Architect Tom Moerland wil rijk geschakeerd sociaal milieu aan Oostvest terug Kostensysteem drukt alles in één hoek Van oud naar nieuw Ir. van Veen: ontwerp Moerland wat spannender Wensen Smurdiekse familie Doorsnee in bouwontwerp Dertig huizen Isolement Mossellaan Rommeltje Huurprijs E Nieuwjaarswensen 1989 ■HMHBHHBMHNBHHWWBWaHHNMMHHMMMAaBBHinHannHMMMMMMM wmniiiwMiM'iiiiiniiiMmiiiIIIIIMHHHPIHWIH MIHII—IWI—iHMMUMiiiww i—IIMIIMH—i—wwiwiwiw—IMTMIH 'Wonen 2001 is een afstudeerproject dat de sociale woningbouw op het platteland in Zeeland behandeld. Uit onvrede met het recente beeld, dat niet of nauwe lijks aansluit bij datgene wat al bestaat, is in dit project gezocht naar een antwoord op die onvrede. De bewo ner als gebruiker speelt daarin een belangrijke rol. Zo luidde de tekst op de uitnodi ging om de slotzitting bij te wo nen over het project van Tom Moerland uit Tholen en Floor van de Velde uit Hendrik Ido Ambacht op de Akademie van Bouwkunst in Rotterdam. Bei den mochten zich op 1 5 decem ber gediplomeerd architect noe men, aangesloten bij de Bond van Nederlandse Architecten (BNA). Wonen in het jaar 2001 lijkt ver weg nu de publieke aandacht vooral gericht is op het jaar 1992. Het platteland in Zeeland is een wijds begrip maar toch hoeven we voor het onderwerp van de studie niet ver te zoeken. Moerland en Van de Velde ko zen de gemeente Tholen uit als Zeeuws platteland. In Sint- Maartensdijk troffen ze een plek aan waar zij hun visie op de so ciale woningbouw anno 2001 (maar wellicht veel eerder) op kunnen botvieren: de Oostvest. Nu nog een kaal stuk smalstad tussen de Markt en de Oostsin gel waar de afgelopen jaren de ene (landbouw)schuur na de an dere werd afgebroken om ruim te te maken voor de toekomsti ge huisvesting van Smurdie- kenaars. Volgens Tom Moerland is daar ruimte voor een uniek project van 30 woningen waarin plaats is voor grote en kleine gezinnen, alleenstaanden (van jong tot oud), kamerbewoners en bejaar den. Moerland: "De Oostvest kan een straat worden waar ver schillende woonsoorten bij el kaar zijn gebracht. En dat is de wens van de bewoners zelf ge weest. Dat klinkt als muziek in mijn oren." Voor de eindstudie onderzoch ten Van de Velde en Moerland de opvattingen over wonen bij een groep personen die de Smurdiekse bevolking vertegen woordigt: een klein gezin met 3 kinderen, een groot gezin met 7 kinderen, een alleenstaande jon ge en een alleenstaande oude dame, een bejaardenechtpaar en een kamerzoekende jongeman. Hierbij riepen ze de hulp in van een marktonderzoeker. Deze deskundige was nodig om het onderzoek zo objectief mogelijk te houden, om te voorkomen dat de architecten en de bewo ners elkaar teveel zouden beïn vloeden. De marktonderzoeker kreeg zodoende de rol van tus senpersoon. Hij had ondermeer de taak om de bedoelingen van de architecten §an de bewo- nersgroep uit te leggen. Deze Smurdiekse familie Door snee bleek eensgezind te kiezen voor één straat waar ze alleptaal bij elkaar kunnen wonen. Moer land: "We hebben ze de vraag voorgelegd of ze blokjes in de straat voor bejaarden of al leenstaanden 'en gezinnen wil den. Uit hun antwoorden bleek dat niemand zo'n scheiding wil." En dat raakt één van Moerlands' kritiekpunten op de sociale wo ningbouw in het algemeen en die op Tholen in het bijzonder (lees platteland). "Mensen wor den ingedeeld in categorieën. Je hebt jongeren en bejaarden of gezinnen bijvoorbeeld. Wonin gen voor deze groepen worden op