Lintje voor J.L. Everaërs Gesprek met kerken Vossemeer over aula Zingen met Kerst Promotie Oud-Vossemeer en Anbo strijden voor behoud Vossemeren Commissaris Boertien speldde koninklijk zilver op BOUMAN POTTER Duitsers willen Thoolse lolly's op bezemstelen Controle van scholieren Dure 'honger' naar kalkoen Donderdag 22 december 1988 45e Jaargang no. 6 Z S z S "g 5 ?s Bij het eindejaarsdiner voor de jubilarissen en gepen sioneerden van de PZEM stond er maandagavond in de Middelburgse schouwburg speciaal voor dhr. J.L. Everaërs uit Tholen een verrassend 'toetje' op het me nu. Commissaris der koningin dr. C. Boertien speldde hem de zilveren medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau op. Opzichter College wil geen verwachtingen wekken B. en w. van Tholen zullen vertegenwoordigers van de Oud-Vossemeerse kerken uitnodigen voor een gesprek. Aanleiding is een brief waarin de kerken verzoeken om de mogelijkheden voor een aula of opbaarruimte in dit dorp te onderzoeken. Het college wilde dat zonder meer van de hand wijzen, maar dat ging Th. Aarnoud- se te ver. Enquête Geen verwachtingen RWW-commissie DEZE WEEK Lijnbach Directeur Suykerbuyk: Wij maken hier geen onderscheid tussen Zeeuwen en Brabanders Het bestuur van de stichting Promotie Oud-Vossemeer (SPV) wil in januari gesprekken voeren met verschil lende personen uit de politiek. Inzet: het behoud van een aantal Zeeuwse bedden in bejaardentehuis De Vos semeren in Nieuw-Vossemeer. Ook de afdeling Oud- Vossemeer van de Anbo schaart zich achter dit initia tief. "Dit is iets puur in het belang van Oud-Vossemeer en we willen er hoe dan ook iets aan gaan doen," zegt SPV-voorzitter M.J.C. Geluk. Zeeland heeft laten we ten niet langer voor de plaatsen in het Brabantse te huis te willen betalen. Dertig bedden verschil Familiair, soepel en open in raad gemeente Tholen Belangen bewoners voorop Inbrekers halen woning overhoop Q c4 LU LU i >5 Ln m C4 LU O CC O P pu i> GO w lu H f~[IJ L4 N (U -ü .y -C OJ 23 ro Iv© fl <D C3 vC £T- Sc c -* O o i CQ 2 ff «S 8 C J 5t Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 20,50 per halfjaar. Per jaar f 38,-, per post f 47,55 per jaar. Losse nummers f 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,37 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,—. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Eigenlijk waren ze bedoeld als promotie-artikel voor snoepwin kels, maar de drie kilo zware lol ly's op bezemstelen bleken gewild bij het publiek. "De mensen wil den ze kopen om er een grap mee uit te halen of bij trouwpartijen cadeau te doen," vertelt Ruud Heyt uit Sint-Maartensdijk. Hij fabriceert het reuzesnoepgoed in zijn snoepfabriek in het bedrijfs verzamelgebouw. Overigens zijn de lolly's niet voor de binnenlandse markt bestemd. Heyt gaat met ingang van het nieuwse seizoen exporteren naar de Bondsrepubliek Duitsland en in dat land waren tijdens een proefperiode de reuzelolly's in winkels te zien. Maar het blijft niet tot dat ene artikel beperkt. "Het gaat om lolly's en sticks in alle variëteiten, smaken en kleu ren," zegt Heyt. Deze week was hij in Frankrijk, want vrijwel zeker wordt daar volgend jaar ook snoepgoed van Thoolse bodem gegeten. Eerder dit jaar waren er zelfs con tacten met Saoedie-Arabië, maar dat ging niet door. Het hardge kookte suikerwerk bleek niet te gen de hoge temperatuur bestand. "Het is te lang onderweg, wordt zacht en is dan slecht. Je kunt het natuurlijk gekoeld vervoeren, maar dat is weer te duur," aldus de Smurdiekse ondernemer. De Thoolse rijkspolitie gaat in het nieuwe jaar de controle op scho lieren verscherpen. Er komen erg veel klachten binnen over het rij den zonder licht op fiets of brom mer. "Dat geeft gevaarlijke en zelfs levensgevaarlijke situaties", zegt een woordvoerder van de po litie. Wie zonder licht