Eind maart eerste paal voor Ten Anker Unilever koopt 60% Barenbrug Nieuw-Vossemeer wil zelfstandig blijven AAE milieu-vriendelijk? :r:, PLAATSELIJK NIEUWS PLAATSELIJK NIEUWS Over drie jaar unieke voorziening voor ouderenzorg op Tholen De Moerdijk Donderdag 23 februari 1989 DE EENDRACHTBODE 17 SINT MAARTENSDIJK SCHERPENISSE POORTVLIET Huurders Gunstige verwachtingen voor Oud-Vossemeer Het internationaal werkende bedrijf Unilever uit Rot terdam koopt een belang van 60% in het zaadbedrijf Barenbrug uit het Gelderse Oosterhout, dat ook een vestiging heeft in Oud-Vossemeer. Nieuwe impulsen 44 Kandidaten voor burgemeesterspost De nieuwe burgemeester van Nieuw-Vossemeer moet alles aanwenden tot het behoud van de zelfstandigheid van zijn gemeente. Verder moet hij bestuurlijke finan ciële ervaring hebben en belangstelling voor agrarische en recreatieve ontwikkelingen. De profielschets, die namens de voltallige raad aan commissaris der konin gin F. Houben werd aangeboden, spreekt een voorkeur uit voor een CDA- of PvdA-burgemeester tussen 35 en 45 jaar, met kinderen en een christelijke levensbe schouwing. Schone industrie Herindeling Thoolse gemeenteraad vraagt zich af: Verschillende fracties in de Thoolse- gemeenteraad hadden maandagavond bedenkingen over het milieu vriendelijke karakter van AAE Trading uit Antwer pen, dat zich wil vestigen in de Slabbecoornpolder te Oud-Vossemeer. Burgemeester H.A. v.d. Munnik ver zekerde de raad, dat b. en w. zich daarvan bij iedere bedrijfsvestiging tevoren overtuigen. V Verpakking THOLEN STAVENISSE SCHERPENISSE SINT PHILIPSLAND OUDVOSSEMFER POORTVLIET SINTANNALAND SINT MAARTENSDIJK ANNA JACOBAPOIDER JACOBAPOIDER NIEUW VOSSEMEER THOlEN STAVENISSE SCHERPENISSE STAVENISSE SCHERPENISSE SINT PHILIPSLAND OUD VOSSEMEER POORTVLIET Hl AATQFI I I If NIFIIWQ NA JACOBAPOIDER NIEUW VOSSEM Lb#L#4 I O k La I ll l\ IlIkU ff SINT PHILIPSLAND OUD VOSSEMEER POORTVLIET SINTANNALAND SINT MAARTENSDIJK ANNA JACOBA POLDER NIEUW VOSSEMEER THOLEN STAVENISSE SCHERPENISSE Burgerlijke stand Geboorten: 3-1 Nicholas Johann Gerardus Garrelds, 14-1 Laurina Janna van Dijke, 22-1 Johannes Wielaard. Overlijden: 29-12 Wouter Strijder (72), 9-1 Johanna Elizabeth Leune (77), 13-1 Hendrika Maria van Haaften-Hendrikse (73). Huwelijken: 20-1 Wilhelmus Ver maas (43) met Wilhelmina Adri- aantje Duinhouwer (27), 30-1 Angelina Carolina Theodora Bui tenkamp (18) met C. Mol. Brandweeravond Vrijdag wordt in de Stove voor de Thoolse brandweerkorpsen de jaarlijkse feestavond gehouden. Burgemeester H.A. v.d. Munnik reikt de diploma's en onderschei dingen uit. Daarna voert de Oud- Vossemeerse rederijkerskamer Eendracht het toneelstuk 'Voor joker gezet' op. De avond wordt besloten met een gezellig samen zijn en muziek van Bram van Prooyen. Vernielingen De politie stelt een onderzoek in naar de vernielingen, die van vrij dag op zaterdag zijn gepleegd. Er werd tegen deuren getrapt, ruiten wissers aan auto's vernield en fietsen meegenomen en op een an dere plaats gelegd. Vorige week woensdagavond werd discrimine rende taal aangetroffen op enkele buizen van het waterschap, die aan het einde van de Veerweg la gen. Wie iets gezien heeft, wordt verzocht contact met de politie op te nemen. Burgerlijke stand Geboorten: 28-12 Maria Cornelia Jannetje Nagelkerke, 23-1 Maatje Adriana Johanna van Houdt. Overlijden: 24-9 Yvon Marc Henri Alexis Lavidiere (44), 11-1 Christi na Maria Scherpenisse-Slager (89), 13-1 Anna Elisabeth de Jong-van Bloppoel (89), 18-1 Wouterina van der Rhee- Lindhout (92), 21-1 Adriana van Zetten-Moerland (84), 23-1 Mari na van Beveren-Wesdorp (86), 25-1 Adriana