Kwart werklozen blijkt te werken Moedige aanpak op zeer moeilijke terugbouwplaats aan de Oostvest Ouderraad maakt bezoekers wegwijs FNV Tholen groeit met 51 leden Burgemeester opent tentoonstelling van architect Tom Moerland Actief in techniek Informatie botontkalking en stoma in Lievensberg Donderdag 2 februari 1989 DE EENDRACHTBODE 9 Bestanden arbeidsbureaus ernstig vervuild Ruim 26% van de als werkloos bij de arbeidsbureaus ingeschreven bouwvakkers is al weer aan het werk. Dat maakte CNV-districtsbestuurder L. Phernambucq dinsdagavond in Tolrust bekend tijdens een bijeen komst van de subdistrictsraad Tholen/St. Philipsland van het CNV. Scholing Relaties Betrokkenheid Belastingen In één van Moerland's ontwerpen, dorpshuis de Stove te Stavenisse, opende burgemeester H.A. van der Munnik vrijdagavond de tentoonstelling van architect Tom Moerland 'Wonen 2001, sociale woningbouw op het platteland'. Een zeventigtal mensen woonden de officiële presentatie van de afstudeerplannen van Tom Moerland en Floor van de Velde bij. Moedig Weinig speelruimte Verhuizing 10-13% Volhouden Dialoog Open huis Thoolse scholengemeenschap slaat aan Neem nu een abonnement. Voor slechts 73 cent per week wordt volop informatie over I holen en St. Philipsland verstrekt. Bel nu 01665-2752 of vul de bon in en u krijgt de Eendrachtbode een maand gratis. Woonplaats Adres Hij deed dat aan de hand van een onderzoek onder bijna 17.000 bij de Friese en Zuid-Hollandse ar beidsbureaus als werkloos inge schreven bouwwerknemers. Ze werden allemaal opgeroepen voor een gesprek, maar 48% reageerde niet of negatief en gaf daarmee te kennen, niet meer in de bouw te willen werken. Doel van de gesprekken was, na te gaan welke werklozen op grond van hun opleiding en arbeidserva ring daadwerkelijk tot het ar- beidsbestand in de bouw(ABB) kunnen worden gerekend, dan wel daar via aanvullende scholing kunnen toetreden. Volgens Phernambucq zullen ABB-mensen met voorrang be middeld worden. "Dit kan dus vergaande consequenties hebben. Je vraagt je ook af: zou dit lande lijk zo zijn en hoe is het in andere bedrijfstakken. Duidelijk is ook, dat er een gigantische scholings achterstand is", aldus de districts bestuurder. Voorzitter J. Boulogne uit St. An- naland benadrukte het belang van scholing om nieuwe technieken te kunnen toepassen en moderne, computergestuurde machines te kunnen bedienen. "Scholing is gunstig voor de werkgelegen heid", zei de voorzitter. S. de Wit uit Poortvliet was daar minder en thousiast over. "Cursussen en bij scholing, dat is toch de geest van de tijd", hield A. Boxhoorn uit Tholen hem voor. Het experiment in Friesland en Zuid-Holland toonde in elk geval aan, dat het bestand bij de ar beidsbureaus op twee fronten ern stig is vervuild. Tijdens een uitgebreide discussie over de Zeeuwse situatie werd geconclu deerd, dat er ook hier werknemers zijn die zich niet blijken af te mel den wanneer ze werk hebben en werkgevers die de vervulling van vacatures niet opgeven. "Zo krijg je een rommelzo", vond S.W. Quist uit Poortvliet. Men kwam er niet uit, hoe dat verbeterd moet worden. Landelijk wordt slechts een derde van de va catures via bemiddeling van het arbeidsbureau vervuld. Via rela ties en in de bouw via de plaatse lijk vertegenwoordigers(P.V.'s) komt men ook aan een baan. "Ik word wel eens door een werkgever gebeld die een timmerman wil", zei PV'er P. Heij boer, die namens het CNV deel uitmaakt van de ad viescommissie van het Thoolse ar beidsbureau. Boxhoorn vond, dat iedereen gelijke, eerlijke kansen moest hebben om naar een baan mee te dingen. Heijboer vertelde, dat er voor langdurig werklozen heroriënte- ringsgesprekken plaatsvinden. Ook bijscholing wordt gestimu leerd en bedrijven worden bezocht om vacatures te peilen. Van de mogelijkheid voor loonkosten subsidie volgens de wet Ver meend/Moor