Boeren kijken naar de toekomst Meer geld voor asiel 20% Meer bezoekers museum De Meestoof 15 C. van den Berge neemt na jaar afscheid als voorzitter Veel pendelaars thuis in winter ■lO 15 15 IE Cfl El M 0 Uien 18 cent Boete van 18.000 gulden Tijdens gezinsstudiedag Tholen en Sint-Philipsland in Meulvliet - - f 1.500f- voor vakantiebeurs m m Donderdag 19 januari 1989 DE EENDRACHTBODE 19 "De toekomst is onzekerder dan ooit. De landbouw wankelt." Die woorden gebruikte secretaris Chr. Bur gers van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting don derdag tijdens de gezinsstudiedag. Hij vroeg zich af of de boeren zich dit wel bewust zijn en waarschuwde dat men meer solidair met elkaar moet zijn. "Solidariteit geldt nu nog in de eerste plaats het eigen gezin." Nieuwe teelten Kwaliteit Fruitteelt Milieu Voorloper Tholen blijft zwerfdieren naar Bergen brengen Het is voor Tholen aanmerkelijk goedkoper om zwerf honden en -katten onder te brengen in het asiel in Ber gen op Zoom, dan zelf een dierenasiel op te zetten. De commissie financiën adviseerde daarom positief over een verhoging van de subsidie met ruim 9.000 gulden. Afschuiven Dit jaar expositie 'Boerderij en Platteland' Het streekmuseum voor Tholen en Sint-Philipsland De Meestoof trok vorig jaar 2.471 bezoekers, dat was 20% meer dan in 1987. In het jaarverslag van het mu seum worden het Museumjaar en de activiteiten in dat verband genoemd, alsmede de kleding-tentoonstelling en het schoollokaal. Ook de proef om langer (tot 1 ok tober) open te blijven lijkt geslaagd. Groene energie Behoeder van stijl en clubtraditie bij Eegedima Tholen Wateroverlast Dienstbaar c Individualisering Werkloosheid 366 mannen en 197 vrouwen sk- f - Die roep om eensgezindheid klonk ook door in de inleidingen van de verschillende sprekers. Thema van deze dag was: Boeren in de jaren '90. De studiedag werd in Meulvliet georganiseerd door de Vereniging voor Bedrijfsvoor lichting, ZLM-kring en agrarische commissie van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen op Tholen en Sint-Philipsland alsmede RAK Tholen, in samenwerking met het consulentschap voor de akker bouw en de tuinbouw te Goes. "De knelpunten onderkennen en dan samen naar oplossingen zoe ken," zo vatte consulent ir. L.Th.J.M. de Wit het samen. Hij voorzag niet voor iedereen een even perspectiefvolle toekomst: "De eigen zelfstandigheid zal of fers kosten." Aanpassing van het bedrijf is volgens hem noodzake lijk, terwijl een ondernemer ook de durf moet hebben om risico's te nemen: "De kost gaat voor de baat uit." Hij hield zijn gehoor voor dat er meer marktgericht ge produceerd moet gaan worden, waarvoor samenwerking tussen producenten (boeren) en verwer kende bedrijven onontbeerlijk is. Ir. C.A.C.J. Oomen (directeur voor de landbouw, natuur, voed selvoorziening en openluchtre creatie in Zeeland) voorzag een afname van het aantal bedrijven op Tholen/Sint-Philipsland met 30% in de komende 15 jaar. Hij had geen verklaring voor het feit dat de terugloop van 2% per jaar op Tholen een half procent hoger ligt dan in Zeeland. Door die te rugloop zal de gemiddelde be- drijfsgrootte (nu 20 hectare) flink toenemen. Volgens Oomen moet de boer zijn energie stoppen in het zoeken naar kennis en arbeidsintensieve teelten. "Nieuwe initiatieven moet men niet steeds neerbuigend be kijken." Hij wees op de subsidie mogelijkheden daarvoor. "Maar u moet wel onderzoeken hoe de afzet geregeld is, anders, zijn er grote risico's." Vanuit de zaal werd nog ingegaan op de arbeidsbezet- A.P.B. uit Tholen kreeg van de economische politierechter in Middelburg 18.044 gulden boete voor