Strategische toekomstverkenning Omschakeling kost 77 gulden Boekenweek eindigt in museum Thoolse wilgen onveilig Oefendagen popbands 'Etcetera' krijgt de Sakkoprijs Noordgouwe- Australië Industriële archeologie Vierde club beleggers Donderdag 3 november 1988 In de strategische toekomstverkenning Zeeland wordt be schreven welke positie Zeeland inneemt, met welke ontwikke lingen de provincie te maken krijgt en hoe op die ontwikkelingen zou kunnen worden ingespeeld. Van volledig naar basispakket kabel t.v. Per 1 januari a.s. kunnen inwoners in de bebouwde kommen van Tholen een beperkt abonnement op de kabel t.v. van Casema nemen tegen een prijs van 15,05 per maand. Het volledige pakket kost 22,60 per maand. Zekatel Apartheid PAK EVEN UW ZAKBOEKJE ABDIJ Maandag 7 november wordt begonnen met het rooien van wilgen langs de provinciale weg Tholen-Poortvliet. Over een lengte van an derhalve kilometer, ter hoogte van de boerderij Welgelegen, zullen zo'n zeventig wilgen worden weggehaald. Op het stukje weg zijn in vier jaar tijd vijf ongelukken gebeurd met dodelijke afloop. Auto's die van de weg raken, kunnen geen kant uit, doordat de bomen zo dicht op de weg staan. Onderzoek van provinciale wa terstaat heeft aangetoond, dat het aantal ongevallen maar iets hoger is dan gebruikelijk voor wegen als de provinciale weg Tholen-Poortvliet, maar dat de aard van de ongelukken in on gunstige zin afwijkt als gevolg van de bomenrijen. Daarom is besloten ongeveer de helft van de bomen te rooien en bovendien de strepen op de weg te vernieuwen. Dat laatste kan pas als het rooiwerk achter de rug is en bovendien moeten de weersomstandigheden gun stig zijn. Er wordt rekening mee gehouden, dat het vernieuwen van de strepen pas in het voor jaar kan gebeuren. Bedrijven, die dit soort werk doen, benut ten namelijk de wintermaanden om het materieel een uitgebrei de onderhoudsbeurt te geven. Verwacht wordt, dat de maatre gelen voldoende zijn om het aantal ongevallen terug te dringen. Het hele karwei - dus het rooien van de wilgen en de aanpassing van de markering - is begroot op dertig duizend gulden. Vorige week zaterdag is oud inwoner van IMoordgouwe M.A. Vis in Adelaide, Australië voor gesteld aan Koningin Beatrix en Prins Claus. De aanleiding tot de kennisma king ligt in de watersnoodramp van 1953. De heer Vis, die tij dens de overstroming in IMoord gouwe woonde, heeft toen zijn leven gewaagd om de Schouw- sedijk ter hoogte van Kakkers weel te dichten. De Schouwsedijk, die loopt van Brouwershaven tot Zierikzee, was de enige bescherming tus sen het water (dat bij Schelp- hoek en Ouwerkerk en nog een aantal stroomgaten binnen kwam) en de nog droge polders rond Noordgouwe. De heer Vis heeft zich aan een touw in het gat van de Schouw sedijk laten afzakken om het eerste dichtingswerk, met palen en zandzakken, te kunnen doen. Mensen op de dijk hielden hem aan het touw vast, opdat hij niet met de stroom zou worden meegevoerd. Door het werk van de heer Vis bleef de dijk gespaard en kon den de nog droge polders ook droog blijven. In september 1953 is de heer Vis naar Australië geëmigreerd. Zijn verdiensten tijdens de ramp zijn nu de aanleiding geweest om de inmiddels 75-jarige oud- Schouwen-Duivelander aan het koninklijk paar voor te stellen, duizenden kilometers van Kak kersweel verwijderd. Provinciale staten beslissen 16 december over een subsidie van duizend gulden voor de werk groep industriële