Aanloop voor grote happening laatste sluitstuk Deltawerken Inbrekers cafetaria gepakt Molens trekpleister op de Thoolse monumentendag Adviescommissie kunstbeleid Tholen Irene 21 cent Officieuze opening Oesterdam in teken van economisch voordeel Ontwikkelingen Oesterdam 'zorgwekkend' Zomertijd zondag over Politie klaagt over laksheid inwoners in Tholen Rondleider Elenbaas: 'Gooi heel die toestand open' Op zoek naar vijf kunstenaars Donderdag 22 september 1988 DE EENDRACHTBODE "Het is niet gering wat er is gebeurd: Tholen is geheel ontsloten", zei burgemeester H.A. van der Munnik donderdagmorgen bij de officieuze opening van de Oesterdam. Toch werd die historische gebeurtenis maar op bescheiden schaal gevierd omdat de aanslui tende weg op Tholen pas over een jaar klaar is. "Dat wordt in 1989 een grote happening, want dan is er sprake van het echte sluitstuk van de Deltawerken", zei de burgemeester. On-Zeeuws Recreatie Grensgebied Eensgezind Vooruit lopen Nieuwe kansen Met de aanhouding van twee Duitsers is de inbraak bij cafetaria Westdorp in Sint-Annaland opgelost. De twee, die in Groningen zijn aangehouden, namen in de nacht van 13 op 14 september een gokkast weg. In Tholen werden verschillende autoradio's gestolen, waarbij de politie kritiek heeft op de houding van het publiek. Autoradio's Altijd serieus Burgemeester Van der Munnik trekt de vlieger omhoog op de parallelweg naast de autoweg(links) over Oesterdam. Raadsleden, waterschapsbestuurders en leden van de commissie bedrijfsleven kijken toe. Eén van de schaarse kunstvoorwerpen in de gemeente Tholen bij de openbare basisschool de Rieburch aan de Bloemenlaan in St. Maartensdijk. De gemeente Tholen zal zich bij het aankopen van kunstwerken of het verlenen van opdrachten tot het vervaardigen van kunstobjecten laten adviseren door een comissie. Subsidiëring Bevolking Amerikaan Rommelig Canticum en Concordia Kerken open? STEMMEN VAN LEZERS Slikken Oesterdam worden geruïneerd Toch stak hij na het oplaten van een vlieger met de tekst 'In Tho len werkt het' bij de Bergse- diepsluis, in het gemeentehuis te St. Maartensdijk met mr. R. de Blij van de Kamer van Koophan del uitgebreid de loftrompet over de voordelen van de nieuwe ver binding met Zuid-Beveland. De tijdwinst van 20 minuten en de ki lometerwinst van 15 km ten op zichte van de route door Bergen op Zoom biedt Tholen op bestuurlijk, economisch en re creatief terrein voordelen. De Oesterdam is dus meer dan alleen maar een afsluitdam om getijloos water voor het Schelde- Rijnkanaal te krijgen, ofschoon dat in de eerste plaats de reden voor de aanleg was. Bestuurlijk is de Oesterdam be langrijk omdat de weg naar, maar ook en vooral van het bestuurlijk provinciaal centrum van Zeeland aanmerkelijk is bekort, zei de bur gemeester. Hij hoopte dan wel, dat Middelburg zich meer om De commissie ruimtelijke orde ning van provinciale staten heeft zich bij de bespreking van de voortgangs- en evaluatierapporta ge 1987 van het beleidsplan Oosterschelde ook gebogen over de recreatieve en andere ontwikke lingen bij de Oesterdam. Volgens PvdA-statenlid J.W. Mijnsbergen dreigen de ontwikke lingen bij de Oesterdam de ver keerde kant op te gaan. Hij noemde daarbij het woord 'zorg wekkend'. Mijnsbergen vroeg zich af, of rekening wordt gehouden met de effecten als gevolg van het feit, dat er op de Speelmansplaten regelmatig concentraties mensen aanwezig zijn. Ook de visserij kwam ter sprake en het machinaal pierenspitten. Dat laatste wordt gevolgd, deelde gedeputeerde mevr. G. de Vries- Hommes mee. Commissievoorzit ter H. Venekamp uit Tholen drong op spoed aan, want in 1987 zou rijkswaterstaat hier al een on