'Ontwikkel westelijk van eiland Tholen, daar profiteert dan elke woonkern van' 'Je moet iets meer durven geven dan nemen in het leven' De Rabobank Rendement Rekening geeft 5,2% rente met een grote opnamevrijheid Rabobank O Piet Scherpenisse stopt als PV'er bij FNV Sint-Annaland Donderdag 29 december 1988 DE EENDRACHTBODE 9 Gemeentesecretaris T.C Benou: een centrum aanwijzen is onmogelijk Tholen doorsluishuis Administratief gepeuter Scherpenisse extreem gegroeid "In 1987 is er zoveel veranderd bij het Sociaal Fonds Bouwnijverheid (SFB), dat deed me de das om", zegt penningmeester P.W. Scherpenisse van de Bouw- en Houtbond FNV Sint-Annaland. Na 28 jaar plaatselijk vertegenwoordiger (PV) te zijn geweest, draagt hij die taak per 1 januari over aan de veel jongere M.A.H. den Haan. Dhr. Scherpenisse blijft wel voorzitter. Voor het reserveren van grote spaarbedragen verlangt u een behoorlijke rente. Maar u wilt uw geld ook gemakkelijk kunnen opnemen.Dat kan met de Rabobank Rendement Rekening. De eerste inleg bedraagt minimaal f 10.000,-. En zolang uw saldo hier boven blijft ontvangt u Per kwartaal kunt u f 25.000,- vrij opnemen. Ook contant. Meer opnemen kan na de opzeg termijn van 3 maanden. Of tegen een geringe retourrente. Informeer bij uw Rabobank naar deze aantrek kelijke spaarvorm. 5.2%* rente. geld en goede raad Moordenaarswerk Monumentenzorg Accelerando Belasting Ideaal Dan/en Lr plezier voor tuuee U hebt vorige week bekend ge maakt dat u per 1 juli 1989 stopt als gemeentesecretaris van Tho len. Voor velen kwam deze beslis sing als een donderslag bij heldere hemel. Er bestond -zeker bij bestuurders- de indruk dat u nog wel tot uw 65ste door zou gaan. U bent nu 60, wat is de reden om er nu mee op te houden? "Ik heb die onweersbui wel zien hangen, al is het niet juist om in dit verband van een bui te spre ken. Als je je 40-jarig dienstjubi- leum hebt gevierd, in september 1987, dan wordt het een kwestie van een datum kiezen. Je mag tot je 65ste doorgaan maar ik heb ook de kans om vervroegd uit te treden. Er is geen duidelijke re den. Wel had ik al besloten om ruim voor of ruim na de verkie zingen van 1990 te stoppen. De verkiezingen betekenen een druk ke periode voor het bestuur, dan ga je juist niet weg totdat er een nieuw college is gevormd. We hebben thuis zitten dubben of ik voor 1 januari van het volgend jaar zou stoppen, maar dan zit je midden in de winter. Eén juli valt net voor de vakantie. Dan heb ik er ook precies 18 jaar opzitten voor de gemeente Tholen. Zo simpel ligt het. In totaal heb ik dan 45 jaar gewerkt. Je moet er een keer uitstappen. Ik heb nog steeds plezier in mijn werk omdat de sfeer prettig is. Dan is het ook fijn om er met plezier uit te stap pen." U bent door burgemeester Van der Munnik tijdens uw 40-jarig jubileum gekenschetst als een Zeeuw, een Smurdiekenaar en als een groot Tholenaar. Bent u het eens met die volgorde? "Vierkant mee oneens. Het is jammer dat er zo gedacht wordt. Waarschijnlijk omdat ik in Sint- Maartensdijk woon. Ik geloof niet in aparte belangen voor Tho len en voor St. Maartensdijk bij voorbeeld. In principe gaat het om 7 kernen, bloeiende kernen die je wilt behouden. Waar we aan werken, is een werkgelegen heidsbeleid dat erop gericht is om het vertrekoverschot tegen te hou den. Een plaats als het stadje Tholen kan niet zonder een bloei end achterland. Als je de bloei van