THOLEN DERWIJS gemeentegids tholen 1988/89 informatierubriek van de gemeente tholen Bijstandsnormen voor de algemeen noodzakelijke bestaanskosten SPREEKUUR B EN W VERHUISD? LAAT 'T ONS WETEN!! VOORBEREIDING GEMEENTEGIDS 1989/1990 VAN START WAT LIGT TER INZAGE? PvdA verdeeld over kernenbeleid Bedrijvig Donderdag 23 februari 1989 DE EENDRACHTBODE 5 MARTIN VAN WAARDENBURG WILFRIED DE JONG "DE GEKKENGALERIJ" Radicale beslissingen Zwarte Piet Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint-Maartensdijk. Tel. 01666-2955 Vanaf 1 januari 1989 zijn de netto bedragen als volgt vastgesteld: gezinnen NORMBEDRAG Echtpaar* zonder en met kinderen Eén-oudergezin 353,99 1533,98 318,59 1380,56 Per week Per maand Per week Per maand Bij gezinnen die met anderen een woning bewonen, vindt een vaste aftrek plaats van f 162,90 per maand. PLUS: Vakantiegeld Echtpaar* zonder en met kinderen Eén-oudergezin Per week Per maand Per week Per maand 21,94 95,05 19,74 85,55 Hieronder vallen ook twee ongehuwden die één gezamenlijke huishouding voeren. Dus ook personen van hetzelfde geslacht. Samenwonende familieleden in de eerste en tweede graad zijn hier van uitgezonderd. alleenstaande woningdelers NORMBEDRAG 23 jaar of ouder 22 jaar Per week Per maand Per week Per maand Per week 21 jaar Per maand 18 t/m 20 jaar (werkloos en niet thuis-inwonend) Per week Per maand PLUS: Vakantiegeld 23 jaar of ouder Per week Per maand 22 jaar Per week Per maand 21 jaar Per week Per maand 18 t/m 20 jaar (werkloos en niet thuis-inwonend) 20 jaar Per week Per maand 19 jaar Per week Per maand 18 jaar Per week Per maand 210,20 910,87 182,08 789,01 173,10 750,12 173,10 750,12 15,38 66,54 13,91 60,29 13,65 59,17 f 11,67 f 50,56 f 10,02 f 43,40 f 8,66 f 37,54 Voor alleenstaanden die met een of meer anderen op een niet- commerciële basis een woning bewonen (zgn. woningdelers) gelden de bovenstaande bedragen. Deze gelden ook voor meerderjarigen die bij hun ouders wonen. Hun woonkosten en de aan het wonen verbonden vaste lasten zijn namelijk lager dan van alleenstaanden die alleen en volledig voor eigen rekening een wonihg bewonen. Voor jongeren van 18, 19 en 20 jaar leidt het woningdelen niet tot een lagere norm. alleenstaanden (niet-woningdelers) NORMBEDRAG 23 jaar of ouder Per week Per maand 22 jaar Per week Per maand 21 jaar Per week Per maand 18 t/m 20 jaar (werkloos en niet thuis inwonend): Per week Per maand PLUS: Vakantiegeld: 23 jaar of ouder 22 jaar 21 jaar Per week f 15,36 Per maand Per week Per maand Per week Per maand 66,54 13,91 60,29 13,85 59,17 18 t/m 20 jaar (werkloos en niet thuis inwonend): 20 jaar Per week f 11,67 Per maand f 50,56 19 jaar Per week f 10,02 Per maand f 43,40 18 jaar Per week f 8,66 Per maand f 37,54 in zeer bijzondere gevallen komt het voor, dat jongeren beneden 18 jaar niet meer thuis kunnen wonen. De gemeente beslist of, en voor hoelang, hiervoor bijstand wordt gegeven. thuis inwonende kinderen (werkloos) NORMBEDRAG 20 jaar Per week f 103,08 Per maand f 446,70 19 jaar Per week f 82,01 Per maand f 355,36 18 jaar Per week f 81,29 Per maand f 352,24 PLUS: Vakantiegeld 20 jaar Per week f 11,67 Per maand f 50,56 19 jaar Per week f 10,02 Per maand f 43,40 18 jaar Per week f 8,66 Per maand f 37,54 Het vakantiegeld wordt eens per jaar in juni uitbetaald. DE AANVRAAG De uitkering moet worden aangevraagd bij de afdeling sociale zaken van de gemeente. Bij