'Bij een harde wind hoor je de vrolijke juffer Gouden speld voor toneelman P. Hommel Winter zonder winter of nog late kou? Euterpe 25 jaar HOORTOESTELLEN Kees v.d. Klooster maakt wipwatermolen precies na AU IC I ENS Wortels in vier Thoolse kernen Donderdag 19 januari 1989 DE EENDRACHTBODE 13 Wie in Sint-Annaland op de Molendijk, in de Noordstraat of op het parkeerterrein bij de kerk van de Gereformeerde Gemeente aan de Weststraat staat, kan hem zien: de wipwatermolen in de achtertuin van C. van de Klooster. Boek Duim en Voet Overbrenging Veel bekijks Vrolijke Juffers wipmolen Doorsnede van Sint Joseph trekt volle zaal met première 'Sjonge jonge jonge' De verrassing was zaterdagavond compleet. Zelfs toen voorzitter mevr. N. Zeeman-v.d. Zande van bestuurslid M.A. Wessels het woord kreeg, had Piet Hommel uit Oud-Vossemeer nog niets in de gaten. Even later kreeg hij de gouden NCA-speld opgespeld wegens zijn veer tigjarig lidmaatschap van toneelvereniging Sint Jo seph. "Het onderstreept hoe jong en oud bij onze vereniging terecht kunnen" zei mevr. Zeeman. Zieltogend Uit rol gevallen Jaarconcert Bestuurslid Sjonge jonge jonge PENSTRAAT 37, BERGEN OP ZOOM, TELEFOON 01640-45264 Vlakbij Grote Markt en Parkeergarage. Hoeveel uren arbeid hij aan de bouw van de miniatuur-wipmolen heeft besteed, kan Van de Klooster niet zeggen, maar het heeft hem anderhalf jaar gekost om het model, dat tien keer klei ner is dan de oorspronkelijke mo len, te kunnen laten draaien. De wipmolen lijkt heel veel op de standerdmolen op de Molendijk in Sint-Annaland. In feite stamt de wipmolen af van de standerd molen, het oudste type korenmo len in deze streken. De wipmolen is bijna altijd een watermolen die windkracht aanwendt om via een scheprad polderwater uit te slaan naar hoger gelegen boezems. Ook de molen bij Van de Klooster kan water verplaatsen; de molen staat tussen twee tuinvijvertjes die de bouwer van het model speciaal voor dit doel heeft aangelegd. "Als hij flink draait, dan slaat hij zoveel water over dat de waterlei ding het niet aankan", zegt de maker van de wipmolen. De wipmolen ontleent zijn naam aan het feit dat het bovenhuis enigszins staat te schudden, te 'wippen', wanneer de molen draait. De meeste wipwatermo- lens staan in de provincie Zuid- Holland en Friesland, waar dit ty pe in de veertiende eeuw al werd benut om veenplassen droog te malen. Van de Klooster maakte voor de bouw van zijn mini-molen ge bruik van een boek uit 1734. (In 1969 is fascimile heruitgegeven). In dit 'Groot Volkomen Moolen- boek' van Leendert van Natrus, Jacob Polly en Cornelis van Vuu- ren met prenten van Jan Punt, vond Van de Klooster 'nauwkeu rig ontwerp van allerhande tot nog toe bekende soorten van Moolens, met haare gronden en opstallen, en al het geene verder daartoe behoort'. Kees van de Klooster nam de tijd om tekst en tekening grondig te bestuderen omdat hij steevast van plan was zijn model uit te voeren op één tiende van het ware exemplaar dat hem in het boek ter beschikking stond. "Ik doe zoiets alleen als het exact hetzelfde is, het moet kloppen, anders doe ik het niet", zegt Van de Klooster, die bijna drie jaar geleden op 61 -jarige leef tijd vervroegd uit het boerenbe drijf van A.C. Breure in Sint- Maartensdijk stapte, waar hij 46 jaar had gewerkt. Op het bedrijf hield de Sutallander zich ook be zig met timmer- en metselwerk, alsmede met het onderhoud van landbouwmachines. Het liefst timmerde hij echter en dat is aan de wipmolen af te lezen: de on derdelen zijn met grote nauwkeu righeid op maat gezaagd want volgens Van de Klooster 'moest het precies zo worden zoals het vroeger was.' Eén van de eerste klussen betrof voornamelijk denk- en reken werk: bij 'de beschrijving van de Wip-Waater-Moolen, van de onder-Tafelmenten en het toeleg gen van 't Toorn-Bint, met de Waaterloop', stond een bouwte