derzoek naar plegen. Nu is het re sultaat nog niet bekend. "Hierover dient snel duidelijk heid te komen, anders is het on derzoek achterhaald gezien het grootschalige pierenspitten." Venekamp bracht verder naar vo ren, dat er ergens aan de Oester dam een voorziening voor sportvissen dient te worden ge schapen. Het Marollegat komt niet meer in aanmerking. Door het langzaam aflopend talud is daar onvoldoende diep water. De voorzieningen die daar zijn ge troffen, zijn voor sportvissers niet meer interessant, wel voor re creanten, aldus het Thoolse PvdA-statenlid. Tholen zou bekommeren, maar het provincaal bestuur moet nu ook weer niet alles willen inpal men en Tholen Zeeuwser willen maken ten koste van de contacten met Brabant, zo liet Van der Mun nik duidelijk doorschemeren. "We zijn een open gebied en in de eerste plaats Nederlander. Het provinciaal bestuur kan er geen regenteske manier van regeren meer op na houden, want we leven echt niet meer in de 16de of 17de eeuw." Volgens de burgemeester heeft de Oesterdam een nieuwe dimensie toegevoegd aan Tholen. "Dat voormalige eiland, dat met zijn tot dusver wat on-Zeeuws aan doende oriëntatie op West- Brabant op allerlei gebied, een ge heel eigen koers probeert te vol gen. Dit alles onder het motto: velen praten, velen studeren, velen menen het te hebben, velen zeggen het te doen, doch in Tholen ma ken ze er werken van!" Recreatief wees de burgemeester op de completering van de zoge naamde Dammenroute van meer dan 200 km weg door Noord- en Midden-Zeeland. Bij de Oester dam worden nog parkeerplaatsen aangelegd, een surf- en badstrand. En ook voor Tholen zelf, met zijn drie jachthavens, elf campings en een aanstaand zo- merpark, zal de Oesterdam re creatief gunstig uitpakken. Economisch zag de burgemeester in de nieuwe verbinding alleen maar voordelen, zoals een positie ve ontwikkeling voor de ontwik keling van het bedrijfsleven. "Er is een nieuwe dimensie toege voegd aan de positie van Tholen. De Oesterdam betekent zonder meer een toegevoegde waarde, waarvan stellig positieve effecten worden verwacht. Vol verwachting klopt het Thoolse bestuurders- hart", zei Van der Munnik. aardig succesrijk. Het werkloos heidspercentage is gedaald bene den het Zeeuws gemiddelde, de bedrijvigheid neemt toe, het aan tal inwoners blijft redelijk op peil en het voorzieningenniveau kan de toets der kritiek ruimschoots doorstaan. Dat het in Tholen werkt, betekent allerminst dat het gemeentebestuur mag stilzitten op de dijk van zelfgenoegzaamheid en zich in slaap laat wiegen door de golfslag van een redelijk suc cesvol beleid. Het werkt in Tho len, maar het kan altijd beter. Wij zijn de toekomst van Tholen met vertrouwen tegemoet, alert om op 'de ontwikkelingen in te spelen, ja als het kan erop vooruit te lopen. Dat betekent gezond verstand ge bruiken, hard werken, bestuurlij ke en ambtelijke nuchterheid en slagvaardigheid, eigenlijk hele simpele dingen. Moge de Oester dam tot dit alles een wezenlijke bijdrage leveren en een stimulans betekenen voor de verdere ontwik keling van de gemeente Tholen", zei Van der Munnik in aanwezig heid van raadsleden, leden van de commissie bedrijfsleven en water schapsbestuurders. Hij benadruk te nog, dat de officieuze opening 'volledig voor rekening en verant woording' van de gemeente Tho len was. Hij belichtte de positie van Tho len nog in samenhang met West- Brabant en noemde de aanleg van de Zoomweg en aansluitende ver bindingen een impuls voor de ver dere ontwikkeling. De burgemeester pleitte in Zeeuws verband voor eensgezindheid ge zien het aantal inwoners in verge lijking met andere provincies. Volgens hem is er geen plaats voor 