echtparen of ongehuwde partners kan één van hen of beiden de aanvraag indienen. Ook kunt u verzoeken aan ieder de helft van de uitkering uit te betalen. VRIJ TE LATEN VERMOGEN Hebt u vermogen - bijvoorbeeld geld op een spaarrekening of in een eigen huis - dan hoeft dat niet eerst helemaal te worden opgemaakt, voordat u voor bijstand in aanmerking komt. Een zogenaamd be scheiden vermogen wordt vrijgelaten. Dit bescheiden vermogen be draagt: f 15.800,— voor gezinnen; f 7.900,— voor alleenstaanden en thuis-inwonenden. De rente van dit vermogen is ook vrij. Er is een extra vrijlating voor het vermogen in een eigen huis. Deze geldt voor wie in een eigen huis woont, jonger is dan 65 jaar en bijstand krijgt voor de algemene bestaanskosten. Deze extra vrijla ting is f 15.000,— de helft van het meerdere vermogen. De vrijlating van het bescheiden vermogen en de extra vrijlating van het vermogen in een eigen huis kunnen tezamen niet meer zijn dan f 75.600,— voor gezinnen en f 67.700,— voor alleenstaanden. Nadere informatie De afdeling sociale zaken van de gemeente Tholen is gaarne bereid u nadere inlichtingen te verstrekken indien gewenst. Dat kan dage lijks tijdens kantooruren in het gemeentehuis, maar ook telefonisch via tel. 01666-2955, tst. 217. De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van bur gemeester en wethouders vinden plaats op maandag 27 februari 1989 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Burgemeester H.A. van der Munnik en de wethouders P. van Schetsen, L.J. Koopman en J. Versluijs houden hun spreekuur van 11.00-12.00 uur. Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01666-2955, toestel 330. 247,79 1073,77 214,75 930,56 186,19 806,81 173,10 750,12 Nederlanders verhuizen vaak. Ze doen dat gemiddeld eenmaal in de negen jaar. Dat wil zeggen dat ruim 10% van de bevolkng elk jaar een ander adres heeft. De gemeente houdt via de bevolkingsadmini stratie een adressenbestand bij. Dat is van belang voor het bepalen van het beleid. Want je kunt geen scholen bouwen of sportvelden aanleggen als je niet weet wie er in een woonkern of woonwijk wo nen. Je kunt geen verkiezingen organiseren als mensen onbereik baar zijn. Je kunt geen belastingen heffen, of als gemeente er voor zorgen dat er - binnen de mogelijkheden - een goed huisvestingsbe leid wordt gevoerd. Daarom is het nodig dat u uw gemeente even laat weten als u bent verhuisd. Dat moet dan wel gebeuren binnen 5 dagen na de verhuizing. Dat kan op 3 manieren: - persoonlijk op het gemeentehuis - schriftelijk - telefonisch. 't Is dus een heel kleine moeite het gemeentehuis te laten weten dat u verhuisd bent. En we zorgen er zo samen voor, dat het bevolkings register over de juiste informatie beschikt. In februari 1988 verscheen de laatste gemeentegids van Tholen. Een handzaam boekje, boordevol informatie en op overzichtelijke wijze ingedeeld. In de gemeentegids zijn ook advertenties opgeno men, waardoor de attentiewaarde wordt verhoogd. Een gemeente gids is een voortreffelijke schakel tussen bevolking, instanties, ver enigingen en bedrijven. Ook voor de nieuwe inwoners - op verken ningstocht in een vreemde omgeving - is een gemeentegids een pri ma wegwijzer. De gemeentegids 1988-1989 is gebaseerd op gege vens daterend van oktober 1987. Sedertdien hebben verschillende bestuurswisselingen plaats gevonden, zijn verenigingen opgeheven en opgericht. Dit