Landelijke pers bewondert het zorgverbredingsproject Tholen Vergeet Mij Niet wordt E.V.A. Tholen 0p zoek naar kunst Engelse Halifax met 7 man neergestort bij Striienham 'Widening scope of care' Geborgen bemanning Rijks nu ook 'n gymnasium Excursie ministerie van onderwijs in m.l.k.-school de Veste DE VESTE Foto's bestellen De Brug 40 jaar Tegen Haar Wil zoekt in Zeeland vrijwilligers Duitse Oberfeldwebel bedreven met jager in nacht van 12 juni 1943 In Weihoek en Tholen? Donderdag 19 januari 1989 DE EENDRACHTBODE 15 Een kind is geen probleemkind als het moeilijk leert, maar er kan een probleem zijn waardoor het kind moeilijk leert. Zo'n probleem kan door de onderwijs kracht worden onderkent. En met hulp vanuit het speciaal onderwijs worden aangepakt waardoor het kind op zijn eigen school kan blijven en niet overge plaatst naar bijvoorbeeld De Veste in Tholen, een christelijke school voor moeilijk lerende kinderen. Eigen leerkracht Daling leerlingen Veste Regionaal Ihoiem Zorgverbredingsprojekt Een beetje meer Persmap Emancipatorische Vrouwen Activiteiten De stichting voor vrouwenactiviteiten Vergeet Mij Niet is niet meer. De vrouwen die zich voor de werk groep sterk maken, hebben gekozen voor een andere invalshoek en vonden het daarom ook raadzaam dat de naam gewijzigd werd. Vanaf nu gaat het over EVA-Emancipatorische Vrouwen Activiteitep. "IK VOEL NIETS VOOR EEN CASINO". &e todden, Naar 1992 Het vormings- en ontwikkelingswerk van het REC heeft in de roos geschoten met de cursus "Kunst en kuituur van alledag". In Goes moest men zelfs een wachtlijst aanleggen voor de geïnteresseerden. Want diegenen die deelnamen aan de 8 bijeenkomsten en 2 excursies waren daarover zeer enthousiast. Bewuster De nacht van vrijdag 11 op zaterdag 12 juni 1943 was als alle zomernachten tijdens de oorlog. Laat in de avond al hoorden we het gezoem van de aankomende Engelse luchtvloot. Dat ging over in motorgeronk, wat weldra begeleid werd door het gebulder van Duits luchtafweergeschut en het geratel van mitrailleurs van de Engelse bommenwerpers en Duitse nachtjagers. Door A.G.A. Verswijveren Grotere actieradius Drama Poortvliet Scherpenisse Slachtoffers Zware bommen Volgens directeur W. Peeks van De Veste is het beter dat de kinde ren die problemen hebben met le ren -met de nodige aandacht- ge woon op de school blijven waar ze zijn begonnen, dan de leerlin gen te verwijzen naar gespeciali seerde scholen. De voortdurende groei van het speciaal onderwijs is voor Peeks een zorg. Om sociale- en pedagogische redenen wijst de directeur deze ontwikkeling af: "Een vereniging", zo zei hij dins dagmorgen tegen zo'n 20 journa listen die onder leiding van de j voorlichter van het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen een bezoek brachten aan De Veste. Dit keer geen persconferentie, maar een bijeenkomst voor verte genwoordigers van landelijke- en regionale dagbladen, tijdschriften en radio die deelnemen aan een persexcursie, is van het Ministe rie. Een uitstapje van drie dagen, dat dinsdagmorgen om half tien in De Veste met koffie en verse bolussen begon. Vertegenwoordi gers van Avro-radio, Het Parool, Friesch Dagblad, Het Vrije Volk, Reformatorisch Dagblad, Ge meenschappelijke Persdienst, Al gemeen Nederlands Persagent schap, Trouw, NRC-Handelsblad waren onder anderen present om kennis te nemen van het werk dat op en vanuit De Veste wordt ver richt: zorgverbreding. Dit