Thools college studeert op jaren '90 PZEM gaat door met fusie EPZ Pleidooi voor flexibeler regels Thoolse werkgevers laten vele duizenden guldens subsidie liggen Uytdewilligen bouwt arbeidsbureau Open huis S.S.P.B. SGP is bezorgd over de grondprijzen in kleine kernen 13% van de mannen en 7% van de vrouwen al 3 jaar werkloos Er komt speciale commissie voor eilandelijke promotie s Donderdag 23 februari 1989 DE EENDRACHTBODE 13 De SGP-fractie in de Thoolse gemeenteraad heeft haar grote zorg uitgesproken over de hoge grondprijzen in bestemmingsplannen in de kleine kernen binnen de ge meente. Wethouder L.J. Koopman zei dat b. en w. daarover al een notitie besproken hebben, maar er nog niet uit zijn. Geen onwil Moerland opvolger van De Bres bij Welzijn Ouderen Arbeidsbureau heeft wel meer vrijheid "Weet u waarom het in Tholen werkt?", vroeg A. van der Harst uit Tholen aan Tweede Kamerlid dr. W. Vermeend van de PvdA-fractie donderdag tijdens de werkgeversbijeenkomst in Haestinge. "Ja," zei Vermeend, "dat komt door de goede contacten tussen de bedrijven en de gemeente en het arbeidsbureau." Arbeidsbureau De Wet Vermeend/Moor, waarbij een werkgever een loonkostensubsidie krijgt indien hij een langdurige werkloze in dienst neemt, is op Tholen en Sint- Philipsland op zeer beperkte schaal toegepast. In 1988 profiteerden slechts 6 werkgevers in dit rayon van de nieuwe wet, die onder meer is bedacht door dhr. W. Vermeend, lid van de Tweede Kamer voor de PvdA. Intensieve begeleiding Bij scholing stijgt motivatie Gunstige voorwaarden Tijdens de ledenvergadering van de Ondernemersvereniging Tholen, die maandag avond in Hof van Holland gehouden werd, konden de aanwezigen kennismaken- voor zover zij daarvan nog niet op de hoogte waren- met het belang van de VVV voor de middenstand van deze kern. Acties Dertig jaar Folderservice verhuist Plezierboot Promotie werkgroep "We zijn bezig met een studie over Tholen in de 90-er jaren," vulde de burgemeester aan. Hij wees erop dat het allemaal niet zo eenvoudig is. Wel stelde v.d. Mun- nik nadrukkelijk, dat de grond prijs niet bepalend is voor de keuze van iemands woonplaats. Koopman gaf K.A. Heijboer toe, dat het allemaal wat lang duurde. "Maar er is geen onwil." Heijboer was tevreden met de prijzen voor Buitenzorg III in Tholen en vroeg zich af of die voor het plan Stoof- weg II in Sint-Annaland hetzelfde kunnen zijn. "Wij denken van wel," zei de SGP-er, maar Koop man zei daarover niets te durven beweren. Hij zegde Heijboer toe, dat de grondprijzen in de ge noemde notitie worden meegeno men. I.C. Moerland (PvdA) schaarde zich achter de SGP. J.L. van Gorsel (VVD) was onge rust dat de resterende kavels in Buitenzorg II onverkoopbaar worden, nu voor Buitenzorg III lagere prijzen zijn vastgesteld. "Of is dat in deze berekening meegenomen?" vroeg hij. Koop man vertelde dat de percelen in Buitenzorg II in optie gegeven zijn. Vervolgens werden de grond prijzen vastgesteld en de verkoop van de percelen door de raad aan het college overgedragen. Met 12 stemmen voor en 1 blanco kreeg PvdA-raadslid I.C. Moer land het volledige vertrouwen van de Thoolse gemeenteraad als nieuw bestuurslid van de stichting Welzijn voor Ouderen Tholen en Sint-Philipsland. Door ziekte en vakantie waren er 4 van de 17 raadsleden afwezig: Van der Jagt, Aarnoudse, Van Kempen en Van de Heuvel. Moerland bracht de raad dank voor het