Veilig Verkeer op Tholen gaat hechter samenwerken Toch 2 tennisbanen in St. Philipsland Onverwachte koninklijke hulde voor actieve leden de Reisduif Statieportret van Sint en Piet Grootste manco's zijn eruit gehaald BOUMAN POTTER Gemeentelijke werkgroep voor de verkeersveiligheid Schelpcultures in twee havens van Flupland? Piet v.d. Reest uit Scherpenisse op de televisie Donderdag 1 december 1988 45e Jaargang no. 3 Z R* w -ê 3 Ü|2 5/3 Regelmatig overleg met uitwisseling van ervaringen en materialen. Dat staat de vier afdelingen van Veilig Ver keer op Tholen en St. Philipsland voor ogen, zo bleek maandagavond op een regiovergadering in de Welle- vaete te St. Annaland. Bedrijven Speerpunten Dankzij overschot 1986 van f 199.542,14 Een overschot van bijna twee ton op de rekening 1986 maakt het de gemeente St. Philipsland alsnog moge lijk grond aan te kopen voor twee tennisbanen. De aangekondigde verhoging van de onroerend goedbe- lasting met 3% hoeft door het rekeningoverschot niet door te gaan. Het OGB-peil 1988 blijft gehandhaafd. Enorme surprise Zijpestraat Alcohol Landbouw VERVOLG PAG. 11 B. Suurland en P. Noordijke bij 40-jarige postduivenvereniging in Scherpenisse "Ik stond als uit de zak geschut. Ik wist totaal nergens van", zo reageerde de 84-jarige Benjamin Suurland uit Scherpenisse op zijn zilveren onderscheiding die hem zaterdag tijdens het '0-jarig jubileum van de postduivenvereniging 'De Reisduif' werd opgespeld. Ook de 78-jarige Pieter Noordijke uit Sint Maartens dijk had niet gedacht dat hij zaterdagmiddag met een zilveren eremedaille op zijn colbertje naar huis zou gaan: "Als een donderslag bij heldere hemel, zo zou je het wel kunnen zeggen ja. Hier had ik nooit op ge rekend". JL-L Nestor Gemeenschapshout DEZE WEEK Dijkgraaf Hage over verfijning zoet water "De grootste manco's zijn eruit gehaald, het gaat de goede kant uit", aldus dijkgraaf I.C. Hage over de ver fijning van het basisplan voor zoet water op Tholen en St. Philipsland. I W O O pj Q (X C/5 rV f^5 Z □J tr H io Q m 2 ro W h—1 r. Hp. i*! C N c JS 1—1 flj -a s oc C c 0) .22 Sv c/3 5^3 o. _C *c "H flj - I- rt <D C3 >o ST" X Mc -* R Oog u. t: 5= DQ 5 r~- c i s jj C3 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 20,50 per halfjaar. Per jaar f 38,-, per post f 47,55 per jaar. Losse nummers f 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,37 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,—. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Dhr. H. de Wit uit St. Maartens dijk toonde zich er een groot voorstander van. "Negentien jaar hebben we eigenlijk een slapende afdeling gehad, totdat we er door de burgemeester met de haren bij gesleept zijn. We moeten ons nu vooral op de jeugd richten." Voorzitter J.W. van Popering uit St. Annaland onderstreepte dat en zei te willen toegroeien naar eilan delij ke campagnes ten aanzien van de verkeersveiligheid. "Ik hoop in de toekomst effectiever te kunnen samenwerken, want op al le fronten is Veilig Verkeer wel be zig." Hij wees daarbij op het Regionaal Orgaan Verkeersveilig heid Zeeland(RVOZ). Provinciaal VVN-consulent F.J. Bal deelde mee, dat er ook op ge meentelijk niveau beweging in zit, nadat de contacten lange tijd stroef liepen. "Daarin komt nu verandering met met de instelling van een werkgroep verkeersveilig heid." Er zijn vier leden: een bestuurslid van VVN(J.W. van Po pering), een vertegenwoordiger van de politie, een ambtenaar van de gemeente en een medewerker van het RVOZ. VVN-consulent Bal treedt als adviseur op. betrekking hebben. Voor andere zaken, bijvoorbeeld caravankeu ringen, is er bij Veilig Verkeer veel minder tijd en geld beschikbaar." De