van der Ree-Jasperse (64). Nieuw kantoor Lindhout Het nieuwe kantoor van Lindhout Assurantiën/NMS Spaarbank aan de Westvest 3 wordt morgen middag officieel geopend. Door de groeiende werkzaamheden was de huisvesting aan de Oudestraat veel te krap geworden. Daarach ter, aan de Westvest, waar de ge meente eerst huizen wilde bouwen, kon samen met woning inrichting Van Houte grond wor den gekocht. Beide bedrijven heb ben met hun nieuwbouw meer armslag gekregen. Lindhout viert de opening morgenavond met een receptie. Oud papier Door muziekvereniging Euterpe werd 3732 kilo oud papier opge haald. Alle gevers worden bedankt. Auto tegen kruiwagen P.M. uit Bergen op Zoom is vori ge week woensdagmorgen met verwondingen naar het ziekenhuis gebracht, na te zijn aangereden door een auto. M. was aan het werk op de Keethil/Sportlaan, waar hij met een kruiwagen liep. A.E. reed M. aan, waardoor diens auto lichte schade opliep. De kruiwagen was totaal vernield. Woning overhoop Tijdens afwezigheid van de 75-jarige mevrouw k. werd van zondag op maandag haar woning in de Hammerskjöldstraat door zocht. De inhoud van alle kasten en laden lag verspreid over de vloer. Er wordt alleen wat klein geld vermist. W. Dane vlakbij A. Arts De uitslag van de vrijdag gespeel de inhaalwedstrijd van klaverjas- vereniging De Pendelaars luidt als volgt: 1. A. Arts 5372 punten; 2. W. Da ne 5323 p.; 3. P. v. Bloppoel 4321 p.; 4. P. Bazen 4890 p.; 5. K. Waasdorp 4816 p.; 6. M. v. Blop poel 4714 p.; 7. H. Zwagemaker 4692.; 8. J. v. Splunter 4576 p.; 9. J. v.d. Werf 4506.; 10. Mw. Waasdorp 4420 p.; 11. C. Landa 4236 p.; 12. L. Kampman 3923 p.; 13. J. v. Gorsel 3781 p.; 14. Mw. Franke 3642 p. De tussenstand is: 1. P. v. Bloppoel 66.752 punten; 2. M. v. Bloppoel 66.041 p.; 3. K. Waasdorp 66.039 p.; 4. J. Knuist 65.527 p.; 5. J. v. Gorsel 63.808 P- M. den Haan is nog steeds leider in het klassement om de marsen- prijs met 18 marsen. Biljarten In de onderlinge competitie van biljartvereniging Smerdiek wer den de volgende partijen gespeeld: M. v.d. Spaan - Chr. Hoek 8.95-10, H. Alue - C. van Haaften 7,22-10, Chr. Bal - C. van Gorsel 8.85-10, G. Geuze - K. Waasdorp 10-3, H. Alue - K. Waasdorp 10-8. Kortste partij: G. Geuze - K. Waasdorp 11 beurten. Hoogste serie: Chr. Hoek 13 ca ramboles Smerdiek zoekt jeugd Sportvereniging Smerdiek wil het aantal jeugdleden vanaf zes jaar uitbreiden. Op woensdag 1 maart, tussen 14.00 en 16.00 uur geven de trainers Ko Stoutjesdijk en Adrie v.d. Ree gratis training. Zo kun nen de spelers zelf ondervinden of voetbal voor hen een leuke sport is. Hulp bij invullen belastingaangifte Ook dit jaar kunnen de FNV- leden weer profiteren van gratis hulp bij het invullen van het aan giftebiljet voor de inkomstenbe- lastng. Vorig jaar namen 85.000 mensen gebruik van deze FNV- dienstverlening. Voor meer infor matie: A. den Haan, tel. 3445. Burgerlijke stand Geboorte: 25-1 Cagla Arslan. Overlijden: 24-1 Marinus Jacob IJzerman (84). Huwelijken: 28-12 Marinus Christiaan Duijnhouwer (22) met Ali de Leeuw (20), 6-1 S.W.A.M. de Jong met Dortje Silueta (29), 20-1 Leendert Karei van der Werf (24) met Adriana Willemina Fase (22). Waakt en bidt De collecte, die tijdens de jaarver gadering van de vrouwenvereni ging Waak en Bid, werd gehouden heeft 515,75 opgebracht voor de gehandicaptenzorg Helpende Handen. Ds. Beens opende de bij eenkomst met schriftlezing (Joh. 10), gebed en samenzang (Ps. 3 vers 2). Na de huishoudelijke agendapunten sprak mevr. Her wijnen over de gehandicaptenzorg Helpende Handen. De presidente bedankte ds. Beens voor de ope ning en overhandigde hem twee araplu'^ voor