Het tiendrecht van de Levieten tot aan de Ambachtsheerlijkheid Kees Slager doet Vossemeerse Ambachtsheerlijkheid herleven Vraag naar ervaren Thoolse grondwerkers "ALS ER EEN VERENIGING IS DIE OVER U WAAKT, ZOU Oneerlijke last en belemmering landbouw in 1907 afgekocht YVONNE VAN GENNIP: Donderdag 17 november 1988DE EENDRACHTBODEJ[5 "Het tiendrecht werd ontdoken, zoals vandaag ook de wet op de tweeverdieners. Mensen zijn mensen", zegt mr. C.H. Slager, die een uitgebreide studie heeft ge maakt van het tiendrecht bij de Ambachtsheerlijkheid Oud- en Nieuw-Vossemeer en Vrijberghe N.V. Tolvrij Onzuiverheden Mazen Kapittel ZLM opgericht Scriptie van Leidse student belastingrecht in boekvorm Het Ambachtsherenhuis neemt in Oud-Vossemeer naast dorpshuis de Vossenkuil een bekende plaats in, maar over de Ambachtsheerlijkheid zelf tasten de meeste streekbewoners nog in het duister. De uit Oud-Vossemeer afkomstige mr. Kees Sla ger Lzn. gaat daar verandering in brengen. Ter afronding van zijn studie belasting recht aan de Rijksuniversiteit in Leiden heeft hij een boek geschreven over de Am bachtsheerlijkheid van Oud- en Nieuw-Vossemeer en het tiendrecht. Uniek Akte van 1410 Stichting Promotie Vermogenspositie Aanbod van monteurs en lassers Het Ambachtsherenhuis aan de Raadhuisstraat te OudrVossemeer bij het bezoek van leden van het Ameri kaanse Rooseveltcomité in oktober 1982. Commissaris der koningin dr. C. Boerden opent de rij met het echt paar Rooseveltop weg om tulpebollen te planten. De aandeelhoudersvergadering van de N.V. Beleggingsmaatschappij Ambachtsheerlijkheid Oud- en Nieuw- Vossemeer en Vrijberghe in het Ambachtsherenhuis te Oud-Vossemeer. Midden voor de schoorsteenfderde van rechts) de voorzitter van de Raad van Beheer, jhr.mr. D. van Doorn uit Koudekerke. Aan de zijkant, derde van links, ir. D. van Doorn, de secretaris-rentmeester van de Ambachtsheerlijkheid. Tiendrecht is al bekend in het Oude Testament. In Genesis 14:20 wordt beschreven, hoe Abraham aan Melchizédek een tiende van de buit geeft. Zo kregen de Levie ten geen land, maar tiendrecht voor het tempelonderhoud, e.d. "Vrome Joden betaalden hun be lastingen met graagte", vertelt Kees Slager. "Karei de Grote zei later zelfs: wie het tiendrecht niet betaalt, komt niet in de hemel. spraak uitoefenen met uitzonde ring van enige voorbehouden zaken zoals doorslag binnen vre de, zoenen, moord, zeeroof en verkrachting. De baljuw zal over zijn ambt rekening afleggen aan de grafelijke rentmeester van ter Tholen. In 1410 werd de Ambachtsheer lijkheid gesticht door Willem van Beieren, paltsgraaf op de Rijn, graaf van Holland en Zeeland: "Zij die dit land bedijken, of er grond verkrijgen door koop, zul len er de gehele ambachtsheerlijk heid uitoefenen met de tienden, vogelarij, visserij, wind, brand, accijns, veren, kerkrecht en alle andere lasten en profijten. Zij moeten er een baljuw, schout of dijkgraaf, schepenen en andere officieren aanstellen; keuren en geboden uitvaardigen, de recht De bewoners van het nieuwe land zullen tolvrijheid genieten op alle grafelijke tollen. Zij mogen in Tholen laten malen; die van Tho len eveneens in Vossemeer. Na het eerste koren zullen zij zeven jaren vrij zijn van alle beden en scho ten, doch daartegenover het derde deel