Landbouwschuur vol werktuigen afgebrand De Meestoof opent al op 15 april Zeg,wat dacht u van Griekenland... Jagers gaan leefmilieu wild verder verbeteren BEL01660-2150 ALS HET OM CENTRALE VERWARMING GAAT maashof iill Rabobank S Postweg bij Tholen vier uren lang afgesloten voor alle verkeer Wandelpad in Pluimpot niet gesloten in broedseizoen PvdA vraagt om meer subsidie voor Artsen zonder Grenzen 117 kilometer Blij met oplossing de Vossemeren Vrouwendag in Tholen Donderdag 23 februari 1989 DE EENDRACHTBODE Rond twaalf uur donderdagmiddag verwoestte een fel le uitslaande brand een grote landbouwschuur aan de Postweg bij Tholen, net voorbij de Vrouwendijk. In de schuur stonden landbouwwerktuigen van de broers M. en L. de Jonge. De schade wordt geschat op enkele tonnen. Tijdens het blussen werd het verkeer uit beide richtingen tot vier uur 's middags omgeleid. Laag stro Vlasvezel insfollcfebednjf SGP vraagt naar brandkranen Brandpreventie bejaardentehuizen Streekmuseum wijst zondagpremie af Seizoensverlenging Ontdek 1001 Zonnige Zomerbestemmingen bij uw Rabobank. Wees dus wijs en boek bij uw bank. Wildbeheerplan voor heel Tholen en Sint-Philipsland "De KNJV en vooral ook onze afdeling zal zich, in samenwerking met de Wildbe- heerseenheid, nog verder gaan richten op biotoopverbeterende maatregelen," zei voorzitter W.D. van Doorn tijdens de wildavond van de jagersvereniging in Sint- Annaland. Hij kondigde samenspraak aan met overheidsinstanties, waterschap, landbouw, grondeigenaren en beheerders van terreinen, wegbermen en dijken. 75 Jachtvelden Wildstand Wildredders Foto's bestellen Standbeeld Jacoba van Beieren of Oostvest? De brand is vermoedelijk ont staan bij slijpwerkzaamheden, waarmee M. de Jonge in de schuur bezig was. Er moeten von ken in het stro zijn terechtgeko men, waarna de zaak vlam vatte. De Jonge probeerde het vuur te blussen, maar dat lukte niet. Daarop werden nog enkele tracto ren en een bandenwagen naar bui ten gereden. Drie minuten na de melding om 12.00 uur rukten de brandweer korpsen van Tholen en Sint- Maartensdijk, met in totaal 25 manschappen, uit. Toen men ter plaatse kwam zat het vuur al in de kap. De verspreiding van het vuur werd bevorderd door een losse laag stro die zich op de deel be vond. Ook zat er nog riet onder de kap. Dokter Padt moest nog eerste hulp verlenen aan L. de Jonge, die door de opwinding on wel was geworden. Burgemeester H.A. van der Munnik en pastoor A. van den Brüle kwamen zich van de brand bij de families De Jonge op de hoogte stellen. Met in totaal negen stralen en op het laatst een waterkanon had de brandweer het vuur vrij snel on der controle. Uit Bergen op Zoom werden nog twintig flessen perslucht aangevoerd. De water- aanvoer was geen probleem, om dat precies tegenover de boerderij een brandkraan ligt. Dat beteken de wel dat het verkeer uit de rich ting Tholen moest worden omgeleid via de Vrouwendijk richting Hogeweg en Kadijk. Van uit Poortvliet werd men via de Snabbeweg naar de Kettingdijk gevoerd. Het korps Sint-Maartensdijk ruk te tussen half twee en twee uur in en Tholen twee uur later. In de loop van de middag werden beide topgevels van de uit 1896 dateren de schuur neergehaald wegens in stortingsgevaar. Donderdagavond moest nog twee keer worden uit gerukt (tot half elf) en zelfs vrij dagmiddag rond half vijf nog, omdat de zaak opnieuw begon te smeulen. In de schuur bevonden zich namelijk enkele oude koelcel len, waar tussen de naden vlasve zel was gewerkt. De beide woonhuizen, links en rechts van de schuur, alsmede een tweede schuur bleven gespaard en liepen geen enkele schade op. De afgebrande schuur is eigendom van mevrouw Duhamel in het Franse Lille en was tegen brand verzekerd. Dat geldt ook voor de landbouwinventaris. De beide broers De Jonge stonden op het punt om hun bedrijf te beëindigen. Van de inventaris is nog voldoende gespaard gebleven om de al aangekondigde koopdag volgende week donderdag door gang te laten vinden. Maasair BV, Ampèrestraat 1, Postbus 24, 4690 AA