Afvallen, maar toch alles blijven eten Philipsdam trekt veel verkeer uit Brabant Zelfstandigheid van bibliotheek Tholen flink op de tocht VVD wil belasting terug geven aan Thoolse burgers Corien van Driel: eetgewoontes zijn veranderd BOUMAN POTTER Tutep OOGMEETKUNDIG CENTRUM STEENBERGEN Commissaris in St. Philipsland Nieuwbouw Ten Anker zuiniger Help Soedan op de fiets roen SHOW I' 1 1 ,_jJ Premie van 90 mille voor één bedrijf Donderdag 22 september 1988 44e Jaargang no. 45 Mosselen Zijpe verboden lekkers "Nu durf ik tenminste zo ergens naar binnen. Je voelt je niet meer zo gauw bekeken", zegt Corien van Driel (25) uit Sint-Annaland die vorige week in de bloeme tjes werd gezet omdat ze bij de Weight Watchers - een organisatie die zich bezig houdt met afslanken - 'Cur sist van het Jaar' was geworden. Doe school Drukte op Krabbenkreekdam verdubbeld Administratie terug naar de provincie De stichting gemeenschappelijke openbare biblio theek Tholen zal de administratie die nu door een ad ministratiebureau wordt uitgevoerd - terug moeten ge ven aan de provinciale bibliotheekcentrale in Mid delburg. Ingrijpend Lijnbach PvdA: grote reserves gemeente aan banden leggen Tot schrik van wethouder P. van Schetsen en de commissie financiën verwoordde raadslid J.L. van Gorsel de gedachten van de man in de straat: de gemeente Tholen zit zo goed bij kas, een deel van de overschotten moet maar als éénmalige be lastingverlaging terug naar de burgers. "De overheid hoeft niet te sparen voor de inwoners, dat kunnen ze zelf wel", zei Van Gorsel. Bezuinigingen DEZE WEEK Jachthoornkorps met zes prijzen Sportvelden Burgemeester H.A. van der Munnik en dhr. P.W. Priem(rechts) van Top Sails uit St. Maartensdijk, fabrikante van surf zeilen en als nieuw produkt deze vliegers, bij de officieuze opening van de weg over de Oesterdam. Zie voor een uitgebreid ver slag pagina 9. Voor oogmetingen en contactlens aanpassingen met de modernste apparatuur. Tevens oogdrukmeting met de nieuwste non-kontakt tonometer. Gaarne volgens afspraak. O.V. optometrist A.N.V.C. contactlensspecialist Fa. Adri C. Broekhuis en Zn. juwelier - horloger - opticien klokkenmakerij irotc Korkstraal 5-7-13 4651 HA steenbergen Icletoon (016701 6 .33.85 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 20,50 per halfjaar. Per jaar f 38,-, per post f 47,55 per jaar. Losse nummers 1 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,37 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9, Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De commissaris van de koningin in Zeeland, dr. C. Boertien, brengt woensdagmiddag een be zoek aan St. Philipsland. Hij wordt vergezeld van zijn echtge note, mevr. Boertien-Velema, chef kabinet mr. De Ru en de griffier van de provinciale staten, mr. Lander. Het Middelburgse gezel schap arriveert om kwart over twee en spreekt daarna met de ge meenteraad. Daarbij komt o.a. de verbreding van de dam tussen St. Philipsland naar Tholen aan bod. De dames, ook die van de raadsle den, onderhouden zich ondertus sen in de ambtswoning van burgemeester Vogel. Na de bespreking met de gemeenteraad volgt er nog een rondrit per bus door St. Philipsland en Anna Ja- cobapolder. Het werkbezoek wordt besloten met een diner in dorpshuis de Wimpel. Adr. de Kok uit Bergen op Zoom was de laagste inschrijver bij de aanbesteding van het verzor gingstehuis met algemene ruimten van Ten Anker in Tholen. Nolte uit Roosendaal voert de electro- technische werken uit en Brons- werk uit Vlissingen