het illegaal afleveren van 5800 kilo kabeljauw in het Belgi sche Zeebrugge. Hij loste daar naast nog 3060 kilo in Scheveningen. B. had slechts ver gunning voor 3000 kg. Hij kreeg als eerste een boete van honderd procent van de besomming. De firma S. uit Tholen zou vol gens de officier van justitie een nog veel grotere boete(85.000 gul den) moeten krijgen voor het ille gaal vangen van 48.000 kilo kabeljauw. Omdat er volgens de raadsman bij soortgelijke zaken in Den Haag slechts een symboli sche boete gegeven zou zijn, wilde de rechter de zaak eerst onderzoe ken. Bij nog drie andere zaken te gen S., waarbij 4600, 7600 en 15.000 gulden boete was geëist, wilde de rechter ook eerst onder zoek. Alleen voor het illegaal aan voeren van 1500 kilo kabeljauw was het bewijs volgens de rechter wettig en overtuigend bewezen. Daarvoor kreeg S. 2900 gulden boete. Aan de veiling te Sint-Annaland werd dinsdag 17 januari 13 ton ui en maat 40 opwaarts klasse 2 aan gevoerd. Ze brachten een prijs op van f. 18,10 per 100 kilo. ting bij intensieve gewassen, uit gaande van grotere bedrijven in de toekomst. Het antwoord van Oo men kwam er op neer, dat even tueel vreemde arbeid kon worden aangetrokken. "We mogen ons gelukkig prijzen dat we daar van af zijn," reageerde de vraagsteller. Oomen roerde ook de kwaliteits verbetering aan, wat samenhangt met de consumentgerichte markt. Er zou een differentiatie in pro ducten ontstaan (bv. gele, groene, rode en paarse paprika's), met na me in de tuinbouwsector. Uit de zaal werd gevraagd of de eisen zouden worden aangepast, wan neer er in een bepaald jaar door omstandigheden geen kwaliteit is. "Waar niet is, verliest de keizer zijn baard," zei Oomen. Hij wees er op, dat 'kwaliteit' geen abso luut begrip is. "Het betekent: ge schikt voor het doel waarvoor het gebruikt wordt." Bij geïntegreerde landbouw komt de kwaliteit vol gens Oomen niet in het geding. Telersgroepering per gewas was volgens commercieel directeur A.W. Bierens van Cebeco- Zuidwest een pluspunt voor de kwaliteit. Evenals bedrijfsvoor- lichter L.N. Bax was hij van me ning dat de afzet niet beïnvloed kan worden. "Die bundeling maak je nooit Europees, je krijgt nooit blijvend meer geld voor je product, maar wel homogenere partijen en dat is 'n stukje kracht," vond directeur C. Meyer van C. Meyer b.v. te Kruiningen. Hij zei ook dat aan hele vroege rassen aardappelen minder speci fieke kwaliteitseisen gesteld wor den en pleitte ervoor om de veelgevraagde Bintjes in het bouwplan te houden. Meyer vond dat de afzetorganisa ties zich actief moeten bezighou den met het stimuleren van het kwaliteitsbesef, bijvoorbeeld door het geven van premies. "Het is nodig om de kundigheid op een goede manier in te zetten om tot betere producten te komen." Kwa liteit zou ook meer afzetmogelijk heden geven, hield dhr. Bierens de aanwezigen voor. "Gezien de overproductie is er in de toekomst nog alleen een prijs voor kwali teit; géén kwaliteit, géén prijs," meende hij. Aan de kwaliteit van de uien is, al dus dhr. Meyer, het laatste jaar positief gewerkt. "We moeten el kaar niet in de put praten, want ons land is nog steeds de grootste uienexporteur." Hij gaf toe dat er de laatste jaren geen verdiensten waren. "Er is teveel gekeken naar een teelt gebaseerd op kilo opbrengst." Meyer voorzag bin nen vijf jaar een winstgevende productie voor een beperkt areaal uien. Zowel Oomen als De Wit hielden de zaal voor, dat de fruit teelt in het zuidwesten een goede toekomst heeft. De Wit: "Zeeland ligt klimatologisch in een gunstige hoek, we hebben de kennis en op dit moment een goed afzet- systeem." De eisen die