vertrouwen. Hij volgt J. de Bres op, die na twee perioden van vier jaar statutair aftredend was en niet meer herkiesbaar bij de stichting Welzijn voor Oude ren. De Bres was voorzitter van de stichting. Als raadslid wees hij bij de rond vraag nog op de onlangs uitge brachte rapporten van de stichting naar aanleiding van een enquete onder ouderen. Hij wilde daarop een visie van b en w. Wethouder Versluijs antwoordde, dat het re sultaat al in verschillende com missies behandeld was, maar hij wilde nog wel eens kritisch kijken wat ermee zou kunnen gebeuren. De Raad van Bestuur van de n.v. Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij(PZEM) heeft maandagmorgen het dagelijks bestuur gemachtigd fusiebespre kingen met de N.V. Elektriciteits Produktiemaatschappij Zuid- Nederland(EPZ) te beginnen. In juni 1988 werd besloten stappen te ondernemen om te komen tot oriënterende besprekingen over een mogelijke fusie van de pro- duktiesector van de PZEM met EPZ, de elektriciteitsproduktie- maatschappij van Noord-Brabant en Limburg. Zodra de raden van commissarissen van EPZ, PNEM en PLEM formeel ook het groene licht gegeven hebben, zal met de fusiebesprekingen worden begon nen. Op 1 januari 1990 moet de zaak rond zijn. De PZEM houdt zich daarna alleen met de distri butie bezig. Van der Harst voegde er nog het een en ander aan toe: "Het kan in Tholen nog beter worden. Eén van de redenen dat het hier zo goed werkt, komt door het flexi bele beleid; de wegen naar de be treffende ambtenaar (C. Nuyten- red.) zijn niet lang. Maar het kan nog flexibeler." De directeur van koeltechniek- en interieurbouw uit Tholen merkte op, dat de ge meente Tholen afhankelijk is van het kader van mogelijkheden die door het ministerie zijn vast gesteld. "Vaak moet je daar van afwijken. Kunt u in een volgende wet de mogelijkheid inbouwen dat er gemakkelijker kan worden afgeweken?" Verder wees Van der Harst erop dat bepaalde on dernemers hun vacatures niet ver vuld zien worden omdat er geen aanbod is van personeel. Vermeend, die door burgemeester H.A. van der Munnik van Tholen als 'creatief denker' was geïntro duceerd, moest daar volgens Van der Harst maar eens een 'creatie ve wet' voor maken. Het PvdA- Kamerlid gaf toe, dat de regelge ving strak is, maar hij wees op de vrijheid van het gewestelijk ar beidsbureau om in te spelen op de regionale situaties. "Straks wan neer het arbeidsbureau-nieuwe stijl van start gaat, kan dat nog meer gebeuren dan nu. Dat is winst." Vermeend was het eens met de spreker, dat de wet nu een maal algemeen van aard wordt opgesteld maar dat die 'in de praktijk bijna nooit voorkomt'. Om tegemoet te komen aan de vraag naar vakmensen wees direc teur J. Vermeulen van het ar beidsbureau Goes op de kaderre geling scholing. "Deze kan in een .scholingsbehoefte voorzien. Ook binnen het bedrijf." Landelijk zijn er tot nu toe 16.000 mensen via deze regeling aan een vaste baan geholpen. Volgens het kamerlid, dat donderdagavond in Haestinge de wet toelichtte op een bijeenkomst van werkgevers, vin den vooral werklozen een ar beidsplaats in het midden- en kleinbedrijf (bedrijven met min der dan 10 werknemers). Met na me deze categorie werkgevers heeft te maken met een hoge loonkostenpost. Door toepassing van de Wet Vermeend/Moor kan een werkgever 1997b van de loon kosten uitsparen gedurende vier jaar. Die besparing heeft betrek king op de