alles maakt de uitgifte van een nieuwe up-to-date gemeentegids noodzakelijk. De uitgifte van die gids is gepland voor 1 juni 1989. Om na te gaan of de beschikbare gegevens nog juist zijn, ontvangen de bij het gemeentebestuur bekende kontaktperso- nen van verenigingen en instellingen binnenkort een vragenlijst. Op deze lijst kunnen eventuele wijzigingen die zich de afgelopen pe riode hebben voorgedaan worden vermeld. Ook nieuwe verenigingen en instanties kunnen in de gemeentegids worden opgenomen. Daarvoor is het nodig dat aan het buro voor lichting van de gemeente Tholen, Markt 1-5 te Sint-Maartensdijk schriftelijk de navolgende gegevens worden verstrekt: Naam en adres van de vereniging of instelling, naam van de kontaktpersoon (ev. secretaris) met telefoonnummer. Adres (met postcode) van kontaktpersoon; kategorie waaronder men opgenomen wenst te worden. N.B. In de huidige gemeentegids onderscheiden we de on derstaande kategorieën. Openbare instellingen, Gezondheidszorg, Maatschappelijk werk, Onderwijsm Kerkgenootschappen, Bejaar dencentra, Volkshuisvesting, Verenigingsgebouwen en dorpshui zen, Sport, Toerisme, Pers, Politieke Partijen, Vakorganisaties, Cul tuur Verenigingen. Voor wat betreft de verenigingen wordt nog onderscheid gemaakt in sportverenigingen, culturele verenigingen, kerkelijke verenigingen en overige verenigingen. Een gemeentegids kan pas optimaal wor den indien een ieder daaraan medewerking verleend. Wij vragen u dan ook uw opgave zo spoedig mogelijk te verstrekken. Mocht nu nog vragen hebben, neemt u dan kontakt op met de voorlichtings ambtenaar van onze gemeente, de heer F.A.P.M. Bakx, tel. 01666-2955, tst. 210. Advertentie-acquisitie De op 1 juni 1989 verschijnende gemeentegids is een uitgave van drukkerij Dieleman BV te Tholen. Dit bedrijf start binnenkort de advertentie-acquisitie, daartoe gemachtigd met een begeleidende brief van burgemeester en wethouders van Tholen. Zaterdag 25 februari Dorpshuis "de Vossenkuil" te Oud-Vossemeer Aanvang 20.15 uur De werkgroep "Uit op Tholen" presenteert het optreden van: EN met hun cabaretprogramma: De titel is veelzeggend. Van Waardenberg en De Jong halen in hun programma alleen maar doldwaze dingen uit en kun nen daarmee - schijnbaar moeiteloos - het publiek anderhalf uur amuseren. Dat 'amuseren' is dan nog maar een beschei den uitdrukking voor de perfecte manier waarop beiden de zaal weten te bespelen. Er is sprake van pure slapstick met de traditie van Laurel en Hardy. Tijdens de 2e cabaretmara thon in Rotterdam waren beide heren 'de klapper'. Entree: Leden f 9,— Kaartverkoop: Niet-Leden f 10,- VVV-Tholen, Haven 48 CJP en 65+ f 6,50 te Sint-Maartensdijk, tel. 01666-3771 A. Volwerk, tel. 01660-3366 Gewijzigde bestemmingsplan "Stoofweg" (Sint-Annaland) De burgemeester vah Tholen maakt bekend, dat met ingang van 24 februari 1989, gedurende één maand voor een ieder ter secretarie van de gemeente, Markt 1-5 te Sint- Maartensdijk, ter inzage zal liggen het bij raadsbesluit van 23 januari 1989 vastgestelde en gewijzigde bestemmingsplan "Stoofweg" (Sint-Annaland) met voorschriften en toelich ting. Zij die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, kunnen gedurende bovengenoemde termijn tegen het plan bezwaren indienen bij gedeputeerde Staten van Zeeland. Gelijke bevoegdheid komt toe aan een ieder die bezwaren heeft tegen de wijzigingen die bij de vaststelling