Tholen De snelste weg naar een vakkundige oplossing. Advertentie I.M. De Thoolse SGP-fractie heeft maandag in de gemeenteraad schriftelijke vragen gesteld over de brand in de Krokkeweg bij Scher- penisse. B. en w. zullen daarop schriftelijk antwoorden. De vraag: 'Via de pers hebben wij vernomen dat de brandweerlieden bij de bestrijding van de brand op zondagmorgen 5 februari j.l. aan de Krokkeweg te Scherpenisse moesten woekeren met bluswater. De brandweer zou bijna geen "We zijn er volop mee bezig", antwoordde burgemeester Van der Munnik maandagavond op vra gen van raadslid P. van Belzen over de brandpreventie in de Thoolse bejaardentehuizen. Deze zaak was vorig jaar ook al bespro ken. De RPF/GPV- vertegenwoordiger had uit het ver slag van het bezoek van Sinter klaas aan Sint Maartenshof begrepen, dat daar de tekortko mingen ten aanzien van de brand veiligheid ook gesignaleerd zijn. Bij" de rondvraag stelde M. Dijke de problemen met hondepoep aan de orde. Hij informeerde of een in Bergen op Zoom uitgedokterde oplossing iets voor Tholen zou zijn. Volgens de burgemeester was er ook in Bergen op Zoom op dat terrein geen origineel wiel uitge vonden. "Men wil met veel elan het probleem aanpakken, maar ik ben zeer benieuwd naar de erva ringen. In heel Nederland worden er mogelijkheden bekeken en voor ons is het ook een voortdurende bron van zorg." Het SGP-raadslid informeerde voorts naar brieven van hen gelsportverenigingen over het be treden van slikken in de Oosterschelde. De burgemeester antwoordde, dat die pas bij de be handeling van de totale problema tiek aan de orde zullen komen. Tot zolang blijven ze liggen. K.A. Heijboer merkte op, dat in januari altijd het fonds voor stads- en dorpsvernieuwing ter sprake komt in de commissie ruimtelijke ordening. Nu gebeurt dat pas 23 maart. De burgemees ter achtte dat uitstel geen belem mering om uitgaven te doen uit dat fonds. Volgens hem hield de vertraging geen verband met het later bekend worden van gege vens. "Er zijn andere organisato rische oorzaken." blusmogelijkheden hebben gehad. Is dit juist? Indien deze vraag bevestigend moet worden beantwoord, komt het ons voor dat in het betreffen de gebied niet of niet voldoende brandkranen aanwezig zijn. Is on ze conclusie juist? Wij zijn van oordeel dat de aan wezigheid van voldoende bluswa ter voor onze gemeente van essentieel belang is. Daarom onze volgende vraag: Zijn er in onze gemeente, en dan met name in het buitengebied, voldoende brand kranen aanwezig? Indien dit onverhoopt niet het ge val mocht zijn is onze vraag: Wie of welke instantie is er voor ver antwoordelijk dat er voldoende brandkranen of bluswater in onze gemeente aanwezig is? Kan er eventueel bij de betreffende in stantie op worden aangedrongen om in deze leemte eventueel zo spoedig mogelijk te voorzien? U hebt de meest gelezen krant op Tholen en Sint-Philipsland in handen. Het brandweerkorps van Tholen in actie bij het blussen van het vuur in de grote schuur. Het korps Sint-Maartensdijk verleende assistentie. Het verkeer aan de drukke Postweg werd door de politie omgeleid. Eén van de gebroeders De Jonge werd zo zwaar aangegrepen door de brand dat hij zich onder doktersbehandeling moest stellen. De Thoolse brandweercommandant D. van Duivendijk en anderen proberen hem gerust te stellen. Een troosteloos geheel bleef erover van de grote landbouwschuur aan de Postweg. De laatste maanden zijn er al verschillende oude schuren door brand uit het landschap verdwenen. Bij nieuwbouw komen er veelal moderne uitvoeringen voor terug. De Meestoof, het streekmuseum voor Tholen en Sint-Philipsland in Sint-Annaland, zal geen gebruik maken van de provinciale subsidie van 1000 gulden door in september zowel op zaterdag als op zondag haar deuren voor het publiek te openen. Deze voorwaarde is namelijk ver bonden aan het verlenen van deze premie. De regeling is door de provincie bij wijze van experi ment opgezet. In het kader van Nederland-Museumland probeert de provincie op deze manier dit jaar de