'U blijft droog' St. Philipsland wil het zoet water met verkaveling Zit je aan de watergangen nu wel of niet gebakken? Angst voor verontreinigd water Zorgen akkerbouwer gestegen Kerncentrale Borssele tijdelijk buiten bedrijf GLH* W. Rikken b.v. Proefgebied Mosselhoek Tholen begint in april PFAFF-jubileum naaimachine Districtsvergadering waterschap in Poortvliet "De Ruiden, Subsidie voor Philadelphia f 500,- minder Donderdag 2 februari 1989 DE EENDRACHTBODE 11 Boissevain: geen goede vorm van bestuur "«f3 "1 In Anna Jacobapolder sloot het waterschap Tholen maandagavond een ronde van 5 voorlichtingsbijeen komsten af over de mogelijke aanleg van een zoet wa tervoorziening op Tholen en Sint-Philipsland. In Tho len bezochten donderdagavond bijna 60 belangstel lenden de bijeenkomst waaronder ook niet-agrariërs. Rode lijnen Elastiek Afdwingen Lawine Proefgebied Onredelijk "IK HAD EEN BEETJE EEN BLOOT GEVOEL", Splijtstofwisseling ongestoord gedraaid Reactorvat Kleding maken zonder ergernis! met ONDER- en BOVENTRANSPORT nu nog 250,- VOORDELIGER! zolang de voorraad strekt! Metingen en milieu-effectenrapportage Tijdens de districtsvergadering van het waterschap Tholen donderdag in de Meulvliet in Tholen kwam bij de bespreking van het zoet waterplan het milieu uitge breid aan de orde. Nulfasen Vertrouwen Karrevelden Risico's Jaarverslag 1988 Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting Onderhoud van de drainage moet meer aandacht krijgen, want door de vele regen in 1988 is gebleken dat die niet overal goed functioneert. Waarnemend secreta ris/penningmeester M.A. de Hond van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting merkt dat op in zijn jaarverslag. Stro onverkoopbaar Heffingen Het basisplan zoet water voor Tholen en Sint-Philipsland werd tijdens de districtsvergaderingen van het waterschap steeds gepresenteerd als een algemene voorziening. Op grond daarvan worden alle geschot- plichtigen geacht (ongebouwd en gebouwd) er voor te gaan betalen. Drs. E.C. Boissevain uit Tholen was het 'vierkant oneens' met het feit dat ook het gebouwd hieraan een bijdrage moet leveren: "De dijkgraaf vergelijkt deze voorziening met de stationering van kruisraketten waar over landelijk wordt beslist, een zeewering en de aanleg van een zwem bad. Als ik geen gebruik wil maken van dat zwembad, dan betaal ik ook geen entree. Voor het basisplan moet ik wel betalen. Hier is geen sprake van een vrije wil. Het is niet voor mij bedoeld, een hele bevol kingsgroep moet aan iets gaan betalen, waar hij part noch deel aan heeft". Dijkgraaf I.C. Hage ontkende dat de streek er geen voordeel mee zou kunnen doen. Hij wees op de droge zomer van 1976 toen in de Weihoek wegen verzakten en gebouwen scheuren begonnen te verto nen. Met het op peilhouden van de waterstand door de inlaat van zoet water kan zoiets voorkomen worden. "Als streek heb je er wel part en deel aan. Dat geldt ook voor de zeewering. Als u in de Hoogstraat woont, heeft u wel degelijk iets aan die zeewering: u blijft droog". Ha- ge zei de spreker wel te begrijpen, maar de dijkgraaf wees erop dat de financiering niet anders kan worden geregeld. "We zijn te rade gegaan bij gedeputeerde staten. En die hebben het gerechtvaardigd". Boisse vain reageerde hierop met de opmerking dat het waterschap zich ba seert op een uitleg die GS eraan geeft: "Dit is een goede vorm van bestuur". 