£1000 is een magneet voor een gezonde, sfeervolle binnenstad Tramhalte Parkeren te gering SPREEKWOORDEN EN GEZEGDEN V v Donderdag 19 januari 1989 DE EENDRACHTBODE lli Architect J. Boelhouwers begeleidt hervorming stadskern Tholen ENIG IDEE WAT GEHANDICAPT 06-3212166 ZIJN, KAN 3669 BETEKENEN? ALS HET JE WAT DOET, DOE DAN WAT. De Thoolse architect J. Boelhouwers geniet van het glorend perspectief voor de binnenstad van Tholen. In zijn werkkamer in het hart van het historische stadje ontvouwt hij de plannen voor de vernieuwing van de stadskern. Zijn eigen woonomgeving ondergaat een metamorfose. Kolommengalerij Vijf bedrijven Lexanplaat Parkeerprobleem Watersport r Foto's bestellen MEERKRABBELS Nooit meer Ter herinnering aan het eind punt van de stoomtram Ant werpen/Bergen op Zoom/ Tholen - op 6 oktober 1934 was de laatste rit - hebben aanne mersbedrijf Van den Bergh Bouw uit Bergen op Zoom een architect J. Boelhouwers uit Tholen b en w van Tholen een kunstwerk aangeboden. Dit ter gelegenheid van de opening van de C1000 voordeelmarkt onder het motto 'stadsvernieuwing in harmonie'. "Het is een herinnering, een aardigheidje voor de geschiede nis", zegt ontwerper Boelhou wers. De oude Thoolse brug is te zien, een buffer die het eind punt symboliseert, de tram zelf en mensen die wachten op de tram. Het in hout uitgezaagde, rood geverfde kunstwerk staat voor een spiegelende wand. De laatste spoorbiels doet symbo lisch als bankje dienst. Met dit kunstwerk is een muurtje rechts naast de super markt 'aangekleed'. Daaraan grenst de achteruitgang van één van de omwonenden. Architect Boelhouwers voor de oude Mikromarkt aan de Botermarkt/Bakstraat in Tholen. Hij heeft daarvoor een plan gemaakt waardoor de dichte muur wordt open gewerkt voor juwelier Mireille. Ook komt daar tijdelijk de Rabobank in. Voorzitter Ondernemersvereniging De voorzitter van de Onderne mersvereniging Tholen, mevr. J. Aalbrechtse-Tichem, is blij met de invulling van een leeg gat in de stadskern, maar ze vreest parkeer problemen. "De C1000 is een prachtige aanwinst voor de Een- drachtsweg, want geen enkele kern is er mee gebaat dat er pan den leeg staan. Verpaupering is een schrik voor alle besturen. Het is daarom prettig, dat de vrijko mende oude supermarkt op de Botermarkt meteen wordt ver bouwd en een nieuwe bestemming krijgt: juwelier Mireille en tijde lijk de Rabobank. Dat zal beslist voor een net aanzicht van de oude kern zorgen." Mevr. Aalbrechtse zegt het jam mer te blijven vinden, dat de par keergelegenheid in de stadskern gering is. "Daar moeten we als in woners maar mee leven. Je kunt je auto wel op de Kaay en in de Doelweg kwijt. Laten men zo slim zijn, de boodschappen even ge reed te zetten, de auto op te halen en de artikelen in te laden. Als ie- Mevr. J. Aalbrechtse-Tichem, voorzitter Ondernemersvereni ging Tholen dereen meewerkt, moet het in Tholen leuk winkelen worden." De Ondernemersvereniging zit niet meer te springen om ambu lante handel. "Aan standplaatsen op markten, verkoop langs de deur of in een of andere zaal, is wat ons betreft geen behoefte meer. We zijn als Tholen-stad compleet wat winkelbestand be treft. Daarin draagt de sterk ver grote C1000 een flinke steen bij. Als voorzitter spreek ik namens alle leden de hoop uit, dat het Adri en Rinus v.d. Velde goed zal gaan in de nieuwe zaak", aldus mevr. Aalbrechtse. TELEFOON GIRO /A