het werktuigbouwtechnisch gedeelte. De drie onderdelen samen kwa men op 5.860.000 gulden uit, ex clusief btw. "Dat is te hoog, zodat er overleg moet plaatsvinden over besparingen", zei directeur A.F. Aertssen van de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland. Hij heeft te maken met rijksnor men en eisen van het ministerie van volkshuisvesting. Voor de bouw waren vier bedrij ven uitgenodigd, vanwie Uijtde- willigenuit Oud- en Nieuw-Vossemeer als derde uit de bus kwam. Tweede was Van Oor schot uit Roosendaal, vierde en hoogste de Walcherse Bouwunie. Voor de electrotechniek en werk tuigbouw waren geen Thoolse be drijven gevraagd gezien de omvang van het karwei. De nieuwbouw omvat een verzor gingstehuis met 60 bedden met nog 6 logiesbedden extra, alsmede algemene ruimten als de centrale keuken, receptie en recreatiezaal, die ook gaat functioren voor de volgende fase, de bouw van het verpleeghuis. Dat is nog verdere toekomst. Aan het verzorgingste huis wordt begin volgend jaar be gonnen. De eigenaar van een mosselper ceel bij Anna Jacobapolder, tus sen het voormalige veer Zijpe en het sectorlicht richting Krammer, heeft bij de politie geklaagd dat er zakkenvol mosselen worden weg gehaald. Donderdag werden tien mensen bekeurd en zaterdag nog eens vier op grond van de Visserij- wet, waarbij het rijven van mosse len verboden is. De overtreders kwamen uit Tholen, Oud- Vossemeer, Bergen op Zoom, Steenbergen, Dinteloord en Phi lippine. De rijkspolitie te water blijft con troleren, want binnenkort zal de eigenaar het perceel met staken afbakenen. Wie er daarna nog mosselen weghaalt, wordt diefstal of vernieling ten laste gelegd. Bij Sint-Annaland werd J.A.K. uit Bergen op Zoom bekeurd voor vernieling, omdat hij zagers spitte op een mosselperceel. Ook aan de Oesterdam trad de r.p. te water op, omdat te dicht bij de dijk naar zagers werd gezocht. Onder het motto 'Help Soedan' is er zaterdag 1 oktober een fietssponsortocht voor jongelui vanaf tien jaar. Organisatoren zijn de jeugdvereniging Kaja in St. Maartensdijk en het interkerkelijk jeugdwerk Poortvliet. Men kan om twee uur starten bij de oude kleuterschool in de Radda Bar- nenstraat te St. Maartensdijk en bij de Ontmoetingskerk in Poort vliet. Van beide punten kan men 25 km fietsen. De routes kruisen elkaar, waarna iedereen samen komt in St. Maartensdijk. Wie mee wil fietsen, kan sponsor- lijsten bestellen bij tel. 01666-3571 of 01662-2924. Dan kan men fa milie, vrienden en kennissen bewe gen om per kilometer financiële steun te verlenen ten bate van de hulp aan Soedan. Corien van Driel (rechts) heeft niet de moed, maar wel veel kilo's verlo ren. Voor dat feit werd ze door de Weight Watchers in het zonnetje ge zet. De organisatie viert dit jaar haar 25-jarig bestaan. Regioleidster E. Vergouwen (links) overhandigde een boekje met recepten. Zij on derstreepte dat het bij het afslanken volgens de Weight Watchersme- thode gaat om een 'uitgebalanceerd voedingspatroon dat uitgaat van normale etenswaren'. De afdeling in Bergen op Zoom telt zo'n 50 cur sisten, het merendeel vrouwen. In 14 maanden tijd viel Corien 43.5 kilo af, van 108.5 kilo naar het streefgewicht van 65 kilo. "Ik kan er nu uitzien zoals ik zelf graag zou willen. Vroeger moest je patronen uitvergroten om aan je maat te komen. Nu vlieg ik naar Bergen en kan zonder te pas sen de kleren kiezen die ik wil", vertelt de Sutallandse. Het heeft Corien wel veel moeite gekost om zover te komen. "Ik ben bij een diëtiste geweest, ik heb pillen