wordt op Tholen weinig gebruik gemaakt, aldus Heijboer. "De werkgevers zijn er blijkbaar schuw van. Het arbeids bureau heeft slechts enkele men sen volgens deze regeling geplaatst. De Wit had de indruk, dat er niet zo sterk door het arbeidsbureau bemiddeld wordt gezien het aan tal werklozen. Heijboer dacht daar anders over, maar wees erop, dat er veel pendel is op Tholen. "Bij de nieuwe ondernemingen in de bedrijfsverzamelgebouwen zijn weinig vacatures omdat er veel eenmansbedrijfjes bij zijn of on dernemingen met 1 knecht of per soneelsleden die van de vorige vestiging worden meegebracht." Phernambucq stelde, dat de be trokkenheid van werknemers en werkgevers en de gemeenten bij de arbeidsbureaus groter wordt door de wet arbeidsvoorzieningenbe- leid. "Dan vormen we met zijn drieën het bestuur en dat betekent een geweldige inspanningsver plichting ten opzichte van de ach terban." Het CNV Schouwen-Duiveland had met teleurstelling gereageerd op het standpunt van het CNV Tholen/St. Philipsland om de be lastingadministratie van Bergen op Zoom naar Roosendaal over te brengen in plaats van naar Zierik- zee. Phernambucq sloeg het Zeeuws belang hoger aan, mede in verband met behoud van 73 ar beidsplaatsen in Zierikzee. Hij liet weten, ook de gemeentebesturen van Tholen en St. Philipsland voor zijn standpunt te willen winnen. De belastingzitting voor de CNV- leden werd vastgesteld op 7 maart in de Wimpel te St. Philipsland en op 21 maart in Tolrust te Poort vliet, steeds om 19.30 uur. Op een volgende bijeenkomst zal burgemeester Vogel van St. Phi lipsland worden uitgenodigd om uitleg te geven over de hoge ge meentelijke belastingen. Het was Phernambucq ook opgevallen, dat St. Philipsland als enige Zeeuwse gemeente geen belasting aan minvermogenden kwijt scheldt. Verder zal een keer een notaris worden uitgenodigd om te praten over het huwelijksgoederen- en schenkingsrecht. De financiële ge volgen van zoet water en de situa tie in de Vossemeren na uitbreiding van Ten Anker staan ook op het verlanglijstje. Met vol doening constateerde voorzitter Boulogne de verbreding van de Krabbenkreekweg, waarop ook het CNV had aangedrongen. "Wij niet alleen, maar het is toch een verrassing hoe snel we dat be reikt hebben." De districtsbestuurder maakte in Poortvliet nog melding van een nieuwe service van het CNV: de begeleiding van lellen, die in aan-, raking komen met de Gemeen schappelijke Medische Dienst(GMD). Een vertrou wenspersoon zal langdurig zieken attent maken op allerlei mogelijk heden. De verschillende bonden van de Federatie Nederlandse Vakbewe ging hadden eind 1988 op Tho- len/St.-Philipsland 51 leden meer dan een jaar eerder. In totaal zijn 1.374 inwoners lid van de FNV. De Bouwbond is het grootst met 466 leden, gevolgd door de Voe dingsbond (285),Industriebond (254) en Vervoersbond (213). Klei nere aantallen werknemers zijn aangesloten bij de ABVA/KABO (99), ABOP (36), Vrouwenbond (14), Horecabond (4) en Kappers- bond (3). In heel Zeeland heeft de FNV 28.925 leden, een stijging met 0.8%. De organisatie boekt sinds 1986 in Zeeland weliswaar jaar lijks een ledenwinst, maar van het niveau van 1981 (32.676 leden) blijft men nog verre verwijderd. De Industriebond is in Zeeland het grootst, gevolgd door de AB VA/KABO. In 1988 is Druk en Papier het meest gegroeid (12%), terwijl de Nederlandse Vereniging van Journalisten alle 59 leden kwijtraakte. Burgemeester Van der Munnikflinks) heeft met het wegtrekken van het doek in de Stove de tentoonstelling van architect Tom Moerland(rechts) geopend. Achter de ballonnen gaat architect Floor van de Velde schuil. In februari is de tentoonstelling te dat het doorbreken van die een vormigheid bijna onbegonnen werk lijkt te zijn? De volgende factoren kunnen een rol hebben gespeeld: 1. de snelle bevolkingstoename die noopte tot snelle