Hout- en bouwbond huldigt 100e lid 'Waterschap moet dijk verbeteren' Groot aantal Thoolse dijken vegetatiekundig waardevol is ifs 0 CADEAU-IDEE: PFAFF-jubileum naaimachine nu 250,- VOORDELIGER! €333 W. Rikken b.v. FNV-vaantje en twee zilveren jubilarissen in Oud-Vossemeer Roosendaal of Goes voor de belastingen? Inventarisatie van planten werkgroep Natuurvereniging Tholen Negenentachtig jarige C. Franke-Tichem fanatiek klaverjasser Donderdag 10 november 1988 DE EENDRACHTBODE 9 Voor het eerst telt de afdeling Oud-Vossemeer van de bouw- en houtbond FNV meer dan honderd leden. De 18-jarige Fred Hommel Jac.zn., die de honderd vol maakte, werd daarom vrijdagavond in het zonnetje ge zet door het afdelingsbestuur en door districtsbestuurder H.E. Lenting. Deze reikte verder twee zilveren spelden uit aan A. Wagemaker uit St- Philipsland en aan L. Berkeij voor hun 25-jarig lid maatschap van de vakbond. Vaantje Gemeente: recreatiedruk Gorishoek neemt toe Racebaan Kleding maken zonder ergernis! met ONDER- en BOVENTRANSPORT (tot 6 dec. 1988) Minder veilig Kracht Negen leden Zeer fraai Voor de 89-jarige Kaatje Franke-Tichem kwam het als een verrassing. Tijdens de jaarlijkse feestavond van de klaverjas-club De Pendelaars uit Sint Maar tensdijk werd ze zaterdagavond in de bloemetjes gezet wegens haar 25-jarig lidmaatschap. Samen met M.C. Kwaak (46) kreeg de hoogbejaarde kaartspeelster uit handen van voorzitter A.C. Arts een jubileumtegel. Mooie tijd Grote waarde 36 dijken Wetenschappelijk onderzoek &e dZeddett 'Kofr iets te doen aan de al jaren be staande vacature van voorzitter. Waarnemend voorzitter P.C. Tim mermans (tevens secretaris) was blij met de grote opkomst van de leden voor deze avond, want met inmiddels 103 leden bereikte de afdeling een mijlpaal. Timmer mans zwaaide zijn mede bestuurslid D.A. Lindhout lof toe wegens diens grote activiteit bij het werven van nieuwe leden. Van de afdeling Oud-Vossemeer ma ken een twintigtal leden uit Sint- Philipsland deel uit. Als hun con tactman fungeert C. den Braber, die dit jaar samen met J.F. Hom- Zeker is dat het belastingkantoor in Bergen op Zoom(zowel de in spectie als het ontvangkantoor) wordt opgeheven, maar of de in woners van Tholen en St. Philips- land nu onder Roosendaal of Goes gaan vallen, dat is nog onbe kend. Het personeel van de belasting dienst Bergen op Zoom is in elk geval een stuk gerustgesteld na een gesprek met de bijzondere ambtelijke commissie. Er is over eenstemming bereikt om in Roo sendaal zowel de belastingzaken voqr ondernemers als voor parti culieren onder te brengen. "Er heerst nog geen hoerastemming, maar daar kunnen we ons toch beter in vinden. Roosendaal is be ter bereikbaar dan Breda", ver klaarde dhr. Van Tienen van de belastingen Bergen op Zoom. Eerst was het alleen de bedoeling de belastingzaken van onderne mers in Roosendaal te behartigen, maar die van particulieren alle maal in Breda onder te brengen. "Bergen op Zoom is in elk geval van de kaart verdwenen." Voorzitter Kamps van de dienst commissie Breda deelde tijdens de gesprekken met de bijzondere ambtelijke commissie mee, dat de mogelijkheid om Tholen/St. Phi- lipsland bij het belastingkantoor Goes in te delen, nu weer open waren. Die plannen voor een an dere indeling van de belastingge bieden worden nog nader besproken. mei het bestuur kwam versterken. Timmermans riep de aanwezigen ("de opkomst is heel anders als bij een jaarvergadering") op om "Je bent er jong bij," zei H.E. Lenting tegen Fred Hommel. De achttienjarige werkt als timmer man bij Gebr. Koudijs in Oud- Beijerland. Lenting vertelde dat er binnen het FNV een jongerenclub bestaat voor het behartigen van de specifieke belangen van die groep. Ook noemde hij de specia le cursussen die er zijn. Namens de bond overhandigde hij een wa- De Gorishoeksedijk die dienst doet als hoofdontsluiting van het recrea tiegebied Gorishoek, is te smal. Dat