archeologie. De subsidie geldt de jaren 1988 en 1989 en per jaar gaat het om duizend gulden. De werkgroep archeologie, die uit vrijwilligers bestaat, inventariseert verdwijnende of al ver dwenen industriële activiteiten in de provincie. Onderwerpen, die al aan de orde zijn geweest, zijn de meekrap- en de vlasindustrie. Een andere activiteit van de werkgroep is de ver zamelde gegevens per regio te bundelen in route beschrijvingen. Zo zijn inmiddels verschenen Schouwen-Duiveland met de klok mee en Wal- cheren in het spoor van bedrijf en techniek. Ook van buiten de provincie blijkt er belangstelling voor deze uitgaven te bestaan. Het dagelijks bestuur van de provincie schrijft in het voorstel aan provinciale staten veel waarde ring te hebben voor de activiteiten van de werk groep. Het in kaart brengen van inmiddels verouderde industriële bedrijvigheid sluit aan op het provinciale beleid in de sector cultuurbe houd. Op provinciaal niveau wordt het monu menten inventarisatieproject in dezelfde lijn gezien. Via dit project worden monumenten uit het eind van de vorige eeuw tot en met de twee de wereldoorlog beschreven en gefotografeerd. De werkgroep industriële archeologie wil de pro vinciale subsidie gebruiken voor de reiskosten van de vrijwilligers. IEUWS Aangegeven wordt, dat de nota strategische toekomstverken ning moet worden gezien als de eerste aanzet om alle facet ten van het Zeeuwse beleid in grote lijnen uit te stippelen. Het voorzieningenniveau is sterk afhankelijk van de bevol kingsomvang. Om het aantal in woners van de provincie niet verder te laten afnemen, kan niet worden volstaan met alleen het aantrekken van nieuwe be drijvigheid, waardoor nieuwe werkgelegenheid ontstaat en mensen zich in Zeeland vesti gen. Evenzeer moet ervoor wor den gezorgd, dat mensen die in Zeeland wonen niet vertrekken. Dat betekent, dat de provincie veel woongenot moet kunnen bieden, niet alleen voor men sen, die er wonen of studeren, maar ook voor mensen die niet (meer) werken. Als de aandacht meer gericht zou worden op ouderen, die gepensioneerd of vervroegd zijn uitgetreden, kan mogelijk worden bewerkstel ligd, dat een goed deel van de recreatiewoningen een perma nente woonbestemming krijgt. Zeeland kan worden gekarakte riseerd als een open, schoon en groen gebied tussen de verste delijkte streken buiten de pro vincie. Behoud en versterking van die positie kunnen de aan trekkelijkheid verhogen. Het scheidende water tussen de verschillende regio's van de pro vincies heeft er in het verleden al toe geleid, dat per regio ande re ontwikkelingen op gang zijn gekomen. Zo is de grote in dustriële bedrijvigheid gecon centreerd rond de Westerschelde en zijn kleinere bedrijven en de recreatie voor het merendeel rond de Ooster- schelde tot ontwikkeling geko men. De sterke kanten moeten per gebied verder worden uitge buit, waarbij rekening moet worden gehouden met andere belangen, opdat die niet in het gedrang komen. De goederenstromen van en naar Zeeland moeten in eerste instantie worden vervoerd via de centrale noord-zuid-as, waarbij de Zeelandbrug en de Zandkreek op termijn misschien moeten worden verbreed. De Dammenroute moet vooral een toeristisch-recreatieve functie krijgen en zou dan kunnen wor den aangeduid als Zeelandbou levard. Op onderwijsgebied is het zaak te behouden wat er is en het aanbod uit te breiden op zodani- Scarlett O'Hara, The Noise en Kick the Bucket zijn de