deJierkhal. Ouder ling Rijstenbil bedapkte namens de kerkeraad en sloot de vergade ring met het laten zingen van Psalm 86 vers 6 en dankgebed. Inbraak woningen In twee woningen aan de Molen weg is vorige week woensdagmor gen ingebroken. De onbekende daders, die via een raam zijn bin nengekomen, namen slechts wat kleingeld, een scheerapparaat, sieradenkistje en dameshorloge mee. De technische recherche stel de een onderzoek in. Van zater dag op zondag werd in de Lange- weg de auto van Van O. openge broken. Er werd een raampje ver nield. Vermist worden alleen en kele reservelampjes. Plattelandsvrouwen over de natuur De dames Deerns en De Boer uit Middelburg hebben woensdag bij de Plattelandsvrouwen een lezing gehouden over het werk van het Wereldnatuurfonds. In de pauze konden er theedoeken, pluche beesten en kaarten gekocht wor den. Ook werden er twee schitte rende natuurfilms vertoond. Burgerlijke stand Geboorten: 12-1 Ernst Prosman, 13-1 Marie Elizabeth Jansen, 20-1 Teunis Albertus Prins. Overlijden: 17-1 Hendrik Broeke- ma (57), 30-1 Daniel Jan Klaasse (79). Huwelijk: 19-1 Johannes Liza Fer dinand Moerland (24) met Dina Cornelia Adriana Maria Mol (31). Op woensdag 1 maart haalt de zending weer oud papier op. Zet u het weer gereed. De zendingscommissie Advertentie I.M. Nieuwe bestuurders Plattelandsvrouwen De 28 aanwezige dames op de jaarvergadering van de Platte landsvrouwen kozen 1. Kesteloo en J. Stoutjesdijk-Geuze in het bestuur. Ze kwamen in'de plaats van C. van Kempen-van Wouwe en S. Scherpenisse-Oostdijk, die na zes jaar niet meer herkiesbaar waren. Presidente C. van Dalen- Doeleman bood de scheidende dames een met bloemen opge maakt bonbonschaaltje met in scriptie aan, als dank voor hun inzet. In de kascommissie werd mevr. D. Stoutjesdijk-Ista gekozen. In de pauze konden vporbeelden worden bekeken voor de cursus zijdeschilderen, die op 16 maart begint. De avond werd verder ver zorgd door twee wachtmeesters van de rijkspolitie, dhr. R. Veenstra en mevr. L. de Jong. Zjj bespraken de inbraakpreventie. Uit hun betoog bleek dat de mo derne woningen met hun grote ra men het inbreken makkelijker maakt en ondanks vele voor zorgsmaatregelen nooit helemaal is te voorkomen. Tachtig procent van alle inbraken wordt gedaan door gelegenheidsinbrekers. In de nachturen vindt 36% van de in braken plaats, tussen zes en tien uur 's avonds 36% en tussen zes uur 's morgerl^ en zes uur 's avonds 28%. De politiemensen gaven een aantal organisatorische en bouwkundige aanwijzingen en wezen op het bestaan van een re- gistratiekaart waarop alle belang rijke gegevens ingevuld kunnen worden. Na een korte pauze werd de film 'Open huis' vertoond, waarna druk gebruik werd ge maakt van de gelegenheid om vra gen te stellen. Als dank overhandigde de presidente beide wachtmeesters een VVV-bon. Op 14 maart is burgemeester H.A. van der Munnik te gast bij de Plattelandsvrouwen. Elf jeugd EHBO'ers erbij Elf van de veertien kinderen van de openbare basisschool de Ee- vliet slaagden maandag voor hun getuigschrift jeugd EHBO. Drie kinderen doen nog een herexa men. Opmerkelijk was, dat de Poolse leerling Lucas, die nog maar een jaar hier is, als enige met lof slaagde. Hij wist bij de theorie en praktijkvragen alles. Het Thoolse Rode Kruis geeft om de twee jaar de twee hoogste groe pen per school de jeugd EHBO- opleiding. Gevaarlijk huis Strijenham B en W hebben dhr. A.J.A. Duijm uit Halsteren aangeschreven over een woning aan Strijenham die gevaar oplevert. Burgemeester Van der Munnik deelde maandag avond op vragen van M.A.J. van der Linde in de gemeenteraad mee, dat de brief maandag