De Flippers bestaat 25 jaar 5TT Trage start Denk en Zet Vijf eerste prijzen Olympia Philips II verslaat De Eendracht Zilveren gymvereniging Sint-Philipsland geeft demonstratie Meer dan 800 deelnemers aan springtoernooi in Tholen Donderdag 17 november 1988 DE EENDRACHTBODE Gymnastiekvereniging De Flippers in Sint-Philipsland bestaat vijfentwintig jaar. Ter gelegenheid daarvan wordt maandagavond in De Wimpel een demonstratie gegeven. Uit het notulenboek van de jubilerende ver eniging blijkt, dat er vele wisselingen in bestuur en technische leiding waren. Maar ook een volleybal- en trimafdeling en twee Jeden van verdienste. Volleybal Polsbreuk Schaak mee met de E.B. U hebt de meest gelezen krant op Tholen en Sint-Philipsland in handen. Competitie-schaakviertal bijna volledig vernieuwd Slechte opening Koningsgambiet Klok Verbanddoos Leden van verdienste Bejaardengym Bestuursprobleem De sporthal, alle kleedruimtes, eigenlijk heel Meul vliet was zaterdag van onder tot boven bezet met springsters en springers. 14 Verenigingen uit Zeeland hadden zich voor dit door Olympia georganiseerde toernooi aangemeld. Magda van den Hoven en Jacob Pekelsma, de stimulators achter het geheel, hadden eer van hun werk. Landelijk niveau Tactische opstelling levert de eerste winst op Geen risico Tevergeefs offer Tijdsoverschrijding Angstvallig Razende tijdnood Uitslagen 17 Het initiatief om een gymnastiek vereniging op Sint-Philipsland op te richten werd genomen naar aanleiding van een cursus 'Beter bewegen' van de Plattelandsvrou wen. Dokter H. Menger benader de verschillende mensen met de vraag of ze interesse hadden om een vereniging op te richten, want gymnastiek was erg goed voor het lichaam om een beetje sportief en lenig te blijven. Op 20 maart 1963 werd De Flippers opgericht. Het eerste bestuur bestond uit dokter H. Menger, A. van Dijke en de da mes Wisse-Kleppe, Van Dijke- Steenhouwér en De Jager- Aarnoudse. De lessen werden ge geven in Ons Dorpshuis in Anna Jacobapolder. Omdat men pas in de loop van 1966 begon met het maken van notulen van de vergaderingen, is over de eerste drie jaar weinig be kend. Op 1 juli 1966 werd besloten aan te sluiten bij het K.N.G.V. en op 20 mei 1969 werd de vereniging koninklijk goedgekeurd. Wie de eerste instructeur was is niet be kend, maar in 1966 werd dhr. WaU den benoemd. Die hield het maar tot oktober van het volgende jaar vol, waarop dhr. Dogge uit Tho- len werd aangesteld. In 1971 volg de dhr. Heijnen hem op. Er was zoveel animo, dat deze zin kreeg om een afdeling volleybal op te richten. Dat kon Heijnen niet al leen en hij kreeg hulp van oud onderwijzer Otte. Deze laatste had vier groepen onder zijn hoede en Heijnen twéé; de volleybal de-- den ze om de beurt. Bij de opening van De Wimpel verzorgde De Flippers een de monstratie van een half uur. Dat Onze passieve zet van vorige week heeft schijnbaar heel wat schakers aan het denkwerk gezet. Van de 22 inzendingen stelden 9 het vrij sterke Ddl-b3 voor. Ld2-g5 (tem poverlies!) werd door 5 schakers gespeeld, 4 naar e2-e4, 2 naar Ddl-a4, 1 naar Pc3-a4 en 1 trok direct aan de noodrem met h2-h4. Onze schaakmatch lijkt een inter nationaal tintje te krijgen gezien 2 Belgische suggesties uit Eekloo en Diksmuide. Tussen de inzenders ook een (weinig voorkomend) schakend echtpaar dat ieder een andere voortzetting zag. Onze te genstander nam zijn bedenktijd en vervolgde met 9-e7-e5. In deze stelling hebben de theorie- boeken weinig nut meer, maar toch heeft dit diagram in een ver verleden ook op een schaakbord gestaan. In het tournooi van Loyds (Londen 1928) tussen New ton en Suhar stond na 9 zetten exact dezelfde stelling op het bord, een partij die overigens in remise eindigde. Resten nog de gespeelde zetten: E.B. Lezers - C. Jansen 1. c2-c4 2. Pbl-c3 3. Pgl-f3 4. g2-g3 5. Lfl-g2 6. d2-d4 7. 