Af GIRO 3669 06-3212166° E'en nieuwe supermarkt met pila ren als een Griekse tempel. Een oude supermarkt die onderdak gaat bieden aan vier winkels en ^vervallen monumentale panden die een kantoorbestemming krij- "gen. "Het gaat me aan het hart", r zegt hij. "Het is ook heel leuk om een steentje bij te kunnen dragen aan deze verbetering." :Het begon allemaal met het kopen 'van een wandtegeltje in de antiek- 'zaak van de fam. Steketee aan de Dalemsestraat. Tijdens het ge- Aprek bleek, dat ze op het punt stonden om met de zaak te stop pen. Het grote pand wilden ze ver kopen. Architect Boelhouwers was toen al twee jaar bezig om een bestem- ming te vinden voor de voormali- Age garage Vos aan de Eendrachtsweg, eigendom van de "fam. Van Oost. "Toen kregen we jj een oppervlakte van 450 m2 en 300 m2 bij elkaar en dat was de i oplossing voor Schuitema, die al drie jaar aan het zoeken was naar een geschikte plaats voor een gro tere supermarkt. Nergens anders in de binnenstad was die te vin den." De oplossing was gevonden voor de fam. Van de Velde van de Mi kromarkt. Bouwbedrijf gebr. Van den Bergh uit Bergen op Zoom voerde de bouw uit in opdracht van haar eigen beleggingsmaat schappij, die het pand verhuurt aan Schuitema, de levensmidde lengroothandel van Mikromarkt en C1000. Er is een contract voor tien jaar. Voor de supermarkt heeft archi tect Boelhouwers gekozen voor een opvallende kolommengalerij uit de Griekse architectuur. "Het pand lijkt op een heleboel waag gebouwen, maar het is geen repli ca. Ik heb ook niet zitten te verhistoriseren. Deze stadsver nieuwing is echt zinnig. Het is een passende invulling in harmonie met de omgeving, want het sociale karaktpr vind ik meer van belang dan de architectuur. Ik moet geen stokpaardjes berijden, maar dui delijk de sfeer van het stadje Tho len vertalen en de herkenbaarheid handhaven. Je moet niet proberen op te vallen, dat is zelfverheerlij king." Architect Boelhouwers consta teert, dat er met de bouw van de nieuwe supermarkt een gat is ge vuld, waardoor er een duidelijker beeld voor het kopersgebeuren ontstaat. Dat zal nog verder ont wikkeld worden door de plannen die op stapel staan. De bestaande Mikromarkt met de panden aan de Botermarkt, Bak en Brugstraat werden in zijn ge heel gekocht door beleg gingsmaatschappij HD Beheer van makelaar A.A.A. Haentjes Dekker uit Tholen. Die ontwik kelde met architect Boelhouwers een plan voor vier winkels en een kantoor. Juwelier Mireille uit de Stoofstraat krijgt het stuk op de hoek Botermarkt/Bakstraat en de Rabobank - die voor een ingrij pende verbouwing aan de Brugstraat staat - gedurende een jaar de voormalige Mikromarkt aan de Botermarkt. Daarna is er al een huurder voor de vrijkomen de grote ruimte, maar dhr. Haen tjes Dekker kon nog geen naam noemen. Ook van de huurder van de derde winkel niet. Hij heeft nog één ruimte van 65 m2 over. De verbouwing voor juwelier Mi reille begint spoedig. De verzeke ring stelde nogal wat eisen, maar architect Boelhouwers wilde koste wat kost voorkomen dat er rollui ken zouden komen. Dat achtte hij weinig bevorderlijk voor een le vendige stadskern, waar de win kelfunctie versterkt moet worden. Met het adviesbureau TBBS uit Baarn stelde hij een beveiliging met lexanplaat voor en dat werd geaccepteerd. De lexanplaat komt achter de ruit, zodat bij het kapot gaan van het glas, de sieraden toch beschermd