ver zonden was. Het PvdA-raadslid herinnerde eraan, dat een jaar ge leden de brandweer al eens voor onderstutting zorgde. Uitslagen Tolrust Uitslagen van de onderlinge com petitie biljartvereniging Tolrust: K. Lisseveld - J. Elenbaas 3.87-10, A. Schot - J. Uijl 10-9.39, H. An- thonisse - A. Burgers 10-9.52, D. Sakko - G. de Jonge 8.10-10, J.K. Elenbaas - K. Zwagemaker 4.29-10, R. Geuze - A. Schot 8.80-10. Kortste partij: J. Elenbaas 14 beurten. Langste partij: A. Schot 31 beurten. Meeste poedels: J. Uijl en A. Schot 14. Hoogste serie (19) en beste gemiddelde (3.33): K. Zwagemaker. Geslaagd Aan de school voor verpleegkun de Ter Gouw in Gouda is A. Ge luk geslaagd als ziekenverzorgster. 12 1/2 Jaar jeugdwerk Vrijdag vierde het Interkerkelijk Jeugdwerk op het jaarfeest het 12 1/2 jarig bestaan. Om half 4 wa ren de leden en leiding aanwezig in de chr. Jenaplanschool om al lerlei voorbereidingen te treffen voor de feestmaaltijd. Om half zes waren al de ouders en belang stellenden aanwezig. De voorzitter opende het feest met gebed en schriftlezing. Vervolgens werd in de vorm van een samenspraak het financieel en secretarieel verslag meegedeeld. Daarna begonnen 75 personen aan de heerlijke feest maaltijd. Tijdens de maaltijd werd er gezongen, sketches opge voerd en een voordracht gedaan uit de Tien Geboden (hiermee zijn de leerlingen tijdens de geestelijke vorming op de club mee bezig). Na de maaltijd werd juf Nel v.d. Bogerd in het zonnetje gezet om dat ze al tien jaar lesgeeft. Zij werd toegezongen en kreeg ca deautjes. Na de pauze voerde de leiding het sprookje Assepoester op. Dit sprookje was omgezet in een moderne lachwekkende versie. De leiding kreeg van de ouders als dank voor hun werk voor de club een plantje. Het Interkerkelijk Jeugdwerk kon terugzien op een gezellig en geslaagd jaarfeest. Parkeerbon Op de splitsing Lange- weg/Noordweg in Anna Jacoba- polder stond zondag een auto. Omdat het te dicht bij de kruising was, werd door de politie proces verbaal opgemaakt. Landbouwer V. kreeg vrijdag een bekeuring omdat hij de over zijn land uitge reden mest niet binnen 24 uur had ondergewerkt. Rommelmarkt De Ned. Herv. jeugdclub organi seert op 15 april een rommel markt in het jeugdgebouw aan de Schoolstraat. Spullen daarvoor worden in de week van 3 tot 7 april huis aan huis opgehaald. Wie al spullen heeft, kan contact opnemen met mevr. A. Verkerke- Stoof (tel. 2997) of dhr. W.L. de Haan (tel. 2357). Nieuwe dirigent Concordia Sinds deze week heeft muziekver eniging Concordia een nieuwe di rigent: de 22-jarige René v.d. Bo gaard uit Bergen op Zoom. De kwestie van een nieuwe dirigent werd op de laatste jaarvergadering besproken, omdat de huidige, de 74-jarige heer Rombouts, al twin tig jaar de dirigeerstok hanteert. Hoewel moeilijk, omdat Concor dia de enige vereniging nog is die Rombouts leidt, toonde hij alle begrip voor de situatie. De nieuwe dirigent heeft eveneens de opleiding van nieuwe muzikan ten op zich genomen. De repeti ties zijn op maandagavond in De Wimpel. P. Voorwinden stopt P. Voorwinden heeft zich niet her kiesbaar gesteld als bestuurslid van het Rode Kruis. Tijdens de jaarvergadering, vrijdag 24 fe bruari om 19.30 uur in De Wim pel, zal een nieuw bestuurslid gekozen worden. Ook worden er eretekens aan diverse donors uit gereikt. Lening voor Wimpel De gemeenteraad heeft zich ga rant gesteld voor een lening van f. 104.000,- aan de stichting Dorps belangen. Met dat bedrag - en nog 16.000 gulden uit eigen middelen - wordt dorpshuis De Wimpel op geknapt. J. de Jager (CDA) sprak van achterstallig achterhoud en wilde dat liever over vier