de meest gelezen krant 'We maken er een zootje van' Beter Wonen kiest houtskeletbouw 'Als Pool speel je min of meer verplicht Chopin Thoolse visclubs pleiten voor vrije Oosterschelde Voorzitter Dingemans van Natuurvereniging Tholen Lang leven de dorpen U hebt op Tholen en Sint-Philipsland in handen. "buitenlanders hebben van die rare eetgewoonten:' Tholen/Flupland 67 jaar geleden bij Geuzefeest Aankopen kunst door speciale commissie Internationale pianist bracht bezoek aan St. Maartensdijk Donderdag 2 februari 1989 DE EENDRACHTBODE 13 Oosterschelde Torenvalkkast Actie wilgenpoot Jeugdwerkgroep stopt Vogelopvang HET ALFABET Veel kritiek op milieugroepen in brieven aan gemeente Erg moeilijk Ook het ABG heeft klachtencommissie Vier visclubs hebben er in brieven aan het Thoolse gemeentebestuur op aangedron gen, te zorgen dat de Oosterschelde geen verboden gebied voor de sportvissers wordt. De Zeebaars uit Scherpenisse, de Oosterscheldevissers uit St.-Maartensdijk, de Pieterman uit Tholen en 't Scharretje uit Oud-Vossemeer zijn bezorgd dat de hobby van hun leden in gevaar komt. Zoals bekend wil minister Braks van de Oosterschelde een staatsnatuurmonument maken. Oosterschelde Open Jeugdleden de spitvakken bij haar dorp al is kwijtgeraakt. "Hoe moeten jeugdleden in hun aas-behoefte gaan voorzien? Deze groep be schikt niet over een auto om zich te verplaatsen." De verenigingen hebben afschrif ten van hun brieven gestuurd aan provinciale staten van Zeeland. Die kunnen er voor hun vergade ring van 10 februari kennis van nemen. m -out, jam***.r wrr "T Verenigingen van Tholen en Sint- Philipsland verleenden in 1922 hun medewerking aan festiviteiten in Zierikzee. Op 13 juli 1922 werd daar het Geuzefeest gevierd, on der andere met een grootse op tocht. Tal van verenigingen uit het Schouwse en van elders gaven acte de presence. Uit onze regio waren 'dat fanfaregezelschap Eendracht 'uit Scherpenisse, Concordia uit Sint-Philipsland, Accelerando uit Sint-Annaland en uit laatstge noemde plaats ook schietvereni ging Prinses Juliana, zo meldt de Zierikzeesche Nieuwsbode. Met een hartekreet aan alle betrokkenen om te luisteren naar natuurbe schermingsorganisaties wat betreft het beleid rondom de Oosterschel- de, opende voorzitter R.L. Dingemans de ledenvergadering van de Na tuurvereniging Tholen. De voorzitter ging in zijn ope ningswoord allereerst in op de ve le positieve zaken. De vereniging is zeer actief geweest. Zo konden de aanwezigen in het verdere ver loop van de avond ook vernemen uit de verslagen van de verschil lende werkgroepen. Twee activi teiten werden door Dingemans benadrukt: de milieukaravaan en de excursies ten behoeve van niet- leden. De milieu-karavaan lever de een redelijk aantal bezoekers op, doch de publiciteit is goed ge weest. Wat de excursies betreft: tijdens 15 rondleidingen werden ongeveer 200 mensen door de ei gen gidsen rondgeleid. De Ram- megors en de Pluimpot kregen daarbij de voorkeur. De Oosterschelde noemde de voorzitter een 'kostbaar en koste lijk' bezit. De mens dient het rent meesterschap uit te voeren over het leven op en onder het water oppervlak. "We maken er in Ne derland in zijn algemeenheid een zootje van. Ondanks de rappor ten van de club van Rome. De kersttoespraak van koningin Bea trix spreekt over leefbaarheid in het huidige en toekomstige mi lieu. Met deze uitspraak, zie je", aldus Dingemans, "hoe recreatief een mens kan zijn. De financiële offers in de toe komst zullen wat de bestuurders betreft wel eens hoger zijn dan de economische groei. Schone uit spraken, maar dat wil nog niet zeggen een schoon milieu". De voorzitter deed een beroep op de provincie en alle gemeenten om naast het luisteren naar de na tuurbeschermingsorganisaties, ook alternatieven aan te dragen. Want er is nog geen enkel ander idee aangekaart. Onthoud echter goed, dat we in dit kleine land, de weinige natuurwaarden die we