zogenaamde regionaal zorg verbredingsproject Tholen (en sinds 1987 ook Sint Philipsland) ging in 1985 van start. Samen met het Pedagogisch Centrum Zee land (RPCZ) ging De Veste aan de slag om 'de zorg voor indivi duele kinderen in het regulier on derwijs te verbreden'. Het doel van het project is om leerkrachten in het basisonderwijs deskundiger te maken zodat kinderen met leer moeilijkheden in een vroeg sta dium extra aandacht gegeven kunnen worden. De opvang van dergelijke leerlingen wordt in de eerste plaats gedaan door de eigen leerkracht. Om die leerkracht te ondersteunen, organiseert De Veste en het RPCZ speciale kur- •sussen. Verder streeft het zorgver bredingsproject ernaar om de on derlinge hulp tussen de verschil- lende leerkrachtenopde basis- scholen te stimuleren. Waar één leerkracht niet uitkomt, kunnen twee leerkrachten dat wel. Om dat te bereiken, is er gewerkt aan de verbetering van de organisatie op de school die deelneemt aan het project. (Momenteel II). Dit heeft tot gevolg gehad dat er een coördinator op elke school werd aangesteld die onder meer leerlin genbesprekingen regelt. Grote na druk wordt er gelegd op de ver antwoordelijkheid van het gehele schoolteam voor de ontwikkeling van het (moeilijk lerende) kind. Een leerling wisselt namelijk bij na elk jaar van meester of juf. Lukt het niet om als team het pro bleem op een bevredigende ma nier op te lossen dan kan de school de hulp inroepen van een deskundige op dit gebied: de or- thodidact Jaap Walhout. Die be kijkt waar de schoen knelt en pro beert met de onderwijsgevende een plan op te stellen. Loopt ook dit vast, dan kan de orthodidact ook zelf het kind be geleiden en/of eventueel verwij zen naar schoolbegeleidingsdienst of De Veste. Directeur Peeks deelde dinsdag mee dat de resulta- derwijs in de regio bleven door de zorgverbreding ook niet uit: het aantal kinderen dat deelneemt aan het speciaal onderwijs ligt hier ver onder het landelijk ge middelde (0.84% minder). In per centages is de deelname op Tho len aan het speciaal onderwijs 2.16%, landelijk is dat 3%. In ge tallen betekent dat plusminus 28.000 leerlingen minder op ruim 100.000 kinderen. Peeks tekent daarbij aan, dat die vergelijking niet helemaal op gaat omdat de problemen in de randstad -waar een toename is waar te nemen van jeugdigen afkomstig uit culturele minderheden in het speciaal onderwijs- verschillen van die van het platteland. Het project wordt tot 1 augustus 1990 door het mi nisterie gesubsidieerd. Het bestuur en de directie van De Veste is daar blij mee, maar Peeks vreest voor verdere bezuinigin gen. Ook de keuze van de over heid om nascholing voor leer krachten een algemeen karakter te geven, wordt door Peeks niet toegejuicht: "Het rendement op termijn is nihil. Het gaat erom de deskundigheid op de basisscholen ten van het project duidelijk merkbaar zijn. Aan de vragen om hulp vanuit de basisscholen is vol gens Peeks te merken dat de schoolteams de zaken dieper heb ben doordacht en deskundiger zijn. De zorgverbreding is verder meer 'ingebed' in het schoolteam. Als gevolg hiervan worden ermin- der kinderen van het speciaal on derwijs verwezen. "Vooral in de beginjaren van het project was de daling van het aantal leerlingen ri- goreus. "Verder zijn de kinderen die nu naar De Veste worden ver wezen 'veel problematischer van aard'. En dat stelt weer extra ei sen aan de leerlingen op De Veste. De gevolgen van het