tot vijf jaar uitsmeren, zodat het in de be groting kon worden meegenomen. "Het moet nu eenmaal gebeuren en door het in elkaar grijpen van het werk doen we 't allemaal tege lijk. De Wimpel wordt er bruik baarder door," zei de burgemeester. Hij wees erop, dat voor de betaling van het onder houd door de stichting zelf, de subsidie vijf jaar lang 61.500 gul den blijft. De raad was tevens ac- coord met de conversie van een geldlening en stelde zich garant voor de betaling van rente en af lossing. De nieuwe lening van Dorpsbelangen is f. 388.765,- groot, tegen een rente van 7.1%. De omzetting van stopverboden in de Achterstraat en Wilhelmi- nastraat in parkeerverboden wa ren hamerstukken. Het parkeerverbod in de Delden- sestraat gaat voor de zuidkant gel den, terwijl in het voorstel van b. en w. per abuis over de noordkant werd gesproken. J. de Jager was bang voor problemen op de hoek Gladiolenstraat. A.P. Kornaat (PVAB) wees erop dat dat een zaak van de politie is en niet van de raad of van b. en w. (parkeren mag niet binnen 5 meter van de hoek van een straat - red.). Gemeentegarantie Wanneer bij b. en w. geen over eenstemming bestaat over het ver lenen van gemeentegarantie, neemt de raad hierover voortaan weer een besluit. Deze bepaling werd door de gemeenteraad op nieuw opgenomen in het in sep tember verleende machtigingsbesluit. Het besluit was unaniem, maar A.P. Kornaat waarschuwde dat de gemeente een AROB-procedure boven het hoofd hangt indien een raadsmeerderheid beslist om geen garantie te verlenen. "Het kan zelfs de voorzitter in moeilijkhe den brengen, want als zo'n besluit wordt genomen op gronden die in strijd zijn met de grondwet, is het raadsbesluit in strijd met de wet en moet het ter vernietiging wor den voorgedragen aan de Kroon," vulde burgemeester T.A. Vogel aan. De burgemeester werd met alge mene stemmen aangewezen als vertegenwoordiger in de advie scommissie voor de beveiliging van de Schelde-Rijnverbinding bij het streekgewest Westelijk Noord- Brabant. Aan de raad werd nog meege deeld, dat aan mevr. S.H. Faber de woning Keeten 6 is verhuurd. Plattelandsvrouwen jubileren De plattelandsvrouwen bestaan deze maand 55 jaar. Presidente mevrouw Goense verraste woens dag tijdens de jaarvergadering ze ven leden die langer dan 40 jaar lid waren met een boeket bloe men. Daarna werden de notulen voorgelezen en volgde het jaar verslag van de secretaresse. Bij de bestuursverkiezing werd meege deeld dat de aftredende mevrouw C.M. Barth- de Wagenaar zich niet herkiesbaar had gesteld als secretaresse. Mevrouw Barth werd door de presidente bedankt voor haar inzet gedurende de zes jaar dat zij bestuurslid is geweest. Me vrouw R. Timmers- Punt werd met algemene stemmen herkozen, alsmede mevrouw A. Westerveld- Hoogendoorn. Na de pauze gaf dhr. Drenth voorlichting over de Franse wijnen, die men ook kon proeven. De plattelandsvrouwen kwamen te weten dat bij witte wijn alleen het vruchtvlees wordt meegeperst en bij rode wijn de schil en het steeltje. Dhr. Drenth vertelde dat de vorm van de fles veelal de herkomst van de wijn verraad. De kurk speelt ook een rol; is die langer dan kan men de wijn ook langer bewaren. Hierna volgde nog een verloting en wer den er diverse flessen rode en wit te wijn verloot. Het was een leerzame en gezellige avond. Natuurvereniging groeit Het gaat goed met de natuurvere niging De Natuurvrienden. Voor zitter Peter van Nieuwenhuijzen maakte vrijdagavond op de jaar vergadering in De Wimpel bekend dat er in 1988 13 nieuwe jeugd- en 9 seniorenleden waren bijgeko men. Hiermee komt het ledental in totaal op 66. Hiermee toonde de