Jpo Beleid provincie baart gemeente Tholen zorgen Lof voor orgelbouwer J. van der Jagt (58) opvolger Aarnoudse Derde dode Postweg Raad is verontrust over politiesterkte Acties in onderwijs BOUMAN POTTER G. Hoven (39) uit Scherpenisse Uien 20 cent Donderdag 24 november 1988* «yV^ 45e Jaargang no. 2 -^DEU^ Wethouder P. van Schetsen over bejaardenoorden Dat de Vossemeren niet meer meetelt voor de planning van de capaciteit voor be jaardenoorden in Zeeland zit het gemeentebestuur van Tholen niet lekker. "Het be leid van het provinciaal bestuur baart zorgen", zei wethouder P. van Schetsen vrijdagavond tijdens de viering van het 20-jarig bestaan van de Schutse. Aanbod sluit niet aan behoefte bij Grensverkeer Veel belangstelling voor presentatieconcert De Fluplandse orgelbouwer Piet Huijser oogstte vrij dagavond veel lof bij de presentatie van het door hem ontworpen en gebouwde kerkorgel van de Hervorm de Wijkgemeente Wilhelminakerk te Ridderkerk. Vooral de bekende organist Jan van Westenbrugge uit Wateringen, die voor ruim 400 muziekliefhebbers een schitterend presentatieconcert op het nieuwe or gel gaf, liet zich zeer lovend uit over het werk van Huijser: "Het is een zeldzaam mooi en goed orgel ge worden." Tussentijdse wisseling fractievoorzitter SGP Th. Aarnoudse(64) heeft maandagavond na de Thool se raadsvergadering verrassend zijn terugtreden als voorzitter van de vijf man sterke SGP-fractie aange kondigd. J. van der Jagt(58) is zijn opvolger. Kort en puntig Meerderheid Verlichting Perfectionist Ambachtelijk DEZE WEEK r li Vrijdagmiddag is de uit Roosendaal afkomstige G. Hoven (39) uit Scherpenisse bij een verkeersongeval op de Postweg om het leven gekomen. Hij raakte ter hoogte van de Kettingdijk in een slip en botste frontaal op een vrachtauto. Het slachtoffer was op slag dood. Dit jaar zijn op de Postweg al drie mensen dodelijk verongelukt. Botsing "ALS ER EEN VERENIGING IS DIE OVER U WAAKT, ZOUJ UDW# T Tholen unaniem achter PvdA-motie De Thoolse gemeenteraad heeft maandagavond una niem een PvdA-motie aangenomen, waarin verontrus ting over de sterkte van de politie wordt uitgesproken. Heel moeilijk Aan minister Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 20,50 per halfjaar. Per jaar f 38,-, per post f 47,55 per jaar. Losse nummers f 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,37 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,—. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. "Ruim 50% van de bewoners van het verzorgingstehuis de Vosseme ren in Nieuw-Vossemeer blijken uit de gemeenten Tholen en St. Philipsland afkomstig te zijn. Juist gelet op 1992, waar in het kader van de Europese eenwor ding de nationale grenzen geslecht worden, zou je verwachten dat provinciale en gemeentegrenzen in het geheel geen belemmering meer zouden vormen. Steeds nadrukke lijker klinkt echter in het provinci aal bestuur 'Zeeland voor de Zeeuwen' door. Dat wil zeggen, dat Zeeuwse voorzieningen alleen toegankelijk zijn voor inwoners uit Zeeland, maar ook, dat deze voorzieningen alle ruimte opslok ken. De West-Brabantse voorzie ningen dreigen qua aantal bedden te moeten inkrimpen, waardoor de toegankelijkheid voor onze in woners ernstig gefrusteerd wordt", aldus wethouder Van Schetsen. geschapen kan worden, dat dat naadloos aansluit bij alle wensen en behoeften. Een aantal ouderen zal hun voorziening daarom moe ten blijven zoeken buiten de ge meentegrenzen. Uit de praktijk blijkt, dat mensen dan toch graag in de directe omgeving van onze gemeente blijven. Gelet op onze bijzondere geografische positie ten opzichte van overig Zeeland, kennen wij een sterke oriëntatie op voorzieningen in West- Brabant. Dit blijkt ook uit de keu ze van de verzorgingstehuizen door inwoners uit onze gemeente, wanneer die niet valt op een voor ziening binnen onze gemeente", aldus Van Schetsen. Tijdens de begrotingsbehandeling in de Thoolse gemeenteraad kwam die problematiek