speciaal on- journalisten werden verder de ge legenheid gegeven een kijkje in de klassen te nemen. Gezien het krappe tijdschema was het vra genuurtje vervagen door 'vragen- minuten' maar de persmap was rijkelijk gevuld met informatie over het project dat ook nog op drie andere plaatsen in Nederland wordt uitgevoerd: Leeuwarden, Winterswijk en Rotterdam. Na mens de basisscholen was direc teur A. Nederlof van de Eben Haëzerschool vertegenwoordigd. Als coördinator zorgverbreding van De Rieburch in Sint- Maartensdijk trad J. Uijtedewilli- gen op. Ook de bijdrage van de gemeente Tholen was in de persmap terug te vinden; naast een sticker met het gemeentewa pen, gingen de journalisten ook met de kleurenfolder over de mo gelijkheden van bedrijfsvestiging op Tholen naar huis, een vouw blad over de gemeente Tholen en een plastic tasje met het opschrift 'Op Tholen werkt het'. te vergroten om het kind in de groep te houden". De voorzitter van het bestuur, A.G. van der Sande, zei dat de zorgverbreding zoals die op Tholen en Sint Phi lipsland gestalte begint te krijgen, een kwestie van inzet, energie en tijd is. "Ons doel is om het pro ject te handhaven. We hebben geen ambitieuze doelstellingen, we streven naar volledige en vol waardig onderwijs: zorgverbre ding, graag een beetje meer". B. Latuheru, pedagogisch- didactisch medewerker RPCZ en J. Walhout orthodidactisch me dewerker van De Veste, gaven een toelichting op het project. De In de informatiemap voor de landelijke- en regionale pers die dinsdag de christelijke school voor speciaal onderwijs De Veste in Tholen be zocht, bevond zich een Engelse brochure over het regionaalzorgverbre- dingsproject Tholen, samengesteld door Bob Latuheru en bewerkt door Jos Elstgeest. Op pagina 1 wordt de ligging van Tholen uit de doeken gedaan. Dat gaat als volgt: "The Isle of Tholen, washed by the Easter Scheldt estuary, lies tucked away among the Zealand archipela go which forms the south-western corner of the Kingdom of the Ne therlands. In the old village councils were amalgamated into one new Municipality of Tholen. Two dams and two bridges connect the island to the other islands of the province of Zealand. Its 'capital' is the an cient city of Tholen, although the seat of the administration is to be found in Sint-Maartensdijk". Vertaald: 'Het eiland Tholen, gevormd door het estuarium van de Oosterschelde, ligt verstopt in de Zeeuwse archipel die de zuid westhoek van het koninkrijk der Nederlanden begrenst. De oude ge meenteraden werden verenigd in één nieuwe gemeente Tholen. Twee dammen en twee bruggen verbinden het eiland met de andere eilanden in de provincie Zeeland. De 'hoofdstad' is het oude stadje Tholen, hoe wel het bestuurscentrum in Sint-Maartensdijk is te vinden". De Rijksscholengemeenschap in Bergen op Zoom mag dit jaar be ginnen met een afdeling gymna sium. Daarmee is het een volledige scholengemeenschap op het terrein van het voorbereidend wetenschappelijk en het algemeen voortgezet onderwijs geworden. De schooltypes mavo, havo en atheneum kende 'het Rijks' al. Overigens kon aan de atheneum afdeling al eindexamen worden gedaan in Latijn en was er al een beetje een klassieke traditie. Symbolisch is de start van de klas sieken aan de Rijksscholenge meenschap weergegeven met de tentoonstelling «'Klassiek in Re pliek', een expositie van zo ge trouw mogelijke afbeeldingen van Griekse en Romeinse kunstvoor werpen. De