VVN-consulent benadrukte het doel van het totale beleid nog eens: het terugbrengen van het aantal verkeersslachtoffers. Daar voor loopt tot het jaar 2000 de ac tie -25%. Gemeenten worden gestimuleerd om de verkeersonvei ligheid terug te dringen. Ze ont vangen subsidie voor de jaren dat er minder slachtoffers zijn. "Ge meenten dienen blijvend actief te zijn", aldus Bal. Voor elke speerpunt is landelijk een werkgroep gevormd en naast Veilig Verkeer is ook de politie een belangrijke schakel in het geheel. Bal bracht naar voren, dat de krachten gebundeld dienen te worden om de bestrijding van de verkeersveiligheid ter hand te ne men. Speerpunten daarbij zijn al cohol, autogordels, landbouw, jongeren en ouderen. "In die ca- tegoriën vallen de meeste slacht offers en daarom vraagt dat om een beleid voor meerdere jaren. Er wordt ook subsidie gegeven voor projecten die op deze speerpunten Op provinciaal niveau zijn er bin nen het ROVZ acht werkgroepen bezig en in elke werkgroep zit ook een districtsbestuurslid van Veilig Verkeer. Van Popering maakt deel uit van de werkgroep bedrijfsle ven en verkeersveiligheid, die don derdag in Vlissingen een discussiebijeenkomst hield. Hier voor waren 80 bedrijven uitgeno digd. Van Popering noemde als voor beeld, dat de chemische fabriek Hoechst aan alle 1100 werknemers 1 dag een opfriscursus verkeer heeft gegeven. De busmaatschap pij ZWN doet het weer op een an dere manier. Ook voor de bedrijven zelf is verkeersveiligheid van groot belang gezien het ziek teverzuim van personeelsleden en schade. Landelijk is er een actie veilig rij den voor beroepschauffeurs, waarbij speldjes als beloning wor den gegeven. Van de bijna twee ton gaat eerst een terugbetaling af aan het rijk wegens teveel ontvangen vergoe dingen voor het gymnastiekon derwijs: 20.000 gulden. Dan blijft er nog genoeg over voor veel leuke dingen in St. Philipsland: reserve ring uitbreiding gemeentehuis 5000 gulden, automatisering 5000, brandweermateriaal 5000, lichtmasten 5000, onderzoek hangcultures 5000, riolering 16.000, extra afschrijvngen 32.578, herbestrating Zijpestraat 80.000, aankoop grond tennisba nen 26.000 gulden. Sinterklaas bleek zaterdagmiddag bij zijn aankomst in St. Philips land zeer goed op de hoogte te zijn, want hij sprak over een 'enorme surprise' voor de tennisc lub in oprichting. Naast de eerder genoemde 16.000 gulden uit het rekeningoverschot 1986 wordt er in de begroting 1989 nog 14.000 gulden gereserveerd, dus bij el kaar 40.000 gulden. Dit geld krij gen b en w na toestemming vande raad beschikbaar voor aankoop van grond van dhr. A.A. Ver- wijs(Hollands Hoeve) om bij het sportveld twee tennisbanen te kunnen aanleggen. Die aanleg ge beurt overigens door zelfwerk zaamheid en op kosten van de tennisclub zelf. Er zijn 260 inwo ners die belangstelling hebben ge toond voor de tennissport. De landelijke tennisbond neemt 75-80 leden per baan als uitgangs punt. B en W zijn overigens niet eensge zind over dit voorstel. Wethouder L. Walpot is tegen de reservering voor de tennisbanen. ting 1988 wordt namelijk nog 10.000 gulden aangewenden voor drainage en uit de reserve openba re werken komt nog 20.000 gulden voor herbestrating van de Zij pestraat, inclusief het parkeerter rein bij het sportveld en de begraafplaats. Aan de Zijpestraat kan dankzij het rekeningoverschot ook voor 110.000 gulden worden verspij kerd. Via een wijziging van begro- Consulent Bal noemde opfriscur sussen ook bij het werkplan, even als voorlichting op ouderavonden en fietskeuringen."Bij activiteiten op onderwijsgebied scoren we als VVN hoog." De in november begonnen lande lijke actie ter bestrijding van alco