Groenstrook schermt bedrijven af in de Slabbecoornpolder Nieuw trapveld in Sint-Maartensdijk Aankoop schuren geen kassa Nieuwe leest voor woningverbetering In Buitenzorg III 65% grond in optie Bouwplannen? Gemeente betwijfelt lasten voor gebouwd 5,7% Onderzoek agrarische geschiedenis "De hoge rente is nog maar één reden waarom ik voor Profijt-giroSparen heb gekozen'. CDK-Bank Spreiding van bedrijvigheid in jaren negentig Zoomweg voor Zeeland niet voldoende Bedrijvig Botontkalking wordt herhaald w.a. donken Bon Donderdag 30 maart 1989 DE EENDRACHTBODE 11 Weer een uitbreiding met 6 ha. Vrachtwagens Nog 8 ha. in St. Maartensdijk Oplossing langslepende zaak Hogeweg De commissie ruimtelijke ordening steunt burgemees ter en wethouders in het voornemen een nieuw trap veld aan te leggen aan de Hogeweg in St. Maar tensdijk. Geen toezicht Bosje Lege plekken In 1990 wel 250.000 gulden nodig Geschrokken Voorkeur voor kavels in vrije sector De gemeente Tholen zal in de loop van dit jaar plan nen voorbereiden om de 2de fase van het bestem mingsplan Buitenzorg III in Tholen uit te voeren. We gens de grote belangstelling voor dit woongebied en de snelle uitgifte aan grond acht het college dit nood zakelijk. Acht ton Uitbreiding Oud- Vossemeer In ieder huis een lek? Slechts 3 reacties op basisplan zoet water B en W van Tholen staan zeer positief tegenover de komst van zoet water, maar het college twijfelt aan de toerekening van de kosten. "At Terwijl de Thoolse gemeenteraad vorige week maandag de vierde plan wijziging van het industrieterrein Slabbecoornpolder bij Tholen vaststelde (een uitbreiding met 2.3 ha.), deelde burgemeester H.A. van der Munnik 3 dagen later -tijdens de vergadering van de commissie ruimtelijke ordening- mee dat dit jaar voor dat gebied een vijfde plan verandering zal plaatsvinden. "Het gaat erg hard", zo zei hij over de belangstelling van bedrij ven om zich op Thoolse grondge bied te vestigen. Het terrein is ruim 6 hectare groot en bestaat uit de grond die ooit voor CNC (compostbedrijf champignon kwekers) was bestemd, met uit zondering van 1 hectare die in ei gendom is van Van de Brink, die daar gaat bouwen. C. Nuyten, be last met de werving van bedrij ven, zei dat er plaats komt voor 10 tot 15 bedrijven. Van der Mun nik twijfelde eraan of deze uit breiding voor de komende vier a vijf jaar voldoende zal zijn: "Als er eentje komt die 6 hectare wil, dan zit het al weer vol". De groenstrook van 10 meter die ge pland was op het industrieterrein wordt op het talud van de Oud- Vossemeersedijk aangelegd. Vol gens Nuyten is het economisch voordeel dat er meer industrie- grond verkocht kan worden (10 meter bij 1000 meter) en wordt het terrein zodoende meer aan het zicht onttrokken. De ambtenaar vergeleek het met de aanleg van een groenstrook langs het in dustrieterrein bij St. Maartens dijk aan de Provincialeweg waar ook op het talud bomen en strui ken zijn aangebracht. P. van Belzen (R.P.F./G.P.V.) maakte zich zorgen over het toe nemend vrachtverkeer: "Het wordt dringen tot en met en waar kunnen vrachtwagens terecht die milieu-gevaarlijke stoffen vervoe ren. Komt daar een speciale par keerplaats voor in het geval ze een nacht op Tholen moeten overblij ven?" Nuyten antwoordde hierop dat de wegen in het industriege bied geschikt worden gemaakt voor vrachtwagens met een lengte van 18 meter. Verder zei hij dat met het vervoer van gevaarlijke stoffen op Tholen