voorzitter zich content, maar hij zei het jammer te vinden dat er toch vrij veel seniorenleden zijn die niet zo actief zijn. Na de ope ning van Peter van Nieuwenhuij zen deelde penningmeester Leo Verwijs mee dat het in financieel opzicht goed gaat met de verenin- ging en dat men op f 1600,sub sidie van de gemeente kan rekenen. Namens de kascontrole- In de Machteld van Gelrestraat moeten 20 bejaardenwoningen plaats gaan maken voor het verpleeghuisgedeelte en de aanleunwoningen bij Ten Anker. Het is de bedoeling dat in de loop van maart of april de eerste paal wordt geslagen voor het nieuwe verzorgingstehuis (met 60 bedden) voor Ten Anker in Tholen. "Vijf tien maanden later moet dat ge bouwd zijn," aldus algemeen directeur G.G de Bruijn van de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland. Hij hoopt in 1991 een unieke voorziening voor ouderen te heb ben: verzorgingstehuis, verpleeg huis, serviceflats met een uitgebreid dienstenpakket, aan leunwoningen met een keuzepak ket, dagverzorging in Ten Anker, een warme maaltijdvoorziening en een recreatieruimte waar alle ouderen uit Tholen terecht kun nen. Deze eerste fase wordt uitge voerd door Adriaan de Kok b.v. te Bergen op Zoom. De SVRZ heeft inmiddels volledi ge overeenstemming bereikt met Beter Wonen omtrent het plan om op de plaats van 20 bejaardenwo ningen aan de M. van Gelrestraat (nrs. 1 t/m 39) een gedeelte van het verpleeghuis èn 22 aanleunwo ningen te realiseren. "Als het ver pleeghuis klaar is moeten ook de woningen klaar zijn, of liever nog eerder. Het verpleeghuis komt tot op de huidige schuurtjes van de bejaardenwoningen aan de M. van Gelrestraat," zegt De Bruijn. De woningstichting gaat eind deze maand een begin maken met het benaderen van de huurders van de 20 woningen. Zij worden begeleid om een tijdelijke of permanente oplossing te vinden. De gemeente raad stelde daarvoor onlangs een bijdrage van 10.000 gulden be schikbaar. "Zo'n grote operatie hebben we nog nooit eerder mee gemaakt. En dan nog in één kern en juist Tholen, waar de vraag naar woonruimte het grootst is," zegt J. Droogendijk van de wo ningstichting. Volgens SVRZ- directeur De Bruijn staat een deel van de oudere bewoners al inge schreven voor een serviceflat, ter wijl een ander gedeelte belangstelling heeft getoond voor een bejaardenwoning. De sloop van het oude Ten Anker en de bouw van het verpleeghuis zouden volgend najaar moeten beginnen. Wat de 22 aanleunwo ningen betreft, heeft de gemeente nog maar toestemming voor de bouw van 12. Bedrijfsleider M.J. Geluk uit Oud-Vossemeer verwacht gunstige effecten voor het bedrijf aan de Molenweg van de krachtenbunde ling op het gebied van plantenver edeling. Voor 1990 was er voor Oud-Vossemeer toch al een uit breiding van de gebouwen ge pland, maar volgens Geluk had het zin, dat er in Oud-Vossemeer in de toekomst meer gaat gebeu ren dan de ontvangst van gras zaad. Barenbrug is een van de grootste Europese ondernemingen op het gebied van landbouwzaaizaden. Men houdt zich bezig met de vere deling, produktie en verkoop van een grote verscheidenheid aan grassen en voedergewassen. Ba renbrug heeft tien dochtermaat schappijen in Europa en de Verenigde Staten. Daarnaast is er nog een belang van 26% in New Zealand Agriseeds Ltd. Wereld wijd zijn er meer dan 200 mede werkers, die voor een jaaromzet van circa 130 miljoen gulden zor gen. Het familiebedrijf bestaat sinds 1904. Barenbrug verkoopt o.a. graszaden voor gazons, golfbanen en sportvelden in meer dan 60 landen. Er zijn twee kweekstati- ons in Nederland éh één in Frank rijk. Barenbrug verkoopt 60% van het familiebelang aan