werkgeverspremies die door de maatregel niet afgedra gen behoeven te worden. Eind 1988 telde Nederland 215.000 langdurig werklozen (langer dan 2 jaar) tegenover 65.000 in 1982. Volgens directeur J. Vermeulen van het arbeidsbureau in Goes is in 1988 in het gewest Goes (Noord- en Zuid-Beveland, Schouwen Duiveland, Sint Phi- lipsland en Tholen) 66 maal de Wet Vermeend/Moor toegepast. Het aantal van 6 voor Tholen noemde Vermeulen 'aan de lage kant'. De directeur noemde als re den voor het lage aantal, het feit dat het gewest met drie kantoren (Goes, Zierikzee en Tholen) slechts over één begeleidster kan beschikken die veel reistijd kwijt is. "Bovendien vergt het een in tensieve begeleiding van de werk gever," aldus Vermeulen, die er op vertrouwde dat de maatregel dit jaar vaker zal worden toege past. "Het is nog een groei markt." De werkloosheid be droeg vorig jaar in het rayon Tho len gemiddeld 500 en Sint Philips- land (315 mannen en 185 vrou wen). Daarvan blijkt 13% van de mannen langer dan 3 jaar werk loos en 7% van de vrouwen. De groep van 215.000 langdurig werklozen is volgens Vermeend 'divers van samenstelling'. Naast laaggeschoolden zijn er ook hooggeschoolden werkloos en een groep van vakmensen die door bedrijfssluitingen en saneringen in de jaren tachtig niet meer 'aan de bak' komen. Vermeend bestreed de opvatting, dat deze categorie werklozen geen baan wil. "Het grootste deel wil graag aan de slag. Zeker op het moment dat er een vaste baan in het voor uitzicht wordt gesteld. Ook bij scholing stijgt de motivatie," zei Vermeend. Overigens acht het PvdA-Tweede Kamerlid een duurzame economische groei en een loonkostenmatiging de 'beste remedie' tegen de werkloosheid, maar gezien het 'grote reservoir van langdurig werklozen' dienen er maatregelen getroffen te wor den. De Wet Vermeend/Moor is, sinds deze op 1 oktober 1986 van kracht ging, op onderdelen aan gepast. Nieuw is onder meer dat de eenmalige subsidie voor de werkgever van 4000 gulden (voor kosten van opvang en begeleidig van werknemers) in sommige ge vallen verhoogd kan worden tot 6000 gulden. Daarnaast kan de maatregel voorzien in een éénma lige subsidie van 15.000 gulden (plus premievrijstelling) voor de werkgever wanneer de onderne mer een zogeheten werkerva ringsplaats schept (contract voor 1 jaar). Wanneer na afloop van dit contract een arbeidsovereen komst kan worden afgesloten blijft de Wet Vermeend/Moor nog 4 jaar geldig. Vermeend zei met deze maatregelen niet de illu sie te hebben de werkloosheid op te lossen. Hij riep de werkgevers wel op om aan te geven waarom bepaalde regelingen niet werken. De gemeente Tholen is niet van plan om de werkloosheidsbestrij ding binnen haar grenzen op te geven. Het aantal van 500 werklo zen gemiddeld over 1988 noopt tot actie, zo stelde wethouder J. Versluijs het donderdagavond in Haestinge waar hij voor werkge vers het gemeentelijk beleid toe lichtte. Hij wees erop dat de in spanningen die de gemeente sa men met het gewestelijk arbeids bureau zich heeft getroost om de werkloosheid terug te dringen, i vruchten hebben afgeworpen. In 4 jaar zijn 375 nieuwe banen ge creëerd, maar dat betekent vol gens de wethouder van economi sche zaken nog niet dat de ge meente verder maar zelfgenoeg zaam moet gaan zitten toekijken. "Zeker niet omdat nog 60% van de beroepsbevolking werk buiten het rayon heeft." Versluijs zei dat de mogelijkheden