stelt de gemeente Tholen in het concept-bestemmingsplan Wulpdal. De gemeente Tholen bereidt plan nen voor om in het gebied tussen camping De Zeester en camping Go rishoek een zomerwoningenpark te verwezenlijken. Het gaat hierbij om 225 huisjes, een zogenaamde elk-weer-voorziening (tennishal, zwem bad, restaurant, ontspanningsruimte) die geëxploiteerd zullen worden door bouwbedrijf Uytdewilligen uit Oud Vossemeer en projectontwik kelaar Apron uit Rotterdam. Als gevolg van de uitbreiding van de voorzieningen voor toeristen zal de druk op de Gorishoekse dijk en de Brijhoekseweg/Har- togsweg toenemen. De gemeente schat dat ongeveer 500 personen per etmaal de 'elk-weer- voorziening' gaan bezoeken, 'het geen overeenkomt met 150 perso nenauto's per etmaal (300 motor voertuigen -mvt- per etmaal). Voor de zomerhuizen geldt een toename van 730 mvt per 24 uur. De verkeersbelasting voor de Go rishoek zal derhalve stijgen van 723 (telling in juni 1984) tot 1135 per etmaal. In de weekeinden ligt dat nog hoger. Dan worden er 1230 mvt - en verwacht tegen 818 volgens de telling van 1984. Ook op de Hartogsweg/Brijhoekseweg vindt een toename plaats, maar wegens de wegbreedte van 4.60 meter acht de gemeente dit weg- profiel voldoende breed. De Go rishoeksedijk die 3.20 breed is, wordt in de randvoorwaarden voor verdere planontwikkeling te smal genoemd. Onlangs heeft het waterschap bij wijze van proef betonblokken naast het asfalt op de Gorishoek sedijk aangebracht (Het water schap beheert deze dijk). Volgens ing. M.J. Giljam van het water schap is het beleid van het bestuur er niet op gericht de dijk te verbre- BERGEN OP ZOOM: Zuivelstraat 19, tel. 35878 ROOSENDAAL: Nieuwe Markt 48, tel. 35546 Advertentie I.M. den met asfalt tot 4.60 m zoals Hartogsweg. "Dan wordt het een racebaan. Dan kun je in elke bocht wel een ziekenwagen zetten. Dan worden er snelheden ontwik keld die veel hoger zullen liggen dan nu al het geval is," aldus Gil jam. De strook van betonblokken beslaat een paar honderd meter en is bedoeld voor fietsers of auto's die uit moeten wijken. De blokken zijn een halve meter breed. Gil jam: "Hiermee willen we voorko men dat een fietser de berm in moet. Een dergelijke constructie wordt ook op provinciale wegen toegepast." Giljam verwacht, dat door een verbreding met asfalt het voor weggebruikers een aantrek kelijke route wordt om naar Go rishoek te gaan. "Tellingen die wij in dat gebied maken, wijzen uit, dat er veel meer verkeer over de Hartogsweg gaat. Kom je van Smurdiek, dan is dat niet veel meer omrijden." Giljam wijst op het kronkelige karakter van de Gorishoeksedijk die een remmen de werking uitoefent op de auto mobilist. "De bermen kunnen we wel verharden maar het gaat er om de weg gevoelsmatig smal te houden. "Wordt de weg met as falt verbreed, dan wordt volgens Giljam dat effect teniet gedaan. Over de aanleg van de strook be ton stelde K.A. Heijboer vragen in de commissie ruimtelijke orde ning. "Wordt er voor deze constructie gekozen?" vroeg de SGP-er aan burgemeester H.A. van der Munnik. Deze antwoord de dat de wegbeheerder, dus het waterschap, er niet aan kan ont komen om de weg te verbeteren 'als de breedte van de weg onvol doende wordt omdat de drukte toeneemt'. "De gemeente is geen eigenaar noch beheerder, we kun nen niet verder dan het planolo gisch zo verwoorden," aldus de voorzitter van de commissie. Heij boer vond dat het college in deze de vinger aan de pols moet hou den. "Waar nu voor gekozen wordt, vind ik een minder veilige oplossing," meende hij. terpas. Datzelfde cadeau kreeg penningmeester Lindhout, die Fred Hommel als lid inschreef. "Over jouw hoofd wil ik alle ka derleden bedanken voor hun in zet. Als jullie er niet zijn kun je als bond wel inpakken," zei Len ting. Hij overhandigde voorzitter Timmermans namens de vakbond een vaantje met standaard als blij vende herinnering. Op zijn beurt schonk