van het plan door de gemeenteraad in het ontwerp zijn aangebracht. Sint-Maartensdijk, 23 februari 1989 De burgemeester van Tholen, H.A. van der Munnik. Pupillen van het zwakzinnigeninternaat Den Berg uit Goes stonden vrijdag met erebogen en confetti voor de Wellevaete in Sint-Annaland. Daar werd de bruiloft gevierd van Arianne Scherpenisse - verpleegkundige in Den Ijerg - met de Sint-Philipslandse heftruckchauffeur Peter Ligtendag. Het huwelijk werd in Sint-Philipsland vol trokken en het paar gaat in Sint-Annaland wonen. VERVOLG VAN PAG 1 fand groeikern is, dat werkt niet. Eén van de functies van een regio nale groeikern is koopcentrum en dat zal bij Tholen gezien het na bijgelegen Bergen op Zoom niet zo uit de verf komen. Een andere functie van de groeikern is, voor zieningen huisvesten die voor de gehele gemeente van belang zijn. Ik zeg dit niet omdat ik zelf in Tholen woon, mensen toch, doe me een lol! Ik zal er ook geen nacht van wakker liggen, want Tholen ligt vrij gunstig, mede ge zien de Oesterdam. Los van een bedrijfsverzamelgebouw komt er ook volop bedrijvigheid in de Slabbecoornpolder", aldus Ve nekamp. Wethouder Van Schetsen erkende, dat de volksmond zegt, dat alles naar Smurdiek gaat. "Gezien het bevolkingsverloop daar, maak ik me echter meer zorgen over St. Maartensdijk dan over St. Anna- land. Over twee maanden zal de nota kernenbeleid uitkomen en dan moeten we een visie hebben op de aanpak van het westen van de gemeente. Dat betekent radica le beslissingen nemen en geen beetje zus of zo. Je moet sturen. Het is echter niet simpel en de mogelijkheden zijn beperkt." Raadslid M.A.J. van der Linde noemde het kernenbeleid 'een hardnekkig probleem'. "Het is niet alleen op te lossen met huizen bouwen en lagere grondprijzen. Het draagvlak moet vergroot wor den, dat is belangrijk. We knikken nu braaf ja bij het maken van voorwaarden scheppend beleid, maar het moet concreet gemaakt worden. Kleine kernen moeten vertroeteld worden door straten en huizen op te knappen." De discussie werd aangezwengeld door dokter A.W.A. de Looze uit Oud-Vossemeer, die niet gemerkt had, dat de PvdA-fractie in de ge meenteraad iets deed voor de klei ne kernen. "Het is steeds min twee: Tholen en St. Maartensdijk trekken overal mee aan het langste eind, maar over de vijf kleinere kernen hoor je alsmaar niks. Moeten die helemaal in het slop blijven zitten?" De Bres hield een algemeen ver haal over de kernbezoeken, de dienstencentra voor ouderen en de komende nota kernenbeleid, maar dokter De Looze vond niet, dat daar een visie van de PvdA-fractie uit sprak. "We zijn best wel bezig voor de kleine kernen in de commissiever gaderingen", merkte raadslid Moerland op. Volgens P. van Meel uit Oud- Vossemeer was de gemeente ech ter 'net zo bezig als de regering in de Den Haag'. "De stichting Pro motie Oud-Vossemeer vroeg het vierde bedrijfsverzamelgebouw in Oud-Vossemeer te bouwen in plaats van in St. Maartensdijk. Dan had er ook in Vossemeer be drijvigheid kunnen bloeien. Dat houdt de inwoners van Vossemeer bezig." De Bres antwoordde, dat de PvdA voor spreiding is en hij had zich tevoren daarvoor ook uitgespro ken. "Er is echter onderzoek naar gedaan met Uytdewilligen, pro vincie, ministerie en gemeente en het vierde BVG moest in St. Maartensdijk komen. Iedereen in de raad legde zich daarbij neer, ook Van Gorsel, maar mij werd de zwarte piet