kening waarbij voor molenma kers bekende maten worden ge noemd, zoals duim en voet. Van de Klooster moest niet alleen deze maten 'omrekenen' in decimalen maar daarna ook elk onderdeel tien keer verkleinen. Hierbij kreeg de mini-molenmaker Van de Klooster steun van één van zijn zonen die op een architectenbu reau werkt. Elk onderdeel van het onderste gedeelte van de molen werd tot op de millimeter nage meten en op ware miniatuur grootte uitgetekend en op een bord geplakt. "Ik ben vanonder begonnen, als dat niet goed is, dan kom je boven ook niet goed uit", legt Kees uit. Het molenhuis van de standerd molen van de gemeente Tholen aan de Molendijk in St. Annaland kan in zijn geheel rond de spil (of standerd) draaien om zodoende de wieken recht op de wind te kunnen zetten. (Die spil was vroe ger van hout, nu van ijzer). De wipmolen is echter met zijn scheprad gebonden aan een vaste plaats op de begane grond; alleen het bovengedeelte kan draaien. Hierin bevindt zich de wiekenas waaraan het kroonwiel (tandwiel) is bevestigd die de beweging van de wieken (via een schijfloop) overbrengt op de draaiende as (koningsspil). Deze spil loopt van boven naar beneden tot op het onderstel. Daar grijpt de schijf loop aan de spil in de tanden van het onderwiel dat verbonden is met de as waarop het scheprad is gemonteerd. Op deze manier wordt het scheprad door de draai ende wieken aangedreven. Juist dit overbrengingsmechanisme stelde Van de Klooster voor pro- Twee molens vlak bij elkaar: de miniatuur wipwatermolen van C. van de Klooster en de eeuwenoude standerd molen aan de Molendijk in St. Annaland. De molens zijn verwant; om dat te onderstrepen heeft Van de Klooster zijn molentje in dezelfde kleuren geschilderd als de korenmolen even verderop. blemen. Bij het op schaal bren gen, bleek de overbrenging te klein te worden. Om toch aan de capaciteit te komen (een wipmo len kan het water 1.20 meter ho ger brengen, het model van Van de Klooster moest dus 12 centime ter hoogteverschil kunnen over bruggen) was de modelbouwer ge noodzaakt enigszins af te wijken van de oorspronkelijke uitvoe ring: hij moest de staafjes in de bovenschijfloop konisch maken en de tanden van het bovenwiel taps - omdat dit onderdeel schuin op de schijfloop staat -. Boven dien zou de overbrenging ook te klein zijn wanneer Van de Klooster zich zou hebben gehou den aan het juiste originele aantal tanden aan het boven- en onder wiel: "Daarom heb ik er een aan tal minder in gezet. Dit stuk heb ik dan ook drie keer moeten ma ken om het passend te krijgen", wijst Van de Klooster naar het werktuig onder de kap. Om het scheprad te kunnen zien draaien, heeft Van de Klooster het met perspex afgeschermd in plaats van met hout. "Voor kin deren is het nog gevaarlijk ook, als het scheprad open zou zijn", weet de maker van de wipmolen. De kleuren van de molen zijn aan gepast aan de kleuren van de stan derdmolen aan de Molendijk waar M. Kodde regelmatig de wieken laat draaien. Bij een be zoek aan die molen in 1972 begon eigenlijk Van de Klooster zijn be langstelling voor het maken van molens te groeien. "Met Pasen waren we in die oude molen we zen kijken. Een week later zat ik op de trekker te denken; zou ik niet zo'n molen in het klein kun nen maken. Ik ben toen naar (wijlen-red.) molenaar Kees Kod de gegaan en ik hem hem dat ge vraagd. Die zei meteen: 'Mos jie dat nie kunne'. Zodoende toog Van de Klooster aan de slag en sinds 1972 staat de kopie van de eeuwenoude standerdmolen in zijn voortuin aan de Weststraat. Bij het bouwen van dit type heeft Van de Klooster van begin tot eind steun gehad van molenaar Kodde die elke week langs kwam. Dat bleek bij het maken van het latwerk aan de roeden geen over bodige luxe: "Om de zeeg (be paalde ronding-red.) in de wieken te krijgen moeten de latjes er schuin ingezet worden. Het eerste gaatje had