openstelling van musea na het hoogseizoen te verlengen. De Meestoof is vanaf Pinksteren tot half september geopend, echter niet op zondag. Voorzitter ir. M.A. Geuze: "We zijn een mu seum voor heel de bevolking. We blijven op zondag dicht. Uit oog- B. en w. van Tholen willen niet in gaan op een verzoek van de Ned. Vereniging tot bescherming van vogels om het wandelpad door natuurgebied de Pluimpot in het broedseizoen te sluiten. Het PvdA-raadslid M.A.J. v.d. Linde was daar wel voorstander van. "Dat is op zich niets bijzonders. In duingebieden doet men het ook," zei hij. M.A. van Beek vroeg zich af wat met de afsluiting bereikt wordt. "Het is meer een mentaliteitskwestie," zei hij, ver wijzend naar een artikel in de E.B. van 9 februari. Het besluit om geen honden meer op het pad toe te laten, juichte Van der Linde toe. "Dat is een goed begin." J.L. van Gorsel daar entegen vond dat aangelijnde honden geen kwaad kunnen. "Loslopende honden en verwil derde katten echter des te meer." M. Dijke had er zijn twijfels over, of door bromfietsers de hand wordt gehouden aan het verbod om op het pad te komen. Wethou der Versluijs zei dat er daarom sluizen gemaakt zijn, maar vol gens I.C. Moerland kunnen brom mers daar doorheen. Raadslid Moerland wees bij de rondvraag op de overlast van bromfietsen op het fietspad door de Pluimpot. De brommende tweewielers mogen daar helemaal niet komen. Hij pleitte voor inten sievere controles, mede in verband met de vernielingen in het natuur gebied. "Er is nu en dan controle, maar je kunt nooit overal tegelijk zijn", antwoordde burgemeester Van der Munnik. punt van tolerantie vind ik, dat we dat elkaar wel mogen gunnen. We wensen hierover geen politie ke dogmastrijd. Bovendien zou het ook nog heel moeilijk worden om voor die zondagen vrijwilli gers te vinden". De Meestoof zal dit seizoen wel eerder opengaan. Op zaterdag 15 april zal burgemeester T. A. Vogel van Sint-Philipsland de speciale tentoonstelling 'Boerderij en plat teland' openen. Deze expositie wordt in samenwerking met Huis en Heem verzorgd. Deze heem kundige vereniging zorgt voor fo to's en tekeningen terwijl het mu seum uit eigen collectie voorwer pen tentoonstelt die bij dit onder werp horen. Overigens is binnen het museum deze winter het een en ander ver anderd. Het gedeelte op de eerste verdieping waar de kamer met bedstee stond, is nu ingericht als tweede stijlkamer. In de provin ciale afstemmingsnotitie cultuur recreatie en toerisme van januari 1989 wordt gesteld dat een lange re openstelling van de Zeeuwse musea nagestreefd dient te wor den. Dit omdat is vast te stellen dat het museumbezoek op zonda gen toeneemt en omdat seizoens verlenging alleen kan slagen wan neer 'voldoende voorzieningen' voor de toerist geopend zijn. De gemeente Sint-Philipsland heeft overigens de provincie al laten weten de openstelling van musea op zondag te betreuren. Wel kan deze gemeente instemmen met het opstellen van cultuur-historische routes die, volgens de notitie, kunnen bijdragen aan het beleid inzake kleine kernen en stad- en dorpsvernieuwing. Hierbij kan worden gedacht aan het aanbren gen van bewegwijzering, informa tiepanelen, zitbanken en de aan leg van fiets- en voetpaden. Zowel de eigen bevolking als de toerist zou hieraan genoegen kunnen beleven. Zonnig in Zomervakanties Advertentie I.M. De organisatie 'Artsen zonder Grenzen' krijgt dit jaar niet meer dan een cent per inwoner subsidie van de gemeente Tholen. I.C. Moerland (PvdA) vond dat aan de magere kant. "Het is zo'n fan tastische organisatie. We hadden zelf 36 jaar geleden ook hulp no dig en dat zijn we niet vergeten." Hij vroeg b. en w. hun voorstel te rug te nemen en opnieuw te bekij ken, want zijn fractie wilde naar een subsidie van 1.900 tot 2.000 gulden. Geen enkele fractie wilde daaraan zijn steun geven, hoewel men alle maal van het prima werk van de instelling overtuigd was. "De PvdA dwingt me om eerste- en tweederangs organisaties te on derscheiden," zei P. van Belzen. "We hebben een hele waslijst van