zus en poeders zo geslikt, diëten gevolgd uit dames bladen. Dat ging dan wel even goed, maar je viel zo weer terug op je oude gewicht". De cursus bij de Weight Watchers probeert de deelnemers inzicht te geven in het eetpatroon en dat te verande ren. Corien: "Mijn eetgewoontes zijn veranderd. Je hoeft niks te la ten staan, maar je bent je nou be wust van wat je eet. Je plant van tevoren wat je wilt eten. Per dag heb je een vast programma. Je hebt zoveel caloriën die je over een week of over een dag kan ver delen. Dat kun je zelf regelen" Het afslanken is volgens Corien te danken aan het feit dat ze veel steun heeft ondervonden van de mede-cursisten die wekelijks in Bergen op Zoom bijeenkomenom het gewicht te noteren en over het afslanken te praten. "Je leert ook hoe je bepaalde ge rechten kan klaarmaken. Je ziet hoe anderen afvallen. Daar wil je dan niet voor onderdoen. Dat sti muleert ook nog." Elke week gaat Corien naar Bergen op Zoom om te helpen bij het wegen van de cursisten. Verder doet ze aan jazzballet, aerobic dansen, huisvrouwengym en trimmen. In totaal 4 uur in de week. "Dat is wel nodig voor je spieren en je huid". Het grote voordeel van de Weigt Watchers is volgens Corien dat je "alles mag eten'; "Vet vlees mag, maar zoveel gram per week. En boerekool met worst mag ook gerust. Als je vantevo- ren weet dat je het weekend een feestje hebt, dan kun je daarop voorbereiden. Ik voel me nu ge woon veel zekerder dan voor heen", zegt Corien die 4 jaar gele den als medisch analist afstudeer de maar in dat beroep niet aan de slag kan komen. "Ik ben wel op zoek naar vast werk, maar dat is tot op heden nog niet gelukt'. Na de opening op 6 juli is op de Philipsdam en de omliggende wegen het verkeer geteld. In onderstaande tekening zijn de eerste resultaten aangegeven. Het betreft hier werkdaggemiddelden over de periode ju li/augustus. Tussen haakjes staat, indien bekend, het zomercijfer van 1987 weergegeven. Deze cijfers geven een eerste indruk van he) verkeersbeeld op en om de Philipsdam. De grootste wijzigingen doen zich voor op de route vanuit Noord-Brabant met een toename van ca. 2100 mvt/etm en de Krabben kreekdam met een toename van ca. 1050 mvt/etm (toename t.o.v. juli 1987). Dit kennelijk "nieuwe" verkeer met het verkeer dat het veer bij Zijpe in juli 1987 vervoerde, komt overeen met wat op de Philipsdam geteld is. Op de Grevelingendam zijn geen grote wijzigingen te consta teren. Mogelijke oorzaak is een vermindering van het toeristische ver keer i.v.m. de weg over de stormvloedkering in de Oosterschelde welke gecompenseerd wordt met nieuw verkeer van de Philipsdam. Aan de noordzijde van de Philipsdam is 45% van het verkeer gericht op Zuid-Holland; de resterende 55% op Schouwen-Duiveland. Aan de zuidzijde: 65% gericht op Noord-Brabant, 11% op Sint Philipsland en 24% op Tholen. Een vergelijking met de in 1976 gemaakte prognose (voor de zomer 1990) toont dat de Philipsdam daar momenteel 9% beneden zit, de route naar Noord-Brabant is 9% hoger, de Krabbenkreekdam 20% la ger en van/naar Sint Philipsland 8% lager. Gedurende de maand september worden de tellingen gecontinueerd, zodat dan ook een beeld ontstaat van het verkeer buiten het zomer seizoen. Dat is althans het voorlopig standpunt dat het college van B W inneemt wanneer de uitvoering van de welzijnswet gestalte krijgt. Gebeurt die overdracht niet, dan is de gemeente genoodzaakt extra geld op tafel te leggen en daar wil de gemeente Tholen niet aan. Dat deelde wethouder J. Versluijs