zijn ep vrij blij ven van glassplinters. Er zijn voor het complex nog meer hobbels te nemen, maar dan met name voor het onder monu- mentenzorg vallende stuk aan de Brugstraat. Voor de helft slopen en herbouwen is volgens Boelhou wers de enige economische oplos sing. De goot zakt dan 1 meter. In 1985 maakte hij een restauratie plan, maar dat kostte het drievou dige. De architect hoopt dat de onderhandelingen met monumen tenzorg positief afgerond kunnen worden. In die panden aan de Brugstraat komt de Regionale In stelling voor Ambulante Geestelij ke Gezondheidszorg(Riagg) Zeeland, die nu nog een ruimte huurt in het vlakbij gelegen stad huis. Architect Boelhouwers is ermee ingenomen, dat de toekomstige huurders allemaal bestaande win keliers zijn. "Zij schuiven door en daar zijn we heel blij mee. Voor de C1000, die de basisprodukten heeft, is het ook plezierig dat er specialisten om de supermarkt heen zitten. De C1000 zal zeker vasthouden wat anders over de brug ging. Er zal dus meer pu bliek in de binnenstad komen en dat geeft zeker parkeerproblemen. In de tuin naast het voormalige verenigingsgebouw(momenteel de Burcht) aan de Brugstraat is er wel een parkeerterrein voor 14 au to's te maken, dat ook vanuit de Visstraat bereikbaar zou zijn. No taris Schot wil er zijn achtertuin voor afstaan, maar het gemeente bestuur voelt er niet veel voor. Voor de nieuwe supermarkt zijn er zes parkeerplaatsen voor de deur. Die zijn er bij gekomen, maar op spitsuren biedt dat geen soelaas. Gelukkig brengt Rinus v.d. Velde de boodschappen thuis; dat is een prachtige service. Een heleboel mensen gaan ook op de fiets naar de binnenstad. Voor au to's is er op het pleintje van de Ra bobank aan de Eendrachtsweg ook een tijdelijke mogelijkheid." Alles bijeen constateert Boelhou wers dat de situatie zich in de stadskern van Tholen 'gezond aan het hervormen is'. "De C1000 gaat als een magneet fungeren. Er ontstaat een gezonde basis in een sfeervolle omgeving. Betrek daar bij ook de jachthaven, want zo'n voorziening vlakbij de binnenstad zie je niet zoveel. De watersport vormt het beleg op de boterham van de winkeliers en daarom is het winkelhart in de as haven-Markt heel belangrijk", aldus de Thool se architect. Menigeen vreest parkeerproblemen in de Eendrachtsweg na de opening van de nieuwe supermarkt. Vrijdagmorgen was dat al het geval bij de bevoorrading, maar toen kon de vrachtwagen niet dichtbij het magazijn komen door een geparkeerde personenauto. Normaal zouden de op de foto wachtende personenauto's moeten kunnen passeren. VERVOLG VAN PAG 1 vakantie in Aqua Delta. Dichtbij de zaak, want er kon eens iets mis gaan en toch het gevoel dat je er uit bent. De zaken gingen goed en Rinus kwam na anderhalf jaar vrij voor de winkel. Daarna leid den ze de zaak voortvarend met z'n tweeën. Wat goed is, komt snel. De formule was eenvoudig: hard werken en niet zeuren, klant vriendelijk, een goede service en redelijk in prijs. Zo kwam na een aantal jaren de uitbreiding naar 190 m2. Een zeer welkome verbetering, maar - zo bleek al gauw - toch nog te be perkt. De oplossing van het ruim teprobleem bleek vestiging schuin tegenover de bestaande Mikro markt, waar voorheen een garage bedrijf was gevestigd. Het bleek de ideale plek om tot bijkans een verdubbeling van het vloeropper vlak te komen. De planologische bestemming was in een recordtijd geregeld. De