maat gesneden. Een eensge zinswoning wordt ontworpen voor een gemiddeld gezin, maar op Tholen komen ook nogal wat gezinnen voor met veel kinde ren. Daar wordt geen rekening mee gehouden." Bovendien vindt de architect dat door de huidige woningbouw de mensen van elkaar geïsoleerd raken. Een voorbeeld van sociaal isolement noemt Moerland het bejaarden tehuis De Schutse in Sint- Annaland: "Aan één kant kijken de bewoners pal op een gras veld. Zoiets steekt me." Het zelfde geldt voor gescheiden wijkjes voor bejaarden. Voor Moerland is het bouwen in blok jes voor één woonsoort een ver arming van het sociale leven. Hoewel er vroeger barre armoe werd geleden in de dorpen be stond er volgens Moerland een rijk geschakeerd sociaal milieu, 'waar mensen iets voor elkaar over hadden'. Dit kenmerk van het leven op het platteland wordt in de sociale woningbouw tenietgedaan, zo stelt Moerland. "De wet- en regelgeving voor de volkshuisvesting op het platte land wordt bedacht vanuit een stadse cultuur, door ambtenaren op het ministerie van volkshuis vesting. Stad en platteland bot sen. In de stad is een mens ano niem, in een dorp is hij dat niet. De regels worden echter wel voor iedereen van toepassing verklaard, of je nou in Groningen woont of in Zeeland. Dat komt door de centrale planning. Het rijk geeft subsidie aan de wo ningbouwverenigingen die zo goedkoop mogelijk gaan bou wen. Ze bouwen nieuwe wijken die niet of nauwelijks aansluiten bij wat er al bestaat en zo krijg je dat het Groningse huis hetzelfde is geworden als het Zeeuwse. Het is de economie die regeert en het is de bouwkraan die de afmetingen van de woning be paalt." Met andere woorden: de bewoner heeft bij de totstand koming van zijn woning weinig tot niets in de melk te brokkelen of in Moerlands woorden: 'hij is slechts te herkennen aan zijn huisnummer'. "Hoe komen ze er toch bij om een straat in een dorp te maken met 178 huis nummers als in de Bloemenlaan in Smurdiek?", merkt de archi tect in dit verband bijna terloops op. Het eigen karakter van een huur woning of wijk is in de nieuw bouw moeilijk te vinden. "De ar chitectuur en de bewoner lijken uit de sociale woningbouw ver dwenen," stellen Van de Velde en Moerland. De laatste geeft hiervan een persoonlijk voor beeld: "Ik ben hier in Tholen zelfs eens verdwaald in de buurt van de Mossellaan. Ik wist niet hoe ik uit de wijk moest komen omdat je je nergens op kan oriënteren." Voor Moerland was dit één van de redenen om naar alternatieven te zoeken. De ar chitect, geboren en getogen in Sint Annaland, jarenlang in de smalstad residerend en sinds en kele jaren woonachtig in Tholen, /-A/4 cOrj J a- betoogt dat de huizen en de straten teveel op elkaar lijken, dat er voor een 'eigen handteke ning' van de maker of bewoner geen plaats is: "Als je het oude gedeelte van de Hoenderweg in St. Annaland bekijkt, dan zie je dat bijna alle huisjes verschillend zijn. Kinderen kunnen ook mak kelijk uitleggen in welk huis ze wonen." Van de Velde (wiens schoonou ders in St. Maartensdijk wonen) en Moerland stelden zich de vraag of ze een ontwerp konden bedenken voor sociale woning bouw op Tholen dat gebruik zou kunnen maken van 'plaatselijke vormen, tradities en gebruiken'. "Als je naar de huizen in het vis sersstadje Tholen kijkt, dan zie je dat de huizen groter zijn dan in de andere dorpen. Bekijk je de dorpen met een agrarische cul tuur, dan zie je dat de mensen schuurtjes aan de achterkant hebben