nogal meevalt: "Er is één bedrijf, Eikelenboom uit Bergen op Zoom en die ver voert uitsluitend organisch ma teriaal". K.A. Heijboer (SGP) vroeg hoe veel ruimte er in Sint- Maartensdijk nog beschikbaar is en of dit ook onder de aandacht wordt gebracht van de potentiële grondaankopers. "We moeten niet vergeten om het westelijk deel van het eiland ook verder te ontwikkelen". De burgemeester deelde mee, dat Smurdiek na drukkelijk tijdens de besprekin gen aan de orde wordt gesteld. Overigens is er op het industrie terrein in de Pluimpotpolder nog zo'n 8 hectare beschikbaar voor industrievestiging. Als de raad accoord gaat, dan zal het bestaande trapveld/speelter- reintje aan de Hogeweg worden opgeheven. Het speelplaatsje aan de Rozenstraat blijft echter ge handhaafd en zal worden inge richt voor peuters en kleuters. Het nieuw aan te leggentrapveld is bedoeld voor de wat oudere jeugd, van 12 tot 17 jaar. De toegang tot het trapveld komt aan de Hogeweg. Met deze oplossing hoopt het college voldoende tege moet te komen aan de bezwaren van omwonenden geuit tijdens een hoorzitting over het speelter rein vorig jaar november. Buurt bewoners klaagden onder meer over overlast van bromfietsende jeugd die door de achterpaden het speelveld opzochten dat via een bruggetje is te bereiken. De ge meente wilde dit veld weer ge schikt maken als trapveld voor de oudere jeugd van Smurdiek maar ziet daar nu vanaf. Het college acht het beter dat het veld iets ver der van de bebouwing af komt te liggen waardoor de overlast be perkt blijft. Bovendien is het ook dicht bij de kern en gemakkelijk bereikbaar. De commissieleden hadden geen moeite met dit voorstel, temeer omdat hiermee een eind kan ko men aan wat P. van Belzen (RPF/GPV) een 'langslepende procedure' noemde. Hij vroeg - In het Tweede Struktuurschema Verkeer en Vervoer moet de moge lijkheid worden geboden om een hoofdtransportas door Zeeland te realiseren. En dit ondanks het besluit tot de spoedige aanleg van de Zoomweg nabij Bergen op Zoom. Dat schrijft de Kamer van Koophandel in Middelburg in een reactie op het Struktuurschema. De Kamer pleit er voor om de N59 (Zeelandroute) op te nemen als aan te leggen autosnelweg, zodat een dergelijke weg niet tot het jaar 2010 op zich laat wachten. De ver binding wordt van belang geacht voor de Vlissingse haven en - na realisering van de Westerschelde oeververbinding - het Rotterdam se bedrijfsleven dat waarde hecht aan een snelle verbinding richting Kanaaltunnel. In het Struktuurschema wordt uitgegaan van één verbinding in het hoofdwegennet door Zeeland. Maar volgens de Kamer kan er onmogelijk sprake zijn van een keuze tussen de N57 (Dammen- weg) en de N59. Beiden zijn nodig om het zakelijke en toeristische verkeer te scheiden in het belang van een goede verkeersontwikke- ling. evenals de SGP-er K.A. Heijboer- of het college nu een garantie kan geven dan het in de toekomst niet weer spaak loopt. Heijboer: "We zullen een beroep op onze jeugd moeten doen zodat er waardering komt voor wat de gemeente voor ze doet". Burgemeester H.A. van der Munnik schetste de geschiede nis van het speelterrein. Hij was enigszins teleurgesteld over de reactie van de Smurdiekse bevol king inzake het toezicht houden op speelterreinen. De gemeente had via oproepen in de pers de steun gevraagd voor het onder houd van speelveldjes, maar daar kwam nauwelijks reactie op. J.L. van Gorsel (VVD)stelde voor om het stukje