betalen van wat andere pol ders in Zeeland door de grafelijk heid opbrengen. Mocht een der bedijkers iets tegen de graaf misdrijven, dan kan hij zijn goed in het nieuwe land 'vrij en' met een som van 20 pond toer- noois. Tevens verklaart de graaf, dat hij als koopsom 2000 gouden Gelder se guldens ontvangen heeft, waar van hij kwijting geeft. Als de landen bedijkt zijn, zal hij de am bachtsheerlijkheid verlenen als een onsterfelijk leen met een paar witte handschoenen. Het aange worven land zal voor de bedijkers vrij eigen goed zijn", aldus de brief uit 1410, waarvan zes gelijk luidende exemplaren geschreven en bezegeld aan de zes eerste am bachtsheren werd uitgereikt. In plaats van inkomensplaatje en draagkrachtbeginsel ging het in de 15de eeuw om tiendrecht en bier accijns in Vossemeer. Voor de Ambachtsheerlijkheid was het tiendrecht één van de belangrijk ste inkomsten, vergelijkbaar met de huidige onroerend goedbe- lasting voor de gemeenten. Het was een last die drukte op de grond. "In de loop van de tijd kwamen er echter onzuiverheden in voor", vertelt Kees Slager. "Dan ontstond er gewoonterecht. Van lammeren, kalfjes en biggen moest nog wel het tiende dier als tiendrecht afgestaan worden, maar van graan ging 't om de elf de in plaats van de tiende schoof. i Bij meekrap werd het tiendrecht weer in geld uitgedrukt. De tiendplichtigen wisten nogal eens mazen te vinden, want het tiendrecht was enorm fraude- en procesgevoelig. Veel advocaten in de 19de eeuw verdienden er hun brood mee. Als je buurman be- lastingheffer is, ontstaat er altijd ruzie. Men probeerde er onderuit te komen. Wie bijvoorbeeld 40 lammetjes had, zei dat er 6 van kind A waren, 4 van de buurman, enz. Veel schapen graasden op de schorren, want daar was geen tiendrecht verschuldigd in ver band met de moeilijke controle. Je zag ook een voortdurende ver huizing naar niet-tiendplichtige stukken land. Al hetr ffiëu\té""Viel automatisch onder het'gezag van de heerlijk heid. De betaaldata van het tiendrecht waren 1 mei en 1 oktober, maar 't werd wel eens kwijt gescholden." Het was niet zo, dat de Ambachts heerlijkheid met schoven graan, lammetjes en biggen kwam te zit ten. "Tienden werden geschat en vooruit verpacht aan plaatselijke inwoners", aldus Kees Slager. "Het Algemeen Burger Gasthuis uit Bergen op Zoom had via lega ten bijvoorbeeld ook tiendrecht in Tholen en Oud-Vossemeer. Tien drecht was een soort belegging." Willem van Beieren, de vader van Jacoba van Beieren, had het gezag en daarmee ook het tiendrecht in Vossemeer overgedragen aan de Ambachtsheerlijkheid. "Het ka pittel uit Tholen protesteerde te- Maaltijd gen deze gang van zaken. De Paus had in de 14de eeuw immers ver klaard, dat leken geen tiendrecht mochten bezitten, maar voor dat bericht op de schorren van Vosse meer was aangekomen hoge heerlijkheid, waarbij de rechtspraak en de benoeming van de pastoor tot de bevoegdheden behoorden. De pastoor was in een soort loondienst van de Am bachtsheerlijkheid. In ruil voor betaling aan het kapittel in Tho len - als een erkenning van het tiendrecht - mochten ze in Vosse meer een kerk bouwen en een pastoor benoemen. Van 1410 tot 1492 is er erg weinig bekend in het archief. Het ver moeden bestaat, dat het toen moeilijk ging met het tiendrecht. Voor