rond de Vossemeren ook al ter sprake naar aanleiding van vragen van de PvdA- en VVD-fractie. Bij de stichtipg was het tehuis bedoeld voor inwoners van Nieuw- Vossemeer, Oud-Vossemeer en Sint-Philipsland. De Vossemeren telt nu 24 bewoners van het eiland Tholen. Bij de planning van ver zorgingstehuizen in Noord- Brabant speelt Tholen echter geen enkele rol. Het provinciaal bestuur van Zeeland wil een capa citeitsuitbreiding verwezenli j ken op Tholen die gebaseerd is op het aantal ouderen dat hier woonach tig is. Bewoners, bestuursleden en gasten in de vernieuwde recreatiezaal van het twintig jarige bejaardencentrum in St. Annaland, vrijdag tijdens de officiële viering van het vierde lustrum. Op de voorgrond, v.l.n.r. de heren Vermaas, Mosselman, Van Dijke en Elenbaas. Als gevolg van de wijziging van de Wet op de Bejaardenoorden is en kele jaren geleden de planningsbe voegdheid van deze voorzieningen bij het provinciebestuur gelegd. Inwoners van Tholen tellen mee "In een qua levensovertuiging pluriforme samenleving als de Thoolse is het duidelijk, dat de Schutse zijn bestaansrecht heeft bewezen, evenals Sint Maartens- hof en Ten Anker", zei de wethou der. "De praktijk leert echter, dat het huidige aanbod aan verzor gingstehuizen niet geheel aansluit bij de behoefte van alle inwoners. Het getuigt echter van realiteitszin om niet te verwachten, dat in een kleine regio als Tholen en Sint- Philipsland een zodanig aanbod Vakantie gehandicapten. AVO- Nederland heeft in West-Brabant twee aangepaste stacaravans te huur, geschikt voor rolstoelpa tiënten en mensen die slecm ter been zijn. Ze zijn volledig inge richt en van alle gemakken voor zien. Zo wordt het mogelijk dat gehandicapten op vakantie kun nen gaan in Hoogerheide (cam ping Familyland) of Bergen op Zoom (camping De Heide). Voor informatie, bel 01650-57186. Van Westenbrugge wist de luiste raars (vele Fluplanders, onder hen burgemeester en mevrouw Vogel) een uur lang te boeien met werken van Bach (Preludium en Fuga in C-dur en O Mensch, be- wein dien Sünde gross), Weijland Aarnoudse liet zijn vijftien colle- ga's(mevr. J. Snoep-Overbeeke was afwezig), burgemeester Van der Munnik en secretaris Benou in een korte verklaring weten, we gens persoonlijke omstandighe den terug te treden als fractievoorzitter. Plaatsvervanger M. Dijke wilde hem liever niet op volgen omdat hij ook nog lid is van provinciale staten van Zee land. Daarna werd J. van der Jagt bereid gevonden om de fractie te leiden. In de bezetting van de commissiezetels komt er geen ver andering, behalve de commissie bestuurlijke aangelegenheden, waarin automatisch de fractie voorzitter zitting heeft. De nieuwe leider van de SGP- fractie is nog maar aan zijn eerste raadsperiode bezig. Hij werd in maart 1984 gekozen en hield zich bij de discussies vaak op de ach tergrond. "Ik was nieuweling en daardoor zit ik in weinig commis- sies(openbare werken en georgani seerd overleg), waardoor je niet zo dikwijls fractiewoordvoerder bent", zegt Van der Jagt. "Hoe wel ik nu meer aan het woord zal komen, zal ik geen zes woorden gebruiken wanneer ik het met vier kan doen. Aan lange flutverhalen waar toch niets uitkomt, heb ik geen behoefte. Ik wil kort en pun tig zijn en geen commissieverga deringen tijdens de raadsvergaderingen herhalen. Dat is dubbel op", aldus de nieuwe lei der van de SGP-fractie. Zijn verkiezing was tot maandag avond voor de raadsvergadering voor Van der Jagt een verrassing. Hoewel het al een paar maanden binnen een kleine groep SGP'ers bekend was dat Aarnoudse over woog om het rustiger aan te doen, maakte hij donderdagavond tij dens de fractievergadering defini tief zijn terugtreden bekend. Dijke was toen als waarnemend fractievoorzitter de eerste keuze om hèm op te volgen, maar die zei direct geen ja in verband met zijn statenlidmaatschap. Maandag avond kwam de SGP-fractie voor de raadsvergadering weer bijeen en Dijke besloot het