realisering van omvangrijke plannen 2. de beschikbare financiële middelen 3. de kosten van bestem mingsplannen 4. de grondkosten 5. de bouwkosten en wellicht an dere factoren. zien in het gemeentehuis te St. Maartensdijk en in maart in de Twee Stoven, Stoofstraat, Tholen, steeds op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. De burgemeester noemde het een verdienste van architect Moer land, dat hij verschillende gasten 20 km over het eiland liet komen. Hij nodigde ze uit, in de zomer met de picknickmand nog eens te rug te gaan en dan het rondje voL _te maken. De expositie stond niet alleen in het teken van het afstudeerproject aan de Oostvest te St. Maartens dijk, maar ook in het kader van 15 jaar architectenbureau Tom Moerland. De burgemeester opende eerder het nieuwe kantoor in de Twee Stoven, en maakte van nabij mee dat Moerland een zwa re fysieke klap zeer energiek te bo ven kwam. Hij zat toen midden in zijn afstudeerproject. De burgemeester ging dan ook graag in op de uitnodiging om de tentoonstelling te openen en uitte zijn bewondering voor de archi tect. "Moerland is een doorbijter, dat heeft hij van zijn vader en moeder. Hij is ook moedig, want de keuze van zijn afstudeerproject gaat niet over zo'n gemakkelijk onderwerp: het sociale aspect van de sociale woningbouw en de vormgeving daarvan. Dat is al meer gebeurd, maar dat leidde niet tot resultaten en daarom is het dubbel moedig om dat*weer ,ter hand te nemen. Naar het oordeel van de twee ar chitecten is er veel te veel eenvor migheid in de sociale woningbouw. Kennelijk is daar geen of lang niet voldoende bewe ging in te krijgen. De inzichten dienen te veranderen, zodat er een andere vormgeving mogelijk wordt, meer toegespitst op de ge bruiker. In algemene zin zullen velen - en ik behoor daar ook toe - het met de heren Moerland en Van de Vel de eens zijn. Hoe komt het dan, Daarbij is door de jaren heen echt geprobeerd om afwisseling in de bouwvorm aan te brengen. Dat heeft meestal te maken gehad met de beschikbare financiële midde len. Dat betekent dat de architec ten van de woningwetwoningen als eerste vereiste meekregen om binnen een bepaalde prijs een wo ning te ontwerpen. Een huis dat voldeed aan de normen van die tijd en als dat er nog wat leuk uit zag, was dat meegenomen. Er was weinig speelruimte. In beginsel ben ik het met de he ren Moerland en Van de Velde eens, dat je allereerst zou moeten uitgaan van de behoefte van toe komstige bewoners en dan ook nog vanuit verschillende leefsitua ties van die bewoners. Maar - en daarmee zijn de heren het niet eens - dan staan de woningstich tingen direct klaar met de woor den, dat daaraan een prijskaartje vastzit. Dat is ook zo." De burgemeester wees er verder op, dat de grondprijzen in alle ge meenten soms heel erg fors ver schillen. De kosten van het bouwrijp maken zijn ook per bestemmingsplan erg verschil lend. In kleine kernen kunnen vaak erg kleine contingenten ge bouwd worden. Dat kan voor een aannemer wel eens niet erg aan trekkelijk zijn." Een ander punt waarover volgens de burgemeester verschil van me ning kan bestaan, is de vraag voor wie je bouwt. "Als 10-13% van de bewoners van woningwetwonin gen jaarlijks verhuist, is duidelijk dat op die vraag geen gelijk ant woord is te geven. De gemeente Tholen tracht zo aantrekkelijk mogelijke bestem mingsplannen op te zetten. Dat lukt soms wel, soms ten dele en soms ook niet. Naar de inzichten van de tijd probeert het gemeente bestuur tot verbetering van het be staande woonklimaat te komen. Door bijvoorbeeld meer of betere aankleding van de bestaande woonwijken, door invulling van nieuwe bestemmingsplannen en door een actief stads- en dorps- vernieuwingsbeleid. Daarvan zijn fraaie voorbeelden te zien. Ook de woningstichtingen trach ten zo fi0.ed._rpogelijk de aan hun zorgen toevertrouwde huizen