land tussen de twee woningen en het aan te leggen trapveld aan de Hogeweg met bo men en struiken te beplanten: "Voor landbouw is het geen aan genaam stukje om te gebruiken, het is een uitstekend veldje op om te vullen met bebossing". Van der Munnik achtte het voorstel van Van Gorsel 'prima' maar zei dat er eerst nog overleg moest plaats vinden met de pachter. "De mensen gaan steigeren als ze in de krant lezen dat hun pand of bedrijf door de gemeente aange kocht gaat worden, zonder dat ze daar zelf van op de hoogte zijn. Krijgen betrokkenen daar geen bericht van?" Dat vroeg P. van Belzen (RPF/GPV) aan burgemeester H.A. van der Munnik tijdens de vergadering van de commissie ruimtelijke ordening naar aanlei ding van de urgentielijst voor 1989. Daarop staan een aantal schuren en bedrijven die de ge meente wil verwerven als onder deel van het volumebesluit inge volge de Wet op de Stads- en dorpsvernieuwing (totaal 755.000 gulden). Burgemeester H.A. van der Mun nik antwoordde, dat de gemeente verplicht is deze voorstellen tot aankoop van panden en bedrijven openbaar te maken. "We zouden veel liever al langer met de men sen zelf willen onderhandelen over de verwerving, maar zo gaat dat niet altijd". Van der Munnik- maakte duidelijk dat het om een meerjarenbleid gaat: "De aanko pen slaan op voornemens. Of het dit jaar gebeurt, weten we niet". Verder lichtte hij toe, dat de ge noemde bedragen meer inhouden dan de aankoopsom die de eige naar daar in zou kunnen lezen. "Als de belanghebbende in de Het voormalige kolenpakhuis van Keur aan de Westzeedijk/Kaaistraat te Scherpe- nisse, één van de bedrijfspanden die op het verlanglijstje van b en w staan om te saneren. krant het bedrag leest en zegt: dat is kassa, dan klopt dat niet, want er zit meer achter dat bedrag". K.A. Heijboer (SGP) vond het sa neren belangrijk, maar de ge meente zou enige voorzichtigheid in acht moeten nemen: "Niet zo dapper saneren, dat er lege plek ken vallen". Verder wees hij op het vrijwillig verhuizen van be drijven waarvan in het verleden 'zat van voorbeelden' zijn te ge ven. J.L. van Gorsel (VVD) was het niet helemaal eens met Heij boer: "De gemeente moet het sa neren van bedrijven niet afzwak ken". Over het invullen van de le ge plekken in de verschillende kernen is de gemeente in gesprek met de stichting Beter Wonen. Ook zal worden gekeken of er plaats is voor premiewoningen op grond die vrijkomt na sloop. De gemeente Tholen is van plan om met ingang van 1990 een an der beleid te gaan voeren wat be treft de premieregeling voor eigen woningverbetering. Daarbij staat centraal dat er meer woningen in aanmerking moeten komen om opgeknapt te worden dan nu het geval is. Dat kondigde burgemeester H.A. van der Munnik aan tijdens de vergadering van de commissie ruimtelijk ordening. Het geld voor de woningverbetering moet volgens de burgemeester besteed worden aan 'essentiële zaken' zo als een goed fundament, een goe de vloer en een goed dak. In de huidige regeling komt het voor, dat eigenaren met winst een nieuw keukenblok kunnen plaatsen. Om het nieuwe beleid te verwe zenlijken, sluit het college niet uit de raad te vragen 250.000 gulden beschikbaar te stellen uit de alge mene middelen. Dit om de te ver wachten rijksbezuinigingen van ruim 2 ton op het stadsvernieu wingsbudget op te vangen. De Thoolse voorraad eigen wo ningen blijkt in slechte conditie: 25% vertoont gebreken. "Dat is verdraaid