humanitaire instellingen die we subsidiëren. Waarom is bijvor- beeld de Nierstichting minder sympathiek?" J.L. van Gorsel wees erop, dat het een bijdrage voor de langere termijn is. "Ik zeg nog liever twee cent per inwoner, dan nu een paar duizend gulden en over twee jaar niets meer." M. Dijke steunde het collegevoorstel, evenals mevr. J.M. Deurloo-van Broekhoven. "Misschien een cent erbij in de toekomst," zei ze. Moerland vond dat het om een niet te vergelijken specifieke orga nisatie ging, maar kon de andere fracties niet vermurwen. De bur gemeester stelde voor het college voorstel te handhaven (dus één cent) en wanneer b. en w. er zelf niet op terugkomen, kan de raad bij de begrotingsbehandeling voor 1990 met een voorstel komen. J. de Bres vond dat wat lang duren en stelde voor om het in mei te bespreken, wanneer de subsidies aan de orde komen. Moerland trok daarop zijn voor stel in. "Ik hoop voor 1990 op een sympathiekere gedachte bij de raad," zei hij. Mevrouw Deurloo wees erop, dat die gedachte best sympathiek is. Tijdens een radarsnelheidscontro le zijn vrijdagmorgen tussen ze ven en elf uur 57 snelheidsovertre ders bekeurd. De hoogst gemeten snelheid was 117 km, op de Post weg. Daar werden 129 auto's ge controleerd en 15 bekeurd. Op de Ten Ankerweg passeerden 230 voertuigen, waarvan er 30 een be keuring kregen, (maximum 89 km). Van de 98 auto's op de Oud- vossemeersedijk reden er 12 te hard (maximum 115 km). Diezelf de dag voerde de Algemene In spectiedienst een controle uit op de vogelwet. Diverse volières wer den bekeken, maar geen enkele overtreding geconstateerd. Burgemeester Van der Munnik is blij met de oplossing voor de pro blemen rond bejaardentehuis de Vossemeren in Nieuw-Vossemeer. Hij zei dat maandagavond in de gemeenteraad op vragen van mevr. Deurloo. Het CDA-raadslid zei dat er allerlei tegenstrijdige be richten verschenen waren, maar volgens de burgemeester had het goed in de krant gestaan. Het pro vinciaal bestuur van Zeeland heeft overeenstemming met Bra bant bereikt, dat er 30 Zeeuwse bedden in de Vossemeren gehand haafd worden. "In maart of april nemen provinciale staten van Zee land een beslissing over een voor stel dat nog gemaakt moet worden, maar ik ben nu al blij met de oplossing. Beide provin cies hebben niet goed opgelet: ze hebben te weinig contact met el kaar gehad over de Vossemeren, maar gedeputeerde staten hebben hun verantwoordelijkheid in deze nu genomen." Jagers tijdens een klopjacht in een polder bij St.-Annaland, die al resultaat heeft opgeleverd. Het veld snijmaïs is speciaal ingezaaid om de fazanten- en patrij zenstand op peil te houden. Volgens Van Doorn kan schaal vergroting plaatsvinden door de op stapel staande administratieve ruilverkaveling op Sint- Philipsland en Tholen. Daarnaast moet men komen tot kleinschalige verbetering van het leefmilieu (biotoop). "Gezien de aandrang, door de minister van landbouw, om te streven naar behoud en vooral verbetering van de patrijs, zullen wij binnenkort aan de di verse instanties een nota aanbie den met onze aanbevelingen," zei Van Doorn. Hij wees erop dat in onze regio de patrijzenstand nog voldoend^ is, vooral door de inzet van de jagers. Van Doorn hield een praatje om duidelijk te maken dat jagen heel wat meer is dan schieten. Op Tho len en Sint-Philipsland zijn er on geveer 115 jachtaktehouders en daarvan zijn er 106 aangesloten bij de KNJV. Het grootste gedeel te van de 25.000 hectare gronden en wateren in dit gebied wordt ver deeld door circa 75 grotere en kleinere jachtvelden. Het jagen is in ons land aan stren ge eisen onderworpen, neergelegd in de Jachtwet. Om in aanmer king te komen voor een jachtakte moet men een W.A.