CIMS krijgt gelijk van Raad van State terugblik op 1988 Een Spelende kinderen en kortsluiting oorzaak grote materiële schade Tulïsp BOUMAN POTTER h i LJ. Secretaris T.C. Benou in de VUT Onderwijsmarkt in Tholen Vrij veel rente 1987 verzwegen Oudste inwoner is overleden Schuren in Stavenisse en Sint-Maartensdijk uitgebrand Donderdag 29 decfenjber 1988 45e Jaargang no. 7 Kleuterschool Burg. van Berchemstraat Een uitspraak van de Raad van State over verbetering van de kleuterschool aan de Burg. van Berchemstraat in Tholen is gunstig uitgevallen voor de CNS de Re genboog. De CNS spaart daarmee 10.000 gulden uit. Telefonisch Montessori Lijnbach DEZE WEEK Veel rook Reorganisatie Lucifers Wilhelminastraat Hogeweg Water Spelende kinderen in Stavenisse en vermoedelijk kortsluiting in St. Maartensdijk zijn de oorzaak van twee grote branden die donderdag de schuren van M. van Gorsel aan de Wilhelminastraat in Stavenisse en van de fam. Oudesluijs aan de Hogeweg te St. Maar tensdijk in de as legden. Alle vier Thoolse korpsen kwamen voor de brandbestrijding in de weer. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 20,50 per halfjaar. Per jaar f 38,-, per post f 47,55 per jaar. Losse nummers f 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 1 0,37 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9, Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De vurehouten kozijnen van de 17 jaar oude kleuterschool zijn on danks voldoende (preventief) on derhoud in verregaande staat van verrotting. Volgens het school bestuur is er sprake van een constructiefout, zodat verrotting niet achterwege kon blijven. De aansprakelijkheid van architect en aannemer is beperkt tot 10 jaar na de bouw, zodat na 17 jaar geen verhaal mogelijk is. De staatssecretaris van onderwijs en wetenschappen wees het via het gemeentebestuur van Tholen in gediende verzoek van de CNS voor vervanging van de hand. Toen de gemeente daartegen niet in beroep ging, besloot de CNS zelf bezwaar aan te tekenen bij de afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State. Hierbij kreeg de CNS juridische steun van de besturenraad van het protestants-christelijk onderwijs. Volgens de Wet op het basisonder- wijs(art. 64a) vallen ontwerpfou ten en verkeerde keuze van materialen onder het begrip constructiefout, mits zij zich niet na 20 jaar openbaren. Volgens de staatssecretaris is dat aan de Burg. van Berchemstraat niet het geval, maar de CNS vindt van wel. Wettelijk had de staatssecretaris overleg behoren te plegen met het schoolbestuur, maar dat was niet gebeurd. Er bleek alleen telefo nisch overleg met een vertegen woordiger van het gemeentebestuur te zijn gevoerd. De staatssecretaris werd bij de Raad van State vertegenwoordigd door de dames mr. L.D.H. Arlman-Rosier en ir. E. Martel- Anneveld en de CNS door mr. W.W. Timmer. De Raad van State tilde erg zwaar aan het ontbreken van het wette lijk voorgeschreven overleg met het schoolbestuur en vernietigde de beslissing van de staatsse cretaris. De Raad van State vond het ook onjuist een termijn van 20 jaar te noemen, waarboven niet meer van herstel van constructiefouten kan worden gesproken. In dit geval is uit de afwijzing van 29 oktober 1987 niet kenbaar, op welke ter mijn de gebreken zich in de kleu terschool hebben voorgedaan. Evenmin kan uit de beschikking worden opgemaakt welke redenen de staatssecretaris tot het oordeel hebben geleid, dat geen sprake is van constructiefouten. Volgens de Raad van State is de beschikking in strijd met het in het algemeen rechtsbewustzijn le vend