in de toe komst aan niet-Nederlands fruit gesteld zullen gaan worden, kun nen volgens hem de score van het vaderlandse fruit verhogen. "Voor sommigen zou omschake ling op fruit perspectieven bieden, zeker met zoet water," zei Oomen. Als dat zoet water er niet zou ko men, was dat volgens hem een ge limiteerde factor. "Je moet twee keer denken voor je daar nee te gen zegt, zeker gezien de weg die nu hier is ingeslagen. U stelt door uw systeem in ieder geval de be schikbaarheid veilig." Oomen noemde zoet water voor sommige teelten 'bittere noodzaak', terwijl er een zwakke schakel zou ont staan als één productiefactor in de min staat. Het milieu staat landelijk zo in de belangstelling, dat dit onderwerp ook op de studiedag niet on besproken kon blijven. "De land bouw heeft het volste recht om stelling te nemen tegen het verwijt dat er aan de zorg voor het milieu niets gedaan is, gezien de al geno men maatregelen," zei Oomen. Hij vond dat men zich moest be zighouden met de vraag, hoe min der afhankelijk te worden van chemische gewasbestrijdingsmid delen. Een antwoord meende hij te vinden in de geïntegreerde land bouw. De productievolumes zul len daarbij nauwelijks afwijken en het brede bouwplan komt te rug, aldus Oomen. "Als het ons niet lukt die weg te gaan, denk ik dat de gevolgen nog veel groter zullen zijn." Ook Bierens zag geïntegreerde landbouw als één van de metho den om gewasbestrijdingsmidde len terug te brengen. "Ik zeg niet: da's de oplossing, maar we moe ten geen valse hoop wekken." Oo-' men benadrukte dat het een keihard gegeven is, dat in ons land het hoogste percentage werkbare stof wordt gebruikt in de landbouw. "Ik gun ieder een goed bestaan in de landbouw, maar wie overweegt boer te worden moet goed naden- Toch schrokken de commissiele- zegde hierover in de gemeenteraad den van de verhoging. "Ongeveer 150 gulden per dier is niet weinig," zei I.C. Moerland, J.L. van Gorsel gebruikte de woorden 'nogal kras' en M.A. van Beek noemde de stij ging 'fors'. Wethouder P. van Schetsen verklaarde dat het voort bestaan van het asiel in het geding was geweest, want de laatste vier jaar was er steeds een tekort van rond de 30.000 gulden. De groot ste kostenpost wordt de 81 gulden voor tatoeage en inenting, die een jaar geleden wettelijk verplicht zijn gesteld. Maar P. van Belzen had daarover zijn bedenkingen: "Wie hu een dier in het asiel ophaalt, betaalt toch de kosten van inenting en ta toeage?" Ambtenaar C. Meertens kon niet anders dan concluderen, dat het asiel die kosten daardoor twee keer ontvangt. Van Schetsen nadere informatie toe. Op een vraag van M. Dijke zei de wethouder, dat de door de ge meente Bergen op Zoom gestelde voorwaarden gevolgd moeten worden om het asiel te kunnen ge bruiken. Utbreiding van de opvangperiode van twee naar drie weken was geen wettelijk voorschrift, kreeg Van Beek te horen. J.L. van Gor sel had er moeite mee. "Voor hon den is het acceptabel, maar voor katten - een landelijk probleem - vind ik 14 dagen gewoon zat." De opvang van zwerfdieren op zich betitelde hij als 'het afschuiven van een taak van de burger naar de overheid toe'. De speciale tentoonstelling voor dit jaar is getiteld 'Boerderij en Platteland' en zal worden ge opend door burgemeester T.A. Vogel van Sint-Philipsland. Op 16 maart wordt de ledenvergadering gehouden in De Gouden Leeuw in Scherpenisse. Het ledental van het streekmu seum bleef met 340 vrijwel gelijk. In het bestuur legden mevr. M. Mol-Geluk uit St.-Annaland en A.J. Smits uit Stavenisse hun functie neer. Beiden waren vanaf de oprichting in 1973 bestuurslid. Als nieuwe bestuursleden werden drs. W. Heybroek uit Tholen (voorzitter van Huis en Heem) en de dames W. Nelisse-Kleywegt (St.