veel", zo stelde de bur gemeester vast, maar je hebt nu eenmaal te maken met oude dorpsstructuren". Het betreft overigens voornamelijk vooroor logse woningen die, zo zei Van Dat deelde burgemeester H.A. van der Munnik mee tijdens de vergadering van de commissie ruimtelijke ordening. Op een vraag van P. van Belzen (RPF/GPV) hoe groot die be langstelling is voor Buitenzorg III (Ver)Bouwplannen krijgen al snel vaste vorm bij de Schelde. U vindt er niet alleen bouwmate rialen; u wordt er ook nog 'ns uiterst vakkundig geadviseerd en ze weten alles van de nieuwste systemen en produkten. Loop dus eerst 'ns vrijblij vend de bouwinfo van de Schelde binnen. Dat kost niks en levert heel wat op. In ongeveer 15 jaar kan er heel wat veranderen. De gedempte haven van St. Maar tensdijk, waar halverwege de zeventiger jaren nog geen praetuusje stond. Op de plaats van transportbedrijf Bijl (garage met schuifdeuren) en de twee huizen rechts daarvan is deze week de eerste paal geslagen voor het arbeidsbureau. VERVOLG VAN PAG 1 moet het arbeidsbureau naast de deur hebben. Ik ben blij dat de eerste paal in Zeeuwse klei is te rechtgekomen". De bouw wordt uitgevoerd door Uytdewilligen uit Oud-Vossemeer. Het gebouw aan de Haven wordt 18 meter breed en 13 meter diep. Een draaideur geeft toegang tot de info-ruimte en de kamer voor het uitzendbureau START. Ver der bevinden zich in deze pu blieksruimte toiletten. Voor rolstoelgebruikers is er een aparte deur. Op de begane grond zijn verder 3 kantoorruimtes en een keuken. Boven wordt maar de helft van het gebouw benut: een vergaderzaal, een reservekamer, een archief en de c.v. De constructie van het gebouw is zo danig dat de bovenverdieping uit gebreid kan worden. Volgens pro jectleider ing. C.A. Groenewegen van de directie Zuid-West van de Rijksgebouwendienst kost het he le project zo'n 800.000 gulden. Het is de bedoeling dat het ge bouw in Tholen zal worden verkocht. antwoordde Van der Munnik dat zo'n 65% van de grond in optie is gegeven. Vooral de kavels bestemd voor de vrije sector ge nieten de voorkeur. De burge meester gaf aan dat het bestem mingsplan aangepast kan worden aan de behoefte van woningzoe kenden; is er minder belangstel ling voor huurwoningen, dan kan die grond een andere bestemming krijgen, bijvoorbeeld voor premie-woningen. Ook voor de Muijepolder in Sint- Maartensdijk zal dit jaar de 2de fase van het plan worden voorbe reid. Ook hier blijkt meer belang stelling voor vrije vestigingen. De burgemeester kondigde verder nieuwe komplannen aan voor Tholen en Sint-Maartensdijk in verband met de aanwijzing tot be schermd stads- en dorpsgezicht. Voor de kern Oud-Vossemeer is ook een nieuw uitbreidingsplan in de maak. Informatie avond Israël Woensdag 5 april is er om acht uur een informatie-avond over Is raël in Meulvliet te Tholen. Reis bureau Van Fraassen uit Vlissingen, die ook vestigingen heeft in o.a. Bergen op Zoom en Zierikzee, nam hiervoor het initia tief. Fotograaf Jan van der Zwaard en presentratrice Anne van Egmond brengen een 2 x 35 minuten durende multi-diashow over Israël verleden en heden. Ex tra medewerking verlenen de dansgroep Tzappatos uit Hank, de reisorganisatie Holland Inter national en het Israëlisch Ver keersbureau. Van Fraassen blijft ook dichterbij huis met busreizen naar de Huishoudbeurs in Am sterdam, 4 en 7 april van Tholen. De voorlichtingsavond van zie kenhuis Lievensberg over botont kalking trok