het hele eiland wil bevorde ren, dan zou je bij wijze van spre ken alleen Stavenisse groot moe ten maken. Daar kan dan het hele eiland van mee profiteren. Richt je het beleid alleen op Tholen- stad, dan profiteert de rest van het eiland er niet van mee. Wat je kan doen, is de grotere kernen in het westelijk deel, Sint Annaland en Sint-Maartensdijk extra stimu lansen geven. Wel geldt, dat er voor alle kernen goede woonvoorzieningen voor handen moeten zijn maar je kan niet in elke kern een Meulvliet of een bibliotheek plaatsen, die moet je in de grootste kernen neer zetten. Op het ogenblik is onze grootste zorg dat er uit alle kernen inwo ners afvloeien naar Tholen. Die cijfers zijn keihard. Het vertrek overschot uit het stadje Tholen wordt maar gedeeltelijk opgevan gen door de toevloed uit de ande re kernen. Tholen lijkt op een soort doorsluishuis. Het zijn in de regel jongeren die zich daar vesti gen. Dat zie je terug in het geboorte-overschot. Dat is rela tief groot, terwijl het aantal be jaarden klein is. Als je werkgele genheid schept verder op het ei land, dan kan dat meer betekenen voor Tholen dan wanneer je dat in Tholen zelf zou doen. Als je in dit verband Tholen als hoofdstad zou zien, dan kan die alleen maar bloeien wegens een bloeiend ach terland. Maar Tholen richt zich op Bergen op Zoom. Dat is het centrum en dat ligt buiten onze gemeentegrenzen. De gemeente Kapelle en Reimerswaal zitten met precies hetzelfde. Net als bij ons, ligt hun centrum -Goes- bui ten de gemeentegrenzen. Zij en wij ook niet kunnen één centrum maken waar de rest zich op richt. Natuurlijk ben ik een Zeeuw. Ik ben er geboren en getogen, maar ik had ook best ergens anders te recht kunnen komen. Provincie grenzen zijn in feite enge dingen die niks betekenen. De mensen storen zich er niet aan. Die zeggen niet: ik ga in Goes winkelen om dat het in Zeeland ligt. Nu er zo veel over Europa gepraat wordt en je ziet hoe een provincie bestuur zijn grenzen afbakent, dan vind ik dat gewoon admi nistratief gepeuter. Het zal wel niet anders kunnen, maar als dat bedoeld wordt met 'Zeeland voor de Zeeuwen' dan ben ik in dat op zicht geen Zeeuw. Ik werk voor de belangen van de gemeente Tholen. Daar ben ik voor ingehuurd. Bovengemeente- lijk moet je het ruimer stellen. Tholen wil niet -zoals wel eens be weerd» wordt- van twee walletjes eten. Dat is onzin. We plukken datgene van één wal wat het be lang van Tholen dient. Ik zou er niet aan moeten denken dat we voor de brandweer afhankelijk zouden worden van Vlissingen. Dat geldt ook voor de ambulance diensten. Over dergelijke zaken worden hele ingewikkelde instru menten bedacht. Dat snappen de mensen toch niet? Waarom kan een brand in Oud-Vossemeer niet geblust worden door de brand weer uit Nieuw-Vossemeer? Om over De Vossemeren maar niet te spreken. Dergelijke voorzienin gen moet je niet binden aan pro vinciegrenzen. Zoiets loopt van zelf en dat is veel logischer." U heeft veel bestuurlijke ervaring. Omdat u dicht bij de bron zit en beleidsadviezen geeft wordt u wel eens verweten als een soort onder burgemeester veel zaken naar Smurdiek te halen? Het verpleegtehuis komt in Tho len. Het maatschappelijk werk zat eerst in St. Maartensdijk en is verhuisd naar Tholen. De stich ting Beter Wonen heeft altijd h§^ gezeten. Wij hebben er taal noch teken van gezegd dat ze hier het nieuwe kantoor moesten bouwen. Het