bestrijding van misbruik was er een keur, een algemene politie verordening. Rond 1560 begint het te rommelen, wat tot het Twaalfjarig Bestand zo duurde." De Ambachtsheerlijkheid was een Tijdens zijn onderzoek kwam Kees Slager te weten, dat er in per centage, manier van heffen en in vordering in Nederland nogal verschil in het tiendrecht zat. In Gelderland bijvoorbeeld moest de tiendgerechtigde aan de tiend- plichtige elk jaar een maaltijd aanbieden. Kerken die tiengerechtigd waren, hadden gescheiden vermogens: een soort holding met BV's. Het in de 8ste eeuw ingevoerde tiendrecht werd in 1907 via een wetswijziging afgeschaft. De Vos- semeerse Ambachtsheerlijkheid had bijna alle tiendrechten nog en ontving een afkoopsom van 87.000 gulden. Daaraan moest de tiendplichtige ook meebetalen, want hij verloor een last. Voor de afkoopsom moest de Ambachtsheerlijkheid over de af gelopen 25 jaar wel 50 formulie ren invullen. Tholen en Zuid-Beveland waren erg tiend- plichtig en om een front te maken, besloten de boeren een belangen organisatie op te richten. Dit had het ontstaan van de ZLM tot ge volg. Het tiendrecht betekende een oneerlijke last, een belemme ring voor de landbouw", aldus mr. Kees Slager. Na J. Ermerins(1784) en gemeente-archivaris A. Dela- haye(1969) is Kees Slager de derde die de geschiedenis van de Am bachtsheerlijkheid in boekvorm vastlegt. Hij hoopt, gezien de po pulaire prijs van 17,50, in tegen stelling tot zijn voorgangers een breed publiek te bereiken. Mensen die geïnteresseerd zijn in de histo rie van Oud-Vossemeer, de land bouw en de geschiedenis in het algemeen. "Ik vond het erg leuk om te doen omdat het zo dichtbij je staat", vertelt de 25-jarige meester in de rechten. Hij ging in Oud- Vossemeer naar de lagere school en vervolgens naar de rijksscho lengemeenschap in Bergen op Zoom. In Leiden studeerde hij be lastingrecht, wat 28 augustus 1987 werd afgerond. Toen moest Slager nog in militaire dienst, waar hij chauffeur op een pantserrups voertuig in Harderwijk werd. Dat lijkt spannender dan in het archief van een hoogbejaarde in stelling als de Ambachtsheerlijk heid rondneuzen, maar Kees Slager heeft er toch van genoten. "Het unieke is, dat de Ambachts heerlijkheid er nog is met met een Ambachtsherenhuis en een ar chief. De huidige aandeelhouders hebben duidelijke banden met de vroegere ambachtsheren. Het Ambachtsherenhuis, officieel aan de Raadhuisstraat gevestigd, maar zonder huisnummer en brieven bus, heeft wel een telefoonnum mer. Uniek is eveneens, dat het archief zo compleet is. Er waren geen stukken in Middelburg, toen het Rijksarchief tijdens de Tweede Wereldoorlog werd gebombar deerd en in 1953 is er tijdens de watersnood in Oud-Vossemeer niets van weggespoeld. De Am bachtsheerlijkheid had het alle maal goed geregeld." Het gebeurt niet zo veel meer, dat een student belastingrecht een rechtshistorische scriptie maakt. Prof. F.H.M. Grapperhaus, hoog leraar belastingrecht in Leiden, heeft echter zelf voor dit onder deel nogal belangstelling. Hij schreef ook 'Alva en de tiende penning'. Via zijn zwager ir. D. van Doorn, die rentmeester is van de Am bachtsheerlijkheid, had Kees Sla ger gemakkelijk toegang tot de archieven. Hij moest wel eerst een cursus 16e eeuws handschrift vol