van welzijnszaken woensdag mee op een vraag van W. Peeks tij dens de vergadering van de com missie sociaal cultureel werk. De zelfstandigheid van de Thoolse bibliotheek komt door de bezuini gingen op de tocht te staan omdat het proefproject De Bevelanden - waaronder ook Tholen werd ge rangschikt - per 1 januari 1989 wordt beëindigd. De verzelfstan diging van de bibliotheek met ei gen directie en administratie was enkele jaren geleden door dit proefproject mogelijk gemaakt. Versluijs legde uit, dat de wetge ving op dit punt zodanig gewij zigd is dat de rijksbijdrage ver deeld zal worden over de gemeen te (40%) en de provincie (60%). "Dit is nogal ingrijpend omdat er met de verzelfstandiging verplich tingen zijn aangegaan met een di rectrice mevrouw C.G. Stoutjesdijk-red. en een admi nistratiebureau. Die administratie kan door de provincie gedaan worden. Dat betekent een bespa- AUTOMATISERING Slingerweg 25 4613 BR Bergen op Zoom Tel. 01640 - 41087 MEESTERLIJK ONDERBOUWD Advertentie I.M. Dit kwam ter sprake tijdens de be stemming van het overschot van de rekening 1986: 717.750,28 moest er verdeeld worden. In 1985 was het batig saldo 1.163.000 gul den. "Je moet niet blijven potten en op de centen blijven zitten", zei Van Gorsel. "Het is best eens het over wegen waard om tot een soort restitutie van de overschotten te komen, want die zijn mede opge bouwd door bijdragen van de bur gers. De gemeente moet niet te goed bij kas zitten. Een deel van de gelden - drie van de zeven ton - kan terug naar de burgers." Het VVD-raadslid vroeg zich af, hoe ver je als gemeente door moet gaan met het kweken van reserves als gezonde basis voor het ge meentebeleid. M.A. van Beek sprak van een 'zeer optimistisch verhaal' van zijn liberale collega. Ook M. Dijke vond het niet 'zo simpel' als Van Gorsel voorstelde. De zeven ton is opgebouwd uit 0.a. niet uitgevoerde werken die naar een volgend jaar opgescho ven zijn. 1.C. Moerland was het met Van Gorsel eens, 'dat de grote over schotten naar de burgers toe soms een beetje vreemd over komen'. "Je moet dus zorgen, dat het overschot niet zo groot wordt. Hopelijk gaat dat in de toekomst beter." maar als het goed is, heb je elk jaar toch een overschot op de re kening", zei wethouder Van Schetsen. Hij benadrukte, dat een overschot van 1.5 tot 2% op een begroting van 44 miljoen gulden helemaal niet zo veel is. "Als je door de één of andere reden een bepaald werk niet kunt uitvoeren, dan is er al een overschot. In de VERVOLG PAG. 7 7 ring. "De wethouder legde uit, dat de provincie destijds niet stond te juichen toen de biblio theek aankondigde zelfstandig te willen opereren. "De directie van de Zeeuwse bibliotheek was daar op niet ingesteld. Nu de minister de zaak terug wil draaien, moet het rijk ook maar voor de kosten opdraaien, vindt de provincie", aldus Versluijs. Peeks: "Moeten we dan terug naar de oude situatie?" Versluijs: "Er is een directrice aangesteld. Als je dat terug wil draaien, dan heeft dat gevolgen. Misschien is het mogelijk een compensatiepot aan te spreken". De wethouder ontkende dat deze bezuini gingsmaatregel te voorzien zou zijn geweest. "De wetgeving liet die verzelfstandiging toe in het proefproject Zuid-Beveland. De zelfstandige bibliotheek functio neert goed. We vinden het jam mer, dat het nu teruggedraaid wordt. We mogen wel doorgaan mits de gemeente en het biblio- theekbestuur er financieel aan bij dragen." Peeks: "Als nu de directievoering naar de provincie teruggaat?" Versluijs: "Daar is geen