'individuele gemeentelijke hoogstandjes om op een of andere manier Haagse erkenning te ver krijgen'. "Alleen geconcentreerde kracht kan tot gevolg hebben dat elders aandacht wordt geschon ken aan wat we hier in deze pro vincie met elkaar willen." De inbreng in grotere verbanden moet kunnen geschieden vanuit een krachtige, eigen positie, zei de burgemeester. "Wat Tholen be treft: de bestuurlijke inspannin gen om tot een goed woon-, werk en leefklimaat te komen, blijken De secretaris van de Kamer van Koophandel, mr. De Blij, wees op de bijzondere positie van Tholen in het grensgebied van Zeeland en Brabant. "Tholen kan profiteren van de verbinding tussen deze twee gebieden." Hij herinnerde eraan, dat de Ka mer van Koophandel vanaf 1982 in samenwerking met het Overleg Orgaan Industrie Tholen en het gemeentebestuur zich ingespan nen had voor de weg over de Oesterdam. "Diverse keren zijn pleitnota's bij het provinciaal bestuur bezorgd." Mr. De Blij signaleerde twee posi tieve aspecten voor het bedrijfsle ven aan de nieuwe doorgaande verbinding: ten eerste kosten besparingen door reistijd- en kilo meterwinst voor vrachtverkeer en zakelijk personenverkeer. Ten tweede een verdere verbetering van de ontsluiting en bereikbaar heid van Tholen, zodat een beter vestigingsklimaat tot stand komt. "Onze berekening van de kosten besparing voor het bedrijfsleven van 5.5 miljoen gulden heeft wel eens stof doen opwaaien, maar ze hebben gewerkt. Het economisch belang van de weg over de Oester dam werd ontegensprekelijk dui delijk gemaakt." De KvK-secretaris stelde, dat de ligging van Tholen in de directe nabijheid van Rotterdam en Ant werpen dankzij de Oesterdam leidt tot nieuwe kansen en moge lijkheden. Hij verwachtte niet, dat De zomertijd is zondag a.s. weer voorbij. Om drie uur in de nacht van zaterdag op zondag wordt de klok teruggezet naar twee uur. Men kan dan een uur langer sla pen, maar 's avonds zal de over gang te merken zijn, want dan is het vroeger donker. Het winter werk kan weer beginnen. De gokkast werd vorige week woensdagmiddag, leeg, aange troffen in de Moggershilpolder. Omdat een getuige 's nachts het kenteken van de auto had geno teerd, die elders gestolen bleek te zijn, werd daar naar uitgekeken. Deze auto werd in Emméloord ge vonden, waar de daders een ande re auto meenamen en uiteindelijk in Groningen werden opgepakt. Ze worden momenteel door de groep Veere van de rijkspolitie verhoord. De Thoolse politie ver moedt dat beiden ook hebben ge probeerd bij juwelier v.d. Maarl in St.-Maartensdijk in te breken, maar tot gisterenmorgen ontken den de Duitsers dat nog steeds. Voor de kraak in St.-Annaland werd ook een auto gestolen bij ga rage Van Vossen. Deze, eigendom van W.Q., werd woensdagmorgen om tien uur aangetroffen in de F.M. Boogaardweg. De bij de Spar gestolen auto van P.M. stond voor het cafetaria. Tien kratten met lege flessen waren er echter uit verdwenen. Deze kratten had de politie 's nachts nog bij het via duct aan de Oude Zeedijk gezien, maar iemand heeft ze daar later kennelijk opgeladen. M. deelde de politie nog mee, dat 's zaterdags tevoren een radio uit diezelfde au to was gestolen. In Tholen werden uit verschillen de auto's de radio's weggenomen. Van de auto van B. werd donder dagavond aan de haven een ruit ingeslagen en de radio meegeno men. Zaterdag waren er opnieuw drie slachtoffers. Op de parkeer plaats aan de Bosstraat werd van de auto van J.H. uit Halsteren de linker achterruit volledig uitgeno men en van de auto van zijn plaatsgenoot A. de M. de rechter achterruit. Uit beide auto's was de radiocassetterecorder gêrukt en ook werd een Jeren jas meegeno men. Op de Markt werd