ik aan de verkeerde kant geboord. Kodde zag het met een". De standerdmolen in mini formaat heeft al heel wat bekijks gehad. Familieleden, dorpsgeno ten, eilandbewoners en toeristen hebben het fiere molentje bewon derd. Eenzelfde exemplaar maak te Van de Klooster in 1975 voor een aannemer in Stavenisse. De wipmolen is één meter vijftig hoog en heeft een vlucht van twee meter zeventig en staat altijd naar de wind. "Als ik bezig ben in mijn hobbyruimte dan hoor ik hem bij harde wind zoemen", zegt Van de Klooster. In het boekje 'Molens' beschrijft de auteur Ir. F. Stokhuyzen (Unieboek Bussum, 1972) de wip molen waarvan het ondergedeelte vaak was ingericht als woonhuis voor de molenaar. De wipmolens passen - als toonbeeld van intieme huiselijkheid - in het ruwe vlakke- landklimaat met zijn vele regens, wind, buien, sneeuw- en ha gelstormen. In zomerse atmosfeer gelijken zij met hun fijne wespen taille'wel nuffige vrolijke juffers die, overal het landschap opfleu rend, een genot zijn voor het oog'. Geraadpleegde literatuur: -Molens van Nederland: H. Besselaar. Uitgeversmaatschappij Kosmos, Am sterdam. -Molens; Ir. F. Stokhuuzen. Unie boek Bussum, 1972. -De windmolen en zijn onderdelen: V.J.G. Wiessner. Uitgave van de Stichting Vrienden van de Gelderse Molen. -De standerdmolen te Sint-Annaland: J. Zuurdeeg Gemeente Tholen, 1988. De overbrenging van de beweging van wiekenas naar scheprad. Hei bovenwiel heeft 68 kammen (d.i. tanden), de bovenschijfloop 35 staven, de onderschijfloop 23 staven, het onderwiel 95 kammen, zodat de wiekenas 2,12 omwentelingen moet maken om het scheprad 1 volle omwenteling te doen maken. bovenwiel of wiekenas. houten koker draaiende os onderschijfloop scheprad wateras Na de geslaagde opvoering van de klucht Sjonge jonge jongebedankt bestuurslid M.A. Wessels van toneelver eniging Sint Joseph allen die er aan hebben meegewerkt. Een verblufte Hommel was bij zonder ingenomen met dit hul deblijk. Behalve de speld van het Nederlands Centrum voor Ama teurtoneel kreeg de 55-jarige jubi laris, namens de vereniging Voor muziekvereniging Euterpe uit Sint-Maartensdijk wordt het een bijzonder jaar, want de vere niging viert het zilveren jubileum. Overigens blijft het bij een be perkte viering, "want 25 jaar is nog niet zo lang," zegt secretaris M. Wesdorp. Een feestweek ligt dan ook niet in de bedoeling. In mei houdt de vereniging een concours, op 2 september is er een muziekfestival en taptoe en op 30 septdnber een concert met een gastkorps. Dan vindt ook de trek king plaats van de loterij, die op 27 januari van start gaat. In april wordt het jubileum gevierd. Euterpe telt op dit moment 36 muzikanten en een drumband met 16 leden. Daarnaast zijn er 6 leer lingen. Gedurende enkele jaren waren er bij Euterpe ook majoret- ten, maar op dit moment is dat niet het geval. Voorzitter is M. van Damme, die 25 jaar geleden al een van de twee vice-voorzitters was. Vijfentwintig jaar geleden leidde alleen Eendracht in Scherpenisse een zieltogend bestaan. De mu-' ziekverenigingen Kunst naar Kracht (Poortvliet) en Met Ver eende Krachten (St.- Maartensdijk) stonden op non- actief, terwijl in Stavenisse de fan fare was opgeheven. Uit deze vier plaatsen kwamen eind 1963 mu ziekliefhebbers in de smalstad bij een, om te proberen gezamenlijk een muziekvereniging in het leven te roepen, die levensvatbaar zou bloemen en een tuinstoel aange boden. "Toneel was destijds het enige zijn. Ter vergadering gaven zich 34 werkende leden op. L.A.M. Elenbaas uit Scherpenis se, voorzitter van Eendracht én van de Bond van Muziekgezel schappen op Tholen, werd geko zen tot voorzitter van de nieuwe vereniging en zijn dorpsgenoot A. van den Hoek tot secretaris. Er waren twee vice-voorzitters: A.A. Kugel uit Poortvliet en M. van Damme uit St.-Maartensdijk. Ver dere bestuursleden waren J. Joppe en L.A. Jansens uit Scherpenisse, M.C. Wielaard en C. Poot uit St.