Uitbreiding gemeentehuis komt twintig jaar eerder dan voorzien Aannemingsbedrijf Ligtendag ontslaat alle 17 medewerkers BOUMAN POTTER Play-in in De Wimpel If51- UfPT Vechtersbazen beschuldigen elkaar Een gratis kopie koffie staat voor u klaar! Donderdag 3 november 1988 44e Jaargang no. 51 Wethouder Koopman: als bestuurder mis je contact met ambtenaren In oktober 1977 liet de gemeente Tholen een persbe richt uitgaan over de start van de nieuwbouw van het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk. Daarin werd uit-, gelegd, dat het nieuwe gedeelte berekend was op een bezetting van minimaal 85 medewerkers. Het aantal personeelsleden bedroeg toen 75. Een verdere uitbrei ding zou pas weer nodig worden als het personeels bestand zou stijgen naar 100. 'Verwacht wordt dat dit zeker de eerstkomende 30 jaar niet aan de orde zal ko men', schreef de voorlichter 11 jaar geleden. Vandaag wordt de nieuwe vleugel van het gemeentehuis officieel geopend. De uitbreiding kwam dus veel eerder dan in 1977 werd verondersteld. Gevecht Prijs heet hangijzer Kantine Geen geld meer voor loon en bankverplichtingen Het in 1931 opgerichte aannemingsbedrijf Ligtendag in St. Philipsland is in grote financiële moeilijkheden. Alle 17 personeelsleden zijn ontslagen en een faillisse ment staat voor de deur. "De eerste klap is voor de mensen die er werken, maar ook voor de gemeente is het een trieste zaak", zegt burgemeester T.A. Vogel. De Pluum zorgt voor maaltijden I- 1 Verkeerd spoor 31 jaar Gebouwen Lijnbach rK i Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5. 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 20,50 per halfjaar. Per jaar f 38,-, per post f 47,55 per jaar. Losse nummers f 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,37 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9, Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De nieuwe vleugel van het gemeentehuis in Sint Maartensdijk aan de achterkant. Door deze aanbouw heeft het gebouw een u-vorm gekregen. De ruimte tussen de vleugels is als tuin ingericht. Op de begane grond is aan de zuidzijde de afdeling sociale zaken gehuisvest. (Burgerzaken kijkt uit op de Ds. de Bresstraat). Op de eerste verdieping bevinden zich de kamers voor het bureau onderwijs, hoofd algemeen bestuur en welzijn, als mede de telefoniste. Op de tweede etage, achter de driehoekige ramen, is de kantine te vinden. Rechts een ge deelte van de vorige nieuwbouw (1977-1979) met op de begane grond afdeling burgerlijke stand en de expositieruimte, op de verdieping de typekamer en het vertrek van de chef interne zaken. Links de werkplaats van schildersbedrijf Hage. De noodzaak tot verdere uitbrei ding werd vooral veroorzaakt door de explosieve groei van het aantal medewerkers op de afde ling sociale zaken. Deze bedroeg in 1975 nog 6, maar is in de afge lopen jaren verdubbeld. Ook an dere afdelingen kregen te kampen met ruimtegebrek. Bovendien zor gen stagiaires van MBO- en HBO- opleidingen voor extra bezetting. Daarnaast werd de kantine als te klein ervaren, waardoor ambtena ren liever de lunch gebruikten op de afdeling, een situatie die het college ongewenst achtte. Volgens de begrotingsbrief voor 1989 bedraagt het aantal perso neelsleden in vast dienstverband (exclusief burgemeester en 3 wet houders) 85. Met de buitendienst erbij opgeteld in totaal 129. Met de bouw van de nieuwe vleugel is een bedrag gemoeid van bijna 1.6 miljoen gulden, dat geheel komt uit de reserve van de dienst open bare werken. (De vorige uitbrei ding in de periode 1977 - 1979 kostte 5.1 miljoen gulden). Beide projecten zijn uitgevoerd door bouwbedrijf Uytdewilligen te Oud-Vossemeer. Wethouder L.J. Koopman van openbare werken heeft in de besprekingen die aan de bouw vooraf gingen, gepleit voor een sobere invulling van het project. Met het resultaat is Koopman te vreden: "Het gebouw is doelma tig. Echte luxe vind ik er niet in. Als je dit gebouw met andere plaatsen vergelijkt, dan is het ze ker geen luxe gebouw. Dat hoeft ook niet, want