de linker achterruit van de auto van L. in geslagen en ook hij miste zijn radio. Bij deze zaken was de politie te leurgesteld in de houding van een drietal Thoolse inwoners. Zij za gen hoe de auto's werden openge broken, maar "stonden erbij en keken ernaar. Zij deden echter niets. Er was gelukkig nog wel een mevrouw die de politie belde," al dus een verklaring van de rijkspo litie. Die benaderde de drie getuigen de andere dag en kreeg alsnog informatie. Een van hen merkte wel eerst op: Mijn vader zegt dat ik mij nergens mee moet bemoeien. "In deze zaak maar ook in andere gevallen wordt dikwijls de angst voor represaille/rancune opgege ven om niets te doen of te vertel len. Dat deze angst gegrond is, blijkt echter uit niets; er zijn nage noeg geen aangiften of klachten van represaille of rancune. Bij ons als politie hebben deze aangiften of meldingen van rancune echter de hoogste prioriteit. Wij zullen er dan ook alles aan doen om deze zaken op te sporen. Als u dus ge tuige bent van vreemde voorvallen of misdrijven, geef dit altijd door aan de politie. Ook al lijkt het voor u niet belangrijk, uw mel ding wordt altijd serieus genomen en is misschien wel de oplossing van een zaak. Goed is het te vermelden, dat als u een strafbaar feit ziet gebeuren u altijd de dader aan mag houden om deze aan de politie over te ge ven. Wel de waarschuwing: 'Speel nooit voor held'. Neem dan liever alles goed in u op, noteer dit des noods direct en licht zo snel mo gelijk de politie in. Voor rust, orde en veiligheid zijn wij allen verantwoordelijk," aldus de Thoolse politie. Overigens heeft de politie ook nonchalance geconstateerd bij het afsluiten van gebouwen. Een nachtelijke controle heeft geleerd, dat nogal wat verenigings- en be drijfsgebouwen niet of niet goed zijn afgesloten. zich vandaag op morgen ingrij pende verschuivingen zullen voor doen, zeker niet op het vlak van de zakelijke relaties. "Dat heeft zijn tijd nodig, maar ongetwijfeld zal op termijn een nauwere band tussen het bedrijfsleven op Tho len en dat in Zuid-Beveland ont staan. Dat de weg ook op het vlak van de persoonlijke contacten een verrijking moge betekenen." Volgens De Blij biedt de door gaande wegverbinding een verdere aanvulling op de gunstige vesti gingsplaatsomstandigheden die Tholen aan het bedrijfsleven kan bieden. Hij wees op de vier be drijfsverzamelgebouwen waarin volgens de KvK-secretaris '65 be drijfjes met potenties om circa 200 tot 250 arbeidsplaatsen te scheppen' onderdak kunnen vin den. "Tholen heeft een voor beeldfunctie voor vele andere gemeenten", zei De Blij, doelend op de gemeentelijke premierege ling en de achtergestelde leningen. De KvK-secretaris wenste zowel Tholen als Reimerswaal en Midden-Zeeland geluk met de nieuwe aansluiting via de Oester dam. De Open Monumentendag die za terdag ook voor de tweede maal op Tholen werd gehouden, heeft volgens gemeentevoorlichter F.A.P.M. Bakx 'aardig' wat mensen op de been gebracht. Het oude gedeelte van het ge meentehuis in Sint Maartensdijk trok iets meer dan 100 bezoekers die werden rondgeleid door M.L. van Poortvliet, J.P.B. Zuurdeeg en de heer Bakx. "Er kwam over wegend lokaal publiek, maar er waren ook mensen van elders waaronder nogal wat camping- gasten en recreanten van het bun- Die is samengesteld uit H.W. Koch, directeur van de Zeeuwse Culturele Raad, ir. M.A. Geuze, voorzitter van het streekmuseum De Meestoof, gemeente archivaris J.P.B. Zuurdeeg, ge meentesecretaris T.C. Benou en J.H. de Kok, chef bureau algeme ne zaken en welzijn. Dat deelde wethouder J. Versluijs woensdag mee tijdens de commis sievergadering sociaal cultureel werk. De eerste taak waarvoor de