fractievoor zitterschap toch niet te aanvaar den. Toen werd er gestemd, waarbij K.A. Heijboer(in 1986 vierde op de kandidatenlijst) en Van der Jagt(vijfde) de enige kan didaten waren. Behalve de vier raadsleden was ook wethouder L.J. Koopman aanwezig, die even eens aan de stemming deelnam. Van der Jagt kreeg de meerder heid. De nieuwe fractievoorzitter is als technisch ambtenaar bij provin ciale waterstaat in Zierikzee werk zaam. Naast zijn raadslidmaatschap is Van der Jagt voorzitter van de plaatselijke SGP-kiesvereniging in zijn woon plaats Tholen. Th. Aarnoudse (SGP) Voor Aarnoudse betekent het ver lies van de eerste verantwoorde lijkheid een verlichting. "Je hebt minder bijeenkomsten en niet de extra verantwoordelijkheid meer die aan het fractievoorzitterschap vast zit. Ik overweeg om bij de verkiezingen in 1990 ook te stop pen als raadslid. Bij de chr. mavo in Tholen heb ik al afscheid geno men als algemeen bestuurslid." Met name zijn taak als diaken en scriba bij de Christelijk Gerefor meerde Kerk in Oud-Vossemeer vergt veel tijd. Aarnoudse is daar naast nog voorzitter van het be- J. van der Jagt SGP Tholen jaardencentrum de Schutse in St. Annaland en voorzitter van de School met de Bijbel te Oud- Vossemeer. Hij werd in 1972 tussentijds raadslid in verband met het over lijden van wethouder C. Boender. Bij de verkiezingen in mei 1974 werd Aarnoudse fractievoorzitter als opvolger van J.I. Hollebrands uit Poortvliet. Na veertien jaar legt hij die taak nu neer, maar Aarnoudse blijft nog wel raadslid. In de SGP-fractie is Aarnoudse het oudste lid(64), gevolgd door Koopman(62), Dijke(59), Van der Jagt(58) en Heijboer(44). (bewerking Psalm 116), Festing (Largo, Allegro, Aria en twee va riaties), Saint-Saëns (Fantaisie in Es-dur), Lang (Tuba Tune in D Majeur Opus 15) en Becker Toc cata in G Mineur Opus 40). Bij het spelen van deze totaal ver schillende creaties probeerde de beroepsorganist alle mogelijkhe den van het 22 stemmige orgel te benutten en tevens de luisteraars een beeld te geven van de capaci teit en de veelzijdigheid van het orgel. Na afloop van het concert vertel de Van Westenbrugge zeer en thousiast te zijn over het orgel van Piet Huijser. "Ik heb in de 21 jaar dat ik organist ben al heel wat presentatieconcerten gegeven op nieuwe en gerestaureerde or gels, maar dit was beslist één van de betere instrumenten die ik de laatste jaren heb bespeeld. Het was, ondanks de slechte akoestiek van het kerkgebouw fantastisch om op dit orgel te spelen," aldus Van Westenbrugge, die het tong werk, de fluitpartij en de stevige subbas sterke punten van het or gel noemde. Van Westenbrugge, die ook di verse keren een concert op het van Damorgel van de Nederlands Hervormde Gemeente in Tholen heeft gegeven, vertelde dat het or gel in Tholen in zeer slechte staat verkeert en dringend gerestau reerd moet worden. Van Westen brugge zei Piet Huijser de meest geschikte persoon te vinden om dit orgel te restaureren. "Hij is een perfectionist en die heeft het monumentale orgel nodig." De mahonie kassen van het orgel in Ridderkerk heeft Huijser sa men met Jan Walhout uit Sint- Annaland gemaakt. De stijlen van de kassen zijn pen en gat ge- toogd. Dit is een arbeidsintensie ve methode, die tegenwoordig bij na niet meer wordt toegepast. Het binnenwerk is vervaardigd van ei ken en de mechanieken groten deels van cederhout. Het tinnen pijpwerk komt van de fa. Stinkens uit Zeist. De 74 frontpijpen zijn op de labi's be legd met bladgoud. In het kerkor gel zitten in totaal 1332 pijpen, waarvan er 54 in de werkplaats van Huijser in het bedrijfsverza melgebouw in Sint-Maartensdijk zijn gemaakt. Piet Huijser vertelde prettig te hebben gewerkt in Ridderkerk. "Ik heb alle ruimte gekregen om een instrument te maken dat mijns inziens, ambachtelijk, historisch en voor de gemeente het juiste leek. Het orgel is zowel voor de Barok als voor de roman tische muziek gebouwd. Zodoen de kan