rijdt, kan dan ook onmiddellijk een bekeu ring verwachten. De trek die de Sint-Philipslander Jac. W., zijn broer A.W. en Joh. W. hadden in een kerstkalkoen, kwam hen duur te staan. Dins dagavond namen ze bij de fami lies H. en V. aan de Voorstraat vier van die dieren weg. De gedu peerden alarmeerden de politie, omdat de kalkoenen samen onge veer duizend gulden waard zou den zijn. Binnen een kwartier had de sterke arm de zaak opgelost. Eerst werd Jac. W. aangehouden en later de beide anderen. Ze leg den allerdrie een volledige beteke nis af. De kalkoenen zijn ook ge vonden, maar wel zonder hoofd! Voormalig PZEM-opzichter J.L. Everaërs uit Tholen met zijn echtgenote. De opzichter van de verbruikers- dienst elektriciteit van de PZEM Tholen/St. Philipsland, die in au gustus na 40 jaar afscheid nam, vond het een hele eer, evenals mevr. Everaërs, die een fraai boe ket ontving van de Vlissingse bur gemeester drs. J. van der Doef. "Geruime tijd geleden heeft men wel eens iets laten doorschemeren, hoe ik op een koninklijke onder scheiding zou reageren, maar het kwam nu toch als een verrassing", vertelt een vergulde Everaërs. Zo voor de Kerstdagen verwacht je dat ook niet zo gauw als voor Ko ninginnedag. "Het was een hele belevenis en zeer gezellig met pia nomuziek en een smeuïge toespraak van dr. Boertien. De PZEM heeft dat goed geregeld voor het personeel." Everaërs zou zijn onderscheiding echter het liefst posthuum aan zijn vader uitreiken, die in Tholen bakker was. "Die heeft werkelijk van de vroege ochtend tot de late avond gewerkt." In de Middelburgse schouwburg waren ruim tachtig zilveren jubila rissen, dit jaar gepensioneerden en VUT-mensen van de PZEM aanwezig. Onder de speciale gasten was dhr. J. Bijl uit Tholen, opzichter afdeling gas, die afge vaardigde was van de personeels vereniging. Van de 66 mensen die dit jaar afgevloeid zijn, werden er drie koninklijk onderscheiden, onder wie dhr. Everaërs. Hij kwam 20 augustus 1948 in dienst bij de PZEM als leerling monteur en klom op tot opzichter verbruikersdienst en huismeester van het PZEM-kantoor aan de Ten Ankerweg in Tholen. Hij had veel contact met klanten Bij zijn afscheid werd Everaërs geprezen om zijn goede reputatie, een wel overwogen belangenbehartiging en sympathieke collegialiteit. Behalve de koninklijke onder scheiding kreeg hij de bijbehoren de draagspeld van PZEM-directeur ir. Witte. Alle he ren in de schouwburg kregen een miniflesje jonge jenever en alle dames een flesje parfum. Voorzitter W. Don hield de gepen sioneerden voor dat zij afscheid namen op een historisch moment van 'ons mooie Zeeuwse dienst verlenend bedrijf'. "Er is het een en ander in beweging, zodat er op redelijke termijn verandering te verwachten is." De voorzitter her innerde nog aan het recente onj -Jerzock haar dë kwaliteit van de dienstverlening van de PZEM, wat met het cijfer 8 werd gewaar deerd. "Een mooi rapportcijfer, waaraan gepensioneerden en jubi larissen hebben meegewerkt. Laat de jongere generatie maar eens VERVOLG PAG. 11 "Zo'n afwijzing vind ik niet op zijn plaats, er wordt alleen maar gevraagd om een onderzoek," zei hij. De verwijzing in het antwoord van b. en w. naar een soortgelijke vraag uit Poortvliet enkele jaren geleden en de opmerking dat er andere maatschappelijke priori teiten zijn, vonden in de ogen van het SGP-raadslid ook geen gena de. "Wat voor ruimte blijft er nog in andere dan de drie grootste ker nen om iets te verwezenlijken. Het wordt tijd om als gemeente ons gezicht eens in andere kernen te laten zien," aldus Aarnoudse. De opmerking van Aarnoudse dat het in brede kring leeft, werd door J. de Bres onderschreven. "De on langs door stichting Promotie ge houden enquête wees uit, dat 72% van de inwoners van Oud- Vossemeer voorstander van een aula is. Dus is het zaak dergelijke wensen heel serieus