gebouwd om hun land bouwgereedschap in op te ber gen." Zulke verschijnselen wijst Moerland ook aan in een stad als Den Haag. In de Schilderswijk staan op vele daken duivenhok ken die kenmerkend voor die wijk zijn. Deze typische plaats gebonden zaken zouden in een ontwerp een plaatsje moeten krijgen. In de visie van Moerland en Van de Velde wordt namelijk uitgegaan van de bewoner als gebruiker en de architect ^ls ma ker. Beiden kunnen ze hun stem pel drukken op de manier waar op de woning gebouwd wordt. Bij de plattelandsbewoners uit de studie van de architecten blijkt dat er een duidelijke me ning bestaat over hoe een huis er voor en achter uit moet zien. "Bijvoorbeeld trouwen en rou wen doe je via de voordeur. De voorkant is formeel, dat is de zondagse stropdas. Aan de ach terkant ziet de bewoner graag ruimte voor uitbreidingen en een schuurtje. Daar mag het bij de meeste een lekker rommeltje zijn. Dat is de informele kant." Tussen de voor- en achterkant zou, naar de mening van Moer land, de bewoner zelf moeten kunnen bepalen hoe groot of hoe klein hij zijn kamer(s) wil. De Smurdiekse familie Doorsnee werd ook gevraagd naar de wensen wat betreft de indeling van de woning en hoe ze aan- Gevel aan de Oostvest. kijkt tegen het gebruik van privé en openbare ruimtes. De bewo ners uit de onderzoeksgroep maakten tekeningetjes van de indeling van hun huis. Een en ander werd door Moerland en Van de Velde verwerkt in een ontwerp voor de Oostvest. Daarbij zijn de architecten uitge gaan van de historische struc tuur van de smalstad. "Het blijkt namelijk dat de voorkant van de Oostsingel en de Markt gericht is op het centrum. Dit hebben we gehandhaafd. In de plannen van de gemeente is het net an dersom." Het ontwerp voorziet in een rij bomen op de Oostvest die het zicht op de schuren achter de huizen aan de Markt enigszins moet ontnemen. "Kies je voor achterkant tegen achterkant dan bouwen de mensen hun tuin dicht en is de sociale controle weg," zegt Moerland. De wo ningen komen 35 centimeter on der het niveau van de verharding van de Oostvest te staan (het hoogteverschil tussen de Oost-, vest en de Oostsingel bedraagt 70 centimeter). Verder is een fietspad in het ont werp opgenomen dat voorlangs van de Molenstraat naar de Dr. Tazelaarstraat loopt. Tussen het fietspad en de voorgevel is plaats voor een openbare wan- del/speelgedeelte geprojecteerd. De woningen bestaan in het plan van Moerland uit een basistype (64 m2) waaraan 1 of 2 zijbeu ken kunnen worden gebouwd, al naar gelang de wensen van de bewoners. Alle verschillende woonsoorten zijn in het ontwerp vertegenwoordigd. "De laatste avond dat we met de groep bij elkaar waren, hebben we ons ontwerp laten zien. Vooral de huurprijs viel de mensen mee." De goedkoopste kwam op 26J gulden, een bejaardenwoning op 346 gulden, een eensgezinswo ning op 462 en de grootste wo ning (met vijf slaapkamers) op 582 gulden. De grondprijs werd berekend op 18.000 gulden (in- cl. BTW) waardoor de prijs van een woning gemiddeld uitkomt op 98.300 gulden. Het plan van Moerland en Van de Velde zal volgend jaar voor het publiek te zien zijn. Moerland wil er een tentoonstelling van maken die alle kernen op Tholen aandoet. Moerland: "Het ont werp is tot stand gekomen door een dialoog aan te gaan met be woners. Het gaat er om de be woner en de architect tot zijn recht te laten komen. Wethou der Koopman van openbare werken heeft ooit eens gezegd dat er op de Oostvest