'Dat plan gaat door, daar moet je maar niet van wakker liggenmerkte dhr. J. de Rijke(midden) op tijdens de discussies in V Ouwe Raed'uus te Poortvliet over het basisplan voor zoet water. In Anna Jacobapolder bleven in Ons Dorpshuis enige stoelen on bezet. Ongeveer 30 geïnteresseer den kwamen naar de inleiders M.J. Giljam, hoofd technische dienst en de dijkgraaf I.C. Hage luisteren om daarna toelichting te vragen of in discussie te treden. De vijf districtsvergaderingen van het waterschap, waar met name de zoet water plannen centraal stonden, werden steeds geleid door het bestuurslid uit het district. In Poortvliet was dat de enige vrouwelijke gezworene, mevr. A.F. van Nieuwenhuijzen-Nelemans. Naast haar griffier J.D. de Korte en opzichter L. Beg- thel. Ondanks blijvende vraagtekens en kritische noten was de stemming onder de 40 belangstellenden in 't Ouwe Raed'uus te Poortvliet in het algemeen positief over het zoet water. "Dit is het beste van de drie plan nen", zei M.D. Geuze over het uit gebreide basisplan, dat grondeigenaren 25 gulden per ha gaat kosten en huizenbezitters 10-11 gulden per jaar. Het fijnma zige Heidemij. plan kostte destijds 138 gulden per ha en het sobere basisplan met witte vlek ken 15 gulden per ha. Geuze had nog wel vragen over de koppeling van basis- en verfij ningsplan, alsmede over de mate van verdichting en de kwaliteits normen. J.P. van Dalen conclu deerde, dat verwezenlijking van basis- en verfijningsplan eigenlijk één beslissing is. "We doen alleen een zeer definitieve uitspraak over het basisplan en de rest is open", antwoordde dijkgraaf I.C. Hage. "Dat is het pluspunt ook van dit basisplan." "Aan de rooie lijnen - de hoofd waterleidingen worden met rood op de kaart aangegeven - zit je ge bakken, zegt men, maar dat is on juist. Als men verdicht, moet je aan de rooie lijnen toch meebeta len. Dat is misleidend", aldus De Rijke, die teveel onduidelijkheden constateerde. "Er zit een stuk elastiek in het ba sisplan, waarop we geen duidelijk antwoord kunnen geven. Dat is een logisch gevolg van de vrijheid voor verdere invulling die u hebt", zei de dijkgraaf. ZLM-kringvoorzitter M.C.J. Kosten meende, dat mensen die land aan de rode lijnen hebben, moeten betalen als ze zoet water gebruiken en de kwaliteit goed is. "Het basisplan geeft echter geen garantie voor de kwaliteit en het zou onjuist zijn, mensen aan het begin van de leidingen te laten meebetalen. Gebruiken ze geen water, dan moeten ze niets beta len. De mate van voordeel, moet vertaald worden", aldus Kosten. Een belangrijk discussiepunt in Poortvliet was het voordeel, dat boeren hebben die direct aan de hoofdwaterleidingen liggen. "Die hoeven niet meer voor verfijning te stemmen", meende P. Polder man uit Oud-Vossemeer. "Het ba sisplan is geen zoet watervoorziening", benadrukte M.J. Giljam, hoofd van de techni sche dienst. "Er is geen doorspoe ling, dus van de zijpolders wordt zoute kwel doorgepompt. De kwaliteit van 750 milligram wordt dan ook met het basisplan niet ge garandeerd. Wanneer nu bijvoor beeld bij St. Annaland grondgebruikers een verfij ningsplan willen, dan moeten de eigenaren in de Joanna Maria- en Hollaerepolder - waar niets aan de watergangen hoeft te gebeuren - meebetalen." C.P de Rijke zat dat niet lekker. De dijkgraaf achtte een juiste in vulling daarvan moeilijk. Griffier De Korte erkende dat ook, maar hij vond het billijk dat toch te on derzoeken. "Met de provincie gaan we bekijken, of de betaling af te dwingen valt." W.C. van Kempen opperde het plan om aan zo'n hoofdwaterlei ding zelf een stuw te plaatsen om bijvoorbeeld als fruitteler toch aan druppelbevloeiing in de boomgaard te kunnen doen. Ge zien het rendement had hij er ook geen bezwaar tegen, dat een fruit teler meer betaalt dan een akker bouwer. "Ongeacht het grondgebruik betaal je", ant woordde de dijkgraaf. Relatiegebieden en natuurgebie den betalen op grond van het pro fijtbeginsel niet mee, zei Hage verder op vragen van G.L.D. Gaa- keer. Over de koppeling van basis- en verfijningsplan zei de dijkgraaf, dkt het doelbewust claimen van subsidie zonder te willen verfij nen, een onwaardige zaak zou zijn. "Maar we gaan niet tegen beter weten in dure voorzieningen aanbrengen wanneer blijkt dat het proefproject bij Tholen niet slaagt." Op vragen van J. de Rijke over problemen voor laag gelegen gronden aan de Kadijk zei Gil jam, dat het zomerpeil gemiddeld 20 cm hoger zal zijn(dan het nor male zomerpeil van 90-120 cm) bij uitvoering van het basisplan. Als je enkele hectares benadeelt, maar