in februari zoveel belangstelling, dat is besloten de ze te herhalen. Deze tweede avond wordt gehouden op 17 april om acht uur. Belangstellenden die in februari op de reservelijst werden geno teerd, kunnen zich tot 10 april op geven: telefonisch tussen 10 en 11 uur, 01640-78000. Op 11 mei wordt over dit onder werp een voorlichtingsavond ge houden in Halsteren. der Munnik, het college 'aan het schrikken heeft gebracht'. Hij lichtte toe dat het percentage slechte eigen woningen per kern kan verschillen van 22 tot 28%. Daarmee beantwoordde Van der Munnik vragen en opmerkingen van Van Belzen ('In hoeverre moeten we in de toekomstvisie re kening houden met de bezuinigin gen. Wordt het stimuleringsbeleid daardoor op een laag pitje ge zet?). J. de Bres (Is er een bijzon der krediet te verwachten?). J.L. van Gorsel ('Komt er compensa tie via algemene uitkering, om welke groepen woningen gaat het?). Mevr. J.M. Deurloo-van Broekhoven (Als je leest dat de woningvoorraad slecht is, krijg je de indruk dat iedereen met een lek in huis zit) en K.A. Heijboer ('Aan woningverbetering moet een hoge prioriteit worden verleend'). Dat zegt dijkgraaf I.C. Hage van het waterschap Tholen na het ont vangen van drie reacties op het basisplan zoet watervoorziening. Dat aantal noemt hij 'erg weinig', maar de dijkgraaf gaat ervan uit, dat het Landbouwschap ook na mens ZLM, CBTB en NFO(fruit- telers) heeft geschreven. De andere twee brieven zijn van de gemeenten Tholen en St. Philips- land. De laatste wil nog nadere infor matie, maar volgens de dijkgraaf wordt niet aangegeven waarover precies. Tholen heeft twijfels over de lasten die aan de eigenaren van gebouwde eigendommen worden opgelegd. Elke huiseigenaar zou aan het basisplan moeten meebe talen omdat in de ogen van het waterschap de waterbeheersing verbeterd wordt. Daarvan profi teert heel Tholpn en St. Philips- land. "Wij hebben hierover tevoren ge deputeerde staten van Zeeland ge raadpleegd en hun zienswijze was voor ons doorslaggevend", zegt dijkgraaf Hage. "Theoretisch is echter hoger beroep altijd moge lijk en zolang er geen Kroonuit- spraak is over een beroepszaak van een huiseigenaar tegen zijn aanslag, is het laatste woord hier over nog niet gezegd." Hij constateert verder, dat de visie van het Landbouwschap erg veel overeenkomt met die van het wa terschap. "Het Landbouwschap wil echter, dat er ook al in het ba sisplan in ieder geval zoet water Vlak voor of tijdens de begro tingsbehandeling hoopt het colle ge van B&W van Tholen de nota 'Tholen in de jaren 90' te presen teren. Een notitie daarover circu leert momenteel over de verschil lende afdelingen. Reacties daarop gaan naar het college waarna de gemeenteraadsleden een concept ontvangen. Na een bespreking van de notitie in de commissie bestuurlijke aangelegenheden wordt de nota in de openbaarheid gebracht. Volgens burgemeester H.A. van der Munnik zal het geen grote nota worden. De spreiding van de bedrijvigheid op Tholen vormt volgens hem het centrale thema van de notitie 'waar andere zaken aangehaakt worden'. van goede kwaliteit aanwezig moet zijn. Het waterschap durft dat nog niet aan." De dijkgraaf moet de Landinrich- tingsdienst nog raadplegen over de subsidie. "De Landinrichtings- dienst heeft als subsidieverlenende instantie altijd gezegd, dat er een vervolg op het basisplan moet ko men. De landbouw is echter erg voorzichtig voor de toekomst. Het waterschap moet