Timmermans een envelop pe met inhoud aan Fred Hommel en een boeket aan diens moeder. Lenting noemde het ledental van 103 buitengewoon. "Op het plat teland is de organisatiegraad met name in Zeeland ontzettend hoog," zei hij. De districts bestuurder benadrukte het belang daarvan. "In de bouw hebben we erg veel leden. Daarom is de bouw-cao ook altijd de kop voor andere sectoren." "Het aantal leden is de enige kracht van de vakbeweging. Daar om zetten we jubilarissen ook al tijd in het zonnetje," aldus Lenting. Hij vertelde dat woens dag in Sint-Maartensdijk was gesproken over de nieuwe cao- voorstellen en dat verder veel aan dacht wordt geschonken aan de arbeidsomstandigheden in de bouw. Het lidmaatschap van de vakbeweging wilde hij doortrek ken naar het gezin. "De vrouw moet er achter staan." Voor het 25-jarig lidmaatschap reikte hij De bouw- en houtbond FNV kon in Oud-Vossemeer het honderdste lid inschrijven. Fred Hommel (midden) werd daarom door het bestuur in het zonnetje gezet, samen met L. Berkeij (links) en A. Wagemaker (rechts) die 25 jaar lid van de vakbond waren. vervolgens de zilveren FNV-speld uit aan A. Wagemaker en L. Ber keij. Zij kregen ook een kaars met kandelaar. Namens de afdeling waren er bloemen. Onder de ongeveer vijftig aanwe zigen in café De Hoop waren di verse leden die al eerder wegens langdurig lidmaatschap werden onderscheiden. De avond werd besloten met het spelen van enkele ronden bingo. In het najaar van 1985 werd door de leden van de plantenwerkgroep van Natuurvereniging Tholen besloten tot een inventarisatie van de dijkhellingen op het eiland Tholen. Het plan voor een inventarisatie is in 1984, kort na de oprichting van de vereniging al eens ter sprake gekomen. De uitvoering werd echter tot 1986 uitgesteld. De le den die zitting namen in de werk groep, moesten eerst voldoende kennis terzake vergaren. De ach tergrond van het plan lag in de voorkennis die enkele leden van de vereniging hadden: Al een tijdje was bij een aantal biologen het een en ander bekend over de Thoolse dijkenflora. "Onwillekeurig drong zich, wat kwaliteit betrof, een vergelijking op met de bekende en geroemde bloemdijken van de zak van Zuid- Beveland," zegt secretaris Julia Lebeau. "Nog een reden was, dat we gegevens wilden hebben over de aanwezigheid van bepaalde ve getaties op de verschillende dij ken. Met deze gegevens en die van de jaren na 1986 is de ontwikke ling van de dijkhellingen globaal na te gaan. Ook kunnen aan de hand van de gegevens verbeterin gen of verslechteringen, bijvoor beeld als gevolg van mestdumpin- gen of het beheer, beter worden geconstateerd." Negen leden zijn in de zomer van 1986 begonnen onder leiding van de Gerard Westerweel, die als bi ologieleraar aan de Rijksscholen gemeenschap werkzaam is en in 1986 het voorzitterschap van de plantenwerkgroep had. De leden van de werkgroep hadden, voor dat zij hun taak begonnen, geen speciaal onderricht gehad, maar zich in de loop der tijd wel bijzon der voor het onderwerp geïnte resseerd. De werkzaamheden probeerde men steeds gezamenlijk te doen. Dat betekende wel, aldus Julia, dat je geen drie dijken, maar zes dijken inventariseerde. Twee we len meer dan een en het was ook praktischer, omdat men in de boekjes en gidsen kon snuffelen, terwijl de ander weer verder ging. Maar na het 'veldwerk' was men als deelnemer nog niet klaar. Dan moest thuis het verhaal nog wor den uitgetypt, er moest een verge lijk met het onderzoek van de Provinciale Planologische Dienst (PPD) worden gemaakt. Het was een arbeidsintensieve zaak, maar wel bijzonder interes sant. Er zijn geen grote verrassin gen aan het licht gekomen. "Een enkele maal lezen we in de inven tarisatie iets over knopig doorn zaad, terwijl de PPD dat als Zeeuws doornzaad gerubriceerd heeft. Bloemen aan een dijk die wij daar niet tegenkwamen. Maar de PPD inventariseerde in het voorjaar 1985 en wij zomer 1986 