bestuur van de woningstich ting heeft volkomen zelfstandig beslist. Laten we de logica van de zaken bekijken. Als er over de leegstand in St. Maartensdijk wordt geschreven zonder het per centage te noemen dan lijkt het veel. Maar St. Maartensdijk heeft het grootste bestand woningwet woningen op Tholen. In percenta ges uitgedrukt, is de leegstand aanvaardbaar. Elke kern heeft zijn eigen geschiedenis. In St. Maartensdijk had je grote land bouwbedrijven, in St. Annaland veel kleine lieden die een eigen woning bezaten. Deze twee ker nen kun je verder tot ontwikke ling brengen, maar de raad zal zich daar over uit moeten spre ken. St. Annaland heeft een ha ven en St. Maartensdijk is in 1959 al aangewezen als industriekern. Daardoor zijn er toen al bedrijven gekomen. Dat kun je nu een zwaardere impuls geven, waar door andere kernen kunnen profi teren. Zo zie ik bijvoorbeeld niks in het verlagen van bouwgrond in Stavenisse, zoals door sommigen wordt voorgesteld. Iemand wil daar graag wonen of niet en niet omdat de bouwgrond er goedko per is. Als de raad zou beslissen om Tholen als centrum aan te wij zen, dan zou ik er wel mee kun nen werken, maar ik zou het er niet mee eens zijn. Als je op langere termijn kijkt naar het verloop van de bevolking dan is Scherpenisse, na Tholen, relatief extreem gegroeid. Om de simpele reden dat er veel inwoners uit St. Maartensdijk er zijn gaan bouwen omdat er in Smurdiek geen bungalowgrond te koop was. Dat was gepland aan de an dere kant van de Provincialeweg maar daar is door de provincie geen toestemming voor verleend. Als je ziet wat er na de herinde ling tot stand is gekomen, dan zie je dat Tholen bijvoorbeeld tennis banen heeft gekregen. De BLO is van St. Maartensdijk naar Tholen gegaan omdat de Christelijke Na tionale Basisschool wilde uitbrei den. In St. Maartensdijk stond Haestinge er al. - Het is later wat uitgebreid. Het zwembad was er al. De bibliotheek ook en het be jaardentehuis was al gebouwd. - Nu komt dan het arbeidsbureau- tje naar St. Maartensdijk. Daar hebben we geen invloed op gehad. En wat het kantoor van het zie kenfonds op de Markt betreft. Die zijn zelf naar ons toegekomen om te vragen of ze het pandje mochten kopen. Dat wordt met argwaan bekeken. Dat kan ik niet thuis brengen." U bent ook een allround werker, een adviseur en een manager ge noemd. Bent u dat allemaal? "Als secretaris vervul je een brug functie tussen het bestuur en het ambtelijk apparaat. Een gemeen tesecretaris in Amsterdan of in Tholen heeft niets met elkaar te maken. Voor een groot deel is het hier wat je er zelf van maakt. Een eindadviseur... jawel maar ge bruik makend van goed opgeleide vakmensen op de verschillende afdelingen. Je moet een klein beetje van alles wat af weten. Wij hebben hier ambtenaren die pre cies weten van welke subsidierege lingen we als gemeente gebruik kunnen maken. Voor een kleinere gemeente met 2000 inwoners is dat onmogelijk. Het kleine aantal ambtenaren kan dat nooit alle maal weten. Zulke gemeentes ko men daar vaak aan tekort. Wij kunnen hier jaarlijks over 1.3 mil joen gulden beschikken voor de stads- en dorpsvernieuwing. Dat geld komt rechtstreeks uit het na tionale fonds en dat krijgen we al leen en uitsluitend wegens herin deling! Dat is niet niks, maar veel mensen weten dat niet. Dat geld wordt besteed aan woningverbe tering, aan saneren, om rotte plekken eruit