beginsel van behoorlijk bestuur. Dat houdt in, dat een be schikking deugdelijk dient te wor den gemotiveerd op een voor de betrokkenen kenbare wijze. Daarmee won de CNS het Kroon- beroep. De rotte kozijnen moeten op kosten van het rijk hersteld worden. De kleuters van de CNS gaan te zijner tijd wel in een bij de Regenboog te bouwen uitbrei ding, maar de vrijkomende loka len aan de Burg. van Berchemstraat gaan dan naar de Montessorischool, die ernaast ge legen lokalen al benut. De afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State be stond voor deze gelegenheid uit voorzitter dr. H.C. Wytzes, de le den mr. J.J.M.S. Leyten-de Wij- kerslooth en mr. A. Kappeyne van de Coppello in tegenwoordigheid van ambtenaar van Staat mr. R.M. Flohil. AUTOMATISERING Slingerweg 25 461-3 BP. Bergen op Zoom Tei. 01640 - 41067 Advertentie I.M. Het Oudejaarsnummer Van oud naar nieuw Gemeentesecretaris Benou in de VUT Echtpaar Op den Brouw in St. Maartensdijk 65 jaar ge trouwd Schoolbanken uit Scherpenis- se naar museum in Rotterdam •k Vierling schaap bij dierenarts Brons P.W. Scherpenisse P.V.'er bij FNV stopt als Hulde voor leidster zondags school Stemmen van lezers over trap veldje Havenmeester Den Engels man uitgezwaaid in Sint- Annaland NIET EEN OGENBLIK VAN 'T LEVEN WORDT ONS OOIT WEEROM GEGEVEN Dit nummer pagina's bestaat uit 32 De leerlingen van groep 8 van alle basisscholen op Tholen en Sint- Philipsland krijgen de gelegen heid om zich op 18 januari te oriënteren op het vervolgonder wijs. In de basisscholen Ter Tolne en De Regenboog in Tholen zijn dan negen scholen aanwezig om voorlichting te geven. Iedere leer ling kan bij maximaal drie scho len zijn licht opsteken. De kosten van deze onderwijsmarkt worden gedragen door de gemeenten Tho len en Sint-Philipsland. De aanwezige scholen: Thoolse scholengemeenschap, Chr. mavo Tholen, Petrus Canisiusschool (ihno), De Brug (lao), De Lage Meren, Juvenaat, Mollerlyceum, Rijksscholengemeenschap, Ron- calli scholengemeenschap. Zuidweg 20\ Zonnemaire Tel. 01 I 12-1318 Vrijdag koopavond. Advertentie I.M. 17.09 uur ter plaatse- was. De brandende schuur van M. van Gorsel stond achter twee kleine schuren(van C. den Braber en Van Gorsel) die direct aan de Wilhel- minastraat grenzen. "Door het stro en hooi ging het geweldig hard", zei centraal com mandant Steenpoorte. De vlakbij gelegen textielwinkel van Priem- Wielaard en de voorste twee schu ren werden behouden, al was er in die laatste gebouwen wel water schade. Twee bandenwagens, een oude tractor, een aardappelplan ter en een oude auto gingen verlo ren, naast het hooi en stro. Eén wagen werd er gered. De brand weer haalde de houten topgevel om ter vergemakkelijking van het nablussen. Het korps St. Maartensdijk was om 19.45 uur terug op de kazerne en Stavenisse ging nog door tot 21.30 uur. Daarna kwamen er tot 2.30 uur 's nachts nog een paar keer wat brandweerlieden voor controle en nablussing van het smeulende hooi en stro terug. Burgemeester H.A. van der Mun- nik stelde zich van de situatie op de hoogte. water. Ook op het vrijstaande huis van Anth. Oudesluijs werden stralen gezet, want de wind ging die richting uit. De waterwagen van St. Annaland werd daarvoor ingezet. De korpsen Stavenisse en Tholen waren naar de grote water gangen gedirigeerd om in aan- jaagsysteem de watervoorziening te waarborgen. Dat verliep goed." Wethouder L.J. Koopman en bur gemeester Van der Munnik sloe gen de brandbestrijding gade. De schuur met hooi, stro, aardappe len en machines brandde geheel uit. Om 21.14 uur werd het sein brand meester