te bekijken," zei hij. W.C. van Kempen sloot zich bij die woorden aan. Alleen de VVD-fractie hield zich buiten de discussie. De burgemeester zei, dat het ant woord aan de kerken een neerslag is van de discussies uit het verle den. "We willen het door de raad vastgestelde beleid voortzetten," aldus Van der Munnik. Bij de be handeling van de begroting 1988 vroeg de RPF/GPV ook om op baarruimten of aula's in alle ker nen waar die nu niet zijn. Toen wees het college dat wegens het kostenaspect van de hand. "Ik meen te mogen stellen dat het college verder heeft gekeken dan de brief gaat," zei Aarnoudse. De burgemeester zwichtte voor alle argumenten en zei best een ge sprek te willen. "Maar er zijn nog meer kernen. Een gesprek houdt niet automatisch een onderzoek in en als dat laatste er komt, mo gen ook daardoor geen verwach tingen gewekt worden." De eerste burger was overigens benieuwd naar de resultaten van de enquête. De bewuste brief is ondertekend door de Nederlands Hervormde Kerk, Gereformeerde Kerk, Rooms-Katholieke Kerk, Christe lijk Gereformeerde Kerk en de Gereformeerde Gemeente in Ne derland. Het voorstel om de mo gelijkheden voor een aula te onderzoeken kwam ter sprake tij dens een vergadering van de her vormde en de gereformeerde kerkeraden. De overige kerkge nootschappen sloten zich er direct bij aan. Over de werkwijze van de RWW- commissie hield de raad een ant woord van het college tegoed. Men wilde de werkwijze van de oude commissie handhaven, maar I.C. Moerland had daar proble men mee. Besluiten van b. en w., waarvoor geen advies is gevraagd, wilde hij schriftelijk aan alle com- mi«steleden meedelen. Ook wilde hij dat er op verzoek van de corfi- missie vergaderd kan worden. Wethouder P. van Schetsen had nogal wat bezwaren. Van Kempen voelde wel iets voor het schrifte lijk informeren, maar Van Gorsel en Van der Jagt konden zich in het collegevoorstel vinden. Het Kerstnummer 1988 Kreeftenvangst Belgen beboet met 500 gulden Parkeerperikelen in de lemsestraat in Tholen Da- Leegstand St. Maartensdijk baart b en w zorgen Geref. Gem. mag niet meer bouwen in Tholen Woningbedrijf St. Philipsland bij Beter Wonen? Stemmen van lezers over Oosterschelde en vuurwerk Werkloosheid flink vermin derd: 51 vrouwen aan de slag Anib groeit met meer dan 40 leden Krabbenkreekweg in snel tem po breder voor 200.000 gulden Tholen steunt PZEM-lening aan Zekatel niet Huisvrouwentrimgroep in de weer voor Thoolsegehandi- capte sporters ZIE, DEZE WORDT GEZET TOT EEN VAL EN OPSTAN DING VELER Dit nummer pagina's bestaat uit 24 AUTOMATISERING Slingerweg 25 4613 BR Bergen op.Zoom Tei 01640 4109 7 Kerst betekent ook drukke dagen voor de zangkoren, die na vele uren repeteren hun bekende of nieuwe reper toire verschillende keren uitvoeren. Hier zijn Chantez a Dieu en Ars Musica uit Tholen in actie in Meulvliet tijdens de Kerstviering van de Anib Tholen/St. Philipsland. In een vergadering van de Thoolse welzijnscommissie deelde wethou der P. van Schetsen mee, dat de Zeeuwse gedeputeerde W. Don op 7 december De Vossemeren had bezocht en aansluitend een ge sprek had met burgemeester H.A. van der Munnik. Het kwam er op neer dat de beschikbare Zeeuwse middelen zijn gebruikt voor de uitbreiding van Ten Anker. Vol gens Van Schetsen was de keus: de bedden uit Nieuw-Vossemeer bin nen de regio Tholen houden óf volledig kwijtraken. De gemeente Tholen heeft zijn bezorgdheid geuit over deze ontwikkeling. P. van Belzen was bang dat de pro vinciale afbakening het interpro vinciale tehuis de kop zal kosten. Van de 66 bedden in De Vosseme ren worden er 40 door Zeeland be taald. Het bejaardentehuis is in 1973 gebouwd als gevolg van een samenwerking tussen de gemeen ten Nieuw-Vossemeer, Oud- Vossemeer en Sint-Philipsland. Het bestuur bestaat uit vier Zeeu wen, twee Brabanders én burge meester