te halen. Dat is grootscheeps in alle kernen aan gepakt. Tholen heeft 7 oude ker nen. Tweeëntwintig procent van het woningbestand is aan verbete ring toe. In Tholen zijn we met saneren begonnen, in St. Anna land is ook al veel gebeurd, nu zijn we in Stavenisse bezig. Dat zijn zaken die een klein dorp al leen moeilijk kan hijsen. Voor een heringedeelde gemeente zijn daar meer mogelijkheden voor." Hoe ziet u de toekomst van Tholen? "Een rustig bloeiend totaal ge bied. Dat is het doel van het ge meentebestuur. Of het haalbaar is weet ik niet, maar ik voorzie geen spectaculaire ontwikkelingen. Het moet een mooi gebied blijven om van te genieten." En uw eigen toekomst? "Ik zal meer tijd besteden aan mijn hobby's, vooral de muziek. Wandelen en fietsen doe ik al wel maar ook de tuin zal meer aan dacht krijgen. Als amateurmuzi kant speel ik orgel in Rehoboth in St. Maartensdijk en in Krabben- dijke. Daar wil ik meer tijd in ste ken. Verder zit ik sinds kort op persoonlijke titel als penning meester in het bestuur van het REC. Dat is een heel interessant gebeuren voor Tholen. Vele ande re plaatsen in Zeeland kennen het niet. Verder zit ik in het bestuur van de Stichting Gemeenschap Sint-Maartensdijk. Bestuurlijk is er nog heel wat te doen maar er vallen ook veel functies weg. Dat hoort er een beetje bij. Je gaat in de VUT omdat je een verrekte drukke job hebt met veel verant woordelijkheden. Het zou onmo gelijk zijn om dit in deeltijd te doen. Je kunt het niet in drie da gen per week afbouwen. Het is beter te stoppen als je goed draait en onder, prettige omstandighe den." P.W. Scherpenise uit St. Annaland voor een van zijn zelf gemaakte klokken. "Je kunt toch merken dat je 65 jaar moet worden", zegt Piet Scherpenisse. "Het wordt veel meer inspanning dan ontspanning en daarom draag ik mijn taak over. Martin den Haan - werk zaam bij timmerfabriek de Pluumpot in St. Maartensdijk en reservist bij de rijkspoitie - is al drie jaar met cursussen voorbe reid op het PV-schap" Vakantiebonnen (RBS-rechten heet dat tegenwoordig), werkloos heid, VUT, problemen met het loon of moeilijkheden met ont slag, de PV'er is de plaatselijke vertrouwensman voor de mensen die in de bouw werken, of ze nu wel of geen lid van een vakbond zijn. Begin 1961 waren er 15 bouwvak kers in St. Annaland lid van de FNV. "Voor vakantiebonnen e.d. konden we plaatselijk terecht bij het CNV, maar als je een andere mening toegedaan bent, dan ga je toch apart. Dan moesten we naar St. Maartensdijk, waar Joh. Ge luk de PV was. Op de fiets naar Smurdiek was toch steeds een hele opgave en daarom stimuleerde Geluk ons om een eigen afdeling in St. Annaland op te richten. Op 27 maart 1961 werd ik als mede oprichter gelijk penningmeester en PV'er. In die zestiger jaren ging alles van Rente per 16-11-1988 zelf gezien de groei in de bouw. Als PV'er had je het niet zo druk, want er was nauwelijks werkloos heid. Er ging twee tot drie ton om per jaar en dat is nu heel wat an ders: in 1987 betaalde ik 663.013 gulden RBS-vakantiegeld uit, 48.202 gulden WW-geld en 75.337 gulden VUT-geld. Toen dat nog contant ging, was je suf geteld. De rekenmachine was eerst een uitkomst, maar nu gaat alles per bank en giro." De vader van Piet Scherpenisse was één van de voormannen van de Landarbeidersbond. Zoon Piet begon zijn werkkring ook in de landbouw, bij het Centraal Bu reau, de huidige