voor bedrijven om zich tegen gunstige voorwaar den op Tholen te vestigen, steeds meer bekend worden. Vooral toe leveringsbedrijven vinden Tholen als vestigingsplaats geschikt voor bedrijven in Rotterdam en Ant werpen. Zeker nu de aanleg van de Zoomwegen vordert, scoort de bereikbaarheid van Tholen hoog, aldus Versluijs. Om de infrastruc tuur te verbeteren, wil de gemeen te de aanleg van de rondweg bij Poortvliet bespoedigen. "Wij wil len dat met de Kamer van Koop handel en de Thoolse onderne mers bij het provinciaal bestuur nog eens onder de aandacht bren gen." Het succes van de bedrijfs- acquisitie verklaarde Versluijs door de begeleiding van de onder nemers door één ambtenaar. Gunstig noemde de wethouder ook de grondprijzen (27 tot 40 gulden per vierkante meter) en het belastingklimaat. Zelfs maandagavond om zes uur werd er aan de Postweg in Tholen nog gewerkt aan de riolering. Aannemings bedrijf Vermeer legde nieuwe buizen voor het uitbreidingsplan Buitenzorg III, waarvoor een nieuwe weg op de Postweg gaat aansluiten. Hertenkamp en Groot Verréhof worden dan ontlast van een heleboel verkeer. Promotiewerkgroep van Thoolse ondernemers De vergadering werd geopend door voorzitter mevr. J. Aal- brechtse, die zei te hopen dat het besluit van staatssecretaris Even huis, (waartegen deze dag uitge breid in Den Haag werd gepro testeerd), geen doorgang zou vin den. "Immers, wijzigingen in de Winkelsluitingswet zorgen voor onrust, niet alleen in je familie maar ook in je sociale leven", al dus de voorzitter. Ze zei te hopen dat de ondernemers van Tholen wat winkelsluiting betreft, één lijn blijven volgen. Het verslag van secr. N. Jansen en het finan cieel overzicht van penning meester A. de Bruin werden zon der aanmerkingen goedgekeurd. De kascommissie vond geen onre gelmatigheden en in deze commis sie volgde mevr. J. Hage dhr. A. Beirnaert op. De acties die gehouden zullen worden kregen ieders toestem ming: van 1 tot en met 13 mei 'voorjaarsactie'. Dat wil zeggen zoals in '88 Open de kluis- kaartjes, waarbij 10 nieten even eens een prijs op kunnen leveren. Ook de actie "Moeder van het Jaar" zal weer worden herhaald. Maar er zal door huis-aan- huisfolders meer aandacht voor worden gevraagd. De Zomer- markt vindt plaats op 5 juli. De kramen zullen gratis ter beschik king worden gesteld door het bestuur en indien er meer dan 20 zijn gaat deze Markt, die vorig jaar zeer goed slaagde, weer door. Dit slagen was mede te danken aan de hobbytentoonstelling van De stichting samenwerkingsver band praktijkopleiding bouw, re gio Brabant-West en Tholen houdt vrijdag van 13.00 tot 21. 00 uur en zaterdag tussen 10.00 en 15.00 uur een open huis aan de Parallelweg 68D in Bergen op Zoom. Tijdens deze dagen worden de bouwoplei dingen in al hun facetten belicht. Zo zijn er demonstraties van leerling-bouwvakkers en kunnen de bezoekers ook zelf aan de slag. Verder is er veel informatie te ver krijgen over de mogelijkheden in de bouw door middel van folders en videofilms. Iedere bezoeker krijgt een attentie. Tholen Stad Archief die tegelij kertijd gehouden werd. Deze werkgroep wil ook nu weer een dergelijk evenement organiseren. Op 25 en 26 augustus is er de jaar lijkse braderie. Secretaris Jansen kon nu al een hele serie aanmel dingen laten zien voor deze markt die landelijk een goede naam ge niet. Naast de braderie zal er een wielerronde zijn, de