popgroe pen die met muziekdocent Ber- tus Borgers van de stichting Brabant Pop elk een dag inten sief hun repertoire doornemen. Scarlett O'Hara uit Middelburg is afgelopen zondag al onder het mes geweest, op 6 novem ber is The Noise uit Zierikzee aan de beurt en op 27 novem ber Kick the Bucket uit Middel burg. Bekeken wordt of op een zondag in december ook een oefendag kan worden georgani seerd. Het is nog niet bekend ge wijze, dat de opleidingen aansluiten op hetgeen econo misch verlangd wordt. Nieuwe opleidingen zouden dan bijvoor beeld in de richting kunnen gaan van mariene ecologie en landbouweconomie. In de nota wordt gesteld, dat de provincie niet alleen al die ont wikkelingen ter hand kan en moet nemen. Steeds moet wor den bekeken of door samenwer king met andere instanties de doelstellingen beter en eerder kunnen worden verwezenlijkt. Behalve aan samenwerking met de gemeenten, waterschappen en particuliere ondernemingen en instanties binnen Zeeland, wordt gedacht aan de Rotter damse agglomeratie, West- Brabant, de Vlaamse steden en de universiteiten van Rotter dam, Gent en Wageningen. Aan provinciale staten wordt gevraagd in te stemmen met de hoofddoelen: bevolkingsgroei stimuleren; voorzieningenniveau en vestigingsklimaat handha ven en verbeteren; behoud en versterking van open, groen en schoon gebied; per regio economische ster ke kanten uitbuiten. In de tweede fase van de plan ning moeten die punten worden uitgewerkt. Provinciale staten bespreken de strategische toekomstverken ning op 16 december. welke band daarvoor dan in aanmerking komt. De oefendagen worden georga niseerd door het Zeeuws Pop- overleg in de eigen oefenruimten van de popgroepen. De provincie heeft subsidie gegeven voor een vergoeding aan de docent en voor zijn reis- en verblijfkosten. Ook voor lesmateriaal is er pro vinciaal geld. De subsidie is niet voldoende om alle kosten (zo'n zevenhonderd gulden per dag) te dekken en daarom is van de pop groepen een eigen bijdrage van 145 gulden per groep gevraagd. Volgens het Zeeuws Popoverleg krijgen de groepen die investe ring terugverdiend door het vele dat zij op de oefendag leren en vervolgens in praktijk kunnen brengen. Zaken die in het bandcoa- chingsproject, zoals de oefen dagen ook wel worden genoemd, doorgenomen wor den, zijn componeren, arrange ren, verbetering of verandering van de sound, zo doelmatig mo gelijk repeteren en podiumpre sentatie. Bertus Borgers is niet alleen do cent bij de stichting Brabant Pop. Hij doceert ook aan het Rotterdams conservatorium en hij speelt als saxofonist in Sweet d'Buster en in Groove Express. Aan de hand van ge luidsbanden en soortgelijk ma teriaal heeft Borgers zich al een beeld kunnen vormen van de bands, zodat gericht aan het werk kan worden gegaan. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 Een voordeel dus van 7,55 per maand, maar bestaande abonnees die het basispakket willen, moeten voor die omschakeling 77 gulden betalen. Het duurt dus tien maan den voordat men het voordeel gaat merken. Dat nieuws maakte wethouder J. Versluijs maandagmiddag bekend op vragen van de gemeenteraad. Op de vijf leden tellende SGP- fractie na, die op principiële gron den tegen stemde, was de Thoolse raad blij met de keuzemogelijk heid. "In het verleden hebben we al voor zo'n afgeslankt pakket ge pleit", zei M.A. van Beek(CDA). "Een hoop mensen kun je er een plezier mee doen", merkte J. v.d. Heuvel(VVD) op. "Wij