commissie zich gesteld ziet is het selecteren van (minimaal) 5 kunstenaars die de opdracht krij gen een ontwerp te maken voor een kunstobject voor de nieuwe vleugel van het gemeentehuis in Sint Maartensdijk. "Tholen in beeld' - de kunstnota van de ge meente - krijgt hiermee volgens de wethouder een 'verdere uitvoe ring'. Om in aanmerking te ko men voor provinciale subsidie dient de commissie steeds 5 kunstenaars uit te nodigen. De commissie dient bovendien 'onaf hankelijk en deskundig' te zijn. De keus die deze commissie maakt, wordt bovendien ook door een provinciale commissie beoordeeld. De uit te nodigen kunstenaars dienen bij voorkeur in de provincie Zeeland werk zaam te zijn. ze commissie het meest geschikt omdat wij een afspiegeling van de Thoolse bevolking horen te zijn. En dat is niet het college", voegde Geuze daar aan toe. Versluijs zei dergelijke bezwaren ook al uit de raad vernomen te hebben, en zeg de toe deze vraag bij de commis sie op tafel te leggen. Versluijs wees er overigens op, dat de ge meente een vergeefse poging heeft gedaan de Thoolse bevolking te betrekken bij het kunstbeleid door suggesties voor kunstwer ken/opdrachten te vragen in Tho- lenderwijs. P.C. Geuze vroeg aan Versluijs, of de commissie sociaal cultureel werk ook bij de advisering be trokken zou kunnen worden 'om te voorkomen dat het te ver van de bevolking af komt te staan'. "Om de stem van de Thoolse be volking erin te laten kennen is de- De meerderheid van de commissie financiën van de gemeenteraad bracht aan b en w een positief ad vies uit over een subsidie van 450 gulden voor het voorzienings fonds voor kunstenaars. Vroeger was het fonds aanvullend op de Beeldende Kunstenaars Regeling. Nu is het aanvullend op die groep van kunstenaars die volledig zelfstandig opereert, zonder aan vulling door R.W.W. of anders zins, bedoeld voor tijdelijke ondersteuning in de vorm van een beroepskostenvoorziening. Het gaat om 150 gulden per jaar per kunstenaar. SGP-raadslid M. Dijke maakte als enige bezwaar tegen de subsidie. "Het gaat om een doelgroep en die zijn er meer. Daarom moeten we dit niet doen. Bovendien gaat het om het opvangen van kortin gen die het rijk toepast", aldus Dijke. "De stukken zijn zo duidelijk, dat ik er niet in slaag om u over de streep te trekken", zo beperkte wethouder P. van Schetsen zijn verdediging. galowpark in Stavenisse", aldus Bakx. Dit jaar waren ook de vrijwillige molenaars betrokken bij de mo numentendag. 's Morgens was de publieke belangstelling nihil tot matig maar 's middags waren de meeste molenaars in de weer om de gasten rond te leiden. O. Huis kamp van de walkorenmoleri De Hoop in Tholen vond het aantal van 35 bezoekers wat tegenval len. Meestal trekt De Hoop veel publiek. "Het aantal Tholenaren was gering, er kwamen vooral mensen van elders, plus een groep leerlingen van mij", zegt de leer kracht. Molenaar L. Verhage van De Korenbloem in Scherpenisse kon 's morgens ook niemand ver welkomen maar hij telde 's mid dags zo'n 40 bezoekers. "Dat is druk voor Scherpenisse. Af en toe te druk, want als je draait, is het niet zonder gevaar. De mensen kwamen in pieken, vooral van buiten het eiland." Ook M.A. Kodde van de stan daardmolen in Sint Annaland kreeg 'un jil bitje volk' te verwer ken. Hij schat het aantal op een 'goede veertig'. Kodde maalde za terdagmiddag 100 kilo gerst en 150 kilo tarwe. M.L. van Winke len ontving meer dan 50 bezoe kers in De Vier Winden. "Het is leuk gelopen. In vergelijking met de molendag is het veel geweest, want toen kwam er maar een handjevol". Van Winkelen kreeg naast bezoekers van over de brug ook dorpsgenoten in de molen: "Pure Sutallanders, een paar