-Maartensdijk) en C. Stoutjesdijk-Engelvaart (Stavenis se) gekozen. In het najaar over leed vice-voorzitter J.A. Klompe uit Anna Jacobapolder, die het museum o.a. vertegenwoordigde in de Zeeuwse Museumfederatie. ken alvorens die stap te zetten. In schatting van de toekomst moet bepalend zijn, niet het verleden," zei Oomen. Hij vond niet dat er op Tholen en Sint-Philipsland een overschot aan landbouwgrond was, hoewel er in de toekomst pro ductiepotentieel moet verdwijnen. Omdat prof. Van Arkel, die een inleiding zou houden over de landbouw na 1992, door vlieg tuigcontroles niet tijdig uit Duits land terug was, nam Oomen zijn taak over. De effecten van de Eu ropese eenwording zijn in zijn ogen voor de landbouw indirect, want de landbouw is een 'voorlo per'. Oomen verwachtte dat de controle van de grenzen zou ver schuiven naar de bedrijven. "Daarom moet toetsing van de re gels overal gelijk zijn." De Wit en Meyer waren het daarmee roerend eens. "Die ontbrekende uniformi teit belemmert ook na 1992 de handel," meende Meyer. Zowel Oomen als Bierens zagen de schaalvergroting zich voortzetten en de grenzen overschrijden. Mevrouw C.C. Stoutjesdijk- Engelvaart, die de middagbijeen komst opende, vroeg zich af of de agrarische sector niet meer naar buiten zou moeten treden. "Voor de promotie en presentatie van Zeeland op de vakantiebeurs in Utrecht betaalde de provinciale VVV een ton en daarnaast spon sorde het bedrijfsleven nog. En het heeft resultaat, want de uitga ven voor vakantie zijn vorig jaar met 17% gestegen. Dus het voed selpakket is duidelijk het kind van de rekening." Oomen noemde de kans dat de consumptie zal toene men erg klein, ook al omdat bin nen de E.G. de bevolking terugloopt. De perspectieven voor groene De teelt van vroege aardappels bleef niet onbesproken tijdens de gezinsstudiedag. Bedrijfsvoorlichter L.N. Bax bekeek de opbrengst bij verschillende teeltfre quenties en adviseerde de telers zich meer op de bin nenlandse markt te richten. Voor de jaren na 1992 is kwaliteithet trefwoord. Hier worden aardappelen gepoot in de Noordpolder bij Sint-Maartensdijk. energie en de productie van etha nol zagen zowel De Wit als Oo men niet erg zitten. De Wit: "Voor een c.v.-ketel van 50 kW heeft u 7 hectare stro nodig. Dan is er in heel Nederland geen stro genoeg om Zeeland te verwar men." Wat ethanol betreft, zijn er volgens Oomen goedkopere mid delen die hetzelfde effect geven. "Je moet bovendien uitgaan van een lage prijs en grootschalige be drijven." Bedrijfsvoorlichter Bax vertelde over bedrijfseconomische uit komsten bij verschillende bouw plannen. Hij vroeg zich af of de Thoolse boeren zich niet wat meer op de binnenlandse markt zouden moeten richten, gezien het feit dat in 1986 nog 22.500 ton vroege aardappelen uit het buitenland werden ingevoerd. "Boer zijn in het jaar 1990 blijft een futuristische blik," conclu deerde ZLM-kringvoorzitter M.C.J. Kosten aan het eind van de dag. Vanavond, donderdag 19 januari, houdt t.v. Eegedima haar jaarlijkse algemene ledenvergadering. I)aar zullen de normale huishoudelijke za ken worden besproken, zoals elke vereniging -'t zij groot of klein- ge woontegetrouw doet. Het Anjerfonds heeft een toezeg ging gedaan voor een financiële bijdrage in het zoeken naar een oplossing voor het vochtpro- bleem. Metingen in het gebouw wijzen op doorlopend te hoge vochtgehaltes. In de winter ont stond er schade door waterover last in de kelder van De Meestoof. De gemeente heeft daarom een automatisch pompje geplaatst. In 1988 werden door