de gemeenschap moet het tenslotte betalen. Ieder een die hier binnenkomt, vindt dat we er netjes bijzitten". Koopman zegt over de aanbeste ding van het werk een heel 'ge vecht' te hebben moeten leveren met de aannemer. "Ik heb, staan de de raad belooft niet meer terug te zullen komen voor een aanvul lend krediet. We zijn net zo lang met Uytdewilligen blijven praten om eruit te komen. Ga je naar een ander toe, dan weet je ook niet of het beter wordt. Het is ook nog eens een bedrijf uit de regio. Daar vloeit dan weer werkgelegenheid uit voort en dat is een goeie zaak". Tijdens die onderhande lingen werd vastgesteld, dat het plafond soberder kon worden uit gevoerd dan de architect had voorgesteld. "Het kon veel goedkoper, zonder dat het gebouw schade opliep. De plafonds zijn soberder geworden dan hier", wijst Koopman naar het plafond in zijn kamer aan de achterzijde van het gemeentehuis. "Ik heb nooit geweten dat dit zo'n duur plafond was". Ook de vensterbanken konden soberder worden aangebracht. "Er is knap gepraat moeten worden om tot een overeenstemming te komen", zegt de wethouder die de keuze van Uytdewilligen verder toelicht: "Bij de eerste uitbreiding mocht de aannemer er in eerste instantie niet bijkomen, maar hij wilde het project echt graag hebben. Daar mee heeft hij een visitekaartje af geleverd. Bij de laatste uitbreiding is alles binnen de termijn van 9 maanden opgeleverd. Er waren verder geen problemen. Het is erg vlot verlopen." De onderhandelingen tussen de gemeente en de aannemer waren een steeds terugkerend agenda punt in de commissie bestuurlijke aangelegenheden en openbare werken. Ook de raad hield de vin ger aan de pols. "Het was af gesproken dat we het bedrag nog niet bekend zouden maken. Er werden wel steeds vragen over gesteld. Het krediet was bij de raad wel bekend. Raadslid De Bres heeft nog eens gesteld, dat de raad ons eraan zou houden niet boven het krediet uit te komen. Het heeft mij wel verbaasd, dat de burgemeester met het bedrag naar buiten is gekomen, terwijl we af gesproken hadden dat we het later in de openbaarheid zouden bren gen. Ik heb daar toendertijd geen mededelingen over gedaan, want ik hou me aan de afspraken. Het was overigens geen geheim." Koopman verklaart zijn terug houdendheid op dat punt verder met te zeggen dat het moeilijk te verbeteren zou zijn geweest om na het bekendmaken van het bedrag terug te moeten naar de raad wan neer er onvoorziene kosten zou den zijn bijgekomen. De nieuwe vleugel zorgt ervoor dat de ambtenaren in een 'ruimer jasje' komen te zitten: "Het ge bouw is ook allereerst bedoeld voor de medewerkers. Die zaten vaak met drie of vier man op één kamer of gebruikten spreekka mers. Dat was nogal storend als je er binnen liep en er was een bespreking. De mensen kunnen nu rustiger werken en gasten beter ontvangen. Ook de balie is voor de burgers en burgerzaken veel verbeterd". Koopman stelt dat sommige ambtenaren nu over een grotere kamer beschikken dan de wethouders: "Maar dat vind ik goed zo. Ik ben hier tevreden mee". Koopman is ook blij met de kanti ne op de tweede verdieping voor het personeel: "Die hebben jaren te sober geleefd. Dat was geen ruimte om in te bivakkeren. Ook voor ontvangsten, recepties en de activiteiten van de personeelsvere niging is het een knappe verbete ring". Door de nieuwe aanbouw, is het contact van Koopman met het personeel van algemene zaken en welzijn verminderd. "Als bestuurder mis ik daaraan. Ik vond het altijd prettig om een praatje te maken met medewer kers waar je zelf weinig mee te maken hebt. Het kan nu voor ko men, dat je iemand een hele week niet ziet. Wethouder Versluijs heeft daar meer mee te maken dan ik, maar dat krijg je als je groeit". VERVOLG PAG. 13 "Het betekent verlies van een brok werkgelegenheid en een flink aannemingsbedrijf. Die krijg je zomaar niet terug. Ligtendag zou in opdracht van de gemeente twee huizen in de Voorstraat renoveren onder voorwaarde van een bank garantie, maar die was nog niet verleend. Ook zou het aanne