vrijwel elke organist zich er op uitleven. Wij hebben er geen scherp orgel van gemaakt en het geheel is door dhr. Nijssen geïnto- neerd naar de smaak van de ker- keraard," aldus Piet Huijser. Huijser zegt een voorstander te zijn van een compact orgel met ondiepe orgelkassen. "Compact opgesteld pijpwerk, afzonderlijke werken, hoofdwerk, rugwerk, pe daal ondiepe en massieve orgel kassen zorgen er voor dat het ge luid harmonieert. Als je hecht- hout en multiplex gebruikt dan VERVOLG PAG. 5 voor de capaciteit van bejaarden oorden in Zeeland. Alleen voor ziekenhuis, psychiatrisch zieken huis en (tijdelijk) verpleeghuis is hiervoor een uitzondering ge maakt en worden Tholenaren toe gerekend aan Noord-Brabant. "Dit behoeft niet te betekenen, dat inwoners van Tholen niet meer in een voorziening in een an dere provincie opgenomen kun nen worden. Een bepaalde mate van 'grensverkeer', ook op dit ge bied, zal blijven bestaan", was het antwoord van b en w op vragen van de Thoolse raad tijdens de be grotingsbehandeling. De Zeeuwse afdeling van de Alge mene Bond voor Onderwijzend Personeel (ABOP) bereidt acties voor tegen de bezuinigingen in het basisonderwijs. De bond wil pro testeren tegen het plan van staats secretaris mevrouw Ginjaar-Maas om het personeel van basisscholen met minder dan 125 leerlingen in te krimpen. Op Tholen zijn er vier openbare basisscholen met min der dan 125 leerlingen: de Schalm in Stavenisse, de Eevliet in Poort vliet, Die Heenetrecht in Oud- Vossemeer en de Oosterschelde- school in Scherpenisse. Het provinciaal actieprogramma wordt zaterdag in Goes gestart. Op woensdag 30 november vinden er acties plaats op Schouwen- Duiveland en op 1 december ge beurt dat in Zeeuws-Vlaanderen. Op dinsdag 6 december wordt het programma om 16.00 uur afgeslo ten in de Stenge in Heinkenszand. Vertegenwoordigers van Thoolse openbare basisscholen zullen op die bijeenkomst, waar een aantal Zeeuwse politici het woord zullen voeren, aanwezig zijn. De afdeling Tholen van de ABOP zal een brief schrijven voor de ouders van leerlingen van de be treffende scholen, waarin tekst en uitleg wordt gegeven over de voor gestelde maatregel van de staats secretaris. Ook zal de ABOP-Tholen contact over deze kwestie opnemen met wethouder J. Versluijs van onderwijs. Gisteravond is het verdere actie plan voor Tholen besproken. Bejaardencentrum De Schut se bestaat twintig jaar Beleid provincie baart Thole.n zorgen, zegt wethouder Van Schetsen bij jubileum De Schutse Watersporters, beroepssport vissers en hengelaars reageren op natuurgebied Ooster- schelde Tholen heeft een vogelop vangcentrum Beheerders Vossenkuil Oud- Vossemeer dragen taak over Raad Tholen aarzelend ac- coord met uitbreiding steiger Gorishoek en aanleg strandje bij Sint-Annaland Leden Groene Kruis willen contactcommissies nieuw le ven inblazen Behoorlijke meevaller Reho- bothschool Stavenisse Twee tafeltenniskampioenen bij Smash '76 Laura Ouwens weer naar lan delijke demogyada Thoolse dammers Middelburg verslaan HELDERHEID IS DE ROEM VAN DE FORMU LERING Dit nummer bestaat uit 20 pagina's WONINGINRICHTING Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet De totaal vernielde personenauto, waarvan de bestuurder vrijdagmiddag op de Postweg om het leven kwam. De heer Hoven reed omstreeks drie uur in zijn auto richting Poortvliet, toen hij in een slip raakte door modder op de weg. Omdat het juist was gaan rege nen, was het wegdek glad. De bestuurder kwam op de linker weghelft, waar uit de andere rich ting een vrachtauto van de firma Coppens naderde, bestuurd door R.R. van M. uit Bergen op Zoom. Deze remde nog om Hoven te ont wijken, maar dat lukte niet. De personenauto draaide om zijn as en kwam rechts van de weg in de berm terecht. De vrachtauto raak te aan de linkerkant in de berm en reed tegen een boom, die afknap te. De inzittenden van de vracht auto bleven ongedeerd. Beide auto's werden totaal vernield. De