schenkingen zowel de kleding-afdeling als het Reimerswaal-bezit belangrijk uit gebreid. In het kader van het Mu seumjaar werd door het streekmuseum meegewerkt aan tentoonstellingen in Zierikzee, Middelburg en Oostburg. Voor de tennisvereniging is er aan deze vergadering toch een apart punt toegevoegd dat wezenlijke veranderingen te weeg zal bren gen. Voorzitter C. van den Berge neemt namelijk na 15 jaar af scheid als voorzitter. Al eerder had hij plannen om de hamer over te reiken. Maar nu is het zo ver dat hij reglementair aftreedt en een ander zijn taak over zal ne men. Wie, is nog niet met 100% zekerheid te zeggen; genomineerd staat Hans Josen, zeer actief lid van Eegedima en tot nu toe sterk betrokken bij de technische acti viteiten. Voorzitter zijn, en dat op de ma nier zoals Van den Berge dat doet is een hoofdstuk apart. Zeker is dat hij het intensief vanuit grote clubliefde doet en geheel op zijn eigen wijze. Zijn toespraken bij vergaderingen, huldigingen na wedstrijden, of afscheidswoorden gericht tot vertrekkende mede bestuursleden, genieten een zeke re faam. Niet alleen bij de eigen tennisclub, maar ook in de regio, om niet te spreken van het verdere district. Overigens, wie tennis op Tholen zegt, zegt 'Familie van den Berge': 3 kinderen die C- speler zijn en 1 B-speler en daar bij een zoon die de papieren voor tennisleraar heeft. Dat bewijst wel dat tennis leeft bij dit gezin. Zelf wil de vertrekkende voorzit ter allereerst spreken over de functie van voorzitter in het alge meen. "Voorzitter zijn, is uiter mate dienstbaar zijn voor je club. Het is een brugfunctie die samen moet brengen, een goede voorzit ter houdt het stel bij elkaar. Ver der moet je coördineren en repre senteren. Het begrip manager zijn dat tegenwoordig meer en meer opgang maakt, klopt vol gens mij niet bij een amateurver eniging. Je moet geen directeur zijn, je moet de club dienen. En je bent bovenal behoeder van stijl en clubtraditie," aldus Cees. Eegedima -de club bestaat dit jaar 20 jaar- is gegroeid van een 30 mensen tellend gezelschap naar bijna 300 leden. Het eerste toer nooi kostte ruim dertig gulden, nu zijn er enkele duizenden gul dens met zo'n happening gemoeid. Van den Berge was ook bij de oprichting betrokken. Hij kijkt met veel plezier terug op het ont staan van alle uitbreidingen - van 1 baantje naar 4 banen met licht en niet te vergeten de minioren- baan. Verder vanhet houten hok je -eigenlijk van niets- naar de kleedlokalen en de gezellige kanti ne die in 1988 verbouwd werd en de naam 'Baan 5' draagt. De voorzitter had met 7 baanbeheer- ders te maken en met 7 trainers. Hij haalde met nog enkele ande ren het horeca-diploma om te kantine te kunnen runnen. "We zijn van een onbekend club je naar een volwassen club met aanzien gegroeid. Er is veel aan dacht voor de ontwikkeling van onze jeugd. In een vereniging moet je een structuur, een plan hebben. Daarom hebben we de jeugd sterk gestimuleerd, niet al leen via gemeentelijke subsidies, maar ook met bijdragen uit club verband. En het is niet voor niets geweest. Momenteel telt Eegedi ma meer dan 20 competitie-teams en daarvan spelen er enkele op hoog niveau. Dat wil niet zeggn dat de recreatieve kant van de ver eniging vergeten wordt. Een even wichtige ontwikkeling van recrea tiesport en wedstrijdsport is van groot belang. Er zijn clubs die hun grenzen teveel naar de recrea tieve of naar het wedstrijdver band verlegd hebben. Daardoor heb ik meerdere clubs hun vitali teit zien verliezen," aldus Van den Berge. "Tijdens mijn voorzitterschap heb ik geprobeerd een club te hel pen vormen waarbij iedereen zich thuis