voorlichting aan de omwonenden was doelmatig en de afspraken met hen waren snel en goed gemaakt. Een compliment voor alle bij dit project betrokke nen en een felicitatie meer dan waard voor dit staaltje goed on dernemerschap. Fam. v.d. Velde en al uw medewerkers: gefelici- teerd en succes", zo besloot bur gemeester Van der Munnik gisterenmiddag zijn ope ningstoespraak. W ill u een in de K.B. gepubli ceerde foto graag zelf hebben? Dat kan, als hel om foto's van onze eigen redactie gaat. Bel of schrijf naar Kendrachthode, Postbus 5, 4697 ZG Sint Anna- land, lel. 01665-2752 en u krijgt uw foto-herinnering thuis. A Een spreekwoord of-gezegde zeggen Klinkt toch wel aardig nu en dan. Met dit probeer ik uit te leggen Dat zo iets ook in veelvoud kan. Om met de deur in huis te vallen, Er is geen kruitvat zonder lont. Eén donderbus kan 't feest verknallen. De bal kan rollen, hij is rond. En rust gaat roesten, arbeid adelt, Veel kaarsen maken ook veel licht. Soms wordt men met iets opgezadeld En dat doet dan de deur wel dicht. U doet de huid toch niet verkopen Voordat de beer geschoten is? En ook niet aan de leiband lopen, 't Brengt kommer, kwel en ergernis. Men zegt soms: "Die is uitgeslapen Ging met de kippen al op stok". En ik probeer dat na te apen. Want 't hemd is nader dan de rok. En elke dag wat kleine draadjes Dat maakt een hemdsmouw in een jaar. En praatjes vullen nog geen gaatjes, Maar leugens zijn nog steeds niet waar. Als men een kabeljauw wil vangen Dan gooit men eerst een spiering uit. Men weet de klepel niet te hangen En toch heeft er een klok geluid. Naast hele goede buren wonen Is beter dan een verre vrind. Ik zit hier niet voor spek en bonen, Maar dat de aanhouder toch wint. Een koe mag men nooit "Bonte" noemen Als er geen vlekje is te zien. En mocht men ooit zichzelf gaan roemen Dan gaat dat stinken bovendien. Men kan zo maar geen ijzer breken En zeker niet met blote hand. Ziet men één zwaluw in deez streken Is 't nog geen zomer in dit land. U weet het, Keulen, maar ook Aken Zijn niet op éne dag gebouwd. Ik zou nog pijlen willen maken, Weet U, misschien, uit welk soort hout? Hier zou ik even willen stoppen. Bevuil niet graag m 'n eigen nest. Ik moet nog spijkers slaan met koppen, Wie 't laatste lacht, lacht toch het best. (Het gaat nog verder). Het vlees is beter dan de benen, Mag het misschien een onsje meer? Pas op, trapt niet op lange tenen, Maar wees een heer in het verkeer. Wie schrijft die blijft - en hard geblazen Is beter dan de mond gebrand. 'T Is meer gedonder in de glazen Dan oog om oog en tand om tand. Zet toch de tering naar de nering. Want bruinbrood is ook heel gezond. 'T Is goed voor 't bloed en spijsvertering, Maar wees voorzichtig met uw mond. Een vogel zingt zo hij gebekt is. Maar achterklap komt nooit te pas. Een ieder weet wat goed of slecht is. Er zit een adder onder 't gras. Een haan kan toch geen eiers leggen. Er is geen kip die kraaien kan. Men mag zo maar niet alles zeggen, Maar dat was ik ook niet van plan. De eendjes zwemmen in het water. De Leeuw'rik neemt een hoge vlucht. De mens heeft nu en dan een kater En vissen happen soms naar lucht. Wat zijn toch brillen zonder glazen En wat zijn kippen zonder kop? Wist U dat mensen stoom afblazen' En wie kiest toch dat ruime sop? Een vos kwam hier de passie preken Met veel geschreeuw en weinig wol. De ouderdom komt met gebreken. Maar