mingsbedrijf voor Woonplan 7 premie A-woningen in St. Philips land bouwen. De eigenaar heeft Het eerste naambord dat op het door minister De Koning geopen de vierde bedrijfsverzamelgebouw in St. Maartensdijk is aange bracht, komt van De Pluum cate ring. Dit bedrijf gaat warme maaltijden leveren aan onderne mingen waar het personeel moet overwerken. Op langere termijn gaat men koude schotels e.d. ma ken voor recepties en feesten. "We hebben al min of meer een toezeg ging van de gemeente dat we daar de recepties mogen gaan verzor gen", zegt initiatiefneemster mevr. M.J. de Jong. Zij heeft ervaring opgedaan bij het Rotterdamse cateringbedrijf Van Hecken en kwam op Tholen in contact met twee ondernemin gen die warme maaltijden voor overwerkers wensten. Ze neemt één meisje in dienst en gaat verder met oproepkrachten werken'. De nieuwe keukeninstallatie moet nog binnen komen, maar aan het samenstellen van de menu's wordt al gewerkt om in januari te kun nen beginnen. Mevr. De Jong heeft om twee re denen de naam De Pluum geko zen. "Ten eerste omdat het goed past bij namen als De Pluumpot en De Pluimpot en ten tweede gaan we proberen het zo goed te doen, dat we een pluim krijgen", aldus de initiatiefneemster. WONINGINRICHTING ,r 1' i_—il Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet zijn hele hebben en houden in het bedrijf gestoken, maar het is niet gelukt om het aannemingsbedrijf te redden en dat is erg jammer." Het sinds 1931 bestaande aanne mingsbedrijf was heel lang een florerende familie-onderneming, die een goede naam en faam ver wierf. Vele kerken, (bankkanto ren, bejaardentehuizen en huizen werden gebouwd. In 1981 werd het 50-jarig bestaan gevierd, waarbij commissaris der koningin dr. C. Boertien de nieuwe gebouwen op het industrieterrein te St. Philips land feestelijk opende. Met het terugtreden van dhr. J.M. Ligtendag is de zaak een keer op een verkeerd spoor terecht geko men. Hij kwam na teleurstellin gen met nieuwe bedrijfsleiders zelf weer terug om de kar op de rails te krijgen, maar in april 1987 verkocht Ligtendag de zaak aan Vasteland b.v. uit Rotterdam. Schoonzoon A. van Dijke, die in september 1984 al aan het roer had gestaan, kwam als medewer ker van Vasteland weer bij Ligten dag. Dat duurde echter maar kort, want Vasteland-directeur Berg hout verkocht in december 1987 het St. Philipslandse aannemings bedrijf al aan A. Diethelm uit Bleiswijk, die sinds juli 1987 be drijfsleider bij Vasteland was. Het is Diethelm niet gelukt om de zaak overeind te houden. De bank trok op den duur de steun volledig in, waarna via allerlei constructies geprobeerd werd met sterkere col lega's het bedrijf toch te redden. De onderhandelingen vielen stil en vrijdag werden de 17 perso neelsleden ontslag aangezegd we gens betalingsonmacht. De medewerkers hadden sinds 5 okto ber geen loon meer kregen, nadat de betalingen via de bank en giro vorige maand al waren gestaakt. Toen slaagde directeur Diethelm er nog in om zijn medewerkers contant uit te betalen, maar daar mee was alles op. Calculator L. Walpot, ook bekend als wethouder, vernam het treuri ge nieuws donderdagavond, de dag dat hij 54 jaar werd. "Dat is een moeilijke leeftijd om op straat te komen", zegt Walpot, die 31 jaar in dienst was van het bouw bedrijf. Hij schrijft de moeilijk heden toe aan een complex van factoren. "We hadden onderhouds- en renovatiewerk in Rotterdam en er was redelijk werk op zicht in St. Philipsland." Bouwkraanmachinist P. Klep- pe(48) is 17 jaar in dienst van Lig tendag. "Je kunt niet achter de schermen kijken, maar we zagen het aankomen", zegt hij. Inmid dels is hij bij het arbeidsbureau ingeschreven, ook voor vacatures in de regio Rotterdam, Breda en Vlissingen. Metselaar P. v.d. Male(44) werkte 13 jaar bij het St. Philipslandse aannemer. "Het is zonde van het bedrijf, want directeur Diethelm heeft voor 200% zijn best voor ons gedaan. Werk was er zat, maar de bank heeft de kraan dicht gedraaid en toen is het in versneld tempo mis gegaan. Het loon zal wel goed