zijn tevre den met die 15 gulden", aldus M.A.J. v.d. Linde(PvdA). "Dat is nog wel niet goedkoop, maar voor Casema is het op Tholen ook niet zo gemakkelijk. Wie het uitge breide pakket nu niet wil, heeft in elk geval de mogelijkheid wat an ders te kiezen", aldus Van der Linde. Het basispakket omvat alleen Ne derland 1, 2 en 3 en België Vlaams 1 en 2, alsmede het informatieka naal van Casema. De radiopro gramma zijn zowel in het basis als in het volledige pakket het zelfde. Raadslid Van Beek vroeg zich overigens af, of de gemeente Tho len destijds toch niet met de ver keerde kabelmaatschappij in zee was gegaan gezien de lagere tarie ven van de PZEM-dochter Zeka tel, die o.a. in St. Philipsland kabel t.v. wil aanleggen. "In 1981, toen we een overeen komst met Casema sloten, was Zekatel nog lang niet aan de or de", zei wethouder Versluijs. "Voor het afgeslankte pakket ver schillen Casema en Zekatel ook maar enkele dubbeltjes, voor het grote pakket enkele guldens. Bin nen de PZEM zullen we er overi gens nauwlettend op toezien, dat Zekatel zelfbedruipend wordt, want Zekatel richt zich niet op Tholen en Zeeuws-Vlaanderen." Van Beek benadrukte, dat de Thoolse vertegenwoordigers in de PZEM dat scherp in de gaten moeten houden. J. de Bres zei bij de PZEM al eens gevraagd te hebben naar een over stap van Casema naar Zekatel. "Toen was het antwoord, dat Tholen dan behoorlijk over de brug zou moeten komen." De andere agendapunten waren vrijwel allemaal hamerstukken. Over de ingekomen stukken wer den nog enkele vragen gesteld. Zo haakte Van der Linde in op een verzoek van de Vereniging Lagere overheden tegen apartheid uit Den Haag. Hij ging ook wel ac- coord met het voorstel van b en w om de brief voor kennisgeving aan te nemen, aangezien het een taak van de rijksoverheid betreft. Hij pleitte wel voor steun aan ac ties op de Thoolse scholen in het kader van voorlichting en bewust wording. "Apartheid moeten we met alle middelen bestrijden", al dus Van der Linde. Van Belzen informeerde nog naar een betere toegang voor het dorpshuis in Stavenisse, maar wet houder Koopman moest daarop het antwoord schuldig blijven. Van Kempen kreeg op zijn vraag over offertes voor een nieuwe bestelauto bij gemeentewerken van wethouder Koopman te ho ren, dat er één prijsopgave bij een plaatselijke middenstander was gevraagd. De PvdA-raadsleden mevr. J.A. Snoep-Overbeeke en l.C. Moer- land(ziek) waren maandag ver hinderd. Productaansprakelijkheid. Door een nieuwe wetgeving rond pro ductaansprakelijkheid wordt het voor de consument aanzienlijk eenvoudiger om schadeclaims in te dienen. De producenten zullen daarom maatregelen moeten tref fen om die claims te voorkomen. Over deze problematiek organi seert de Kamer van Koophandel in Middelburg op 9 november een seminar, getiteld 'Product aansprakelijkheid, betalen bij falen?' THOLEN Elke do. gymnastiek voor ex- hartpatiënten, gymzaal Zoekweg 19-20 u. 4 nov. Zendingsavond, N.H. kerk 19.30 u. 7 nov. Ruilbeurs Labeo, Meulvliet 19.30 u. 9 nov. NCVB over 'Bejaardenzorg nu en in de toekomst', Visnet 19.30 u. 9 nov. Bingomiddag Sloth, Meul vliet 14 u. 10 nov. Start cursus 'Ouderen en computer', REC 13.30-16 u. 5 nov. Oriëntatierit MAC, Zoe kweg 19 u. Onder de naam Vangstok is op Tholen/St. Philipsland een vierde beleggingsstudieclub opgericht. In Zeeland is dit de 46ste afdeling, aangesloten bij de Nederlandse Centrale Vereniging van Beleg- gingsstudieclubs(NCVB). Elke