niemand leeft toch voor de lol? Eén vogel in uw beide handen Is meer waard dan tien in de lucht. "Waar rook is zal het ook wel branden". Zei Uilenspiegel met een zucht. U weet, de hemel hier op aarde Blijkt ook voor ons een hartewens Het is geen monster zonder waarde Maar 't hoogst begeerde van de mens. Een knalfeest met een hoop gedonder. Zo is het toch met oude jaar? Als het goed afloopt, is 't een wonder, Maar 't is en blijft een groot gevaar. Zo kan ik nog wat bezig blijven Maar ik ben liever lui dan moe. Ik wil het niet de spits opdrijven Dus stop ik nu dit rijmgedoe. P.M. van Eekelen "Ma, als jij soms mee wil, kun je mijn ticket wel gebruiken." De meiden hebben allebei een ■"cruise gewonnen". Van Hoek van Holland naar Harwich. Marian "zit met Mark" en kan dus niet gaan, maar aangezien ik het "driemaal is scheepsrecht" aan den lijve heb ondervonden, heb ik mezelf toen beloofd nooit en te nimmer meer het zeegat te kiezen. Want ik ben bang voor water. Zelfs als het badwater in de buurt van m'n navel komt, krijg ik 't al Spaans benauwd. Mijn eerste kennismaking met dat fenomeen was toen ik een jaar of tien, elf was. Aan de overkant van de rivier (Maas) lag een lange dijk met een inham, het strandje ge noemd (aan "onze" kant de scheepswerf). Op vrije dagen en middagen plachtten moeders met kinders zich daar graag te verpo zen. Om daar te komen, moest je met Hannes mee. Een gepensio neerde zeebonk met witte pet, blauwe trui en baard, door het sap van pruimtabak donkerbruin ge kleurd, die in een roeiboot de bad gasten over en weer bracht. Vol gens de moeders stonk Hannes al tijd naar de jenever. Praten deed'ie zelden, het innen van de paar stuivers voor de overtocht werd met een knik geregeld. Op een mooie warme dag (nee, niet in september) vertoefden we ook weer "aan de overkant". Een paar grote meiden wilden mij wel leren zwemmen. Ze namen me tussen hen in en liepen zo de rivier in, tot het water hen aan het middel en mij aan de lippen stond. Daar lie ten ze me staan en zwommen met krachtige slag terug. In m'n hoofd zweefde de gedachte: ZWEM MEN OF VERZUIPEN, maar ik voelde geen grond of niks, alleen die onoverzienbare watermassa. "Als een gek" (dit is kort samen gevat) bereikte ik uiteindelijk de kant. Uiterlijk zo kalm als wat, maar innerlijk verschrikkelijk nij dig. Zo gemeen! Maanden heb ik geen woord tegen "die krengen" gesproken. Dit ter inleiding. Tegen de avond dreigde een on weersbui. We zochten vlug onze spullen bij elkaar, renden op de boot af en wilden allemaal mee. Ik herinner me nog dat ik per se aan de rand wou zitten, naast m'n moeder die angstvallig m'n zusjes vasthield. Hannes roeide als een bezetene. Na twintig minuten meerden we druipnat van de regen, maar veilig en wel, aan het steigertje. Waar we op de fiets sprongen om thuis te komen. Het was een avontuur als uit een meisjesboek, maar kinde ren vergeten immers zo gauw. De tweede ervaring was in mijn "dertiger-jaren-tijd". Een stel vrienden en bekenden hadden een schip gehuurd om een dag te gaan vissen op zee. Het "willen mee maken" won het van m'n angst en daardoor was ik ook van de par tij. 