens uit vijf man: Fred van der Steen drums, War ner van Doorn bas, Arno Geurts synthesizers, Frans Eekman gi taar en Leo Piasmans zang. In ruim vier jaar heeft de band in de originele bezetting een zeer solide en compact groepsgeluid opge bouwd. Fagin staat door de nodi ge podiumervaring garant voor een prima, boeiend concert. Naast uitstekend eigen werk (zo wel groeps- als individuele com posities) brengen zij 'covers' ten gehore van o.a. Bryan Adams, Joe Cocker, Gary Moore en van hun grote voorbeeld Marillion. Fagin opereert momenteel voor namelijk in het club-circuit van Rotterdam en omstreken, maar (mede door een bijna voltooide demotape) binnenkort ook in de eigen regio regelmatig de podia betreden. Custum speelt cover-rock. Custum bestaat uit Peter Geluk gitaar, Ger de Bot zang, Herman van Broekhoven bas, Boudie Hoogedeure slagwerk en Peter van Poortvliet gitaar en harmoni ca. Men heeft er ongeveer een jaar over gedaan om tot deze be zetting te komen. Zowel Herman van Broekhoven als Peter Geluk zijn ook nog bij een andere band betrokken: Kimerley Clarcks Blues Band, die deze avond even eens meespeelt. Ger de Bot is te vens zanger bij de groep Action uit Bergen op Zoom. Op 15 april treedt Custum voor de tweede keer op. De eerste keer was bij de groepenpresentatie voor Pop stichting in de Botte Hommel te Bergen op Zoom. Custum brengt nummers van Clapton, Dire Strarts, met name Mark Knöp- fler. Herman waagt zich aan het schrijven van composities, die op 15 april zo goed als zeker ten ge hore worden gebracht. Men is bij zonder blij met de uitnodiging van Uit op Tholen. Kimberley Clarck Blues Band speelt op swingende wijze muziek van de Blues Brothers. Zij doen dit in speciale Blues-Brothers kle ding en maken er samen - totaal 9 mensen - een wervelende show van. Frans Eekman, - lid van Fa gin' en in zijn vrije tijd meestal bezig met muziek, is ook hier de gitarist Fred van der Steen (ook Fagin'lid) drumt, Herman van Broekhoven - basgitaar, Peter Geluk - gitaar, Kees Gelten - schuiftrombone, Sjoerd van den Boom - trompet, Ludo - sax, Dennis Jansen - keyboard en Cor- jan Mol - zang. Er is nogal wat wisseling in de samenstelling, al dus Herman van Broekhoven. "Er wordt namelijk, ondanks het feit dat we niet professioneel zijn, toch bijzonder op de muzikaliteit gelet. En daardoor vallen er zo dikwijls leden af bij een band." Het is voor de 4 groepen een uit daging om op 15 april Meulvliet te eren in een soort Pinkpop festival of zo u wilt Torhout- Werchter festijn. Van oorsprong begeleidt het mu ziekinstrument door middel van signalen de jacht in bosrijke of uitgestrekte gebieden waar de ja gers en drijvers elkaar niet kun nen zien of horen. Bij drijfjach ten op veelal kleine jachtgronden in de Zeeuwse open polders is dit gebruik geheel niet van toepas sing, maar toch wint de jacht hoorn -net als in andere streken van Nederland - terrein, niet zo zeer tijdens het jagen, maar bij voorbeeld erna wanneer het ge schoten wild wordt 'doodgebla- zen'. Naast dit ceremoniële sig naal kent de jachthoornblazer contactsignalen: het aan- of af blazen van de drift, verzamelen, honden hier, drijfjacht voorbij. Daarnaast zijn er de omlijstings signalen van de jachtdag: Réveil le, begroeting, schoteljacht, jacht voorbij en het Halali (een beken de term onder jachthoornblazers Gaakeer: "Tijdens een drijfjacht op de Heilige Landstichting in waarvan de oorsprong (nog) niet