'Een van de betere klaslokalen in Europa' BRANDEN N BEELD ïïgnfmTOT Afscheid van EB 'Ik hoorde een claxon' bezorger Tholen «d brekel Reünie van Thoolse ulo Banken uit Scherpenisse van De Meestoot naar schoolmuseum Rotterdam modehuis Donderdag 29 december 1988 DE EENDRACHTBODE 13 Zes banken uit de oude school van Scherpenisse staan voortaan in het Nationaal Schoolmuseum in Rotter dam. De banken stonden opgeslagen op de zolder van streekmuseum De Meestoof in Sint-Annaland. Drie medewerkers van het museum haalden ze daar don derdagmiddag op. Sfeer Achtergronden Modehuis Van den Brekel hecht nog aan een échte opruiming. En natuurlijk aan een échte voorverkoop. Zo krijgt u als klant de eerste keus en een opgelegde kans om te profiteren van de spektakulaire kortingen. Doe een stap in de goede richting, kom kijken Familie Lindenberg stopt na zeventien jaar David Oudesluijs sloeg alarm aan de Hogeweg David Oudesluijs Anth.zn. zat donderdagavond in de zijkamer van de vrijstaande ouderlijke woning toen hij plotseling een claxon hoorde. Hij snelde naar buiten en zag de schuur in lichte laaie staan. Van 1770 ook gevestigd: Tilburg Roermond, Horst (L.) en Heythuysen Het schoolmuseum verhuisde twee jaar geleden van Zoetermeer naar Rotterdam, waar het een on derkomen vond in de voormalige gemeentebibliotheek aan de Nieu we Markt. Daar is men nu volop bezig met de inrichting en het uit stallen van de collecties. Vóór sep tember volgend jaar kan het publiek er daarom niet terecht. Het ligt in de bedoeling om een aantal klaslokalen uit verschillen de perioden na te bouwen. Daar om is men op zoek naar voorwerpen om die lokalen te vul len. Heel Nederland werd afge beld voor schoolbanken en op die manier kwam men bij De Meestoof terecht. De mensen uit Rotterdam zijn on der de indruk van het lokaal in het Thoolse museum. "Ik vind het één van de betere klaslokalen in Europa, die ik gezien heb," zegt een van hen. Bestuurslid J.F. Kou semaker, die destijds het initiatief voor het oude schoollokaal nam, glundert bij die woorden. Vooral het nabootsen van de sfeer van zo'n lokaal is moeilijk en dat vin den de drie in Sint-Annaland bij zonder geslaagd. Er zijn in ons land zo'n twintig musea met een onderwijscollectie, maar nergens is die zo ruim opgezet als in De Meestoof. Meestal is het beperkt tot drie of vier bankjes. Ondanks hun eigen uitgebreide collectie kwamen de mensen uit Rotterdam in De Meestoof nog dingen tegen die ze niet hadden. Het schoolbord dat gekanteld kan worden (ook al uit de school in Scherpenisse) vond men heel bij zonder. Met name dat er zóveel van het eiland Tholen in de collec tie zat, verbaasde de mensen van het schoolmuseum. Het Rotterdamse museum is in een stichting ondergebracht en wordt gesubsidieerd door de ge meente. Verder is men afhankelijk van sponsoring. De collectie om vat schoolplaten, prenten, boeken en leermiddelen. Zo heeft men ongeveer 4.000 verschillende wandkaarten en 50 verschillende modellen inktflessen. Men richt zich in hoofdzaak op het lager on derwijs. De medewerkers verza melen ook documentatie over al die leermiddelen. Op universitair niveau is de laatste vijf tot tien jaar veel onderzoek naar de ge schiedenis van het onderwijs ge daan en daarvan maakt men gebruik. "Ik voorzie in de toe komst overleg, want van die theo retische achtergronden weten we hier vrij weinig," zegt J.F. Kouse maker. jg zes schoolban ken van rond de eeuwwisseling gaf hij nog een houten krijtbakje mee naar het Nationaal School museum. Voor oud-leerlingen en leraren van de voormalige gemeentelijke ulo-school in Tholen komt er een reünie, Het gaat om hen die in de jaren 1963-1970 op de school zaten. "Wie denkt er nooit eens terug aan zijn of haar schooltijd, die al weer 20 tot 25 jaar achter je ligt. De toenmalige ulo met haar jaar lijkse schoolfeesten en excursies zal menigeen weer even in gedach ten naar die tijd terugvoeren," zegt J. Koopman, een van de ini- tatiefnemers. De reünie wordt op 7 januari ge houden in restaurant-bistro De Kloeck, Zoomvlietweg 61 (achter Klavervelden), Wouwse Plantage, tussen 15.00 en 19.00 uur. Inlichtingen worden verstrekt door J. Koopman, tel. 01670-61108 en T. Niemantsver- driet, tel. 01658-2165. Medewerkers van het nationaal schoolmuseum uit Rotterdam laden bij De Meestoof de school banken uit Scherpenisse in een vrachtwagen. De zes banken van rond de eeuwwisseling worden gebruikt bij de inrichting van een klaslokaal in het museum in de Maasstad. Wim(links) en David(rechts) Oudesluijs Azn. temidden van de