helicopter- vluchten die vorig jaar zo succes vol waren zullen nu 2 dagen plaatsvinden. Er werd voor gesteld om duidelijke raambiljet ten te verzorgen, waarop de be zoekers tijd en plaats van de ver schillende activiteiten tijdens deze dagen kunnen lezen, ledereen die iets aparts te bieden heeft -zoals modeshow e.d., wordt verzocht dit voor 1 augustus bij het bestuur te melden zodat men dat op de af fiches kan noteren. Sinterklaas arriveert op 18 november en de winkelweek in het kader duurt van 17 november tot en met 5 de cember. Op 25 november en 5 de cember vinden om 17.00 uur trek kingen van de prijzen plaats. Ex tra is, dat onder de aanwezigen bij deze trekkingen nog enkele prijsjes zullen worden verloot. Voor het nieuwe arbeidsbureau aan de Haven te St. Maartensdijk is tussen de bestaande woning rechts en het in aanbouw zijnde pand voor de woningstichting Beter Wonen niet zoveel ruimte meer, maar toch voldoende om het arbeidsbureau in Tholen uit de ruimtenood te helpen. Bouwbedrijf Uytdewilligen uit Oud-Vossemeer bouwt het nieuwe arbeidsbureau aan de Haven in St. Maartensdijk. De aannemer is daar nu nog bezig aan het kan toor van Beter Wonen, zodat men voor het nieuwe project met aller lei materialen niet ver hoeft te ver huizen, Verwacht wordt dat het nieuwe arbeidsbureau in novem ber klaar is. Uytdewilligen kreeg de opdracht na onderhandse aanbesteding van de Rijksgebouwendienst, die ver der Van Oorschot uit Roosendaal en Van Agtmaal uit Oudenbosch had uitgenodigd. Het gemeente bestuur had op inschakeling van Thoolse bedrijven aangedrongen. De Rijksgebouwendienst gunde het installatiebureau Goes de aan leg van de elektrische installatie en van Halderen uit Goes de aan leg van de c.v. en het loodgieters- werk. De hoofdaannemer regelt zelf nog andere onderaannemers, zoals voor het schilderwerk e.d. De bouw begint eind maart. Het ontwerp voorziet in twee bouwla gen, maar de verdieping is alleen l boven het voorste gedeelte. Boven komen er spreekkamers en een keukentje. De buitenkant van het pand krijgt een gestucadoord, ge pleisterd uiterlijk, geen metsel werk. Het arbeidsbureau is nu nog aan de Simon Lindhoutstraat in Tho len gevestigd. Het bestuur deelde mee dat eind '89 de Ondernemersvereniging 30 jaar bestaat. Er zal een vragenfor mulier worden verzonden om eventuele suggesties voor een feestelijke viering van de leden te krijgen. Gedacht wordt aan een buffet etc. Het volgende punt op de agenda was de winkelsluiting op 29 april (Koninginnedag). Stemming leerde dat 4 van de aanwezigen de zaak geopend wil len houden, 4 personen tot 12.00 uur en 13 stemden er voor slui ting. Deze beslissing wordt door het bestuur meegenomen naar de Federatievergadering, waar een bindend ontwerp voor het hele ei land gemaakt wordt. Een ander punt dat ter sprake kwam was de promotie van de kern Tholen via borden aan de uitvalswegen, daarover is men in overleg met de gemeente. Mevr. J. Meerman, die in '88 de p.r. voor de Onderne mersvereniging verzorgde, werd gevraagd dit ook nu weer op zich te nemen. Zij ging hiermee accoord. Na de pauze was er de spreek beurt van de VVV. Secretaris Mevr. Saris vertelde over het ont staan van de landelijke VVV en legde het functioneren uit van de diverse VVV takken- de I lan delijk, R regionaal en L plaatselijk, daarnaast is er de folder-servicepost. Deze laatste service werd in Tholen tot nu toe verleend