te la ten voldoen aan de eisen, maar het kan natuurlijk altijd beter. Ik blijf echter van mening, dat het uiteindelijke prijskaartje de socia le woningbouw beperkt in haar mogelijkheden." De burgemeester noemde het de verdienste van de heren Moerland en Van de Velde, dat zij blijven volhouden, dat er wèl meer moge lijkheden zijn. "Ook voor hen geldt echter de stelling, dat de we tenschap van het ontwerpen bestaat in het voorkomen van de moeilijkheden der uitvoering. Maar ook deze: dat een plan slecht is als het niet gewijzigd kan worden. En mochten zij eens mee maken dat één hunner edele plan nen niet tot uitvoering zou kunnen komen en moet afvallen, dan maken zij daarmee altijd nog een edele val." De burgemeester noemde het door Moerland en Van de Velde uitgekozen gebied aan de Oostvest te St. Maartensdijk een 'zeer moeilijke terugbouwplaats'. "Waar vroeger een rij schuren stond, is nu voorzien in de bouw van huizen. Het leek het gemeen tebestuur logisch dat de voorkant van die te bouwen woningen op de Oostsingel zou uitkijken. Zo niet Moerland en Van de Velde. Hun filosofie leidde hen tot de idee, om de voorkant op de Oostvest en daarmee op de achterkant van de Markt-huizen te laten uitzien. Als dat plan lukt, wordt het mis schien een dubbel succes wanneer de Marktbewoners de achterkant van hun percelen waar nodig op knappen. Anderzijds is het gebied van Oostvest/Oostsingel vrij kwetsbaar. Rekening zal ook gehouden moe ten worden met de aanstaande aanwijzing tot beschermd stads gezicht. Het idee lijkt erg aantrek kelijk en het nader uitwerken waard. Waarom zou ook de wo ningstichting Beter Wonen, hier vanavond vertegenwoordigd, niet gaan nadenken. Misschien hebben ze interesse in dit plan. Ik prijs u zeer, dat u de dialoog over uw zienswijze aandurft. Het is nu de beurt van de woningstichting. Ga er op bezoek." - De burgemeester zei van harte te hopen, daTdè"Bijdrage van Moer land en Van de Velde aan de dis cussie over vormgeving van sociale woningbouw, verder vrucht mag dragen. "Ik wens u een zeer geslaagde expositie toe en alle goeds voor de toekomst", al dus de burgemeester van Tholen. Architect Moerland zei verrast te zijn door de toespraak van de burgemeester. "Een klein beetje eigen belang zult u ons bij deze tentoonstelling niet kwalijk ne men, maar het doel is in feite: der den in de gelegenheid stellen om van een volstrekt andere benade ring van sociale woningbouw ken nis te nemen. Als men gaat nadenken, zijn we al heel tevre den, maar ik hoop dat we de kan sen krijgen voor een dialoog. We willen praten met bewoners en met de woningstichting. Wethou der Koopman heeft gezegd: er moeten mooie huizen komen, nou, wij hebben ze!", aldus Moerland. Behalve een tiental tableaus over het project aan de Oostvest in St. Maartensdijk en sociale woning bouw in het algemeen, stond er nog een bonte staat van ontwer pen uit 15 jaar architect Tom Moerland. Na de officiële opening bleven de zeventig aanwezigen(familie, ver tegenwoordigers van Beter Wo nen, de commissie sport, de tenniswereld en Brabantse vrien den) in de Stove in feestelijke stemming bijeen ter gelegenheid van het afstuderen van de twee ar chitecten. Buitenzorg in Tholen breidt steeds uit. Vanaf de Kuipersdreef kijkt men uit op het bouwrijp maken van het volgende stuk. Een graafmachine trekt een sloot door de voormalige landbouwgrond van D.J. van gorsel. Op de achtergrond de gebouwen van uienhandel Overbeeke en Schot transport. De Thoolse scholengemeenschap (T.S.G.) heeft tijdens het open huis vrijdag op de afdeling L.H.N.O. en M.A.V.O. in Tho len en zaterdag op de afdeling L.T.O. en M.A.V.O. in Sint Maartensdijk en Scherpenisse ve le belangstellenden getrokken. In vergelijking met voorafgaande jaren hebben meer ouderes en leerlingen gebruik gemaakt van de mogelijkheden om de T.S.G. vanbinnen te