holgebruik in het verkeer zal tot maart duren. Daarna zal in Zee land in juli en augustus nog een speciale alcoholactie worden ge houden gezien de toename van ongelukken in het vakantieseizoen en het verband tussen alcohol en criminaliteit. Die twee maanden komt het Mobiel Informatie Cen trum van VVN naar Zeeland en mogelijk ook naar Tholen, wan neer een chauffeur geleverd wordt en de brandstof wórdt betaald. Van een eerdere alcoholactie op Schouwen-Duiveland hoopt men volgend jaar te kunnen profiteren. "Weggebruikers moeten als de dood zijn om te drinken en achter het stuur te kruipen", zei VVN- consulent Bal. "Daarom moet de pakkans van de politie erg groot zijn. Bij onze acties zijn de auto mobilisten die gedronken hebben voor de politie, maar wie geen al cohol heeft gebruikt, krijgt een bloemetje met een folder van ons promotieteam." M.A. van Beek uit St. Annaland wees op de gemeentelijke nota verkeersveiligheid, waarin de alco- holproblematiek ook wordt besproken. "Naast meer contro les, alcoholvrije recepties en een terughoudend beleid met tapver- gunningen vergt deze zaak een mentaliteitsverandering", aldus Van Beek. Om de verkeersonveiligheid op een spectaculaire manier aan de orde te stellen, komt er 4 februari in de Zeelandhallen te Goes een verkeersmarkt. Het landbouwver- keer kwam ook ter sprake op de regiovergadering. De regionaal consulent deelde mee, dat de actie in 1989 al medio augustus zal be ginnen in plaats van oktober om de bietentelers niet alleen de zwar te piet toe te spelen. Van een pro vinciale actie groeit de actie landbouwverkeer overigens uit tot een landelijke zaak. Dhr. Gelok uit Oud-Vossemeer wees op het kleine, geschilderde bord dat nu bij de Thoolse brug de weggebruikers attent maakt op het landbouwverkeer. Van Pope ring was het met hem eens, dat er een veel duidelijkere, grotere waarschuwing moet komen. "Niet alleen bij de Thoolse brug, maar ook bij de Vossemeerbrug en de Oesterdam." Gelukwensen van M. de Graaff (bestuurslid van de Zwaluw uit Oud-Vossemeer) voor B. Suurland, de oprich ter van De Reisduiftijdens de jubileumbijeenkomst in Scherpenisse. Suurland en P. Noordijke (midden) kre gen de eremedaille, in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Maar ook voor burgemeester H.A. van der Munnik van Tholen was de receptie in café Zeelands Welvaren te Scherpenisse een ge denkwaardige bijeenkomst. Voor de eerste burger was het namelijk de eerste keer dat hij koninklijke onderscheidingen uit mocht rei ken aan leden van een dui vensportvereniging. Voor hij daar echter toe overging, vroeg hij eerst aan de secretaris of de beide jubilarissen wel altijd hun contri butie hadden betaald. Van der Munnik feliciteerde in de eerste plaats vereniging De Reisduif. Hierbij wees de burgemeester op de belangrijke functie die vereni gingen in kleine kernen vervullen. Naast de belangstelling voor de duivensport komen er in de vere niging ook andere zaken in het onderlinge contact aan de orde. "We krijgen wel eens te horen dat WONINGINRICHTING Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Voordat Sinterklaas ons land weer verlaat - bijna is het zover - wilde hij nog een statieportret laten maken. Hij koos daarvoor dorpshuis de Wimpel in St. Philipsland uit, waar hij zaterdagmiddag door muziekvereni ging Concordia en de jeugd werd begroet. Onder het portret van koningin Beatrix en prins Claus stelde de Sint zich bescheiden op de achtergrond omdat hij zijn acht Zwarte Pieten alle eer wilde geven. het gemeentebestuur te weinig aan de leefbaarheid van de kleine kernen doet maar daar ben ik het niet mee eens. Het is vooral het bestuur van een vereniging die daarvoor