hebben, moeten beschermen. Over de observatiehut in Ramme- gors kon het bestuur meedelen dat er onlangs een procedure in gang is gezet in verband met een bouwvergunning. Rijkswaterstaat moest echter eerst beslissingen ne men over de juiste plaats. De voorzitter riep de leden op toch zeker de thema-avond over de ganzenproblematiek te bezoeken die 23 februari in Meulvliet ge houden wordt. De Natuurvereniging telt vanaf de oprichting een zeer actief lid: Eef Steendijk. Zij was naast actief werkgroeplid, ook nog penning meester van de groep. Haar plaats werd deze avond ingenomen door dhr. J. Bijl. Daar mevr. Steendijk deze avond verhinderd was, zal er tijdens een andere gelegenheid dank aan haar worden overge bracht. De verschillende groepen- gaven bij monde van één der le den verslag over hun activiteiten en plannen voor de toekomst. Mevr. J. Boers vertelde iets over de vele werkzaamheden van de Plantenwerkgroep die zowel in de winter als de zomer actief is. De vogelwerkgroep o.l.v. dhr. P. Stols kon terugzien op een zeer geslaagde vogelaarsdag in okto ber. Verder nam de werkgroep deel aan diverse tellingen en er is besloten om mee te doen met een broedvogelonderzoek van SO- VON. De publiciteit rondom de nestkasten voorkerkuilen heeft diverse adressen opgeleverd waar De commissie sociaal-cultureel werk wordt door b. en w. van Tholen niet betrokken bij de keu ze van aan te kopen kunstwerken. Daarvoor is een speciale commis sie in het leven geroepen in relatie met de provincie. Dat laatste was voorwaarde om in aanmerking te komen voor een bijdrage van 10.000 gulden. "Het college vindt één commissie voldoende," deelde wethouder J. Versluijs donderdag mee. Daarmee was P.C. Geuze al lerminst gelukkig. "Deze com missie kan goed functioneren als 'n soort klankbord in de eindfa se," vond hij. Versluijs kon echter niet meer toe zeggen, dan dat jaarlijks het tot dan gevoerde kunstbeleid in de commissie aan de orde zou komen als evaluatie. Daar had Geuze ech ter geen behoefte aan. "Mosterd na de maaltijd," noemde hij dat. Mevrouw M. van Driel-Vaders wilde ook wel inspraak bij de aan koop van de kunstwerken die in de kernen geplaatst gaan worden. "U moet leren leven met de uit spraak van het college," zei Ver sluijs. Voor Geuze was dat moeilijk te verteren. Hij liet zich uitleggen hoe de besluitvor mingsprocedure omtrent het kunstbeleid was gelopen en wilde weten hoe de commissie zaken specifiek onder de aandacht van de gemeenteraad kan brengen. Zonder discussie ging de commis sie accoord met een subsidie van 450 gulden voor de stichting Voorzieningenfonds voor Kunstenaars. de vogelwerkgroep deze mag plaatsen. De 2 jongste leden van de Natuurver eniging maakten een torenvalk- kast, die inmiddels is geplaatst. Al eerder kon men iets lezen over de actie wilgepoot. Deze keer zal deze worden gevoerd in samen werking met de Natuurvrienden St. Philipsland. Er zijn nu onge veer 300 wilgepoten beschikbaar. De ophaaldag is gepland op 25 fe bruari van 9.00 tot 12.00 uur aan de Lange Zandweg te Poortvliet bij M.D. Geuze. Bestellen kan nog bij A. Boonman,Touwsla- gersdreef 6, Tholen. De Natuur vereniging timmerde met de ten- toonstellingswerkgr'oep diverse malen aan de weg. Leuk was de expositie met wandeling 'natuur om je heen'. Dit aanbod werd door verschillende basisscholen opgenomen in het leerprogram ma. In 1989 wil men het, aldus werkgroeplid mevr. T. Soomers, wat kalmer aandoen. Er zal een tentoonstelling komen over ruil verkaveling. Verder wil men tij dens een braderie een expositie houden en als de vogelobservatie post in 1989 eindelijk rond komt, wil men ter gelegenheid daarvan in Oud-Vossemeer een ten toonstelling organiseren over de Rammegors. Een verslag dat wat minder ople verde, was dat van mevr. J. Le- beau van de jeugdwerkgroep. On danks de goede belangstelling tij dens de eerste maanden van 1988 bleek, dat er in het verloop van dat jaar steeds