komen, dat zoekt de hout- en bouwbond van het CNV wel uit." Op zijn hoogtepunt had Ligten dag wel 60 vaste personeelsleden, maar de laatste jaren is dat steeds verminderd. Vorig jaar zijn er nog veel medewerkers overgegaan naar bouwbedrijf A.W. Walpot b.v. in Steenbergen. Van de nog overgebleven 17 men sen komen er 6 uit St. Philipsland, 2 uit Scherpenisse en de overigens van Goeree-O ver flak kee en West- Brabant. Verschillende metselaars en timmerlieden zijn al benaderd door andere bouwbedrijven om direct aan de slag te gaan. Op het industrieterrein staan de nieuwe gebouwen, werkplaats met kantoor en bij de haven is er nog een grote loods, die verhuurd wordt aan schildersbedrijf Geluk en SRV-man Ridderhof. Of het werkelijk op een faillisse ment uitdraait, moet nog afge wacht worden. Het personeel heeft daar belang bij omdat in dat geval het Sociaal Fonds Bouwnij verheid de achterstallige lonen be taalt. Dorpshuis De Wimpel in Sint- Philipsland is zaterdag het do mein van ongeveer honderd muzi kanten. Vanaf half tien 's morgens wordt er gerepeteerd voor de vier de play-in. Om half acht zaterdag avond worden de ingestudeerde stukken uitgevoerd. De toegang voor dit concert is gratis. Aan de play-in doen muzikanten mee van Concordia, O.V.M., Kon. Concor dia Tholen, Euterpe en Kon. Ac celerando. Vandaag mag de uitbreiding van het gemeentehuis dan geopend worden, de huwelijksvoltrekkingen blijven in het oudste deel plaatsvinden. Vrijdagmiddag stond er een wijze uil naast de deur, toen Kees Uijl uit Scherpe nisse en Betty Elenbaas uit Poortvliet in het huwelijk traden. De bruidegom is medewerker van woninginrich ting Van Houte te St. Maartensdijk en collega's hadden niet alleen de loper uitgelegd voor het bruidspaar, maar speciaal voor Kees een fraaie uil gemaakt. De trouwpartij trok veel belangstelling. DEZE WEEK Thoolse begrotingsbehande ling 1989 over politiebureau, groei- en kleine kernen en wegen Gouden kloosterjubileum pastoor v.d. Brule in vol Haestinge Raadslid Aarnoudse uit Oud- Vossemeer wacht ruim een half uur op de bus naar St. Maartensdijk Enquete over leefbaarheid in Oud-Vossemeer Krabbenkreekweg is volgens Van Gorsel een bowlingbaan Drie gebruikers van het uitge breide gemeentehuis over voorlichting, sociale zaken en burgerzaken Opleiding bejaardenhelpster basis voor verdere scholing Boekenweek eindigt in streek museum Thoolse burgemeester noemt kritiek milieu-organisaties grote flauwekul Omschakeling naar goedko per pakket kabel t.v. kost 77 gulden Verdere tegemoetkoming b en w, maar kritiek op plan Stoof- weg verstomt niet Jubilerende leraar Meloen: van PZEM-opzichter tot TSG-directeur FNV lauw over cao, maar kri tisch over regering WHS trekt goede lijn door, Stavenisse moet oppassen LET OP IEMANDS GEBRE KEN EN MEN LEERT ZIJN DEUGDEN KENNEN Dit nummer bestaat uit 22 pagina's AUTOMATISERING Slingerweg 25 4613 BR Bergen op Zoom m 01640 -41067 De twee groepjes van drie jonge lui, die in de nacht van vrijdag 30 september en zaterdag 1 oktober in de Kerkstraat te Tholen met el kaar op de vuist gingen, wachten op hun berechting. De Tholenaren, H. de K., J.M. en C.P. kregen na barbezoek in de Kerkstraat ruzie met H.B., J. (uit Wemeldinge) en S.J. Er vielen rake klappen en enkelen liepen kneu zingen en bloedneuzen op. Tij dens het politie-verhoor gaven beide groepjes elkaar de schuld en na overleg met de officier van justitie heeft de politie toen tegen alle zes maar een procesverbaal wegens openlijke geweldpleging opgelegd. De rechter doet binnen kort uitspraak. l\om eens proeven in het kompleet vernieuwde Restaurant Aquadelta. Ons restaurant is helemaal gerenoveerd. De smakelijkste gerechten vindt u op onze nieuwe menukaart. Als u in dit weekend koffie met gebak bestelt, is de koffie voor ónze rekening. U bent van harte welkom. Familie-partijtje Kom eens praten over de vele mogelijkheden. RESTAURANT^ S AQUADELTA i Centrumplein Aquadelta [BRUINISSE Tel. 01113-2313

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1988 | | pagina 1