eerste dinsdagavond van de maand komt de Vangstok bijeen in het kantoor van de Rabobank te St. Maartensdijk. "Ondanks de beurskrach van een jaar geleden blijft beleggen toch een boeiende business", zegt coördinator J. Kalsbeek uit St. Maartensdijk. "Je moet echter uitkijken wat je doet, want naast rendementen, zitten er ook risi co's aan vast. Daarvoor is deze studieclub, waar naast theorie ook een stukje praktijk wordt be oefend. Door middel van studie wordt geprobeerd meer te weten te komen over de verschillende be leggingsmogelijkheden." Er zijn inmiddels vijftien leden, maar het streefgetal is twintig. Voorzitter is dhr. J. de Boer uit St. Annaland, secretaris dhr. L. Her- togs uit Scherpenisse, penning meester dhr. C. van Oeveren uit Scherpenisse. De eerste beleggingsstudieclub in onze streek was Het Getij, die eveneens vergadert in de Rabo bank te St. Maartensdijk. Vervol gens ontstond 't Gouwe Boompje, die in Meulvliet te Tholen bijeen komst en als derde de Krukel, die in de Rabobank St. Annaland een onderkomen heeft. De Krukel was bij de landelijke fictieve beleggingswedstrijd van de NCVB bijzonder succesvol rpet een zesde plaats van de 204 deel nemers. Op papier kreeg men 100.000 gulden, dat belegd moest worden. De Krukel wist er 66% winst mee te maken door totaal op 166.569,82 uit te komen, 't Gouwe Boompje eindigde op de 155ste plaats: van de ton was er maar 93.498,62 over. 12 nov. Springtournooi Olympia, Meulvliet 12 u. 12 nov. Toneelavond Quibus, Meulvliet 20 u. 12 nov. Zangavond Crescendo, n.h. kerk 19.45 u. 19 nov. Anbo naar Holiday on Ice 19 nov. Hans de Booy, Meulvliet 20.15 u. 19 nov. Duivententoonst., café De Kroon 23 nov. Sticht, propaganda groen ten en fruit bij de Soos, Ten Anker 14 u. 24 nov. Anbo themadag gezond heidszorg, zaal De Kroon 10-12 en 13-15 u. 24 t/m 26 nov. Tentoonst. Vogel vreugd OUD-VOSSEMEER 9 nov. Contactavond Diabetesver. Ned., café De Hoop 19.30 u. 12 nov. Viswedstr. 't Scharretje, Van Haaftenpolder 14-17 u. 12 nov. Culturele avond, Vossén- kuil 19.30 u. 16 nov. Bingomiddag Anbo, Vos- senkuil 14 u. 19 nov. Kaartavond v.v. Vosmeer, café De Hoop 25 nov. Muziekuitvoering OVM, Vossenkuil 19.30 u. 26 nov. Viswedstr. 't Scharretje, Van Haaftenpolder 13.30-16.30 u. 26 nov. Tentoonst. P.V. De Zwa luw, café De Hoop 29 nov. Pakjesavond AVB SINT-ANNALAND 9 nov. Creatieve avond Platte landsvr., café Van Dijke 19.30 u. 10 nov. Ouderavond De Casem- brootschool 20 u. 15 nov. Ouderavond peuterspeel zaal Olleke Bolleke 20 u. STAVENISSE 4 nov. Studiever. Calvijn, mr. Bo- lier over handhaven rechtsorde; De Sakkoprijs voor kunsten en letteren is voor het eerst niet toe gekend aan een persoon, maar aan een instelling. Op 12 novem ber wordt de prijs, bestaande uit een replica van de zeeridderwind vaan op het Markiezenhof én een geldbedrag, uitgereikt aan de stichting Etcetera te Bergen op Zoom. "Etcetera vervult met haar jaarlijkse tentoonstellingencyclus een rol van betekenis waar het gaat om de publieke oriëntatie op het veelzijdige terrein van de beel dende kunsten. Gedurende bijna 25 jaar levert de stichting daarmee een zeer belangrijke bijdrage aan het culturele imago van Bergen op Zoom," aldus de jury. Die vindt het bovendien van grote educatie ve waarde, dat Etcetera zich voor al ook op de schooljeugd richt. De Sakkoprijs, ingesteld bij het 75-jarig bestaan van dit Bergse be drijf, wordt voor de achtste keer uitgereikt. ver.geb. Oud-Ger. Gem. 19.30 u. 12 nov. Fancy-fair SC Stavenisse SINT MAARTENSDIJK 4 t/m 30 nov. Expos, plaatselijke kunstenaars, gemeentehuis 11 en 25 nov. Spreekuur Anib- adviseur W. v.d. Meer, kleuter school R. Barnenstr. 