minder jongens en meisjes meegingen of meededen met de activiteiten. "Reden voor ons", aldus Julia Lebeau", om hiermee dus te gaan stoppen. De tijdsinvestering die geleverd moet worden om de diverse activiteiten voor te bereiden weegt niet op te gen het aantal kinderen dat er aan deelneemt. Er zijn daarom geen plannen meer voor 1989. Wel vond mevr. Lebeau het zeer ver heugend dat een der jeugdleden die wegens lessen op zaterdagoch tend niet meer meekon, toch met enkele vriendinnetjes een eigen 'natuurclubje' heeft opgericht. De financiële kant van de vereni ging bleek uitstekend beheerd te worden aldus de leden van de kas- commissie, de dames A. Duijzer en A. Melse. De rondvraag leverde ook nog en kele waardevolle gesprekspunten op. Zo kwamen de wilgen aan de Mosselhoekweg bij Tholen ter sprake, deze zijn door het water schap gesnoeid om tot knotwilgen uit te groeien, tevergeefs zo ieder kan constateren. Het bestuur zal navraag doen en men wil graag nieuwe bomen zien. Natuurlijk kwam de zoetwater voorziening en de eventuele pro blematiek daaromheen aan de or de. Er werd medegedeeld dat men vanuit de Natuurvereniging be ducht is voor de gevolgen voor het milieu in het algemeen en de ziltwatervegetatie in het bijzon der. Voor men tot het ontspan nende gedeelte van de avond overging, werd er nog aandacht besteed aan de vogelopvang door dhr. J. Aertssen en werden vragen gesteld over de cursus milieu en huishouden. Deze zal zo goed als zeker eind 1989 van start gaan. Na de pauze kregen de heren Kleinschmidt en Theunissen uit Bergen op Zoom de gelegenheid de bezoekers een aantal dia-series te laten zien over o.a. het dal van de grote en kleine beerze, gelegen in Oost-Brabant. Een zeer boei end kijkspel, professioneel om kleed met prachtige sfeermuziek. Zeer veel succes had ook het dia klankbeeld "De bramenplukker" naar een sprookje van Godfried Bomans. Als sluitingswoord noemde de voorzitter de natuur nogmaals een kostbaar en koste lijk goed, waard om beschermd te worden, zo kon men ook aan de dia's zien. Het bureau voorlichting van de provincie heeft een brochure sa mengesteld over het kleine ker- nenbeleid in Zeeland. De titel van het 16 pagina's tellende werkje is 'Lang leven de dorpen'. Aan de hand van het provinciaal programma regionaal welzijnsbe leid kleine kernen 1989 en diverse andere provinciale beleidsnota's, zoals het streekplan en het be leidsplan recreatie en toerisme, wordt de stand van zaken weerge geven. Het is de bedoeling in in formatiebladen nader in te gaan op enkele onderdelen in het kleine kernenbeleid. Gedacht wordt aan het ondersteuningsproject kleine basisscholen (waaraan Anna Ja- cobapolder meedoet) en de tot standkoming van dorpsplannen. De brochure kan besteld worden bij het informatiecentrum van de provincie in Middelburg, tel. 01180-31400. Concerten in München, Keulen, Brussel en Wouw en een kort bezoek aan Sint-Maartensdijk. De Poolse pianist Andrzej Pikul heeft een druk reisprogramma dat deze week in Amsterdam eindigt: daar stapt hij weer op het vliegtuig richting Polen. Naar Kraków waar hij zijn dage lijkse werkzaamheden als docent hervat aan de muziekacademie van die stad in het zuiden van het land. Afgelopen zondag was Pikul te gast in concertzaal 'In den Wouwdfluit' in Wouw waar hij voor zo'n 100 bezoekers werken van Chopin, Debussy en Ginaste- ra speelde. "Het was mijn debuut in Holland. Ik heb nog niet veel van het land gezien maar ik heb de indruk dat de mensen gastvrij zijn.". Pikul kwam op uitnodi ging van het echtpaar Walraven- van Langerek naar Nederland-. Jan Walraven, organist en Loes van Langerak, alt-zangeres orga niseren al meer dan tien jaar con certen in hun tot concertzaaltje uitgebouwd huis in het Westbra bantse Wouw. Ze treden er zelf op, maar l a 2 keer per maand wordt het huiskamertheatertje ook gebruikt voor optredens van binnen- en buitenlandse artiesten. De naam 'In den