-verzekering en een jachtveld van minimaal 40 hectare hebben. Verder moet men geslaagd zijn voor het jachtexa- men, wat uit een theoretisch en twee praktijkgedeelten bestaat. De jachtakte wordt aangevraagd bij het hoofd van de plaatselijke politie. De Jachtwet staat een passende oogst toe uit wat de natuur produ ceert en draagt tevens een aantal verantwoordelijkheden aan de ja ger op. Zo moet men een redelijke en gevarieerde wildstand handha ven, en bij het ontbreken daarvan zorgen dat deze wildstand er komt. Verder heeft een jager de verplichting om schade aan bij voorbeeld landbouw door in zijn jachtveld aanwezig wild te voor komen en te bestrijden. Op initiatief van de KNJV is in 1984 de Wildbeheerseenheid Tho- len/St.-Philipsland opgericht, om tot een gezamenlijk wildbeheer plan voor het hele gebied te ko men. Van Doorn zette uiteen dat als gevolg van de voortplanting er in het voorjaar bij de wildsoorten vaak een verdubbeling van de aan tallen optreedt. "Wat de jager nu eigenlijk doet, is het wegnemen van een deel van dit jaarlijks ge produceerde overschot." Hij nam de haas als voorbeeld. De gemid delde aanwas van dat bestand is 65%, terwijl zo'n 35% wordt ge schoten. Afschot kan behalve ter bestrij ding van schade soms ook nood zakelijk zijn uit het oogpunt van beheer. Van Doorn wees erop, dat de jagers veel zorg besteden aan het leefmilieu van het wild. "Hiermee proberen wij in het jachtveld een dusdanige situatie voor het wild te scheppen, dat er voldoende dekking, voedsel en rust is te vinden. Niet alleen het wild, maar ook vele niet- bejaagbare diersoorten profiteren hiervan." Hij maakte zijn gehoor verder duidelijk dat aan loonbe drijven zogenaamde wildredders ter beschikking gesteld worden, dat jagers in tijden van extreme voedselschaarste zorgen voor de bijvoedering en dat samen met het korps jachtopzieners door controle stroperij in belangrijke mate wordt voorkomen. Op 8 maart zullen er ook op Tho len weer activiteiten plaatsvinden in het kader van de internationale vrouwendag. De stichting EVA heeft voor het thema vrouw enn arbeid gekozen. In Meulvliet zul len er o.a. stands zijn van het ar beidsbureau, diverse uitzendbureaus, e.d. Naast de leerzame zaken ontbreekt ook het amusement niet. Van twee tot vijf uur en van half acht tot tien uur kan iedere belangstellende in Meulvliet terecht. W ilt u een in de E.B. gepubli ceerde foto graag zelf hebben? Dat kan, als het om foto's san onze eigen redactie gaat. Bel of schrijf naar Kendrachtbode, Postbus 5, 4697 Z(j Sint Anna land, lel. 01665-2752 en u krijgt uss foto-herinnering thuis. Vermetel voorstel dorpsvernieuwing De Oostvest in Sint- Maartensdijk, die klaar wordt ge maakt voor woningbouw, heeft niet aileen de architecten Tom Moerland en Floor van de Velde geïnspireerd om er plannen voor te bedenken. Zochten zij het in de sociale woningbouw, C. Wester weel (33) uit Smurdiek heeft de Oostvest 'nieuwe stijl' voorzien van een standbeeld van Jacoba van Beieren en/of een herten kamp. Zijn tekeningen liggen naast de ontwerpen op de ten toonstelling van de architecten in het gemeentehuis te St. Maartens dijk. Als toelichting heeft Wester weel er het volgende bij geschre ven: 'Beste kijker: Ik dacht dat het tijd werd dat er eens iets an ders te berde werd gebracht dan altijd diezelfde saaie nieuwbouw- hokken. De omgeving wordt steeds lelijker door uniformiteit. Zo ook wordt de mens die daar in moet leven. Niets schoons van cultuur of infrastructuur mocht bewaard blijven. Afbraak voor de vooruitgang was en is het devies. Hierbij de 2 vermetele voorstellen tot opbouwende dorpsvernieu wing. Westerweel ziet zijn ideeën gecombineerd met 'een nieuwe wandelpromenade'. Kaaistraat- Markt-Oudestraat -langs de Gro te Kerk - Schoolstraat (nu Ds. de Bresstraat). Deze route zou bo vendien 'vrijwel autovrij' moeten worden. Westerweel eindigt zijn begeleidende tekst met een oproep aan belangstellenden voor zijn ideeën: "Wie levert er gezon de kritiek"? De tentoonstelling 'Wonen 2001, sociale woning bouw op het platteland' is de ge hele njaand februari in het ge meentehuis te bezichtigen. Daar na verhuist de expositie over de mogelijke toekomst van de Oost vest naar de Twee Stoven in Tho len. Of de ontwerpen van Wester weel meeverhuizen, is (nog) niet bekend. A

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 9