bekijken. Die in druk heeft directeur A.A. Me loen: "Wat opviel, was dat er nogal wat leerlingen kwamen die we ook op de onderwijsmarkt zijn tegengekomen. Ook ouders die daar toen naar toe zijn gekomen, zijn naar het open huis gekomen om zich verder te kunnen oriënte ren. Daarnaast trekken we elk jaar natuurlijk ook oud leerlingen die docenten op komen zoeken bij wie ze in de klas heb ben gezeten". Volgens Meloen is de manier waarop dit jaar de T.S.G. naar buiten is getreden via 2 open dagen voor het basison derwijs, de onderwijsmarkt en het open huis een vruchtbare geweest. "Die volgorde is bij de mensen wel duidelijk. Eerder was het zo, dat de onderwijsmarkt na het open huis werd gehouden, maar deze formule blijkt heel goed te werken". Vrijdagavond in Tho len trok met name het computer lokaal veel mensen. Dat was ook zaterdag het geval in St. Maar tensdijk waar de T.S.G. een nieuw computerpracticum heeft ingericht. Verder was het volgens Meloen opvallend hoe groot de interesse bleek voor de vakken Frans en Duits. Docenten van de ze vakken hadden in Tholen een lessituatie geschapen die voor ie dereen die nog niet veel kennis heeft van deze talen, te volgen was. Dit jaar waren op alle plaat sen ook leden van de ouderraad actief om bezoekers wegwijs te maken in de gebouwen. "Het is voor het eerst dat we dat gedaan hebben. Omdat de leden van de ouderraad uit de verschillende kernen afkomstig zijn was het ge makkelijk om mensen uit hun ei gen dorp te helpen bij het zoeken van bepaalde docenten of lokalen". Dit voorjaar wordt in Zeeland de campagne 'Actief in techniek' ge houden. Doel is de belangstelling voor uitvoerende technische be roepen op te wekken, omdat in verschillende sectoren een tekort aan vakmensen is. Ten behoeve van leerlingen van de tweede en derde klas van het voortgezet on derwijs is een 'beroepenkrant' uit gegeven. Verder worden leerlingen én een groot aantal werkzoeken den in de gelegenheid gesteld in maart een bezoek te brengen aan een bedrijf in de sector van hun keuze. Verder komen er een wed strijd voor technische werkstuk ken en een symposium voor leerkrachten en mensen uit het be drijfsleven. De manifestatie 'Ac tief in techniek' is een initiatief van elf organisaties, waaronder arbeidsbureau's, provinciale over heid, beroepsonderwijs, vakbon den en werkgevers. In ziekenhuis Lievensberg in Ber gen op Zoom wordt op 11 februari een bijeenkomst gehouden voor mensen met een stoma, hun fami lieleden en vrienden. Het gaat om het uitwisselen van ervaringen, tips en adviezen. Ook de Ned. sto mavereniging 'Haary Bacon' is aanwezig. Belangstellenden kun nen contact opnemen met Colo- plast (mevr. Hartemink), tel. 06-0229898 (gratis). De bijeen komst duurt van 13.30 tot 16.00 uur. "Op 21 februari van 20.00 tot 22.00 uur wordt in het Bergse ziekenhuis een voorlichtingsavond gehouden over botontkalking (osteoporose). Aan de orde komen oorzaken, be handeling, de risicogroepen en mogelijkheden om botontkalking te voorkomen, alsmede gynaeco logische aspecten. Ook is er gele genheid tot het stellen van vragen. Voor de bijeenkomst kan men zich aanmelden op werkdagen tussen tien en elf uur, tel. 01640-78000. Verslaafdenkliniek. Op het terrein van het Psychiatrisch Ziekenhuis Zeeland in Goes moet een kliniek met 20 bedden worden gebouwd voor verslaafden aan alcohol en drugs. G.s. hebben de staatssecre- tars van WVC geadviseerd om het ziekenhuisbestuur op korte ter mijn een verklaring af te geven voor de nieuwbouw. Zeeland heeft nu tlög geen speciale kliniek voor verslaafden. aam De machinist van gebr. Den Engelsman brengt weer een lading afgezaagde fruitbomen richting molen en voor het bouwrijp maken van Buitenzorg III. Op dit gedeelte komen bungalows zoals rechts aan de Watervliet- hof en de Hertenkamp.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 9