gegeven. Tholen was om 22.00 uur terug in de kazerne, Sta- VERVOLG PAG. 13 WONINGINRICHTING -1 Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Navorderingen belasting "Er komt vrij veel uit", zegt hoofdinspecteur H.J. Ruijgh van de rijksbelastingen te Bergen op Zoom over navorderingen wegens verzwegen rente over 1987. Hij is bezig de rentegegevens van de banken te vergelijken met de aangiften van de belastingplich- tingen over 1987 in het rayon Ber gen op Zoom, waaronder ook Tholen en St. Philipsland vallen. Berichten, dat er 800 navorde ringsaanslagen verzonden zijn, wil dhr. Ruijgh niet bevestigen. "Vrij veel gelden blijken niet te zijn aangegeven, maar percenta- gegewijs is het aantal klein. Een 90 van de 100 belastingplichtigen heeft het goed gedaan, dus zijn er nog een heleboel waar de rente niet opgegeven 1s. We gaan overi gens pas tot navordering over, als er enig rendement is." Volgens de hoofdinspecteur is dat het geval wanneer er minimaal 100 gulden belasting te vorderen is. Dhr. Ruijgh moet rapport uit brengen aan de staatssecretaris over het resultaat van de rente actie in zijn rayon. Het totale aan tal en bedrag aan navorderingen wil hij niet noemen. "Dit ligt heel gevoelig, 't is een pijnlijk onder werp", aldus de Bergse hoofd inspecteur. Wat de reorganisatie van be lastingkantoren betreft, staat het volgens hem vast dat Bergen op Zoom opgeheven wordt en naar Roosendaal verhuist. Tholen en St. Philipsland blijven bij West- Brabant. Een poging van b en w van Zierikzee om Tholen/St. Phi lipsland onder de belastinginspec tie Zierikzee te laten vallen, is mislukt. Of de centralisatie in Roosendaal in 1990 een feit zal zijn, kon dhr. Ruijgh nog niet zeggen. "Voorlo pig blijft tot eind 1994 in elk geval een steunpunt in Bergen op Zoom aanwezig voor de deurwaarders, controle-ambtenaren, inlichtingen en betalingen", aldus de hoofd inspecteur. De Thoolse gemeentesecretaris T.C. Benou uit St. Maartensdijk heeft per 1 juli 1989 zijn terugtre den aangekondigd. Tijdens de laatste b en w-vergadering in 1988 verraste hij de bestuurders met die mededeling. Na 42 jaar gemeente dienst maakt Benou(volgende maand 61) gebruik van de VUT- regeling. Tijdens de viering van zijn 40-jarig jubileum leek het er nog op, dat de energieke secretaris tot aan zijn pensioen zou door gaan. Nu wil hij ruim voor de ge meenteraadsverkiezingen van 1990 opstappen. De huidige raad kan dan nog een opvolger benoe men. Chef financien C. Meer- tens(57), die onlangs zijn 40-jarig jubileum vierde en liet weten niet tot zijn 65ste jaar door te gaan, is een van de twee waarnemers. De andere waarnemend gemeentese cretaris is A.G. van de Sande(42), chef algemene zaken en welzijn. Pagina 9: vraaggesprek met Be nou Na een kort ziekbed overleed gisterenmorgen in haar woning in Sint-Annaland mevrouw M. Heijboer-van Vessem. In juli vier de ze nog haar 101-ste verjaardag, waarmee ze de oudste inwoner van de gemeente Tholen was. Me vrouw Heijboer wordt op oude jaarsdag in haar woonplaats begraven. De enige eeuweling op Tholen is nu mevrouw J.M. Koopman-Bijl in Sint-Maartensdijk. Zij werd in oktober honderd jaar. Commandant D.J. Letzer van het korps Stavenisse loste zijn manschappen af bij het blussen van de schuurbrand. Naast hem M. Moerland. "Het waren twee vervelende bran den", zegt centraal commandant L.T. Steenpoorte. "Toch zijn we tevreden over het resultaat, want de omliggende gebouwen zijn gespaard gebleven. De brand in Stavenisse heeft aangetoond, dat het korps daar toch bestaansrecht heeft, want anders had men pas 5 tot 6 