's Ochtends was het allemaal hardstikke leuk en gezellig. We verorberden zoveel mogelijk bo terhammen, eierkoeken, chocola. Ik viste met een kilometers lange hengel, stoer leunend tegen de re ling (ving natuurlijk niks) en uit kijkend over die onmetelijke Noordzee kon ik me voorstellen dat een zeeman niet aan de wal wil wonen. Totdat het plusminus twaalf uur was. Hoe verder we voeren, des te wilder werd de zee. Het schip dook op en over de groter wor dende golven. Steeds meer men sen waggelden naar de reling om te kotsen. Eén spuugde z'n gebit overboord. Een moeder en doch ter dweilden hand in hand van de ene kant naar de andere, zo zee ziek als ze waren en dan weer la gen op het dek en huilden van el lende. Om de minuut op mijn horloge kijkend (we zouden om vier uur teruggaan) zat ik stokstijf in m'n stoel. Want als we nou 's met MAN EN MUIS ZOUDEN VERGAAN!! Wel, ik heb niet gekotst, alleen ben ik een beetje misselijk ge weest, maar de krachtsinspanning die dat gekost heeft, toen we in een kroegie zaten te "bekomen", zag ik, ondanks m'n verbrande neus, zo wit als een laken en voel de me onbeschrijfelijk moe. En al riep iedereen: "Meid, dat komt van die hele dag in de zeelucht," zelf wist ik dat het van het "bang zijn" kwam. De dertie keer gebeurde een jaar of acht geleden. Een vrienden echtpaar, in het bezit van een zee waardig bootje, waarop ze iedere vrije minuut plamuurden, schuur den en borrelden, hadden al zo dikwijls gevraagd of we nou 's meegingen. Hans, ook niet be paald een waterrat (eigenaardig: waterRAT en landROT) zei dan dat 'ie 't te druk had en ik was bang voor water, niet waar? De vriendin lachte me daarvoor uit en bezwoer, dat je met haar echtgenoot aan 't roer, absoluut niks kon overkomen. En trou wens, het was zo mooi de haven uit te varen langs de oude ge veltjes. Dus stapten we op een zondag morgen aan boord. In het knusse roefje slurpten we versgezette kof fie, het poedeltje slurpte mee. Nieuwsgierig verkende ik het "woongenot" en vond het alle maal nogal klein. De zon boven zee aan de horizon zien staan, was werkelijk indrukwekkend, evenals het silhouet van de Zeelandbrug. De gevangen vis werd gebakken en opgepeuzeld, een vredig tafereel tje. In de middag togen we de wal op om een hapje te eten. De ge bakken mosselen met friet smaak ten verrukkelijk. De mannen ble ven nog een pilsje pakken, wij vrouwen kuierden Zierikzee in om ons hart des antiekminnares weer eens op te halen. Ineens begon het te waaien. De vriendin zei nog: "Dat is een zeu- merhouwer," maar de lucht be trok ook. Haastig spoedden we ons naar de boot. De motor werd gestart, het anker gelicht en met volle kracht vooruit ondernamen we de terugwaterweg. De wind werd sterker, de hemel alsmaar donkerder. In de verte klonk ge rommel, een lichtstraal eindigde in zee. Golven sloegen overboord, ik kon ze aanraken. De motor ronkte als nooit tevoren. Ik beefde als een riet, de vriendin lachte. Het poedeltje trippelde zenuw achtig heen en weer. Het spookte behoorlijk in dat "gat", even bui ten Zierikzee (hoe het heet wil ik niet weten). En toen gebeurde het: HET HONDJE SPRONG OP M'N SCHOOT! In doodsangst dacht ik: "O god, nou is m'n ein de nabij". Want nog nooit in m'n leven had ik een hond op schoot gehad. Zover gaat mijn dierenlief de nou eenmaal niet. Dit waren de aller-allerbangste momenten die ik ooit had meege maakt. Eenmaal thuis vonden ze alledrie dat het reuze meegevallen was. Maar ik ben de hele avond beroerd geweest en deed mezelf toen die belofte. Dus waar je me ook tegenkomt, in Harwich ZEKER NIET.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1989 | | pagina 11