Unilever gezien de versnelde ontwikkelingen in de landbouw. "Dat vereist aanpas singen en planning op een ter mijn, die verder gaat dan enkele jaren", zegt bestuursvoorzitter H.J.M. Barenbrug van de hol dingmaatschappij. "Door samen werking met Unilever zien wij wereldwijd nieuwe impulsen en groeimogelijkheden ontstaan. Daardoor wordt de continuïteit van het bedrijf met behoud van de eigen identiteit gewaarborgd." Unilever is bekend van de zeep poeder, de margarine, zoute pin da's en borrelnootjes, maar de multional doet ook aan planten veredeling. De activiteiten op dat gebied concentreren zich rondom dochteronderneming PBI in de Engelse universiteitsstad Cam bridge. PBI werd in oktober 1987 van de Britse regering overgeno men. Het is een vooraanstaand bedrijf voor de veredeling van ak kerbouwgewassen met program ma's voor granen, aardappelen, oliezaden, erwten en bonen voor produktie en verkoop, zowel in Engeland als in andere landen. Unilever wil haar activiteiten op het gebied van plantenveredeling internationaal ontwikkelen. Daar in past het 60% belang in Baren brug, waardoor gewassen beschikbaar komen, die nu niet in het kweekprogramma van PBI zijn opgenomen. Voor Barenbrug betekent het sa mengaan een belangrijke uitbrei ding van het gewassenpakket, ruimere onderzoeksfaciliteiten en verdere waarborgen voor de toe komst van het bedrijf, zo melden beide ondernemingen. Houben deelde de raad mee dat 44 sollicitanten belangstelling hebben getoond om A.A. Rijsten bil uit St.-Philipsland op te vol gen. De politieke kleur van de kandidaten - waaronder 7 vrou wen - is 19 CDA, 13 VVD, 10 PvdA en 2 D'66. De commissaris gaf aan dat vrouwen een grote kans hebben: "Er zijn te weinig vrouwen in Brabant en in Neder land burgemeester." Verder gaf hij aan, dat ook kandidaten die ouder zijn dan in de profielschets staat aan de gestelde eisen voldoen. Een financiële expert vond Hou ben wat teveel gevraagd: "Hij of zij moet er wat van weten." Raadslid Dekkers gaf nader aan wat met dit punt werd bedoeld. "We hebben hier 'n Eurostrand en 't wordt maar niet te gelde ge maakt." Gebruik maken van de buitendijkse gronden en het aan trekken van schone industrie voor meer plaatselijke werkgelegenheid bleken punten die ook de andere fracties onderschreven. Loco burgemeester A.F. Hommel - die de vergadering leidde - vulde aan dat de laatste jaren nogal wat in spanningen zijn gedaan om de ge meente financieel gezonder te maken. "Dat moet zo blijven." M.A.J. v.d. Linde (PvdA) was blij met de 17 arbeidsplaatsen. "Maar als ik zie wat ze verwerken, lijken die stoffen me niet zo milieu vriendelijk." Hij meende dat het college de nodige voorwaarden wel zou stellen bij het verlenen van een hinderwet vergunning. P. van Belzen (RPF/GPV) had de zelfde mening. De manier waarop b. en w. in het voorstel de zin over het milieu for muleerden, noemde J.L. van Gor sel (VVD) 'de kat op het spek binden'. "Kunstmeststoffen zijn natuurlijk uiterst milieu vriendelijk, maar die andere stof fen?" aldus de Oud-Vossemeerse landbouwer. K.A. Heijboer (SGP) vertrouwde erop, dat alles goed bekeken was. "Verpak ze anders milieu-vriendelijk, dan hebben we er op Tholen geen last van," zei hij. Volgens de burgemeester wor den voldoende maatregelen ge troffen. Zo worden concept-aanvragen voor hinder en milieuwetten voor advies naar de milieu-inspectie gestuurd. I commissie vertelde Marian de Lange- v.d. Berg dat de boekhou ding over 1988 prima in orde was. Bij de bestuursverkiezing werd de aftredende voorzitter Peter van Nieuwhuijzen met algemene stemmen herkozen en werd Made- Ion v.d. Zee in het bestuur geko