mooie wo ningen moeten komen. Ik heb ze." H.Th.W. van Veen, hoofd ge meentelijke ontwikkeling die het openbare eindexamen in Rotter dam bijwoonde vraagt zich af of zo'n marktdeskundige -die tus sen architect en bewoners staat- voor Tholen bruikbaar is. "Op zich is het een leuke ge dachte. Zo'n marktdeskundige kan een verhelderende uitwer king hebben op het project van bewoners en architect maar ik denk dat de schaal op Tholen daarvoor te klein is. Het aantal woningen dat per keer gebouwd wordt, is gering. Wordt er ge bouwd, dan is het voor kleine groepjes. Als je hier tien huisjes per jaar bouwt dan zijn de bewo ners met hun wensen al bekend. Ik twijfel eraan of je bij zulke kleine groepen een marktdes kundige op moet dringen". Van Veen vindt overigens wel dat het aantrekken van zo iemand zijn vruchten af kan werpen bij grootschalige uitbreidingen van een stad als Breda of Roosen daal. Verder wordt volgens Van Veen de architect gedwongen vantevoren zijn zaakjes goed op een rijtje te zetten als zo'n des kundige wordt ingeschakeld. "Dat is een hele vooruitgang ten opzichte van de jaren 70 toen de bewoners eerst werd gevraagd hoe ze het wilden hebben waar door de vormgeving helemaal op de achtergrond verdween". In de manier waarop Van de Velde en Moerland het aanpakken ziet Van Veen de inbreng van de ma ker in het uiteindelijke ontwerp terug. "Vooral bij Van deVelde. Moerland blijft dicht bij het tradi tionele, daar had ik wat meer ex perimenten van verwacht". Van Veen deelt de mening van de architecten dat er in de socia le woningbouw weinig ruimte is voor een eigen inbreng van de architect. "De meeste huizen die gebouwd worden volgens het normkostensysteem kun je overal vinden, of het nou in Tiet- jerksteradeel is of in Schin op Geul. Het normkostensysteem drukt alles in één hoek. Je moet als architect behoorlijk creatief zijn om daaronder uit te komen. En dan moet ook de woning bouwvereniging bereid zijn daar aan mee'te werken". 'Ook een gemeente zou er zijn nek voor uit moeten steken. Maar dat is volgens de hoofdambtenaar vaak niet het geval. "De archi- tekt moet wel een erg grote idealist zijn om dwars te blijven zitten". De schetsen van de gemeente voor de nieuwbouw aan de Oostvest zijn inmiddels zo'n tien jaar oud. In het plan is plaats voor ongeveer 25 woningen. "Maar als je kijkt naar wat er in de laatste 5 jaar in de sociale woningbouw wordt gebouwd, dan zal het plan niet precies meer zo worden uitgevoerd. We zijn nu pas bezig om de laatste stukken aan te kopen". Over het geheel genomen vindt Van Veen het ontwerp van Moerland 'wat spannender' dan het ge meentelijke ontwerp. -T- In de stadskern van Tholen vol trekken zich ingrijpende verande ringen. De voormalige garage Vos, later nog gebruikt door ver schillende huurders, moest het veld ruimen voor een nieuwe su permarkt aan de Eendrachtsweg. Architect J. Boelhouwers maakte het ontwerp, dat werd uitgevoerd door bouwbedrijf gebr. Van den Bergh. De fam. M. v.d. Velde, nu exploitant van de Mikromarkt aan de Botermarkt, gaat er vol gend jaar onder de nieuwe formu le C1000 in werken. De huidige supermarkt krijgt een andere be stemming: juwelier Mireille, nu nog in de Stoofstraat gevestigd, gaat er in en tijdelijk ook de Ra bobank, waarvoor het kantoor in de Brugstraat uitgebreid wordt. Veel veranderingen dus op de drempel van 1988 naar 1989: van oud naar nieuw.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1988 | | pagina 17