expositie is geopend door staatssecretaris mevrouw Ginjaar-Maas. Wilt u een in de E.B. gepubli ceerde foto graag zelf hebben? Dat kan, als het om futu's van onze eigen redactie gaat. Bel of schrijf naar Eendrachtbude, Postbus 5, 4697 ZG Sint Anna- land, tel. 01665-2752 en u krijgt u» foto-herinnering thuis. De lagere agrarische school De Brug in Steenbergen bestaat veer tig jaar. Dat wordt op 28 januari gevierd met een officiële bijeen komst, waarvoor ook de eerste examenkandidaten (1951) zijn uit genodigd. Op die dag is er verder een reünie voor oud-leerlingen en oud docenten: vanaf 14.00 uur voor de examenjaren 1951 t/m 1985, vanaf 15.00 uur voor de examenjaren 1966 t/m 1979 en vanaf 20.00 uur voor de examenjaren 1980 t/m 1988. Voor deze reünie heeft zich al ruim de helft van het aantal uit genodigden aangemeld. Gré Groenhout, Marjolein van Eyndhoven, Anja Jonkman en Mirjam Kolman vonden de vele werkzaamheden die de groep Tegen Haar Wil-Zeeland wil vrij willigsters gaan werven om de stichting te heractiveren. In sa menwerking met Vrouwen Bellen Vrouwen wordt daarom op 30 ja nuari in Goes een informatiebij eenkomst gehouden. Tegen Haar Wil is een organisatie die directe hulp en begeleiding biedt aan vrouwen en meisjes die het slachtoffer zijn van een vorm van sexueel geweld. Onder meer wordt gezorgd voor de eerste op vang, de begeleiding bij het doen van aangifte bij de politie, juridi sche en medische hulp. Daarnaast wordt getracht doqr het verzame len en registreren van gegevens en door het geven van voorlichting een bijdrage te leveren aan het voorkomen van sexueel geweld. Vorig jaar moesten de werkzaam heden worden opgeschort wegens een tekort aan vrijwilligsters, ter wijl het aantal verzoeken om hulp alleen maar is toegenomen. Daar om worden vrouwen gezocht die zich als vrijwilligster willen bezig houden met telefonische opvang, begeleiding, beheren van de finan ciën, geven van voorlichting, pu bliciteit, deelname aan samenwerkingsverbanden e.d. Voor opvang en begeleiding wor den trainingen georganiseerd. Voor meer informatie: tel. 01100-32233. Je kunt er winnen en je kunt er verliezen. Mijn heer van der Baak erkende dat hij niet graag gokte. OPTICIEN VAN MIL zei: "En toch zou u erbij winnen als u een modernere, méér bij u passende bril kocht. Die bril die u nu draagt, verliest u gezicht mee". "Oké", besliste mijnheer van der Baak. "Ik kies zo'n moderne bril bij u. En een goeie. Want ik gok ook nooit met kwaliteit en vakmanswerk. Da's een goeie hè?" En lachten beiden. ARN. van MIL Bergen op Zoom WOUWSESTRAAT 8 VMN de laatste 8 jaar gedaan had te belangrijk om te stoppen. Men kampte met onderbezetting en ook waren de thema's soms wat zwaar zodat de belangstelling te rugliep. Met de beleidsmede werkster emancipatiezaken van de gemeente Tholen, Yvonne Wollenderff, werd besproken hoe men verder wilde gaan. Gekozen is voor bredere doelstellingen, wil men vrouwen de weg wijzen die met vragen leven over bijvoor beeld hoe te handelen bij sollicita ties, bezoeken aan artsen enz. Een vorm van assertiviteit, aanleren dus. Ook wil men doorgaan op het creatieve vlak. Gebleken is na melijk dat onder het maken van poppen méér naar boven komt dan bij luisteren naar een of an der thema. De doelstellingen zul len worden veranderd en daarvan zal een akte worden gemaakt door mr. Giele uit Goes. De ge meente Tholen en de Kamer van Koophandel moeten van deze wij zigingen