rekening mee gehouden. Om niet aan de dienstverlening te knabbelen, zal er elders bezuinigd moeten wor den." Voor de gemeente Tholen bete kent uitvoering van de welzijns wet een bezuiniging van 38.000 gulden (met vergoedingen aan wachtgeld komt het op 7.1% neer). Het proefproject De Bevelanden dat per 1 januari wordt beëin digd, is volgens Versluijs overge gaan in een samenwerkingsver band dat als regionaal bureau gaat opereren. Er zijn 6 gemeen ten in vertegenwoordigd die over (min of meer) gemeenschappelij ke zaken beslissingen kunnen ne men. De gemeente Tholen doet wel mee in het overleg maar laat de beslissingsbevoegdheid bij de raad. AUTOBEDRIJF ISTA OOSTERLAND 01114-1495 Nieuwe economische kansen dankzij de Oesterdam naar Midden-Zeeland Nog lang geen belastingverho ging, vindt commissie fi nanciën Gemeentegarantie voor wo ningbouwleningen in St. Phi lipsland aan banden Navigeren en t.v. kijken kan niet tegelijk, vindt R.P. te water Stemmen van lezers en staten commissie over recreatieve ontwikkelingen Oesterdam Molens trekpleister tijdens open monumentendag op Tholen Vondst gedenksteen tijdens ri oleringswerken in St. An naland Verschillende bestemmingen voor overschot zeven ton bij gemeente Vreemde zet van Thoolse bur gemeester bij opening schaak- simultaan Verwarring over Stoofstraat voor kantongerecht Tholen Contributiestijging overvalt leden volleybalvereniging AVC Tholense Boys 1 na drie com petitiewedstrijden als enige KNVB-club nog ongeslagen GEEN LIEFDE IS GROTER DAN DIE, WAARBIJ MEN ZIJN ZWAKHEEN MAG LATEN BLIJKEN Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Het Eerste Zeeuwse Jachthoorn korps heeft zaterdag op een con cours in Heerjansdam zes prijzen veroverd: twee als korps en vier in dividueel. Dirigent Ko van Driel uit Oud-Vossemeer bezorgde zijn korps met de verplichte signalen - vijf minuten voor de uitvoering kreeg men die twee muziekstuk ken - een tweede plaats. Voor de vrije signalen kreeg men van de jury een derde prijs. Individueel waren de prestaties nog beter. Wim Gaakeer uit Oud- Vossemeer en Jan Burggraaf uit 's Heer Arendskerke behaalden bei den goud, Lies Polderman uit Tholen blies zilver en Marjolein de Graag uit Goes veroverde een bronzen medaille. Naast het jachthoornconcours waren er zaterdag tijdens de zoge naamde country fair in Heerjans dam tal van activiteiten met paarden- en hondenwedstrijden en andere attracties. WONINGINRICHTING Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet "Buitenstaanders kijken inder daad op van die overschotten en Van Gorsel deelt die mening, De hoogste premie die de gemeen te Tholen ooit uittrok voor de werving van een bedrijf, 90.000 gulden, gaat naar Kies Kurk An no 1845 uit Bergen op Zoom. Die onderneming komt met 16 perso neelsleden naar de Slabbecoorn- polder bij Tholen, waar 10.000 m2 grond is gekocht. Daarvan wordt 4200 m2 bebouwd als fa- brieksruimte en 300 m2 als kan toor. Kies Kurk denkt op korte termijn vier medewerkers extra te kunnen aantrekken. Er is optie genomen op 7000 m2 aangrenzen de grond voor uitbreiding in de toekomst. In de premiepot zit 250.000 gul den uit de overschotten van de re keningen 1985 en 1986, waarvan de 90 mille voor Kies Kurk afgaat. B en W hebben nog contacten met 17 bedrijven die vestigingsplannen hebben, zei wethouder P. van Schetsen in de commissie finan ciën. "Als er daarvan een klein deel slaagt, hebben we een paar ton nodig voor de premierege ling."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1988 | | pagina 1