Wouwdfluit' is samengesteld uit het woord woudfluit (tweevoetsregister in een orgel) en de plaatsnaam Wouw. Voor zijn vertrek naar Brussel bracht Pikul enkele uren door in Sint-Maartensdijk waar hij te gast was bij de familie Westerweel. De pianist vertelt, dat het voor Poolse studenten erg moeilijk is om toegelaten te worden tot de muziekacademie. "Als er 30 kan didaten zijn, worden er maar 6 aangenomen". In totaal zijn er 8 dergelijke academies in Polen. Het instituut waar Pikul aan ver bonden is, ligt aan de rand van de oude binnenstad van Kraków, dat in de oorlog gespaard is gebleven. "Studenten worden alleen maar toegelaten als ze over een diploma van het conservatorium beschik ken en niet ouder dan 19 jaar zijn". Voor piano geldt echter een maximum leeftijd van 21, voor andere instrumenten mag je niet ouder zijn dan 24. Degene die de zangkunst wil beoefenen mag hooguit 25 zijn (vrouwen) of 30 (mannen). Pikul is vijf jaar as sistent geweest van één van de professoren aan de academie. "Je kunt hooguit 8 jaar assistent blij ven, daarna volgt een functie als adjunct of je verlaat de post. Elk jaar moet je een examen afleg gen". Na die post volgt de functie van 'docent'. In 1983 begon Pikul aan zijn internationale carrière met een optreden in Salzburg. "Als Pool ben je min of meer ver plicht in het buitenland werk van Chopin te spelen", zegt de pia nist. (Chopin is een Poolse com ponist). "Het trekt ook altijd pu bliek, maar ik speel verder ge woon een normaal repertoire met werk van Brahms, List, Debussy, Ginastera. Dat zijn componisten waarvan ik graag iets wil vertol- Vorige week meldden wij dat in ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom een klachtencommissie was geïnstalleerd, maar ook het verpleeghuis ABG is zo'n instan tie rijk. De commissie bestaat uit drie personen en voorzitter mevr. Filius houdt elke donderdag tus sen 15.00 en 16.00 uur spreekuur. Daar kan iedereen terecht om eventuele problemen te bespreken. ken. Ik ben niet gespecialiseerd, ik speel van Bach tot modern". Pikul, die het niet van belang acht zijn leeftijd kenbaar te maken, zegt graag te spelen voor een pu bliek dat geconcentreerd luistert. "Zo'n publiek inspireert me. Mu ziek moet een taal zijn die mensen kunnen verstaan, het moet iets beroeren wat niet concreet is". Na een korte wandeling bracht Pikul een bezoek aan het gemeen tehuis aan de Markt alvorens zijn reis naar een volgend concert te vervolgen. A. - is van adem, onmisbaar in 't leven. B. - is het bier, naar men zegt, is het best. C. - is de crisis, vol angsten en beven. D. - is de dorst die alweer moet gelest. E. - is van enige, echte uit velen. F. - is het falen en elke keer weer. G. - is het goede dat wij willen delen. H. - is van heerlijk en heer in 't verkeer. I. - is van idem, van iets en van innig. J. - is van Jacob, van Janus en Jan. K. - is van kniesoor en ook van kunstzinnig. L. - is van liegen en leut nu en dan. De besturen van de Zeebaars en de Oosterscheldevissers wijzen er op, dat het aanwijzen van beperk te gebieden waar sportvissers aas mogen spitten, tot gevolg zal heb ben dat de structuur van de grond binnen een jaar kapot zal zijn. De hengelsportverenigingen noemen verder de schade die met pieren- en zagerspitmachines en door kokkelvissers aan slikken en pla ten wordt toegebracht. Het argu ment van milieu-groepen dat de ganzen gestoord zouden worden bij het fourageren, wijst de Zee baars van de hand. "Zoals bekend fourageren ganzen het liefst op groen, dit groeit in deze periode binnendijks, dus bij boeren op het land wintertarwe," aldus de brief. Het bestuur is van mening dat de gemeente zorg dient te dragen voor de sportvissers. Het bestuur van de Oosterschel devissers is benieuwd welke plan nen de gemeente heeft, wanneer door het plan van de minister de op zout water ingestelde visclubs hun sport niet meer kunnen beoe fenen. "De Oosterschelde moet open