honderden hectares kunt verbete ren, dan was de keuze voor Gil jam niet moeilijk. J. Versluijs concludeerde, alles aanhorende, dat er van 'een vrij blijvende presentatie van het da gelijks bestuur' sprake was. "Alle macht wordt bij de hoofdingelan den gelegd, maar het bestuur maakt deel uit van de algemene vergadering en er zal toch een voorstel moeten komen. Ik proef te weinig macht bij het dagelijks bestuur", aldus Versluijs. De dijkgraaf antwoordde, dat ook de gezworenen wel 'baasjes zijn die macht hebben en een eigen mening'. Hij erkende, dat niet al leen de hoofdingelanden, maar ook de dijkgraaf en de gezwore nen benaderd kunnen worden voor de besluitvorming. "Maak 't ons bekend! Er zullen overigens een lawine met probleempjes en detailvragen op ons afkomen." Van Kempen meende, dat men bij de gedachtenwisseling moet op passen voor negatieve bewoordin gen. "We hebben nu de mogelijkheid voor zoet water voor het gehele gebied en dat moeten we oppakken." De dijkgraaf wilde met het oog op de toekomst het basisplan ook uitvoeren. "Als je nu weinig doet, loop je misschien over 25 jaar vast en dan zeg je: wat zijn we toen be krompen bezig geweest." Na afloop toonde Hage zich te vreden over de vijf bijeenkomsten in de districten: "Het is nu wach ten op de reacties van de stands organisaties en de gemeenten. We hebben die om een schriftelijke reactie gevraagd. Of ze dat zullen doen, weten we niet, maar we ho pen het wel, want we willen zo goed mogelijk geïnformeerd wor den". Hage vergeleek het ba sisplan met een bestemmingsplan van een gemeente. "Als de ge meente een terrein aanwijst voor industrie, dan staat er nog geen bedrijf. Zo is het ook met het ba sisplan. Dat is nog geen zoetwa tervoorziening maar je zou het een voorwaardenscheppend be leid kunnen noemen". Het bestuur van het waterschap dacht half februari de zaken rond te hebben, maar Hage voorziet dat het wel langer kan gaan duren te meer omdat de milieu effectenrapportage nog op zich laat wachten. Giljam deelde in Anna Jacoba polder mee, dat het waterschap er naar streeft om in april van start te gaan met het inlaten van zoet water in het proefgebied onder Tholen. Hiermee beantwoordde hij de vraag van de heer B. Wisse, die enige spoed in het project wil de omdat de aanleg van het zoet waterplan gecombineerd kan worden met de administratieve ruilverkaveling op St. Philips land. Giljam zei, dat de commis sie waterbeheer en ontzilting op 11 januari groen licht heeft gekre gen van het bestuur en gedepu teerde staten. Tijdens de voorlich tingsronde van de ZLM vorig jaar werd de mogelijkheid van het zoet waterplan vaak gekoppeld aan de uitvoering van een administratie ve ruilverkaveling. Ook tijdens de districtsvergaderingen van het waterschap werd dit punt naar voren gebracht. Sint-Philipsland zou zelfs als eerste in aanmerking komen voor het basisplan zoet water aangezien de administratie ve ruilverkaveling hier het eerst wordt uitgevoerd. Dijkgraaf Ha ge maakte duidelijk, dat de kosten van het basisplan niet wor den omgeslagen in de ruilverkave lingsrente. J. de Jager had daar naar gevraagd. Ook wilde hij we ten wat er gebeurt indien de admi nistratieve ruilverkaveling wordt afgestemd. Hage zei dat het mo gelijk blijft om het basisplan zoet water uit te laten voeren door het waterschap. De Jager: "Stel de ruilverkaveling gaat niet door, maar er is wel behoefte om het basisplan verder te verdichten"? Hage: "Ruilverkaveling en zoet watervoorziening staan juridisch gezien los van elkaar". Zowel in Tholen als in Anna Ja- vertelde Ineke de Jonge. "Toen ik voor het eerst geen bril meer droeg maar contactlenzen in had. Maar op kantoor en thuis zeiden ze enthou siast: Meid, echt, je bent jonger en knapper zo. Ik ben nu veel zelfbewuster. Durf iedereen onder ogen te komen. En alle lof voor OPTICIEN VAN MIL. Dat is een echte contactlensspe cialist met enorm veel vakkennis eneinde loos geduld". ARN. van MIL Bergen op Zoom WOUWSESTRAAT 8 