op de hoogte worden ge bracht. De werkgroep heeft al een aantal activiteiten gepland. Deze staan open voor alle vrouwen van het eiland Tholen. De 24ste januari zal er een serie van 5 bijeen komsten van start gaan over E.H.B.O. voor thuis. Ada van Zijst uit St. Maartensdijk vertelt over 'Kleine oorzaken, grote ge volgen'. Ook springt men in op de actie "Kuffels voor Afrika" en terwijl men met handvaardigheid bezig is zal er iets verteld worden over Afrika: cultuur en econo mie, enz. Verder wil men de vrou wen leren hun mannetje te staan bij problemen tijdens de vakan tie: wat moet ik doen als de gastank lekt, hoe moet ik een wiel verwisselen? Waar kan ik als er iets misgaat terecht voor papieren e.d. 8 Maart zal weer aandacht worden besteed aan de Internatio nale Vrouwendag. Op langere ter mijn hoopt men een thema "naar 1992" te realiseren, dan zullen door het wegvallen van de gren zen er zeker ook veranderingen voor vrouwen plaats gaan vinden. EVA heeft plannen genoeg. Er is een brief rondgestuurd aan een groot aantal vrouwen die al eer der belangstelling toonden voor de emancipatie-werkzaamheden van Vergeet Mij Niet. Ook EVA heeft weer vrouwen nodig die mee willen werken aan werving van publiciteit, het leggen van contac ten, e.d. Vrouwen die belangstel ling hebben kunnen contact opne men met Gré Groenhout, P. Wer- recorenplein 6, St. Maartensdijk. Onder leiding van docente Gu- drun Beekman kanmen vanaf 14 februari ook in Tholen op zoek naar kunst en cultuur, thuis, op straat en in het land. In de wer vingsfolders wordt gesproken over kunst, die we allemaal kun nen ervaren. Want kunst is niet alleen in de musea, en het is niet altijd ver weg en onbegrijpelijk, maar het komt niet uit de hemel vallen. Mensen proberen vorm aan hun leven te geven door ver driet of vreugde zichtbaar te ma ken in een schilderij, gedicht, boek of beeld. Maar ook door to neel te spelen. En ook architec tuur is kunst, evenals muziek. Meestal hebben mensen het te druk om bewust al die mooie din gen in het leven waar te nemen. Met een cursus als deze wil het REC op een leuke, leerzame ma nier de mensen bewuster maken. Er worden onderwerpen gekozen als 'De beleving van de cultuur om ons Kuituur in huis'. 'Geluid is soms muziek'. 'Kuituur in wij der verband'. 'Kuituur spelender wijs'. 'Kunst en Kuituur'. Eigen lijk is het teveel voor één cursus. In Goes maakte men bv. een ex cursie naar de Zeeuwse Biblio theek. En zo zal men in Tholen ook ingaan op wat schrijvers over Zeeland en met name Tholen pu bliceerden. Aan dit onderdeel wordt medewerking verleend door mensen van de bibliotheek. Maar men zal ook een bezoek brengen aan het carillon, terwijl men samen met een architect de schoonheid of lelijkheid (maar wat is mooi en wat is lelijk) van de eigen kern zal ontdekken. Er wordt gestreefd naar een theater bezoeken er zal een beeldend kunstenaar komen die een diale zing verzorgt. Tussendoor zal Gu- drun Beekman haar leerlingen tot zelfwerkzaamheid stimuleren in een soort "Kunst en Kitsch". Het is een veelzijdige, gevarieerde cur sus. Inlichtingen kunnen worden ingewonnen bij het REC, tel. 01100-31170, Zusterstraat 11 te Goes. Maar ook in de J. van Bloisstraat 29 te Tholen kan men folders ophalen voor dit stukje vormingswerk. En ook in Tholen geldt... wie het eerst komt... De bijeenkomsten worden 's och tends gehouden en zoveel moge lijk zal worden getracht de excur sies ook overdag