voelt. De organisatie en pre sentatie van activiteiten mag nie mand afstoten. Er bestonden bij Eegedima-voorzitter C. van den Berge(links) in zijn element bij de heropening van de uitgebreide kantine van de tennisvereniging in Tholen. de oprichting van de vereniging niet alleen principiële bezwaren, maar vooral ook sociale en cultu rele. Tennis werd toen immers ge zien als een elite-sport. En welke échte man ging er nou tennissen? Nu ziet men in dat ten nis een sport is voor iedereen die men tot op hoge leeftijd kan be oefenen. Dat is in feite een gat in de markt, want er zijn weinig sporten die je kunt beoefenen tot je tachtigste." "Iets waar ik met lede ogen naar kijk," gaat Van den Berge filoso ferend verder, "is de individuali sering in de maatschappij die he laas ook het verenigingsleven aan tast. Alle verenigingen, ik spreek dus niet alleen over Eegedima, krijgen hier steeds meer mee te maken. Ik zou graag willen dat wéér velen actief mee gaan leven met het wel en wee van hun club: vergaderingen bezoeken, deelne men aan evenementen en activi teiten enz. In ieder geval dient het beleid van de club hierop gericht te zijn." Vanavond legt hij toch de voor zittershamer neer. Dat wil echter niet zeggen dat hij zich tussen de grijze massa voegt die vanaf de kant toeziet hoe alles reilt en zeilt. Allereerst is Cees van den Berghe morgenavond actief op het Thoolse sportgala als voorzitter van de commissie sport van de ge meente Tholen. Daarnaast zal hij zijn activiteiten als consul van de ANWB intensiveren. Consul voor toerisme en recreatie, waaronder waterconsul - dat is de omschrij ving van de taak voor iemand die het 'oog en het oor' van de ANWB in de regio is. Plannen ge noeg dus voor iemand die zich met veel overtuiging voor een be paalde taak inzet. Een meerderheid van b. en w. van Tholen stelt de gemeenteraad voor, om 1.500 gulden uit te trek ken voor deelname aan de vakan tiebeurs in Utrecht. Overigens is die beurs al achter de rug, want ze vond plaats van 11 t/m 15 januari. De deelname vond plaats in sa menwerking met •streek-VVV, Thoolse kampeerbedrijven, mid denstandsfederatie, exploitanten van sportvisboten en het hotelwe zen. De gemeenteraad beslist maandagmiddag over het krediet. Verder bespreekt men een verzoek om subsidie van Youth for Christ Tholen. Het exploitatietekort is voor 1989 begroot op 490 gulden. Ook komen een aantal begro tingswijzigingen aan de orde. Voor de waakvlamovereenkomst Schelde-Rijnkanaal is f. 7.790,- nodig. De bijdrage regionale brandweer blijkt te laag geraamd te zijn, er moet f. 27.464,- meer worden betaald aan het streekge- west dan was gedacht. De bijdra ge aan de Indicatiecommissie moet met f. 1.473,- worden ver hoogd en die aan het R.E.C. met f. 1.934,-. De werkloosheid van mannen is op Tholen en St. Philipsland toegeno men van 253 tot 366. Bij vrijwel alle beroepsgroepen nam het aanbod toe. Hoofdzakelijk is dit toe te schrijven aan seizoensinvloeden. Ook. bij de vrouwen steeg het aanbod van 170 tot 197. Deze toename was o.a. te zien bij de sectoren kantoorpersoneel en los arbeidsters. De vraag naar arbeidskrachten daalde van 26 tot 20. In vergelijking met december 1987 zijn nu 42 mannen minder en 2 vrouwen meer als werkzoekende geregistreerd. De vraag ligt nu lager. Onderstaand overzicht geeft een juist inzicht in de ontwikkeling van de werkloosheid per beroepsgroep in vergelijking met de vorige maand en de overeenkomstige maanden van het vorige jaar. Beroepsgroepen 1987 1987 1988 1988 nov. dec. nov. dec. MANNEN Bouwnijverheid 31 48 30 49 Grondwerken 37 53 22 48 Metaalnijverheid 39 45 31 39 Landbouw 27 46 23 49 