gen om de oude stukken goed te kunnen lezen. Na in Leiden veel vooronderzoek te hebben gepleegd, werkte Kees Slager twee maanden in Oud- Vossemeer. Zo werkte hij met een origineel stuk uit 1410 voor de eer ste zes ambachtsheren, onder wie Guy en Johan van Blois uit Tho len, twee onechte kinderen van Jan van Blois en Sophia van Da lem. De Ambachtsheerlijkheid heeft alle oude aktes laten restau reren in een klooster te Ooster hout. Bij het maken van zijn scriptie besloot Kees Slager een boek over zijn afstudeerproject te maken. Hij vond in de Walburg Pers een geïnteresseerde uitgever en zocht vervolgens naar bronnen die de uitgave financieel mogelijk maak ten. "Ik heb wel 35 instanties be naderd en dat was op zich ook een leuke ervaring." Het Anjerfonds Zeeland verleende subsidie, even als de stichting Scholten- Cordesfonds uit Den Haag, een studiefonds voor getalenteerde jonge lieden. Daarnaast geeft de Ambachtsheerlijkheid zelf een bijdrage. Ook de stichting Promo tie Oud-Vossemeer geeft een fi nanciële bijdrage. In het boek zijn zeventien illustra ties opgenomen, o.a. een bele ningsakte met een zegel van Karei V en kunstvoorwerpen, waaron der een schilderij dat de Zeeuwse welvaart voorstelt. In de tekst we melt het van de voetnoten, want het is en blijft een wetenschappe lijke publicatie, zo benadrukt Sla ger. Het boek bestaat uit negen hoofd stukken. 'Eén hele openbaring' noemt de schrijver het feit, dat in het eerste hoofdstuk de volledige opbouw en vermogenspositie van de Ambachtsheerlijkheid uit de doeken wordt gedaan. De Am bachtsheerlijkheid bestaat nu uit 1 Naamloze Vennootschap en 2 Besloten Vennootschappen. In het tweede hoofdstuk komt het ontstaan van Oud-Vossemeer aan bod, in het derde en de volgende hoofdstukken de oorsprong en De uit Oud-Vossemeerse afkomstige mr. Kees Slager Lzn. ontwikkeling van het tiendrecht in het algemeen en Vossemeer in het bijzonder. Het achtste hoofdstuk gaat o.a. over de ambachtsheren in de Tachtigjarige Oorlog, hun problemen en meevallers. In het negende en laatste hoofdstuk wordt de afschaffing van het tiendrecht behandeld. Het tiend recht werd als een oneerlijke last en een belemmering voor de land bouw ervaren. Het door C.H. Slager geschreven boek is vanaf 2 december ver krijgbaar in de boekhandel. De werkloosheid van mannen is gestegen van 252 tot 268 mannen. De toename van het aanbod deed zich o.m. voor bij de beroepsgroepen bouw, grondwerken, landbouw, handel en kantoorpersoneel. Een aan tal mensen dat in deze sectoren werkzaam was werd ontslagen i.v.m. einde werk. Ten opzichte van oktober 1987 zijn er nu 60 mannen min der ingeschreven. De werkloosheid van vrouwen nam met 8 toe en steeg tot 221. De stij ging was o.m. te zien bij de sectoren handel, kantoor, sociale- en ge neeskundige zorg. Deze stijging kan gedeeltelijk worden toegeschreven aan het inschrijven van herintredende vrouwen. Nu zijn er 26 vrouwen meer ingeschreven dan een jaar geleden. De vraag naar arbeidskrachten bedroeg op het eind van oktober 22, eind september 17 en eind oktober vorig jaar 40. Onderstaand overzicht geeft een juist inzicht in de ontwikkeling van de werkloosheid per beroepsgroep in vergelijking met de vorige maand en de overeenkomstige maanden van het vorige jaar. VROUWEN