Cebeco. "Kali- zout, kunstmest lossen en laden en bij de boeren brengen. Het was moordenaarswerk met 400 balen van 100 kilo op één middag op je rug. Tussen het graan en de kunst mest werkte ik met vele anderen van het eiland Tholen op Walche ren, met de schop en de kruiwa gen. Maandagmorgen vertrok de bus en die kwam de ene week vrij dagavond en de andere week za terdagmiddag terug. Je was de gehele week van huis en sliep in barakken, maar we hebben daar veel plezier gehad. Je was ook nog jong." Na zes jaar Centraal Bureau stap te Scherpenisse in 1947 over naar de bouw. Hij ging opperen en la ter metselen bij bouwbedrijf Fr. Burgers in St. Annaland. Zijn eer ste werk was aan het Havenplein tanks ingraven voor A. Rijnberg. Na acht jaar Burgers volgden er vijf jaar bij bouwbedrijf P. de Raat in St. Philipsland en tenslot te twee jaar bij Joh. Burgers in St. Annaland. Toen brak er voor Scherpenisse een mooie periode aan bij Huur man uit Delft, het aannemingsbe drijf dat gespecialiseerd is in restauratie van monumenten. "Machtig mooi werk was dat: aan kerken in Hellevoetsluis, Oude en Nieuwe Tonge en St. Maartens dijk en het Markiezenhof in Ber gen op Zoom. In het begin reden we twee uur heen en twee uur te rug naar Hellevoetsluis. Tien van de veertien jaar bij Huurman heb ik zelf met een busje gereden. Ik heb er vier versleten in die perio de, maar het werd goed betaald. Monumentenzorg is machtig mooi en precies werk. Je moest je tempo regelen, want de tijd van snel stenen leggen was voorbij. In het Markiezenhof maakte ik eens een doorgang in een kelder, wat vier maanden vergde, maar bij na der inzien wilde Monumentenzorg het toch weer in de oorspronkelij ke staat terug hebben. Je hoort wel eens mopperen op restauraties omdat het miljoenen guldens kost, maar vergeten wordt, dat vele gezinnen hun brood verdienen in de monumen tenzorg.' De zware balen met kunstmest van zijn eerste werkkring braken Scherpenisse op den duur toch op. In 1976 kwam hij in de WAO terecht. Piet Scherpenisse was echter geen man om stil te zitten. Actief ook in het verenigingsleven. Vroeger als linksbuiten en middenvoor bij voetbalvereniging WHS en al weer bijna vijftig jaar bij de ko ninklijke fanfare Accelerando. Eerst als blazer en tegenwoordig als concerttamboer op de grote trom. In de politiek was hij penning meester van de plaatselijke PvdA- afdeling, maar bij de herindeling kwamen er zoveel 'nieuwlichters' dat Scherpenisse zijn politieke ac tiviteiten op een laag pitje zette. "Ik ben nog steeds lid van de PvdA, maar niet alles gaat naar m'n zin. Je moet echter iets meer durven geven dan nemen in het le ven." Dat deed hij op vele terreinen, ook bij de uitoefening van zijn PV-schap. Leden die volgens de regels te laat waren, probeerde Piet Scherpenisse toch nog te hel pen. Ook met het invullen van formulieren die in feite niets met het vakbondswerk hadden te ma ken. In 1971 had hij voor de FNV al een belasfingcursus gevolgd en die dienstverlening aan de leden bleek in een steeds grotere behoefte te voorzien. "Secretaris Ko Snoep neemt de ene helft en ik de andere helft van de leden. Als PV'er zit je geen enkele avond zonder werk, want het is een hele administratie geworden. Met het inschrijven van een werkloze ben je een poos zoet. Door de vele aannemers in St. Annaland hebben we hier in het voorjaar minder werklozen dan elders, maar ze zijn er nog