- Maartensdijk en C.M. Donken uit Poortvliet. De dirigent van Een dracht, dhr. J.C. Geluk uit St.- Maartensdijk, kreeg de muzikale leiding van de nieuwe vereniging. De repetities zouden om toer beurt, steeds voor een periode van een half jaar, worden gehouden in Scherpenisse, St.-Maartensdijk en Poortvliet. Eigenlijk een fusie in de muziekwereld, waaruit Euterpe werd geboren. De jubilerende vereniging organi seert op 27 januari in Haestinge het jaarconcert. Naast de drum band onder leiding van A. Baaten en de muzikanten onder leiding van B. van Os is dan ook het kwintet Polyhimnia uit Bergen op Zoom te horen. Daarin spelen de Euterpe-docenten P. van Broek hoven en J. Spruit. De avond, die om half acht begint, wordt beslo ten door het dans- en amusement sorkest Rhodes. Voorzitter Van Damme maakt op deze avond de jubileumactiviteiten bekend. vertier," vertelt Hommel. Ook zijn broers Adrie en Frans en zijn vrienden Leo en Flip Havermans speelden bij Sint Joseph. Dat ge beurde toen nog in de r.k. lagere school aan de Dorpsweg. Daar was het behelpen met bijvoor beeld de kleedgelegenheid en moesten de leden zelf voor de no dige spullen zorgen. Er waren aparte avonden voor mannen en vrouwen. "Mijn eerste rol was die van een blinde jongeman. De eni ge herinnerng die ik daaraan heb, is dat ik uit m'n rol viel," zegt Hommel. De toneelvereniging verhuisde vervolgens naar café De Hoop. Twee keer per winter - rond Kerst mis en rond de carnaval - werd daar een stuk opgevoerd. In die tijd was dat nog enkel mannento- neel. Vrouwen kunnen pas sinds ongeveer vijftien jaar lid van Sint Joseph zijn. Vóór die tijd speel den de dames gastrollen. "Mijn eerste rol bij het gemengd toneel was in 1959," weet Piet Hommel nog. "In het stuk 'Vlammende vleugels' speelde ik een piloot en Anna Havermans-de Leeuw speel de mijn moeder." Na een periode als speler hield Hommel zich een aantal jaren al leen nog bezig met het bouwen en plaatsen van het decor. Ongeveer zeven jaar geleden kreeg hij weer iets meer tijd en begon opnieuw met toneelspelen. Vijf jaar gele den werd hij tevens bestuurslid van Sint Joseph. "Dit jaar speel ik niet, want de jeugdige aanwas van de vereniging moet een kans krijgen. Ik vind trouwens dat ze het goed doen," aldus jubilaris Piet Hommel. Van de huldiging waren bestuursleden van het NCA, burgemeester en mevrouw Van der Munnik en vertegenwoor digers van Rederijkerskamer Een dracht en de toneelvereniging uit Ouwerkerk getuige. Toneelvereniging Sint Joseph telt op dit moment ongeveer dertig le den. De vereniging werd 70 jaar geleden - in september 1918 - op gericht, aanvankelijk als onder deel van de Katholieke Arbeidersbond St. Deusdedit. Be halve Hommel bestaat het bestuur uit voorzitter N. Zeeman-v.d. Zan de, secretaris P.F. de Leeuw, pen ningmeester R. Moerland-Pipping, M.A. Wessels, M. Geuze-Hoek en J. Egberts. Aansluitend voerde Sint Joseph de klucht 'Sjonge jonge jonge' op. Een tot de nok toe gevulde Vossenkuil genoot daarbij van de vaak komische situaties en schitte rend uitgebeelde 'typetjes'. De jongere spelers zetten een prima stuk op de planken, maar ook de ouderen mag niet te kort worden gedaan. Plaats van handeling was het café pension van Bertus Zoutewater (André Hommel) en zijn vrouw Alie (Maddie Geuze-Hoek). Fi nancieel ging het hun niet voor de wind, ook al doordat hun vier werkloze gasten de rekening niet konden betalen. Dat waren de ar tiesten Mister Amadini (Rien Goedegebuure), Miepie Nachte gaal (een prima debuut van Erika Hommel), Francine (Annelie Hommel-van Treijen) en de stu dent Joris Dingemans (Alfred Vis). Verder was er het dienstmeis je Rosie (Calista Uytdewilligen), dat in onvervalst Amsterdams ac cent geen blad voor de mond nam. De lachspieren werden flink beproefd nadat goochelaar Ama dini