brandweerkorpsen van Tholen en Sint-Maartensdijk kwamen er aan te pas om het slachtoffer uit het wrak te halen en de weg schoon te spuiten. De heer Hoven is gisteren in Scherpenisse begraven. Zaterdagmiddag omstreeks half vijf waren op de kruising Ketting- dijk/Postweg/Vrouwendijk drie personenauto's bij een aanrijding betrokken. Daarbij ontstond al leen materiële schade. H.A.M.V. uit Tholen wilde vanaf de Post weg linksaf de Kettingdijk oprij den en stond even stil om twee tegemoetkomende fietsers voor rang te verlenen. Zijn achteropko mende plaatsgenoot W.M.V. zag dat te laat en reed V. vanachter aan. Op dat moment naderde uit de richting Poortvliet A.J. uit Rilland-Bath, die H.V. aan de voorkant raakte. Alle drie de au to's moesten worden weggesleept. Veiling Sint-Annaland, dinsdag 22 november. Uien maat 40 opwaarts klasse II f. 20,20. Aanvoer 30 ton. YVONNE VAN GENNIP: J. de Bres kaartte de politie- kwestie in een ordedebat aan om dat de petitie die de Thoolse politie tijdens de actiemiddag maandag 14 november aan de burgemeester had aangeboden, niet op de agenda stond. De raadsleden hadden wel de brief van de burgemeester aan de poli tie gekregen, waarin duidelijk werd gemaakt dat het om een lan delijke zaak ging, maar niet de pe titie van de politie aan b en w. Door de haast was dat fout gelo pen, liet burgemeester Van der Munnik weten. Wegens de snel heid had hij alleen de brief aan de politie ondertekend, maar het ge hele college van b en w stond er achter. De Bres zei zich niet te willen ver diepen in de manier waarop de ac ties zijn gevoerd, noch de rechtspositieregelingen van de po litie. Wel achtte hij de politiesterk te van belang in verband met de discussie tijdens de begrotingsbe handeling over de bezetting van rayonbureaus en de bouw van een nieuw groepsbureau. Net voor de raadsvergadering had de PvdA-fractievoorzitter de mo tie opgeschreven, waardoor nie mand van de andere fracties er kennis van had kunnen nemen. Daarom schorste de burgemeester de raadsvergadering om fotoco- piën te laten maken, zodat ieder raadslid de tekst kon lezen. "An ders krijg je verwarring en wordt er over bijzaken gepraat. Het on derwerp is ernstig genoeg", aldus de burgemeester. P. van Belzen vond de motie te al gemeen gesteld omdat er over 'ontwikkelingen welke zich bin nen het politionele apparaat voor doen' werd gesproken. "We nemen dan ook de rechtspositie en de actie mee en het is niet onze taak, het landelijk overleg op po sitieve of negatieve wijze te door kruisen", zei het RPF/GPV-raadslid. J.L. van Gor- sel en W.C. van Kempen waren dat met hem eens. De Bres bleek zich ook alleen te willen uitspreken over de politiesterkte, zodat er snel eensgezindheid was. Th. Aar noudse zag de waarde van de mo tie niet in gezien het landelijke overleg van diezelfde maandag avond, maar hij legde zich er uit eindelijk bij neer. De burgemeester had niet zoveel bezwaar tegen aanvaarding van de alleen op de politiesterkte toe gespitste motie. Hij had 's mid dags in Ede een landelijke bijeenkomst met burgemeesters bijgewoond over de politie. "De sterkte ligt daarbij heel moeilijk. De felle discussies zijn niet van de lucht." De zonder stemming, unaniem aangenomen PvdA-motie luidt: De raad der gemeente Tholen, in openbare vergadering bijeen, spreekt haar verontrusting uit over de ontwikkelingen met be trekking tot de sterkte, welke zich binnen het politionele apparaat voordoen en waardoor een goede functionering ernstig in de knel dreigt te komen; van oordeel dat met name een ver mindering van de organieke sterk te achterwege dient te blijven, verzoekt de burgemeester, speci aal verantwoordelijk voor de openbare orde en veiligheid, drin gend bij de minister van binnen landse zaken te verzoeken, de normatieve sterkte te handhaven, zodat de politie haar taken op ver antwoorde wijze zal kunnen blij ven vervullen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1988 | | pagina 1