geheel duidelijk is. In jachttermen betekent dat 'het verlaten van het veld, goede reis en wel thuis' maar dat werd tijdens een bruiloft - waar het korps te gast was - ja ren geleden te letterlijk opgevat. Voorzitter W.A. Gaakeer herin nert zich dat voorval nog maar al te goed: "Toen we het Halali had den geblazen, dachten de mensen dat de receptie was afgelopen. Ze begonnen op te staan en weg te gaan terwijl dat helemaal niet de bedoeling was". Naast de ge noemde signalen worden er ook vrije fanfares op de hoorns gespeeld. Groesbeek heb ik voor het eerst gezien dat er midden in het bos op jachthoorns werd geblazen. Ik vond het zo mooi, dat ik van mijn buurman een klein jachthoorntje kreeg om het zelf ook eens te pro beren. De eerste keer leek het wel op een leeglopende fietsband. Toen mijn zoon jarig was, kreeg die ook een hoorn en zo is dat toen begonnen". Vader en zoon Gerard hadden dan wel een jacht hoorn, erop blazen was een twee de: het instrument stelde niet ge ringe eisen aan de eerste leden van het korps. Het bleek bovendien geen gemakkelijke zaak om een docent te vinden die in deze -voor Nederland vrij onbekende materie goed thuis was. Via de mzuiekscholen in de regio kon aan deze behoefte niet worden voldaan maar Gaakeer vond in Ko van Driel uit Oud-Vossemeer (toen dirigent van de Vossemeerse muziekvereniging) een zeer geïn teresseerde leermeester die boven dien bereid was zich als lid aan te sluiten. Van Driel: "Ik had er toen wel al grammofoonplaten van en ik bezat een Trompe de chasse, een Frans blaasinstrument dat bij de jacht werd gebruikt. Ik vond de muziek mooi, dus ben ik meteen mee gaan blazen toen ik als docent werd gevraagd". Gaa keer: "In het begin viel het ver schrikkelijk tegen. Je zat de hele avond te oefenen om er de na tuurtonen uit te krijgen. De be groeting, 'jacht voorbij' en Halali waren de moeilijkste signalen. We konden ook nog geen noten le zen". Op de jachthoorn kunnen vijf zogenaamde natuurtonen worden geblazen die echter lager klinken dan ze genoteerd staan. Secretaris C. van de Kieboom uit Steenbergen (sinds 1975 lid) legt uit dat pas de laatste 15 a 20 jaar het blazen in clubverband van de grond is gekomen en dat verschil lende korpsen zich vanaf 1966 gingen verenigingen in de Neder landse Vereniging voor Jacht hoornblazers met een kantoor in Arnhem. "In Zeeland bestond niets op dit gebied. Na onze club is er in Midden-Zeeland en op Schouwen-Duiveland eentje op gericht. "In feite was het alleen bekend op de Veluwe, maar het slaat toch goed aan; niet alleen bij de jacht maar ook bij de opluiste ring van andere evenementen". In 1975 blies het korps bijvoor beeld tijdens een jagersavond in Sint-Annaland, de algemene le denvergadering van de jagersvere niging in Scherpenisse, tijdens een schietwedstrijd en bij kampioen schappen voor jachthonden (langhaar). Enkele jaren geleden luisterde het korps de eerste rit van het stoomtrein op de lijn Goes-Borssele op, gaven de bla zers een koffieconcert in het Mastbos bij Breda en waren ze de present op Neeltje Jans in de Oosterschelde tijdens het officiële in gebruiknemen van de storm vloedkering. Nog onlangs bliezen de leden in de Peperbus in Bergen op Zoom tijdens de Sint- Hubertusviering van de Bergse ja gersvereniging en op een 25-jarige bruiloft in De Heen. Daarnaast neemt het korps jaarlijks deel aan het jachthoornconcours in Bronkhorst in Gelderland. Gaa keer: "Er is een