van in de 70 die nog nooit in de molen waren geweest". In Stavenisse turfde G. de Moed precies 55 be zoekers: 's morgens 20, de rest 's middags. "Er was een oud molenaar uit Alkmaar en een Amerikaan uit Louisiana bij". Ook W.G. Robbe van De Nijver heid in Sint Maartensdijk is te spreken over de belangstelling. Aan het eind van de middag had den zo'n 60 mensen de korenmo len bezocht, waaronder Amerika nen en Duitsers. H.J.J. Elenbaas, die voor de VVV-eiland Tholen stadswande- lilngen leidt, was minder te spre ken over de monumentendag. De eerste wandeling 's morgens ging wegens gebrek aan belang stelling niet door. 's Middags lie pen er 15 mensen mee en bezoch ten zo'n 30 gasten uit Walcheren onder zijn leiding de Grote Kerk. "Voor mensen van buitenaf was het niet goed duidelijk, wat wel en wat niet open was", vindt Elen baas, "er zou meer publiciteit aan gegeven moeten worden. Ik wist het pas een paar dagen van tevo ren. De vlaggen en de spandoeken werken goed, maar op de biljetten was de stadswandeling niet ge- Economische keuzen. Op initia tief van vier Zeeuwse instellingen voor maatschappelijk activerings- werk wordt op 7 oktober een the madag georganiseerd. In de Middelburgse schouwburg staan dan 'de maatschappelijke gevol gen van economische keuzen' centraal. Veiling Sint-Annaland, dinsdag 20 september. 40 Ton uien maat 40 opwaarts klasse II f. 24,70. Doré 42, drielingen 9; Bintje 15-18, bonken 21-22, drielingen 9-12, kriel 100-112; Eigenheimer 25-31; Irene 21; Bildstar 34. Aan voer 41 ton. noemd. Het was een rommelig ge heel". Bovendien blijkt volgens Elenbaas dat de animo onder Tholenaren gering is: "Ze zeggen wel van: ja, ik kom ook eens, want het lijkt me interressant, maar komen doen ze niet". Wat Elenbaas betreft, kunnen er meer monumenten opengesteld worden dan tot nu toe het geval is ge weest: "Gooi heel die toestand open. Er zijn mensen genoeg die er zich voor willen inspannen. Het is leuk om de mensen erbij te halen". De stadswandelingen werden overigens zaterdag officieel af gesloten. Via de VVV kan men echter ook buiten het toeristensei zoen een beroep doen op Elenbaas. 's Middags speelde beiaardier G. de Waardt op het carillon van de Maartenskerk in Smurdiek en 's avonds werd de monumentendag in de tuin en op de binnenplaats van de Gasthuiskapel in Tholen afgesloten met een concert. De werkgroep Tholen Stad Actief, T.S.A., had hiervoor de muziek vereniging Concordia en het Ge reformeerd Gemengd Zangkoor 'Canticum' uitgenodigd. Zo'n 80 mensen woonden het concert bij. Canticum bracht tijdens dit open baar optreden voornamelijk Ne derlandse volksliederen ten geho re. Volgens dirigent Iz. Riedijk was de binnenplaats wat de akoestiek betreft 'ideaal voor het koor'. "Met de muziek onder de boom in de tuin was het een sfeer vol geheel". Burgemeester H.A. van der Mun nik bedankte de vrijwillige mole naars en de leden van het gemeen telijk comité voor de inzet en wees op de waarde van het behoud van monumenten. De gemeente spant zich in om deze monumenten in stand te houden maar de burge meester wees ook op de financiële kant van de zaak. Als het beschik bare geld uit de gemeentelijke monumentenpot aangesproken zou moeten worden ten behoeve van de restauratie van de Grote Kerk in Tholen, dan zou die pot voor jaren leeg zijn. Mevrouw J. Aalbrechtse, voorzit ter van T.S.A. bedankte Canti cum en Concordia voor het optre den. De voorzitter wees erop, dat er in Tholen - gezien de publieke belangstelling - plaats is voor der gelijke initiatieven. Gemeentevoorlichter Bakx sluit niet uit dat er volgend jaar ook andere gebouwen opengesteld kunnen worden die niet in ge meentelijk bezit zijn. "We