0-0 8. Lcl-d2 9. Ddl-b3 Pg8-f6 g7-g6 Lf8-g7 0-0 d7-d6 c7-c6 Dd8-a5 Da5-h5 e7-e5 En nu maar hopen dat de stelling weer heel wat schakers mobili seert die hun hersenvrucht zater dag a.s. van 18.00 tot 19.00 uur kunnen spuien en wel op tel.nr.: 01666 - 2531. Succes!! Het eerste viertal van schaakvere niging Denk en Zet moest nog duidelijk wennen aan de nieuwe samenstelling. Alleen Dig de Graaf speelde vorig seizoen exter ne competitie. Broer Jan de Graaf kan door drukke werkzaamheden niet spelen, Leo Stultiëns vertrok naar Noord-Holland en Rein van Nijnatten ging HSV '74 in Halste ren versterken en is alleen 'non- playing captain' bij DEZ. Hun plaatsen worden ingenomen door Johan Grootenboer uit Nieuw-Vossemeer, Steve v.d. Velde uit Poortvliet en Rob v.d. Kleyn uit Stavenisse, met als vaste reser ve George Meeuwsen uit Sint- Maartensdijk. De eerste wedstrijd ontving DEZ Rokade uit Dinteloord in Haestin- ge. Van meet af aan stonden de Thoolse schakers met de rug tegen de muur. Aan bord 1 kwam Dig de Graaf wat slecht uit de ope ning. Naarmate de partij vorderde keerde het tij. Langzaam vocht De Graaf terug, kreeg een klein voor deel en besliste de partij met een gaaf gewonnen offer in zijn voor deel. Hij verkleinde daardoor de achterstand tot l-2.Bord 2 met Jo han Grootenboer had toen reeds zijn koning omgelegd en knappe Swindel had zijn stelling bouwval lig gemaakt. Bord 4 met George Meeuwsen stond lange tijd in vuur en vlam. Zelden nam de Tholenaar zoveel risico en speelde zo snel als die avond. Hij miste de winst op een haar. Rob v.d. Kleyn aan bord 3 moest duidelijk wennen aan de speelwij ze van zijn tegenstander. Twee maal sloeg hij de plank mis en koos de verkeerde voortzetting, zodat na tien zetten zijn stelling aan renovatie toe was. Op won derbaarlijke wijze kwam v.d. Kleyn terug, maar de slechte ope ning bleef hem achtervolgen. Ook hem bleef niets anders over dan zijn koning in te leveren. De 1-3 nederlaag kwam hard aan. De tweede wedstrijd, tegen Hoog Spel uit Hoge Zwaluwe, kon ge wonnen worden. Nieuw in deze competitie had deze ploeg een 4-0 nederlaag geleden tegen Raads heer. Dig de Graaf had een rustige avond, hij kon met zijn training voor de vierdaagse gewoon door gaan. Zijn tegenstander wist niet wat hij tegen het koningsgambiet moest beginnen. Na tien zetten kon hij eigenlijk al opgeven. Met lang nadenken hoopte hj te win nen, maar dat lukte natuurlijk niet en op de 17e zet gaf hij de pijp aan Maarten, 0-1. Hoog Spel kwam op 1-1 door winst aan bord 2. Steve v.d. Velde speelde een soort Leningrader systeem van het da me Indisch en kwam redelijk te staan. Het torenspel gaf hem veel problemen. Koortsachtig zoeken naar de goede voortzetting zorgde ervoor, dat hij een mat combina tie over het hoofd zag. Verbaasd keek hij tegen de matzet op. George Meeuwsen verving Rob v.d. Kleyn. In tegenstelling tot zijn partij tegen Dinteloord had Meeuwsen nu weer gekozen voor zijn eigen speelstijl. Gedegen, lang tijd nemend en zeer positio neel bouwde hij aan een solide stelling. Tot zijn verbazing nam zijn tegenstander nog meer tijd. Zoveel zelfs dat zijn vlag viel. Een overwinning door de klok, dat was het laatste waar Meeuwsen aan had gedacht. Meestal loopt de klok, naar zijn zeggen, veel te snel. Johan