cobapolder bestond onduidelijk heid over het gebruik van zoet water uit het hoofdleidingennet van het basisplan. Door verschil lende sprekers werd de vraag gesteld of het mogelijk is om wa ter uit deze hoofdwatergang te be trekken. "Of moeten we 30 jaar lang 25 gulden per hectare voor niks betalen", vroeg R. Veraart zich in Tholen af. J. Brooymans vroeg of er misschien een vergun ning voor nodig is. Griffier J.D. de Korte zegde toe, de mogelijk heid te onderzoeken om de ge bruiker via een vergunning een bepaald bedrag te laten betalen: "In wezen is het onredelijk dat gebruikers die met hun percelen langs zo'n waterloop liggen, even veel betalen als degene die er geen gebruik van kunnen maken. "De Korte zei dat deze 'onbillijkheid' via publiek- of privaatrechtelijke weg kan worden opgelost. "Daar is nog geen zekerheid over". Ha ge waarschuwde in Anna Jacoba polder voor te hoge verwachtin gen in deze: "Met de huidige wet geving mogen we er niet van uit gaan". Giljam wees erop, dat het water dat via het basisplan door de waterlopen wordt gestuwd niet overal van gelijke kwaliteit zal zijn. "Landbouwkundig gezien is het basisplan niet bruikbaar". Advertentie I.M. Vandaag zal de kernenergiecen trale Borssele worden stilgelegd in verband met de jaarlijkse splijtstofwisseling. De kernener giecentrale is sinds de opstart na de laatste splijstofwisselperiode op 14 april 1988, onafgebroken en ongestoord op vollast in be drijf geweest. Van de 121 splijtstofelementen worden er 36 vervangen. De ge bruikte splijtstofstaven worden neergezet in het opslagbassin in de centrale om vervolgens na ver loop van ongeveer 1 jaar te wor den afgevoerd naar de opwer kingsfabriek van Cogema in Frankrijk. Tijdens zo'n jaarlijkse stop wordt naast de splijtstofwis seling, een aantal normale nucleai re en conventionele werkzaamhe den verricht. Deze werkzaamhe den bestaan uit controle van- en preventief onderhoud aan een groot aantal onderdelen van de installatie. Dit jaar vindt een reguliere in spectie plaats van het reactorvat. Een inspectie die elke vier jaar dient te geschieden. Door middel van afstandsapparatuur voorzien van geavanceerde meetinstrumen ten wordt het reactorvat geïnspec teerd. Naast een inspectie van het reactorvat wordt één van de hoofdkoelmiddelpompen dit jaar geheel gecontroleerd en zal een lekdichtheidstest van het inslui tingssysteem ("de bol") worden uitgevoerd. Deze laatste twee acti viteiten vallen ook onder het re guliere onderhouds-en testpro gramma. De kosten van de nieu we splijtstofelementen en het inspectie- en onderhoudspro- gramma vallen onder de normale begrote exploitatiekosten van de kernenergiecentrale. Gedurende de splijtstofwisselperiode van on geveer 4 weken zullen zo'n 800-1000 werknemers van andere bedrijven in de centrale werk zaam zijn. Geheel volgens de door de nederlandse overheid voorgeschreven veiligheidsmaat regelen zullen de werknemers die in het nucleaire deel werkzaamhe den verrichten, worden voorge licht en gecontroleerd op eventue le radioactieve besmetting c.q. stralingsdoses. Indien alle werk zaamheden volgens planning zul len verlopen, zal de kernenergie centrale op 4 maart weer elektrici teit leveren aan het landelijke net. BERGEN OP ZOOM: Zuivelstr. 19, tel. 35878 ROOSENDAAL: Nieuwe Markt 48, tel. 35546 Na de inleiding van het hoofd van de technische dienst M.J. Giljam en dijkgraaf I.C. Hage beet land bouwer A. Friderichs de spits af door te informeren naar de kwali teit van het water uit het Zoom meer dat de landbouwers in droge periodes kunnen gaan gebruiken wanneer de plannen ten uitvoer worden gebracht. Het Zoommeer wordt onder meer gevoed door de Mark en Dintel, de Roosendaalse- en Steenbergsche Vliet en het Hollands Diep. Giljam legde uit, dat nu de stand van zaken met de zogenaamde microverontreini ging (p.c.b.'s, zware metalen) in het Zoommeer niet bekend is. Wel blijkt uit onderzoek van rijkswaterstaat, dat het met die verontreiniging meevalt. "De