steeds. Pas nog een meisje dat bij aanne mingsbedrijf Ligtendag in St. Philipsland - door een faillisse ment gesloten - op kantoor zat. Zeer toevallig schreef ik onlangs ook een meisje in die als opper man bij straatmakersbedrijf A. Goedegebuure werkt. Van 15 leden bij de oprichting zijn we inmiddels gegroeid naar 97. Even hebben we een teruggang ge had, maar nu zijn we weer stijgen de. Pas schreef ik nog twee jonge leden in. Ons bestuur bestaat uit zeven mensen, zodat dit ook com pleet is." Scherpenisse heeft totaal 103 mensen ingeschreven voor de RBS-rechten, terwijl de FNV- afdeling 97 leden telt. Onder de leden zijn ook niet meer actieve bouwvakkers zoals 65 ers en WAO'ers. Dat duidt er ook op, dat men niet per se lid hoeft te zijn om van de diensten van de PV'er gebruik te kunnen maken. "Dit systeem is goed voor de le denbinding, zodat verdere centra lisatie door toenemende automatisering bij het SFB on gunstig zou uitpakken voor de af delingen. Bij mij doet het zeer als een lid weggaat." In verhouding tot andere be drijfstakken zijn er in de bouw veel problemen met lonen, vakan tierechten, e.d. Scherpenisse schrijft dat toe aan de vele onder aannemers en het grote aantal kleine bedrijven. Hij probeert het altijd zo soepel mogelijk op te los sen. De FNV-voorzitter is er niet voor, dat één van de partijen - werkgevers en werknemers - de overhand krijgt. Naast rechten, heb je ook plichten. Je moet er ook wat voor willen doen en dan past het niet je om half vier te gaan verkleden als je om vier uur weg moet. Ik vind 't ideaal zoals nu iedereen een bestaan heeft, maar sommigen kunnen nooit rond komen, ook al krijgen ze 200 gulden meer." Nadat Scherpenisse in 1976 in de WAO was geraakt, ontwikkelde hij een nieuwe hobby: het herstel len of namaken van de kasten van oude klokken. "Ik was zo groots als een bezem toen ik mijn eerste klok gereed had." Piet Scherpe nisse heeft er inmiddels al zeven tien gemaakt en nu hij in 1989 meer vrije tijd krijgt, staan er weer drie op stapel. Hij deed mee aan hobbyten- toonstellingen in St. Annaland en Oud-Vossemeer en uit de reacties bleek dan dikwijls bewondering, hoe een metselaar zo'n fijne hout bewerking voor elkaar krijgt. "Als je ergens niet aan begint, weet je niet of je 't wel of niet kan, maar iets wat je graag doet, kun je meestal goed", zegt de klokken-hobbyist. Hij verkocht pas twee klokken, maar daar heeft hij eigenlijk nog een slechte zin over, want Scher penisse ziet zijn collectie niet graag verminderen. "Ik had er zes verschillende hangen, zelfs met een uurwerk van 80 jaar oud. In middels heb ik er veel gereedschap voor, maar er gaan nog 160 uur in een klok zitten. Met het materiaal e.d. is 800 gulden dan niet veel. Ik kom niet aan 1 gulden per uur, maar er zijn mensen die je dat nog niet gunnen. In april hoop ik 65 jaar te worden en bij het stijgen der jaren komt de horizon dich terbij, zodat ik al heel wat ver schillende mensen heb meegemaakt. Er zijn er soms bij." De FNV-voorzitter is ook nogal eens aangewreven dat hij te gema tigd zou zijn en eigenlijk bij de verkeerde vakbond en partij zou zitten. "Ik zeg altijd: je moet iets meer durven geven dan nemen in 't leven", aldus Piet Scherpenisse. Advertentie I.M. Secretaris T.C. Benou uit St. Maartensdijk stopt 1 juli 1989 bij de gemeente Tholen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1988 | | pagina 9