13.30-14.30 u. 9 nov. De Fabeltjeskrant, Haestin- ge 14.15 u. 11 nov. St.Maartensiampionop- tocht, R. Barnenstr. 18.30 u. SCHERPENISSE 8 nov. Eerste bijeenkomst ouder cursus Groene Kruis, wijkgebouw 19.45-21.45 u. 9 nov. Creatieve avond Platte- landsvr., Holland Huis 20 u. POORTVLIET 15 nov. Bezoek Plattelandsvr. aan suikerfabriek Puttershoek, vertrek Markt 12.45 u. SINT-PHILIPSLAND 5 nov. Play-in voor blaasmuziek, de Wimpel 17 nov. Koffieochtend Platte landsvr. 25 nov. Gezinsavond ZLM en Plattelandsvr. BERGEN OP ZOOM t/m 6 nov. Wiegersma collectie, Markiezenhof t/m 27 nov. Schilderijen en goua ches Jacques Siegers, Markie zenhof 5 nov. Brabants Orkest, Stoelemat 20.15 u. 5 nov. Groepenpresentatie popsticht. Spirit, Botte Hommel 21 u. 12 nov. Optreden Boris Dzaneck, Botte Hommel 22 u. 17 nov. Ballet Clasico de Madrid, Stoelemat 20.15 u. 18 nov. Vrije jamsessie popsticht. Spirit, Botte Hommel 19 nov. Optreden Tröckener Kecks, Botte Hommel 19 nov. t/m 14 jan. Leven bij lamplicht, Markiezenhof 24 nov. Gedeelde liefde, halve lief de, Stoelemat 20.15 u. 27 nov. Koffieconcert, hofzaal Markiezenhof 12 u. film film film ROXY 1: Coming to America - a.l, dag 20.15 u., vr 19 en 21.30 u., za 14, 19 en 21.30 u., zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u. ROXY 2: The Presidio - 12 j., dag 20 u., vr 19 en 21.30 u., za 14, 19 en 21.30 u., zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u. CINEMACTUEEL 1: The unbea rable lightness of being - a.l., dag 20 u., zo 16.30 en 20 u. Bambi - a.l., za en zo 14 u. CINEMACTUEEL 2: Die hard - 16 j., dag 20 u., vr 19 en 21.30 u., za 14, 19 en 21.30 u., zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u. CINEMACTUEEL 3: Good morning Vietnam - a.l., dag 20 u., vr 19 en 21.30 u., za 14, 19 en 21.30 u., zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u. De prijswinnaars van de wedstrijden in het kader van de kinderboekenweek, werden door de openbare biblio theek getracteerd op een bezoek aan streekmuseum De Meestoof In het schoollokaal oude stijlkregen ze alles te horen over wat kinderen vroeger op school leerden. Tweeëntwintig kinderen uit alle Thoolse kernen en uit Sint- Philipsland waren woensdagmid dag te gast in het streekmuseum De Meestoof in Sint-Annaland. Door de openbare bibliotheken werd hen dat aangeboden in het kader van de kinderboekenweek. De betreffende kinderen wonnen allemaal een prijs in één van de wedstrijden die door de bibliothe ken werden georganiseerd. In De Meestoof ontving medewer ker H. Boer de kinderen in het oude schoollokaal. Op plezierige wijze vertelde hij hoe het er vroe ger op school toeging en wat de kinderen toen allemaal leerden. Na een glaasje limonade werd, verdeeld in drie groepen, het mu seum bekeken. Daarbij kregen de kinderen deskundige uitleg. De middag vloog voorbij, zodat het spelen van oude kinderspelletjes in het gedrang kwam. Om vijf uur stonden in de bibliotheek de pan nekoeken gereed. Die lieten de kinderen zich prima smaken, waarna ze huiswaarts gingen. Vier personeelsleden van de biblio theek en vier vrijwilligers van de uitleenposten werkten aan de feestelijke middag mee.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1988 | | pagina 7