dienst getijdewateren heeft prog noses opgesteld over de verontrei niging. In de praktijk blijkt nu dat het gunstiger uitvalt dan werd verwacht". Volgens Giljam is de fosfaatbelasting aan de hoge kant maar deze wordt veroorzaakt door de verandering die zich voordoet in de zout/zoet huis houding van het water. Verder wees Giljam op de milieu effectenrapportage."Bij het inla ten en bij het uitlaten worden me tingen verricht. Dat is een veilig heidsklep". Dijkgraaf Hage be treurde het, dat het waterschap niet over cijfers van de afgelopen zomer kan beschikbaar. Hij wees erop, dat de voorziening pas over 10 a 15 jaar zijn beslag zou kun nen krijgen: "We verwachten dat het water dan goed genoeg is of nog beter wordt". Biologieleraar L. Sauter vroeg zich af wat de ge volgen voor het Thoolse milieu zouden kunnen zijn wanneer de verontreinigde deeltjes, die zich nu onder meer hebben vastgezet op de bodem van het Hollands Diep (sedimentatie) over 80 a 100 jaar zullen loslaten. Giljam zei dat de verblijfsduur van de ver ontreinigingen in Rijn en Maas lang is, maar dat er weinig cijfers over bekend zijn. "In het proef gebied in Tholen worden 0-fasen aangelegd en vervolgens wordt er 5 jaar lang gemeten. Als na 5 jaar blijkt dat het water niet deugt, dan gaat het niet door". Voorzitter J.L. van Gorsel kon zich de zorgen van de vragenstel lers voorstellen maar vond dat enig vertrouwen in de techniek van het waterbeheer in de toe komst alleszins gerechtvaardigd is. G. Westerweel, leraar biologie was er niet gerust op. Hij vond de uitleg van Giljam niet sluitend: "Aan de ene kant blijkt wat be treft de microverontreiniging zich niet een echt gunstige ontwikke ling voor te doen en aan de andere kant blijkt het wel mee te vallen". Westerweel voorspelde dat in de loop der jaren de tegenvallers er wel zullen aankomen, daarbij doelend op de uitkomsten van de metingen die verricht worden naar de verontreinigingen. Giljam bracht naar voren dat het water schap vertrouwen heeft in de dienst getijdewateren van rijks waterstaat die 'goede bijstand verleent'. Van Gorsel wees nog eens op de milieu effectenrapportage: "Valt die te gen, dan zal dat ingrijpende ge volgen hebben". laag is: "Dan is het gifpercentage hoog". Giljam bestreed deze op vatting door erop te wijzen dat de afvoer van de Rijn pas in de twee de helft van september laag is: "In het voorjaar is die erg groot en dan heeft de landbouw het meest zoet water nodig". Een ander punt aangaande het milieu dat ter sprake kwam, be trof de bescherming van 'zoutwa- ter'-natuurgebieden die volgens Sauter van nationale en interna tionale betekenis zijn. Giljam leg de uit, dat er inderdaad gebiedjes (Bruintjeskreek) zullen moeten worden geïsoleerd. "Of er tran sport van zoet water via het bo demwater zal plaatsvinden, hangt af van de bodemstructuur. De karrevelden in Scherpenisse zul len apart worden bekeken, maar het zal geld kosten". Akkerbouwer W.H. van Gorsel wees er in dit verband op dat de unie van waterschappen onlangs heeft besloten in een bepaald ge bied het uitspreiden van delfspe- cie over het land niet meer toe te staan wegens de aanwezigheid van zware metalen. "Lopen we niet het risico dat de kosten van grondafvoer de kosten het inlaten van zoet water verre overtref fen?". Hage: "Je gaat met zo'n plan risico's inbouwen. Hoe groot die zijn, is niet bekend. Ook bij de unie van waterschappen niet. Je brengt altijd wel wat mee". Drs. E.C. Boissevain stel de dat het meeste zoete water in het groeiseizoen tijdens droge pe riodes wordt ingelaten, juist wan neer ook de stand van de Rijn De oudervereniging voor geeste lijk gehandicapte kinderen Phila delphia krijgt in 1989 van de gemeente Tholen 500 gulden sub sidie minder. Tot nu toe werden al le activiteitskosten gesubsidieerd, inclusief de consumptiekosten. Omdat die bij andere verenigin gen door de leden zelf betaald worden, trekt het gemeente bestuur nu één lijn. De activteits- kosten dalen daardoor