dus dat is dan best mogelijk." De inventarisatie had als gevolg dat de plantenwerkgroep de win ter aansluitend aan de inventari satie heeft besteed aan het deter mineren van biezen, grassen, zeg ge enz. Dit blijft namelijk een moeilijk onderwerp. Deze winter wil men als vervolg de gele com posieten onder de loupe nemen. Ook deze zijn vreselijk moeilijk uit elkaar te houden, zoals de fa milies van het havikskruid, bigge- kruid etc. ratelaar veldzuring Daar de inventarisaties vrij grote oppervlakten beslaan, durfde de Natuurvereniging het niet aan iets te concluderen over het voorko men van verschillende plantenge meenschappen. Uit de soortenlijsten kan men ten onrechte de conclusie trekken dat de gehele dijk interessant of onin teressant is. Bij sommige dijken is wel de gehele dijk zeer fraai ont wikkeld, bijvoorbeeld de Pluim- potdijken, de Eerste dijk, de De Pendelaars huldigt trouwe leden De voorzitter toonde zich zeer in genomen met de trouwe leden van de vereniging die vorig jaar het zilveren jubileum vierde. Het oudste lid wordt elke vrijdag avond door één van de bestuursle den opgehaald uit het bejaarden tehuis Sint Maartenshof. "Ik heb heel mijn leven al gekaart," zegt mevrouw Franke, "vanmiddag heb ik nog zitten jokeren en maar 75 cent Verloren." Gemiddeld haalt Kaatje zo'n 4500 punten per avond. Met wie ze speelt, vindt ze niet belangrijk, winnen staat voor haar op de eerste plaats. Aan stoppen met klaverjassen denkt mevrouw Franke helemaal niet: "Zo lang ze me komen halen en terugbrengen, ga ik door. En ik lust ook graag een borreltje, zet dat er ook maar bij," zegt Kaatje. mooie tijd gevonden. Zeker vroe ger als we naar andere clubs reis den om te spelen," zegt de jubila ris, wiens echtgenote een bos bloemen werd aangeboden 'voor al die avonden dat ze Rinus naar de club liet gaan'. Op de feest avond in café Smerdiek werd een spelletje bingo gespeeld. Kaatje Franke won net voordat ze de te gel kreeg een hamer: "Daar kun je hem mee aan de muur spijke ren," werd er uit de zaal ge roepen. Bestuurslid Piet Bazen verzorgde verder het spel 'cijfers en letters'. Er moest flink worden nagedacht om uit de gekregen letters een zo groot mogelijk woord te vormen en uit de gekregen cijfers het gege ven getal zo dicht mogelijk te be naderen. Er waren zes finalisten, die een eindspel speelden; Corrie Franke kwam daaruit als winnaar tevoorschijn. Rinus Kwaak kwam op zijn 21-ste bij de klaverjasclub nadat hij de COI1ip6titi8 militaire dienst had verlaten. Voor Kwaak is dit niet zijn enige zilveren jubileum. Ook bij de fir ma Huurman in Delft maakte hij als uitvoerder 25 jaar vol. Kwaak is een tijdlang secretaris van de vereniging geweest. Nu is hij ge woon lid. "Ik heb het altijd een Vrijdag speelde De Pendelaars een competitiewedstrijd. De uitslag daarvan: 1. J. van Gorsel 5520 p., 2. M. Kwaak 5289 p., 3. J. van Zetten 5283 p., 4. P. van Bloppoel 5062 p., 5. J. van Splunter 4979 p., 6. mevr. Franke 4849 p., 7. C. Landa 4791 p., 8. H. Zwagemaker 4553 p., 9. M. van Bloppoel 4533 p., 10. J. v.d. Werf 4479 p., 11. M. den Haan. 4348 p., 12. A. Arts 4206 p., 13. W. Dane 3968 p., 14. mevr. Waasdorp 3908 p., 15. K. Waasdorp 3844 p., 16. L. Kamp man 3823 p., 17. J. Knuist 3801 p. Oud-Vossemeersedijk en andere; voornamelijk de meeste oudland- dijken. Bij bovengenoemde dijken zijn relatief kleine stukken niet zo in teressant. Een voorbeeld van zo'n oninteressant stuk treft men aan op de Groene dijk, en wel waar deze aansluit op de zeedijk. Op dit stuk groeit voornamelijk brandnetel als gevolg van mest- dumping. Van een aantal dijken is maar een klein stukje de moeite waard en bestaat de rest voornamelijk uit weilandgrassen, zoals Engels raai- gras. Een voorbeeld van laatstge noemde dijken is de Derde dijk bij Sint Maartensdijk, waar bij de aansluiting op de zeedijk een prachtig stuk ligt met onder ande re wilde marjolein, gele mor