kan zorgen. De vereni gingen zijn de motoren voor de leefbaarheid van de dorpen", al dus Van der Munnik die te ken nen gaf dat hij zelf niet zo goed overweg kon met duiven. "Vroe ger heb ik ze ook wel eens zelf ge had, maar ik stond er altijd van versteld hoe snel ze zich vermeer derden. "Ik heb nu een hond en dat gaat me beter af". Aan de wieg van De Reisduif stond Benjamin Suurland. "Met zijn 84 jaren al lang geen benja min meer, maar de nestor van de vereniging of om het in het Frans te zeggen, de eminence grise van de postduivenvereniging. "Suurland was 17 jaar voorzitter van de club. In totaal 51 jaar is Suurland lid van de Nederlandse Bond van Zaterdagvliegers afde ling Zeeland. "De koninklijke onderscheiding vormt een prach tige bekroning op zijn niet te on derschatten verdiensten voor deze vereniging. Hij was één van de grote steunpilaren van de vereni ging die mede daarvoor een hech te club is geworden", zei Van der Munnik. De burgemeester noem de Suurland 'een goed voorbeeld van een man die, weliswaar niet zo in het oog lopend, niettemin onmisbaar is om een onderdeel van het gemeenschapsleven in een klein dorp levend te houden'. De oprichter van De Reisduif heeft dan ook veel tijd en ook geld gestoken in de vereniging. Ook droeg hij een financieel steentje bij voor de aankoop van het vere nigingsgebouw. "Het is al met al mede zijn grote verdienste dat de postduivenvereniging haar 40-jarig jubileum kan vieren. De hem verleende koninklijke onder scheiding geeft aan zijn jubileum een bijzondere glans", besloot Van der Munnik. De eerste voorzitter van de vereni ging corrigeerde de burgemeester toen deze Piet Noordijke in het zonnetje zette. Van der JVIunnik noemde Noordijke 'mede oprichter' maar Suurland liet we ten dat deze een half jaar later lid was geworden van De Reisduif. Niettemin is Noordijke nog steeds lid van de vereniging", zo ver volgde de burgemeester. Noordij ke was 31 jaar secretaris/penning meester van de club. Van 1961 tot 1979 was hij bestuurslid van de afdeling Zeeland van de Bond van Zaterdagsvliegers waarvoor hij ook nog 5 jaar de functie van pen ningmeester vervulde (van 1974 tot 1979). Verder lichtte Noordij ke een groot aantal jaren de klok ken, 'nauwgezet en verantwoor delijk werk'. Ook was hij - vanaf 1964 - jarenlang rekenaar. Naast zijn werk voor de postdui venvereniging was Noordijke en kele jaren bestuurslid van de oranjevereniging Sint- Maartensdijk, de ijsclub Scherpe nisse en voorzitter van de bejaar- densoos in Smurdiek. Volgens Van der Munnik is Noordijke een uit 'gemeenschapshout' gesneden Het gemeentebestuur van St. Phi lipsland wil uit het rekeningover schot 1986 geld reserveren voor hangcultures in de, havens van An na Jacobapolder(voormalige veer haven) en St. Philipsland(werkhaven aan de Krabbenkreekdam). Beide havens zijn van rijkswaterstaat. B en W hebben er nog geen gegadigde voor, maar gedacht wordt aan de kweek van schelpdieren. "We wil len geen ongewenste ontwikkelin gen. Schelpcultures is een zinvolle bestemming", aldus een woord voerder van de gemeente. Bij de Stuurgroep Oosterschelde is echter een verzoek binnengeko men van een ondernemer die de werkhaven bij St. Philipsland voor minimaal tien jaar wil huren voor het laden, lossen en opslaan van zand. Het dagelijks bestuur van de Stuurgroep meent, dat de ze activiteiten niet strijdiig zijn met het beleidsplan voor de Oosterschelde. "Dat past echter niet in het beleid van de gemeente St. Philipsland", aldus een woordvoerder van de gemeente. In Tholen-stad komt een ser vicepunt van de streek-VVV Landinrichtingscommissie Sint-Annaland kan aan het werk i Enquête SPV wijst uit: Oud- Vossemeer