zijn vorig jaar aarzelend met de mo numentendag begonnen. Dit jaar zijn de molens erbij betrokken. Misschien kunnen we volgend jaar enkele kerkgenootschappen vragen hun gebouw open te stel len". Bakx vreest dat de publieke belangstelling voor bijvoorbeeld het gemeentehuis op zo'n dag te rug zal lopen. "We zijn hoofdza kelijk afhankelijk van eigen be volking. Daarom kun je niet elk jaar het gemeentehuis openstel len." Als kerkgenootschappen bereid zijn aan de monumenten dag mee te werken, dan zou de taak van de gemeente enkel sti mulerend en coördinerend kun nen zijn, aldus Bakx. "De uitwer king kan dan door de groepen zelf gebeuren". Ook kan de gemeente de nationale monumentendag door middel van publicaties, spandoeken en biljetten onder de aandacht van het publiek brengen. Kunst op veerboot. Op de veer boot Vlissingen-Breskens zijn in september en oktober vier litho grafieën te zien van de in Groede wonende kunstenaar Theo Jordans. Naar aanleiding van het artikel in de Eendrachtbode van 15 septem ber over de Oesterdam het volgende: Daar ik zo'n kleine 20 jaar als zelfstandig ondernemer, in han del en spitten van zee-aas ben, op de bij eb droogvallende slikken, vond ik het wel eens nodig een kleinigheid over de werkelijkheid te laten publiceren. Ik betreur ten zeerste de uitspraak van de heer Kramer van de Zeeuwse Milieufederatie. Wat be- treft de betiteling van gespierde taal, dit is echter voor mij klink klare wartaal. Het voortbestaan van mijn be drijfje is voor de heer Kramer echter niet van belang, evenmin als voor het oordeel van het mi nisterie van Waterstaat en tevens voor de Kamer van Koophandel. Bij deze heb je geen rechten, ech ter alleen plichten, die ik betreu renswaardig zelf heb ondervon den bij het tot stand komen van de Oesterdam. Het grootste probleem echter is dat, bij het verhaal dat één pie- resteker 2 hectare (20.000 m2) vo gelvrij houd, mijn ervaring op heel iets anders berust. Namelijk op 2 a 3 meter afstand van mij ko men de vogels de stuk gestoken pieren ophalen. Hierbij zou ik de heer Kramer uit willen nodigen voor zo'n gebeu ren, zodat hij dit eventueel met een camera vast kan leggen. Ook in het belang van de gewone recreanten is het betreurenswaar dig om uitlatingen zoals afraste ringen en schapen te moeten ver nemen. Dit ook in het belang van mensen die om financiële redenen een vakantie in Spanje niet kun nen bekostigen en die op de zwemplaatsen van voorgaande ja ren zijn weggejaagd wegens het smerige, zoet wordende water. Aan één categorie is echter wel ge dacht en dat zijn de surfers, met zelfs parkeergelegenheid voor deze groep. Voor de rest bestaan er waarschijnlijk geen recreanten. Wij allen waren in de veron derstelling dat de natuur voor ie dereen geschapen was. Maar dit blijkt volgens het verhaal van de heer Kramer niet het geval te zijn. Tevens met alle respect voor het behoud van het water dat nog over is. Maar is het nu zo moeilijk om aan degenen te denken die er met hun hele bestaan van moeten leven en de eerder genoemde" zwem- en strandliefhebbers. Dit alles is heel triest, want er valt zoveel van de Oesterdam te ma ken, ook iets waarbij het behoud van de watervogels en al het ande re gewaarborgd blijft. Zo denken velen met mij, die te vens de actiegroep Oosterschelde Open steunden, maar moet dit nu het resultaat zijn? Handel in Zee-Aas Ant. van den Enden Wal 33, 4691 EG Tholen Tel: 01660-2864 Chemisch afval. In Hoek moet een terrein aan de Noorddijk wor den gesaneerd wegens verontreini ging met chemisch afval. De aard van het afval wijst sterk in de rich ting van Dow Chemical.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1988 | | pagina 9