blijven voor iedereen," vindt men. Het bestuur van de Pieterman wijst erop, dat destijds veel sport vissers de stichting Oosterschelde Open hebben gesteund. "Nu wor den ze bedankt en krijgen als dank het bevel te vertrekken, om dat de vogels moeten overleven." Fel wordt geageerd tegen de mi lieugroepen. "Wie controleert de ze groepen eigenlijk, die hun eigen wil steeds weer door willen drijven?" Volgens de Pieterman heeft nog niemand precies kunnen aantonen dat er door toedoen van sportvissers een achteruitgang van de flora en fauna in de Ooster schelde heeft plaatsgevonden. Het ankerverbod in de buurt van pla ten noemt men 'zowel belachelijk als onaanvaardbaar'. 't Scharretje schrijft, dat pie- renstekers nog geen 3% van de to tale oppervlakte gebruiken, zodat voor de vogels nog 97% over blijft. Door de compartimente- ringswerken zijn echter al enorme gebieden voor de sportvissers ver loren gegaan. "Aan deze proble men hebben de milieu-groepen nooit aandacht besteed." De Vos- semeerse visclub wijst erop, dat ze Een beeld vanaf de Molendijk op de in aanbouw zijnde houtskeletbouwhuizen aan de Noordstraat te St. Anna- land. Fraanje uit Lewedorp voert dit project, tegelijk met vier huizen aan de Weststraat, uit voor Beter Wonen. Een nieuwe aannemer is voor de Thoolse woningstichting Beter Wonen bezig met de bouw van 8 huizen aan de Noord- en Weststraat te St. Annaland: Fraanje uit Lewedorp. Timmerfa briek de Pluumpot uit St. Maar tensdijk levert wel een belangrijke bijdrage, want de woningen wor den in houtskeletbouw uitge voerd. Het zijn twee blokjes van vier bejaardenwoningen met een slaapkamer boven en beneden. De maandhuur is ongeveer 560 gul den. Daarvoor is al belangstelling. De huur is hoger dan bij de tradi tionele bouw, maar in de vorm van energiebesparing acht Beter Wonen het toch voordeliger. "In het bestuur is hierover een belang rijke discussie gevoerd", zegt Be ter Wonen-directeur J. Kloet. Volgens hem hadden andere wo ningstichtingen in Zeeland goede ervaringen met houtskeletbouw en aannemer Fraanje. "Het kostenplaatje heeft geleid tot on derhandse aanbesteding van die aannemer." De laatste tien jaar was Uitdewilli- gen uit Oud- en Nieuw-Vossemeer als het ware de huisaannemer van Beter Wonen. "Vanzelfsprekend doet hij de volgende keer weer mee. Het is ook niet zo dat hij zonder meer huisaannemer is. Bij elk nieuwbouwplan wordt de bestedingswijze bekeken." Uijtdewilligen werkt momenteel aan het nieuwe kantoor van Beter Wonen en aan woningverbetering in de H. Dunantstraat en Jacoba van Beierenstraat, eveneens in op dracht van Beter Wonen. In St. Annaland is er naast de bouwprojecten aan de Noord- en Weststraat woningbouw aan de gang naast het postkantoor aan Crooswijck. Bouwbedrijf Muller- Franke uit St. Maartensdijk bouwt daar vier koopwoningen. Gisteren werd daarvoor geheid. M. - is de meimaand in bloemenprachtweelde. N. - is de nestor bij ons uit de straat. O. - is het orgel waar Otto op speelde. P. - is de poort die zo vaak open staat. Q. - is een letter, kan ik niet mee rijmen. R. - is van rechten, van raadsman en roos. S. - zijn de scherven die ik nog moet lijmen. T. - is het toosten en samen met Toos. U. - is het uurloon waar mensen voor werken. V. - is de vrijheid, voor iedereen goed. W. - is de welvaart waar wij niets van merken. X. - is die rare, ik weet niet hoe 't moet. IJ. - is van ijsbeer, van ijzel op wegen. Z. - is van zingen en daar zit wat in. Geloof me, nu zit ik om letters verlegen, kan heus niet verder, maar 'k heb ook geen zin. P.M. van Eekelen. De Poolse pianist Andrzej Pikul (rechts) laat zich tijdens zijn internationale tournee fotograferen voor het mo numentale pand aan de Hazenstraat in Sint-Maartensdijk, even voor zijn vertrek naar Brussel. Pikul werd ver gezeld door organist Jan Walraven en alt-zangeres Loes van Langerak uit Wouw. i

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 13