zen. Zij volgt secretaresse Christina Verwijs, die wel bestuurslid blijft, op. Na het offi ciële gedeelte toonde Wouter Hoek prachtige dia's van diverse activiteiten van vereniging. Na de pauze gaf het nieuwe bestuurslid Madeion v.d. Zee een boeiende le zing over bijen en Huibert Hoek deelde namens de 30 aanwezigen mee dat het een leerzame en geslaagde avond was geweest. Wethouder J. Versluijs vulde nog aan dat er niet geproduceerd wordt, maar dat AAE de verpak king en distributie verzorgt. Op een vraag van Van Belzen of de aanvoerwegen in de Slabbecoorn polder toereikend zijn, zei de wet houder dat dat goed is. De raad ging daarop accoord met de uit gifte van industriegrond in erf pacht aan het Antwerpse bedrijf. Van Belzen en Van Gorsel kregen geen duidelijk antwoord op hun vragen over de nog beschikbare industriegrond, gezien het hoge tempo van uitgifte, en of alles al planologisch geregeld is. Volgens wethouder Koopman heeft de ge meente nog 16 tot 17 hectare, waarvan nu in de Slabbecoornpol der 6.5 hectare bouwrijp gemaakt gaat worden. Kleine Gids. Onlangs is de 48e editie van 'De Kleine Gids' voor de Nederlandse sociale zekerheid verschenen. Het boekje geeft in formatie in een beknopte vorm in formatie over sociale verzekeringen en voorzieningen. De gids is verkrijgbaar bij de dis trictskantoren van de Sociale Ver zekeringsbank en het Voorlichtingscentrum Sociale Verzekering. I De fractie Algemeen Belang had in een brief aan de commissaris gevraagd, om de burgemeester van Steenbergen ook voor Nieuw- Vossemeer aan te stellen. Fractie voorzitter Buijs wees op de ach terstand op sociaal en cultureel gebied, het achterstallig onder houd aan wegen en paden en de dreigende lastenstijging voor de burgers, veroorzaakt door de in vestering voor automatisering. "We zijn geen doemdenkers, maar willen de realiteit onder ogen zien," zei Buijs. De financië le situatie maakt in zijn ogen een burgemeester met hoge bestuurlij ke kwaliteiten noodzakelijk, die de neergaande tendens kan om zetten. Eén burgemeester voor Steenber gen en Nieuw-Vossemeer kan niet volgens de gemeentewet, liet Hou ben weten. Dan mogen beide ge meenten niet meer dan 5.000 inwoners hebben. Uit een brief van de minister van binnenlandse zaken las hij voor, dat een burge meester moet worden benoemd wanneer een herindeling nog minstens drie jaar op zich laat wachten. Houben riep in herinne ring dat de meest westelijke Bra bantse gemeente tot 1809 bij Zeeland hoorde. Het vormde toen een bestuurlijke eenheid met Oud- Vossemeer. Vanavond stelt de gemeenteraad een vertrouwenscommissie sa men, waarin alle fracties vertegen woordigd zijn. Medio mei kan de aanbeveling bij de minister liggen, maar wanneer er dan een benoe ming volgt, kon Houben niet zeg gen. Burgemeester Rijstenbil neemt op 29 april afscheid in Nieuw-Vossemeer. 'Voor het gedeelte tussen Moer dijk en Oud-Vossemeer is een plan gemaakt...' stond er in een voorstel voor de gemeenteraad om een ge deelte van tertiaire weg nummer 15 te verbeteren. "Da's me een beetje ver," merkte M.A. van Beek op, "kan daar niet beter de Moer dijk staan?" Vanuit het college werd gereageerd dat de dijk nu eenmaal Moerdijk heet. Overigens ligt bij de naam van de Brabantse gemeente Moerdijk de klemtoon op de laatste letter greep. Bij de betreffende dijk, die de Oud-Vossemeersepolder scheidt van de Vijftienhonderd Gemetenpolder, ligt de klemtoon echter op de eerste lettergreep van de naam. De verbetering van het weggedeel te, bestaande uit de Hogeweg en de Duivekeetseweg, werd door de raad goedgekeurd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 17