te organiseren. Ook nu was het weer een angstige nacht. Vanaf de grond priemden zoeklichten in het donker om hoog. Ze probeerden met hun stralenbundels de zware bommen werpers in het licht te krijgen als i doelwit voor de luchtafweer en nachtjagers. Zowel bij de heen- als de terug vlucht hadden de Engelse bom menwerpers heel wat te doorstaan. Hoewel ze zelf zwaar bewapend waren en begeleid wer den door een escorte jagers, wer den ze aan de Nederlandse kust al onthaald op vijandelijke luchtaf weer. Het geschut stond langs de gehele kust en op de vliegvelden in het binnenland, waar de ge vechtsvliegtuigen van de Luftwaf fe stonden. De begeleidende jagers van de Engelsen hadden een beperkt vliegbereik. Was de luchtvloot eenmaal de kust gepas seerd, dan moesten deze snelle, goed wendbare, éénmotorige ge vechtsvliegtuigen het voor gezien houden. De Britse legerleiding had koppig volgehouden dat de zware bom menwerpers altijd het belangrijk ste wapen in een luchtoorloog zou zijn. Het onverwachte succes van de Duitse jachtvliegtuigen en het luchtafweergeschut verstoorde de ze illusie. Bij de aanvankelijke pogingen van de RAF om bij daglicht te opere ren - de doelen waren dan ook be ter herkenbaar - werden onaanvaardbare verliezen gele den. Het werd duidelijk, dat bom menwerpers zonder jagersescorte alleen 's nachts konden vliegen. Later zouden de Amerikanen de Persoonsgegevens van de gebor gen bemanningsleden Page Hali fax 51 squadron: George Edward Evans(36), sgt. boordschutter, echtgenoot van Kathleen Evans uit Scunthorpe, Lincolnshire; ligt begraven op de Canadese begraafplaats te Bergen op Zoom vak 6 Gl. Albert Edwin Brodie(23), sgt. bomrichter, zoon van Charles Alexander en Agnes Brodie uit Liverpool; ligt begraven op de En gelse begraafplaats te Bergen op Zoom vak 3 B4. James John Anderson, fit. sgt. pi loot; ligt begraven op de Engelse begraafplaats te Bergen op Zoom vak 3 C10. Anthony Ribour Helliwell, sgt. navigator; ligt begraven op de oorlogsbegraafplaats te Vlissin- gen rij B graf 9. Frederick John Biddle(34), sgt. boordschutter, zoon van Edward John en Annie Biddle uit West Norwood, Ixmden, echtgenoot van Violet Margaret Biddle uit West Norwood. Ligt ook in Vlis- singen begraven. Op zijn grafsteen staat naast zijn persoonlijke gege vens: 'In memory of my beloved husband forever in my thoughts'. dagtaak overnemen met beter be wapende viermotorige bommen werpers (o.a. Vliegende Forten en Liberators) en escortevliegtuigen met een grotere actieradius. Ook in de nacht van 11 op 12 juni was de Engelse luchtvloot van 783 vliegtuigen met gemiddeld ruim 2 1/2 ton bommen aan boord, van verschillende vliegvelden in Oost Engeland vertrokken voor aanval len op verschillende doelen in het Duitse Düsseldorf. Terwijl de laatste vliegtuigen op de heenweg waren, kwamen de eerste toestel len al terug. Niet alle vliegtuigen hadden het doel kunnen vinden en op de terugweg vlogen ze niet allemaal in formatie, zoals ze ver trokken waren. Tijdens deze nacht verloren de Britten 38 vliegtuigen: dat is 5% of 1 op de 20. Eén der drama's speelde zich af in onze omgeving en zover is na te gaan, was de toe dracht als volgt: Oberfeldwebel Kollar was inge deeld bij de eerste Gruppe van het Nachtjagd Geschwader eerste Staffel van de Luftwaffe met als basis Gilze Rijen. Verschillende keren had hij met zijn nachtjager succes geboekt, zo blijkt uit de Abschussmeldungen der Tages- i