wil een aula en sloop van krotwoningen in de Molenstraat Handtekeningenactie voor be houd kleine scholen Sinterklaaspuzzle met fraaie prijzen voor de jeugd Bezitters van onroerend goed op Tholen en Sint-Philipsland betalen mee aan basisplan zoet water Sinterklaas belooft Sint- Philipsland een tennisbaan Controle brengt veel slechte bromfietsen aan het licht Kakatoe trekt veel bekijks op tentoonstelling Vogelvreugd SPS laat zich ook niet door Noad '67 stuiten EEN KLEINIGHEID TROOST ONS OMDAT SLECHTS EEN KLEINIG HEID ONS BEDROEFT Dit nummer pagina's bestaat uit 18 Piet v.d. Reest uit Scherpenisse is dinsdagavond te zien in het t.v. programma Van Gewest tot Ge west op Nederland 3, aanvang 20.20 uur. De opnamen daarvoor zijn vrijdag gemaakt langs de au toweg A50 in de buurt van Wy- chen bij Nijmegen. Piet v.d. Reest, bioloog bij het rijksinstituut voor natuurbeheer te Arnhem(onderdeel van het mi nisterie van landbouw en visserij) heeft in opdracht van rijkswa terstaat een onderzoek ingesteld naar kleine zoogdieren in wegber men. "Het is voor het eerst in Ne derland dat zoiets gebeurt", zegt Van de Reest. Opmerkelijk resultaat van het on derzoek noemde hij het grote aan tal kleine zoogdieren dat in de bermen is aangetroffen: wel tien soorten muizen, de wezel, de brui ne rat, e.d. "We hebben ook ont dekt, dat het verkeer invloed heeft op de veldmuis. In intensief ge maaide bermen, tref je veel veld muizen aan. Ons is verder gebleken, dat de bermen in het na jaar gebruikt worden door mui zen die in de zomer in de akker of het weiland zitten. Tijdens ons onderzoek hebben we twee zeldza me soorten aangetroffen: de dwergmuis en de ondergrondse woelmuis. Voorts hebben we ge constateerd, dat er veel torenval ken in de wegbermen zitten. Dat is niet zo verwonderlijk, want hun voedsel bestaat voor 95% uit veld muizen", aldus Piet v.d. Reest, die bijgestaan werd door twee veld- medewerkers. Het 'bermen'onderdeel in Van Gewest tot Gewest duurt dinsdag avond zo'n acht minuten. Dinsdagavond werd het vooront werp tijdens een besloten vergade ring in het Holland Huis te Scherpenisse gepresenteerd aan de hoofdingelanden van het water schap Tholen. Hoeveel de verfij ning kost, wil de dijkgraaf nog niet zeggen. Na de gedachtenwis- seling van dinsdagavond gaat het bestuur zich nader beraden over de formulering van een brief aan de algemene vergadering, die 13 december vergadert. Dat is een openbare vergadering. Het basisplan zoet water zou 15 gulden per ha kosten, maar in ver schillende gebieden, bijvoorbeeld de Scherpenissepolder en bij Sta- venisse, zou dan niet van het zoet water geprofiteerd kunnen wor den. Dat kan pas via verdere ver fijningen, die meer geld vergen. "Er kwamen gelukkig veel vragen over, zodat het een geslaagde bij eenkomst was", aldus de dijk graaf. "Ik had de indruk dat de hoofdingelanden tevreden naar huis gingen. Hopelijk brengt deze avond het zoet water dichterbij." Op 13 december beslist de algeme ne vergadering of het vooront werp in procedure kan. Op verschillende districtsvergaderin gen krijgen de inwoners en met name ook de landbouw dan gele genheid het plan te bespreken. Er komt een milieueffectenrapporta ge en het plan wordt ter inzage ge legd voor iedereen. De dijkgraaf verwacht, dat de vaststelling dan enkele maanden later dan februa ri, de oorspronkelijk geplande maand, kan plaatsvinden. De bijeenkomst duurde dinsdag avond 3 1/2 uur. Behalve over zoet water werd er ook over de be groting 1989 gesproken. "We zijn er weer goed van afgekomen", zei de dijkgraaf. "Beleidsmatig zijn er geen bezwaren gemaakt."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1988 | | pagina 1