Grootenboer speelde een gedegen positionele partij. Hij verloor een kwaliteit, maar kreeg daar zoveel dreigingen voor terug, dat hij de kwaliteit terug kon win nen. Bij een beter staand eindspel stelde hij remise voor, om de over winning binnen te halen. Zijn te genstander was al lang blij met dat halve punt en accepteerde het voorstel. Met een 2 1/2-1 1/2 over winning keerde Denk en Zet huis waarts. sloeg zo goed aan, dat voortaan ieder jaar een demonstratie werd gegeven. In die tijd bedroeg de contributie twintig cent per maand. De betaling werd maan delijks op een kaart aangetekend. In Sint-Philipsland haalden de broers Walpot de contributie op en in Anna Jacobapolder Marga Zuidweg. Het vervoer werd in die jaren door Joop Smit voor zijn re kening genomen. Zo ook op 14 december 1972, toen tijdens een demonstratie twee jongens zo on gelukkig ten val kwamen dat ze beiden een pols braken. Inmiddels was er ook een trimclub gekomen. In april 1973 gaf dhr. Heijnen te kennen dat hij wilde stoppen. Voor de trimclub werd dhr. Ron- ner als opvolger gevonden, terwijl P. den' Braber bij de gymnastie klessen kwam helpen. Als opvol ger van Heijnen werd dhr. Verlinde benoemd; ook dhr. Otte deelde mee te willen stoppen'. In 1974 werd de contributie ver hoogd van 3 naar 4 gulden voor de kinderen en van 4- naar 5 gul den voor oudere leden. Het jaar daarop overhandigde dokter Menger aan-dhr. Verlinde een ver banddoos namens het Rode Kruis. Verlinde stopte er al mee en werd opgevolgd door S. Kint uit Steenbergen. P. den Braber werd voor één jaar diens assistent. Op de vergadering zei dhr. Ronner dat een temperatuur van 20 gra den in de gymzaal eigenlijk te hoog was, want bij 15 graden kon men zich beter bewegen. In maart 1976 deelde dokter Menger het bestuur mee, dat hij wilde stoppen als voorzitter. In zijn plaats zou men dhr. Schenk vragen. Die wil de wel in het bestuur, maar durfde de voorzittersfunctie nog niet aan en vroeg dokter Menger nog een jaar te blijven. Ook de dames'Van Dijke en Wisse verlieten het bestuur, zij werden opgevolgd door Nelly Boudeling en Adrie Mol. Na driejaar stopte dhr. Ron ner met het leiderschap van de trimclub en J. Smulders uit Oud- Vossemeer volgde dhr. Kint als in structeur op. Assistenten werden mevr. Smulders en Mieke van Dij ke. Op 28 maart 1977 stopte dokter Menger als voorzitter en ook mevr. De Jager stapte na 15 jaar uit het bestuur. Beiden kregen het diploma van verdienste van de Zeeuws-Brabantse Turnkring en een standaardje met de inscriptie 'Flippers 1977'. Twintig kinderen deden dat jaar mee aan de jeugd- dag in Oostkapelle. Wegens rryli- taire dienst verliet Adrie Mol het bestuur en werd opgevolgd door Jaap de.Kok. Het bestuur besprak de aanschaf van een prijzenkast. In 1978 trad dhr. van Dijke af als bestuurslid, hij werd opgevolgd door W. Smit. En een jaar later versterkte mevr. Quist-Moerland de gelederen. Inmiddels was de aanschaf van emblemen ter sprake gekomen, evenals een clubvlag. Toen de em blemen arriveerden bleken ze ver keerd te zijn, maar na wat strubbelingen kwamen de goede er toch. Ze werden op de gym- avond uitgedeeld. Bij de meisjes moesten ze middenvoor bevestigd worden en bij de jongens links, Leidster mevr. Smulders deelde mee dat ze voorlopig niet meer kon komen, omdat ze een cursus bejaardengym ging volgen. Het bestuur vroeg dokter Menger of die activiteit er in Sint-Philipsland ook niet kan komen. In 1980 was dat nog niet van de grond, zodat de burgemeester benaderd werd. De notulen gaven inmiddels blijk van bezorgdheid over