nachrichten. Soms meermalen per dag. In de nacht van 11 op 12 juni trof hij een Halifax, die met zeven man aan boord brandend neerstortte, zuidelijk van Poort vliet, in de Oosterschelde. De burgemeester van Poortvliet maakte de andere dag een week- rapport op, bestemd voor de com mandant der Sicherheitspolizei te Zierikzee. Het rapport vermeldt voor 12 ju ni: 'Vermoedelijk is deze nacht rond half twee in de rivier de Oosterschelde een vliegtuig neer gekomen in diep water, waar schijnlijk 1 a 2 km uit de kust bij de haven van Strijenham, ge meente Poortvliet. Vier branden de stukken zijn afgedreven naar de zee; van het vliegtuig is niets meer te zien. Alles is door de gen darmerie uit Poortvliet zonder ge volg afgezocht.' Wellicht zullen er later nog wat wrakstukken gevonden zijn. In elk geval is het lichaam van de pi loot in Scherpenisse aangespoeld. Mevr. De Groen-van der Werf kan zich nu nog goed herinneren, dat hij in het lijkenhuisje te Scherpe nisse lag opgebaard. Zijn naam Anderson noteerde ze in haar dagboekje, wat ze nog steeds bewaart. Woensdag 23 juni werd aan de dijk van de Theodoruspolder te Halsteren een in staat van ontbin ding verkerend lijk aangetroffen. Het werd geïndentificeerd als van sergeant Evans en overgebracht naar het lijkenhuisje te Halsteren. Piloot Anderson en boordschut ter Evans zijn beiden begraven op de geallieerde begraafplaats te Bergen op Zoom. In de buurt van Wilhelminadorp spoelde het lijk van sergeant Biddle aan en omstreeks 26 juni werden nabij Yerseke de stoffelij ke resten opgevist van navigator sergeant Helliwell. Beiden zijn in Vlissingen begraven op de geal lieerde begraafplaats. Verder is vermoedelijk ergens op het eiland Tholen het lijk aan gespoeld van bomwerper sergeant Brodie. Ook hij werd te Bergen op Zoom begraven. Van de overige twee beman ningsleden is niets bekend. Ze staan nog steeds als vermist te boek: telegrafist sergeant D. Glassmann en boordwerktuig kundige sergeant G. Luff. Uit Engelse rapporten van het 51ste squadron blijkt, dat het toestel van de vliegbasis Snaith, gelegen tussen Leeds en Kingston, te 23.51 uur opgestegen was. De bommenlast bestond uit 2 zware bommen van 160 lb, 48 bommen van 30 lb en 630 brand bommen van 41 lb, totaal 680 bommen 2000 kilo. Het dagjournaal van de basis ver meldt, dat niets meer is gehoord van de machine, nadat deze om half twee was neergehaald. Aan te nemen valt, op de heenweg naar Duitsland. Over de berging van de wrakstukken is niets bekend en het kan zijn dat het vliegtuig, met gedeeltelijk niet ontplofte bom men, nog in de Oosterschelde ligt. Na de bevrijding werden de stof felijke resten op de militaire ere- velden te Bergen op Zoom en Vlissingen herbegraven. Hun ste nen op de keurig onderhouden be graafplaatsen zijn de enige herinneringen aan dit gebeuren uit de wrede oorlog. In de winter van 1944-1945 zou er in de Weihoek een En gelse jager neergestort zijn. Het eiland Tholen stond toen nog onder water en niemand was er in de Weihoek terug van evacuatie. Zijn er (later) mensen bij de berging betrok ken geweest? Kan iemand zich iets van die gebeurtenis her inneren? Rond de jaarwisseling 1944-1945 zou er in Tholen een Engelse vlieger begraven zijn. Wie weet daar iets van en/of wie weet wat voor weer het toen was? Bel a.u.b. naar de redac- tie(01665-2752) wanneer u daarover inlichtingen kunt ge ven.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 15