door de plaatselijke RA- BObank. Na overleg is besloten deze te verhuizen naar de fam. Van der Heyden, die op de Kerkstraat de Gulden Roos be heert. Daardoor komen er uitge breidere openingstijden ten gerie ve van de toerist en eigen inwo ners. Ook kan men bij deze win kel terecht voor de bekende VVV bonnen. Maar hoofdadres voor deze laatste service blijft toch de i Rabobank, dit in verband met veiligheid. De folderservice-post verhuizing zal omstreeks Pasen, bij het begin van het toeristensei zoen, plaatsvinden en het is de be doeling dat daaraan nog een offi cieel tintje wordt gegeven. Ook de bewegwijzering naar de VVV wordt veranderd. Mevr. Saris legde verder aan de aanwezigen uit waarom het VVV in mei '86 in St. Maartensdijk werd gevestigd: dichtbij het bestuurlijk centrum en een VVV functioneert het beste in de buurt waar de meeste verblijfsrecreatie is. Er werd iets verteld over de ve le activiteiten en ook kreeg men te horen dat er vanuit Middelburg dit jaar door de provinciale VVV aandacht zal worden besteed aan professionele opleiding van de gidsen. Mevr. Saris memoreerde nog even de vele evenementen die het VVV tot stand bracht. Helaas kan de samenwerking met de Re derij Flandria uit Antwerpen dit jaar nog niet doorgaan, maar voor 1990 worden de kansen reëel geacht dat deze plezierboot zo'n 5 a 6 keer per jaar de haven van Tholen zal aandoen. Dat betekent toch telkens ongeveer 300 perso nen: die o.a. de plaatselijke mid denstand zullen bezoeken. Aan de aanwezigen werd door mevr. Sa ris meegedeeld dat dhr. A. Quist, beheerder van de AMRO-bank, sinds de laatste vergadering in het bestuur van de VVV zit. Hij fun geert dus als schakel tussen de plaatselijke leden en de VVV. Het beleidsplan van de VVV kan ech ter slechts worden uitgevoerd als er een brede basis is en deze ont staat door veel leden. Dhr. H. Zwikker ging in op de promotie-activiteiten van de VVV, zowel landelijk als provin ciaal, maar vooral regionaal. Hij vertelde iets over de actie op de Vakantiebeurs te Utrecht waar zakjes bloemzaad werden ver strekt aan de bezoekers. "Bedoe ling van de promotie, het aantrek ken van zoveel mogelijk toeristen, moet voor ieder duidelijk zijn", aldus Zwikker. "Als we proberen in de ene kern de zon te laten schijnen, worden de andere ker nen tegelijk bruin". Er zal een speciale commissie ingesteld wor den die als taak krijgt eilandelijke promotie te verstrekken. Gedacht wordt aan afvaardigingen uit o.a. VVV, jachthaven, horeca, mid denstandsfederatie, iemand van de banken, O.O.I. enz. Zij kun nen namens hun aanhang de VVV mandaat geven hoeveel er elk jaar besteed kan worden aan promo tie. De rondvraag leverde vragen op over het nut van lidmaatschap, presentatie van de middenstand in de toeristische pers, enz. Er werd spontaan een werkgroep samen gesteld die de promotie activiteiten via foldermateriaal e.d. zal onderzoeken. Mevr. Saris beloofde namens de VVV te advi seren. Mevr. Aalbrechtse bedank te de sprekers van deze avond en overhandigde hen een fles geest rijk vocht- waarop de VVV secre taresse alert reageerde met de op merking "een heel stel nieuwe le den waren mij niet zo lief als deze fles". De belangstelling van de aanwezigen voor het lidmaat schap was ook duidelijk merk baar, uiteraard is een deel van de Thoolse ondernemers al jarenlang lid van de VVV. I

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 13