Handel 18 21 13 17 Horeca 5 6 4 4 Scheepvaartpersoneel 9 11 7 7 Niet varend verk.pers. 29 33 10 16 Kantoor en onderw.pers. 25 22 24 30 Sociale- en geneesk. zorg 4 4 4 6 Los arbeiders enz. 78 83 70 80 Overige beroepsgroepen 29 36 15 21 Totaal werkloze mannen 331 408 253 366 VROUWEN Verkoopsters 33 35 24 25 Serveersters 9 10 10 12 Niet varend verk.pers. 3 2 6 7 Kantoor- en onderw.pers. 37 43 38 49 Sociaal- en geneesk. pers. 16 16 24 22 Huishoudelijk personeel 23 23 18 17 Los arbeidsters en pers. alg.d. 35 47 34 45 Overige beroepsgroepen 37 47 30 47 Totaal werkloze vrouwen 172 195 170 197 Totaal aanvragen M/V 25 26 26 20 PLAATS VAN INWONING Gemeente Sint-Philipsland Gemeente Tholen Overzicht schoolverlaters en JEUGDIGEN Jonger dan 17 jr 17 jaar 18 jaar 19 jaar 20 jaar 21 jaar 22 jaar 23-24 jaar 25-29 jaar MANNEN VROUWEN 52 17 314 180 366 197 overigen naar leeftijd t/m 29 jaar MANNEN VROUWEN school ver-Overigen school verl. Overigen laters 3 5) 8 6) 2 2) 2 1) 2 0) 1 1) 1 1) 0 0) 1 1) 2 3)« 3 1) 3 1) 7 4) 10 3) 13 5) 8 4) 20 8) 37 (26) laters 6 4) 7 7) 6 6) 7 6) 4 4) 1 2) 1 0) 2 2) 2 2) 0( 0) 5 3) 5 3) 2 4) 8 6) 8 6) 9 4) 13 (11) 27 (25) Totaal De tussen haakjes geplaatste 20 (17) 103 (55) 36 (33) 77 (62) cijfers zijn cijfers van de vorige maand. Het werkloosheidspercentage, berekend van de afhankelijke beroeps bevolking. WERKLOOSHEIDSPER CENTAGE MANNEN VROUWEN TOTAAL Rayon Tholen 8,2% 14,1% 9,6% Rayon Zierikzee 10,5% 19,1% 12,6% Rayon Goes 7,3% 16,2% 9,5% Gewest Goes (Tholen, Goes, Zierikzee 8,1% 16,5% 10,2% Provincie Zeeland 8,3% 16,0% 10,3% Nederland 12,5% 18,0% 14,2% Bouwnijverheid Door inkrimping/vermindering der werkzaamheden werd een aantal bouwvakkers ontslagen. Het ligt in de verwachting dat de meesten van hen weer op korte termijn terug in dienst kunnen treden bij hun laatste werkgever. Het huidige aanbod ligt op hetzelfde niveau als een jaar ge leden. Opgemerkt zij dat diverse mensen als pendelaars kunnen wor den beschouwd. Grondwerken Ook bij deze sector nam het aanbod fors toe. Onder deze werkzoeken den bevinden zich eveneens veel pendelaars. Het ligt in de verwachting dat het aanbod in deze beroepsgroep nog iets zal toenemen. Ook zal een groot aantal werklozen over enkele maanden weer terug in dienst treden bij hun laatste werkgever. Metaalnijverheid Tijdens de afgelopen maand werden nog enige metaalbewerkers ontsla gen. Hierdoor nam het aanbod iets toe. Het huidige aanbod ligt nu la ger dan een jaar geleden. Landbouw en aanverwante bedrijven Door het einde van het seizoen in de landbouw en bij de plantsoenen diensten nam het aanbod flink toe. Hoofdzakelijk kan dit aanbod als seizoen werkloos worden beschouwd. Handels-, kantoor- en onderwijzend personeel Bij de mannen zijn onder de handelssector 17, en bij de vrouwen 25 personen geregistreerd. Bij de sector kantoor betreffen deze cijfers resp. 30 en 49 mensen. De werkgelegenheid in deze sectoren is gezien het aanbod te gering. Sociale en geneeskundige zorg Bij de mannen bevinden zich onder deze beroepsgroep 4, en bij de vrouwen 22 mensen. Ook hier dus aanzienlijk meer vrouwen als werk loos geregistreerd. Huishoudelijk personeel Dit aanbod omvat een 17-tal vrouwen. Los arbeiders en personeel algemene dienst Door vermindering der werkzaamheden bij de diverse sectoren in het bedrijfsleven nam het aanbod van los arbeiders - zowel bij de mannen, alsmede bij de vrouwen - iets toe, aldus de directeur van het Arbeidsbu reau Tholen, J.P.M. van der Male. Interieurverzorging Joosse Langstraat 2-4 4341 EE Arnemuiden Telefoon 01182-1273 b.g.g. 1544

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 19