genster, Zeeuws doornzaad en glad parelzaad. Ondanks alle tekortkomingen in de methode van inventarisatie kan er toch gesteld worden, dat een groot aantal dijken vegetatiekun dig van vrij grote waarde is. Ze kunnen zeker vergeleken worden met de in de inleiding reeds ge noemde bloemdijken van de zak van Zuid-Beveland. Bovendien is de potentiële waarde van een aan tal dijken hoger dan de huidige. Door een niet-optimaal beheer komen bepaalde dijken niet ge heel tot hun recht. In dit kader kan genoemd worden het niet regelmatig (zoals eenmaal per jaar in dezelfde maand) maai en van dijken, waardoor verrui ging optreedt, of het overbemes- ten van dijken wat de floristische waarde ook niet ten goede komt. De potentiële waarde op korte ter mijn is overigens niet alleen af hankelijk van het gevoerde of te voeren beheer, maar heeft zeker ook te maken met het materiaal waaruit de bovenlagen van de dij ken zijn opgebouwd. Zo zal een dijk met zandige kalkrijke boven laag sneller een gunstige ontwik keling te zien geven bij een bepaald beheer dan een met klei afgedekte dijk. Voor een gunstige ontwikkeling zijn ook de ligging ten opzichte van de zon, beschaduwing, hu- musvorming onder aanwezige bo men, van belang. De plantenwerkgroep heeft de ge gevens vergeleken met die van de PPD en daarbij nog heel wat ver schillen geconstateerd. Zo trof de Natuurvereniging bijvoorbeeld op de Eerste Dijk geen reukgras, zee groene zegge, muizeoor, gewone veldbies, wilde marjolein, grasmuur, ijzerhard, ruige anjer en knopig doornzaad aan, maar de PPD wel. Gedeeltelijk kan dit veroorzaakt zijn door het feit, dat er bij de waarneming van de plan tenwerkgroep al gemaaid was. "Bovendien zijn wij maar ama teurs en de PPD heeft beroeps krachten", zegt Julia Lebeau. "Bloeiende planten en kruiden kennen we meestal wel, maar ver schillende grassen en zegge min der." De verschillende in de Joanna Maria- en Priestermeetpolder wa ren: grote waterweegbree, echte heemst, zeegroene zegge, stekel- zegge, glad walstro, mannagras, gevleugeld hertshooi, zilte rus, kattedoorn, blauw waldstro, goudhaver, ijzerhard, rode water ereprijs en zanichellia. kropaar kruipertje beemdgras De plantenwerkgroep inventari seerde de volgende (binnen)dijken op Tholen: Groenedijk, Eerste Dijk, Oude Sint-Annalandse weg, Vierde Dijk, Tweede Dijk, Melias- weg, Derde Dijk, Westkerkseweg, Gorishoeksedijk, Oostelijke en Westelijke Pluimpotdijk, Kleine Dijk, Joanna Mariapolder, Priestermeetpolder, Broeksedijk, Stoofdijk, Noorddijk, Mallandse- weg, Essendijkweg, Roolandse- dijk, Oud-Vossemeersedijk, Molendijk, Mareweg, Vermuyen- weg, Zuiddijk, Polderdijk, Boom- dijk, Razernijweg, Hiksedijk, Vogelsangsedijk, Leguitsedijk, Vrijberghsedijk west- en oostzij de, Puitsedijk, Nieuwlandsedijk, Molenvlietsedijk en Watervlietse- dijk. Varkensgras Scherpe Boterbloem Samenvattend kan gesteld wor den, dat de Thoolse dijken inte ressant genoeg zijn voor een we tenschappelijk onderzoek, dat zich vooral zou moeten toespitsen op de voorkomende plantenge meenschappen. Dit nadere wetenschappelijk on derzoek kan dan de basis vormen voor het opstellen en uitvoeren van gepaste beheersmaatregelen. Aldus kunnen voor Tholen (en Zeeland?) belangrijke natuurwe tenschappelijke dijken bewaard blijven, aldus de plantenwerk groep van de Natuurvereniging Tholen. "IK ZAG, IK ZAG, WAT JE VROUW NIET ZAG" "Jij bent altijd zo pienter en past zo goed op te tellen, ke rel? Zag ik jouw vrouw van daag met een nieuwe bril op? Klopt dat?" "Ja". "Kom je dan vanavond met haar eens bij mij een kopje koffie drinken? Kan zij de bril van mijn vrouw ook eens zien. Dezelfde. Ik zag het duidelijk. En er is maar één kleinigheid anders: Mijn vrouw heeft 'm al vier jaar. Van 0PTICIËN VAN MIL. Of zou die vier jaar op de mode vooruitlopen?" ARN. van MIL Bergen op Zoom WOUWSESTRAAT 8 Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1988 | | pagina 9