toegespeeld omdat ik het rokje had gekeerd. De subsi diërende instanties zeiden echter nee. Men vond dit het sluitstuk in St. Maartensdijk en voor zover we weten, was het anders niet doorge gaan." Volgens wethouder Van Schetsen had de provincie 'voorzichtig stu rend gezegd' dat het vierde BVG in St. Maartensdijk moest komen. "Maar wil je radicaal zijn, dan verspeel je misschien subsidie van een ton." Statenlid Venekamp bevestigde, dat wegens het geld het vierde BVG in St. Maartensdijk is geko men. Hij wees er echter op, dat de provincie ook 75.000 gulden be schikbaar stelt voor verplaatsing van loonbedrijf Van de Klundert in Oud-Vossemeer. "Tholen komt niet slecht weg met subsidies." De Bres erkende, dat er over de re gionale groeikern en het kernen beleid een 'huizenhoog verschil van mening' was. "Ook in de fractie is er over de hele linie geen éénstemmigheid." Hij noemde gescheiden optrekken in kleine gemeenschappen 'de dood in de pot'. "Wanneer een kleine gemeenschap nog in delen uiteen valt, legt dat teveel druk op de voorzieningen. Als je in kernen geen kinderen meer ziet spelen omdat ze al op jonge leeftijd el ders naar school gaan, dan is dat een heel vervelende situatie. De weegschaal is dan zo naar de an dere kant omgeslagen." De enquete van de stichting Pro motie Oud-Vossemeer kwam nog al eens ter sprake, maar volgens Venekamp heeft de fractie 'geen dikke enquetes' nodig om een me ning over het kernenbeleid te vor men. "In alle kernen hebben we PvdA-leden en die moeten we aan het woord laten. De fractie is ver plicht een mening te vormen over het kernenbeleid voordat de nota uitkomt. Het is namelijk een amb telijke nota. Eigenlijk zou je voor af bij de ambtenaar die de nota maakt al ideëen moeten opperen, want achteraf blijkt het heel veel moeite in commissies en de staten of de raad te kosten om zaken te veranderen." D.C. Kaashoek uit St. Maartens dijk meende, dat het heel moeilijk zal zijn om met iets te komen. "Ik gun Oud-Vossemeer een zwembad en een sporthal, maar dat is niet te verwezenlijken en aan loze kreten heb je niets." Venekamp mérkte over de regio nale groeikern nog op, dat er geen 'koudwatervrees' hoeft te zijn dat de overige kernen bevroren wor den. "Er komt niet zoveel veran dering." De nieuwe afdelingsvoorzitter Jac. van Akkeren sloot af met de constatering, dat de PvdA in elk geval meer aandacht aan de kleine kernen gaat besteden. Tfc .I. ft - Joegoslavische avond Reisburo Van Fraassen Holland International organiseert vana vond in het Markiezenhof te Ber gen op Zoom een Joegoslavische avond. Over 10 vakantiegebieden in dat land worden dia's vertoond van Jan van der Zwaard, een be kende toeristische fotograaf. Ver dere toelichting wordt gegeven door S. Pavocic, directeur van Joegoslavië-tours. Onderneming en de fiscus Dinsdag 28 februari om acht uur organiseren de Rabobanken op Tholen en St. Philipsland een informatie-avond in Meulvliet te Tholen over 'Uw onderneming en de fiscus'. Mr.E.J.Heck(38), ^verbonden aan het fiscaal-juridisch adviesbureau van de verzekeringsmaatschappij Interpolis te Tilburg, spreekt over gezins- en oudedagsvoorzieningen voor de zelfstandige ondernemer. Dhr. M.F. Buijs(32), accountants- administratieconsulent en lid van de maatschap Schipper Accoun tants uit Goes, behandelt het the ma 'Nieuwe wetgeving en uw onderneming'.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 5