met 1.000 gulden, waarvan de helft wordt doorberekend in de subsidie. De vereniging van ouders van geestelijk gehandicapten (VOGG) te Bergen op Zoom krijgt 175 gul den subsidie in 1989. Zeven leden •zijn van Tholen afkomstig. Twee jaar geleden werd besloten om per lid 25 gulden subsidie te geven, wat voor dit jaar op 175 gulden neerkomt. Beide subsidies kwamen aan de orde in de commissie sociaal- cultureel werk. Daar werd ook gesproken over een bijdrage van f. 735,- voor de stichting Vervoer be oefenaars gehandicaptensport Zeeland. Dat bedrag is gebaseerd op het tekort op de ritten. Op een vraag van P.C. Geuze deelde amb tenaar J. de Kok mee, dat de ge bruikers een eigen bijdrage betalen. Ook het voorstel van b. en w. om de subsidie aan de sport vereniging Visueel gehandicapten Zeeland '83 te wijzigen van een cent per inwoner in een bedrag van 50 gulden per lid, kreeg de goedkeuring van de commissie. Van de vereniging woont één lid op Tholen. Tienermoeders. Vanaf 24 februari organiseert Fiom-Zeeland een groep voor alleenstaande tiener moeders (tot 23 jaar). Informatie tel. 01180-27311. Ook vraagt hij zich af of er niet te veel risico wordt genomen met het laten doodspuiten van aardappe len en of er niet onvoldoende re kening mee wordt gehouden, dat er in de maand september gemid deld maar tien rooibare dagen zijn. In 1988 zorgden zware buien eind september voor veel water overlast met als gevolg rotte knol len. Wat de opbrengsten betreft, de ki lo's aardappelen en uien waren goed tot zeer goed, maar de prij zen matig. De financiële op brengst van de suikerbieten was goed, met een redelijk gehalte van 15.8%. Wintertarwe viel mee, zo- mergerst gaf geen topopbrengst. De stroprijzen waren laag. De kilo-opbrengst van het graszaad was matig en het stro onverkoop baar, ook de conservenerwten ma tig tot slecht. Daarentegen consumptie- en voererwten gezien de omstandigheden redelijk. In de omgeving van St.-Maartensdijk en St.-Annaland leden de gewassen door de zware hagelbui van 30 ju ni ernstige schade (uiteenlopend van 30 tot 80 en zelfs 100%). Volgens het jaarverslag zijn de zorgen voor de akkerbouwer in 1988 weer gestegen. Van alle kan ten wordt druk uitgeoefend om de kosten te verhogen en de op brengsten te verlagen. Genoemd wordt de heffing op graan, terwijl ook de milieuheffing, de bestrij dingsmiddelenwet en het verplicht keuren van de spuitmachines ver wacht worden. "Door al die hef fingen die opgedragen worden, zal het steeds moeilijker worden een bouwplan samen te stellen waarvan nog een redelijk arbeids inkomen te behalen is." Privatise ring van de voorlichting zal voor de toekomst inhouden dat de agrariërs mee moeten helpen betalen. Voor de glastuinbouw was 1988 een redelijk goed jaar, maar voor de bloemzaadtelers was het zeer slecht. Ook het proefveld van de studieclub verhagelde volkomen. Op 6 februari houdt de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting de alge mene ledenvergadering in Tolrust. Op de agenda staat onder meer een voorstel om de contributie van de tuinbouwleden te verhogen van 75 naar 130 gulden. Bij de bestuursverkiezing zijn vice- voorzitter B. Vermuë uit St.- Philipsland en J.F. van Oorschot te Tholen niet herkiesbaar, A. Ge luk uit Tholen is dat wel. Als nieuwe kandidaten worden voor gesteld D. Goense uit Anna Jaco bapolder en C.P. de Rijke te Tholen. Na de pauze spreekt ing. A. Remijn over 'De nieuwe bestrijdingsmiddelenwet voor het reinigen van de spuitmachines, en het schoonmaken van de verpak king van de bestrijdingsmiddelen. Vervolgens vertelt A.J. Marinissen over de resultaten van diverse ak kerbouwgewassen op de proef- boerderij Rusthoeve te Colijnsplaat. Het aantal akkerbouwleden van de vereniging steeg met 5 tot 218 (met een oppervlakte van 7.200 ha); tuinbouwleden zijn er 34, één meer dan een jaar geleden, en het aantal leden van de zaadteeltstu- dieclub daalde met 5 tot 144.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 11