jaar geweest dat we 26 keer uit blazen zijn geweest". Volgens Van Driel is er niet zoveel bekend van de geschiedenis van de jachthoorn. Het instrument schijnt af te stammen van de run derhoorn (cornure) waarmee kor te en langere noten konden wor den gemaakt. Later werd deze hoorn in koper uitgevoerd en door Fürst van Pless (edelman, jagermeester van de Pruisische jacht en vriend van de Duitse kei zer Willem I) gestandaardiseerd. De hoorn die ongeveer in 1850 is ontstaan, wordt dan ook Pless- hoorn genoemd. Het bugelachtige instrument komt in 2 of 3 windin gen voor. Van Driel: "De Pless- hoorn loopt konisch, niet cilin drisch. Hierdoor krijg je een wat ronder geluid". Naast de Pless- hoorn bestaat de Parforcehoorn die is afgeleid van de Franse, eer der genoemde, Trompe de chasse. Van Driel: "De jachthoorn wordt een beetje onderschat omdat het een natuurinstrument is. Het duurt veel langer om er op te leren blazen om alle tonen te kennen. Je kunt er van behoorlijk laag tot zeer hoog mee blazen, maar in principe gebeurt dat zonder no ten. In het veld kun je ook niet met een muziekboek lopen". Bij het leren bespelen gaat het voor namelijk om herkenning. "Het nablazen heeft als voordeel dat als je het eenmaal onder de knie hebt, je het ook nooit meer kwijt raakt. Door dat zo te doen, bouw je een schat van ervaring op". De instrumenten stellen zo hun ei sen aan de muzikanten: bij het bespelen aan de Plesshoorn wor den vooralde lipspieren op proef gesteld, terwijl de Parforcehoorn meer om lucht vraagt. Mensen die allergisch voor koper zijn, kun nen er beter niet aan beginnen. Dat overkwam mevr. Gaakeer. Zij is echter als vlaggeniste van het korps aangesteld. Van De Kie boom begon op een Piasshoorn, maar blaast nu de Parforcehoorn. Ook Gaakeer verandere van in strument. Wegens hartklachten mocht hij niet meer op de kleine hoorn blazen, maar nu bespeelt de 71-jarige-evenals de secretaris- de Parforcehoorn. Begon het korps ruim 15 jaar ge leden in de keuken te oefenen, nu is de huiskamer bij Gaakeer elke dinsdag om de veertien dagen oe fenruimte. Volgens Van de Kie boom is de clubgeest uitermate groot, dankzij de 'fanatieke inzet' van de oprichter en nestor van het corps, W.A. Gaakeer. Van de Kieboom: "Dankzij het bestaan van ons korps wordt er tableau uitgelegd. Dat gebeurde vroeger niet. Met welluidende tonen wordt het wild per soort doodge- blazen. Iedereen ervaart dat als een prachtig slot, niet alleen voor jagers, ook diegene die het mee maakt wordt erdoor geraakt". De 11 leden van het korps zijn: W.A. Gaakeer, C. van de Kieboom, J. van Driel, J. van Doorn uit Oud- Vossemeer, mevr. C. van Kempen uit Poortvliet, mevr. L. Polder man uit Tholen, mevr. A. Looij- en uit De Heen, P. Vogelaar uit Anna Jacobapolder, W.A. Gaa keer jr. uit Oud-Vossemeer, J. Burggraaf uit Lewedorp en mej. M. de Graag uit Goes. In de loop der jaren heeft het korps geleidelijk aan een uniform aangeschaft: het begon met een groene broek, maar nu is iedereen in vol tenue, compleet met het embleem van het korps dat door de familie Van Doorn aan de club is geschonken. Tijdens concour sen in Bronkhorst en Heerjans- dam behaalden individuele leden 12 medailles: 4 bronzen, 4 zilve ren en 4 gouden. In het medede lingenblad van de vereniging voor hoornblazers wordt de betekenis van het instrument als volgt uitge legd: "De jachthoorn is, behalve de weidelijkheid die iedere jager onvoorwaardelijk moet