verschillende drankjes uitpro beerde op Bertus. Eerst kromp deze flink en vervolgens raakte hij al zijn haar kwijt. Amadini moest daarna zelf van zijn drankjes proeven, veranderde in een baby en vervolgens in een aap. Later bleek dat maar een grap van de goochelaar te zijn. Inmiddels was uit Amerika de broer van Bertus, Bill Saltwater (Johan van Meer) gearriveerd. Hij deed zich voor als een berooide cowboy, maar bleek later miljonair te zijn. Om uit de zorgen te komen nodigde Bertus De winter, berekend over de drie maanden, is maandag 16 januari aan de tweede helft van de totaal 90 dagen begonnen. De eerste helft heeft geen koudeperiode met vorst van enige betekenis opgele verd. Dat betekent dan ook dat het aantal vorstnachten zeer klein is, namelijk in de Bilt 3 tegen nor maal 22. Daarmee wedijvert deze winter inmiddels met de record zachte winter van 1974-1975. Toen werd in de kustprovincies de eerste vorstnacht pas op 4 februa ri opgetekend. Verleden jaar was er ook een zachte winter, vrijwel zonder schaatsijs, maar toen wa ren er in december toch nog 16 nachten met wat vorst. In de win- zijn zuster Amalia (Anna Havermans-de Leeuw) en haar man Driekus (Rien Moerland, een schitterende creatie van grimeuze Ria Moerland-Pipping) uit. Van dit vrekkige echtpaar wilde hij geld lenen. Driekus tekende voor ter hebben wij al enkele dagre cords genoteerd wat de warmste nachten betreft: de nacht van maandag 9 januari met in De Bilt 8.3 graden als minimum. In deze eeuw was tot heden de nacht van 9 januari het warmst in 1936 met 6.9 graden. De grote vraag, waar niemand met enige zekerheid ant woord op kan geven, is: brengt de tweede winterhelft of straks al leen februari ons nog wel op de schaats? Wij hebben voorbeelden dat dit in een zachte eerste winter helft ook in de tweede helft niet lukte. Zoals in 1911, 1912, 1913 (drie keer achteréén) in 1916, 1935, 1952 en 1975. Verleden jaar lukte dit in februari evenmin. Er de titel van het stuk, want hij zei de hele tijd bijna niets anders als "Sjonge jonge jonge". Na allerlei dwaze situaties kwam natuurlijk alles op z'n pootjes terecht. Na afloop overhandigde bestuurslid Rien Wessels bloemen zijn echter ook andere voorbeel den: In de laatste ruim 40 jaar was het tot eind januari ook zacht, maar kwam februari in 1948, 1955, 1956, 1978 en 1983 toch nog met een vorstperiode op de proppen die ons op de schaats bracht, in 1978 en 1983 nog met toertochten op enkele meren. In 1956 sloeg een zeer strenge vorst periode toe op de laatste januari dagen, gevolgd door een extreem koude februari met een Elfsteden tocht. Geen enkele weerkundige zal het, gezien deze voorbeelden, in zijn hoofd halen te stellen dat wij beslist deze winter niet op de schaats komen. aan de spelers, regisseur Jan Eg berts, grimeuze Ria Moerland, decorbouwers Piet Hommel (te vens rekwisieten), Leo Havermans en Leen Moerland, belichting/ge luid Piet de Leeuw en Cees van Steenpaal, fotograaf Martien Ver- cammen en souffleur Nel Zee man. Aansluitend was er bal met muzikale medewerking van The River Stars. 's Middags woonden 140 bejaar den en gasten van de Zonnebloem de generale repetitie bij. (van onze weerkundige medewerker Jan Pelleboer) s Al jarenlang hel adres voor vakkundige en vertrouwde aanpassing van: Gediplomeerd FIDA lid Lid Ned. Vereniging voor Audiologie Gediplomeerd electrotechnisch Ingenieur. Met de auto voor de deur bereikbaar Ingang ook voor rolstoelen geschikt Indien nodig ook bezoek aan huis. Alle merken en typen boortoestellen Leverancier van ziekenfondsen Vervaardiging van oorstukjes en mini-in-oor toestellen in eigen bedrijf Moderne test- en meetinstrumenten voor controle en aanpassing van Uw toestel. Gewaarborgde Service door: Gratis halfjaarlijkse controle en service abonnement. Gratis Proefperiode. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 13