Verkoopsters 46 42 29 31 Serveersters 10 8 12 13 Niet varend verk.pers. 5 4 5 5 Kantoor- en onderw.pers. 42 47 51 56 Sociale- en geneesk. zorg 68 17 33 36 Huishoudelijk personeel 32 27 22 21 Los arbeidsters 33 35 45 45 Overige beroepsgroepen 13 15 16 14 Totaal werkloze vrouwen 199 195 213 221 Totaal aanvragen M/V 64 40 17 22 PLAATS VAN INWONING MANNEN VROUWEN Gemeente Sint-Philipsland 34 15 Gemeente Tholen 234 206 268 221 Ingeschreven jeugdigen (schoolverlaters en overigen) Beroepsgroepen 1987 1987 1988 1988 sept. sept. okt. okt. MANNEN Bouwnijverheid 27 27 34 37 Grondwerken 33 35 26 29 Metaal 38 38 30 29 Land 17 25 13 15 Handel 18 20 12 16 Horeca 6 6 5 4 Scheepvaart 10 10 8 7 Niet varend verk.pers. 27 27 9 10 Kantoor en onderw.pers. 28 27 24 27 Los arbeiders enz. 78 76 67 67 Overige beroepsgroepen 37 37 24 27 Totaal werkloze mannen 319 328 252 268 I H JEUGDIGEN MANNEN VROUWEN schoolver Overigen schoolver Overigen laters laters Jonger dan 17 jr 7 7) 2 2) 5 6) - -) 17 jaar 6 7) 2 2) 9 8) 3 3) 18 jaar 2 3) 2 3) 10 (12) 8 6) 19 jaar - -) 5 7) 7 (11) 6( 5) 20 jaar 1 1) 5 6) 4 4) 7 6) 21 jaar - -) 7 5) 3 3) 5 5) 22 jaar 1 1) 6 5) 1 -) 7 9) 23-24 jaar 1 O 13 (11) 2 1) 20 (17) 25-29 jaar 1 1) 24 (20) 2 1) 31 (30) Totaal 19 (21) 66 (61) 43 (46) 87 (81) De tussen haakjes geplaatste cijfers zijn van de vorige maand. Uit deze cijfers blijkt duidelijk dat het aanbod van vrouwen zeer ongunstig af steekt t.o.v. het aantal mannen. WERKLOOSHEIDSPERCENTAGE MANNEN V ROUWEN TOTAAL Rayon Tholen 6,-% 15,8% 8,4% Provincie Zeeland 7,5% 15,9% 9,7% Nederland 12,-% 18,4% 13,9% I Rayon Goes 6,3% 16,6% 8,9% Rayon Zierikzee 8,9% 18,-% 11,1% Gewest Goes (Tholen, Goes, Zierikzee 6,8% 16,7% 9,3% Bouwnijverheid Door vermindering van de werkgelegenheid in de bouw werd een aan tal vaklieden, m.n. timmerlieden en metselaars ontslagen. Dit betekent dat het aanbod van dit personeel is gestegen. In vergelijking met vorig jaar ligt het aanbod nu hoger. Hieruit zou geconcludeerd kunnen wor den dat de werkgelegenheid is gedaald. Het ligt niet in de verwachting dat het aanbod in deze sector de komende maand zal dalen. Grondwerken Ook bij deze beroepsgroep nam het aantal werklozen iets toe. Ten op zichte van vorig jaar ligt het aanbod nu lager. Er is enige vraag naar ervaren grondwerkers. Metaal In het totaal aantal ingeschrevenen deed zich geen verandering voor. Er is aanbod van machinebankwerkers, automonteurs, elec. lassers en electro monteurs. Nu ligt het aanbod beduidend lager La.v. oktober 1987. Landbouw en aanverwante bedrijven Het seizoen in de landbouw duurt nog voort. Door vermindering van werkzaamheden in de plantsoenen (elders) werd een aantal pendelaars ontslagen. In vergelijking met oktober 1987 ligt het aanbod nu lager. Handels- en kantoor- en onderwijzend personetl Bij de mannen en bij de vrouwen nam het aanbod in deze sectoren ver der toe. Sociale en geneeskundige zorg Dit aantal nam bij de vrouwen verder toe. Huishoudelijk personeel Er deden zich vrijwel geen veranderingen voor. Los arbeiders enz. Bij de mannen bleef dit'aanbod onveranderd. Bij de vrouwen was een lichte stijging te constateren, aldus directeur J.P.M. v.d. Male van het Arbeidsbureau Tholen. v- v V

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1988 | | pagina 15