de terug loop van het aantal jeugdleden. Een demonstratieavond in novem ber 1979 werd zeer slecht bezocht. Het jaar daarop wilde dhr. Smul ders stoppen wegens drukte, maar zijn vrouw ging verder. De avond- gym liep steeds terug, maar met de kleuters ging het steeds beter. Drie leerkrachten vond het bestuur echter teveel worden. Mevr. Laban nam de kleutergym Een openbare les moest in maart gymnastiekvereniging De Flippers uit Sint-Philipsland nieuw leven inblazen. Onder een nieuw bestuur maakt de vereniging zich nu op voor de viering van het zilveren jubileum. over van Mieke van Dijke. In het bestuur volgde Janny Reijngoudt Adrie Mol op. In de zomer van 1982 organiseerde De Flippers een kleuterdag samen met de Thoolse gymverenigingen. Er deden rond de 125 kinderen mee op het voet balveld. Voorzitter Schenk vertrok in au gustus 1982 naar elders, waarna W. Smit hem opvolgde. In de va cature werd P. den Ouden be noemd. Het bestuur vergaderde maar twee keer en spreekt alleen over de braderie. Uit de notulen blijkt, dat er nauwelijks over gymnastiek werd gesproken, maar veel over bestuurswisselingen. Toen de voorzitter terugtrad werd geen nieuw bestuurslid aangetrok ken. In 1986 viel mevr. Laban in voor mevr. Smulders. Dat beviel zö goed, dat laatstgenoemde door het bestuur werd bedankt. Bij de viering van het 500-jarig bestaan van Sint-Philipsland verzorgde de vereniging een demonstratie in de tent op jiet havenplateau. Daarna gebeurde er een heel jaar niets. Maar dan liet het bestuur weten, dat men er niets meer voor voelde. Als er geen opvolgers kwamen, ging de vereniging ter ziele. Vijf moeders gaven zich toen op. Voorzitter werd mevr. Van Does burg, secretaris Jolijn Dupon, penningmeester Janny Quist en leden'Moud den Braber en Corine Reijngoudt. Op 13 april 1988 droeg het oude bestuur alle boe ken over aan het nieuwe bestuur, waarmee het voortbestaan van De Flippers was verzekerd. De spring groep van de Thoolse gymnastiekvereniging Olympia oogstte op eigen terrein in sporthal Meulvliet zaterdag successen. De hele dag verliep perfect, de wedstrijden waren allemaal bin nen de gestelde tijd gesprongen en burgemeester H.A. van der Mun- nik die de prijzen uitreikte, sprak dan ook complimenterende woor den aan het adres van deze beide mensen. Want een toernooi rege len waaraan totaal ruim 800 per sonen deelnemen is niet mis. Ook de heer Jansen, voorzitter van de Zeeuws Brabantse Turnkring gaf de organisatie voor deze dag een pluim. De jurywaarderingen wer den voor het eerst met de compu ter berekend en dankzij Rita van Oosten, die de Unisys bediende, had men in een ommezien de uit slagen rond. Daarbij bleek dat de 12 groepen van Olympia in totaal 7 ereprijzen in de wacht sleepten. Voor WIK uit St. Annaland - die nam met 5 groepen deel - waren dat 2 ereprij zen en Kwiek uit Stavenisse zal op een volgende wachten. keer moeten Er werd op 4 banen gewerkt en de onderdelen waren langemat, mi- nitramp/paard en minitramp. De groep van Olympia (niveau I), die dit jaar voor het eerst op lan delijk niveau zal meespringen (dat gebeurt op 3 december in TieJ), kon zich deze dag meten met de Volharding uit Goes en Kwiek Bruinisse. Tijdens de oefeningen op de minitramp bleek dat Olym- Ria Kleppe houdt trots de Olympia-vlag vast aan ae kop van haar Thoolse springsters. Zij mocht verschil lende bekers in ontvangst nemen, maar zo'n achttien prijzen gingen er over de Oesterdam mee naar de Vol harding in Goes. pia voor de ervaren springsters van Goes niet zo heel erg bang hoeft te zijn. Zij eindigden