tonen, hét instrument voor de jager om meer positieve aandacht te krij gen voor het jachtbedrijf in ons land". Zomeruniversiteit. De Zomeruni- versiteit houdt van 21 t/m 25 au gustus een studieweek in Zeeland. Onderwerp van studie zijn de nieuwe media, de landbouwafzet- problematiek in relatie tot de mi lieuproblemen, de gezondheidsethiek. Om een bre der publiek te bereiken organi seert men ook publieksbijeenkomsten. In het ABC-gedicht over Sint- Maartensdijk, dat de laatste we ken in de rubriek 'Stemmen van lezers' uitvoerig aan de orde kwam, was sprake van de predi kant J.G. Ormel. Zijn naam in het gedicht leidde zelfs tot een nauw keuriger vaststellen van de ouder dom ervan. Mevrouw GJ. Heijboer-Verhage uit Sint- Annaland bleek in het bezit van deze foto van de hervormde predi kant, afkomstig van haar moeder Tannetje Pieternella van Nieu- wenhuijzen. Die schreef bij de nu bijna honderd jaar oude foto destijds deze tekst: "Heden den 2 November 1891 is op 56 jarigen leeftijd overleden, onzen geachten predikant, den Heer Johannes Gerard Ormel. De laatste maal dat hij heeft ge preekt, was de oogstpreek, op zondag 11 October 1891, naar aanleiding van Job 2:10 vers. Ja, zouden wij het goede van God ontvangen, en het kwade niet onb vangen? Zijn heengaan wordt door velen diep betreurd. T.P. v. N.H." Op 28, 29 en 30 april zullen de gedempte oesterputten in Tholen de ver zamelplaats zijn van zo'n 100 tot 150 voertuigen die zelf gebouwd of verbouwd zijn. De voertuigen zijn allemaal resultaten van jarenlange inspanningen van mensen die zich verzameld hebben in de Street Crui sers Association. Er is geen enkele standaarduit voering bij. Kevers worden Rolls Royces, en Austins worden ver lengde campers, schitterend bespoten met afbeeldingen. Het aanpassen van auto's is al in trek van het moment dat de auto werd uitgevonden, de liefhebber wil dat zijn auto opvalt. De wielen kre gen eerst een andere kleur, trends uit de race-sport werden aange past, maar in de 50-jaren kwamen de uitbouwsets in de winkel. De fhobbyisten werden in 2 groepen verdeeld: datgene die aan oude auto's werken- zg. 'Hot-'rod- ders', en mensen die nieuwe au to's bouwen de zg. 'customizers'. In het buitenland, met name in Amerika, zijn samenkomsten van dergelijke voertuigen bekend. Maar nu zullen deze voor het eerst op Tholen te zien zijn. De manifestatie is bestemd voor de leden, die in tenten en caravans bij hun voertuigen verblijven. Het publiek krijgt wel de gelegenheid om de 'kunstwerken' te bezichti gen. Verder zal er een rondrit over het eiland zijn, onderling zijn er spelen en is er een mossel maaltijd. De bezoekers komen van heinde en ver; Frankrijk, Duitsland, België, Zweden enz. De organisatoren, C. Albrecht uit St. Annaland en districts manager Zuidwest-Nederland P. de Graaf uit Tholen, hebben zich er sterk voor gemaakt dat dit schouwspel nu ook eens hier te zien zal zijn. Iedereen krijgt rond Koninginne dag de gelegenheid om eens met deze vorm van vrijetijdsbesteding kennis te maken. Het Eerste Zeeuwse Jachthoornkorps Tholen oefent al jaren in de huiskamer van W.A. Gaakeer (71), uiterst links. Met elkaar produceren de leden heel wat decibels wat soms aan het flikkeren van het lamplicht is te merken. Oprichter Gaakeer is de oudste. De 17-jarige W.A. Gaakeer jr., tweede van rechts, staat nog aan het begin van zijn muzikale kunnen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 9