troosteloze overblijfselen van de verbrande land- bouwschuur. VERVOLG VAN PAG. 1 venisse en St. Annaland volgden om 23.30 uur. St. Maartensdijk bleef met 6 tot 7 mensen voor het nablussen achter, wat tot vrijdag ochtend half zes doorging. Vanuit Bergen op Zoom werden er drie keer flessen met perslucht aangeleverd omdat er bij de twee' branden in Stavenisse en St. Maartensdijk totaal 40 tot 45 fles sen verbruikt werden. De rook ontwikkeling was in beide geval len groot door het hooi en stro. Loonbedrijf Wielaard haalde op verzoek van de brandweer 's nachts rond twaalf uur met een kraan en een tractor met aan hangwagen het schuurgedeelte van Antli. Oudesluijs met hooi, stro, bruine bonen en machines leeg. De andere helft, in gebruik bij Joh. Oudesluijs, bevatte vooral aardappelen en machines. De hooivoorraad werd naar de zee dijk gebracht, waar het nog na- brandde en smeulde. De brand is in het achterste ge deelte van Anth. Oudesluijs, die zelf nog op vakantie was, begon nen. De woning van zijn neef Joh. Oudesluijs, die donderdagavond niet thuis was, liep hoegenaamd geen waterschade op. Er waren wat schroeiverschijnselen aan een balk. Anth. Oudesluijs is tegen brand verzekerd, Joh. Oudesluijs niet. Druk overleg van de commandanten Steenpoorte(links), Van Popering(midden) en Weggemans(rechts) bij de brand in St. Maartensdijk. Bij ons bent u de uitverkoop een stap voor Dit oudejaarsnummer betekent de finale voor de familie Lindenberg in Tholen, die na zeventien jaar stopt met de bezorging. Benen en armen willen in 1988 niet meer zo goed als in 1971 en daarom besloot het echtpaar Lindenberg de bezorging, die al geleidelijk aan was verminderd door inscha keling van helpers, per 1 januari 1989 volledig over te dragen. Als dank voor de inzet bood uitgever W. Heijboer mevr. Lindenberg bloemen aan en haar man een kal koen. Voor beiden was er nog een pen met inscriptie. De familie Boer in de Jonkheer van Vredenburchlaan 55, telefoon 2054, neemt de taak van de fami lie Lindenberg over, ook voor de inning van het abonnementsgeld. Voor de bezorging worden zij in Dalempolder geassisteerd door de familie Smeets. De claxon was van één van de tractoren in de schuur. David bel de 0011, maar daar kreeg hij een bandje omdat het alarmnummer inmiddels 06-11 is geworden. Weer terug bij de schuur reed hij een heftruck weg, waarvan hij de gastank verwijderde. Toen vloog David weer terug naar de woning om te kijken of alle ramen dicht waren, want rook en vonken kwa men met de sterke wind richting huis. Daarna slaagde hij er nog in om een bandenwagen weg te ha len, maar verder viel er niets te redden. Het was ene vuurzee. De zoon van Joh. Oudesluijs, wiens huis direct aan de schuur grenst, had om kwart over acht de woning verlaten. Gezien het alarm om 20.30 uur moet het vuur zich zeer snel uitgebreid hebben. De schuur dateert van 1770 met een rieten dak, waarop in 1870 pannen zijn gelegd. Later zijn er nog verbouwingen gepleegd. In de schuur lagen 80 tot 100 ton aardappelen opgeslagen, 8 gemet bruine bonen, een sorteerder, drie tractoren, een kunstmeststrooier, twee drainagespuitmachines en graszaadhooi. Anth. Oudesluijs zou vrijdag avond terugkomen van vakantie, zodat hij donderdagavond niet aanwezig was. Ook neef Joh. Ou desluijs was niet present. Alleen David was er, waarna rond kwart over negen zijn broer Wim volgde, die alleen een troosteloze situatie aantrof. Drie jaar geleden werd Anth. Om desluijs, die een fouragehandel en loonbedrijf heeft, ook door een brand getroffen. Toen ontstond er op 15 januari brand in de andere schuur. Oorzaak was destijds een heteluchtkanon, terwijl nu kortsluiting wordt vermoed. Het aan de woning van Joh. Oudesluijs grenzende deel van de schuur in St. Maartensdijk. De muren van de schuur worden omgetrokken om het nablussen te ver snellen. Commandant Weggemans licht bij. Bij de branden in Stavenisse en St. Maartensdijk werden donderdag tussen de 40 en 45 flessen perslucht gebruikt. De brandbestrijding aan de Hogeweg gebeurde door alle vier korpsen van Tholen. De grote hoeveelheid buiten opgeslagen stro (rechts) vatte geen vlam. De enige vrouw bij de Thoolse brandweer, Addie Oostdijk-Giljam uit St. Maar tensdijk, nam ook deel aan de blussingswerkzaamheden in Stavenisse. Zij staat hier op het platte dak achter de winkel met woning van Priem-Wielaard. Van de bovenverdieping van de schuur van M. van Gorsel was weinig meer over. Kortemeestraat 35 - Bergen op Zoom

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1988 | | pagina 13