name lijk slechts één puntje lager, dat geeft moed voor de halve finales. Uitslagen: Olympia-Cl, mini tramp meisjes tot 12 jaar niveau 3, le prijs met 17.1 pnt.; 01ympia-C2, minitramp meisjes 12-16 jaar niveau 3, le prijs met 16.4 pnt.; 01ympia-C2, mini tramp meisjes 12-16 jaar niveau 3, 3e prijs met 15.0 pnt.; G2, mi nitramp/paard niveau 3, 12-16 jaar, le prijs met 14.2 punten; G2 minitramp/paard niveau 2, 12-16 jaar, le prijs met 15.1 punten; G3 minitramp/paard niveau 2, 16 jaar en ouder, le prijs met 16.0 punten; A2 lange mat, niveau 2, 12 tot 16 jaar, 2e prijs met 16.5 punten. Wik St.-Annaland: Al lange mat, meisjes tot 12 jaar, 2e prijs met 17.0 punten; Cl minitramp, meis jes tot 12 jaar, 3e prijs met 15.8 punten. Zaterdag wordt in Kruiningen een recreatief huisvrouwen- turntoernooi georganiseerd. Daaraan nemen leden van de Thoolse verenigingen SHF, Olym pia en WIK deel. De eerste winst in de 2e klasse D landelijk is binnen voor damclub de Eendracht. Zaterdag traden de Thoolse dammers in Meulvliet met een tactische opstelling aan tegen Philips II uit Eindhoven. Na ruim 3 uur spelen waren vrij wel alle partijen nog in evenwicht, maar in het vierde uur nam de Eendracht een beslissende 9-1 voorsprong. De winst is deels het resultaat van een tactische opstel ling waarin de spelers die makke lijk winnen op een laag bord wer den geplaatst, terwijl de taaie re mise spelers een hoger, en dus zwaarder, bord kregen toebe deeld. Met dit resultaat is de dam club goed op weg om uit de degradatie-zóne te raken. Ronnie Gunter kwam goed uit de startblokken en speelde een kans rijke 2 flanken Roozenburg opstelling. Om problemen te om zeilen ruilde hij zijn schijf 24 af, maar later plaatste hij onder bete re condities weer een schijf op 24. Daarna trapte zijn tegenstander in verloren positie in een combi natie waarmee Ronnie de score opende: 2-0. Op het eerste bord nam Stef Bae- rends totaal geen risico. Hij nam zelfs, geheel tegen zijn spelstijl in, een grote remise-achtige afwikke ling. Toch werd het middenspel weer spannend, maar Stef for ceerde een wederzijdse damdoor- braak met licht voordeel voor hem. Zijn tegenstander bood re mise aan en de Tholenaar nam het zekere voor het onzekere: 3-1. Als derde beëindigde Jan Moer land zijn partij. Hij opende met een vreemde opbouw van zijn lan ge vleugel, wat hem tot een kerk- hofruil noopte. Na veel ruilen kon hij eindelijk zijn vleugel ont wikkelen en toen zijn tegenstan der achter 2 schijven liep had hij een goede plakker in petto. Ge heel volgens zijn opdracht won Jan het overmachts eindspel op een keurige wijze: 5-1. Henk Gunter was zaterdag weer uiterst productief bezig. Hij be heerste het gesloten klassieke spel tot in de puntjes en stond in een 9 om 9 stand Vrijwel gewonnen. Zijn tegenstander bediende zich tevergeefs van een offer, waarop Henk een winnende plakker bleek te hebben: 7-1. De Eendracht liep nog verder uit door de klasse par tij van André Kousemaker. Via een scherpe opening had hij het initiatief naar zich toegetrokken, waardoor zijn opponent met een zwakke randschijf op 26 bleef zit ten. Er kwam ook een hekstelling op het bord, maar deze werd snel door de Eindhovenaar onschade lijk gemaakt. Even later plaatste André een lokzet, zijn tegenstan der hapte toe en kreeg een flitsen de combinatie om z'n oren. Het overmachtseindspel bleek kin derspel te zijn: 9-1 Even leek Philips II nog terug te komen, want Cees Droogers bleek bij het vallen van zijn vlag slechts 49 zetten te hebben gedaan in plaats van 50. Hierdoor werd zijn