minuten later kunnen blus sen." Steenpoorte noemt het een zeld zaamheid dat er twee uitslaande branden zo vlak achter elkaar op één avond bestreden moeten wor den. "De samenwerking van de brandweerkorpsen en de politie was echter goed." Na de brand in Stavenisse werden in eerste instantie twee jongens vermist: het 9-jarig zoontje van de eigenaar van de schuur en een 6-jarig vriendje. Al spelend met lucifers hadden ze stro aangesto ken en dat vuur wilde niet meer uitgaan. Geschrokken van de brand sloegen ze op de vlucht, de polder in. Ze durfden niet naar huis. Aan de ongerustheid kwam een einde toen ze werden gevon den. Bij de brand in St. Maartensdijk tastte men eerst nog in het duister over de oorzaak. Aanvankelijk vermoedde men kortsluiting in een landbouwtrekker, maar na onderzoek van de technische re cherche van de rijkspolitie bleek dat niet zo te zijn. In een andere hoek van de schuur werden asspo- ren aangetroffen. Het vermoeden van kortsluiting blijft. Er werd een ventilator die stond te draaien om bruine bonen te drogen, voor nader onderzoek meegenomen. Ook is er een vermoeden, dat de kortsluiting in het elektriciteitslei dingen is ontstaan. Het brandalarm in Stavenisse werd donderdag om 16.50 uur ge geven, waarna het plaatselijke korps om 16.56 uur ter plaatse was in de Wilhelminastraat. Ge zien de situatie - een uitslaande brand in de dorpskom met gebou wen rondom de brandhaard - werd assistentie gevraagd van het korps St. Maartensdijk, dat om De totaal verwoeste landbouwschuur aan de Hogeweg te St. Maartensdijk. Rechts de aangrenzende woning van Joh. Oudesluijs, linksachter het vrijstaande huis van Anth. Oudesluijs. Voor de nog grotere brand aan de Hogeweg te St. Maartensdijk werd donderdag om 20.30 uur alarm geslagen. De manschappen van het plaatselijke korps waren nog maar net thuis na het oprui men van de materialen na de brand in Stavenisse, toen de pie pers opnieuw gingen. Om 20.36 uur waren ze ter plaatse, maar on derweg zag commandant R.J. Weggemans al - de situatie bij Ou desluijs aan de Hogeweg kennen de - dat er voor die grote vuurzee alle korpsen nodig waren. Stave nisse, die nog aan het nablussen was bij de schuur van M. van Gorsel, rukte met het regiovoer tuig voor de rampenbestrijding uit, terwijl een aantal manschap pen met de eigen brandweerauto in de Wilhelminastraat bleef. Om 20.39 uur rukten de korpsen St. Annaland(met de bluseenheid en de waterwagen) en Tholen uit. "De communicatie verliep rede lijk goed", aldus commandant Steenpoorte. "Het probleem was de grote hoeveelheid mensen op de polderwegen. Gelukkig was er nogal wat politie, die eerder in Stavenise was, om het verkeer te regelen." St.'Maartensdijk richtte zich met het blussingswerk allereerst op de woning van Joh. Oudesluijs, die vast aan de schuur verbonden is. "De schuur met riet onder de pannen, was één grote vuur gloed", zei Steenpoorte. "St. Maartensdijk kon direct de hoge drukspuit inzetten en gelukkig stond er in kleine slootjes redelijk Een gelukkig 1989. ProostDe bestuursleden van politiehondenvereniging De Schaerepe Bliek lijken een toost uit te brengen op het nieuwe jaar. De vrolijke stemming had echter een heel andere aanleiding, want de vereniging vierde in augustus het koperen jubileum. Dat gebeurde met wedstrijden in het Bos van Klompe in Anna Jacobapolder. Zie voor een uitgebreide terugblik op 1988 en ook 25, 50, 75 en zelfs 100 jaar geleden, alsmede de nieuwjaarswensen, de speciale bijlage in dit Oudejaarsnummer. I 1

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1988 | | pagina 1