A.A. Rijstenbil namens de gemeente Nieuw-Vossemeer. Zowel Zeeland als Noord-Brabant verleenden destijds alle medewer king. Gedeputeerde Don liet het bestuur weten, dat met de 38 bed den voor Ten Anker de normcapa citeit voor de regio vol is. Directeur M.M.C.J. Suykerbuyk van De Vossemeren beweert echter dat er een verschil van 30 bedden is. "Volgens een prognose in het Zeeuwse spreidingsplan moeten er Als nestor van de Thoolse ge meenteraad heeft J. de Bres(PvdA) maandagmiddag Th. Aarnoudse nog toegesproken in verband met zijn terugtreden als fractievoorzitter voor de SGP. Hij blijft wel raadslid. Zonder tekort te doen aan de ver wachtingen ten aanzien van J. v.d. Jagt wilde de nestor Aarnoudse toch danken voor zijn inbreng als fractievoorzitter. "Al jaren zitten wij in deze raadszaal tegenover el kaar zonder misbaar, maar de af stand tussen onze visies ligt verder uiteen dan tussen A en B, de eer ste letters van onze namen. Eén keer hebben wij een conflict ge had, maar dat is goed opgelost. Aarnoudse was een man van wei nig woorden, van zijn standpunt getuigend in woord en daad, in zijn politieke lijn zuiver princi pieel gericht, met een volstrekt open, eigen gezicht", zei De Bres namens de raad. Aarnoudse bracht hem dank voor zijn welgemeende woorden. Hij sprak het volste vertrouwen uit in zijn opvolger Van der Jagt en hoopte in goede harmonie als raadslid verder te gaan. "Soms lijkt het zelfs familiair, het gaat erg soepel en open in deze ge meenteraad." 239 bedden zijn in 1995. Nu zijn er 171 en daar komen er 38 voor Ten Anker bij. Samen is dat 209, dus waar zijn die 30 gebleven?" Wat de directeur in het gesprek met Don bijzonder tegenviel was, dat deze de vijftien jaar Zeeuws/Brabantse samenwerking totaal buiten beschouwing liet. "Het leek alsof die er nooit ge weest was." Hij omschrijft de ge deputeerde als een knap bestuurder, "maar hij zou iets breder moeten kijken." Suyker buyk verwijt Don dat hij negen miljoen aan belastingcenten in de plomp gooit. De directeur wijst er op, dat ner gens in het spreidingsplan staat dat de 38 bedden voor Ten Anker ten koste van De Vossemeren zul len gaan. "De Vossemeren wordt in het hele plan niet genoemd." Suykerbuyk legt zich echter nog niet bij de beslissing neer. In okto ber is er een brief naar staatssecre taris Dees gegaan. Als reactie schrijft het ministerie van WVC dat de provinciebesturen in het kader van de Wet op de bejaar denoorden is opgedragen de te huizen bij de voorbereiding van hun plannen te betrekken. "Maar het plan staat vast en nu worden wij er mee geconfronteerd," aldus Suykerbuyk. Het ministerie spreekt verder van een gezamen lijk probleem van Brabant en Zee land, waarbij de belangen van de bewoners - ook de toekomstige - voorop dienen te staan. "Het gaat mij om de toekomst. Hier maken we geen onderscheid tussen Zeeuwen en Brabanders," aldus Suykerbuyk. Hij had eer gisteren nog een gesprek met een Thools kandidaat-personeelslid (bijna 20% van het personeel komt uit het Zeeuwse). Ook wor den deze week twee eenpersoons kamers toegewezen. "Op de lijst staan 5 Brabanders en 7 Zeeuwen. Op dit moment wonen er 33 Zeeu- VERVOLG PAG 11 Uit de woning van A.A.D. aan de Voorstraat in Oud-Vossemeer is in de nacht van zaterdag op zondag voor zo'n zes- tot zevenduizend gulden aan goederen weggehaald. "Het is op hele grove wijze ge beurd, de hele woning is overhoop gehaald," aldus een woordvoerder van de politie. In het belang van het onderzoek wilde hij geen ver dere details verstrekken. De politie vraagt de hulp van de inwoners, met name omtrent ge gevens over een kleine vrachtwa gen of een busje met een zwaardere motor dat die nacht omstreeks één uur vanaf het par keerterrein aan de Raadhuisstraat is weggereden. WONINGINRICHTING j. il Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1988 | | pagina 1