partij door de Middelburgse arbiter K.J. de Koeyer verklaard, terwijl de stand op het bord niet meer dan remise was. Cees had te veel tijd verbruikt om een door- braakcombinatie van zijn tegen stander te overleven: 9-3. De verlossende punten voor de Eendracht werden gescoord door Hans Bomgaars. Hij had op bord 3 een goede opening en liet zijn te genstander doorstoten naar veld 36. Een aantal zetten later loste hij zeer goed zijn probleemschrijf 26 op, wat hem een ijzersterke verdediging op zijn lange vleugel bezorgde. Zijn tegenstander liep er dan ook op stuk terwijl Hans op de andere vleugel een goede aanval inzette. Hij besliste de par tij met een fraai offer, gevolgd door een tussenlopen 11-3. Op bord 5 speelde de heer Jagram een interessante partij. Hij bracht een voltooide hekstelling in com binatie met een voorpost op 24 op het bord. Dit werd hem niet in dank afgenomen, zijn tegenstan der ruilde zich er angstvallig uit. Jagram zoekt daarna zijn heil in een spannende omsingeling, maar na wederzijds doorbreken werd de vrede getekend: 12-4. Hans van Akkeren had veel moeite met zijn getalenteerde tegenstander op bord 4. Hij moest zich met man en macht verdedigen tegen een positioneel hoogstandje. In het einde van het middenspel overzag Hans een remise voortgang en verloor in een kansloos dammen eindspel: 12-6. Als laatste beëindigde Jacqueline Schouten haar partij. Ze speelde zeer secuur en omdat haar tegen stander geheel geen initiatieven nam domineerde ze het spel. Ze kreeg een enorm terreinvoordeel, maar had daarvoor wel te veel tijd verbruikt. In razende tijdnood miste ze een winnende voortzet ting en toen de 50 zetten gehaald waren bleek Jacqueline geen winstkansen meer te hebben: 13-7. Met dit goede resultaat staat de Eendracht niet meer op de laatste plaats. Het zal moeilijk om de stijgende lijn vast te blijven houden, want de volgende wed strijd is tegen de koploper 's Gra venpolder. Voor degenen die deze wedstrijd van dichtbij willen vol gen, dat kan op zaterdag 26 no vember om 12 uur in het jeugd honk van Meulvliet. De Eendracht-Philips II 1S. Baerends-P. van Schijndel 1-1 2. J. Schouten-P. Arts 1-1 3. H. Bomgaars-F. Verboven 2-0 4. H. v. akkeren-L. Greveraars 0-2 5. H. Jagram-J. Hottinga 1-1 6. C. Droogers-C. Blokland 0-2 7. R. Gunter-A. Mossink 2-0 8. A. Kousemaker-T. Scheffers 2-0 9. H. Gunter-J. Renkens 2-0 10. J. Moerland-M. Keulens 2-0 13-7 Tussenstand na 5 ronden: 1. 's Gravenpolder 5 0 0 10 66-34 2. Info Engineering II 4 1 0 3. CAB-Holland 4. Middelburg 5. DVZ Geleen 6. HDR Rosmalen 7. EAD Asten 8. Schaesberg 9. Gorinchem 10. de Eendracht 11Philips II 12. Rijsoord 3 1 1 3 0 2 2 1 2 1 3 1 2 0 3 2 0 3 1 2 2 1 1 3 1 0 4 0 1 4 9 63-37 7 59-41 6 55-45 5 49-51 5 49-51 4 48-52 4 48-52 4 47-53 3 41-59 2 40-60 1 35-65 Gele kaart bij AVC heren 3 Het derde herenteam van AVC vecht tegen zichzelf. Tegen VAT 2 uit Hoo- gerheide werd opnieuw met 0-3 verlo ren. Het was een regelmatige nederlaag met drie keer 6-15, nadat de beginfase zo goed leek met een voor sprong voor de Thoolse ploeg. Toen de Brabanders echter eenmaal warm gedraaid waren, lukte er bij AVC niets meer. Er waren dit keer wel zeven spe lers beschikbaar, dus één reserve, maar de bank vormde ook geen prikkel om in de volgende set 'te vlammen'. Poli tieman Nantko Ruiter was deze maan dag nog in actiestemming, maar de scheidsrechter was niet van zijn ap plaus gediend en gaf hem een gele kaart: een primeur voor het derde he renteam van AVC.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1988 | | pagina 17