zorgvuldig te werk gaan en daarom wordt de Landinrichtingsdienst nog ge raadpleegd", aldus Hage. Er komt een onderzoek naar de agrarische geschiedenis van Zee land. De provincie heeft daarvoor 250.000 gulden beschikbaar gesteld, terwijl de Landbouwuni versiteit Wageningen 200.000 gul den bijdraagt. De vakgroep agrarische geschiedenis van deze instelling begeleidt het diepgaan de onderzoek. Thema van het onderzoek is de agrarische en demografische ge schiedenis van Zeeland van de 17e tot het begin van de 20e eeuw. Al die eeuwen was de landbouw de kurk waarop het economisch le ven in Zeeland dreef. Centraal staat de vraag onder welke om standigheden de boer zijn taak verricht heeft in goede en in slech te tijden. Aspecten die aan de or de komen zijn: de bedrijfsuitkomsten, prijzen van de producten, lonen van landar beiders, pacht- en koopprijzen van grond, de belastingdruk, de dij klasten, grondeigendom, be mesting, grondgebruik voor ak kerbouw en veeteelt, de overschakeling van traditionele gewassen (erwten, bonen, tarwe en koolzaad) op moderne (suiker bieten en aardappelen), vrucht- wisselingssystemen, opbrengsten per hectare, bedrijfsgrootte, land aanwinning en misoogsten, de ontwikkeling van toeleverende en verwerkende industrie. Om dit zes jaar durende project te financieren is nog ruim drie ton nodig. Daarvoor wil men bedrij ven, instellingen, gemeenten en: i waterschappen benaderen. Dat gebeurt door bestuursleden van de stichting Historisch Onderzoek Zeeland, waarvan ir. M.A. Geuze (voorzitter De Meestoof) er één is. llleen hoge rente is voor mij niet voldoende reden om voor een bepaalde spaar- vorm te kiezen. Als dat zo was, zette ik voor jaren al mijn spaargeld vast. Het unieke van de Profijt-giro- Spaarrekening is juist, dat je én een hoge rente krijgt zonder beperkingen, én als je dat wilt elke maand een groot bedrag kunt opnemen. Die vrijheid bevalt me." GEEN OPNAMEKOSTEN De Profijt-giroSpaarreke- ning van CDK-Bank is inderdaad uniek. Wie een hoge rente wil moet dat, als hij een bedrag wil opnemen meestal bekopen met opna mekosten, de bekende "boete". Bij Profijt-giroSpa ren is dat beter geregeld. Elke maand kan tot f 10.000,- worden opgeno men zonder kosten. In bij zondere gevallen (trouwen, huis kopen, overlijden) kan zelfs het hele spaarbedrag kosteloos worden opgeno men. Dat geldt ook bij aan koop van effecten via CDK- Bank of bij de omzetting naar een deposito-rekening bij CDK-Bank. Hoge rente dus, die geldt voor elk bedrag dat op de rekening staat! Dat is dus ook voor 'kleine spaarders' interessant. STORTEN EN OPNEMEN Om te storten geeft u uw bank gewoon opdracht een bedrag over te maken naai; uw Profijt-giroSpaarreke- ning bij CDK-Bank. Meer hoeft u niet te doen. Opne men gaat al even gemakke lijk: CDK-Bank stort het bedrag n^ uw opdracht direkt op uw rekening. BON OPSTUREN OF BELLEN.. .Vul de bon in en stuur 'm op. U ontvangt dan vrijblijvend een folder met alle bijzonderheden over de Profijt-giroSpaarrekening. Doe de bon vandaag nog op de bus, des te eerder profi teert u van de hoge rente. U kunt de bon opsturen of bellen naar: Kerkstraat 14 4694 BX Scherpenisse Telefoon 01666 - 2979 de agent van Bankbedrijf van De Grenswisselkantoren N.V. Stuur mij vrijblijvend informa tie over de Profijt-giroSpaar- rekening van CDK-Bank. Naam/voorl.: m/v Adres: Postcode: Plaats: Tel.: Advertentie LM.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 11